Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

elektricni bicikl i sta je sve potrebno za njega.

elitemadzone.org :: TechZone :: elektricni bicikl i sta je sve potrebno za njega.

[ Pregleda: 14818 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

samsonit

Član broj: 234130
Poruke: 6
*.ns.ac.yu.



Profil

icon elektricni bicikl i sta je sve potrebno za njega.29.09.2009. u 07:28 - pre 177 meseci
Nedavno sam dosao na ideju da konstruisem elektricni bicikl koji bi bio kako pristupacne cene tako i vrlo relativno jednostavne konstrukcije.
Ono sto me interesuje je da li neko ima bilo kakve materijale ili iskustva na tu temu?

- Koji motor je koristio (DC naravno),
- koji tip akumulatora,
- rekuperacija (proizvodnja energije prilikom kocenja),
- instrumentacija (struja, napon),
- prenosi (kajis, lancanik i sl. sumnjam da je iko radio directdrive-sa zupcanicima),
- da li je moguce prepraviti neki DC motor, koji je jeftin i lak za nabavku, tako da moze da se ugradjuje u sam tocak i naravno na kraju
- kolike se autonomije postizu sa datim resenjima.
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.tippnet.co.rs.



+292 Profil

icon Re: elektricni bicikl i sta je sve potrebno za njega.29.09.2009. u 08:16 - pre 177 meseci
Citat:
samsonit: Nedavno sam dosao na ideju da konstruisem elektricni bicikl .
Na osnovu tudjih ideja,znanja,iskustva...
Kad nesto stvaram imam osnovni koncept,dostupnost materijala, pribliznu cenu, potreban alat ili zanatlije
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

samsonit

Član broj: 234130
Poruke: 6
*.ns.ac.yu.



Profil

icon Re: elektricni bicikl i sta je sve potrebno za njega.29.09.2009. u 08:34 - pre 177 meseci
jel bi hteo malo da mi pojasnis ovu poruku jer nisam bas siguran da sam razumeo. ono sto ja imam je ideja i gomila iskustva kao i podrsku ljudi koji se razumeju u tematiku jednosmernih, naizmenicnih kao i SUS motora kao i kapacitete da sve to sprovedem u delo ali mi fali neko ko je to zaista izveo u praksi a razlog za to je da ne zelim da ulazem novac u nesto sto ne bi zadovoljilo neke moje potrebe.
hvala na interesovanju
pozz
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.tippnet.co.rs.



+292 Profil

icon Re: elektricni bicikl i sta je sve potrebno za njega.29.09.2009. u 14:51 - pre 177 meseci
Procitaj opet svoj post.Ni u 2.postu ne spominjes koje elemente si odlucio ugraditi,sa obrazlozenjem zasto smatras dobrim
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

eloiza

Član broj: 121747
Poruke: 840



+10 Profil

icon Re: elektricni bicikl i sta je sve potrebno za njega.29.09.2009. u 16:25 - pre 177 meseci
Ne znam da li je gore pomenutoj temi pravo mesto u forumu TechZone?

Možda mu je mesto u ELEKTRONICI, jer tamo ima izvrsnih stručnjaka za te stvari.
 
Odgovor na temu

Backy
Branislav Đurković
Treptač svetala
Beograd, Zvezdara

Backy
Član broj: 54113
Poruke: 2303
93.86.37.*

Jabber: backy@elitesecurity.org
ICQ: 231979809
Sajt: www.elitesecurity.org/o/p..


+121 Profil

icon Re: elektricni bicikl i sta je sve potrebno za njega.30.09.2009. u 11:51 - pre 177 meseci
http://www.artas.hr/vozila/elektricna_vozila.htm
aka Vitez Koja
::
日本光学工業株式会社 :: One photo out of focus is a mistake, ten
photo out of focus are an experimentation, one hundred photo out of focus are a
style.
 
Odgovor na temu

samsonit

Član broj: 234130
Poruke: 6
*.ns.ac.yu.



Profil

icon Re: elektricni bicikl i sta je sve potrebno za njega.01.10.2009. u 08:43 - pre 177 meseci
Ni u jednom jos nista ne spominjem iz prostog razloga jer nisam siguran sa kom vrsim razmenu podataka, nadam se da razumes.
Ali ovoliko ti mogu reci, planiram da konstruisem prvo model el. bicikla da bih mogao da proucim uzduznu i poprecnu dinamiku takvog jednog vozila a potom bih hteo da predjem na nesto vece sto bi jako slicilo el. motorciklu ali za naglaskom na autonomiju kao i na ekonomski aspekt cele price.
Iskreno nisam ubedjen da nije moguce konstruisati el. vozilo ovakvog tipa koje mora da kosta preko 1000eura, sasvim sam ubedjen da uz poznavanje temetike moguce je odabrati el. motor odgovarajuce vucne karakteristike koji je velikoserijski kao i resenje prenosa i da sve moze da se uklopi u relativno razumnu cifru.

 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.tippnet.co.rs.



