Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Privatnost razgovora kod mobilnih operatera u Srbiji

[es] :: Mreže i novosti :: Privatnost razgovora kod mobilnih operatera u Srbiji
(TOP topic, by Slobodan Milivojevic)
Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 49310 | Odgovora: 84 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
*.exe-net.net.

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Privatnost razgovora kod mobilnih operatera u Srbiji23.04.2009. u 22:40 - pre 182 meseci
Odlucio sam da pokrenem ovu temu jer mi je za oko zapalo par stvari, i hteo sam da podelim to sa vama.

Za sada se ogranicavam na GSM mreze mobilnih operatera u Srbiji, 3G cu za sada ostaviti po strani, jer sam trazio na internetu informacije vezane za GSM mreze i algoritme kriptovanja koji se primenjuju.

Da pocnemo sa time koji su algoritmi za kriptovanje prisutni u GSM mrezama, i koje su njihove karakteristike:

- A5/1 je prvi algoritam za kriptovanje GSM poziva, i razvijen je 1987. godine. On za kriptovanje koristi 64bit-ni kljuc, i relativno je siguran, zbog toga sto je tesko pronaci kljuc, samo slusajuci kriptovan sadrzaj koji ide u etar.

- A5/2 je drugi algoritam za kriptovanje GSM poziva, razvijen je 1989. godine, tako sto je namerno "oslabljen" da bi se koristio u nekim delovima sveta iz politickih razloga. On za kriptovanje koristi isti kljuc kao i A5/1, ali je mnogo lakse pronaci kljuc samo slusajuci kriptovan sadrzaj koji ide u etar. (dovoljno je 4 paketa podataka - pola sekunde razgovora).

Postoji i A5/3 (KASUMI), koji se retko koristi na GSM mrezama i nije previse povezan sa ova dva, tako da za ovu pricu on nije previse bitan.

1999. godine Ian Goldberg i David Wagner su uradili kripto-analizu A5/2, i algoritam za pronalazenje kljuca je mogao raditi u realnom vremenu. Zbog ovoga GSM asocijacija (GSMA) je donela odluku da svi modeli mobilnih stanica (telefona, modema...) razvijeni nakon 1. jula 2006. godine nece vise podrzavati A5/2, i preporucila svim GSM operaterima da do kraja 2006. predju na A5/1, jer je sigurniji, a sve mobilne stanice vec imaju podrsku za A5/1.

Jos jedna bitna stvar je da se kljuc za kriptovanje podataka ne menja u toku jednog poziva, sto znaci da ako telefon predje sa A5/1 na A5/2 u toku razgovora, ceo razgovor je moguce slusati u realnom vremenu. To je upravo i bio razlog gore pomenute odluke GSMA da mobilne stanice (telefoni) vise ne podrzavaju A5/2, kako ova situacija ne bi bila moguca.

Ovo je sto se tice regulative GSMA, 3GPP i same sigurnosti pomenutih algoritama.


Kakva je situacija kod nas:
Telenor koristi A5/1, sto je i u skladu sa preporukama GSMA
mt:s i Vip iz nekog razloga koriste A5/2, slab algoritam, koji ne bi trebalo da koriste, i kog ne podrzavaju noviji telefoni (od 1. jula 2006.).

Uprosceno, telefon ce koristiti onaj nacin kriptovanja koji je prvi na "spisku" podrzanih od strane BTS (bazne stanice) i samo ukoliko ga telefon podrzava. Primer:
- BTS kaze da podrzava recimo A5/1, i svi telefoni koji podrzavaju A5/1 (svi) ce koristiti A5/1 za komunikaciju.
- BTS kaze da podrzava A5/2, i svi telefoni koji podrzavaju A5/2 (stariji od jula 2006.) ce koristiti A5/2, dok ce se kod novijih komunikacija obavljati bez kriptovanja (jer ti telefoni ne podrzavaju A5/2).

