Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Užasno iritirajući problem sa hard diskom

[es] :: Storage :: Užasno iritirajući problem sa hard diskom

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 11176 | Odgovora: 44 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

znemanja88
Student
Beograd

Član broj: 207204
Poruke: 23
212.200.65.*



Profil

icon Užasno iritirajući problem sa hard diskom20.08.2009. u 22:07 - pre 178 meseci
Ljudi imam problam sa hard diskom na laptopu u pitanju je fcs laptop sa WD hard diskom, naime sve radi normalno ali se cesto cuje nešto tipa cap,cap,cap u suštini mehanika hard diska, testirao sam hard sa HD Tune Pro, sve pokazuje da je OK, S.M.A.R.T parametri svi na OK, medutim progaram speed fan ima opciju da online proveri S.M.A.R.T karakteristike sa hiljadama diskova u bazi i evo šta kaže:

http://uploading.com/files/OJHYZNIK/Your hard disk.doc.html

Zanima me šta vi mislite o ovome, znaci ne znam zašto se to cuje, ali užasno iritira.
 
Odgovor na temu

JOJO847

Član broj: 14162
Poruke: 6623
*.adsl.net.t-com.hr.



+10 Profil

icon Re: Užasno iritirajući problem sa hard diskom20.08.2009. u 23:08 - pre 178 meseci
ne sluti na dobro. Radi redovan backup.
Koji je tocno model diska?

 
Odgovor na temu

znemanja88
Student
Beograd

Član broj: 207204
Poruke: 23
212.200.65.*



Profil

icon Re: Užasno iritirajući problem sa hard diskom20.08.2009. u 23:18 - pre 178 meseci
U pitanju je Western Digital (WD) disk.Backup nije problem, mene zanima zašto se to dešava.Napominjem da preformanse sistema neopadaju, sve radi normalno.Svi programi koje sam koristio su pokazali da je Ok, nema bad sektora.U prvom postu stavio sam i link na kome se nalazi analiza S.M.A.R.T karakteristika mog hard diska.Ko se razume u materju, bio bih zahvaln da pogleda i da svoje mišljenje.
 
Odgovor na temu

dulle2009

Član broj: 219968
Poruke: 391
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Užasno iritirajući problem sa hard diskom23.08.2009. u 16:26 - pre 178 meseci
Hard Drive Click of Death Explanation and Live Demonstration



 
Odgovor na temu

znemanja88
Student
Beograd

Član broj: 207204
Poruke: 23
212.200.65.*



Profil

icon Re: Užasno iritirajući problem sa hard diskom23.08.2009. u 17:07 - pre 178 meseci
Odgledao sam ovaj snimak, zvuk malo podseća na ovaj koji je prikazan na snimku,ali nije ni blizu toga.Zvuk koji se čuje kod mene je dosta kraći, znači 1-2 sekunde.Ovaj zvuk se čuje već 2 meseca, ali kao što rekoh preformanse sisteme nisu opale, čak sam instalirao ponovo windows i normalno radi, nema nikakvih zastoja.Zanima me da li kada se pojavi click of death, disk odmah "umire" ili nastavi normalno da radi još neko vreme ?
 
Odgovor na temu

mmmilan
beograd

Član broj: 61407
Poruke: 374
95.180.41.*



+38 Profil

icon Re: Užasno iritirajući problem sa hard diskom23.08.2009. u 21:04 - pre 178 meseci
radi jos neko vreme, al nikad ne znas kad ce crci.
kad cujes "click of death" bolje ga bekapuj.
uostalom sad su bar hardovi jeftini.
terabajtni hard mozes da uzmes za 70-80 evra...
they killed kenny
 
Odgovor na temu

znemanja88
Student
Beograd

Član broj: 207204
Poruke: 23
212.200.65.*



Profil

icon Re: Užasno iritirajući problem sa hard diskom23.08.2009. u 22:29 - pre 178 meseci
Backup nije problem,već sam to uradio.Nego iskreno se nadam da nije taj "click of death", skoro mi je otišao hard na desktop kompjuteru, imao je bad sektor, nemogu da verujem da moram menjati i na laptopu.No ostaje još da vidim, za sada radi OK, ako se nešto desi, bar ima backup.
 
