Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Neonka na 12V DC sa push-pull mosfetima

[es] :: Elektronika :: Neonka na 12V DC sa push-pull mosfetima

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 37835 | Odgovora: 49 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ddaaddooo
Damir Nekic
student
Zagreb

Član broj: 231134
Poruke: 21
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Neonka na 12V DC sa push-pull mosfetima27.08.2009. u 11:35 - pre 177 meseci

Pozdrav,
trebam spojiti 3-4 neonke od 18W, na 12V DC
napravio sam inverter prema ovoj shemi:
http://freecircuitdiagram.com/...voltage-to-110220v-ac-voltage/
al mi nije proradio, a nemogu otkriti u cemu je problem pa bio bih zahvalan ako bi mi pomogli:

-nisam uspio naci 2sj471 i 2sk2956 pa sam ih zamjenio sa IRF9540 i IRF540 dali je to u redu?
-zamjenio sa C1 sa 2.2nF, da bi dobio fekvenciju oko 50kHz
- sumnjiv mi je onaj ic4069, izgleda da ne oscilira, dali je ta shema Ok?
- dali bi mogao spojiti transformator iz PC napajanja, jel ga je potrebno premotavati?

Dado
 
Odgovor na temu

mm-tech
Beograd

Član broj: 158365
Poruke: 376
*.vektor.net.



+6 Profil

icon Re: Neonka na 12V DC sa push-pull mosfetima27.08.2009. u 12:14 - pre 177 meseci
Ovo nije push-pull vec full-bridge konvertor.
Koliko ja vidim koristi se obican mrezni transformator, a ne feritni. Frekvencija oscilovanja je 50Hz a ne 50KHz. Ako si stavio feritni trafo onda je on zbog niske frekvencije otisao u zasicenje.
Ako su ti opterecenje neonke onda je bolje da koristis neki pwm regulator ( TL494, SG3525,...) u kombinaciji sa feritnim trafoom.
Trafo iz PC napajanja ima mali odnos transformacije i mora se premotavati.

Pretvaraci za neonke obicno su izvedeni u flyback topologiji zbog malog broja komponenata. Potrazi na netu.
 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
93.86.1.*



+101 Profil

icon Re: Neonka na 12V DC sa push-pull mosfetima27.08.2009. u 14:55 - pre 177 meseci
Damire,
Kad uspes napraviti pretvarac sa 12V/Na fluo cevku,,,pa to lepo radi,ne greje se previse,,ne zuji/ciči,

-Kako mislis spojiti "3-4 Neonke od 18W na taj pretvarac"-???--a da sve cevke upale-pri Startu?

Pri tom NE mislim na ukupnu snagu cevi,,,,nego na nacin paljenja-da sve upale/prorade,,, (3-4 kom cevki-jel?),,

 
Odgovor na temu

ddaaddooo
Damir Nekic
student
Zagreb

Član broj: 231134
Poruke: 21
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: Neonka na 12V DC sa push-pull mosfetima27.08.2009. u 19:13 - pre 177 meseci
- promjenio bi C1 da dobijem frekvenciju 50kHz, na 2.2nF, pa bi zato koristio feritni trafo.

-vidio sam na netu te sheme u flyback topologiji, al probavam napraviti taj inverter na ovaj nacin,
pa ko netko moze dati kakav savjet bio bi zahvalan. Ako ne uspem, onda cu morati prema
shemi sa 2n3055 i feritinim stapom.
Dado
 
Odgovor na temu

ddaaddooo
Damir Nekic
student
Zagreb

Član broj: 231134
Poruke: 21
*.cmu.CARNet.hr.



Profil

icon Re: Neonka na 12V DC sa push-pull mosfetima27.08.2009. u 19:50 - pre 177 meseci
Evo na ovoj shemi:
http://www.talkingelectronics....erter/FluorescentInverter.html
je prikazano da se moze spojiti 2 neonke, pa tako bi i ja, 2,3.. pa koliko ide,
jer inverter bi bio do oko 100W snage, samo ne znam jel bi se htjele upaliti na 220V i 50kHz, il
bi trebao praviti neku prigusnicu za 50KHz.

Dali netko zna kako se proracunava feritni trafo (neki primjer, tablice... ).
Dado
 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
93.86.1.*



+101 Profil

icon Re: Neonka na 12V DC sa push-pull mosfetima28.08.2009. u 02:41 - pre 177 meseci
Sad vec ima 3-brda pitanja ali ako je konacni cilj svega da upalis Neonke onda predlazem da se "manemo" prve seme,
jer je ona namenjena za 12v/220V 50Hz-ni pretvarac ( na pr.pumpa za centralno grejanje,,itd).

