Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd

[es] :: Vodič za posao :: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd
(TOP topic, by pctel)
Strane: << < .. 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 778412 | Odgovora: 2265 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

deZio
Inđija

Član broj: 150608
Poruke: 345
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+38 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd24.06.2013. u 11:48 - pre 130 meseci
Zna li neko da li je legalno da jedno fizičko lice bude preduzetnik (vlasnik) u dve preduzetničke radnje, tj. da ima više preduzetničkih radnji?

Znam da preduzetnik može biti prijavljen u firmi da radi i da bude vlasnik preduzetničke radnje, međutim mene interesuje baš dve radnje i da u obe preduzetnik bude vlasnik i jedini radnik istovremeno. Da li je to zakonom dozvoljeno? Praktično bih plaćao paušalac za obe radnje.
 
Odgovor na temu

ljubisal
Ljubiša Lazarević
Računovođa
Beograd

Član broj: 37008
Poruke: 218
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.mena.rs


+25 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd24.06.2013. u 12:42 - pre 130 meseci
Citat:
deZio: Zna li neko da li je legalno da jedno fizičko lice bude preduzetnik (vlasnik) u dve preduzetničke radnje, tj. da ima više preduzetničkih radnji?
Da li je to zakonom dozvoljeno? Praktično bih plaćao paušalac za obe radnje.
Nije moguće.
Preduzetnik je fizičko lice registrovano za obavljanje delatnosti. Jedno fizičko lice može imati samo jednu aktivnu registraciju kao preduzetnik.
Tokom vanrednog stanja - registracija doo elektronskim putem - www.mena.rs
 
Odgovor na temu

Jesus Raves
Sabac

Član broj: 172169
Poruke: 32
*.opera-mini.net.



+1 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd25.06.2013. u 10:35 - pre 130 meseci
Pozdrav.

Postavio bih jos pitanje posto necu imati fiskalnu kasu u zanatskoj radnji, na jednom mestu sam procitao da je obavezno izdavanje racuna, da li za to koristim blokove sa racunima I koji tip, video sam da postoje I neki blokovi u kojima su racuni vec numerisani ali sam video da se oni koriste samo kada je fiskalna kasa neispravna ili se nisam dobro informisao?!

Unapred hvala





 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd25.06.2013. u 10:47 - pre 130 meseci
Koliko znam, ako radis sa fizickim licima, MORAS imati fiskalnu?
 
Odgovor na temu

deZio
Inđija

Član broj: 150608
Poruke: 345
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+38 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd25.06.2013. u 14:27 - pre 130 meseci
A kako npr. legalne hosting kompanije kod nas, oni rade sa nama(fizičkim licima) a ne šalje se fiskalni, da li je to negde definisano da trgovina preko interneta ne zahteva izdavanje fiskalnog?
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd25.06.2013. u 14:43 - pre 130 meseci
Da - bas tako. Prodaja na daljinu ne zahteva fiskalne kase.
 
Odgovor na temu

Jesus Raves
Sabac

Član broj: 172169
Poruke: 32
*.opera-mini.net.



+1 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd25.06.2013. u 16:23 - pre 130 meseci
Sada mi tek nista nije jasno, ako su rekli da su za
zanatske radnje (ja otvaram servis za bicikla, sifra
delatnosti 9529, pausal) ukinuli fiskalne kase, kako je
sada potrebno da imam istu?
Znam da treba da vodim KPO knjigu koja je overena u
poreskoj I cuo sam da treba da pisem racune
musterijama I posle to unosim u knjigu...
Unapred hvala na odgovoru



 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6274

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd25.06.2013. u 16:29 - pre 130 meseci
Fiskalnih kasa nisu oslobodjene sve delatnosti.

Kao preduzetnik (zanatlija) ne moas da obracunavac PDV ali ako radis sa fizickim licima i ne spadas u delatnost koja ne mora daima fisklanekase, onda moras izdavati fiskalne racune iako ce na njima pisati da je PDV = 0.
 
