Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Antivirusi: besplatni vs plaćeni ... potreba ili razbacivanje resursima

[es] :: Zaštita :: Antivirusi: besplatni vs plaćeni ... potreba ili razbacivanje resursima
(Zaključana tema (lock), by Goran Mijailovic)
Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 95647 | Odgovora: 290 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
93.87.179.*

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Antivirusi: besplatni vs plaćeni ... potreba ili razbacivanje resursima09.09.2009. u 13:09 - pre 178 meseci
Pošto se periodično i u kratkim intervalima javlja potreba za komentarisanje antivirusnih rešenja, pomislio sam da bi advocacy forum bio sasvim prigodan forum da ugosti jednu takvu temu.
Naime, postoje pobornici besplatnih rešenja za koje lično mislim da su u dubokoj zabludi, a imamo i one koji misle da je komercijalan AV jedino pravo rešenje.
Ljubitelji krekovanih antivirusa su zadovoljni jednako kao i oni sa urednom licencom, ali ostaje dilema da li su uskraćeni ipak za nešto.
Naravno, imamo i one koji ne koriste uopšte antivirus … što celu ovu temu može učiniti jako privlačnom onima koji bi o tome diskutovali na forumu Zaštita, gde ipak ovakve i slične teme sečemo u korenu.

Dakle gospodo, tu su svi uslovi za diskusiju, i nema više ljutiš što je čika mod zaključao temu kad je najzanimljivije … :D


Eto, sve je tu … pa izvolite … prijatno :) :) :)

Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
0

icobh
Igor Pejašinović
Network Admin
Navigo SC d.o.o.
Banja Luka

Član broj: 18738
Poruke: 1319
62.68.118.*

Sajt: www.nsc.ba


+4 Profil

icon Re: Antivirusi: besplatni vs plaćeni ... potreba ili razbacivanje resursima09.09.2009. u 13:45 - pre 178 meseci
Ja sam imao dosta AV-ova instaliranih, što sa originalnom licencom (Panda, KAV 6, Nod32), što onih krekovanih ali više u svrhu da ih testiram na jednoj privatnoj kolekciji od nekih 200 različitih đubradi što sam kupio spasavajući tuđe računare, pa sve do ovih besplatnih rješenja. Čak sam prije ~1 god. testirao nekih 10-tak AV-ova (svi najnoviji sa najnovijim update-ima) na nekih 20 tada najnovijih trojanaca i rezultati su bili poražavajući. Naime, najbolju detekciju su imali upravo besplatni Avast i Avira. Možda KAV nudi cjelokupono bolju zaštitu, frekvencija osvježavanja definicija je ubjedljivo najveća, ali eto zakazao je na najobičnijem testu. O preformansama tek ne treba trošiti riječi, Avira jednostavno nema konkurenciju... Ja lično koristim Avast, jer ne koristim nikakvo sredstvo protiv web napasti, a Avast tu ima izuzetno elegantno rješenje. Iskoči prozor sa samo jedim dugmetom "Abort Connection" i sve što možete je kliknuti na njega
I ♥ ♀

Ovaj post je zlata vrijedan!
 
0

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3453

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Antivirusi: besplatni vs plaćeni ... potreba ili razbacivanje resursima09.09.2009. u 13:59 - pre 178 meseci
Ja sam dugo koristio Avast i na poslu i kod kuće. Želeo sam da platim licencu na poslu i kontaktirao sam ih. Moj uslov da platim je bio da uz desktop licencu naprave i Linux filter za mail. Otprilike dve godine sam od njih dobijao informaciju da Linux samo što nije. Na kraju, kada su dva virusa prošla na mom računaru (nisu zarazila, stavio sam ih u karantin, ali su prepoznati tek 10 dana posle prijema istih), licencirao sam za firmu KAV. Kod kuće i dalje koristim Avast i on je u redu za te pare (besplatan).
 