Druga sema (sa 2N3055) ima jedan problem,a to je:

-Nizak stepen korisnog dejstva.
Naime ako na izlazu ocekujes ~40W onda ce takav pretvarac iz 12V-nog izvora da "cupa" barem 60-70W,
sto je lose po trajnost Akumulatora (tj. trosis puno struje za malo svetla).

A sve to zbog "otvorenog" magnetnog jezgra (feritni stap),jer je prenos energije sa primara (58zav) na sekundar (450zav) relativno los.

Pre nego sto se upustis u gradnju pretvaraca za fluo-cevku
mozda nije lose pogledati UPOREDNU tabelu na ovom linku,,,ali STVARNO POGLEDATI:

http://sound.westhost.com/lamps/fluorescent.html

-koja govori o velikoj prednosti LED-Lampe u smislu potrosnje struje i kolicine dobijenog svetla.

*Koju god varijantu pretvaraca budes napravio--NE treba ti prigusnica na 50KHz-a !

*Pominjes pretvarac od 100W,,,,
_Kad bi naredjao LE-Diode za 100W na 12V,,,iznenadio bi se o kolicini LUX-a !
_A da ne pominjem da Nemas gubitke u pretvaracu ( jer ga nema).

poz





 
Odgovor na temu

ddaaddooo
Damir Nekic
student
Zagreb

Član broj: 231134
Poruke: 21
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: Neonka na 12V DC sa push-pull mosfetima28.08.2009. u 18:55 - pre 177 meseci
Evo, meni je cilj napraviti sklop sa oscilatorom na VF tj na oko 50kHz, pravokutni,
treba mi izlazno push-pull simetrično pojačalo
i treba složiti predpojačalo za izlazno pojačalo.
Na to bi trebao spojiti 3-4 neonke i napraviti proracune za taj sklop (padovi napona, struje Ic, Ib...).
Pa dali bi moglo tako nesta funkcionirati, jer pceo sam praviti prema navedenoj gore shemi.

Ima brdo gotovih uredaja za rasvjetu, i to vrlo jeftino, al meni treba bas to sta sam naveo za neki rad,
pa zato moram sam napraviti.


Dado
 
Odgovor na temu

Bou

Član broj: 155986
Poruke: 151
*.opera-mini.net.



+6 Profil

icon Re: Neonka na 12V DC sa push-pull mosfetima01.09.2009. u 00:51 - pre 177 meseci
ddaaddooo
Koliko sam ja shvatio tebi treba to za neki rad u školi, jel tako?
Ako da onda ti je verovatno ono bitno da taj uređaj, koji si naveo tom nekom profesoru da ćeš raditi, sagradiš, da on funkcioniše, i trebaš ga još relativno detaljno opisati, je li tako???
Što znači, da tebi i nije sad Bog zna bitna njegova efikasnost, i sl...
No, ova šema koje si se ti uhvatio:

jeste pretvarač, inverter, konvertor, ili kako već, ali ne za fluo cev, već običan malo složeniji pretvarač koji sa 12VDC na ulazu, daje 220V na izlazu, i čini mi se 120W, što znači da ako ga napajaš akumulatorom iz auta, npr, a na izlaz priključiš TV, da ćeš moćiu gledati TV kad nema mrežnog napona... tj za vreme nestanka el energije...
Mada, ne bih ti preporučio šemu sa navedenog linka, jer nije detaljno opisana, pa ako nemaš dovoljnog iskustva, avaj...

Ali, pošto si u nazivu teme naveo da se radi o uređaju koji treba da napaja neonke (mada mi nikako nije jasno zašto želiš da vežeš par njih na jedan uređaj), onda uzmi i pravi onaj pretvarač sa drugog linka koji si ti naveo, sa feritnim štapovima, jer je najjednostavniji, a feritne štapove ćeš naći ako rasturiš stare AM tranzistore... mada, i lončasta feritna jezgra imaš u krševima TV aparata... a imaš i one trafoe sa feritnim jezgrima zatvorenog tipa...
Sve to ima da radi (naravno sa različitom efikasnošću)...

