Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Završio sam Višu Tehiničku Školu u Subotici, šta dalje?

[es] :: Vodič za učenje :: Završio sam Višu Tehiničku Školu u Subotici, šta dalje?

[ Pregleda: 7188 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
93.86.4.*

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Završio sam Višu Tehiničku Školu u Subotici, šta dalje?23.08.2009. u 21:15 - pre 177 meseci
Dakle, završio sam gore pomenutu školu u trajanju od 3 godine (6 semestara). Upisao sam je 2003. godine, studirao po Bolonji, mislim imao sam one poene za ispite i nisam imao uslovne ispite već je uslov bio određen brojem poena a imao sam i kolokvijume koji su se bodovali itd, a u toku mog studiranja se škola akreditovala i postala Visoka Tehniška Škola strukovnih studija, ali sam ja na kraju ipak dobio diplomu Više Tehničke škole. Sada sam Inženjer Informatike.
U istoj školi (samo sa novim nazivom) nam nude da položimo još par ispita (zavisi kako kome treba za usklađivanje) obično 2, i onda dobijem diplomu Visoke Tehničke Škole.
A takođe imam mogućnost da upišem neki "Singidunum" (ne znam kako se tačno zove) fakultet i tamo da završim još jednu celu godinu (4.) i onda nemam pojma šta sam.
Naravno, ovo na fakultetu je dosta skuplje od Visoke škole, ali ja nemam pojma koja je razlika.
Može li mi neko pomoći da mi to približi nekako.
 
Odgovor na temu

Laki024

Član broj: 161293
Poruke: 585
*.sksyu.net.



+64 Profil

icon Re: Završio sam Višu Tehiničku Školu u Subotici, šta dalje?23.08.2009. u 23:36 - pre 177 meseci
Upisi vanredno Tehnicki Fakultet mihajlo pupin 4 godinu, i imaces razliku ispita, sveukupno ces morati da polozis 10-14 ispita tu negde.
Skolarina je isto toliko kao na visoj tehnickoj, predavanja su Subotom, a ispite polazes nedeljom, tako da mozes i neki posao da radis uz ovo.
PS ako si zavrsio visu tehnicku u subotici , onda ti ovo nece presstavljati problem, monog veci problem je put Subotica - Zrenjanin skoro svakog vikenda.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Završio sam Višu Tehiničku Školu u Subotici, šta dalje?23.08.2009. u 23:52 - pre 177 meseci
Ako si završio školu, i ne znaš šta ćeš sa tim, j...š onda to sve, bolje idi sadi jagode...
 
Odgovor na temu

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
93.86.4.*

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Re: Završio sam Višu Tehiničku Školu u Subotici, šta dalje?24.08.2009. u 00:11 - pre 177 meseci
@Laki024
Hmmm... pa da zelim (da imam novaca) da idem van Subotice isao bih u NS da zavrsim studiranje odmah, ali... jbg... ipak cu vise ustedeti u Subotici jer necu placati stan i hranu i tako.
@ventura i svi ostali
Kada sam upisivao skolu postojale su samo Vise skole i Fakulteti i ja sam znao da upisujem malo slabiju skolu ali nije mi to tada bio neki preveliki problem, ali sada posle ovih nekih preglupih izmena u skolstvu kontam da sam na najnizoj mogucoj stepenici, tj onoj prvoj stepenici posle srednje skole. Ako se zaposlim u struci radicu isti posao kao onaj sa fakultetom ali cu imati dosta manju platu.
Poenta je sto vise ne kontam sta se tu gleda pri nekom bodovanju za platu i posao. Da li se gleda koliko sam godina studirao (stepen) ili se gleda zvanje skole (Visoka - Visa - Fakultet) ili sta se gleda? Ja iskreno nemam pojma a oko mene koliko ljudi toliko misljenja, jer su svi ti ljudi slabo upuceni. Ocekujem da ce ovde naici neko ko je malo vise upucen pa cu dobiti valjanu informaciju.
Sto se posla tice, cekam samo da upisem skolu pa cu da kontam da li cu i pod kojim uslovima moci da radim neki redovan posao. A sad za sad imam povremene poslice kao sto su izrade sajtova i odrzavanje nekih racunara. Sve u svemu nista posebno.
 
