Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd

[es] :: Vodič za posao :: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd
(TOP topic, by pctel)
Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 778362 | Odgovora: 2265 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd31.05.2010. u 19:47 - pre 168 meseci
Citat:
Perunski: A kad pominjete 1500e na godinu, to je za mene katastrofalno mnogo s obzirom na prosek prodaje u prethodnim godinama. Jedino što mi je neka uteha je što sam već dve godine u penziji pa - kad bih registrovao firmu - bio bih oslobođen plaćanja dve dažbine (za zdravstveno i za nezaposlene) dok bih i dalje plaćao penzijsko osiguranje; naravno, birao bih - ukoliko daju da biram - najnižu skalu. Ali to je ušteda od jedva 300 evra na godinu, ako je i toliko. Ma, kažem vam, biće muke da se ta stvar nekako dovede do prihvatljivog ishoda. A knjige: stoje, li stoje. Hvala za komentar. Pozdravljam.


Kao što je već neko ovde spomenuo, ne postoji model firme po kome bi ti se isplatilo otvaranje firme za tako mali promet. Mesečni nameti ne verujem da će ti biti ispod 10000, ako vodiš knjige onda može i malo manje ali ti onda treba knjigovođa pa ti dođe na isto. Iako to tebi ne ide u korist, poenta sa minimalnim nametima je i osmišljena da sad ne bi svako otvarao firmu da radi za džeparac. Ko ne može da namakne za sebe bar 50-60 hiljada mesečno onda i ne treba da otvara firmu, neka se lepo zaposli negde i radi za platu.

Od 2010 godine se promenio zakon koji se tiče uzimanja robe od fizičkih lica na komisionu prodaju ali takav način prodaje nije ukinut. I dalje knjižara može od tebe kao fizičkog lica da uzme knjige ali oni to ili ne znaju ili namerno neće iz nekog razloga.

 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd31.05.2010. u 19:51 - pre 168 meseci
Citat:
zoksula: A ako npr imam agenciju koja porez placa pausalno i ako zaradim npr 2 500 000 za godinu dana da li sam onda npr obavezan da placam porez na dohodak gradjana od 10% (znaci 2 500 000 - 1 500 000=1000 000) - znaci 100 000 din?

Hvala unapred na odgovorima.


Da, ako prevališ iznos od 1.589.292 din (to je bilo za 2009, za 2010 će biti neki drugi ali sličan iznos) plaćaš 10% poreza na taj deo koliko si prevalio. Međutim i tu postoje neka oslobođenja (lični odbitci) pa ti ispadne još manje.


 
Odgovor na temu

Perunski
Teodor Perunski
Umetnik
Beograd, Srbija

Član broj: 261012
Poruke: 18
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd31.05.2010. u 21:06 - pre 168 meseci
@ SAJA. Zahvaljujem za odgovor. Zaista sam ovde za samo dva dana veoma mnogo iščitao i saznao. Povodom očekivane premale dobiti, koju takvom procenjujem na osnovu onoga što sam na prodaji mojih knjiga zaradio od 2001. dio danas - pa, vidite, moguće je da bi me stalne mesečne dažbine, koje do sad nisam imao na tom polju, motivisale na prilježniji rad, a i na angaživanje više knjižara (skoro 4 godine sam prodavao samo u dve u Beogradu i u jednoj Novom Sadu). Moguće je da će to biti dobar motivacijski momenat, ali to je već moj problem.
Nego, nešto drugo, i lepo Vam molim da mi još i na to odgovorite:
Da li je preduzetnik, ukoliko je "knjigaš", ovlašćen da se, osim uslugama, bavi i trgovinom, dakle prodajom (svojih) knjiga? Ovo pitam zato što sam negde - da li na ovom sajtu, ne sećam se - pročitao da preduzetnik paušalac ne može da se bavi trgovinom, nego samo uslugama. Pa dobro, ako ne može paušalac, da li onda može "knjigaš"? Jer ako može, onda je tim razrešena moja poslednja dilema, onda ću da registrujem preduzetništvo, neku vrstu umetničkog ateljea. A zašto bih, i inače, radije bio knjigaš? Zato što u ovom početnom razdoblju, bar tokom prve godine, mogu ceo taj preduzetnički postupak da bolje finansijski kontrolišem. Naravno, uz knjigovođu, razume se (ovde, na Čukaričkoj Padini su 4 takve agencije, takoreći jedna uz drugu). Molim za odgovor, a i svaki komentar biće dobrodošao. Pozdravljam, T. Perunski.


