Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Cloud, buducnost, prevara ili zabluda?

[es] :: Advocacy :: Cloud, buducnost, prevara ili zabluda?
(TOP topic, by Milan Gligorijevic)
Strane: << < .. 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 149320 | Odgovora: 577 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Cloud, buducnost, prevara ili zabluda?21.10.2009. u 22:15 - pre 176 meseci
Citat:
aludanyi: Nego jedno pitanje: Zasto se plasis zavisnosti u poslu? Citava ideja posla i produktivnosti je nezamisliva ako nemas podelu rada i odgovornosti, jednostavno nemoguce je postici bilo kakav sofisticiraniji biznis i bilo kakvu produktivnost ako razmisljas u pravcu nezavisnog biznisa, nezavisan biznis je primitivan biznis.

Kontam da je u Srbiji frka jer ne mozes ni na koga da se oslonis jer je pravni sistem vic pa je neki princip da ako hoces nesto da uradis moras da uradis sam ili ces da izvisis... ali veruj mi to zaista ne zanima ove na zapadu a pogotovo Amere koji su navikli na sistem gde im i jutarnja kafa zavisi od nekoga. Ne prave oni Azure za nas


Znas kako kazu, ko se na mleko opece taj u jogurt duva. To o cemu ti pricas realno nema veze sa realnoscu, ceo taj "knowledge sharing interdependency" pristup, sve je to ispiranje mozgova koje potice od service provajdera. Ozbiljne firme, tj bar one koje ja smatram ozbiljnima tipa banaka i (re)osiguranja, nikad ne izjavljuju takve stvari i ne zajebavaju se sa parama svojih deonicara na taj nacin (zajebavaju se doduse na druge nacine koji su mozda i pogubniji, ali nikad u ITu). Oni su itekako nezavisni biznisi i itekako vode racuna o tome koje informacije i kako prelaze preko njihove "granice", a mogu pouzdano da ti garantujem da su veoma sofisticirani i veoma produktivni. Jedno je interna podela rada i operativna organizacija sa ljudima koji imaju potpisan NDA i non-compete, drugo je servirati IT operacije koje sve vise poprimaju karakter core biznisa nekome drugome nad kojime nemas kontrolu. Taj knowledge sharing i interdependency i "no company is an island" prica na koji se cloud operateri pozivaju je zapravo nastao pre nesto godina u supply-chain upravljanju gde sasvim opravdano kompanije dele informacije i potpomazu i informaciono i operativno svoje dobavljace zarad uspostavljanja stabilnog priliva sirovina i kriticnih servisa za sopstvene operacije. Negde usput su cloud marketeri pokupili taj koncept i izspinovali ga na svoju vodenicu, sto veze nema sa mozgom.

A to kako je u Srbiji zapravo mora neko drugi da ti kaze ja ne radim niti planiram raditi za domace firme, sva moja opazanja su fakticki sa severno americkog trzista. Nemoj biti toliko siguran u "pravni lek" koji pominjes, iako su oni mnogo ispred nas u smislu poslovne regulative realno potrazivanje gubitka tesko moze da se odrzi na sudu i sasvim sigurno je visegodisnji spor sa komplikovanim vestacenjima koji IT osakacena firma tesko da moze izdrzati pre banrktostva. Da ne pominjem da su finansijske odgovornosti cloud provajdera sasvim lepo ogranicene ugovorom (pricao sam vec o tome) koji klijent dobrovoljno potpisuje. U takvim okolnostima biznisi obicno traze lek u vidu 3rd party polisa osiguranja, ali ja iako sam debelo u re/osiguranju jos nisam cuo da je neko ponudio bussines continuity polise osiguranja za korisnike cloud sistema, aktuari mudro cute jer realno nemaju niti mogu imati sliku potencijalnih rizika, a bez validnog modela nijedna ozbiljna reosiguravajuca kuca NECE agregatno otkupljivati rizik narocito ne sad kad su se debelo opekli na investicijama sto opet celu tu pricu cini veoma rizicnom i neinteresantnom za krajnje osiguravajuce firme; samim tim su cloud klijenti (bar jos uvek) prepusteni sami sebi i u celosti snose taj rizik svojim sredstvima (sto btw obozavaju profesionalni investitori dok citaju 10-K/Q). Sa druge strane ako imas svoj datacentar i jos imas i redundancy lokacije i uz malo truda ispostujes uslove osiguravajucih kompanija mozes za veoma sitne pare (sitne u smislu % operativnih troskova) dobiti polisu koja ti pokriva sve troskove i izgubljen profit (cak i intangible gubitke kao sto je projektovano smanjenje biznisa usled loseg PRa) u slucaju gubitka ITa ili nekog njegovog kljucnog dela, aktuari tu vec znaju na cemu.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

aludanyi
Andras Ludanyi
Principal Software Engineer and
Engineering Manager
London, United Kingdom