E sad, meni nekako ne igleda da si bio konkretan u svojim zahtevima...
1. Zašta ti treba to, za školu ili?
2. Jel baš mora da sadrži mosfet-ove, i da bude push-pull?
3. Jel baš moraš da vežeš više neonki na jedan uređaj?
4. Da li ti je bitna efikasnost uređaja ili je to samo pokazni školski zadatak?

PS
I na uređaj sa ove šeme možeš da nakačiš svoje neonke, ali preko prigušnice i sa starterom, klasičnim priključivanjem neonki na gradsku mrežu, pa ako uzmeš jednu prigušnicu za 40W, možeš na nju da priključiš 2-e redno vezane cevi od 20W (18W), sa dva sa dva startera...
Ali, to nije niti efikasno a niti isplativo, jer te puuuno više košta i više troši energije!

Zato pravi sa feritnim štapom, koji ne moraš kupovati, i sa 2n3055, koju ćeš takođe da nađeš u starom kršu TV-a ili kupiti za oko pola evra, pa pravi onoliko uređaja koliko imaš neonki, ili poveži dve od 18W na red, možda i zasvetle (trebalo bi)...
Ako ti po svaku cenu treba da taj sklop radi na 50kHz i sa push-pull tranzistorima, i baš i samo tako, javi, smislićemo nešto... makar ga improvizovali, a ti posle doterivao...

Pozdrav


[Ovu poruku je menjao Bou dana 01.09.2009. u 02:22 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Bou

Član broj: 155986
Poruke: 151
*.opera-mini.net.



+6 Profil

icon Re: Neonka na 12V DC sa push-pull mosfetima01.09.2009. u 01:33 - pre 177 meseci
Evo ti npr ova šema:



Uz malo modifikacija, moćićeš da je učiniš i za 40W...

A imam još jednu ideju. Nađi mi proračun za frekvenciju multivibratora, pa da napravimo šemu po tvojoj volji, verujem da će raditi (pa posle možemo da je doterujemo, obzirom na njen rad, merenja i sl), ja sam ga znao pre jedno 15 god

Poz

edit:
Ovo je jedan od najboljih sklopova za napajanje fluo cevi.
Obratite pažnju na sekundar, urađen je tako da bi obezbedio optimalni radni vek cevi i sprečio zacrnjavanje cevi pri krajevima (koje nastaje zbog izbijanja metalnih jona sa elektroda usled pikova i oštrih uglova pravougaonih struja).
To jest, ovaj sklop, koliko sam upućen, ne daje pravougaone, već sinusoidne oblike napona na sekundaru, što fluo cevima neobično "prija"
I sve to u cilju maximiziranja stepena iskorišćenja.
Kad smo već kod korisnosti, ona je kod fluo cevi utoliko veća ukolikio je veća temperatura sredine, optimalna T je 25°C, i na T manjim od nje, efikasnost jako opada. Dok efikasnost raste sa porastom T. S toga, cev treba postaviti u blizini izvora toplote, ako je moguće.
Laički rečeno, što je hladnije (u sobi, napolju) to će svetiljka (ćitav ovaj uređaj) trošiti više struje a davati manje svetla!!!

Ona antena nacrtana na šemi parallno cevi, baš tako i ide, a uloga joj je, da omogući startovanje i bolji rad cevi...

Važno!!!
Iako lično ne verujem da to može da ubije, em zbog viskoke frekvence, em zbog male struje, i iako me je drmalo, slučajno, više puta, NAPOMINJEM DA JE OPREZ NEOPHODAN (nikad se ne zna), tako da DOK JE UREĐAJ PRIKLJUČEN NA NAPAJANJE NE DIRATI JONIZACIONU ANTENU, TRAFO, NI SAMU FLUO CEV!!!
Zato, treba uređaj postaviti u plastično, izolovano kućište same neonke.
Ako već nema reflektora u kućištu neonke, treba imati u vidu da i to smanjuje efikasnost lampe. Jer se svetlost baca i u onim pravcima gde nije potrebn, a tamo gde je potrebna ima je manje nego što bi moglo kada bi se svi zraci reflektovali u pravcima u kojima je potrebno.
Ideja: Kao reflektorna površinu mogu se upotrebiti ogledala (najbolje ali i najkomplikovanije), ili obična alu folija kao od omota čokolade i sl... ili neki jako ispolirani lim... i sl...

Poz


[Ovu poruku je menjao Bou dana 02.09.2009. u 01:11 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

ddaaddooo
Damir Nekic
student
Zagreb

Član broj: 231134
Poruke: 21
*.cmu.CARNet.hr.