 
Odgovor na temu

anakin14

Član broj: 73683
Poruke: 862
*.dynamic.sbb.rs.



+133 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd31.05.2010. u 22:30 - pre 168 meseci
Citat:

Kao što je već neko ovde spomenuo, ne postoji model firme po kome bi ti se isplatilo otvaranje firme za tako mali promet. Mesečni nameti ne verujem da će ti biti ispod 10000, ako vodiš knjige onda može i malo manje ali ti onda treba knjigovođa pa ti dođe na isto. Iako to tebi ne ide u korist, poenta sa minimalnim nametima je i osmišljena da sad ne bi svako otvarao firmu da radi za džeparac. Ko ne može da namakne za sebe bar 50-60 hiljada mesečno onda i ne treba da otvara firmu, neka se lepo zaposli negde i radi za platu.


Ovo bi bilo logicno daposla ima na pretek, ali posto posao deficit ne razumem zasto se ne omoguciti samozaposljavanje po mnogo laksim uslovima. Ja bih dao predlog da je vodjenje knjiga i dalje obavezno ali da se ddo 2 000 000 godisnje placa samo 10posto poreza na dobit/dohodak a ne i doprinosi i da se ne placa akontacija vec na kraju godine.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd01.06.2010. u 06:02 - pre 167 meseci
Citat:
PerunskiDa li je preduzetnik, ukoliko je "knjigaš", ovlašćen da se, osim uslugama, bavi i trgovinom, dakle prodajom (svojih) knjiga? Ovo pitam zato što sam negde - da li na ovom sajtu, ne sećam se - pročitao da preduzetnik paušalac ne može da se bavi trgovinom, nego samo uslugama. Pa dobro, ako ne može paušalac, da li onda može "knjigaš"? Jer ako može, onda je tim razrešena moja poslednja dilema, onda ću da registrujem preduzetništvo, neku vrstu umetničkog ateljea. A zašto bih, i inače, radije bio knjigaš? Zato što u ovom početnom razdoblju, bar tokom prve godine, mogu ceo taj preduzetnički postupak da bolje finansijski kontrolišem. Naravno, uz knjigovođu, razume se (ovde, na Čukaričkoj Padini su 4 takve agencije, takoreći jedna uz drugu). Molim za odgovor, a i svaki komentar biće dobrodošao. Pozdravljam, T. Perunski.


Preduzetnik knjigaš može da se bavi bilo kojom (legalnom) delatnošću, dakle i trgovinom. Međutim, pisanje i prodaja *svojih* knjiga ne spadaju pod trgovinu pa smatram da vaša delatnost može da se registruje i paušalno.

Citat:
anakin14:  Ovo bi bilo logicno da posla ima na pretek, ali posto posao deficit ne razumem zasto se ne omoguciti samozaposljavanje po mnogo laksim uslovima.


Država nema resurse da izdrži toliku količinu firmi. Pritisak na državu administraciju bi bio još veći (redovi kilometarski) a kontrola tolikog broja firmi prevazilazi mogućnosti već sada preopterećene i neefikasne poreske uprave. Dakle morale bi da se prvo urade reforme pa tek bi se onda napravili uslovi za tako nešto. Naravno ja lično nemam ništa protiv toga.