Sta se u praksi desava, evo u slici:

Nokia 6680 (model telefona razvijen pre jula 2006), mt:s:

pri pozivu ne stoji "otkljucan katanac" znaci da je poziv kriptovan, i vidi se da je u pitanju A5/2.

Nokia N95 (noviji model), mt:s:

pri pozivu stoji "otkljucan katanac" sto znaci da poziv nije kriptovan, jer telefon ne podrzava A5/2.

Nokia 6680, Telenor:

pri pozivu se koristi A5/1, nema katanca, poziv je kriptovan.

Nokia N82, Telenor:

isto se vidi da je u pitanju A5/1, naravno telefon ga podrzava iako je noviji.

Nokia 6680, Vip:

A5/2, ista situacija kao na mt:s mrezi.

Nokia N82, Vip:

Telefon ne podrzava A5/2, ista situacija kao N95 na mt:s mrezi.

Sad, moje pitanje je da li neko zna neki dobar razlog zasto mt:s i Vip idalje koriste A5/2, koji je po preporukama GSMA izbacen iz upotrebe, i koga noviji telefoni uopste ne podrzavaju, pa samim tim dolazimo do toga da je veliki procenat poziva na ove dve mreze bez ikakvog kriptovanja, i da je potrebno samo "slusati".

Druga stvar koja mene ovde brine je sto u ugovoru mt:s-a pise sledece:
Citat:
7.1 Telekom Srbija se obavezuje da garantuje tajnost ličnih podataka Korisnika vezanih za korišćenje usluga, kao i slobodu i tajnost telefonskih razgovora, poštujući pri tome važeće propise.

Ne vidim na koji to nacin mt:s meni obezbedjuje tajnost razgovora ukoliko ja koristim GSM sertifikovani telefon razvijen nakon jula 2006, ako je u tom slucaju moj poziv poslat u etar bez ikakve zastite?

Ugovor sa Vip-om nemam, tako da ne znam sta tamo pise, a ugovor sa Telenorom moram da nadjem, pa da pogledam, ali kod njih u svakom slucaju postoji kriptovanje.

Sta vi mislite o svemu ovome?

--
http://cryptodox.com/A5/2
http://en.wikipedia.org/wiki/A5/1
http://moonv6.iol.unh.edu/lists/Dec2004/0298.php

Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

espresso
Beograd

Član broj: 31423
Poruke: 1758



+181 Profil

icon Re: Privatnost razgovora kod mobilnih operatera u Srbiji23.04.2009. u 23:14 - pre 182 meseci
Crni telekom. Uvali ti nov telefon uz ugovor i naredne dve godine ti garantuje tajnost razgovora. S tim što se ta tajnost odnosi i na krug ljudi koji te prisluškuju (oni isto moraju da čuvaju tajnu).

Ne znam samo ovi jadni državnici preko kojih telefona pričaju. Zemlja je ionako puna špijuna.
 
Odgovor na temu

Take 5

Član broj: 200551
Poruke: 1423
93.87.171.*



+12 Profil

icon Re: Privatnost razgovora kod mobilnih operatera u Srbiji23.04.2009. u 23:31 - pre 182 meseci
^ A koji bi zaključak iz svega ovoga trebalo da bude?
Pošten običan svet, koji ništa ne mulja i nema šta da krije koristi mt:s, a krimosi i ostali šljam koriste druga dva operatera?

"Take Five" is the famous jazz piece written by Paul Desmond and performed by The Dave Brubeck Quartet. It is famous for its distinctive saxophone line and use of the unusual quintuple (5/4) time, from which its name is derived.

Take Five (1966)

Take Five by Al Jarreau 1976
 
Odgovor na temu

srdjee

Član broj: 5097
Poruke: 673
*.vc-graz.ac.at.