Profil

icon Re: Neonka na 12V DC sa push-pull mosfetima01.09.2009. u 10:23 - pre 177 meseci

1. Zašta ti treba to, za školu ili?
Da, skola, moram ga sagraditi i da funkcionira.
2. Jel baš mora da sadrži mosfet-ove, i da bude push-pull?
Prof. mi je reko da s push-pull napravim.
3. Jel baš moraš da vežeš više neonki na jedan uređaj?
Trebao bi ako je moguce, ako ne onda cu morati napraviti vise uredaja.
4. Da li ti je bitna efikasnost uređaja ili je to samo pokazni školski zadatak?
Bitno mi je da radi uredaj na frekvenciji oko 50kHz, jer to bi trebala biti rasvijeta
za racunalni vid u industriji, ima kamera koja slika proizvode i racunalom se obraduje slika
da se utvrde greske ako ima, ta kamera radi na frekvenciju oko 20kHz, pa trebamo napraviti rasvijetu
za tu kameru, najmanje 2X vece frekvencije zbog titranja rasvjete.
Znam sa LED-icama bi to bilo jednostavno i efikasnije osvjetliti, ali meni je
tema sa neonkam.


Frekvencija se racuna:
-perioda T=R*C,
-f=1/T
-u ovoj shemi sa push-pull, tako se racna i kod 4047

- kod multivibratora 555, nasao sam na nekom forumu:
Trajanje impulsa je određeno vrijednostima R1,R2 i C1 i iznosi
T1=0,693*C1*(R1+R2)
A vrijeme trajanja pauze je
T2=0,693*C1*R2
Tako da je frekvencija izlaznog napona:
f=1/(T1+T2)
Dado
 
Odgovor na temu

ddaaddooo
Damir Nekic
student
Zagreb

Član broj: 231134
Poruke: 21
*.cmu.CARNet.hr.



Profil

icon Re: Neonka na 12V DC sa push-pull mosfetima01.09.2009. u 10:34 - pre 177 meseci
nasa sam sada sa sa objasnjenjem al na nekom cudnom jeziku,
http://w3.gazi.edu.tr/~asenses/Uygulamalar1.htm
tu se je isto objasnjavano kako se mjenja frekvencija,
ja sam tu mislio staviti C1, 2.2nf i dobiti 220V i 50kHz, na
izlazu(ali ne znam dali bi to radilo, jer bi svjetlile neonke na 220V i 50kHz).
Dado
 
Odgovor na temu

ddaaddooo
Damir Nekic
student
Zagreb

Član broj: 231134
Poruke: 21
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: Neonka na 12V DC sa push-pull mosfetima01.09.2009. u 10:49 - pre 177 meseci

Bou, vidio sam onu shemu sto si stavio sa 40106, jel imas mozda kakvih jos materijala u vezi te sheme,
shema plocice, opis rada,....
Dado
 
Odgovor na temu

Bou

Član broj: 155986
Poruke: 151
212.200.65.*



+6 Profil

icon Re: Neonka na 12V DC sa push-pull mosfetima01.09.2009. u 16:33 - pre 177 meseci
Hej ddaaddooo
Evo našao sam tu šemu i na ovom forumu. Ja nemam druge nikakve podatke, jer se, inače, nikad ne pridržavam strogo šema i pravila, već malo na osećaj, malo na experiment pa kako upali...
Nisam čitao onaj forum, ali nadam se da je tamo, makar malo, ta šema opisana...

No sada, kad si odgovorio šta ti i zašta treba, trebalo bi da nađemo neko rešenje (inače ja sam hemičar, a elektronikom se bavim veoma povremeno, i veoma amaterski ).
Ovako, pošto sam amater, ja bi išao na najjednostavnije rešenje, a čini mi se da je to multivibrator sa 2 tranzistora. Sećam se da sam davno imao formulu za izračunavanje njegove frekvencije, koja, naravno, zavisi od R i C... ali pogubio sam sve beleške...

Moja ideja za tvoje rešenje je jedan takav multivibrator sa 2 tranzistora, na 50kHz, koji okida push-pull vezu, koja ide na feritni trafo, a na izlaz neonka...

