Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Vodic za emigraciju - Azija (Singapur, Hongkong, Japan, Koreja, Kina...)

[es] :: Vodič za emigraciju :: Vodic za emigraciju - Azija (Singapur, Hongkong, Japan, Koreja, Kina...)

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 68984 | Odgovora: 208 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
203.24.7.*



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Azija (Singapur, Hongkong, Japan, Koreja, Kina...)26.05.2014. u 01:57 - pre 120 meseci
Ono sto sam cuo iz kontakta sa ljudima je da se u svakodnevnom zivotu malo toga promenilo. Ljudi kao i pre idu na posao, skolu, kupovinu. U centru Bangkoka su rasporedjeni specijalci slicno kao u Beogradu nakon ubistva Djindjica.
Ko zivi na selu ili u manjem mestu ne vidi bilo kakvu razliku. Zvanicno se ne sme izlaziti na ulicu od 10 uvece do 5 ujutru, ali vidim na fejsbuku da se ljudi slikaju pored specijalaca uvece kao sto bi se slikali ispred neke znamenitosti.

Protesti traju vec desetak meseci, ali su oni ograniceni na odredjenu zonu. Ne prelivaju se po celom gradu. Bude po neki incident, ali ako se ne nalazis blizu protesta neces primetiti nista neuobicajeno.
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
*.static.tpgi.com.au.



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Azija (Singapur, Hongkong, Japan, Koreja, Kina...)06.07.2014. u 04:17 - pre 119 meseci
`Nemac` nase gore list zenio Tajlandjanke kako bi ih opeljesio:

http://www.thaivisa.com/forum/...um=email&utm_campaign=news
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
203.24.7.*



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Azija (Singapur, Hongkong, Japan, Koreja, Kina...)12.09.2014. u 01:53 - pre 117 meseci
http://www.b92.net/biz/vesti/s...11&dd=02&nav_id=772787

Svoja najbolja iskustva na radu u inostranstvu, po poslednjim podacima ankete HSBC banke, "gastarbajteri" širom sveta pripisuju zemljama Jugoistočne Azije.Njih posebno ističu kada su u pitanju nastanjivanje u novoj zemlji, integrisanje u nju i pronalaženje prijatelja.

Kada je reč o ekonomiji, Tajland (br. 4) , Indonezija (br. 6) i Singapur (br. 9) uvršteni su među najbolja mesta za život inostranih zaposlenika. Niži troškovi života i veći potencijal za zaradu su, ipak, učinili da Tajland izbije na prvo mesto kao najisplativije mesto za strance, dok su Indonezija i Vijetnam visoko rangirani kada su u pitanju mogućnosti za razvoj karijere.

Kad je reč o društvenosti, prijateljstvima i aktivnom uživanju u društvenom životu, Tajland se nalazi na vrhu grafikona. Ispitanici su rekli kako im je veoma lako da prihvate lokalnu hranu i kulturu, sa 60% onih koji kažu da je život na Tajlandu doprineo njihovoj zdravijoj ishrani.

Tajland, takođe, zauzima visoko mesto među strancima koji su u potrazi za boljim materijalnim položajem. Skoro 80% ispitanika izjavilo je kako su doživeli poboladišnji Nil Mekarti, koji se pre 12 godina preselio iz SAD na Tajland.
 
Odgovor na temu

dmitrije

Član broj: 325283
Poruke: 51



+2 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Azija (Singapur, Hongkong, Japan, Koreja, Kina...)24.09.2014. u 10:39 - pre 116 meseci
Ako nekom treab kakav info iz Sinagpura neka slobodno pita, tu sam vec dugo tako da dosta znam
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
*.static.tpgi.com.au.



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Azija (Singapur, Hongkong, Japan, Koreja, Kina...)24.09.2014. u 12:22 - pre 116 meseci
Kad se vec nudis, interesuje me za PEP vizu, da li je plata koju treba da primas da bi se kvalifikovao pre poreza i ukljucuje penziono ili mora da bude neto plata?
Da li su uveli sto su najavljivali da expati ne mogu da iznajme HDB-je u odredjenim krajevima?
Sta mislis o severnom Geylangu oko Aljunied MRT-ja za zivot? Ima dosta jeftinih HDB-ja, a zgodno je za prevoz svuda i dosta hawkera i prodavnica. Vec duze vreme koliko gledam moze se naci dvosoban HDB za 2100 dolara mesecno.
Toliko za pocetak, pitacu jos kasnije.

