Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Downsizing, but not downgrading: Canon 500D vs. Nikon D90 vs. Nikon D5000 - veliki uporedni test

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Downsizing, but not downgrading: Canon 500D vs. Nikon D90 vs. Nikon D5000 - veliki uporedni test
(TOP topic, by Nebojsa Milanovic)
Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 91439 | Odgovora: 312 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

beske

Član broj: 159958
Poruke: 1126
*.dynamic.sbb.rs.



+17 Profil

icon Re: Downsizing, but not downgrading: Canon 500D vs. Nikon D90 vs. Nikon D5000 - veliki uporedni test09.09.2009. u 06:15 - pre 177 meseci
Citat:
ArtCool: I umalo da zaboravim Nebojsa je odlicno uradio test, na ovom delu hemisfere moze se uzeti kao referentni.


test je lepo napisan, ali ovo "referentni... hemisfera", kako kome.


[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 23.09.2009. u 23:22 GMT+1]
 
Odgovor na temu

milas

Član broj: 29337
Poruke: 588
93.87.191.*



+3 Profil

icon Re: Downsizing, but not downgrading: Canon 500D vs. Nikon D90 vs. Nikon D5000 - veliki uporedni test09.09.2009. u 10:41 - pre 177 meseci
Nebojsa u testu tvrdi ovo: "Takođe i kvalitet ostvarenog fokusa ima priličan uticaj, a to je polje gde su se Nikoni generalno nešto bolje pokazali od 500 D". Ovo mi je zaista cudno, jer na 1000 fotografija koje sam napravio nisam primetio nikakv promasaj fokusa, niti sam to procitao ni na JEDNOM od testova, cak ni na ovom novom What Digital Camera.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Downsizing, but not downgrading: Canon 500D vs. Nikon D90 vs. Nikon D5000 - veliki uporedni test09.09.2009. u 11:01 - pre 177 meseci
Nego Nebojša, imam zamerku na jednu grešku koja Ti se potkrala:
Citat:
On uzrokuje tzv. FOV (ili "krop") faktor 1,5 dok je kod Canona taj faktor 1,6 (toliko puta su dimenzije ovih senzora manje od dimenzija standardnog ful-frame senzora ili filma koje iznose 24x36mm).

Ne, ne... toliko puta je samo FOV manji kod kropa... senzor je manji čak 2.6 puta (približno, pošto C/N kropovi nisu u milimetar identični, mada su razlike faktički zanemarljive).

@milas
Pa... mora se biti jedinstven u nečemu... što svi testovi moraju biti isti?

Pozdrav
 
Odgovor na temu

beske

Član broj: 159958
Poruke: 1126
93.86.133.*



+17 Profil

icon Re: Downsizing, but not downgrading: Canon 500D vs. Nikon D90 vs. Nikon D5000 - veliki uporedni test09.09.2009. u 11:10 - pre 177 meseci
Citat:
StORM48

@milas

Pa... mora se biti jedinstven u nečemu...

pa zar tome (kao proveren vid "senzacije") ne sluzi prica o CONE (saNgarepa) efektu po ko zna koji put pomenuta i u ovom testu?
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8357
*.mpconn.net.



+1344 Profil

icon Re: Downsizing, but not downgrading: Canon 500D vs. Nikon D90 vs. Nikon D5000 - veliki uporedni test09.09.2009. u 11:17 - pre 177 meseci
Ljudi, molim za ozbiljnost.

Storm, reci koja je tačno greška u toj rečenici, biće da je ili nisi dobro pročitao ili ne razlikuješ šta je površina, a šta su dimenzije.

Naravno da je senzor po površini 2,56 (Canon) odnosno 2,25 puta (Nikon) manji od FF senzora, ali su dimenzije senzora manje 1,6 odnosno 1,5 puta, kao što je i napisano.

Beške, nisam ja prava adresa za ovo pitanje:

Citat:
beske: svi snimci sa 500D u ovom testu su out of focus. Zasto?


...jer ti na njega ne mogu odgovoriti. Svi snimci su onakvi kakvi su izašli iz aparata, svi su snimljeni vrlo precizno u identičnim uslovima i sa identičnim parametrima i kao takvi su komentarisani.