Pozivam i ostale, iskusnije i stručnije, u tvoje ime, da nas vode savetima

To ako mora baš tako (ako profa baš tako traži)... inače, i ova prosta šema, trebalo bi da može da se prilagodi za 50kHz, jer 2N3055 radi dobro i na toj f...
Ona po defaultu radi, koliko se sećam, na oko 20-25kHz, pa zašto ne bi mogao samo da duplo smanjiš br namotaja i c koji određuju f, pa povratnu spregu experimentalno podesiš (njen br namotaja)... Još ako ti je dostupan i osciloskop, ima da napraviš i relativno tačnih 50kHz...
Mada, čak je i tu, a da bi se rešio povratne sprege, bolje da se radi sa multivibratorom, što bi znatno uprostilo gradnju (bar iz mog ugla).

Znači za početak, proveri u udžbenicima, ili kod profa, da li 2-tranzistorski multivibrator može da radi na toj f, i koji je obrazac za izračunavanje f kod njega...

Poz
 
Odgovor na temu

ddaaddooo
Damir Nekic
student
Zagreb

Član broj: 231134
Poruke: 21
*.cmu.CARNet.hr.



Profil

icon Re: Neonka na 12V DC sa push-pull mosfetima01.09.2009. u 18:41 - pre 177 meseci
Hvala Bou na svjetima
Dado
 
Odgovor na temu

Bou

Član broj: 155986
Poruke: 151
212.200.65.*



+6 Profil

icon Re: Neonka na 12V DC sa push-pull mosfetima02.09.2009. u 03:05 - pre 177 meseci
Palo mi napamet, onako laičkim razmišljanjem, zašto ti je profa tražio push pull vezu, a sa MOSFET-ima nikada nisam radio, nemam iskustva a ni znanja o njima (i ono što sam davno znao "izvetrilo" je), ali verujem da ti je s razlogom tražio i to da izlaz bude sa MOSFET-ima (predpostavljam da su efikasniji kod te peimene, znam da imaju vrlo mali unutrašnji otpor (Rds) za vreme "on" stanja, pa verujem da je to glavni razlog njihove upotrebe zato jer time prave najmanje gubitke, a možda su i strujno-naponski izdržljiviji, možda i temperaturski.... a čini mi se da se mosfetom preko gejta upravlje jaaaako malom strujom... ali sve su to samo moje predpostavke, na osnovu bleeedih sećanja, tako da... se zna).
Sad, ja nisam baš ni siguran mogu li da razlikujem pushh-pull vezu sa mosfetima, ali pokušaćemo zajedno, ako si voljan...
E sad, zašto je profa tražio push-pull?
Predpostavljam da zato jer kod klasičnih izvedbi ovog sklopa sa jednim tranzistorom, imam impulsni napon, kao kod ispravljača sa samo jednom diodom, a to je nepoželjno kod primene tvog sklopa, jer bio onda i sa f od 50kHz dobio loš efekat treperenja obzirom da se radi o "snimanju sa nekakvim kamerama" kojima bi takva svetlost "smetala" (opet naglašavam, predpostavjam, laičkom logikom), a sa push-pull izlazom i odgovarajućim mu drajverom, dobio bi kompletni naizmenični napon na sekundaru, sa obe poluperiode, pa bi dobio i puni efekat tih 50khz...
Zato, zaključio sam da moraš da imaš push-pull (ili neki fazon koji bi ti omogućio iskorišćenje obe poliuperiode). Pa ako mora neka je i sa MOSFET-ima.
Čini mi se da je ova šema baš takva... no sa bipolarnim tranzistorima... ali ipak upotrebljiva...

No imam i par drugih ideja/predloga:






Recimo, prva slika... ako pronađeš datasheet za kolo koje čini oscilator, i proveriš da li radi na 50kHz, i proračun za f tog oscilatora, a izlazni trafo namotaš prema ovoj šemi, gde ćeš izbaciti namotaj za povratnu spregu, i namotati dva identična za primar, trebalo bi da ti radi (sa 40W tj 2*20W). Nemam iskustva sa mosfetima, pa se nadam da će neko ko ima da prokomentariše, da li treba neko prilagođavanje, ili slično... u svakom slučaju proveri to i kod mentora u školi...