Odgovor na temu

Jesus Raves
Sabac

Član broj: 172169
Poruke: 32
*.opera-mini.net.



+1 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd25.06.2013. u 16:37 - pre 130 meseci
Procitao sam da je sifra delatnosti 9529 oslobodjena fiskalnih kasa (u koju spada samo servisiranje bicikala sto cu ja i raditi, ne prodaju), sto znaci da u tom slucaju mi kasa ne treba...?



 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd26.06.2013. u 00:50 - pre 130 meseci
Onda si bio u pravu, mea culpa za konkretan zanat.
 
Odgovor na temu

Jesus Raves
Sabac

Član broj: 172169
Poruke: 32
*.opera-mini.net.



+1 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd26.06.2013. u 10:09 - pre 130 meseci
Dobro je da smo to razjasnili hehe

Ostaje mi samo pitanje u vezi KPO knjige i racuna, da li sam u obavezi da musterijama pisem racune I u slucaju da jesam, koji blok sa racunima upotrebljavam za to? Kako upisujem u KPO knjigu, zbirno pazar za taj dan ili svaku uslugu koju izvrsim posebno?


Unapred hvala na odgovoru



 
Odgovor na temu

Farenhajt
Goran Kapetanović
Beograd

Član broj: 78132
Poruke: 449
..252.195.adsl.dyn.beotel.net.



+6 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd28.06.2013. u 14:16 - pre 130 meseci
I moje se pitanje nadovezuje na ovo iz prethodnog posta. Bavim se uslugama (prevodilaštvom) i sa firmama uredno poslujem preko faktura. Ali šta se dešava ako mi građansko lice dođe u agenciju i traži da mu prevedem neki tekst? Kakav račun i na koji način onda izdajem - dakle, u slučaju kad naručilac nije firma nego fizičko lice i nema PIB?
 
Odgovor na temu

brux002
Goran Blazin
Web Developer
Svuda po malo

Član broj: 280339
Poruke: 251
cable-89-216-122-78.static.sbb.rs.

Sajt: goranblazin.com


+98 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd01.08.2013. u 11:05 - pre 129 meseci
Upravo dobio resenje za pausalca iz poreske.

Ni kriv ni duzan treba da placam 6.500 dinara vise nego prosle godine (sto naravno znaci da moram i da uplatim 6 x 6500 din za proteklih 6 meseci)...

Ocekivao sam povecanje ali od max 3000 din, ovo me je zabezeknulo. Ovim tempom za 2 godine cu placati drzavi vise nego sto ce mi ostati. Jel zna neko kako stati na put ovom lopovluku (iskreno ne verujem da ce mi zalba pomoci ali ako neko ima iskustva molim vas nek ih podeli sa mnom)...

P.S. Ovo mi je druga godina, ako to nesto znaci. Otvorio sam firmu u aprilu 2012. god.

Violence is the last refuge of the incompetent.
 
Odgovor na temu

cikajowa
Internet club,vlasnik

Član broj: 176581
Poruke: 40
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd01.08.2013. u 11:13 - pre 129 meseci
To zavisi od opstine ocigleno.
Meni je stiglo jos pre dva meseca resenje, i sve dazbine su ukupno vece za 500 din mesecno
 
Odgovor na temu

brux002
Goran Blazin
Web Developer
Svuda po malo

Član broj: 280339
Poruke: 251
cable-89-216-122-78.static.sbb.rs.

Sajt: goranblazin.com


+98 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd01.08.2013. u 11:29 - pre 129 meseci
Hmm moguce. Koja si ti opstina?
Ja sam u skrnavom Beceju, pa mozda se i preselim kod tebe...
Takodje koja si sifra delatnosti - mozda i to igra neku ulogu. Ja sam 6201...
Violence is the last refuge of the incompetent.
 
Odgovor na temu

grizzly
Beograd

Član broj: 7978
Poruke: 262



+4 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd15.08.2013. u 13:36 - pre 128 meseci
Vrhunska tema ljudi, 90% informacija sam nasao ovde i izbegao neke potencijalno problematicne situacije. Hvala SAJA, ljubisal i ostali koji pomazu.