Što se tiče 500 D, fokus koji je ostvarivao u tim noćnim snimcima, a bilo ih je mnogo, je uvek bio jednak, osim u jednom slučaju koga sam posebno iskomentarisao.

Inače, ti noćni snimci su, pored ISO rezultata, i jako dobar test preciznosti i osetljivosti fokusa u toj vrlo teškoj situaciji i tačnost fokusa kod njih posebno komentarišem. Često se dešava da neki (naročito kompaktni) aparati tu pobrljave i to obavezno napomenem.

Sve u svemu, prikazani su rezultati koji su dobijeni, oni su vrlo precizno urađeni, krajnje su autentični i govore dosta. E sad, ako oni se nekome ne sviđaju, to je druga stvar.
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.adriamedia.rs.



+896 Profil

icon Re: Downsizing, but not downgrading: Canon 500D vs. Nikon D90 vs. Nikon D5000 - veliki uporedni test09.09.2009. u 12:52 - pre 177 meseci
Ja samo da potvrdim da Nikon D 5000 bode fokus ultra svetski u svim uslovima, jer sam ga koristio. Osecaj fokusa je bio bolji nego na Canonu 30D koji sam koristio paralelno.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Downsizing, but not downgrading: Canon 500D vs. Nikon D90 vs. Nikon D5000 - veliki uporedni test09.09.2009. u 13:09 - pre 177 meseci
Ma naravno... sve je u "osećaju"...

Ti si, da citiram, napisao i ovo:
Citat:
Ja sam se izvesno vreme druzio sa Nikonom D5000. Odlican kvalitet slike, najbolji od ova tri na testu.

Prvo mi nije jasno kako si na osnovu "druženja" sa jednim aparatom bez ikakvih dilema utvrdio da je on najbolji?

A drugo, na svim ostalim testovima koje sam igde pročitao, D90 je jasno najbolji i to bez i najmanjih nedoumica.

Čak, D5000 na nekim testovima nije ocenjen ni kao bolji od 500D, a kamoli u odnosu na D90.


Ličnog sam mišljenja da su razlike kozmetičke, pa treba birati između ergonomije (koja je na D5000 prilično daleko od ustaljene Nikonove prakse) i raspoloživosti stakala - ne i između brendova, barem kada je ova klasa u pitanju.

I pored moje opredeljenosti za Canon, u ovoj konkurenciji bih bez ikakve dvojbe uzeo D90, ma šta testovi pokazivali. Ako uz to - 99% testova favorizuje D90 i 500D, onda je izbor još jasniji. Čak je i pitanje šuma na ostalim testovima prikazano dijametralno suprotno. Detalje sa senzora je izlišno komentarisati.

Citat:
Nebojsa Milanovic: Storm, reci koja je tačno greška u toj rečenici, biće da je ili nisi dobro pročitao ili ne razlikuješ šta je površina, a šta su dimenzije.

Naravno da je senzor po površini 2,56 (Canon) odnosno 2,25 puta (Nikon) manji od FF senzora, ali su dimenzije senzora manje 1,6 odnosno 1,5 puta, kao što je i napisano.

Ovakvu formulaciju nigde nisam video do sada, a bilo bi dobro da ubuduće ne menjaš post po nekoliko puta, kako ne bismo bili u raskoraku.
Poenta je da ljudi često mešaju površinu sa FOV-om, a ta rečenica ih samo još više dovodi u zabludu, jer se nigde nisi ogradio da ne misliš na veličinu senzora, jer "dimenzije" se ne odnose nužno na H/V ose, linearno.

No, nebitno - o tome šta ja razlikujem ili ne, ne bih komentarisao.

Pozdrav

[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 09.09.2009. u 14:29 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8357
*.mpconn.net.



+1344 Profil

icon Re: Downsizing, but not downgrading: Canon 500D vs. Nikon D90 vs. Nikon D5000 - veliki uporedni test09.09.2009. u 13:24 - pre 177 meseci
Citat:
I pored moje opredeljenosti za Canon, u ovoj konkurenciji bih bez ikakve dvojbe uzeo D90, ma šta testovi pokazivali. Ako uz to - 99% testova favorizuje D90 i 500D, onda je izbor još jasniji.


Storm, ajd malo spusti loptu i probaj se suzdržiš od nametanja svog izbora drugima.