0

mserifov

Član broj: 86649
Poruke: 789
91.191.35.*

Sajt: elektronika.ba


+65 Profil

icon Re: Antivirusi: besplatni vs plaćeni ... potreba ili razbacivanje resursima09.09.2009. u 14:05 - pre 178 meseci
I ja lično koristim avast naravno besplatnu verziju. I na mom racunaru radi savrseno. Samo milim da nekad zna da zakuje masinu
i da na nekim masinama tipa HP vektre nece da radi naikako. Jednostavno kuje.
NOD32 beat defender nisu po meni nista posebno. Ali bolje bilo kakav AV nego da ga nema nikako.
 
0

Comrade

Član broj: 30466
Poruke: 306
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: Antivirusi: besplatni vs plaćeni ... potreba ili razbacivanje resursima09.09.2009. u 14:10 - pre 178 meseci
Ja ne koristim antiviruse, za mene oni predstavljaju bacanje sistemskih resursa.

Ako nekada primetim neki simptom virusa (ili neceg slicnog) ja ili instaliram antivirus sa kojim skeniram komp i odmah potom ga obrisem ili jednostavno reinstaliram windows. Na internetu isklucivo placam sa linuxa tako da ja ne mogu nista posebno da izgubim...

Jednostavno, drzati antivirus softver na kompu (narocito one aktivne zasastite and stuff) je bacanje sistemskih resursa, koju su mi dragoceni.

Ali to sam samo ja...


 
0

miroslavL

Član broj: 175849
Poruke: 378
93.86.73.*



+5 Profil

icon Re: Antivirusi: besplatni vs plaćeni ... potreba ili razbacivanje resursima09.09.2009. u 16:18 - pre 178 meseci
Avast već godinama, na kućnom Avast home a na serveru avast profesional - naravno sa plaćenom licencom i nikad nisam imao problema čak sam na kraju pomislio ili da se ne prave virusi ili da ih nema jer me stvarno već par godina nije ni jedan zadesio a što se tiče perfomansi uopšte i ne primetim da nešto komp slabije radi ili sporije učitava nego kad nema antivirusa. pozz
 
0

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl-a-1.sezampro.yu.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Antivirusi: besplatni vs plaćeni ... potreba ili razbacivanje resursima09.09.2009. u 17:02 - pre 178 meseci
Citat:
miroslavL: .... i nikad nisam imao problema čak sam na kraju pomislio ili da se ne prave virusi ili da ih nema jer me stvarno već par godina nije ni jedan zadesio ...


1. Kako onda znaš da je odličan ako godinama nije došao u dodir sa virusom?
2. Kako si uopšte siguran da virus nije u sistemu a da ovaj nije ni svestan njegovog prisustva?
Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
0

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.111.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Antivirusi: besplatni vs plaćeni ... potreba ili razbacivanje resursima09.09.2009. u 17:13 - pre 178 meseci
Imao sam prilike da koristim svakakvog antivirusnog software-a jos od fprot-a i tbav-a i mogu reci da su mi ta dva pomenuta najbolje radila :) Sa ostalima sam uvek imao manje/vise problema kada sam imao instaliran windows. Prvenac na polju kretenskih antivirusa je svakako Norton System Security (ili kako li se zvao vec tada), prilikom deinstalacije na Windows-u 2000 je pukao i totalno zeznuo sistem (a da cak nisam ni koristio one njegove enhancer-e) i ostao je zakocen na belom ekranu prepunom horizontalnih crtica (kao kad zabrlja ram na gpu).

U "skorije" vreme najvise sam koristio aVAST i Comodo koji su mi lepo odradjivali posao. Pod Linux-om imam fprot (nekada sam furao clam ali mi je mnogo jeo resursa) koji koristim samo kada treba nesto da prebacim na virtualbox ili kad treba da preskeniram neciji flash...

Uvek sam isao logikom da treba koristiti oss pa i antiviruse (sve osim windows-a i office-a ;-) tako da ne vidim neku svrhu crack-ovanja antivirusa koji treba da te stiti od malware-a u crack-ovima (izmedju ostalog). Mene je zakacio jedan samo za 12 godina i to u skorije vreme neki Mondo/Wundo Gen nesto tako...
make love - !war
 