Odgovor na temu

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
93.86.4.*

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Re: Završio sam Višu Tehiničku Školu u Subotici, šta dalje?24.08.2009. u 00:16 - pre 177 meseci
Citat:
ventura: bolje idi sadi jagode...

Hahaha... pa sadio sam jagode po dvoristu pre par meseci :).
I hocu da radim! Jedva cekam da radim! Ali prvo da se resim nekih statusnih pitanja :) da li sam jos student ili nisam.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Završio sam Višu Tehiničku Školu u Subotici, šta dalje?24.08.2009. u 00:29 - pre 177 meseci
Citat:
ksrele
...Ako se zaposlim u struci radicu isti posao kao onaj sa fakultetom ali cu imati dosta manju platu.
Poenta je sto vise ne kontam sta se tu gleda pri nekom bodovanju za platu i posao...


Opet da se ponovim, ako si fakultet/školu upisao, i hoćeš da upišeš drugi po tome koliko bodova nosi i kakvu diplomu stičeš kako bi automatski ostvario pravo na 'veću' platu, a ne upisuješ zbog znanja koje ćeš steći na tom fakultetu, onda ti je bolje da sadiš jagode... Po tim fakultetima se samo bez veze cimaš i gubiš vreme...
 
Odgovor na temu

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
93.86.4.*

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Re: Završio sam Višu Tehiničku Školu u Subotici, šta dalje?24.08.2009. u 10:50 - pre 177 meseci
Covece, ja tebe nikako ne kontam.
Mislio sam da si iz inostranstva kad tako pricas, ali ovde pise da si iz BG-a tako da mi nije jasno... mada pise da si neobrazovan, to je mozda razlog nesporazuma.
Cuj, ja znam da radim, u skoli sam naucio samo pocetke od nekih stvari, neke nismo ni spomenuli, pa sam ja sve zajedno sam kuci naucio, znaci ZNAM RAD!!!
Ali dzaba mi je to sto ja to ZNAM da radim kad ne mogu dobiti dobar posao bez diplome! JBT ja sam znao svoj posao i posle srednje skole. Mogao sam laadno da se zaposlim odmah posle i moj poslodavac bi bio prezadovoljan, ali sta je tu problem? Pa jacu raditi ko sivonja a bicu malo placen.
Ne znam da li ja tu nesto lose shvatam ili sta je problem? Ja mislim da mi nigde ne vredi moje znanje bez konkretnog papira koji to podkrepljuje.
Kao sto ne vazi ni obrnuto - papir iza kog nema nikakvog znanja, mada su takvi ljudi u VEEEEEEELIKOJ prednosti. Oni nisu gubili vreme na skole, provodili su se u zivotu, gluvarili i kupili sebi diplomu (ko zna kakvim parama) i onda se negde zaposle (isto malo podmazu) i ako zele za kratko vreme mogu da nauce kako se taj posao radi i eto. Mada, videce se da taj lik nema pojma kad tad! Ihhhh koliko ima toga kod nas...
Ja znam da necu bog zna sta nauciti u daljem skolovanju ali treba mi jaci papir...
 
Odgovor na temu

kazil
Robert Bašić
Full time PHP dev :)
Bačka Topola - Novi Sad

Član broj: 120044
Poruke: 686
*.ADSL.neobee.net.

Jabber: robertbasic@elitesecurity.org
ICQ: 446475288
Sajt: robertbasic.com


+2 Profil

icon Re: Završio sam Višu Tehiničku Školu u Subotici, šta dalje?24.08.2009. u 13:26 - pre 177 meseci
Pozdrav kolega sa doticne skole :)

Ja sam diplomirao 26. Juna ove godine, po papirima sam inzenjer automatike. Poceo sam da radim u Novom Sadu, 1. Jula, kao PHP programer. Posao i papir - nidje veze. Nijednom me nisu pitali za papir. Pitali su me samo za znanje. Stavise, na intervjuu sam bio pre nego sto mi je diplomski uopste bio gotov i hteli su da odmah pocnem, jedino sam ih ja zamolio da sacekaju 2 nedelje da diplomiram.