Prvo prigovaraš za neku rečenicu, a ne znaš šta su dimenzije senzora, a šta njegova površina.

Onda prozivaš druge ljude za njihova iskustva koja su kakva-takva, ali su njihova i ostavi ih na miru.

A onda zatim kažeš "genijalnu" rečenicu od koje niko drugačije nije nikada ni rekao:

Citat:
A drugo, na svim ostalim testovima koje sam igde pročitao, D90 je jasno najbolji i to bez i najmanjih nedoumica.


Pa onda opet nešto slično:

Citat:
Ličnog sam mišljenja da su razlike kozmetičke


Naravno da razlike jesu kozmetičke, to je opšti zaključak verujem i drugih testova, ali ostavi ljude da sami naprave svoj izbor. Nemaju svi ni iste prioritete, ni planove, a ni ukus kao ti.



 
Odgovor na temu

beske

Član broj: 159958
Poruke: 1126
93.86.133.*



+17 Profil

icon Re: Downsizing, but not downgrading: Canon 500D vs. Nikon D90 vs. Nikon D5000 - veliki uporedni test09.09.2009. u 13:32 - pre 177 meseci
Citat:
Nebojsa Milanovic: A onda zatim kažeš "genijalnu" rečenicu od koje niko drugačije nije nikada ni rekao:

hmmmmmm...

Citat:
...ali bih rezultat D 5000 ocenio najboljim


Citat:
...za ukupnog pobednika bih proglasio D 5000


Pozz
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8357
*.mpconn.net.



+1344 Profil

icon Re: Downsizing, but not downgrading: Canon 500D vs. Nikon D90 vs. Nikon D5000 - veliki uporedni test09.09.2009. u 13:37 - pre 177 meseci
Beške, dokle ćeš citirati to kada je jasno napisano da se to odnosi na ISO performanse, a ne na ukupnu ocenu?

Ako si iole pročitao test, video si da u zaključku ukupan pobednik ne postoji, to sam ostavio čitaocima da sami odrede po svom ukusu i ličnim proritetima.

I dokle više da odgovaram na pogrešno citirane i netačno protumačne rečenice?! Još jedanput molim za ozbiljnost.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Downsizing, but not downgrading: Canon 500D vs. Nikon D90 vs. Nikon D5000 - veliki uporedni test09.09.2009. u 13:38 - pre 177 meseci
A izvini - kakav Ti lično imaš problem sa tim da ja iznosim svoje mišljenje???

Ja svoje mišljenje iznosim na osnovu iskustva samo sa D90 i onoga što sam video/pročitao u vezi D5000/500D. Ne generalizujem poput onog što sam citirao u postu iznad, a to je da "eto probao sam D5000 i on je najbolji od sva tri".

Rekoh već gore - o tome šta ko zna, bolje nemojmo ovde, jer je osnovno znati koristiti i RAW, pa to neki ne znaju.

Poštedi me i kvalifikacija "genijalno" i tome slično - ne diskutujemo o automobilima i trolovima.


Ako si već kupio D5000, to nije razlog da svima to suptilno namećeš kao najbolje rešenje, jer si Ti eto - utvrdio da on ima bolji senzor od D300 i D90 - svašta, ali baš svašta... jer je senzor APSOLUTNO isti, samo što je procesiranje JPEG-a nešto drukčije (po mom mišljenju i mišljenju nekih relevantnijih izvora - lošije od D90, premda minimalno).

Šta je to "netačno protumačeno" u činjenici da fokus maši jedino u Tvojim testovima?
Kako tumačiš ono što je Milas napisao na osnovu 1000 fotki?


Pozdrav
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8357
*.mpconn.net.



+1344 Profil

icon Re: Downsizing, but not downgrading: Canon 500D vs. Nikon D90 vs. Nikon D5000 - veliki uporedni test09.09.2009. u 13:39 - pre 177 meseci
Mali offtopic i da završimo sa time: Ja nisam kupio D 5000, a naravno da je njegov senzor isti kao kod D 300 i D 90, ne verujem da je neko nekada rekao drugačije.
 
Odgovor na temu

ArtCool

Član broj: 227913
Poruke: 639
*.dynamic.sbb.rs.