+25 Profil

icon Re: Privatnost razgovora kod mobilnih operatera u Srbiji24.04.2009. u 00:08 - pre 182 meseci
Nazalost,

1. Preporuka GSMA nije obavezujuca, pogotovo ne u RS.
2.
Citat:

7.1 Telekom Srbija se obavezuje da garantuje tajnost ličnih podataka Korisnika vezanih za korišćenje usluga, kao i slobodu i tajnost telefonskih razgovora, poštujući pri tome važeće propise

Sumnjam da kod nas postoji billo kakav propis ili pravni akt o tome na koji nacin mora biti obezbedjena privatnost razgovora s tehnolske strane.
nije GOTOVO
 
Odgovor na temu

demi035

Član broj: 183303
Poruke: 268
*.ADSL.neobee.net.



+4 Profil

icon Re: Privatnost razgovora kod mobilnih operatera u Srbiji24.04.2009. u 00:40 - pre 182 meseci
Zanimljiva informacija.

A na koji nacin mogu da slusam neciji razgovor? sta mi treba od opreme?

Najbolja je fora sto su nasi ministri na MTS mrezi i sigurno imaju najnovije telefone
 
Odgovor na temu

Take 5

Član broj: 200551
Poruke: 1423
93.87.171.*



+12 Profil

icon Re: Privatnost razgovora kod mobilnih operatera u Srbiji24.04.2009. u 02:22 - pre 182 meseci
Citat:
demi035: ...Najbolja je fora sto su nasi ministri na MTS mrezi i sigurno imaju najnovije telefone


A koju onda oni kategoriju spadaju?

Citat:
Take 5: ...Pošten običan svet, koji ništa ne mulja i nema šta da krije koristi mt:s, a krimosi i ostali šljam koriste druga dva operatera?



"Take Five" is the famous jazz piece written by Paul Desmond and performed by The Dave Brubeck Quartet. It is famous for its distinctive saxophone line and use of the unusual quintuple (5/4) time, from which its name is derived.

Take Five (1966)

Take Five by Al Jarreau 1976
 
Odgovor na temu

_Mrgud_
Uros Todorovic
Novi Beograd

Član broj: 129681
Poruke: 21
92.244.135.*



Profil

icon Re: Privatnost razgovora kod mobilnih operatera u Srbiji24.04.2009. u 05:24 - pre 182 meseci
Citat:
Sad, moje pitanje je da li neko zna neki dobar razlog zasto mt:s i Vip idalje koriste A5/2...


Mogu da ti ponudim pola odgovora, odnosno - zasto vip koristi A5/2: nacionalni roaming. Da bi vip mogao da koristi usluge mt:s-a u NRu morali su da prihvate uslove mt:s-a, izmedju ostalog da prihvate i njihov izbor algoritma enkripcije...
 
Odgovor na temu

espresso
Beograd

Član broj: 31423
Poruke: 1758



+181 Profil

icon Re: Privatnost razgovora kod mobilnih operatera u Srbiji24.04.2009. u 09:50 - pre 182 meseci
Citat:
srdjee
Sumnjam da kod nas postoji billo kakav propis ili pravni akt o tome na koji nacin mora biti obezbedjena privatnost razgovora s tehnolske strane.

Postoji GSM licenca koju nisam uspeo da nađem. Zove se
Citat:
Licenca za javnu mobilnu telekomunikacionu mrežu i usluge javne mobilne telekomunikacione mreže u skladu sa GSM/GSM1800 i UMTS/IMT-2000 standardom
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
*.exe-net.net.

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: Privatnost razgovora kod mobilnih operatera u Srbiji24.04.2009. u 10:15 - pre 182 meseci
Citat:
demi035: Zanimljiva informacija.

A na koji nacin mogu da slusam neciji razgovor? sta mi treba od opreme?

Najbolja je fora sto su nasi ministri na MTS mrezi i sigurno imaju najnovije telefone :)


Nisam trazio nista na tu temu, ali verujem da nije tesko prepraviti neki telefon, ili napraviti GSM receiver.