[Ovu poruku je menjao noskich dana 24.09.2014. u 13:40 GMT+1]
 
Odgovor na temu

dmitrije

Član broj: 325283
Poruke: 51



+2 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Azija (Singapur, Hongkong, Japan, Koreja, Kina...)24.09.2014. u 14:00 - pre 116 meseci
Ne bih znao da ti kazem tacno za PEP posto nisam ovde po tom osnovu niti iko od mojih kolega, ali bi mi logicno bilo da je to bruto plata koja ti i pise u ugovoru.
sto se tice iznajmljivanja, sada je pravilo da broj stranaca u odredjenom estatate-u ne moze da predje odredjeni procenat, osim ukoliko gazda ne iznajmljije samo sobe, tj ukoliko i on zivi u stanu. Cena u tom kraju je za 3 room HDB definitivno ne manje od 2.5K nisam siguran da uopste i ima 2 room HDB. Lokacija jeste dobra, inace ja tu blizu i radim, sada je napravaljen i novi National Stadium sa ekstra terenima i parkovima, e sada zavisno gde radis, ako radis npr u Changi Business Park onda bi ti bolja opcija bio Simei ili Tempanies. Nema frke samo pitaj :)
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
*.static.tpgi.com.au.



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Azija (Singapur, Hongkong, Japan, Koreja, Kina...)24.09.2014. u 14:51 - pre 116 meseci
Hvala ti. A sta ti radis i po kom si osnovu tamo?
Od poslednjih izbora kada je opozicija po prvi put ojacala PAP uljuljkuje javno mnjenje i koliko se informisem sada je mnogo teze dobiti i EP i PEP i PR.
PEP je daleko najbolji nacin za pridoslicu da se useli u Singapur, ali suma koju traze je dosta visoka, nisam siguran da cu raditi na takvom ugovoru pre dolaska tamo.
A ne bih da dodjem na slepo. Znam jednog Singapurca koji je obrnut slucaj od mene, dosao u Australiju i sad radi u supermaketu, a bio program menadzer. Ima i PR ovde, ali nema lokalno iskustvo i kontakte. Tako da su mi opcije ili PEP ili da imam srece pa da ih zainteresujem na daljinu i onda dodjem na razgovor i udjem na EP. Ali sam se naslusao neozbiljnosti HR agenata tamo. Sta ti mislis o tome, prvo zaposlenje i preseljenje tamo?
 
Odgovor na temu

dmitrije

Član broj: 325283
Poruke: 51



+2 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Azija (Singapur, Hongkong, Japan, Koreja, Kina...)24.09.2014. u 15:52 - pre 116 meseci
Ja sam u IT-ju, radim za jednu japansku korporaciju. Ovde sam PR, zena mi je odavde.
Promene su se desile i svode se na sledece:
1. Svaki posao mora da se oglasi u nacionalnoj bazi podataka(slicno je i u AUS ako se ne varam). Ako se niko ne javi onda moze da se angazuje stranac.
Ili ukoliko je mesecna plata veca od, cini mi se 10K (sto je odprilike koliko i treba za PEP), onda moze da se angazuje stranac na E Pass
Ili ukoliko firma ima manje od 25 zaposlenih moze direktno.
2. Kupovina HDB stana za PR, nakon dobijanja PR statusa mora da se ceka 3 godine da se dobije mogucnost kupovine i bar dva clana porodice moraju da budu bar PRovi.
3. Teze se dobija PR, nije se ni pre lako dobijao, lakse su se dobijali razliciti S, E pass-ovi. Minimum 5 godina treba da se radi za odgovarajucu platu da bi se dobio PR. Razlog zasto se teze dobija je sto ne zele dodatne obaveze, jer onda imas pravo na stan i pune penzione doprinose a to su ogrmone pare.