Vreme papira i diploma je proslo. Privatnika danas ne interesuje kakve si ti skole zavrsio, njemu je bitno da ces ti brzo i kvalitetno odraditi posao za koji te placa. Koliko te placa, ne zavisi od toga sta ti imas zavrseno, nego od poslodavca, njegove dobre volje, ali bogami i od tvog zalaganja za posao. Zapravo, sigurno da znaci diploma. Ali nije sve samo u diplomi. Diploma ne garantuje da ces biti dobar radnik. Isto tako, ako nemas diplomu, ne znaci da si "glup", mozda jednostavno nisi imao priliku da se skolujes.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: Završio sam Višu Tehiničku Školu u Subotici, šta dalje?24.08.2009. u 13:51 - pre 177 meseci
Citat:
ksrele:
...Ali dzaba mi je to sto ja to ZNAM da radim kad ne mogu dobiti dobar posao bez diplome! ... Ja mislim da mi nigde ne vredi moje znanje bez konkretnog papira koji to podkrepljuje.
Kao sto ne vazi ni obrnuto - papir iza kog nema nikakvog znanja, mada su takvi ljudi u VEEEEEEELIKOJ prednosti...


Ako tebi znači tih par hiljada dinara koliko je razlika za minimalac za nekoga sa SSS i nekoga sa VŠS ili VSS, nakon višegodišnjeg potucanja po fakultetima/višim školama tebi je cilj u životu da radiš za minimalaac, j...š onda to svoje školovanje... Kažem ti, bolje da si sadio jagode, em lepšti posao, u prirodi si ceo dan, čist vazduh, sve to, em lakši posao, em više zarađuješ...

Ako tražiš posao, a ne 'posao', poslodavca zabole ćoše da li ti imaš diplomu ili nemaš... Ako znaš posao, ne treba mu ni tvoja osnovna škola, a ako ne znaš, taman da imaš diplomu harvarda ne trebaš mu... A ako ti treba 'posao' u nekoj državnoj firmi, ili nekoj sličnoj instituciji tipa banke, telekomi i sl. onda razumem zašta ti treba diploma... Ali u tim firmama su neke druge stvari na vrednosti, i ako misliš da se probijaš radom, bolje sadi jagode, radom u tim firmama nećeš ništa napraviti...
 
