Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Odredjivanje dobitka (gain) antene na osnovu 2 dijagrama zracenja

[es] :: Wireless :: Odredjivanje dobitka (gain) antene na osnovu 2 dijagrama zracenja

[ Pregleda: 3269 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

djuradj_brankovic
student,student

Član broj: 227375
Poruke: 9
*.bitsyu.net.



Profil

icon Odredjivanje dobitka (gain) antene na osnovu 2 dijagrama zracenja12.07.2009. u 15:38 - pre 179 meseci
Data je usmerena antena. Poznat je dijagram zracenja antene (GAIN u dB) u horizontalnoj ravni, i u vertikalnoj ravni, za svih 360 stepeni. Neka je na 0 stepeni maksimum i u vertikalnoj i horizontalnoj ravni. Da li je moguce da se nekako procita koliki je gain u 3D prostoru za konkretno usmerenje (npr. 20 stepeni horizontalno,30 vertikalno itd.) na osnovu ova 2 dijagrama.
 
Odgovor na temu

igor tomic

Član broj: 133445
Poruke: 192
*.team.ba.

Sajt: www.igortomic.from.hr


+15 Profil

icon Re: Odredjivanje dobitka (gain) antene na osnovu 2 dijagrama zracenja12.07.2009. u 20:04 - pre 179 meseci
Rođo :) ako imas diagram valjada se sve moze ištati iz diagrama. Matematički gledano
 
Odgovor na temu

marko37
Nera Networks
Novi Beograd

Član broj: 6545
Poruke: 714
93.86.148.*



+104 Profil

icon Re: Odredjivanje dobitka (gain) antene na osnovu 2 dijagrama zracenja12.07.2009. u 20:22 - pre 179 meseci
Mislim da nema apsolutno validna formula, jer nemaš sve podatke, već samo one izvedene (dijagram zračenja).
Ukoliko imaš osno simetričnu antenu (npr. parabola), što verovatno nije slučaj jer su ti onda oba dijagrama zračenja skoro ista, onda konvertuješ uglove iz XY sistema u polarni sistem, pa to svedeš na jedan ugao.
Za osno nesimetrične antene i male uglove defleksije možeš da sabereš vrednosti diskriminacije i tako dobiješ neku vrednost.

Ne zaboravi samo na diskriminaciju i usled izmena ugla polarizacije dolaznog signala i antene, ukoliko je antena polarizaciono selektivna.

Čini mi se da je tebi cilj da računaš diskriminaciju antene prema izvorima interferencije. U tom slučaju su vertikalni uglovi obično veoma mali, tako da možeš ili da ih ignorišeš, ili da računaš po drugoj varijanti.
 
Odgovor na temu

djuradj_brankovic
student,student

Član broj: 227375
Poruke: 9
*.bitsyu.net.



Profil

icon Re: Odredjivanje dobitka (gain) antene na osnovu 2 dijagrama zracenja12.07.2009. u 22:38 - pre 179 meseci
@Marko37 svaka cast pogodio si sta mi treba!!!!

Cilj mi je da racunam diskriminaciju antene prema izvorima interferencije. Ja imam ITU-R preporuku za koju vidim diskriminaciju po horizontalnoj ravni(tj.po azimutu), a nigde nije data diskriminacija po vertikalnoj ravni (tj.promeni elevacije). Verovatno su uglovi po vertikalnoj ravni mali kao sto kazes, ali ja cu morati da ih uracunam (tako je definisano mojim radom) i da nadjem diskriminaciju i za njih (to cu se nekako snaci). Ugao po horizontalnoj ravni je takodje mali do 2 stepena.
Ali to sad nije problem, problem je da li moze da se izracuna gain antene, tj.u ovom slucaju diskriminacija za dati ugao u horizontalnoj i vertikalnoj ravni kako bi se dobila jedinstvena diskriminacija u 3D prostoru.
Meni deluje da ne moze, ne znam kako ali mozda neko zna! Onda na kraju ostaje da racunam posebno komponentu interferencije po elevaciji a posebno po azimutu. Pitanje je da li i to moze!
Hvala Marko37

@ Igor Tomic
Brate deluje jednostavno ali nije tako.
 
Odgovor na temu

djuradj_brankovic
student,student

Član broj: 227375
Poruke: 9
*.bitsyu.net.



Profil

icon Re: Odredjivanje dobitka (gain) antene na osnovu 2 dijagrama zracenja20.07.2009. u 18:03 - pre 179 meseci
Izgleda da niko ne zna tacno!
 
Odgovor na temu

marko37
Nera Networks
Novi Beograd

Član broj: 6545
Poruke: 714
78.155.41.*



+104 Profil

icon Re: Odredjivanje dobitka (gain) antene na osnovu 2 dijagrama zracenja20.07.2009. u 23:54 - pre 179 meseci
Pa rekoh ti, nalik na ITU preporuku. Odredi diskriminaciju u horizontalnoj ravni, i na to ako hoćeš dodaj diskriminaciju u vertikalnoj ravni, ako su mali uglovi u pitanju.
Ali problem je u tvom pristupu rešavanju problema, ne u nepostojanju nekih metoda i algoritama. Inženjerski pristup nije da uzmeš da drviš formule i proračune tri dana dok ne dobiješ rešenje koje je jedva nešto bolje od "odokativne" metode. Umesto toga, uvek gledaj da uzmeš najgori slučaj, odradiš proračun za takvu varijantu, i vidiš da li to "drži vodu".
Znači, uzmi varijantu da će ti uglovi po vertikali biti mali, onda pretpostavi najgori slučaj, da će po vertikali uglovi biti 0, i računaj diskriminaciju samo u horizontalnoj ravni. Tako rade čak i profesionalni programski paketi za planiranje radio-relejnih mreža, kada se računa interferencija.
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Odredjivanje dobitka (gain) antene na osnovu 2 dijagrama zracenja

[ Pregleda: 3269 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.