Mislim da je najbolja opcija da dodjes ovde licno i potrazis posao, cuo sam da nezvanicno Ministrastvo rada MOM, ima diskreciono pravo da odobri E Pass nekome cak i ako ne spada u ovu kategoriju pod 1. ali u slucaju da se obrati neke bas renomirana kompanija. Verivatno imaju neke kvote po kompanijama tako da sto pre dodjes to bolje :)
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
203.24.7.*



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Azija (Singapur, Hongkong, Japan, Koreja, Kina...)25.09.2014. u 01:18 - pre 116 meseci
Nije mi bas bitno za PR, a HDB uopste posto ne planiram da kupujem niti da za stalno zivim tamo. Naravno, nije lose imati PR, ali taj singapurski PR nije isto sto i australijski jer kad dobijes australijski to ti je skoro isto kao da si drzavljanin i lako se moze produzavati, dok singapurski PR mogu da ti uzmu kad ga produzavas bez obrazlozenja. Isto sa HDB-jem, nije lose dobiti stan ispod trzisne cene pa ga onda prodati za vecu cenu koliko gahmen blagosilja, ali ako ti nije cilj da zivis tu, to jest ako nisi spreman da ostanes 10-15 godina i vise (dok dobijes PR recimo 4-5 godina, pa cekas sto si napisao tih 5 godina da se kvalifikujes za HDB, pa onda cekas izgradnju tog stana X godina, pa nakon izgradnje cekas X godina da ti odobre da ga prodas).
A znas kako kaze nas narod, odakle si, odakle mi zena. :) Tako da sam ja Thai, a Singapur bi mi bio samo prelazna varijanta.

Jasno mi je da je bolje biti na licu mesta i tako traziti posao, ali ne bih da izgubim dosta vremena, truda i novca ni za sta. Cujem za mnogo slucajeva ljudi koji su tako otisli negde bez unapred ugovorenog posla i onda nista nisu nasli, a dali otkaz na dobrom mestu, pa posle nisu mogli ni da se vrate na predjasnju poziciju. Cak su neki davali otkaz kada su nasli posao, pa su posle izvisili za posao kada su dosli u Singapur.

Tako da koliko vidim jedini nacini da se izbegne takva situacija su: prebacivanje sa X lokacije u Singapur unutar iste firme (treba bas imati srece za ovo jer em firma mora imati potrebu za tvojim profilom u SGP, em izabrati tebe da odes), nalazenje posla online pa odlazak na intervju i potpisivanje ugovora (tesko, treba bas da se pogodi da im trebas), dobijanje PEP-a i uzimanje dugackog odsustva u firmi u kojoj trenutno radis (postoji varijanta neplacenog odsustva pola godine ili godinu). Sve opcije su nezgodne na svoj nacin.
 
Odgovor na temu

dmitrije

Član broj: 325283
Poruke: 51



+2 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Azija (Singapur, Hongkong, Japan, Koreja, Kina...)25.09.2014. u 04:09 - pre 116 meseci
Ako ti nije bitno za PR onda je situacija jednostavnija :)
Hmm, nisam siguran da je AUS PR drugaciji, ukoliko zelis da obnovis PR u AUS moras da provedes dovoljno vremena u AUS tokom predhodnog perioda od 5 godina, isto je i u SG. Sto se tice uzimanja PRa to se nece desiti bez debelog razloga, sto je opet isto kao u AUS (npr criminal offence)


Da li si siguran da su ljudi bili prevareni kada su dosli u SG? Mislim, valjda su pre nego sto daju odkaz trebali da dodju u SG i da bar upoznaju buduceg poslodavca, iskreno nikada nisam cuo za takav slucaj.


Cime se bavis mozda mogu da pitam u svojoj firmi?
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
203.24.7.*



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Azija (Singapur, Hongkong, Japan, Koreja, Kina...)25.09.2014. u 04:23 - pre 116 meseci
Da, ali koliko znam u Australiji ne moras da provedes taj ceo period od 5 godina u zemlji da bi obnovio PR, mislim da bi samo jedna godina bila dovoljna plus ne moras da radis, to jest da placas porez da bi zadrzao taj status, dok kako cujem u Singapuru ako si prestao da radis onda se vodis kao teret, pa definitivno gubis PR. A u Singapuru postoji i nesto cega u Australiji nema, a to je rasna politika. U poslednje vreme pokusavaju da smanje procenat Indijaca tako da cujem da neretko Indijcima odbijaju da produze PR, ili ako ti ponude drzavljanstvo, a ti odbijes i kazes da hoces samo da ostanes PR (da ne bi izgubio ostala drzavljanstva ili da ti sin ne bi zaglavio u vojsci 2 godine) onda kada dodje vreme obnove PR-a te zezaju i/ili odbiju.

