Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Školski dnevnik

[es] :: Access :: Školski dnevnik

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 57216 | Odgovora: 112 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Školski dnevnik13.07.2009. u 21:20 - pre 180 meseci
@ IIacaII
Indeterminate je neodređena veza.Više kao nejasna. Ne treba to mešati sa neodređujućom vezom u relacionoj teoriji koja se rešava ubacivanjem novog, veznog entitetata.

Kad hoćeš da spojš tblUcenik_Predmet sa tblOcene, prvo selektuješ ceo ključ tabele roditelja (u ovom slučaju tblUcenik_Predmet ), obe kolone istovremeno, a onda prevučeš oba polja do tblOcene. Tek tada će ti ponuditi vezu One-To-Many. U Related Table/Query: moraš da odabereš sa kojim kolonama spajaš (ucenikID i predmetID naspram ucenikID i predmetID iz levog stupca Table/Query:). Na kraju potvrdi Enforce Referential Integrity i pritisni Create i dobićeš željenu povezanost.





[Ovu poruku je menjao Getsbi dana 13.07.2009. u 22:33 GMT+1]
 
Odgovor na temu

IIacaII
FTN
Srem

Član broj: 227602
Poruke: 55
*.ADSL.neobee.net.

Sajt: rentijer.com


+3 Profil

icon Re: Školski dnevnik15.07.2009. u 13:53 - pre 179 meseci
OK, u minut do 12 sam ukapirao.

[Ovu poruku je menjao IIacaII dana 15.07.2009. u 15:10 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Školski dnevnik15.07.2009. u 14:09 - pre 179 meseci
Zaakci najnoviju verziju baze pa da ti pokazemo.
 
Odgovor na temu

IIacaII
FTN
Srem

Član broj: 227602
Poruke: 55
*.ADSL.neobee.net.

Sajt: rentijer.com


+3 Profil

icon Re: Školski dnevnik15.07.2009. u 14:16 - pre 179 meseci
Ali sad tabela UcenikPredmet ima 3 PK ? Moram priznati da mi nije jasno zašto. Video sam da je pmiroslav napisao da je to u stvari jedan ali kombinirani, zar to ne pravi zbrku kad se radi pretraga baze ?
I još nešto da li sad ovakva postavka omogućava da se i na predmete i učenike postavi combo box kako bi se izbor vršio preko njega a ne stalno ponovnim unošenjem.
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Školski dnevnik15.07.2009. u 14:58 - pre 179 meseci
Ako je dnevnik za jednu školsku godinu onda ti ne treba trostruki ključ na tabeli tblUcenik_Predmet, jer jedan predmet u jednoj godini može da ima samo jednom. U suprotnom u tu tabelu Dodaj tekstualno polje Godina, 4 karaktera i isto takvo polje u tabelu tblOcene. U prvoj to polje dodaj u PK i onda ceo ključ poveži kako sam ti opisao u prethodnoj poruci.

Možda će Zidar da prepravi ceo model ako bude imao vremena ali odmah da se razumemo, bez obzira što smo svi išli u školu i znamo šta je to dnevnik, ocena, predmet.... trebalo bi da postoje jasni poslovni zahtevi. Kao na primer da li je evidencija za jednu ili više godina?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

IIacaII
FTN
Srem

Član broj: 227602
Poruke: 55
*.ADSL.neobee.net.

Sajt: rentijer.com


+3 Profil

icon Re: Školski dnevnik15.07.2009. u 15:14 - pre 179 meseci
Nisam o tome razmišljao...u stvari bilo bi bolje da se prati više godina.

Da li je ovo što sam zakačio dobro urađeno?
 
Odgovor na temu

IIacaII
FTN
Srem

Član broj: 227602
Poruke: 55
*.ADSL.neobee.net.

Sajt: rentijer.com


+3 Profil

icon Re: Školski dnevnik15.07.2009. u 15:23 - pre 179 meseci
Greška, kako može za više godina ? Svaki dnevnik se vodi za jednu školsku godinu. Onda je ovo što si postavio OK, jel tako ?
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Školski dnevnik15.07.2009. u 16:00 - pre 179 meseci
Dnevnik je samo izveštaj koji se pokreće po želji i uz postavljeni filter nad skupom tabela ili query-ja. Ovde se radi o evidenciji ocena u školi. Zato su kolege i dobro primetile da ti ne treba tabela Denvnik. Evidencija ko evidencija može biti ograničena na period. Zavisi šta si zamislio. Može da radi za veći broj školskih godina. Kad već pomenuh školska godina (2008/2009), da se popravim u vezi kolone koju sam pominjao u prethodnoj poruci. Trebalo bi Text 9 karaktera za takvu situaciju. No, nedaj se zbuniti. Ti postavljaš poslovna pravila. Možda je najbolje da bude za svaku školsku godinu novi .mdb fajl. Onda je moje prikačeno rešenje, za sada O.k. Dok neko neda primedbu. Nema idealnih rešenja.