 
Odgovor na temu

Perunski
Teodor Perunski
Umetnik
Beograd, Srbija

Član broj: 261012
Poruke: 18
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd01.06.2010. u 08:49 - pre 167 meseci
@ SAJA. Zahvaljujem. Sad sam naoružan glavnim saznanjima i mogućim alternativama o plaćanju poreza. Već je vreme da odem u poresko odeljenje opštine Čukarica i saznam kako na sve ono što sam naumio gleda poreski inspektor. Želim svako dobro. T. Perunski.
 
Odgovor na temu

zoksula

Član broj: 75790
Poruke: 400
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd01.06.2010. u 10:44 - pre 167 meseci
Hvala puno SAJA na odgovoru.

Imam jos 3 pitanja za pausalce/bivse pausalce.
--1) Kolika moze da bude maksimalna vrednost pausalnog poreza za agenciju? Ako te poreska sluzba uzme na zub. Npr u mojoj opstini je plata oko 20 000 u proseku - znaci osnovica je reda velicine 30 000 dinara. Sada kada se izracunaju svi oni koeficijenti za dodavanje i oduzimanje recimo da je to negde oko 100-120%. To bi onda bilo negde 15 000 din naravno mesecno.
Medjutim jedan deo clana 7 i ceo clan 8 bas nesto preterano ne razumem.Boldovao sam pitanja.

7) Ostale okolnosti koje utiču na ostvarivanje dobiti - od minus 50%
do plus 300%, i to:
- vremenski period obavljanja delatnosti - od minus 50% do plus 100%
I ovo ne razumem - u kojoj meri se to racuna:
8) Visina prihoda obveznika koji pod istim ili sličnim uslovima
obavljaju istu ili sličnu delatnost.


---2) Deo za prijavu za pausalce gde se trazi:Razloge zbog kojih preduzetnik smatra da nije u stanju da vodi
poslovne knjige, odnosno razloge zbog kojih smatra da mu njihovo vođenje otežava obavljanje delatnosti;
Sta ste (otprilike) vi tu naveli - a da je bilo uspesno.

---3)Koliko visina prihoda iz prethodne godine utice na racunanje pausalnog poreza sledece godine?
koliko sam zakljucio iz uredbe o pausalnom oporezivanju ne bi trebala da bude mnogo znacajna.

[Ovu poruku je menjao zoksula dana 01.06.2010. u 12:51 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd01.06.2010. u 19:31 - pre 167 meseci
@Perunski, probajte da nadjete neku firmu (rodjak, prijatelj) koja bi vam placala autorske honorare a knjizare njima uplacivale od prodaje knjiga. To je verovatno najjeftinije i najlakse, ali ne znam kako to tacno ide.

@SAJA, koliko sam ja razlistao, zarada iz pausala ne ide u godisnji, bash zato sto ne moze da se odredi kolika je tacno ;)

A sto se tice zasto postoji minimalan namet - da bi drzava uzimala sto vise, od cega se zna gde sta ide ;) U vecini zemalja EU ne postoji minimum koji firma mora da plati - bukvalno je 0! (znam da je 0 u UK, jer sam gledao knjigovodstvo firme koja je imala <EUR30K promet, nema nikakvih troskova).
Takodje postoji minimum godisnji na koji se nikakvi porezi i doprinosi ne placaju u EU - tipa EUR7K u Nemackoj i GBP9K u Engleskoj.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd01.06.2010. u 20:14 - pre 167 meseci
Citat:
Dexic: @SAJA, koliko sam ja razlistao, zarada iz pausala ne ide u godisnji, bash zato sto ne moze da se odredi kolika je tacno ;)


Zarada iz paušala ulazi u godišnji porez na dohodak građana i može se tačno odrediti, onoliko koliko je primljeno na račun u banci (ako je plaćanje bilo bezgotovinski) ili po izveštaju iz fiskalne kase (ako je plaćanje bilo u gotovini).
 