Ne kazem da su svi prevareni, ali se desi da recruitment agenti predstave posao kao sigurno ugovoren, a onda se ispostavi da nije tako. Evo ovde poslednji slucaj za koji sam cuo: http://forum.singaporeexpats.com/ftopic103434-0.html

Radim u PMO (PM office), project management support, IT, sada u bankarstvu, ali ista stvar manje-vise nezavisno od industrije, PMO je slican - izvestaji, analize, budzet, schedule, resursi, promene...

Hvala ti, ali ne mogu doci jos sigurno godinu-godinu i po dana jer mi partnerka ceka na australijsko drzavljanstvo.


 
Odgovor na temu

dmitrije

Član broj: 325283
Poruke: 51



+2 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Azija (Singapur, Hongkong, Japan, Koreja, Kina...)25.09.2014. u 06:09 - pre 116 meseci
Sto se tice PRa u SG, ako si odlucio da pustis korene u SG, tj kupio si ili planiras da kupis stan bez obzira na to da li imas ili nemas posao nece ti dirati PR. Nezvanicno da bi zadrzao PR moras da provedes 75% vremen u SG, sto je i fer, mislim ako nisi u SG koji ce ti PR. Mislim da je u AUS slicno.
E sad o rasnoj politici, u pitanju je nastojanje vlade da se odrzi rasni balans kakav je oduvek bio, mislim da je nesto slicno i u AUS jer da se ne lazemo jednom britancu je sigurno lakse da emigrira u AUS nego li nekom Indijcu. Pouzdano znam da se za iseljenje na NZ cekad 2 godine ako predajes iz Indije a 6 meseci ako si u UK.
Takodje mnogo zeninih prijatelja je studiralo u AUS i gotovo svi su se vratili u SG, kazu da kineze belci bas i ne gotive a i pare su gotovo iste.

Nista, ako mogu kako pomoci znas kako da me nadjes :)
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
203.24.7.*



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Azija (Singapur, Hongkong, Japan, Koreja, Kina...)25.09.2014. u 07:04 - pre 116 meseci
U Australiji cak mozes da ne provedes celih 5 godina i opet da ti produze PR ako mozes da dokazes da si u inostranstvu `odrzavao veze sa Australijom` sto moze biti svasta, ucestvovanje u aktivnostima ambasade, brak sa australijskim drzavljaninom, biznis na liniji Australija-inostranstvo...

Pa eto na onom forumu ka kom sam ti poslao link iznad su se sigurno do sada makar 10-ak Indijaca zalili da hoce da ostanu, ali da ne mogu da dobiju drzavljanstvo ili da nece da im daju PR iako su vec preko 5 godina tamo i rade i redovno placaju porez.

Dobro je imati PR ako odlucis kasnije da se vratis ili ti u medjuvremenu iskrsne neka ponuda. U svakom slucaju je bolje ga imati nego nemati, iako ne zivis u Singapuru.

Kriterijumi za imigraciju su isti, i za Britance i za sve ostale. Ali postoje razlike u smislu sigurnosti po kojoj su zemlje klasifikovane. Najgore su klasifikovane zemlje iz kojih dolazi najvise izbeglica i koje su u ratnom sukobu. Zatim dolaze zemlje iz kojih su dosta drzavljana ostali ilegalno, to jest prekoracili rok trajanja vize. Tako da je to razlog zasto se na vizu u Indiji ceka duze. Ali ako se kvalifikujes za iseljenicku vizu, i imas dovoljno poena to ne moze uticati na konacni ishod. Dok u Singapuru nema transparentnog sistema i kada te odbiju mozes samo da gledas u pasulj zasto je to tako. Imaju diskreciono pravo da odbiju bilo koga i ne moraju nista da obrazlazu. Tako da sam Indijac, Filipinac ili Afrikanac ne bih o Singapuru razmisljao uopste, medjutim kako nisam, onda je druga prica.