+292 Profil

icon Re: elektricni bicikl i sta je sve potrebno za njega.01.10.2009. u 12:06 - pre 177 meseci
Za te pare od kineza dobijas 2-3 (popust na kolicinu) el.bicikla i imas za voznju i proucavanje principa upravljanja
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9513
*.teletrader.com.



+10254 Profil

icon Re: elektricni bicikl i sta je sve potrebno za njega.01.10.2009. u 12:33 - pre 177 meseci
Citat:
samsonit: Ni u jednom jos nista ne spominjem iz prostog razloga jer nisam siguran sa kom vrsim razmenu podataka, nadam se da razumes.

Ne brini, Samsonajte, nije to "rocket science" ni "crvena živa". Elektromotori postoje dugi niz godina, baš kao i akumulatori. Slobodno razmeni podatke, jer nećeš ništa da izgubiš. Ako si planirao da patentiraš izum - mislim da si malo zakasnio. Bilo da je u pitanju biciklo u celosti ili neki njegovi delovi, kao što su elektromotor, akumulator, upravljač, pa čak i kombinovani pogon: pedale + elektromotor.

Ili bar poslušaj šta ti je Horvat napisao.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

samsonit

Član broj: 234130
Poruke: 6
*.ns.ac.yu.



Profil

icon Re: elektricni bicikl i sta je sve potrebno za njega.01.10.2009. u 17:32 - pre 177 meseci
Citat:
Java Beograd: Ne brini, Samsonajte, nije to "rocket science" ni "crvena živa". Elektromotori postoje dugi niz godina, baš kao i akumulatori. Slobodno razmeni podatke, jer nećeš ništa da izgubiš. Ako si planirao da patentiraš izum - mislim da si malo zakasnio. Bilo da je u pitanju biciklo u celosti ili neki njegovi delovi, kao što su elektromotor, akumulator, upravljač, pa čak i kombinovani pogon: pedale + elektromotor.

Ili bar poslušaj šta ti je Horvat napisao.


Hvala sto si mi to tako slikovito napisao JAVA:)
Vrlo sam zahvalan.
Pogotovo na saznanju koje stvari postoje a koje nepostoje!

Hvala i kolegi Horvatu na predlozima ali ja bih vise hteo nesto u domacoj radinosti i iz svoje glave. Tako je izazovnije iako se radi o prostoj zanimaciji.

Naravno da nisam mislio da patentiram nista od trenutne tematike samo kontam da se ovde vec svi poznajete a ja sam na ovom forumu jos nov pa zato.

Naime sta je ideja? Ideja je prepravljane elektromotora. Znam nije nista novo i extra. Ali ja bih time najzad hteo da resim to pitanje sta i gde i kako da nabavim.
Ideja je, u principu, da se odgovarajuci elektromotor, koji mora biti jeftin i pristupacan "svima" prepravi tako da moze da stane u sam tocak tj. felnu tocka.
Naravno jos ga nisam nasao ali ako se potrudim malo vise mislim da nije neki problem. Cim otkrijem nesto zanimljivo - javljam svima :).
Pored toga planiram da napravim i odgovarajuci unutrasnji nosac zbica (zica - kako ko vec kaze), takav da se jednostavno mogu umesto starih (duzih) staviti nove (krace) standardnih duzina.
Iako je i ovo stara ideja mislim da jos niko nije probao da postavi dva elektromotora na jednan bicikl (jedan u prednji a jedan u zadnji tocak).
Sve ovo mi je zanimljivo iz prostog razloga sto nisam nigde nasao ovakvo resenje kao i radoznalost ka ishodu situacije kada se bicikl nadje u krivini pri nekoj znacajnijoj brzini.
Znam kako se ponasa auto ili motor u krivini kada prokliza zadnji tocak i kako se to koriguje ali me intresuje kako korigovati (i da li je uopste moguce) kada imate dva pogonska tocka na ovakvoj jednoj sklopociji.

Ako neko ima nekih predloga i ideja na ovakvu tematiku, sve su dobrodosle, a ove opaske o "rocket science" me stvarno ne zanimaju.
Hvala svima koji su mi poslali kvalitetne materijale.

Pozdrav svima.
 
Odgovor na temu

Backy
Branislav Đurković
Treptač svetala
Beograd, Zvezdara

Backy
Član broj: 54113
Poruke: 2303
77.46.190.*

Jabber: backy@elitesecurity.org
ICQ: 231979809
Sajt: www.elitesecurity.org/o/p..


+121 Profil

icon Re: elektricni bicikl i sta je sve potrebno za njega.02.10.2009. u 08:41 - pre 177 meseci
Citat:
samsonit:Ideja je, u principu, da se odgovarajuci elektromotor, koji mora biti jeftin i pristupacan "svima" prepravi tako da moze da stane u sam tocak tj. felnu tocka.


Iako je i ovo stara ideja mislim da jos niko nije probao da postavi dva elektromotora na jednan bicikl (jedan u prednji a jedan u zadnji tocak).


jel si pogledao link koji sam ostavio? a što se tiče pogona na oba točka, na discoveryju se jedno vreme vrtela neka najava vojnih tehnologija gde je izmedju ostalog bio i bicikl koji ima motore kao sa linka u oba točka...
aka Vitez Koja
::
日本光学工業株式会社 :: One photo out of focus is a mistake, ten
photo out of focus are an experimentation, one hundred photo out of focus are a
style.
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.tippnet.co.rs.