Odgovor na temu

zoksula

Član broj: 75790
Poruke: 400
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd01.06.2010. u 22:05 - pre 167 meseci
Citat:
S A J A: Zarada iz paušala ulazi u godišnji porez na dohodak građana i može se tačno odrediti, onoliko koliko je primljeno na račun u banci (ako je plaćanje bilo bezgotovinski) ili po izveštaju iz fiskalne kase (ako je plaćanje bilo u gotovini).


Imam jedno pitanje usko povezano sa tim:
1) Zaista jeste li potnuno sigurni da ako prijavim (opet agencija-pausalac) ocekivani prihod od npr 300 000 dinara godisnje a zaradim 3 000 000 a da pritom nista ne opravdavam kao troskove - tj da prakticno moj dohodak bude 2 700 000 din da li moze da se desi da mi sledece godine kao osnovicu za oporezivanje uzmu 2 700 000 din/12= 225 000 din tj da mi porez bude 46%*225 000 din sto je priblizno 100 000 din mesecno.Odnosno da ceo porez bude 46%.

I jos jedno pitanje:
2) Da li imam pravo da kao agencija - pausalac poslujem sa inostranstvom to jest da dobijam unovcavam adsense i commision junction cekove. Rekose mi da postoje neke fakture koje moras da popunjavas a ja ni sam google-om ni sa cj-om naravno nemam nikakve mogucnosti za izdavanje toga.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd01.06.2010. u 22:13 - pre 167 meseci
Pa kako oni znaju koliko je od toga PRIHOD a koliko trosak?
Cemu onda pausal?
Citat:
S A J A: Zarada iz paušala ulazi u godišnji porez na dohodak građana i može se tačno odrediti, onoliko koliko je primljeno na račun u banci (ako je plaćanje bilo bezgotovinski) ili po izveštaju iz fiskalne kase (ako je plaćanje bilo u gotovini).
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd02.06.2010. u 06:02 - pre 167 meseci
Paušalci ne mogu da pravdaju troškove jer ne vode poslovne knjige. Zato se i zove paušal, porezi i doprinosi se plaćaju otprilike, u paušalnom iznosu koji odredi poreska uprava na osnovu više kriterijuma. Ko hoće da mu se priznaju troškovi i da plaća porez i doprinose na tačno ostvarenu dobit (prihod manje troškovi) onda mora da vodi poslovne knjige po knjigovodstvenim propisima.

Dakle ako paušalac ostvari prihod od 2,7 miliona godišnje preko računa banke, to sve se računa u njegovu zaradu, bez obzira da li je on prilikom svog rada imao troškove ili ne. E sad, ako taj paušalac na početku godine nije prijavio da će toliko zaraditi već mnogo manje i time plaćao manje porez i doprinose, onda na kraju godine može doći u situaciju da plati porez i doprinose na razliku (kažem možda, jer ne znam tačno) a i visina paušala za sledeću godinu će najverovatnije biti veća.

Model paušalnog plaćanja poreza i doprinosa služi za sitne firme koje ne žele (ne mogu) da vode poslovne knjige ali onda ne mogu ni troškove da upisuju. Dakle paušalac se isplati biti ako se bavite nekim delatnostima koji imaju zanemarljivo malo troškova u odnosu na prihod (npr: programiranje od kuće, advokatura, konsalting i slično...).

Karakteristike paušalaca:

- ne vode poslovne knjige
- ne priznaju im se troškovi (nema gde da ih upisuju jer ne vode knjige), svaki prihod sa izvoda se računa kao zarada
- godišnji limit je 3 miliona din, ako zarade više od toga gube status paušalca i moraju da vode knjige
- slobodno raspolažu svim parama na računu bez pravdanja (nemaju gde da ih pravdaju jer ne vodi knjige)

Na svakome je da odluči da li mu to odgovara pa prema tome izabere da li će biti paušalac ili će voditi poslovne knjige.