Hteo bih da opisem svoje situacije u vezi ovoga mozda pomogne drugima, a imam i par pitanja/zabrinutosti.


Ja sam 01.02 postao preduzetnik, bavim se programiranjem. Posto zivim u iznajmljenom stanu, naravno bez ugovora, sa tektkom sam napravio ugovor o zakupu mada ja radim od svoje kuce, ili iz kafica ili iz firme sa kojom saradjujem. Zbog toga sam registrovan na Paliluli (Beogradskoj).

Naravno hteo sam da budem pausalac, sto je maltene suvise dobro da bi bilo istinito posebno kad si programer i nemas nabavke materijala itd.

Ovde sam saznao za KPO knjigu i da treba da se overi isto. Kad sam otisao da overim nesto su me cudno gledali i na kraju poslali na pisarnicu da mi lupe "veliki pecat" sto su ovi i uradili. Vec sam imao jedan zapis ali to niko nije gledao.

E sad moj inspektor nije radio u vreme osnivanja zbog smrtnog slucaja u porodici pa ga je menjala kolegenica. Ja sam kod nje predao obrazac, ne secam se kako se zove - PPDG ili slicno, gde sam procenio zaradu (ne secam se 700k ili 1m) i ostalo vec sta se tu upisuje. Posle dve nedelje sam otisao kod svog inspektora koji mi je rukom na papiru napisao brojeve racuna i otprilike koliko treba da se uplati za svaki (porez 5000, pio 11000, zdravstvo 6000-6200, nezaposlenost 750) i ja sam to redovno svaki mesec uplacivao na gornjim granicama koje mi je naveo (ukupno 22000).

Sad sam u drugom citanju ove teme video da se racun treba prijaviti APRu sto nisam uradio, pa cu pozuriti ako mogu da izbegnem kaznu.


E sad par pitanja za znalce:

1. Nisam dobio nikakvu potvrdu da mi je odobreno pausalno, samo mi je covek rukom napisao racune i iznose. Ja sam to shvatio kao potvrdu (u stvari nisam na vreme razmislio) i od tad se ponasam kao pausalac - KPO knjiga, uplacujem sta mi je napisao itd. Ovo me pomalo brine, da li je ovo standard? Da ne ispadne posle da ja nisam uopste pausalac? Nisam dobio na adresu do sad nista ni od koga, pa ni od poreske uprave.

2. Da li mi postovanje granice od 3 000 000 garantuje ostanak kao pausalac. I 2 900 000 npr. Polako se priblizavam ovoj granici.

3. U medjuvremenu je limit podignut na 6 000 000, da li ovo vazi i za tekucu kalendarsku godinu?

4. Kada se dobija konacno resenje, evo vec polovine osmog meseca.
 
Odgovor na temu

grizzly
Beograd

Član broj: 7978
Poruke: 262



+4 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd15.08.2013. u 13:40 - pre 128 meseci
Zaboravih:

6. Sta sad kad su relani prihodi dosta veci od procenjenih?
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd16.08.2013. u 08:04 - pre 128 meseci
Treba da čekaš to rešenje koje pravi poreska uprava pa ćeš tamo videti da li si paušalac ili nisi. Mislim, ako su ti rekli da jesi onda najverovatnije jesi, samo će to na rešenju definitivno pisati. To rešenje se nekada čeka mesecima, sve zavisi od opterećenosti poreske uprave i tvog referenta. Limit od 6 miliona važi od odma, dakle 2013 godine. Što se tiče realnih prihoda, pa, koliko sam ja video, po kriterijumima za paušalno oporezivanje oni ne utiču na visinu paušala. Naime, kreatori zakona su, najverovatnije namerno, izostavili da visina stvarnih prihoda utiče na visinu paušala. Tako može neko sa godišnjim prihodom od 0.5 miliona i 5.9 miliona da imaju isti "namet". To baš i nije pravedno ali sigurno nekima odgovara pa je tako ugrađeno u zakon.
 