Druga slika pali 100%, i ako je ispravna formula za f koju sam dao lako ćeš izračunati R1/2 i C1/2 za potrebnih 50kHz...
Predpostavljem da se sa ovom šemom može izvući bar do 70-80W izlazne snage, ali zbog praktične realizacije sklopa (bez velikih hladnjaka ili čak potpuno bez, za izlazne tranzistore), ne bih pravio za veću snagu od 40W...
E sad... postoji tu jedna caka, a što je samo moja dosetka, tj šta bih ja probao kad bih sa time experimentisao... stavio bih izlazne tranz na alu lim od 1mm, recimo 150*6cm površine, preko liskuna, a na feritni štap, namotao dva sekundara (sa podrazumevanom debljom žicom u primaru), pa bih na svaki sekundar vezao po dve fluo cevi od 18W u red (dve na jedan primar, dve na drugi)... Ili bih za svaku fluo cev namotao odgovarajući sekundar...
To bih probao, ali ne znam da li bi tako radilo.
U svakom slučaju, namotaj ti prvo jedan primar za 40W, pa na njega poveži jednu neonku, pa kad nju upali, veži dve na red, pa tek onda razmišljaj o još jednom sekundarnom namotaju... i još dve neonke (tj namotaj drugi ferit sa duplo debljom žicom u primaru i dva ista sekundara)...
(e sad ne znam koliko dugi vodovi smeju biti od uređaja do fluo cevi... obično se rade što kraće, a sam uređaj postavlja u kućište sijalice)...
I kod te druge šeme gore date, treba smisliti kako podešavati struju na bazama izlaznih tranzistora, za svaki slučaj. Ja bih to uradio tako da na red onih otpora od 330ohm-a, stavio stereo potenciometar od oko 1Kohm, da bi se moglo sinhrono i simetrično podešavati... a uređaj bih uključiopri maximalnom otporu potenciometra, pa ako fluo ne svetli, ili svetli slabo, podešavao dok se ne postigne optimum...

Treća šema je samo primer push-pull izlaznog stepena sa MOSFET-ima, pa ako umeš da radiš proračune za tu vezu, imajući u vidu i impedansu primara feritnog trafoa na koji ćeš je povezati, fali ti još samo multivibrator kao drajver...

Eto...
I nemoj uzimati ništa što sam rekao kao definitivno... većina su samo predpotavke nekoga ko je laik sa žešćim experimentalnim duhom... Ako ti se neka od ideja učini zanimljivom, proveri njenu ostvarivost konsultujući se sa profama, mentorima, i ljudima sa iskustvom...
A verovatno će biti i komentara, ja se nadam, i na forumu, od ljudi kojima je ta materija bliska...

Pozdrav


[Ovu poruku je menjao Bou dana 02.09.2009. u 05:15 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

pantic68
zoran pantic
sabac

Član broj: 50312
Poruke: 913
*.adsl.verat.net.



+11 Profil

icon Re: Neonka na 12V DC sa push-pull mosfetima02.09.2009. u 06:12 - pre 177 meseci
Citat:
a na feritni štap, namotao dva sekundara (sa podrazumevanom debljom žicom u primaru), pa bih na svaki sekundar vezao po dve fluo cevi od 18W u red (dve na jedan primar, dve na drugi)... Ili bih za svaku fluo cev namotao odgovarajući sekundar...

Mislim da neće valjati, paljenje prve će oboriti napon na drugim sekundarima. Treba da napravim nešto slično samo na 220V, od neispravnih pc napajanja, takodje sam zamislio da pogoni više cevi istovremeno za šta su komponente adekvatne. Trafo bih premotao upredenim žicama utp kabla dovoljnog preseka da ne bude većih padova napona (~1kV) a potom na svaki izlaz prigušnicu i blok. To je ideja, nisam stigao da probam.
 
Odgovor na temu

Bou

Član broj: 155986
Poruke: 151
212.200.65.*



+6 Profil

icon Re: Neonka na 12V DC sa push-pull mosfetima04.09.2009. u 21:48 - pre 176 meseci
ddaaddooo, kako ide???
Šta si odabrao kao rešenje? Ili nađe li neko bolje, gotovo?

Ja našao na forumu i odgovor oko proračuna f multivibratora, pa.... tako...
Kad imam vremena ja ću sebi jednu da napravim, po gore navedenim idejama, ovako: prvo multivibrator na određenu f, iznad 20kHz, sa 2 x BC141, pa oni okidaju 2 x 2N3055 (koje ću vezati u darlington sa BC286 i BC287), pa na kraju, za probu ću prvo da postavim feritni štam, kao što sam gore i rekao, sa tom preradom što sada neće trebati povratna sprega, već 2 identična primara, za saku poluperiodu po jedan... Radiće sigurno, ali ako bude radilo dobro, odma nabavljam feritni lonac

Osim toga, za one kojima ne trebaju obe poluperiode, iza multivibratora, signal ide u samo jedan 2N3055, čak možćda i bez darlington veze (možda je signal dovoljno jak), pa jedan primar i jedan sekundar...
Između multivibratora i izlaza treba neki trimer, za podešavanje pobude, tj podešavanje lampe na nominalno osvetljenje...