Odgovor na temu

dulle2009

Član broj: 219968
Poruke: 391
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Užasno iritirajući problem sa hard diskom24.08.2009. u 06:48 - pre 178 meseci
Znemanja88, ajd još jednom postavi sveža SMART očitavanja, baš me zanima da li se nešto u međuvremenu promenilo (nešto bitno).
 
Odgovor na temu

znemanja88
Student
Beograd

Član broj: 207204
Poruke: 23
212.200.65.*



Profil

icon Re: Užasno iritirajući problem sa hard diskom24.08.2009. u 18:42 - pre 178 meseci
Evo novih svežih očitavanja, koliko sam ja gledao, sve je isto.

http://uploading.com/files/I59AAGOE/WDC WD1200BEVS.doc.html

A evo printscreen-a programa SpeedFan 4.38 odakle sam pročitao S.M.A.R.T. vrednosti.

http://uploading.com/files/N912W7N3/Speed fan SMART rezultati.bmp.html
 
Odgovor na temu

dulle2009

Član broj: 219968
Poruke: 391
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Užasno iritirajući problem sa hard diskom28.08.2009. u 10:50 - pre 178 meseci
Izvini, ovu sam temu skroz smetnuo s uma...

SMART očitavanja su ti u redu, izgleda da nemaš problematičnih sektora preko kojih bi glava morala više puta uzastopno da pređe da ih pročita, što bi moglo izazvati "cap-cap-cap" zvukove.

Ne znam... najbolje ti je da ne držiš važne podatke na tom disku, ili bar da ih redovno backup-uješ. Klikovi iz hard diska u najvećem broju slučajeva prethode mehaničkom kvaru diska, tako da možeš očekivati baš to, bez obzira što su SMART podaci dobri... Backupuj podatke i spremi se za kupovinu novog hard diska, to bi ti bila neka generalna preporuka.
 
Odgovor na temu

znemanja88
Student
Beograd

Član broj: 207204
Poruke: 23
212.200.65.*



Profil

icon Re: Užasno iritirajući problem sa hard diskom28.08.2009. u 16:16 - pre 178 meseci
dulle2009, bekapujem redovno podatke, podaci nisu problem.Ta neizvesnost me baš nervira.Nekupujemi se još nov hard, kada ovaj radi super, a s` druge strane ne znam pouzdano zvog čega se javljaju ovi zvuci.No,u svakom slučaju hvala na savetima.
 
Odgovor na temu

dulle2009

Član broj: 219968
Poruke: 391
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Užasno iritirajući problem sa hard diskom28.08.2009. u 18:48 - pre 178 meseci
A da li se ti zvukovi javljaju i kad programi ne koriste disk, ili samo kad je disk uposlen nekom aplikacijom koja mnogo čita i piše? Da li se dešava da je disk idle, pa počne da klika, a da ga aplikacije ne koriste (intenzivnije)?

Kakva je boja zvuka, jasno metalna, ili bi mogla da bude i od udaraca plastike o metal (malo niži ton, manje rezak i zvonak, tuplji, zaobljeniji... znaš na šta mislim)?

I kad se pojave, jesu li klikovi uvek ujednačenog ritma, tipa "cap-cap-cap, pauza, cap-cap-cap" ili se nekad javljaju i u aritmičnoj sekvenci, npr. "cap, pauza, cap-cap, pauza, cap, pauza, cap, pauza, cap-cap-cap" (odjednom svi ti nepravilni "capovi") ?

Pitam, zato što ponekad disk može da ispusti po neki klik kada se glave kreću skroz do najužeg track-a (pri osovini), pa ako ti se tamo nalazi pagefile.sys, ti klikovi mogu biti češći.

Probaj da prebaciš pagefile na drugu particiju, a sa prvog mesta ga sasvim obriši. I defragmentuj disk.

Ne znam šta bih ti više predložio... :D

 
Odgovor na temu

znemanja88
Student
Beograd

Član broj: 207204
Poruke: 23
212.200.65.*



Profil

icon Re: Užasno iritirajući problem sa hard diskom28.08.2009. u 21:02 - pre 178 meseci
Zvuk se ponekad čuje dok računar ništa neradi, samo aplikacije koje su podignute u starup-u (eset, yahoo widgets i sl.).Ništa neradim i zvuk se ponekad čuje.