Odgovor na temu

grizzly
Beograd

Član broj: 7978
Poruke: 262



+4 Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd16.08.2013. u 10:28 - pre 128 meseci
To da je nepravedno i namerno ste lepo objasnili gore zbog kojih lobija, a eto mi se mozemo slepati sa njima. Sa druge strane da ima razlike izmendju 0.5m i 5.9m ne bi bilo pausalno, makar kako ja shvatam tu rec, otprilike, nedetaljno...

Ako ima neki pausalac da kaze da li je pre konacnog resenja dobio neki papir koji mu kaze da jeste pausalac - gore se pominje neko akontaciono resenje koje ja nemam. Mada ja ne znam kako bi se rasplela zbrka ako meni npr. stigne da nisam pausalac jer ja nisam vodio knjige, nisam cuvao racune itd...
 
Odgovor na temu

2fAst4aNY1
Software developer
Novi Sad

Član broj: 178297
Poruke: 98
82.117.202.*

ICQ: 433034774


Profil

icon Re: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd19.08.2013. u 00:45 - pre 128 meseci
Pozdrav svima,

da li moze neko da pojasni ove izmene i dopune zakona i ako moze da se postavi neki primer obracuna (licna zarada preduzetnika, porez na dobit...). Sta tacno predstavlja dobit preduzetnika, kako ce se ona obracunavati, porez je 10%, ali na sta se tacno racuna tih 10% i kako se u to sve uklapa licna zarada preduzetnika?

Citat:
Izmenama i dopunama dva zakona – Zakona o porezu na dohodak građana i Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje, koje su stupile na snagu 30.05.2013. godine značajno je promenjen sistem oporezivanja preduzetnika.
Granica za paušalno oporezivanje podignuta je sa 3.000.000,00 na 6.000.000,00 dinara.
Među delatnosti kojima se ne dopušta paušalno oporezivanje uvršeni su i računovodstveni i slični poslovi, reklama i istraživanje tržišta.
Uveden je pojam lične zarade preduzetnika, a kao metoda oporezivanje uvodi se samooporezivanje. To znači da od 01.01.2014. godine obavezno počinje da se primenjuje sistem u kome će poresku obavezu utvrđivati sam preduzetnik, a poreska uprava više neće za ove potrebe donositi rešenja. Od 01. jula 2013. godine preduzetnici mogu po želji da pređu na sistem samooporezivanja, a od prvog dana naredne godine, kao što smo naveli, ovaj metod biće obavezan za sve.
Najveću pogodnost za preduzetnik donosi izmena kojom se uvodi lična zarada preduzetnika. Ona predstavlja iznos koji preduzetnik podiže za svoje potrebe i na koji obračunava i plaća poreze i doprinose po odbitku, kao na zaradu. Ovaj porez i doprinosi i lična zarada (dakle, lična zarada u bruto iznosu) priznavaće se kao odbitna stavka prilikom utvrđivanja neto prihoda, koji će se i dalje oporezovati porezom na prihod, po stopi od 10%. Iznos lične zarade slobodno utvrđuje preduzetnik. Dakle, osnovicu za obračun doprinosa više ne čini ukupni neto prihod preduzetnika, već lična zarada koju on sam određuje (ili najniža osnovica za uplatu doprinosa, ukoliko je veća od lične zarade), što bi trebalo značajno da smanji obaveze po osnovu doprinosa koje snose preduzetnici. Sa druge strane, preduzetnicima se nameće obaveza obračuna zarade, pa će knjigovođe biti potrebne i onima koji do sada nisu imali zaposlene, pa samim tim ni potrebe za obračunom zarada.

"Pozitivan stav nece resiti sve tvoje probleme,ali ce nervirati dovoljno ljudi da ga vredi
imati!!!"
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Preduzetnik paušalac, pravdanje rashoda, korekcije paušala, firmarina, radna knjižica, itd
(TOP topic, by pctel)
Strane: << < .. 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 778412 | Odgovora: 2265 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.