Odgovor na temu

lenhi

Član broj: 230962
Poruke: 30
91.191.17.*



Profil

icon Re: Završio sam Višu Tehiničku Školu u Subotici, šta dalje?25.08.2009. u 09:20 - pre 177 meseci
Ovo je jako dobra tema za razmisliti.
I ja sam u sličnoj poziciji. Završio sam Višu elektrotehničku školu u Beogradu prije 4 godine. Sad je to aktuelno svugdje da se položi još 2-3 ispita i nova diploma. Sad sve Više škole prelaze u Visoke. Koliko je realno da posle toga neko tebe tretira kao Visoka stručna sprema, a Viša skolska sprema sigurno više nisi?!
Bez napredovanja danas se nemože nigjde, ali se postavlja pitanje šta je danas napredovanje!
Svi hoće novac, diplome se "kupuju", a bez diplome i školovanja nemožeš.
Što se mene tiče ja ne mogu da pronađem neki posao u struci ni posle 4 godine, završio sam automatiku, posla slabo ima. Radiš kod privatnika posao za koji ti i ne treba Viša škola, može i srednja, a u državnu firmu nemožeš bez poznanstva, veza...
Radim šta ima, ali uglavnom je to posao, koji nema veze sa strukom.
Moje neko iskustvo koje ću napistati je od drugara. On ima dosta love, pa je prošle godine odlučio da položi tu razliku i sad ima diplomu Visoke škole. Na birou za zapošljavanje su rekli da kategorija "strukovni inženjer" ne postoji u njihovoj kategorizaciji, ali su ga na kraju uveli kao VSS (Visoka stručna sprema). Pokušavao je na konkurse, nigdje ne prolazi, neko novo znanje nije stekao od ta dva ispita razlike. To je više onako formalno prošao. Mislim da je potrošio oko 700 do 800 evra sve sa odlacima u BG, prijave ispita.... što se tiče gazde u firmi, njemu nova diploma ništa ne znači plata ista, još kolega mora da radi prekovremeno zato što je uzimao slobodno da bi išao na ispite.
Moje neko mišljenje je da to nije loše polagati jer kad-tad tražiće se i to, jer vremena se mijenjaju stižu novi standardi, ali je pitanje šta sa masom ljudi koji su nezaposleni i nemaju para, a i ne vide smisao toga takvi nezaposleni, ili su zaposleni u nekoj firmi od koje plate jedva preživljavaju.
Po meni to za sada jedino ima smisla ko radi u državnoj firmi pa zbog veće plate i nekog čuvanja radnog mjesta može nastaviti dalje. Uz to ako može da sredi da mu to firma plati još bolje. Imam prijatelja koji radi u sudu kao tehničko lice i platu 1000 evra. Takvi ljudi su u drugoj poziciji, on sa uživanjem napreduje i polaže ono što se od njega traži.
Ja sam pristalica toga da se više polažu neki sertifikati, kursevi, licence... nego nastavak redovnog školovanja.
Ali kad čovjek radi kod nekog jadnog privatnika za nikakve pare, ili uopšte nema posao, čemu se takav čovjek može nadati? Kad nemaš posao, novac nemaš ni cilj ni pravac!
 
Odgovor na temu

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
93.86.4.*

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Re: Završio sam Višu Tehiničku Školu u Subotici, šta dalje?25.08.2009. u 13:22 - pre 177 meseci
Svaka ti cast lenhi!!!
Kada sam postavljao temu ocekivao sam ovakav odgovor. Znaci neko licno iskustvo iz kojeg mogu da zakljucim kako je to u praksi.
Da li mi vredi jaca diploma ili nei? I koja je i kako se rangira? Eto, vidite da u sluzbi za zaposljavanje nema prave kategorizacije za diplomu! Isti sam slucaj cuo i od druga u nekoj drzavnoj instituciji, gde je rekao da se tamo po stepenima unosi (6, 6.1, 7 ...) a ja nemam pojma koji sam stepen.

Zbog ove moje zbunjenosti imam jednu veeeliku molbu: da li bi neko bio ljubazan i objasnio mi (a mozda to zanima jos nekog) kako idu vrednosti diploma gradativno (od najslabije do najjace) i koja je razlika i u cemu, mislim iz koje skole i koje zvanje i kako to sve sada ide.

Sto se mog do sadasnjeg posla tice (mojih aktivnosti), napisao sam za sada samo povremeno izradim neki sajt, popravim neki racunar, popravim nesto od elektronike. Na zalost, vecinu poslova obavljam osobama koje jako dobro znam pa tu i nema neke prave love vec padnu neke kompenzacije, u svakom slucaju ne radim za dzabe. Mada bilo je i kesa, zadovoljan sam koliko toliko, jedino sto mi nikakav staz ne ide a i posla je sve manje i manje. Mada, i ja se vise ne oglasavam, tj ne reklamiram da radim to sto radim jer sam se malo odmarao tokom leta (iskreno bas mi je trebalo) a sta dalje totalno nemam pojma... Da li nazad u skolu ili na neki posao (po mogucnosti u struci)???
Ja mislim da ja licno imam dosta sirok dijapazon znanja i mislim da sa tim mogu da nadjem posao, tj tako samo predpostavljam, nisam jos nista konkretno proveravao. Kapiram da mi preporucujete da odmah trazim posao ako znam da radim (a kazem da znam) ali sta ako slucajno uletim u neku drzavnu firmu (nikad se ne zna) i onda mi je ova diploma sto imam jako slaba? Onda upisujem naknadno skolovanje i moram paralelno sa ozbiljnim poslom i da se skolujem, a ja i nisam bas za te paralelne radnje. Koncentraciju mogu da usmerim samo na jednu stranu, tako da ce ispastati ili posao ili skola.