A za ministre, pa nije ni cudo sto nam informacije o "top secret" stvarima "cure" u javnost :D
Citat:
Take 5: ^ A koji bi zaključak iz svega ovoga trebalo da bude?
Pošten običan svet, koji ništa ne mulja i nema šta da krije koristi mt:s, a krimosi i ostali šljam koriste druga dva operatera?
:) :) :)


Pa dobro, ako ste za da svima kazete sve, izadjite na TV :)

Salim se, ali naravno mislim da nije mala stvar sto poziv ide tek tako u etar, tu se moramo sloziti. Prva stvar je npr. industrijska spijunaza, a i sami znamo koliko biznis korisnika ima na mts mrezi.
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Privatnost razgovora kod mobilnih operatera u Srbiji24.04.2009. u 10:28 - pre 182 meseci
Citat:

Sta vi mislite o svemu ovome?


Vrlo verovatno tu nema nikakve konspiracije ili neceg specijalnog osim najobicnijeg neznanja i nestrucnosti.

Postoje 2 mogucnosti:

1. Da odgovorna tehnicka lica u Telekomu nemaju pojma o tome

ili, vrlo verovatnije

2. Da odgovorna tehnicka lica u Telekomu imaju pojma, medjutim zamena i prelazak na sigurniji algoritam zahteva upgrade koji ili KOSTA ili zahteva puno vremena...

Sve u svemu - rezultat je da doticnu firmu ne tangira puno taj problem. Kao sto neko rece, jako je malo verovatno da bilo kakav propis u Srbiji nalaze neku adekvatnu reakciju + GSMA preporuke nisu obavezujuce, niko nece izgubiti licencu.

Uzgred... kome je stalo do sigurnosti razgovora ce i ovako i onako koristiti kriptovani VoIP a ne javnu mobilnu telefoniju.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Milos Maglov
NS

Član broj: 38648
Poruke: 107
93.86.224.*



+4 Profil

icon Re: Privatnost razgovora kod mobilnih operatera u Srbiji24.04.2009. u 10:42 - pre 182 meseci
Posaljite ovaj link svim novinskim agencijama i televizijama i cekajte odgovor....
Ako ga bude uopste i bilo....

Naletih na ovaj link,korisne informacije...

http://hr-elektronika.tripod.com/gsmprisl.htm

[Ovu poruku je menjao Milos Maglov dana 24.04.2009. u 11:56 GMT+1]
Zastoooooooo !!!!!!!!!
 
Odgovor na temu

gajo2
Budapest

Član broj: 62614
Poruke: 518
*.i-rose.si.

Sajt: b.flyingoranges.com


+117 Profil

icon Re: Privatnost razgovora kod mobilnih operatera u Srbiji24.04.2009. u 12:38 - pre 182 meseci
A kako mogu da proverim da li moj provajder koristi AS/1 ili AS/2 enkripciju (ako se ne radi o srpskom provajderu)? Gde mogu da nadjem onaj Field test program sto ste koristili?
 
Odgovor na temu

demi035

Član broj: 183303
Poruke: 268
*.ADSL.neobee.net.



+4 Profil

icon Re: Privatnost razgovora kod mobilnih operatera u Srbiji24.04.2009. u 13:00 - pre 182 meseci
Jedino logicno objasnjenje je da nasi ministri imaju 2 telefona i to jedan MTS i jedan Telenor. Pa kada razgovaraju o nekim drzavnim pitanjima tipa vojska, policija, BIA isl onda se koristi MTS mreza, a kada se obavljalju privatni razgovori tipa "koliko sam ja tu dobar" onda se koristi Telenor mreza
 
Odgovor na temu

espresso
Beograd

Član broj: 31423
Poruke: 1758



+181 Profil

icon Re: Privatnost razgovora kod mobilnih operatera u Srbiji24.04.2009. u 13:27 - pre 182 meseci
Citat:
gajo2:Gde mogu da nadjem onaj Field test program sto ste koristili?