+9 Profil

icon Re: Downsizing, but not downgrading: Canon 500D vs. Nikon D90 vs. Nikon D5000 - veliki uporedni test09.09.2009. u 14:49 - pre 177 meseci
Meni nesto drugo nije jasno.Kako iole solidan aparat moze da masi fokus.Sa svacim sam slikao i imao sam 2 promasaja fokusa na 10000 fotki.Mozda kod 500d nije dobar objektiv.
Inace po meni d5000 ima nesto bolje peglanje suma, ali o nicemu drugom ga nebi poredio sa d90.Kad se uzme u ruke d5000 ili 500d smesni su spram d90 ili 40d ili 50d.Dodju ko plasticne igrackice.
Inace meni su licno vaznija poredjena u jpg nego u Raw formatu.U 95% slucajeva nemam vremena da drvim procesiranje slike po pola sata.Iztrimujem aparat kako mi odgovara i na kompu eventualno podesim sitnice za po 1min po slici.
U testu bi pobednik sve ukupno bio d90 naravno, njega ce jedini na trzistu gaziti 7D.Inace sa dobrom zakrpom d90 bi bio jos veca zverka, samo ako to u Nikonu hoce.
Bolji af,sum,video itd.Ne treba skroz novi aparat sve je danas u softveru.
Pozz.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8357
*.mpconn.net.



+1344 Profil

icon Re: Downsizing, but not downgrading: Canon 500D vs. Nikon D90 vs. Nikon D5000 - veliki uporedni test09.09.2009. u 15:02 - pre 177 meseci
Dobar aparat (što je relativan pojam) itekako može da maši fokus, ali je pitanje šta smatraš dobrim aparatom, koliki procenat AF grešaka smatraš prihvatljivim i do kojih granica teških uslova ga mučiš u radu.

Što se tiče ova tri aparata, svi oni mogu da se podvedu pod "dobar aparat sa malo AF grešaka" (što ne važi i za sve druge). Bliža formulacija bi zahtevala vrlo precizno testiranje strogo AF sistema u različitim, svakako najtežim uslovima, sa više različitih objektiva. Ako bi se to želelo da uradi na pravi način, to bi mogla da bude tema za ceo nov test.



 
Odgovor na temu

ArtCool

Član broj: 227913
Poruke: 639
*.dynamic.sbb.rs.



+9 Profil

icon Re: Downsizing, but not downgrading: Canon 500D vs. Nikon D90 vs. Nikon D5000 - veliki uporedni test09.09.2009. u 15:29 - pre 177 meseci
Istini za volju zbilja bi se trebalo posvetiti samo AF, tu su kardinalne greske.A to malo buranije sa bojom ili minornim razlikama suma su apsolutno zanemarljive.Sum je malo ko zamerio ali fokus svako, cak i totalni laik.
Ostrenje je najveca jeres u obradi fotke kako bi se nametnuo fokus, a ostalo je sve manje vise ok.
A sto se tice definicije dobrog aparata , pa svaki onaj koji kosta vise od 1 evro.Pa ko ce da plati 3000 evra i da ima promasaje fokusa, i 500 evra je premnogo.
Sta ce tom modelu aparata ista dobro, sum,boje kada masi ostrinu.
A po pitanju teskih uslova, paaaaa meni su najtezi do iso1600.Preko toga ja ne mogu nikom nista da prodam ili bilo sta, sem u printu za dnevne novine 10*10cm.
pozz.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Downsizing, but not downgrading: Canon 500D vs. Nikon D90 vs. Nikon D5000 - veliki uporedni test09.09.2009. u 15:57 - pre 177 meseci
Citat:
ArtCool: Inace meni su licno vaznija poredjena u jpg nego u Raw formatu.U 95% slucajeva nemam vremena da drvim procesiranje slike po pola sata.Iztrimujem aparat kako mi odgovara i na kompu eventualno podesim sitnice za po 1min po slici.

Pa... eventualno možeš računati sa jedno 0 prodaja po fotki, ukoliko ne promeniš ovaj stav.
Probaj polako - nije ništa strašno. Probaj provokativne kadrove da snimaš, pa onda da ih pomalo siluješ u obradi (to će Ti često trebati) - videćeš koliko RAW više trpi.
Kad osmisliš i uvežbaš sopstveni stil obrade, ići će dosta lakše, premda se ne trebaš nadati da ćeš IKADA napraviti dobru prodaju sa fotkom koja je obrađena 1 minut.