Član broj: 56366
Poruke: 54
93.87.185.*

Sajt: www.ludanyi.com


+23 Profil

icon Re: Cloud, buducnost, prevara ili zabluda?21.10.2009. u 22:57 - pre 176 meseci
Ne znam sta da ti kazem, ali posle proslogodisnjih i ovogodisnjih desavanja, banke i osiguravajuca drustva tesko da smatram "ozbiljnim firmama", mada po meni rec: ozbiljna firma nema smisla, to su izmislili bas oni koji nemaju drugog nacina da se pozicioniraju iznad konkurencije pa onda svakoga ko je manji od njih ili ko ih ugrozava nazivaju neozbiljnom firmom. Firma ili radi ili ne radi ili ima profita ili ima gubitaka, i ako firma radi i ima profita onda je ozbiljna ma koliko mala bila. Inace da ne odem na Mars... pa da ipak prihvatim da su banke i osiguravajuca drustva odgovorne firme (ne znam bas posle one kreditne expanzije gde su i klosrima davali kredite ali ajde da sad ne filozofiramo u ekonomskim temama) opet se radi o specificnom poslovnom sektoru. Cisto sumnjam da su oni preterano zainteresovani za Cloud jer mogu bez problema sebi da priuste in-house resenja i armiju IT personala. Ja kad kazem "knowledge sharing" i sl. pre svega mislim na sve ostale firme (znaci banke i osiguravajuca drustva otpadaju), mislim na firme ciji posao zavisi od toga da li ce smisliti nacin da svoj proizvod ucine uspesnim na trzistu ili svoje usluge, pricam o fimama koji proizvode znanje ili koji koriste znanje da bi dosli do proizvoda koje ce im posle neko u industrijskoj grani nastancati... pricam o firmama koji ce da ponude znanje drugima kojima je to potrebno.

Pricam ti o firmama koji proizvode proizvode od bitova a ne od atoma, pricam ti o post industrial ekonomiji o firmama ciji biznis zavisi od efikasnosti koriscenja znanja i od toga kako znanje drugih znaju da kombinuju sa svojim da bi dosli do resenja, firme kojima trenutni biznis modeli nikako ne odgovaraju jer su bazirani na industrial age principima. Nece se to preko noci desavati, ali gomila industrije vec tako funkcionise (softverska pogotovu), IBM ima implementirano nenormalnu kolicinu hardvera i softvera (in-house) koja im sluzi da omoguce svojim zaposlenima da dodju do informacije i znanja koja im omogucava da vrse svoj posao (i vidi se na profitu IBM-a, njih nije Bush i Obama morao da vadi milijardama koje ce da placaju poreski obveznici kao u slucaju banaka). Softverske firme vec danas zavise od sistema koji nisu in-house, podela informacija i znanja cveta na netu, Google je samo jedno od prvih i primitivnih resenja (obican raw search), stizu nove aplikacije, za vecinu njih Cloud ce biti savrseno resenje. Obrati paznju recimo na StackOverflow to je jedan od takvih resenja, u narednim godinama ocekujem navalu aplikacija na otvorenom koji ce sluziti da zaposleni u raznim firmama razmenjuju informacije i medjusobno (u okviru firme) i sa ostatkom industrije.