Ova moja tema sigurno vecini izgleda kao neko moje kukanje i jadikovanje, ali, verujte, u ovakvoj situaciji se nalazi mnooooogo ljudi i ova im tema moze biti od koristi ako se dobro razradi i prepricaju se neki konkretni slucajevi.

lenhi je spomenuo i neke kurseve i licence, pa kako stoje stvari sa tim? Znam da su dosta skupi, ali da li to ista vredi? Da li to iko gleda (ako vec ne gleda redovne diplome)?
 
Odgovor na temu

lenhi

Član broj: 230962
Poruke: 30
91.191.17.*



Profil

icon Re: Završio sam Višu Tehiničku Školu u Subotici, šta dalje?25.08.2009. u 14:11 - pre 177 meseci
Pa na diplomi Više škole ako si išao 5 semestara kao ja treba da ti piše stepen stručne spreme VI/1 (meni piše VI/1 u diplomi).
Ovaj moj prijatelj što je završio te dodatne ispite (da ne smaram sada dobar je sa šefom katedre, pa je sredio bez predavanja ta dva ispita i diplomski bla bla) i ima diplomu Visoke škole, navodno sad je čuo u razgovoru sa sefom katedre (cuju se onako drugarski), da je navodno to sad neki VI/4 stepen stručne spreme (ne piše na diplomi), i da će opet biti nekih polaganja u budućnosti za VII stepen, ali to je rekla-kazala, nema tu ništa sigurno.
To oko stepenovanja ti niko neće moći sigurno reći. Prebrzo se usvajaju standardi na fakultetima a to kasni na državnom nivou i sa zakonima, i u praksi. Bar ja tako vidim situaciju. Imaš gomilu sertifikata i diploma čija primjena kasni u praksi, a na zapadu su standard.
Što se tiče sertifikata konkretno mislio sam oko računara A+, MCSA, MCSE ili Cisco sertifikati. To su sertifikati koje pojedini poslodavci gledaju da li imaš i mogu biti presudni pri zapošljavanju (kad se uvališ u neku državnu firmu i pustiš korjene oni ti plaćaju da ideš na ta polaganja). Kažeš uletićeš u državnu firmu sa slabom školom. Pa tamo ljudi do četrdesete godine studiraju, to tako ide u državnim firmama. I u školama imaš profesore koji predaju a stalno se nešto školuju.
Ne vjerujem ni u kakvu kategorizaciju do daljnjeg. Ti ako uletiš u državnu firmu, tamo nećeš raditi toliko da nemožeš paralelno školovati se. Tad ćeš imati i volje da navališ da učiš, a ovako šta znam.
Ne znam šta bi ti rekao, razmisli. Ja ću gledati da položim 2-3 ispita i završim tu Visoku školu kad budem imao para,a na fakultet neću. Sa tom Visokom školom možeš u državnu firmu ako imaš vezu. Te pare za fakultet radije bih dao na neko usavršavanje, kurseve i tome slično.
Nek se javi neko ko ima nešto pametno reći, ja nemam šta više dodati.
Inače javljam se iz Bosne, a vjerujem i da je kod vas preko Drine ista priča i isti problemi.
Pozdrav!
 
Odgovor na temu

zeca-ing

Član broj: 51648
Poruke: 49
*.bvcom.net.

Sajt: www.miholjsko.com


Profil

icon Re: Završio sam Višu Tehiničku Školu u Subotici, šta dalje?27.08.2009. u 14:50 - pre 177 meseci
Pozdrav
Mene interesuje slicna stvar, recimo, ima li neko iskustva sto se tice inostranstva i lakseg prepoznavanja "novih" diploma.
Ja sam zavrsio po starom programu 5 semestara, pa me zanima, posto u Eu postoji samo termin "bachelor" da li vredi ulagati pare, oko 1000 evra i dodatno polaganje ispita da bi se dobila nova diploma "bachelor", mislim sto se tice inostranstva, sto se tice Srbije tu je stvar potpuno jasna.