Pantiću, verovatno si u pravu, mada, treba probati, što da ne, i recimo, staviti elko od, recimo 2200 ili 4700 paralelno napajanju sklopa, pa možda pomogne...

2 redno vezane flio cevi od 20W umesto jedne od 40W u onom sklopu sa jednim 2N3055, na jednom sekundarnom namotaju, pročitao sam negde na netu, neko je napisao da može da pali...

Kad sam ja ranije pravio taj uređaj, onako kroz maglu se sećam da sam u sekundaru imao žicu od 0.65mm, ja nisam pazio na redosled motanja i sl... prvo sam motao onaj sa najvećim br namotaja, pa sa manjim i na kraju sa najmanjim...
Izolovao sam ih i prišvršćivao selotejpom... (pravio drugaru ribolovcu, i dan danas ga koristi kad ide na pecanje)...

Drugi što sam pravio, sećam se, feritni štap je imao i telo sa 3 ili 4 odvojenih prostora ("kotura") za namotavanje, pa sam tako i motao, dakle namotaj pored namotaja, a jedan manji što sam pravio drugaru, za lampu od 8W, stavio sam mu 2N3054 a feritni štap je bio kvadarnog oblika...

Po meni, vrlo je bitan kondenzator na red sa sekundarom, tj lampom, da ne bi pocrnela na jednom kraju, ili, često je obrtati... Jer imao sam jednu kupovnu ručnu baterijsku lampu, koja je imala i malu fluo cev od 12cm (valjda 8 ili manje W), i kod nje je ova lampa brzo pocrnela na jednoj strani... kada sam je rasturio, video sam da je direktno povezana na sekundar minijaturnog četvrtastog feritnog trafoa...

Danas se najviše isplati u ribolov nositi one sa ledicama, baš jako malo troše

Pozdrav
 
Odgovor na temu

ddaaddooo
Damir Nekic
student
Zagreb

Član broj: 231134
Poruke: 21
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: Neonka na 12V DC sa push-pull mosfetima06.09.2009. u 20:58 - pre 176 meseci
Evo, bas zavrsavam onaj najednostavniji sklop sa jednim 2n3055, jos moram namotati feritni stapic.
Ej, Bou vidim da spominjes feritne loncice, ja to trazim duze vrjeme,jel izvadis to iz nekoga starog uredaja,
il znas di to ima za nabaviti? Jos nisam radio s tim feritnim loncicima, jel ostaje isti broj zavoja kao
na feritnom stapicu, il se treba praviti neki proracun za broj namota?

Dvoumim izmedju ove dvije sheme sto si predlozio:
-ona sto si spominjao http://www.green-trust.org/fluorescent.htm
al ta je za frekvenciju 16kHz, pa bih trebao samo prilagoditi frekvenciju (C1,R2)
-ili one sto si ti rekao malo da preradimo onu shemu, zamjenimo tranzistore i proracunamo multivibrator




Dado
 
Odgovor na temu

Bou

Član broj: 155986
Poruke: 151
212.200.65.*



+6 Profil

icon Re: Neonka na 12V DC sa push-pull mosfetima09.09.2009. u 00:45 - pre 176 meseci
Zdravo

Jesi li namotao feritni štap?
Jesi li upalio cev?

Feritni lončići se mogu naći, npr, u nekim tipovima TV-a, gde sam ja našao neke... ali ih ima i u drugim uređajima, filtrima i sl... (ako još neko čita temu a profi je, nadam se da će da nam kaže gde ih sve ima)...
A najlakše ih je naći u prodavnicama elektronike, kod nas ih je bilo davno kad sam ja kupovao u M&G-ju, pa, čini mi se u ITC-u i sl... tako da ih ima... verujem još više u Hrvatskoj...

E sad, kako se motaju...?
Verujem da ima proračuna za njih na netu, ja sam to već potpuno zaboravio... Lončići su raznih dimenzija koja zajedno sa oznakom magnetne permeabilnosti materijala, čini mi se, stoji kao oznaka. Sve su to parametri za proračun.