0

mihajilo
ns

Član broj: 38943
Poruke: 159
93.87.185.*



+2 Profil

icon Re: Antivirusi: besplatni vs plaćeni ... potreba ili razbacivanje resursima09.09.2009. u 17:15 - pre 178 meseci
Edukacija pre svega, a onda i antivirus i ostali alati za zastitu. Nazalost "prosecan" korisnik kod nas nema nista od edukacije, tako da mu ni najbolji antivirus ne moze pomoci.Ja svoju zastitu zasnivam prvenstveno na odlicnom firewall-u, da u slucaju problema, nista od podataka ne ode iz racunara(firewall ima ukljucen self protection, tako da nijedan proces ne moze nista na njemu da promeni, a uz njega ide i njegov antispyware, plus obavestava o svakoj izmeni bilo kog procesa(tako da ako je nesto sto ja nisam dozvolio pokusalo da mi menja procese bicu na vreme obavesten)), za antivirus mi je uvek bilo nebitno koji je, on je tu radi reda, jer i da dobijem virus, lako cu ga naci(za to mi sluzi proces explorer i autoruns od system internals-a), jos par nekih korisnih alatki za proveru sistema i savesno koriscenje racunara. Na sve ovo dodamo i ff sa abp,no script,wot i poznavanje rada na racunaru i surf je 100% bezbedan.
Glasam za aviru i avast jer su besplatni(besplatne verzije), a nisu losiji od placenih verzija, moze i avg. Ne koristim internet security pakete, vec sam pravim svoje kombinacije, u full zastitu od jednog proizvodjaca ne verujem kao 100% efikasno sredstvo. Jedno vreme- oko 6 meseci sam drzao TreatFire(znate cemu on sluzi), ali se ispostavilo da nije postojao ni jedan razlog da se aktivira, tako da sam ga obrisao.
Antivirus nikako nije razbacivanje resursima, ako korisnik zna da ga koristi, a ako je sve podeseno na automatski bez da korisnik ima pojma sta mu antivirus radi, onda to jeste razbacivanje resursa, jer takvom korisniku malo vredi antivirus. Znaci po meni nije razbacivanje resursima, ako mi antivirus skenira racunar kad ja spavam ili nisam tu, a racunar mi je non-stop upaljen, ali ako mi skenira racunar kad radim na njemu, a ja to ne znam, onda moze mi smetati, ali to nije problem do antivirusa, vec do mene.
toliko od majla
 
0

VladaSu

Član broj: 31634
Poruke: 1099
77.46.220.*



+218 Profil

icon Re: Antivirusi: besplatni vs plaćeni ... potreba ili razbacivanje resursima09.09.2009. u 18:31 - pre 178 meseci
Skoro u svim slucajevima razlika izmedju placene i free verzije je malo izgled, dodatne opcije koje i ne koristis itd. Algoritam i baza virusa je ista.
Najbedniji od svih je Nortonov antivirus.
Posle skeniranja Nortonom uvek mi se desilo da AVAST, KAV ili NOD nadju posle njega jos virusa.
Norton mi nikada nije nasao virus posle skeniranja AVAST-om, KAV-om ili NOD-om.
Desavalo da znam da imam virusa i AVAST ili NOD nista ne javi a KAV pronadje a desavale su se i ostale kombinacije mozda u jednakim brojem slucajeva.
Ali uvek Norton izvisi.
Sto se tice koriscenje resursa priblizno jednako mi rade AVAST, KAV i NOD. Norton opet jede sve sto stigne. Da je kuciste jestivo pojeo bi i to.


[Ovu poruku je menjao VladaSu dana 14.06.2003. u 11:22 GMT+1]
 
0

maksvel

Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Antivirusi: besplatni vs plaćeni ... potreba ili razbacivanje resursima09.09.2009. u 18:35 - pre 178 meseci
Nešto ne verujem da su besplatna rešenja bolja od onih koja se plaćaju. Više puta mi se desilo da ni AVG ni Avast ne mogu da opepele virus.
Tu su i loše navike - računar pod Winom koristim pod administratorskim nalogom (kao verovatno i većina drugih "svesnih" korisnika). Stalno mi nešto zafali pod običnim nalogom, pa krenem linijom manjeg otpora Doduše, i takvim korišćenjem za više godina mi se samo jednom desilo da naletim na virus i to sa fleša :P.
Vidim da je bilo žalbi na rad pojedinih AV sa Windowsom 7, pa nešto otežem instalaciju AV-a...
Citat:
Norton opet jede sve sto stigne. Da je kuciste jestivo pojeo bi i to.

