Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

snimanje sa gramofonskih ploča

[es] :: Audio softver :: snimanje sa gramofonskih ploča

[ Pregleda: 8518 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kopex
Budva

Član broj: 185297
Poruke: 186
85.94.115.*



+1 Profil

icon snimanje sa gramofonskih ploča15.04.2009. u 19:36 - pre 182 meseci
Gdje da nađem program za snimanje muzike sa ploča i audio kaseta na računar?
 
Odgovor na temu

acaradio
Aleksandar
Batajnica

Član broj: 42245
Poruke: 1780
*.dynamic.sbb.rs.



+30 Profil

icon Re: snimanje sa gramofonskih ploča15.04.2009. u 20:44 - pre 182 meseci
Audacity je besplatni audio editor koji je odlican za te stvari. Lepo snimis materijal, iseces i obradis kako zelis...i sacuvas u zeljenom audio formatu.
 
Odgovor na temu

draganmi
Beograd

Član broj: 61212
Poruke: 494
*.yuheritage.com.



+6 Profil

icon Re: snimanje sa gramofonskih ploča17.04.2009. u 11:15 - pre 181 meseci
Citat:
kopex: Gdje da nađem program za snimanje muzike sa ploča i audio kaseta na računar?


Naravno, sve zavisi od toga koliko si ambiciozan, da li očekuješ neki jednostavan free program, ili si spreman da uložiš u kupovinu nekog boljeg programa. Kao i da li želiš da temeljno i kvalitetno očistiš snimke od šumova.
Dosta solidan program za takvu svrhu je Magix Audio Cleaning Lab 14.
Veoma dobar je i Total Recorder Professional 7.1, koji ima kvalitetne dodatke za čišćenje šumova.
 
Odgovor na temu

kopex
Budva

Član broj: 185297
Poruke: 186
85.94.115.*



+1 Profil

icon Re: snimanje sa gramofonskih ploča17.04.2009. u 13:43 - pre 181 meseci
Hvala obojici.
 
Odgovor na temu

kopex
Budva

Član broj: 185297
Poruke: 186
85.94.114.*



+1 Profil

icon Re: snimanje sa gramofonskih ploča02.05.2009. u 18:05 - pre 181 meseci
Po preporuci koristim program ,,AUDACITY" Probao sam snimati ali bezuspješno.Neznam dali sam ispravno spojio gramofon?Izlaz iz gramofona sam spojio u ulaz za mikrofon na računaru.Tako sam radio sa nekim starim programom(ne znam mu ime).Pustio sam gramofon i pritisnuo dugme za snimanje.Kada sam pustio da provjerim snimak čulo se neko šuštanje ali ne i muzika.Ima li neka caka?
Hvala unaprijed.
 
Odgovor na temu

acaradio
Aleksandar
Batajnica

Član broj: 42245
Poruke: 1780
*.dynamic.sbb.rs.



+30 Profil

icon Re: snimanje sa gramofonskih ploča02.05.2009. u 23:08 - pre 181 meseci
Ako gramofon nema svoj pretpojacavac, onda je nivo signala suvise nizak da bi mogao to da prosledis direktno u linijski ulaz kartice na PC-ju. Vecina HiFi pojacala na sebi ima ulaz i za gramofone, sa opcijom izbora osetljivosti ulaza za magnetnu ili kristalnu zvucnicu (MM i MC), pa bi valjalo da signal iz gramofona (opet da ponovim - ako nema svoj pretpojacavac) prvo posaljes u pojacalo/risiver (ili miksetu sa RIAA ulazom), pa tek onda u kompjuter.

Ako u gramofonu postoji pretpojacalo, onda treba da proveris da li su ti softverska podesavanja za snimanje pravilno postavljena: kliknes na mali zvucnik u system tray-u (dole desno pored sata), ides na Options > Properties > Recording, odaberes Line-in kao ulaz sa koga snimas, podignes nivo koliko ti treba...i to mora da radi.
 