Naci podatak koji ti resava problem bolje i kvalitetnije je sve veci problem u sve kompleksnijem svetu, imas dva nacina jedno je da uzmes milione knjiga i da ucis (i posle da kopas po referencama), drugo je da koristis live znanje dostupno na mrezi. Google Wave je isto jedan od aplikacija koja gadja tu teritoriju. Podjednako je vazno da imas pristup i eksplicitnom i implicitnom znanju, takozvano "tacit knowledge" je super bitan faktor da bi covek uspesno obavljao svoj posao. Fora je sto jedan deo te "ekonomske razmene" nece biti izrazeno u monetarnom sistemu. Uzmi u obzir Open Source, tu vec tako nesto funkcionise, ne razvijaju firme Open Source da bi korisnici imali free softver, nego vrse nemonetarnu ekonomsku razmenu, umesto da sve razvijam proprietary uzmem drugi biznis model, delim razvoj sa ostalima, tako dobijem softver koji mi treba za 5x krace vreme i za 10x manju sumu novca... kompleksna je ovo tema i nije glupost veruj mi. Citaj malo radove ekonomista poput Paul Romera ili futurista poput Alvina Tofflera. 1950-e su prosle, industrial age je proslo vise nije dominantna grana ekonomije. Ekonomski sistem to jos nije skontao ali polako ce da skonta jer ce sve manje i manje biti moguce da funkcionise po starim principima, morace da se razviju novi biznis modeli i novi principi poslovanja.

E da sto se Clouda tice ona je pre svega zanimljiva malim i srednjim firmama, veliki mogu da izgrade in-house i da plate armiju IT personala, mali i srednji to ne mogu... njima ostaju services. I da ne zaboravimo GM je firma koja polako ali sigurno umire... softverasi su vec tu i vec su odavno preuzeli primat, dolazi industrija zabave i biotechnologija, genetika i gomila firmi koji ce se baviti stvarima koje pre 20 godina nismo mogli ni da zamislimo a mnogi od njih ce se baviti stvarima koje ni sad ne mozemo da zamislimo. I Cloud i superkompjuteri ce biti alati u rukama tih firmi, a mnogi od njih ce svoj put poceti kao mala i srednja preduzeca.

Lepa prica :) malo tesko za poverovati... tako bese i pre 80-100 godina kada su pricali da ce doci doba automobila i da ce jednog dana svi moci da putuju avionom... isto tako je sam IBM pre 50-ak godina rekao da je svetu potrebno 5-6 kompjutera... dalji razvoj je moguc samo uz upotrebu znanja, krediti vise ne pomazu zato su i pukli banke jer sa ovim sistemom zatvorenog znanja i industrial oriented principa... jako je tesko efikasno upotrebiti kapital, uskoro ce biti prakticno nemoguce. Resenje je naravno "knowledge sharing", jedini nacin da smislimo pametnije i efikasnije koriscenje i materijala i energije (odnosno takozvanih rivalnih resursa).

Izvinjavam se na Biblijskoj duzini teksta :)
&&y
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Cloud, buducnost, prevara ili zabluda?21.10.2009. u 23:19 - pre 176 meseci
Citat:
aludanyi:
I da ne zaboravimo GM je firma koja polako ali sigurno umire... softverasi su vec tu i vec su odavno preuzeli primat, dolazi industrija zabave i biotechnologija, genetika i gomila firmi koji ce se baviti stvarima koje pre 20 godina nismo mogli ni da zamislimo a mnogi od njih ce se baviti stvarima koje ni sad ne mozemo da zamislimo.


Singularity Is Near :) Kurzweil kaže da treba izdržati do negde 2050., zato pamet u glavu :D

Citat:
ali veruj mi to zaista ne zanima ove na zapadu a pogotovo Amere koji su navikli na sistem gde im i jutarnja kafa zavisi od nekoga.


Bingo. Pa šta bih ja da sutra ujutro moja banka stane sa radom.. iz bilo kog razloga. Da vidimo: keša baš i nemam, a i debit i kreditna su mi preko te banke. Nisam siguran kako bi se prehranio, a kamo li nešto drugo.. Babu i dedu ovde nemam :-)

Da ne pominjem vodu, struju, itd. Sve već ovisi o drugom i nemam problema evo već godinama, preživljavamo i ja i komšiluk sasvim OK.

A imali smo pre par godina ovde i taj "crni petak", za vreme onog nestanka struje na istoku. Stade civilizacija.. pa smo eto ipak preživeli. Iskreno, ne znam da se neko mnogo žalio što nije išao na posao 2 dana. A, možda su se žalili ovi bogati, što nisu zaradili još kojih 100M za tih 2 dana? A za njih da se brinem?