Nije isto da li se mota na otvorenom, tj. pravom feritnom štapu, zatvorenom (kao kod VN trafoa) ili feritnom loncu jer svi ti parametri menjaju induktivnost kalema pri istom br namotaja... ali ja o tome malo znam, tako da sam radio nabadanjem To jest imao sam feritni lončić prečnika odprilike 10mm pa sam ga motao kao i feritni štap, i radilo je... koliko efikasno ne znam...

A sada imam drugu ideju, pa evo je:
Ovako... namota se prvo po onoj šemi na pravom feritnom štapu, pa se izmeri induktivnost svakog namotaja, i sa tim podacima o induktivnosti proračuna broj namotaja za feritni lonac (a video sam pre par meseci negde na netu taj proračun za feritne lončiće, mislim da je na forumau "elektronika.ba")...
A da li i povećanje f utiče na br namotaja to već ne znam... ako si vičniji sa egleskim pokušaj da proguglaš na temu proračuna feritnih naponskih transformatora...

Uostalom, malo expeimentisanja ako se ima dovoljno entizijazma i vremena, će rešiti sve to bez proračuna... ali...

Savet je, pošto ti ja, iako želim, zaista ne mogu stručnije pomoći jer stručnjak nisam, da prvo radiš čitav sklop sa tim feritnim štapom (a ako raiš onaj sa 40106, onda radi sa originalnim trafoom koji se kupuje ili skida sa filipsovog TV-a (taj izgleda kao običan EI, samo je feritni umesto od mekog gvožđa, zbog fiših f, tj manjih gubitaka)...

Ako radiš pomenutu šemu (http://www.green-trust.org/fluorescent.htm), jesi li proverio karakteristike integralca, jel može da radi na 50-100kHz, a onaj fet? I jel si našao u datasheet-u proračun za to?
Ako jesi, moj savet je da radiš za 100kHz-a jer se u toj šemi koristi samo jedna poluperioda, pa će na sekundaru biti pulsni napon izazvan samo pozitivnim (ili negativnim) poluperiodama oscilatora, pa, po nekom mom mišljenju, tek sa 100kHz ćeš dobiti efekat kao kad se radi sa push-pull na 50kHz, tj koristi puni naizmenični napon.
To sve nije bitno kod običnih sklopova, oni bi i na 70-100Hz zadovoljavali jer naše oko ne bi to primećivalo, ali tebi treba za brze kamere kako si rekao... zato mora tako.
Ovo je možda i najsigurnija solucija, ako, još jednom napominjem, 40106, IRF540 rede na 100kHz, kao i ako toliko povećavanje f ne utiče puno na trafo (što moraš proveriti na netu ili kod stručnjaka).


Ako ne pronađeš proračun za feritne trafoe i ako se odlučiš da njihovu konstrukciju ubodeš experimentom, još jedna ideja je da najpre namotaš, na telu koje poseduješ (štap, lonac, EI feritni trafo, feritno jezgro VN TV trafoa...) onoliko namotaja kako je po šemi, uključiš oscilator (pretvarač/invertor) i izmeriš napon na sekundarau, ako si dobio potreban napon to je to... (mislim da je za 40W oko 1kW)...

No, ako si voljan za ovu drugu šemu, pa da je rekonstruišeš, tj. prilagodiš, ovde su me uputili na wikipedijin link sa proračunom za f multivibratora, pa pošto je to simetrična šema, tj koristi obe poluperiode, računaj ga na 50kHz...

Oprosti kao sam malo konfuzan, misli mi lutaju na 100 obaveza, ali nadam se da sam ipak koliko toliko bio razumljiv...
U ostalom... često sam tu... na forumu... pa...

Pozdrav
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Neonka na 12V DC sa push-pull mosfetima09.09.2009. u 17:21 - pre 176 meseci
Skoro sam motao kalem za wah wah i radio sa feritnim loncima .
I sta sam zapazio , zavojnica sa nekih 540mH bez lonca ! sa 1/2 lonca = 1H induktivitet , kad stavim i gornji lonac dobijem preko 3H znaci u praksi je ovo moguce i nije isto kao ferit iz radioaparata za antenu , onaj okrugli crni ...
Moja preporuka , bolji je od radioaparata iz vise razloga.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Neonka na 12V DC sa push-pull mosfetima

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 37835 | Odgovora: 49 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.