A za vreme se ne brini - imaćeš ga na pretek (stock sajtovi ne primaju buljuke fotki neograničeno). Osmišljavanje scene oduzima drastično više vremena nego obrada.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.adriamedia.rs.



+896 Profil

icon Re: Downsizing, but not downgrading: Canon 500D vs. Nikon D90 vs. Nikon D5000 - veliki uporedni test09.09.2009. u 16:14 - pre 177 meseci
Nikon D5000 ima odlican kvalitet slike, odlican AF sistem, kao kod D90.

Ali je plastikaner, grip mu je so-so, njanjav, mada ajd kao nesto mi bolje lezi od Canona 450D. 500D nisam probao naravno.

Ergonomija je isto onako, entry level. Kad sam odmah uzo posle u ruke Canon 30D, zna se sta je aparat.

Po meni je skup za ono sto nudi.

Live view mu je pain in the ass, pokretni ekran ima smisla kod snimanja videa ili macro fotkanja u nekim pozicijama i naravno za snimanje raznih staticnih stvari kada je brzina fokusa kod live view-a nebitna.

Malo je nezgodan na nosu, taj izbaceni ekran. Mozda imam velki nos, ne znam.

Ali ne mogu mu zameriti odlican visoki ISO i kvalitet slike i AF sistem koji je stvarno odlican.

Al nekako mi nije ostavio neki utisak. Sta znam. Mozda da je jeftiniji 100e...
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8357
*.mpconn.net.



+1344 Profil

icon Re: Downsizing, but not downgrading: Canon 500D vs. Nikon D90 vs. Nikon D5000 - veliki uporedni test09.09.2009. u 16:27 - pre 177 meseci
Beške, zaista nema potrebe da elaboriramo nečiju "pristrasnost" ili "nepristrasnost". Iz aviona se vidi ko je pristrasan a ko ne, a što se mene lično tiče, nemam baš nijedan razlog da budem pristrasan bilo za koji model ili brend, glupo je o tome i da pričam.


 
Odgovor na temu

ArtCool

Član broj: 227913
Poruke: 639
*.dynamic.sbb.rs.



+9 Profil

icon Re: Downsizing, but not downgrading: Canon 500D vs. Nikon D90 vs. Nikon D5000 - veliki uporedni test09.09.2009. u 21:14 - pre 177 meseci
Pa pazi sad, ja sam vec imao nesto prodanih fotki koji su uradjene u kooperacijom sa ortakom, i njegovim d300.
Otuda meni i iskustvo sa apartima.Uzasno smo puno trosili vremena na ideju, aranziranje rasvete, i test fotki.Tako da nismo ni imali potrebe da tucemo RAW.
U studiskim uslovima kada se sve aranzira, nema potrebe posle silovati fotku sem malo peglanja boja i kontrasta, radi jaceg vizuelnog identiteta.
Meni se dopada stara skola fotke koju sam povukao od starog, aparat je majka i post obrada samo ako mora.Mada u sustini sve fajlove bijem dvostruko RAW+Jpg pa sta zatreba.
Meni je osnovno nacelo da sto bolje izkalibrisem aparat i sa njim uradim fotku iz prve.
E sad kako ko voli.Na stoku nema umetnickog zanosa u pogledu obrade, trazi se izrazita cistota i besprekoran kvalitet.
pozz.
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.dsl.optinet.hr.



+1269 Profil

icon Re: Downsizing, but not downgrading: Canon 500D vs. Nikon D90 vs. Nikon D5000 - veliki uporedni test09.09.2009. u 21:21 - pre 177 meseci
Da kojim slucajem ovog trenutka kupujem aparat, izmedju ova 3, izabrao bih EOS 450D ponovo.


Storme, poznajem ljude (ne jednog) koji su od fotografije napravili i po nekoliko kuca, a ne da ne rade u RAWu, vec za RAW nikad nisu culi.
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Downsizing, but not downgrading: Canon 500D vs. Nikon D90 vs. Nikon D5000 - veliki uporedni test
(TOP topic, by Nebojsa Milanovic)
Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 91439 | Odgovora: 312 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.