 
0

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.6.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Antivirusi: besplatni vs plaćeni ... potreba ili razbacivanje resursima09.09.2009. u 18:37 - pre 178 meseci
Pojeo bi i KAV :) Nod je vec negde zlatna sredina kao i aVAST (pogotovo ako mu iskljucis VRDB). Mada eto desavalo mi se da se ceo windows zablokira zbog avastovog servisa...
make love - !war
 
0

Illiron
Miloš Hadžić
Beograd

Član broj: 210
Poruke: 431
93.87.234.*



+1 Profil

icon Re: Antivirusi: besplatni vs plaćeni ... potreba ili razbacivanje resursima09.09.2009. u 18:49 - pre 178 meseci
Microsoft Security Essentials.
 
0

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Antivirusi: besplatni vs plaćeni ... potreba ili razbacivanje resursima09.09.2009. u 19:04 - pre 178 meseci
Ja godinama nisam imao problema sa virusima, mozda nekoliko godina. Ali ja Windows koristim sa UAC kao limited user. Stvarno izgovora nema ako terate Windows kao administrator jer uopste nije tesko koristiti UAC, samo se treba navici. Sto se tice antivirusa imam ClamWin. U principu ako korisnik ne nauci da se zastiti od virusa nema softvera koji mu moze pomoci.
 
0

miroslavL

Član broj: 175849
Poruke: 378
93.87.226.*



+5 Profil

icon Re: Antivirusi: besplatni vs plaćeni ... potreba ili razbacivanje resursima09.09.2009. u 19:04 - pre 178 meseci
Citat:
Zoran Rodic:
1. Kako onda znaš da je odličan ako godinama nije došao u dodir sa virusom?
2. Kako si uopšte siguran da virus nije u sistemu a da ovaj nije ni svestan njegovog prisustva?


1. baš zato :))
2. skeniram komp jednom nedeljno i ništa ne prijavi a uključeno je da se sam apdejtuje i ažurira bazu (za ovoliko godina korišćenja morao je naći bar onaj od pre godinu dana što je ušao :)) )

Citat:
maksvel: ne verujem da su besplatna rešenja bolja od onih koja se plaćaju.
 

Ako se gleda jedna firma (npr. Avast) i njihova home i prof rešenja onda ti se isto hvata jer istu bazu koriste samo što home nisam mogao na server instalirati nego samo profesional i to je jedina razlika kod Avasta koliko sam primetio i da - ima samo dodato da nadgleda network.
 
0

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
dynamic-213-198-205-222.adsl.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Antivirusi: besplatni vs plaćeni ... potreba ili razbacivanje resursima09.09.2009. u 19:50 - pre 178 meseci
na prethodno instaliranom win-u sam koristio avast,prilicno dugo,sada [duze vreme] na 'novom' windowsu koristim nod32...
u sustini slicni su oba,mada mi se cini da je avast poceo da guta vise komp. resursa,sto mi je velika mana jer nemam bas puno "toga" [pogotovo memorije]

kav sam jos ranije bio instalirao i ubrzo i obrisao,jer za njega treba posebna masina [sada] prosecnih performansi da bi glat radio komp na kom je instaliran,previse resurasa uzima,a i ne cini mi se bas da je nesto lud sto se tice search and destroy virusa,crvi,konja i ostalih "zivina"...

medjutim,ni avast ni nod,koji su se [tj nod se i dalje] non stop automatski update-uju,ne pronadje bas sve...pogotovo one glupe [glupi jer nemaju nikakvu svrhu :S] viruse koji se kace na usb stick i prenose s kompa na komp... [viva la fax i fotokopirnice -_-] ,ali srecom komp mi se ne zarazi,pa samo ocistim te file-ove sa sticka i vozi misko


e sad,predlog moj kako uciniti ovu temu konstruktivnijom je da neko testira "vodece" av-e na friskom windowsu i da testira
- brzinu podizanja av-a
- "zauzece" procesora prilikom podizanja
- zauzece memorije kada se podigne
- "zauzece" procesora kada u real time-u pronadje neki virus
- brzina skeniranja

i naravno
- test na nove viruse da li ih raspoznaje
 
0

ChanMaster

Član broj: 12043
Poruke: 551
*.3.14.vie.surfer.at.