Ne znam tačno da li se paušalci mogu baviti spoljnotrgovinskim poslovanjem, nisam nigde video da ne mogu pa pretpostavljam da mogu, ko i druge firme.


 
Odgovor na temu

zoksula

Član broj: 75790
Poruke: 400
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd02.06.2010. u 15:52 - pre 167 meseci
Citat:
S A J A
Dakle ako paušalac ostvari prihod od 2,7 miliona godišnje preko računa banke, to sve se računa u njegovu zaradu, bez obzira da li je on prilikom svog rada imao troškove ili ne. E sad, ako taj paušalac na početku godine nije prijavio da će toliko zaraditi već mnogo manje i time plaćao manje porez i doprinose, onda na kraju godine može doći u situaciju da plati porez i doprinose na razliku (kažem možda, jer ne znam tačno) a i visina paušala za sledeću godinu će najverovatnije biti veća.


Poreski inspektor (kod koga sam bio da nas kaze) kaze da
1) Pausalni porez ne moze da se racuna retroaktivno
2) Ne racuna se sve kao prihod nego samo osnovica(koja je odredjena tokom godine)*12
3) Visina zarade ima zanemarljiv uticaj.
4) Sledece godine na osnovu velike zarade moze malo da se poveca osnovica za racunanje poreza - ali nikako ni problizno proporcionalno zaradi.

Sada prakticno iskustvo od 5-6 ljudi koji su tako poslovali govori isto - dakle vecina ljudi u gradu ima oko 18 000 pausalnog poreza na selu je npr 12 000.
Npr jedan moj rodjak ima konstantno prihod od 1.5 miliona svake godine i placa konstantno oko 16 000 mesecno - tj sumarni porez je manje od 7% sto je super.

 
Odgovor na temu

zoksula

Član broj: 75790
Poruke: 400
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd02.06.2010. u 15:55 - pre 167 meseci
Odgovore koje sam dobio u poreskoj upravi su:

1) Da mogu da poslujem sa inostranstvom - samo najverovatnije treba da napravim nesto kao fakturu zato sto taj nacin poslovanja kod nas nije definisan.

2) Takodje da visina prihoda ima minimalan uticak - iz prostog razloga sto kada je firma pausalna - tako da se ne vodi evinencija troskova - iz cega sledi da posto se ovde uobicajena definicija dobitka koja se definise kao (prihodi - rashodi) ovde nema smisla jer su rashodi nepoznati.

3) Iz tog razloga se ne placa porez na dohodak gradjana - znaci zato sto se dobitak ne racuna kao prohod - porez nego se racuna kao osnovica*12 - tj osnovica se prakticno racuna kao plata. A osnovica*12 je uvek manja od 1 500 000.

4) Mogu da otvoris firmu bez menjanja boravista u drugoj opstini, bitno je da imas neku adresu + bitno je da imas neki ugovor o zakupu poslovnog prostora - pretpostavljam osim ako su neki rodjaci u pitanju.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd02.06.2010. u 20:12 - pre 167 meseci
Pa to su nove informacije koje inače nigde ne pišu u zakonu. Po njima ispada da ti možeš da imaš prihod od 3 miliona godišnje, da sve te pare podigneš i trošiš bez pravdanja, platiš 18000 mesečno porez i još ti sve to ne ulazi u godišnji porez na dohodak građana. Pa to nema nigde u svetu, a posle kažu da je Srbija nepovoljna za biznis.
 
Odgovor na temu

zoksula

Član broj: 75790
Poruke: 400
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd03.06.2010. u 17:45 - pre 167 meseci
Citat:
S A J A: Pa to su nove informacije koje inače nigde ne pišu u zakonu. Po njima ispada da ti možeš da imaš prihod od 3 miliona godišnje, da sve te pare podigneš i trošiš bez pravdanja, platiš 18000 mesečno porez i još ti sve to ne ulazi u godišnji porez na dohodak građana. Pa to nema nigde u svetu, a posle kažu da je Srbija nepovoljna za biznis.