Svakako je bilo gde uvek lokalcima lakse, medjutim koliko sam razumeo najveci problem je kad svako zaposljava `svoje`, to jest Indijci u svojim kompanijama zaposljavaju samo Indijce, Kinezi Kineze i slicno. Tako nesto u Australiji postoji samo u malim porodicnim biznisima, ponekad se desi i u biznisima srednje velicine kada osoba koja zaposljava ljude ima preferencu prema svojima, ali u vecim firmama to tesko moze da opstane.

Ono sto mi se nikako ne dopada kod Kineza je sto svi dizu graju kada se desi neki slucaj diskriminacije `svojih` ali mirne duse prolaze pored Aboridzina kao pored groblja. Njihov najveci problem je jezik, Singapurcima naravno manje, mada imaju problem sa akcentom, tesko ih je razumeti. Ja sam studirao u Australiji i dosta Kineza i Indijaca nisu ni hteli da ostaju u Australiji jer su iz imucnih porodica i kod kuce ih ceka porodicni biznis ili i tamo imaju dobre mogucnosti pa nemaju razloga da ostaju.

Ovi sto su ostali su ili slucaj kao ja - srednja klasa koja je jedva skrpila za skolarinu pa grabila da ostane ili im se dopada nacin zivota ovde, dosta se manje radi nego u Aziji, a vise se cirka, rostilja i odlazi na plazu. Singapurcima odgovara i sto su automobili jeftiniji 5 puta, a kuce sa dvoristem jeftinije verovatno oko 3 puta nego u Singapuru.

 
Odgovor na temu

dmitrije

Član broj: 325283
Poruke: 51



+2 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Azija (Singapur, Hongkong, Japan, Koreja, Kina...)25.09.2014. u 08:16 - pre 116 meseci
Ok, da te pitam onda, znaci dobijem australijski PR i onda ne budem tu 75% vremena i oni mi obnove PR na svakih 5 godina, bez da se zezam sa aktivnostima ambasade? Sto se tice braka sa drzavljaniniom SG-a, definitivno ti nikada nece biti ukinut PR jer imas korene u SG. Ako si binismen ni ovde neces imati problema sa putovanjima SG-insotranstvo.

Da isitna je da ce indijac doci teze do PRa, jednostavno mora se odrzavati rasni balanas, i definitivno u svakoj zemlji se o tome vodi racuna. Kao sto AUS ima svoj bodovni sistem, tako ima i SG svoj sistem prilagodjen svojim specificnostima.

Anyway, sve zavisi od slucaja do slucaja i sve je relativno





 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
203.24.7.*



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Azija (Singapur, Hongkong, Japan, Koreja, Kina...)25.09.2014. u 08:31 - pre 116 meseci
Nemam licno iskustvo, ali koliko sam cuo ako si bio jednu godinu i imas neku vrstu povezanosti sa Australijom (na primer brak sa drzavljaninom, investicije, kucu...) obnovice ti iako si bio odsutan 4 godine.
U sustini ako imas australijski PR nema razloga da ne uzmes pasos jer mozes da imas dualno drzavljanstvo, jedino ako bi da zadrzis prvo, a ne mozes da imas dualno. Sto nije slucaj sa Singapurom. Plus problem sa vojnom sluzbom. Tako da tu i ima manje dilema.

Potpuno sam siguran da se u Australiji ne odrzava rasni balans po singapurskom principu. Gledaju samo ko moze da dodje da pravi pare pa da placa porez. Samo je to bitno, nista ostalo. Biznis.

Problem sa singapurskim `sistemom` je sto niko ne zna da li ce mu prijava biti odobrena ili nece, nema bodova niti preciznih pravila, vec je sve ad hoc, i moze i ne moze. Ako si Kinez iz Malezije dobijas PR za 2 godine, ako si Indijac ne dobijas ni za 5.

Jeste relativno, ali ima znacajnih razlika, ne moze se sve relativizovati. Ipak su dva sveta zemlje u kojima se pripadnost gleda po etnickom poreklu i po rodjenju i/ili identitetu, to jest `stari` i `novi` svet.
 