+61 Profil

icon Re: Antivirusi: besplatni vs plaćeni ... potreba ili razbacivanje resursima09.09.2009. u 20:12 - pre 178 meseci
Ote mi rec iz usta sto se tice Avasta, moje misljenje da je on drugi zderac resursa posle Nortona.
Precesto imam mashine koje imaju Avast na sebi ( sa malo radne memmorije npr do 1 GB) , jednostavno ga ga ne izdrzavaju (narocito ako je stariji komp u pitanju do 1.4 do 2.0 Gh (Nebitno AMD ili Intel)...
Na takvim mashinama cim deinstaliram Avasta one kao da su se preporodile...








 
0

combuster
Ivan Bulatovic
Kraljevo

Član broj: 151351
Poruke: 4563
93.86.6.*

Sajt: www.linuxsrbija.org


+104 Profil

icon Re: Antivirusi: besplatni vs plaćeni ... potreba ili razbacivanje resursima09.09.2009. u 20:59 - pre 178 meseci
Ja se ne bih slozio sa tobom, naravno ja sam aVAST na drugim kompovima instalirao prema zahtevima, necu trpati nepotrebne servise tipa network protection ako racunar nije u lan-u i slicno, obicno je dovoljno imati samo dva-tri servisa (zaboravio sam koje bilo je davno). Dakle ja nisam primetio da aVAST gusi masinu i cini mi se da je ponajvise lightweight od svih koje sam imao prilike da instaliram...
make love - !war
 
+1

micky
Beograd

Član broj: 1819
Poruke: 286
212.200.240.*



+4 Profil

icon Re: Antivirusi: besplatni vs plaćeni ... potreba ili razbacivanje resursima09.09.2009. u 22:09 - pre 178 meseci
Probajte Sophos...
 
0

icobh
Igor Pejašinović
Network Admin
Navigo SC d.o.o.
Banja Luka

Član broj: 18738
Poruke: 1319
62.68.118.*

Sajt: www.nsc.ba


+4 Profil

icon Re: Antivirusi: besplatni vs plaćeni ... potreba ili razbacivanje resursima09.09.2009. u 22:35 - pre 178 meseci
Najgori po performanse računara je KAV, pa Norton... Avast spada u lightweight grupu, s' tim da Avast u stanju mirovanja, tj. kad se ne radi bog zna šta na PC-u troši najmanje, zatim Nod (ali samo zato što je očajan i u njega se ne treba uzdati), zatim Avira itd... To je što se tiče memorijske zahtjevnosti. E sad, procesor najmanje troši Avira, mada i ovaj novi Avast nije daleko (ali je povećana memorijska zahtjevnost). Znači, teško je odrediti ko je TOP, jer svi imaju nekih mana i prednosti, tako da se nalaze u nekoj sivoj zoni. Nema crno-bijelo.

Što se tiče skeniranja, ne mogu sad reći kakvo je stanje u 2009. god. ali po subjektivnom mišljenju, Avast je očaj neviđen. Postoji objašnjenje zašto je to tako, ali većinu to i ne interesuje. Ali evo, Avast podržava unpack preko 30 različitih najpoznatijih (uključujući generic) PE packera/protectora. To ga čini sporim ali i boljim. Baš sam testirao na Sub7 klijentu KAV i Avast. Promijenio sam ikonicu te scramblerovao Sub7 client sa UPX Scrambler-om. Na kraju, KAV ni da se javi, dok je Avast uredno prepoznao Sub7...

Znači, situacija postoji milion, ali moje subjektivno mišljenje je da Avast/Avira najbolje Home rješenje, i što se tiče cijene i zaštite koju pružaju...
I ♥ ♀

Ovaj post je zlata vrijedan!
 
+1

[es] :: Zaštita :: Antivirusi: besplatni vs plaćeni ... potreba ili razbacivanje resursima
(Zaključana tema (lock), by Goran Mijailovic)
Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 95647 | Odgovora: 290 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.