Tako da.. ako će cloud malo da pukne nekad, ako će bato. I treba. Ih, kao sneg nekad kad napada, pa nema škole :-)))
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

aludanyi
Andras Ludanyi
Principal Software Engineer and
Engineering Manager
London, United Kingdom

Član broj: 56366
Poruke: 54
93.87.185.*

Sajt: www.ludanyi.com


+23 Profil

icon Re: Cloud, buducnost, prevara ili zabluda?21.10.2009. u 23:58 - pre 176 meseci
Da na Kurzweil-a sam skroz zaboravio :)

Inace interesantno je da mnogi nece da shvate (ne pricam o sagovornicima na forumu nego uopsteno) da je bolje biti u situaciji da sve stane na dva dana jednom u nekoliko godina i da bude "crni petak" nego da sve to sto mozemo da imamo... nemamo jer eto plasimo se da cemo jednog dana doziveti "crni petak"... tesko je zamisliti razvijeno drustvo bez razvijene mreze izmedju clanova tog drustva, "interdepency" je gorivo razvoja, i kao svako gorivo treba paziti da se ne zapali :) a kad se zapali, mozemo krenuti ponovo od nule ali bar znamo gde i znamo kako, za razliku od onih koji nikad nisu imali to iskustvo.
&&y
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
93.87.243.*



+2789 Profil

icon Re: Cloud, buducnost, prevara ili zabluda?22.10.2009. u 00:08 - pre 176 meseci
Citat:
aludanyi: RMS-a (Stallman) postujem do neba kao hackera, programera, LISP-era, coveka koji je stvorio EMACS, GCC i jos gomilu veoma korisnih alata... i on je tehnicki genije... ali je lud covek :) Citaj malo www.stallman.org bice ti sve jasno.


Znaš kako, ja na ES-u očigledno imam daleko duži staž od tebe (preko 100x više poruka), a o RMS-u se ovde mnogo puta raspravljalo.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

aludanyi
Andras Ludanyi
Principal Software Engineer and
Engineering Manager
London, United Kingdom

Član broj: 56366
Poruke: 54
93.87.185.*

Sajt: www.ludanyi.com


+23 Profil

icon Re: Cloud, buducnost, prevara ili zabluda?22.10.2009. u 00:14 - pre 176 meseci
OK :) sto jes' jes'

<OFF>

Nego kad smo vec kod broja poruka... da pitam nekog administratora... zasto kod mene stoji 26 vec godinama, nemam pojma koliko sam dosad poruka imao (sigurno manje nego Nedeljko) ali sigurno vise od 100... o cemu se radi? Samo u ovom threadu imam sigurno preko 26.

</OFF>
&&y
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Cloud, buducnost, prevara ili zabluda?22.10.2009. u 01:32 - pre 176 meseci
Poruke u irelevantnim forumima, kakav je i Advocacy - se ne racunaju :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Cloud, buducnost, prevara ili zabluda?22.10.2009. u 02:33 - pre 176 meseci
Uvek neka diskriminacija..

Poruke u ovom forumu trebaju da se računaju x10 (za Windows ekipu; Linuxovci za svaku -1, a oni jabučari po -100 za sve što napišu :).
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.telenor.co.yu.



+2789 Profil

icon Re: Cloud, buducnost, prevara ili zabluda?22.10.2009. u 07:48 - pre 176 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Poruke u irelevantnim forumima, kakav je i Advocacy - se ne racunaju :)


I odakle tebi onda 12049 poruka? Ne kažem da te nema po drugim forumima, ali koliko vidim, ovde si najaktivniji.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Cloud, buducnost, prevara ili zabluda?22.10.2009. u 07:51 - pre 176 meseci
A MadZone, jel se racuna? ;)

Btw, nije ceo Advocacy irelevantan, recimo ova tema
je dosta kvalitetnija u odnosu na prosek ovde :)
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Cloud, buducnost, prevara ili zabluda?22.10.2009. u 09:19 - pre 176 meseci
Citat:
degojs: Da ne pominjem vodu, struju, itd. Sve već ovisi o drugom i nemam problema evo već godinama, preživljavamo i ja i komšiluk sasvim OK.
A imali smo pre par godina ovde i taj "crni petak", za vreme onog nestanka struje na istoku. Stade civilizacija.. pa smo eto ipak preživeli. Iskreno, ne znam da se neko mnogo žalio što nije išao na posao 2 dana. A, možda su se žalili ovi bogati, što nisu zaradili još kojih 100M za tih 2 dana? A za njih da se brinem?
Tako da.. ako će cloud malo da pukne nekad, ako će bato. I treba. Ih, kao sneg nekad kad napada, pa nema škole ))