Odgovor na temu

dmitrije

Član broj: 325283
Poruke: 51



+2 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Azija (Singapur, Hongkong, Japan, Koreja, Kina...)25.09.2014. u 09:10 - pre 116 meseci
Pa ne bih se bas slozio da je AUS "novi svet" u odnosu na SG, jednostavno, da bi se ovo drustvo u SG odrzalo ovakvim kako jeste potrebno je da se odrzi takav i takav rasni balans, to je to. Ako si Indijac i dolazis u SG i znas kakva su pravila onda je to tvoj problem. Sto se tice zaposljavanja tu sigurno nema diskriminacije, poslodavci su jedino zainteresovani za bizinis kao sto si i sam rekao.
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
203.24.7.*



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Azija (Singapur, Hongkong, Japan, Koreja, Kina...)25.09.2014. u 09:43 - pre 116 meseci
Moguce da bi imao drugacije zakljucke da ti je partnerka Indijka ili Malajka umesto Kineskinje ;p
 
Odgovor na temu

dmitrije

Član broj: 325283
Poruke: 51



+2 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Azija (Singapur, Hongkong, Japan, Koreja, Kina...)25.09.2014. u 09:57 - pre 116 meseci
hehe mozda kao sto rekoh sve je relativno
 
Odgovor na temu

noskich
Strathfield, NSW

Član broj: 121198
Poruke: 1008
203.24.7.*



+128 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Azija (Singapur, Hongkong, Japan, Koreja, Kina...)26.09.2014. u 05:48 - pre 116 meseci
Zanimljiv video kako je Singapur promovisan zapadnim turistima par godina pre nezavisnosti:

Inace, manje-vise je ok u multinacionalki, ali sam cuo da je u lokalnoj firmi tamo smrt.
Drugarica sa fakulteta radi u lokalnoj firmi, prve godine su joj dali 2 nedelje godisnjeg odmora ukupno. I platu koja je bliza malezijskoj nego australijskoj. A radi po 12 sati dnevno i cesto subotom.

Ne znam kako tebe Japanci tretiraju, da li su preneli radnu kulturu iz svoje postojbine, ako jesu onda je to nezgodna stvar.

Mozes da mi posaljes link ka tvom LinkedIn profilu na PM da se povezemo?



[Ovu poruku je menjao noskich dana 26.09.2014. u 07:54 GMT+1]
 
Odgovor na temu

dmitrije

Član broj: 325283
Poruke: 51



+2 Profil

icon Re: Vodic za emigraciju - Azija (Singapur, Hongkong, Japan, Koreja, Kina...)26.09.2014. u 07:53 - pre 116 meseci
Zavisi od firme, lokalne fime su manje i generalno svugde je u manjim firmama teze jer radis vise poslova, sto se tice njene plate, pa trebala je ugovoriti bolju ponudu to je njena krivica, niko je ne tera da radi. 15 dana odmora je minimalno, i kako si duze u firmi povecava se broj dana, plus sto ima jedno 10tak public praznika.
Evo npr ako pogledas oglase vide ces da Software Engineer sa 2-3 godine iskustva ima 5K platu, kada se uracunaju 13 plata i dva bonusa to izadje 75K godisnje.

U pitanju su stereotipi, evo licno tvrdim da se u singapuru ne radi nista vise nego u drugim razvijenim zemljama, i kada to kazem govorim iz licnog iskustva.
Tom stereotipu licno su doprineli i sami Azijati jer oni ustvari misle da rade puno i vredno
Evo u februaru je jedna koleginica filipinka otisla za AUS, nije mogla ovde da dobije PR nakon sedam godina, nasla je posao u Sidneju i kaze da se rastura od posla, cesto i vikendima.

Moja firma je ok, nista posebno, zadnji put sam dosao na posao subotom pre jedno 3 godine, a dobio sam u zamenu jedan slobodan dan. Postoje rokovi za svaki projekat koji se menjaju tamo vamo u zavisnosti od situacije . Japanci generalno provode vise vremena na poslu ali to ne znaci da vise rade, jednostavno ti nekoliko ekstra sati bleje, surfuju po interentu.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Vodic za emigraciju - Azija (Singapur, Hongkong, Japan, Koreja, Kina...)

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 68984 | Odgovora: 208 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.