Ima li neko mozda neke konkretne informacije o tome!
 
Odgovor na temu

lenhi

Član broj: 230962
Poruke: 30
91.191.17.*



Profil

icon Re: Završio sam Višu Tehiničku Školu u Subotici, šta dalje?29.08.2009. u 12:16 - pre 177 meseci
Pitao sam neke profesore u školi o ovome i dobio sam sledeće informacije:

Stepenovanje, po novom Bolonjskom sistemu je:
1. stepen visokog obrazovanja - visoka skola ili fakultet (180-240 bodova)
2. stepen visokog obrazovanja - specijalisticke studije na visokoj skoli ili master na fakultetu (240-360 bodova)
3. stepen visokog obrazovanja - doktorat

Više škole ne postoje po Bolonji u smislu bodovanja i novog sistema, i sada kod nas sve Više škole prelaze u Visoke škole.
Ko ima Višu školu, ako želi polaže 2-3 ispita (30 ECTS bodova) i time skuplja ukupno 180 bodova, dobija diplomu Visoke škole i usklađuje po Bolonji diplomu i zvanje. Time stiče 1.stepen visokog obrazovanja.
Na Visokoj školi u BG koju sam ja završio moguće je sada završiti i 2. stepen visokog obrazovanja. Sa završenom Visokom školom (180 bodova), idete još 2 semestra na specijalističke studije koje traju godinu dana. U okviru toga polažete 6 ispita (ispit nosi 8 bodova) i diplomski (12 bodova) i time ste skupili još 60 bodova. 180+60=240. Time ste završili specijalističke studije.

Nova stručna zvanja po Bolonji na našim prostorima još nisu uvedena u naše nomenklature stručnih zvanja, pa zato o svemu malo znaju i na zavodu za zapošljavanje, i građani itd.

Koliko će se nova zvanja brzo uklopiti, koliko vrednovati i ostalo, to ostaje da se vidi, a svako neka sam procjeni kako izgleda situacija kod nas. Ne znam šta bih rekao.

Što se mene lično tiče, ja ću nastojati kad skupim lovu da položim ta 2-3 ispita i da svoju Višu školu uskladim i završim kao Visoku školu, jer time dobijam i VSS, a smatram da će kad-tad Bolonja zaživjeti i postati neki standard.
Možda i griješim, vidjećemo.
Pozdrav!

Izvod iz Zakona o Visokom obrazovanju:
Visoko obrazovanje organizuje se u tri ciklusa:
a) prvi ciklus vodi do akademskog zvanja završenog dodiplomskog
studija [the degree of Bachelor] ili ekvivalenta, stečenog nakon
najmanje tri ili najviše četiri godine studija nakon sticanja
svedočanstva o završenoj srednjoj školi, koji se vrednuje sa
najmanje 180 odnosno do 240 bodova, evropski kreditni transferni
sistem (EUROPEAN CREDIT TRANSFER SYSTEM ), (u daljem
tekstu: ECTS);
b) drugi ciklus vodi do akademskog zvanja magistra ili ekvivalenta,
stečenog nakon završenog dodiplomskog studija, i traje jednu ili
dve godine, a vrednuje se sa 60 odnosno 120 ECTS bodova, i to na
način da u zbiru sa prvim ciklusom predstavlja 300 ECTS bodova; i
v) treći ciklus vodi do akademskog zvanja doktora ili ekvivalenta, i
traje tri godine, a koji se vrednuje sa 180 ECTS bodova.
 
Odgovor na temu

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
93.86.4.*

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Re: Završio sam Višu Tehiničku Školu u Subotici, šta dalje?29.08.2009. u 14:21 - pre 177 meseci
Wow! Super odgovor druze. Kratko, jasno, detaljno i potkerpljeno detaljima.