To je zato sto nemas njihove deonice Ti bogati btw, to nisu ni osetili, pricate o zaostaloj proslosti a i dalje mislite da velikim biznisom upravljaju porodicne glavesine Veliki biznisi su u mesovitim vlasnistvima investicionih i ostalih fondova, bogate individue svoje pare prave i investiraju diversifikacijom. Njih to nije pogodilo jer oni imaju interese i na istoku i na zapadu i u kanadi i u evropi i u kini.

A btw, to za dva dana je smesno, da probamo sa 30-40? Recimo malo jaci solar flare koji unisti veci deo high-voltage transformatora u zemlji. Zbog cene istih niko ne drzi na lageru rezervni za sve instalirane, cuva se mali broj za zamenu redovnim habanjem i ako svi prsnu u isto vreme bice malo grdje od snow-day-a a ti sa svojom karticom mozes da se slikas, kad pojedes najatu kinesku hranu iz frizidera bice frka.

Mnogo ste se uljuljkali u taj sareni svet, zapravo kupili ste pricu service provajdera o tome kako su vam neophodni u zivotu. Zaboravljate da na kraju dana mi nismo etericna bica koja zive od vilinog praha i DRMovane muzike, na kraju dana ti treba vekna hleba koju je neko ispekao od brasna koje je neko samleo od zita koje je nego uzgajio koristeci mehanizaciju i djubriva koje je neko proizveo, itd, a na posao ides da bi tu veknu mogao da kupis. Industrijska ekonomija ne da nije gotova nego nikad nece ni biti gotova dok god mi postojimo kao materijalna bica sa materijalnim potrebama (ili dok neko ne izume startrek materijalizatore hrane ) i bez necije usluge i servisa mozes da proguras dan, bez esencijalnih materijalnih dobara veoma tesko narocito danas kad vecina ljudi ne zna ni kako sebi omlet da napravi i verovatno misle da jaja rastu na drvetu. Kad ti krchi stomak NE trazis novu pesmu svog omiljenog benda, onda na scenu stupa pad na dno maslovove hijearhije, uzmes 9mm ili toljagu i trazis hranu. Katrina je to pokazala veoma evidentno. Servisna industrija jeste korisna, ali samo utoliko ukoliko pomaze proizvodnu industriju, sve preko toga je sarena laza i presipanje supljeg u prazno, sto se i vidi po tome cega se ljudi odricu kad priliv finansija opadne i koliko je u stvari ta medjuzavisnost nestabilna i podize rizik investicija u servisne provajdere. Cak i ti avio letovi o kojima pricas, pod uslovom da ne zivis u Srbiji i time spreman da se zaduzis dvogodisnjim kreditom da bi otisao na more, prva stvar koju ces skrajnuti je godisnji odmor, manje para u turizmu, manje para avio kompaniji, itd, itd. Vidim americka ekonomija cveta a dolar nikad jaci, mojne me.

A btw, @aludanyi, nemoj sa tom pricom o svaka je ozbiljna i ostale web2.0 (po ugledu na svi smo mi heroji i slicno) gluposti jer ne razumes mnogo te stvari. Postoje konkretni industrijski indikatori koje analisti proracunavaju i analiziraju skoro na dnevnoj osnovi i po kojima se ravnaju firme i procenjuju njihovu profitabilnosti i kreditne sposobnosti i nesto sto se zove long-term viability. Dalje, zna se ko je odgovoran za klosarske kredite i banke su tu isto kao i reosiguranja zrtve te obmane, krivi su samo utoliko sto su procene rizika tih derivata koje su kupovali uzeli zdravo za gotovo jer su verovali kvalitetu usluge koju su pruzali igraci kao sto su Fannie Mae i Freddie Mac, jos jedan odlican primer medjuzavisnosti i knowledge sharinga koja je prsla.