Evo dodatno sam povezao tblUcenici i tblUcenik_Predmet.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

IIacaII
FTN
Srem

Član broj: 227602
Poruke: 55
*.ADSL.neobee.net.

Sajt: rentijer.com


+3 Profil

icon Re: Školski dnevnik15.07.2009. u 16:13 - pre 179 meseci
OK, hvala svima ovo mi je dosta pomoglo da shvatim neke stvari.

[Ovu poruku je menjao IIacaII dana 15.07.2009. u 17:24 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Školski dnevnik15.07.2009. u 16:22 - pre 179 meseci
Pardon. Popravio sam. Greškom sam zakačio .ldb fajl.
 
Odgovor na temu

captPicard
programer
more i planine

Član broj: 216084
Poruke: 1119



+19 Profil

icon Re: Školski dnevnik15.07.2009. u 16:33 - pre 179 meseci
Da, rješenje tio je ok. Jedino šta bi ja možda izbacio onu tabelu tblSastavRazreda, jer nije potrebna. Doda u tblUcenici polje RazredID i poveze to na tblRazredi. Od tuda može lako izvući sastaav razreda. Ali neka napravi kako želi i kako je njemu lakše...
F
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Školski dnevnik15.07.2009. u 17:10 - pre 179 meseci
U pravu si. Tabela tblSastav_Razreda nema svrhu ako se prati jedna škoska godina. Ako bi pratili više školskih godina onda bi jedan učenik išao u više razreda, a svaki razred bi imao više učenika. Tada bi nam vezna tabela bila potrebna uz naravno drugačiji ključ od ovog koji sam ostavio. Sve je stvar odluke postavljača teme.
 
Odgovor na temu

captPicard
programer
more i planine

Član broj: 216084
Poruke: 1119



+19 Profil

icon Re: Školski dnevnik15.07.2009. u 17:17 - pre 179 meseci
Citat:
Getsbi: U pravu si. Tabela tblSastav_Razreda nema svrhu ako se prati jedna škoska godina. Ako bi pratili više školskih godina onda bi jedan učenik išao u više razreda, a svaki razred bi imao više učenika. Tada bi nam vezna tabela bila potrebna uz naravno drugačiji ključ od ovog koji sam ostavio. Sve je stvar odluke postavljača teme.


Tako je.

Ali bilo bi zgodno da proba realizirati tvoj prijedlog da se vodi više školskih godina. Da proba napraviti neki prijenos onih učenika koji su prošli razred u slijedeću godinu, a oni koji nisu da ostanu... Zgodan je ovo primjer za učiti baze.
F
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Školski dnevnik15.07.2009. u 17:47 - pre 179 meseci
Za višegodišnju evidenciju moglo bi za početak da izgleda ovako kao u donjem primeru.
Trebalo bi da je jasno da Matematika za prvi razred i Matematika za drugi razred imaju različite vrednosti za PredmetID.
Takođe i prvi razred ove školske godine i prvi razred prethodne godine takođe imaju različite vrednosti za RazredID. Povezao sam nastavnike u evidenciju kako bi je upotpunio.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

IIacaII
FTN
Srem

Član broj: 227602
Poruke: 55
*.ADSL.neobee.net.

Sajt: rentijer.com


+3 Profil

icon Re: Školski dnevnik15.07.2009. u 19:39 - pre 179 meseci
Citat:
captPicard: Tako je.

Ali bilo bi zgodno da proba realizirati tvoj prijedlog da se vodi više školskih godina. Da proba napraviti neki prijenos onih učenika koji su prošli razred u slijedeću godinu, a oni koji nisu da ostanu... Zgodan je ovo primjer za učiti baze.


Ma bilo mi je bitno da prekopiram dnevnik u bazu podataka pošto imamo access u sledećoj godini, čisto da se malo pripremim. Ko će još dodavati i ponavljače, mislim kome je bitan taj podatak.
Sledeće nedelje počinjem sa query i formama, ako nešto nepza eto me.
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Školski dnevnik15.07.2009. u 19:42 - pre 179 meseci
Nisam siguran da smo odgovorili na pitane "kako se postavlaj relacija ako je PK tabele roditelj slozen (vise od jednog polja)".

Ovo je skinuto sa modela Skolski_Dnevnik_G2:



Prvo se navuce Ucenik an Ucenik. Kad se otvori prozorce za opis relacije, onda se u drugom redu izaberu odgovarajuca polja na levoj i desnoj strani. I tako dokle ima polja u PK tabele roditelj.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Školski dnevnik15.07.2009. u 20:00 - pre 179 meseci
Odgovorio ja u prvoj poruci na trećoj strani. Može tako kako ti kažeš i onda se u prvom momentu ne vidi ponuđena veza On To Many (jer ga je to zbunjivalo). Može i ceo slektovani ključ da se prevuče odjednom i onda ponudi odmah On To Many. I u jednom i u drugom slučaju treba upariti polja u prozoru Edit Relationshipsi i potvrdi Enforce Referential Integrity .