Vidi ovu temu http://www.elitesecurity.org/t339854-0#2250692
 
Odgovor na temu

zdr
Novi Sad, Srbija

Član broj: 169045
Poruke: 137
79.101.167.*



+3 Profil

icon Re: Privatnost razgovora kod mobilnih operatera u Srbiji24.04.2009. u 16:40 - pre 182 meseci
Hmmm... Zanimljiva informacija!
Sreca pa sam ''na Telenoru''


Inace, zaista je katastrofalno ako je tako kako kazete!
A sada ide ona cuvena krilatica:

''To moze samo u Srbiji''
Of all the things I've lost, I miss my mind the most
 
Odgovor na temu

radosk
011

Član broj: 214466
Poruke: 10
79.101.225.*

Sajt: e-zastiti.me


Profil

icon Re: Privatnost razgovora kod mobilnih operatera u Srbiji25.04.2009. u 02:46 - pre 182 meseci
Prisluškivanje čini mi se ne predstavlja veliki taboo, čak se par puta u domaćim medijima govorilo o tome.
btw Miloše, zanimljiv link
 
Odgovor na temu

maxxxic
tech , CHM
Kruševac / Beograd

Član broj: 133312
Poruke: 158
79.101.234.*



+3 Profil

icon Re: Privatnost razgovora kod mobilnih operatera u Srbiji25.04.2009. u 08:16 - pre 182 meseci
da da "only in Serbia" !!!

još jedan + za Telenor , naravno , a ovo bi mogli i da iskoriste u reklamne svrhe ;-)

mene u suštini nema ko da prisluškuje al' je lepo znati da to i nemože , bar ne onako lagano !!
X-WirelessUser

Reci NE - RTS Pretplati - Siri dalje u potpisu !
 
Odgovor na temu

93 Stefan
Stefan 93

Član broj: 208278
Poruke: 624
*.dynamic.sbb.rs.



+13 Profil

icon Re: Privatnost razgovora kod mobilnih operatera u Srbiji25.04.2009. u 12:00 - pre 182 meseci
Ali šta nam vredi Telenor? Kad pričamo sa nekom drugom mrežom, samo poskidaju sa tog telefona razgovor i opet ko da nemamo enkripciju.
Izvinjavam se svima koje sam razgnevio svojim pisanjima. Trudiću se da se popravim.
 
Odgovor na temu

Aca83
Aleksandar Aleksić
Beograd

Član broj: 216151
Poruke: 30
93.86.1.*



Profil

icon Re: Privatnost razgovora kod mobilnih operatera u Srbiji25.04.2009. u 12:02 - pre 182 meseci
Pa šta ?
Jaka mi stvar da li će mi razgovor biti kriptovan ili ne.

Ko još brine zbog toga ?
Samo kriminalci.
A ni njima previše ne znači što im je razgovor kriptovan, jer DB prisluškuje na daleko jednostavniji način - uz nalog - direktno kod operatera, pa mogu i kriptovane razgovore da slušaju do mile volje bez ikakvih problema uz kaficu, čaj i klima uređaj. :)

Dakle - ova tema je pokrenuta po meni bez veze, jer malo je onih koji mogu da presretnu i nekriptovanu GSM vezu. Ne može to ni malo napredniji elektroničar-radio amater iz komšiluka, a kamo li neko ko to amaterski pokušava. Što se profesionalnih službi tiče - za njih nema prepreka.
 
Odgovor na temu

Bojan_M
Bojan Milovanovic
Srbija

Član broj: 44247
Poruke: 223
94.228.232.*

ICQ: 327507797


+2 Profil

icon Re: Privatnost razgovora kod mobilnih operatera u Srbiji25.04.2009. u 12:20 - pre 182 meseci
Svaki normalan poslovni covek brine o tome da ne bude prisluskivan.

Manje filmova. Nije bas sve tako jednostavno, kao sto ti kazes.
 
Odgovor na temu

[es] :: Mreže i novosti :: Privatnost razgovora kod mobilnih operatera u Srbiji
(TOP topic, by Slobodan Milivojevic)
Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 49310 | Odgovora: 84 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.