Da budem iskren, nisam znao za ta dva stepena visokog obrazovanja. Meni su moji roditelji i neki drugovi objasnjavali da se to radi o VI, VI.1 i VII stepenu a ja nisam imao pojma koji sam ja.
Nego, naaaaaajveca nebuloza je sto sam ja isao po bolonji i imam 181 poen trenutno, ali sta mi to vredi jer kada se preracuna na NOVE poene onda imam manje i moram da polazem neke ispite. A te dodatne ispite (koje je moj drug polagao) smo IMALI!!! Znaci obradili smo ih samo pod drugim nazivom i sada se kao vise ne priznaju nego mora se ponovo isto to raditi, luuudilo. Neko je nas gadno zaje*o ali nemamo kome da se zalimo jer ni nemamo nikakve dokaze da su nam ista obecali, a usmeno su nam obecali diplome po Bolonji.... Sad mi jos recite da nemam razloga da poludim i da se ljutim!!! Ma sve bi skole zapalio u Srbiji pocev od Ministarstva prosvete (samo fiktivno pricam, nije ovo stvarna pretnja, cisto da mi policija ne pokuca na vrata akoo sutra slucajno plane bas ministarstvo :) ).

Znaci, ako zavrsim jos jednu celu godinu na nekom fakultetu onda cu imati 2. stepen visokog obrazovanja, jel tako? Jel to Bachelor?
Posle toga ide magistratura (master)? Jel tako? A za nas strukovne studije nema doktorat jel tako?
 
Odgovor na temu

lenhi

Član broj: 230962
Poruke: 30
91.191.17.*



Profil

icon Re: Završio sam Višu Tehiničku Školu u Subotici, šta dalje?29.08.2009. u 14:37 - pre 177 meseci
Kad završiš tih nekoliko ispita na svojoj školi i budeš imao 180 bodova time se završio 1.stepen i tad si Bachelor.
Nemozes ti na fakultet dodatno, mozes samo na skole strukovnih sudija jos jednu godinu nakon toga gdje ides za specijalistu strukovnih studija tj. 2.stepen. A od skole do sloke i smjera zavisi sta ces upisati na koji studijski program se mozes upisati.
A to je u svakoj skoli tako obecanje za bolonju a ondfa nista i kod mene je tako bilo. Pare pare pare.....
 
Odgovor na temu

musicmaster

Član broj: 50955
Poruke: 1447
93.87.151.*



+7 Profil

icon Re: Završio sam Višu Tehiničku Školu u Subotici, šta dalje?29.08.2009. u 14:43 - pre 177 meseci
Citat:
Završio sam Višu Tehiničku Školu u Subotici, šta dalje?

Čestitamo!

Šta dalje? Sada uzmi i traži neki posao, i kreni da zarađuješ i privređuješ.
Kada dobiješ prvu platu uz pomoć diplome,
vidi da nađeš neki način da nastaviš sa još jačim obrazovanjem po tvom izboru,
dok uporedo radiš taj neki posao.

Sve u svemu, cilj svakog civilizovanog čoveka je da bude što nezavisniji.
 
Odgovor na temu

lenhi

Član broj: 230962
Poruke: 30
91.191.17.*



Profil

icon Re: Završio sam Višu Tehiničku Školu u Subotici, šta dalje?29.08.2009. u 14:59 - pre 177 meseci
Jebiga druze moras sam da vidiš šta hoćeš dalje. Nemože ti na forumu niko servirati informacije u detalje.
Imaš smjernice sad se informiši po ustanovama koje te zanimaju za dalje školovanje.
I ja sam pisao mailove mnogim profesorima u školi, ovom onom, čupao informacije, skinuo zakon o visokom obrazovanju.
Mene zanima da se uvalim negdje u prosvjetu da radim, pisao sam mailove i Vladi, i ministarstvu, udruženjima pedagoga, molio za pravilnike, informacije i ostalo. Da li je Master, da li ovo ono, gdje se možeš upisati, pitaj škole i fakultete šalji mailove zovi.... nema servirano nikom ništa!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: Završio sam Višu Tehiničku Školu u Subotici, šta dalje?

[ Pregleda: 7188 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.