Kako ne pisu. Pisu veoma jasno. Tj u kriterijumima za odredjivanje proceni visine za pausalnog poreza se nigde ne pominje da je bitan Prihod koji se ostvari ... vec su kriterijumi prosecna plata i faktori mesta opreme kategorije u slicno - to pise u uredbi za pausalno oporezivanje.

Dalje nema smisla da se nekom naplacuje porez na dobit ako je drzava odredila da je porez npr 18 000 odnosno da je osnovica npr 40 000 tj osnovica=plata (zato sto se na platu placa porez i doprinosi) - znaci formalno i prakticno dokazano prihod je 40 000 *12 = 480 000.
To je prihod bez obzira da li mu je proslo kroz agenciju 3 miliona dinara ili 0 dinara.

A pazi srbija za taj mali biznis nije nepovolja ali par hiljada evra mesecno je smesna cifra i to nije pravi biznis nego zezanje. Zato je i porez tih 6-7% mada vecina ne ispuni 3 miliona pa placa dosta vise procentualno.

Za veci biznis mora DOO ali tu je (minimalno ne znam tacno) 10% porez + 10% za dizanje para. Npr bas sam sada gledao i vidim da je npr Ebay platio oko 20% poreza sto je opet malo vise nego kod nas ... ali ne moze da se poredi sa Kiprom naprimer.
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd03.06.2010. u 20:35 - pre 167 meseci
Citat:
zoksula: Kako ne pisu. Pisu veoma jasno. Tj u kriterijumima za odredjivanje proceni visine za pausalnog poreza se nigde ne pominje da je bitan Prihod koji se ostvari ... vec su kriterijumi prosecna plata i faktori mesta opreme kategorije u slicno - to pise u uredbi za pausalno oporezivanje.


Ti se pozivaš na uredbu a čini se kao da je uopšte nisi ni pročitao. U uredbi, skoro u svakom članu, piše da se polazna osnovica utvrđuje tako i tako. Nigde ne piše kako se utvrđuje sledeće godine. Zato i kažem da to što su ti rekli u poreskoj upravi nema u zakonu. Poreska uprava nije tu da izmišlja nego da te uputi na zakon koji i za njih važi isto kao i za tebe. Naravno, ne tvrdim ja da to nije tako već samo da ne mogu da nađem gde to piše.

Citat:
zoksula: A pazi srbija za taj mali biznis nije nepovolja ali par hiljada evra mesecno je smesna cifra i to nije pravi biznis nego zezanje. Zato je i porez tih 6-7% mada vecina ne ispuni 3 miliona pa placa dosta vise procentualno.


Izvini ali 2500 eur mesečno nije smešna cifra a na toliku zaradu platiti 7-10% poreza i doprinosa je svakako povoljno.

Zaposleni koji rade za platu, kojih ima najviše, odvajaju oko 46% od svoje zarade na ime poreza i doprinosa.
Preduzetnici koji vode knjige takođe odvajaju 46% od svojih prihoda na ime poreza i doprinosa.
Vlasnici doo dolaze do dobiti kad plate 20% na svoju dobit (10+10) i to je najbolji način zarade.

E sad ispada da paušalac može da ostvari 2500e mesečno prihoda, sve da podigne bez ikakvog pravdanja, da ne vodi knjige i pri tome da plati i porez i doprinose u procentu od 7-10%, pa što mi je teško da u to poverujem. Ali ako su već u poreskoj upravi rekli da je tako, onda nema mesta sumnji, oni sigurno znaju najbolje.

Citat:
zoksula: Za veci biznis mora DOO ali tu je (minimalno ne znam tacno) 10% porez + 10% za dizanje para. Npr bas sam sada gledao i vidim da je npr Ebay platio oko 20% poreza sto je opet malo vise nego kod nas ... ali ne moze da se poredi sa Kiprom naprimer.