+292 Profil

icon Re: elektricni bicikl i sta je sve potrebno za njega.02.10.2009. u 08:59 - pre 177 meseci
Vecina nas se nepoznaje samo imamo iskustva,ne distanciramo se od tebe vec nam je drago kad se pojavi novi entuzijast,ali kad vidimo da je zanesen sumnjivim idejama pokusamo ga vratiti u realnost na vreme jer su kasnija razocaranja pogubna.
Zbica sto je duza to je bolja jer se ponasa kao amortizer,a sto vise prepletaja ima manje se kidaju zbice zbog boljeg razlaganja sila.
Na Solex_u se pokazalo da dosadasnji nacin montiranja upravljaca i vila ne podnosi prednji pogon.
Inace elektro veza je elasticna i u elektrovucnim sredstvima automatika omah smanji struju na prokliznutom motoru.
Kosto vidis kad postavis konkretna pitanja mozes dobiti kvalitetnije odgovore.
Code:
kakav je pomozBog takav je i Bog ti pomogo

Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9513
*.teletrader.com.



+10254 Profil

icon Re: elektricni bicikl i sta je sve potrebno za njega.02.10.2009. u 09:07 - pre 177 meseci
Citat:
samsonit: Ideja je, u principu, da se odgovarajuci elektromotor, (... ) prepravi tako da moze da stane u sam tocak tj. felnu tocka.

Pa, upravo su ovakvi elektromotori, u skoro svim novijim, masovno proizvedenim električnim biciklima. U felni zadnjeg točka.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.tippnet.co.rs.



+292 Profil

icon Re: elektricni bicikl i sta je sve potrebno za njega.03.10.2009. u 19:39 - pre 177 meseci
Pobrko si pojmove.
Felna je onaj deo gde se montiraju gume, a motor predstavlja glavcinu tocka.
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

Backy
Branislav Đurković
Treptač svetala
Beograd, Zvezdara

Backy
Član broj: 54113
Poruke: 2303
79.101.242.*

Jabber: backy@elitesecurity.org
ICQ: 231979809
Sajt: www.elitesecurity.org/o/p..


+121 Profil

icon Re: elektricni bicikl i sta je sve potrebno za njega.03.10.2009. u 23:01 - pre 177 meseci
ako ćemo već precizno: deo na koji ide guma je obruč, glavčina se zove nabla, spajaju ih žbice, a sve to zajedno se zove bandaš ;)

felna za bicikl izgleda ovako

aka Vitez Koja
::
日本光学工業株式会社 :: One photo out of focus is a mistake, ten
photo out of focus are an experimentation, one hundred photo out of focus are a
style.
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.tippnet.co.rs.



+292 Profil

icon Re: elektricni bicikl i sta je sve potrebno za njega.04.10.2009. u 22:41 - pre 177 meseci
Citati poticu sa : http://www.putovanja.info/sr/z...ik_za_putovanje_biciklom_I_deo
Code:
U središtu točka nalazi se mehanizam koji mu omogućava da se kreće i on je znan kao glava točka.S obzirom da imamo prednji i zadnji točak,tako imamo prednju i zadnju glavu

Code:
Takođe, provera točkova podrazumeva i proveru pravosti,tj iskrivljenosti rama točka,tj felne.

Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

Backy
Branislav Đurković
Treptač svetala
Beograd, Zvezdara

Backy
Član broj: 54113
Poruke: 2303
79.101.242.*

Jabber: backy@elitesecurity.org
ICQ: 231979809
Sajt: www.elitesecurity.org/o/p..


+121 Profil

icon Re: elektricni bicikl i sta je sve potrebno za njega.05.10.2009. u 00:37 - pre 177 meseci
ja nisam citirao nijedan sajt, već sam napisao izraze koje su razumeli svi ljudi sa kojima sam pričao o biciklima... pretpostavljam da kad bi izguglao neki forum o biciklizmu (npr forum cikloberze) ili bar prelistao ovdašnje teme o biciklima, video da se ljudi uglavnom slažu samnom
aka Vitez Koja
::
日本光学工業株式会社 :: One photo out of focus is a mistake, ten
photo out of focus are an experimentation, one hundred photo out of focus are a
style.
 
Odgovor na temu

vladd

Moderator
Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: elektricni bicikl i sta je sve potrebno za njega.18.12.2015. u 19:17 - pre 101 meseci
Mislim da se slicnom logikom razloga kupuju Iphone 6, vole ljudi da telefoniraju.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: elektricni bicikl i sta je sve potrebno za njega.18.12.2015. u 21:21 - pre 101 meseci
A ko kaze da su moderni?

Em kosta 100k, em ga nema na stanju, em za te pare mozes da kupis pravi bicikl mesto te gvozdene rugobe.
A moze da ti ostane i za skuter, pa se kombinujes
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: elektricni bicikl i sta je sve potrebno za njega.

[ Pregleda: 14818 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.