I btw, jesi ti uopste probao Google Wave ili opet citiras marketing, ja imam wave i nista od toga sto ti pricas tamo nema.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Cloud, buducnost, prevara ili zabluda?22.10.2009. u 10:29 - pre 176 meseci
na temu marketinga


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

aludanyi
Andras Ludanyi
Principal Software Engineer and
Engineering Manager
London, United Kingdom

Član broj: 56366
Poruke: 54
93.87.185.*

Sajt: www.ludanyi.com


+23 Profil

icon Re: Cloud, buducnost, prevara ili zabluda?22.10.2009. u 11:59 - pre 176 meseci
Sefe... Niko nije rekao da je industrija gotova. Ja ti pricam o tome da je kraj industrijskog doba, industrija je veca nego ikad i bice jos veca (isto kao sto je i agrar veca danas nego ikad pre ali je agrarno doba odavno proslo)... ja ti pricam o tome da industija vise nije dominantan sektor ekonomije, pogledaj malo podatke (ako vec pricas o relevantnim podacima) i vidi koji procenat GDP-a daje industrija i koji procenat tercijalni sektor, pogledaj koji procenat ljudi radi u industriji i koji procenat u post industrijskim granama. I to ce samo da raste, za nekoliko decenija u USA ces imati 1% zaposlenih u industriji isto kao sto imas danas u agraru. E sad isto tako kao sto je proizvodjac traktora ili djubriva koji si spominjao neko ko nije u agraru ali proizvodi sredstva za agrar da bi agrar bio produktivniji, tako danas imas gomilu ljudi koji ne rade u industriji ali proizvode znanje koje industrija koristi da bi bila produktivnija...

O tome ja govorim. Niko nije rekao da ne treba da jedes i da ti ne trebaju agrarni i industrijski proizvodi, ovde pricamo o tome da je civilizacija postigla takav nivo razvijenosti da sa manjim delom zaposlenih mozemo proizvesti sve fizicke proizvode i da svakim danom sve veci i veci deo ljudskih resura mora da radi ne na proizvodnji nego na otkrivanju novih nacina proizvodnje, novih sofisticiranijih proizvoda i da pomaze postojecu proizvodnju da poveca produktivnost. GM pada u USA jer nije u stanju da odrzi nivo produktivnosti potrebnu za USA trziste, nemaju oni nikakve probleme sa kvalitetom proizvoda (u svakom slucaju ne vece nego ostali igraci u toj industriji), njihovo vreme je proslo jer im je produktivnost manja nego produktivnost ostatka americke privrede i ako zele da opstanu u poslu moraju da prate plate u USA (inace nece niko raditi za njih) a to mogu samo ako imaju dovoljan nivo produktivnosti sto ocito nemaju. Delom zbog problema organizacije ali vecim delom jer je USA na ivici da preraste automobilsku industriju u obliku kako postoji (veca automatizacija bi pomogla ali je nemoguca iz politickih razloga: citaj UAW Union), inace tu se radi o tome da oni koji nisu pratili razvoj i ostali u 1950-oj sad koriste politicku moc da bi neutralisali one koji su radili bas da bi povecali produktivnost, proizveli znanje sto je direktno rezultiralo automatikom i robotikom. U prevodu zele da nateraju politiku (onoga ko ultimativno drzi pusku u ruci) da im sacuva lenjo dupe na stetu svih (jer svi placaju to sto oni nisu razvijali svoje znanje, strucnost i vestine... nego i dalje zive u iluziji da zivimo u 1950-ima.

Sto se tice "knowledge sharinga" i zasto su banke pravili lose poteze... pa apsolutno se ne slazem, radi se o simbiozi vlasti (koji je zavistan od deficitarne potrosnje) i koji preko centralne banke i "buffer" "banaka" koje si pomenuo (Fannie, Freddie, itd.) daje mogucnost komercijalnim bankama da zarade stvaranjem skoro neogranicenih kredita itd itd... stvarno off topic... inace ja ne smatram da su banke nasledno krive za to sto su radili, nego znam da je i to deo onog problema o cemu sam govorio, banke i finansijski (pa i monetarni sistem ala Bretton Woods) je krojeno za industrial age, tokovi kapitala su danas 1000x brzi, na berzama i bankama se obrne nedeljno kolicina novca za koju ekonomiji treba godinu dana da proizvede, sistem koji imamo nije pravljen za elektronski novac. Isto tako obrati paznju koliko robe i usluga USA izvozi na razvijena trzista (svajcarsku, svedsku, nemacku) a koliko malo izvoze na trzista u razvoju (kina, indija, rusija itd.) znaci imaju veoma suzeno trziste na kojem njihovi proizvodi i usluge imaju zlatne tri karakteristike (capability, viability, desirability) i obrati paznju da nemaju nikakvog izbora sem da imaju ogroman trgovinski deficit jer im je privreda u najvecem raskoraku sa svetom, jer imaju ubedljivo najrazveniju post industrial privredu.