Ti uporno pričaš samo o porezu, porez nije toliko veliki koliko su veliki doprinosi. Dakle ti kao paušalac plaćaš i porez i doprinose, koji su po zakonu 46% za sve ostale osim u slučaju paušalca koji, ako zarađuje npr 2500e mesečno, po rečima njihove svetosti Poreske Uprave iznose 7-10%.


Citat:
zoksula: Dakle hteo sam da otvorim agenciju za internet marketing i sada je "to" otvoreno odnosno status na APR sajtu je "aktivan" - i meni se "to" zove Radnja Za Internet Marketing. Posto je onaj list za registrovanje preduzetnika na APR-u jedinstven za sve preduzetnike - kako se onda zna da li je u pitanju SZR ili Agencija ili nesto drugo.

Ili je mozda Agencija=Radnja u svakom mogucem aspektu?


Ti si preduzetnik a u naziv si mogao da staviš šta god hoćeš, evo nekih primera: radnja, radionica, kancelarija, biro, servis, agencija, studio, pansion, ordinacija, atelje... sve ti je to isto, svako izabere ono što najviše odgovara njegovoj delatnosti. Uglavnom trgovine uzmu naziv radnja (str, szr, sur...) a ovi koji se bave uslugama uzmu prefix agencija.
 
Odgovor na temu

srdjandakic

Član broj: 11297
Poruke: 430
*.dynamic.sbb.rs.



+14 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd03.06.2010. u 20:57 - pre 167 meseci
Citat:
S A J A: U uredbi, skoro u svakom članu, piše da se polazna osnovica utvrđuje tako i tako. Nigde ne piše kako se utvrđuje sledeće godine.


Ja sam od 2007. preduzetnik-pausalac (72400 - "agencija za izgradnju baza podataka")

Ukupan prihod prve godine je bio 0 dinara, nisam ni morao da otvaram radnju, ali mi je trebalo za vizu da sam zaposlen.
Druge godine mi je prihod bio ~ 300.000.
Trece godine mi je prihod bio ~ 800.000.

Sve tri godine placao sam iste poreze i doprinose, uz blago inflatorno povecanje.
Nedavno sam dobio akontaciju za cetvrtu godinu (2010.), porezi i doprinosi se nisu mnogo promenili.

Meni ovo govori da imao prihod 0 ili milion, placas isto.

Moguce da ovako ide do 3 miliona, provericu naredne godine nadam se :)
 
Odgovor na temu

Perunski
Teodor Perunski
Umetnik
Beograd, Srbija

Član broj: 261012
Poruke: 18
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd03.06.2010. u 23:58 - pre 167 meseci
Citat:
SAJA / Ti si preduzetnik a u naziv si mogao da staviš šta god hoćeš, evo nekih primera: radnja, radionica, kancelarija, biro, servis, agencija, studio, pansion, ordinacija, atelje...


Ako mislite da je to - atelje - moguće, onda ću moći da se prijavim pod nazivom Umetnički atelje, budući da mi je osnovna delatnost likovna umetnost, kao i pisanje i objavljivanje knjiga iz te oblasti. Jesam li Vas dobro shvatio?
A pitam se da li će poreznicima takav naziv radnje, ili delatnosti, da bude podstrek za razrez većeg poreza, ili manjeg, nego da sam zanatlija nekog manje sofisticiranog zanimanja? Da li je i to od uticaja na visinu (ukoliko bih se prijavio kao paušalac)?
 
Odgovor na temu

zoksula

Član broj: 75790
Poruke: 400
*.dynamic.sbb.rs.



+3 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd04.06.2010. u 05:07 - pre 167 meseci
Citat:
S A J ATi se pozivaš na uredbu a čini se kao da je uopšte nisi ni pročitao. U uredbi, skoro u svakom članu, piše da se polazna osnovica utvrđuje tako i tako. Nigde ne piše kako se utvrđuje sledeće godine. Zato i kažem da to što su ti rekli u poreskoj upravi nema u zakonu. Poreska uprava nije tu da izmišlja nego da te uputi na zakon koji i za njih važi isto kao i za tebe. Naravno, ne tvrdim ja da to nije tako već samo da ne mogu da nađem gde to piše.