Kada gledam film zvuke se ponekad čuje, mada kada radim nešto što opterećuje 100% procesor, nečuje se ništa, pri maksimum opterećenju skoro nikada se nečuje.Izuzetak je bio danas, instalirao sam virtuelni windows 7, koristeći Microsoft Virtual PC, u procesu instalacije čuo se dva puta taj zvuk.

Zvuk mi je teško da opišem, nije kao metal, malo je drugačije, ne liči na ono što sam video u snimku "click of death".Zvuk je kratak i uopšte ne uspori sistem.
nikada se nije desio u kontinuiteteu, tipa cap,cap,cap.Kao što rekoh, jako je kratak, tipa 1 sekunda.

Sistemu ni u kom trenutku neopadnu preformanse, najnormalnije radi kada se čuje taj zvuk.Nekada se čuje samo jednom ,a nekada dva puta uzastopno.

Jako sam pažljiv sa održavanjem računara i sistema.Redovno radim defragmentaciju, koristim System mechanic,Registry mechanic,TuneUp Utilities, Registry Booster 2009 .Nedeljno radim održavanje sistema.

Nisam upoznat sa tim pagefile, ne znam gde se to nalazi i kako to da prebacim na drugu particiju?
 
Odgovor na temu

dulle2009

Član broj: 219968
Poruke: 391
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Užasno iritirajući problem sa hard diskom28.08.2009. u 21:46 - pre 178 meseci
Pagefile, virtelna memorija, desni klik na My Computer > Properties > Advanced > Performance - Settings > Advanced > Virtual memory - Change, pa tamo gde je bila staviš Custom size: Initial size 0, Maximum size 0, pa klikneš na drugu particiju i odrediš postavke za VM, bilo Custom ili System managed.

Možeš da probaš, mada mi sad izgleda da nije stvar u tome.

Ako zvuk nije dovoljno "metalan", moguće da ga pravi mali trakasti kabl kojim su glave povezane s aktuatorom i dalje s elektronikom diska.


Ako želiš da se bolje upoznaš sa unutrašnjošću hard diskova, imaš na buvljaku, ili kraj buvljaka, Cigani prodaju stare, pokvarene hard diskove za 50-100 dinara komad. Nije loše otvoriti ih i zagledati malo kako sve to funkcioniše, rastaviti pa ponovo sastaviti i sl. Ja sam već potrošio 300-400 din (6 hd-ova) na tu zanimaciju, i ako ništa, bar sam povadio ploče i neodmijumske magnete. :) Da vidiš samo kako su jaki ti magneti, neverovatno...
 
Odgovor na temu

Take 5

Član broj: 200551
Poruke: 1423
93.87.226.*



+12 Profil

icon Re: Užasno iritirajući problem sa hard diskom29.08.2009. u 07:55 - pre 178 meseci
Ja bih za probu samo promenio napojni priključak za taj hard disk (ili još bolje celo napajanje).
Viđen je konkretan slučaj, kada je napajanje hard diska bilo razvodnikom deljeno sa neispravnim ventilatorom na kućištu, pa je isti zbog toga oboleo od čuvenog "klika smrti" i na kraju ispustio dušu...
"Take Five" is the famous jazz piece written by Paul Desmond and performed by The Dave Brubeck Quartet. It is famous for its distinctive saxophone line and use of the unusual quintuple (5/4) time, from which its name is derived.

Take Five (1966)

Take Five by Al Jarreau 1976
 
Odgovor na temu

znemanja88
Student
Beograd

Član broj: 207204
Poruke: 23
212.200.65.*



Profil

icon Re: Užasno iritirajući problem sa hard diskom29.08.2009. u 20:28 - pre 178 meseci
dulle2009, hvala na savetu, setovaću pagefile, čisto da probam, ništa negubim.
Dobra ideja, što se tiče starih hard diskova.Napisao sam u nekom predhodnom postu, da mi je "otišao" hdd na desktop kompjuteru, kada sam ga zamenio, ostao mi je taj pokvareni.Zaista mogao bih da ga otvorim, čisto da vidim kako sve to funkcioniše.
Taj mali trakasti kabl kojim su glave povezane s aktuatorom i dalje s elektronikom diska, da li on može sa se zameni, i kako bih mogao da testiram da li zaista problem do tog kabla?, pod uslovom da menjanje lokacije pagefile-a, neuspe, tj. nereši problem.
 