Stvari koje uvoze od kineza se NE MOGU vise u USA proizvesti iz razloga koje sam pominjao (nedovoljna produktivnost u odnosu na ostatak privrede) a stvari i usluge koje se u USA proizvode ne mogu prodati na primitivnijem trzistima u toj meri da bi platili taj uvoz. Nista nije bitnije za USA privredu da dobije sto razvijenije strano trziste. Dok se to ne desi, stampaju dolare i sve dok je kinezima potrebna americka potrosnja (da bi brze razvili privredu) kupovace tu "uslugu" (potrosnju) tako sto ce primiti papir zvani dolar (koji i dalje ima vrednost ali je rizik da ga izgubi svakim danom sve veci i veci) a zapravo kupovati brzinu (pristup razvijenom trzistu koja mu omogucava brzi razvoj nego sto bi mogao da postigne u slucaju da se oslanja na svoje primitivnije trziste).E zbog toga je dolar slab, a americka ekonomija cveta, samo sto su industrial age pokazatelji zastareli... jedan deo naravno gubi (kao i uvek) i sad je taj deo malo veci nego inace, ali zar danas ne izlazi Windows 7? zar GE nije juce prikazao dzepni ultrazvuk uredjaj ala Star Trek Health Scanner? zar Intel nije juce demonstrirao Larrabee? ... Kazi mi sta smo mi juce radili? Sta smo mi cvetali sa nasom primitivnom industrijom i stepenom zaduzenja o kojem ameri jos ne mogu ni da sanjaju (pored svih tih problema koje sam naveo i jos mnogo drugih)

E sad stvarno smo OFF - a jos se i ne racuna :)

btw bolje je gladovati i 40 dana nego ceo zivot provesti u zadnjem redu, ceo zivot je mnogo x 40 dana.
&&y
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Cloud, buducnost, prevara ili zabluda?22.10.2009. u 16:40 - pre 176 meseci
Citat:
To je zato sto nemas njihove deonice Ti bogati btw, to nisu ni osetili, pricate o zaostaloj proslosti a i dalje mislite da velikim biznisom upravljaju porodicne glavesine Veliki biznisi su u mesovitim vlasnistvima investicionih i ostalih fondova, bogate individue svoje pare prave i investiraju diversifikacijom. Njih to nije pogodilo jer oni imaju interese i na istoku i na zapadu i u kanadi i u evropi i u kini.


Pa ako oni nisu to osetili, a vala ja znam da ja nisam isto, a znam i da su se praktično svi koje znam lepo odmorili 2 dana, niko nije nešto kukao što nije išao na posao. Znači svi zadovoljni. Pa gde ćeš bolje.

Citat:
a ti sa svojom karticom mozes da se slikas, kad pojedes najatu kinesku hranu iz frizidera bice frka.


Pa o tome ti i pričam: ne znam što se ti toliko onda brineš, ima nas MNOGO koji bi bili u MNOGO goroj situaciji. Lično, ne bih imao ništa protiv da imam, kako rekoh, babu i dedu na selu negde ovde kao fallback mehanizam, ali nemam, kao ni milioni ostalih.