Kako koliko sam ja shvatio to se odnosi na svaku godinu jer kao sto si rekao ne pise nista explicitno za sledecu godinu. Ali je dobro sto ovde mozemo da podelimo iskustva. Znaci ja sam tako shvatio u zakonu - onda poreski inspektor je tako rekao, zatim knjigovodja (koji zna prakticne primere) kaze da nikom nisu naplacivali preko 15 000 din u mojoj opstini (mala opstina - pa i manji doprinosi). I onda najzad prakticne primere koji sam ja video svojim ocima ... znaci covek ima 1.5 mil prihoda a sledece godine placa i dalje 16 000 mesecno (moj rodjak iz novog sada) ... znaci ispod 10 posto.

Citat:
S A J A:
Izvini ali 2500 eur mesečno nije smešna cifra a na toliku zaradu platiti 7-10% poreza i doprinosa je svakako povoljno.

Zaposleni koji rade za platu, kojih ima najviše, odvajaju oko 46% od svoje zarade na ime poreza i doprinosa.
Preduzetnici koji vode knjige takođe odvajaju 46% od svojih prihoda na ime poreza i doprinosa.
Vlasnici doo dolaze do dobiti kad plate 20% na svoju dobit (10+10) i to je najbolji način zarade.

E sad ispada da paušalac može da ostvari 2500e mesečno prihoda, sve da podigne bez ikakvog pravdanja, da ne vodi knjige i pri tome da plati i porez i doprinose u procentu od 7-10%, pa što mi je teško da u to poverujem. Ali ako su već u poreskoj upravi rekli da je tako, onda nema mesta sumnji, oni sigurno znaju najbolje.


Meni je npr agencija koja vodi knjige i sve sto udje se racuna kao zarada - tako da moras da pravis sto vise troskova inace je porez(+ sve ostalo) 46% + treba da se plati porez na dohodak gradjana. Dakle to jedino ima smisla ako imas jako mnogo troskova.

Ako posmatras to kao mali biznis slazem se to je dobra zarada. Takodje za neki pocetak biznisa to je takodje ok. Ipak je to 6x vece od prosecne plate (koja je manje vise nedovoljna za prezivljavanje npr u bg. Mada generalno 2 500E mesecno npr 30 000E godisnje nisu neke pare - jesu dovoljne za veoma komforan zivot ali ne i za dalji razvoj biznisa. Meni je zato logicno jer koliko sam cuo(sto mozda i nije tacno) doo moze da ima neogranicene prihode i na to prakticno placa 20% prihoda sto je ok. Zato je meni logicno da se dozvoli za manje sume ovako pausalno - 10-tak% (sto je takodje se slazem povoljno) - a za vece sume da ide 20% kao doo.

Citat:
S A J A:Ti uporno pričaš samo o porezu, porez nije toliko veliki koliko su veliki doprinosi. Dakle ti kao paušalac plaćaš i porez i doprinose, koji su po zakonu 46% za sve ostale osim u slučaju paušalca koji, ako zarađuje npr 2500e mesečno, po rečima njihove svetosti Poreske Uprave iznose 7-10%.

Pogresan izraz - izvinjavam se pod porez mislim na porez+ doprinosi+zdravstveno - znaci sve sto treba da se plati. Zapravo ovaj poreski inspektor je i bio svetost jer mi je bas sve lepo objasnio - skoro sat vremena smo pricali. A kao sto kazem imam i prakticne primere.
Ajd podeli sa nama svoje prakticne primere posto ih sigurno imas vise.


 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd
(TOP topic, by pctel)
Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 778362 | Odgovora: 2265 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.