[Ovu poruku je menjao Getsbi dana 15.07.2009. u 21:46 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Školski dnevnik15.07.2009. u 20:28 - pre 179 meseci
OK, nisam znao da se ceo kljuc moze povuci. Lepa caka, ovde bi kazali 'very neat, indeed' :-)

NIsam gledao verziju za vise godina u istom fajlu, mislim da je prekomplikovana sama ideja za pocetnika. Verujem da je korisnije da covek sada pocne da radi sa ovom verzijom, jedna baza, jedna godina, jedan razred.

Model koji je dat u sustini je korektan. Ima sve sto treba par stvarcica vise. 1) Mozemo eliminisemo na primer tabele Razred i Sastav razreda, jer radimo jednu godinu, jedan razred. 2) Moze da se ukune i relacija sa tblUcenici na tblOcene. Zasto? Pa imam to isto kroz tabelu tblUcenik_Predmet. Ovo nije big deal, ni jedna ni druga primedba, i da ostanu ove stvari, ne smetaju, ali mogu da zbune. 3) Takodje bih obrisao i tablu tblOcjene (ijekavski), jer njenu ulogu sada ima tblOcene. Dodao bih jos jednu tabelu, da se objasne uplate (svrha uplate).

Sve u svemu, malkice prepravljen model (ne ispravljen, pocetni nije bio los pa da se ispravlja, nista nije ispravljeno) izgledao bi ovako:



Rekoh, ne bih se upustao u resavanje problema 'vise godina, vise razreda' jer otvaramo novu kutiju sa crvima, malo je rano. Mozda je bolje sada ici kroz sve atbele modela i podesiti za sva polja (gde treba) properties Validation Rule, Required. Normalizaciaj i relationships diagram je samo jedan deo integriteta podataka. Ostalo su constraints - validaciaj i NULL vrednosti. Malo sm bio testirao prilozene forme i tabele i uneo sam ocenu 0 (nula) bez problema. Mozda se moze uneti i ucenik bez imena ili prezimena? Kad se pociste ovakve stvari, neka covek pocne da gradi aplikaciju.

Tu se namecu pitanja:
- kako uneti ocene, po metodi jedan predmet - svi ucenici, ili jedn ucenik - pa se unose predmeti? Trebaju li nam forme za jedan ili drugi nacin ili za neki treci? Ili mzoda trebo obe situacuje da resimo. Na primer, kad se unose ocene sa pismenog zadatka, onda ima smisla fixirati predmet pa dodavati ucenike. Ako se ispituju djeci usmeno, onda ima smisla otvoriti formu sa jednim ucenikom pa upisati samo tu ocenu.

- kako obracunati srednju ocenu na kraju tromesecja ili na kraju polugodista? Iammo, li uopste nesto sto nam kazuje koji je semstar/trimestar u pitanju i d ali je to uopste vazno?

- ima li potrebe zakljucati ocene iz prethodnih tromesecja, kako se zastititi od sopstvenih nenamernih gresaka?


Zakacio sam bazu sa izmenama i nesto malo zimene na formi Ucenici.

:-)

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Školski dnevnik15.07.2009. u 20:59 - pre 179 meseci
Obzirom da je IIacaII u svojoj prvoj porucu izjavio: "Hteo bih za svoj razred da napravim malu bazu ..... " onda mu ova varijanta najviše odgovara. Kad direktor bude video efekte elektronskog dnevnika možda će kolega da dobije honorarni posao i napravi evidenciju za celu školu. Čini mi se, da negde na forumu imamo jedan takav program napisan u Excelu što bi moglo da posluži kao izvor za ideje. Ako ga pronađem, dodaću link ovde. U svakom slučaju, IIacaII sad ima dosta materjala za razmišljanje i donošenje odluka.
 
Odgovor na temu

IIacaII
FTN
Srem

Član broj: 227602
Poruke: 55
*.ADSL.neobee.net.

Sajt: rentijer.com


+3 Profil

icon Re: Školski dnevnik15.07.2009. u 21:10 - pre 179 meseci
Moj tata će se još više oduševiti.
Ja sam mislio sledeće nedelje da krenem dalje ovako:
Otvara se prvo razred znači bira se razred i odeljenje, zatim se iz combo box bira učenik a onda dalje opcije za izbor unosa ocene, uplate ili izostanka. Prilikom unosa ocene bira se takođe iz combo box-a predmet. Ali nisam još pročitao sve o formama pa nisam siguran baš kako ću to postaviti.

A nije loše ono što je rekao Zidar, kad se radi pismeni ili kontrolni profesor pregleda radove kući i onda ima sve ocene pa samo treba da ih unosi znači ne mora pojedinačno da bira učenika i predmet. Bilo bi dobro da napravim opciju Pismeni i kad se ona otvori da se zatim otvori predmet i zatim lista svih učenika a pored njih polje ocena, i onda samo da rešeta.Jel ovo problematično za pravljenje forme?

[Ovu poruku je menjao IIacaII dana 15.07.2009. u 22:23 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Školski dnevnik

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 57216 | Odgovora: 112 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.