A šta će biti - biće. Neće valjda baš mene da strefi, ova naša lopta je okrugla i okreće se, ko zna gde će da tresne.. :D
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

aludanyi
Andras Ludanyi
Principal Software Engineer and
Engineering Manager
London, United Kingdom

Član broj: 56366
Poruke: 54
93.87.185.*

Sajt: www.ludanyi.com


+23 Profil

icon Re: Cloud, buducnost, prevara ili zabluda?22.10.2009. u 17:37 - pre 176 meseci
Nema da brines nece ti se nista strasno desiti... zavisni su i ostali od tebe ne samo ti od njih, nikome se ne isplati da bilo ko pukne - sem ako je taj neko pasivan i sedi sa buretom od stomaka u smrdljivom trailer-u sa sixpack-om (pivo) pored fotelje i gleda neki reality show za maloumne ili Monday Night Football :)
Bitno je da budes aktivan i da ljudi oko tebe znaju da si im potreban, u tom slucaju ce uciniti sve u njihovoj moci da ostanes na nogama ako ti se nesto desi za sta nisi ti kriv.

Postoji nesto sto se u razvoju zove tacka izmedju "dangers of new" i "response capability" u prevodu nove tehnologije i novi nacini rada i zivota uvek dolaze sa dozom rizika... plasimo se da ce se nesto desiti ili da ce neko tu novu tehnologiju da upotrebi da bi naneo stetu ljudima i drustvu, i to nije neopravdano jer taj rizik zaista postoji. Ono sto je bitno da imamo "response capability" odnosno nacine da taj rizik smanjimo a kada se ipak desi nesto lose da mozemo brzo da otklonimo tu smetnju i da vratimo stvari u normalno stanje. Ponekad je margina za "response capability" siroka i onda se manje brinemo, ponekad je tanka a ponekad je cak negativna, i u tom slucaju nove tehnologije i nove stvari mogu privremeno da dovedu do kratkog nazadovanja (dok se ne razvije potreban "response capability"). Razvoj inace nije linearan, ali bitno je da se na kraju nekog perioda nalazimo na vecoj visini nego gde smo bili ranije. Sada se nalazimo u periodu kada je "response capability" negativan... zato i imamo ovu krizu koja ce jos biti veca, ali ce covecansto posle odredjenog vremena izaci iz te krize jaci i razvijeniji nego ikad. U "tezim vremenima" ljudi koriste mozak (jer moraju)... kad sve ide podmazano onda koriste kreditne kartice :)
&&y
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.static.isp.telekom.rs.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Cloud, buducnost, prevara ili zabluda?22.10.2009. u 18:04 - pre 176 meseci
^ Koriste i kartice u tezim vremenima, pa se onda desi SEKA ;)
 
Odgovor na temu

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.dynamic.sbb.rs.



+553 Profil

icon Re: Cloud, buducnost, prevara ili zabluda?22.10.2009. u 20:34 - pre 176 meseci
Danas sam dobio poziv za webinar na temu "Cloud Computing - The Real Impact On IT Security", koji ce se odrzati 19.11.2009. Pa koga zanima, moze videti vise detalja na ovoj adresi i prijaviti se.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.telenor.co.yu.



+2789 Profil

icon Re: Cloud, buducnost, prevara ili zabluda?22.10.2009. u 21:18 - pre 176 meseci
Web aplikacije su jedan od načina borbe protiv piraterije.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

aludanyi
Andras Ludanyi
Principal Software Engineer and
Engineering Manager
London, United Kingdom

Član broj: 56366
Poruke: 54
93.87.185.*

Sajt: www.ludanyi.com


+23 Profil

icon Re: Cloud, buducnost, prevara ili zabluda?23.10.2009. u 17:02 - pre 176 meseci
Evo sta Gartner misli da ce biti "buzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz" 2010 :) jes' da su jednom to mislili i za Itanium :) ali avaj...

http://www.gartner.com/it/page.jsp?id=1210613
&&y
 
Odgovor na temu

aludanyi
Andras Ludanyi
Principal Software Engineer and
Engineering Manager
London, United Kingdom

Član broj: 56366
Poruke: 54
93.87.185.*

Sajt: www.ludanyi.com


+23 Profil

icon Re: Cloud, buducnost, prevara ili zabluda?23.10.2009. u 17:29 - pre 176 meseci
A kad smo vec kod on-demand sistema (i ovo je na neki nacin "Cloud") nije lose pogledati ni ovo:

http://www.youtube.com/watch?v=OGdecNDDr9g

...buducnost je u ovom pravcu... ja sam u to siguran.
&&y
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Cloud, buducnost, prevara ili zabluda?
(TOP topic, by Milan Gligorijevic)
Strane: << < .. 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 149320 | Odgovora: 577 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.