Odgovor na temu

dulle2009

Član broj: 219968
Poruke: 391
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Užasno iritirajući problem sa hard diskom30.08.2009. u 14:44 - pre 178 meseci
Ma pusti flex kabl, ako on pravi neki zvuk, nikakva šteta. Inače, može da se zameni jedino u specijalizovanim firmama koje se bave hard diskovima i koje imaju "čistu sobu" gde mogu da ga otvore. Inače, nikad nemoj da otvaraš hard disk, to ti je skoro isto kao da si ga čekićem udario. Vazduh u njemu mora biti izuzetno čist, inače bi jedna mikročestica prašine mogla da spali glavu ako se nađe ispod nje dok ova piše. Otvoren hard disk u kućnim uslovima je polu-uništen hard disk. Ako ga jednom otvoriš, onda ga bolje me vraćaj u komp, ako ti je stalo do podataka - možeš jedino da ga odneseš kod profesionalaca da izvuku podatke.

Nego, pošto je laptop u pitanju, verovatno ga nisi otvorio da pogledaš da li je data kabl i naponski kabl dobro priključen na disk. Možeš to da proveriš, ako ti nije problem da otvaraš laptop. Neobični zvuci iz hard diska mogu da budu i zbog loše priključenih kablova.

Drugo, mogao bi da testiraš hard dijagnostičkom alatkom proizvođača. Pošto je tvoj disk Western Digital, pogledaj koji je model, pa otiđi na WD sajt (samo ukucaj "model number") i skini "Data Lifeguard Diagnostic for DOS (CD)", nareži ga na CD i pokreni pri startovanju sistema, pa vidi da li će izbaciti neku grešku.

I ako rešiš problem, molim te da napišeš kako si ga rešio, zbog onih koji će imati sličan problem u budućnosti. A i lično me zanima. :)
 
Odgovor na temu

znemanja88
Student
Beograd

Član broj: 207204
Poruke: 23
212.200.65.*



Profil

icon Re: Užasno iritirajući problem sa hard diskom30.08.2009. u 20:26 - pre 178 meseci
dulle2009, alat koji si mi preporučio, već sam ranije download-ovao sa WD sajta, samo verziju za windows.Taj alat je preko sat vremena skenirao disk i pokazao da je sve u redu.
Što se tiče otvaranja laptopa, nisam to nikada radio, ali s` obzirom da mi je garancija istekla, mogao bih da ga otvorim.
Kako da prepoznam da su data i naponski kabl dobro prikačeni, jel treba da ih izvučem iz hard diska i ponvo priključim ili.....?

Naravno, ako uspem da rešim problm, napisaću kako sam ga rešio, zahvaljujući ljudima na ovom forumu, a pogotovo tebi dulle2009, saznao sam više informacija o samom disku, a i korak bliže sma da problem rešim.
Čim nađem adekvatan alat da otvorim laptop,otvaram ga i javljam da li problem bio do kabla.
 
Odgovor na temu

dulle2009

Član broj: 219968
Poruke: 391
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Užasno iritirajući problem sa hard diskom30.08.2009. u 21:04 - pre 178 meseci
Citat:
znemanja88: Kako da prepoznam da su data i naponski kabl dobro prikačeni, jel treba da ih izvučem iz hard diska i ponvo priključim ili.....?


Upravo tako. Izvuci ga i ponovo vrati, gurajući ga do kraja, dokle god može - umereno, ne prejako, da ne odlomiš konektor. Znači, ono, "normalno", pažljivo i oprezno, ne grubo, ipak je to "fina elektronika". :) Ovde su ljudi već pričali o tome kako su odlomili sata konektor na disku, znači, slomili ono parče integrisane ploče koje ulazi u konektor kabla. :)

Budi oprezan i prilikom otvaranja laptopa, da si ne napraviš još jedan problem.
 
Odgovor na temu

znemanja88
Student
Beograd

Član broj: 207204
Poruke: 23
212.200.65.*



Profil

icon Re: Užasno iritirajući problem sa hard diskom30.08.2009. u 21:17 - pre 178 meseci
Hvala na savetima , biću oprezan !
 
Odgovor na temu

[es] :: Storage :: Užasno iritirajući problem sa hard diskom

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 11176 | Odgovora: 44 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.