Odgovor na temu

kopex
Budva

Član broj: 185297
Poruke: 186
85.94.114.*



+1 Profil

icon Re: snimanje sa gramofonskih ploča03.05.2009. u 13:16 - pre 181 meseci
Pošto sam laik u ovoj tehnici,za pojedine stručne nazive mi treba prevod na srpski(ha,ha,..) reci mi sa kog izlaza sa pojačala da spojim PC?Dali onaj izlaz što bih trebao da spojim zvučnike na njega?I još jedno pitanje.Dali mogu u isto vrijeme da snimam i da slušam to šta se snima?Iz razloga što su mi neke gramofonske ploče malo oštećenje pa igla kada prelazi preko tog dijela ploče preskače i potrebno joj je malo ,,pomoći" da pređe taj dio.
Srdačan pozdrav.
Hvala
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: snimanje sa gramofonskih ploča03.05.2009. u 15:03 - pre 181 meseci
Samo da malo ispravim neke detalje, MC nije kristalna zvučnica nego ona sa pokretnim kalemom (a MM je sa pokretnim magnetom) i ona ima još slabiji (po snazi) signal. Čak i da ima nekog signala, a sa MM bi trebalo da se nešto čuje, to nije onaj pravi jer on mora da prođe kroz RIAA pojačalo.

Kada povezuješ, gramofon mora da ide na odgovarajući ulaz a signal uzimaš sa line out ili ako ga nemaš, a valjda ga 90% pojačala nema, onda kabl povežeš na rec out tj out konektor na koji se povezuje izlaz za deck, obično je obeležen kao tape out ili tape rec. Ako još nisi siguran, napiši koje sve konektore imaš na pojačalu. Što se snimanja tiče, to već podešavaš na kompu, izabereš da slušaš line in i to ćeš i da čuješ. Naravno, na kompu kabl povezuješ na line in a ne na mic in.
 
Odgovor na temu

kopex
Budva

Član broj: 185297
Poruke: 186
85.94.114.*



+1 Profil

icon Re: snimanje sa gramofonskih ploča03.05.2009. u 17:43 - pre 181 meseci
Hvala pokušaću
 
Odgovor na temu

draganmi
Beograd

Član broj: 61212
Poruke: 494
*.yuheritage.com.



+6 Profil

icon Re: snimanje sa gramofonskih ploča04.05.2009. u 09:00 - pre 181 meseci
Citat:
calexx: Samo da malo ispravim neke detalje, MC nije kristalna zvučnica nego ona sa pokretnim kalemom (a MM je sa pokretnim magnetom) i ona ima još slabiji (po snazi) signal. Čak i da ima nekog signala, a sa MM bi trebalo da se nešto čuje, to nije onaj pravi jer on mora da prođe kroz RIAA pojačalo.

Kada povezuješ, gramofon mora da ide na odgovarajući ulaz a signal uzimaš sa line out ili ako ga nemaš, a valjda ga 90% pojačala nema, onda kabl povežeš na rec out tj out konektor na koji se povezuje izlaz za deck, obično je obeležen kao tape out ili tape rec. Ako još nisi siguran, napiši koje sve konektore imaš na pojačalu. Što se snimanja tiče, to već podešavaš na kompu, izabereš da slušaš line in i to ćeš i da čuješ. Naravno, na kompu kabl povezuješ na line in a ne na mic in.


Da sad i ja nešto malo ispravim...
Ne radi se o RIAA pojačalu, već o filteru (to je inverzni filter RIAA preemfazisa).
Inače, "odgovarajući ulaz" u pojačalo se zove PHONO.


 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: snimanje sa gramofonskih ploča04.05.2009. u 09:54 - pre 181 meseci
Tako mi i treba kad volim da se skraćeno izražavam. ;) Naravno da je u pitanju filter (inverzni filter RIAA preemfazisa, svejedno) ali je on deo phono pretpojačala u samom pojačalu pa sam zato skratio izraz. Verovatno većini ovde ne znači ništa ni skraćena ni proširena varijanta. :)
Odgovarajući ulaz se naravno odnosilo na PHONO ali sam više mislio na MM ili MC ulaze. A ako ipak ima gramofon sa kristalnom zvučnicom, što se ne sećam da sam video od poslednjih susreta sa raznim Trubadurima, Travijatama ili nekim Toskama koji uglavnom i nemaju line out, onda je odgovarajući ulaz onaj koji se ne zove PHONO. Osim ako ... ma nema veze.
 
Odgovor na temu

Take 5

Član broj: 200551
Poruke: 1423
79.101.214.*



+12 Profil

icon Re: snimanje sa gramofonskih ploča04.05.2009. u 10:48 - pre 181 meseci
Citat:
kopex: ... reci mi sa kog izlaza sa pojačala da spojim PC? Dali onaj izlaz što bih trebao da spojim zvučnike na njega? I još jedno pitanje.Dali mogu u isto vrijeme da snimam i da slušam to šta se snima?


Ni slučajno!!!!!
Treba da koristiš "TAPE OUT" izlaz na audio pojačalu (pred-pojačalu) za povezivanje sa računarom (vidi sliku)



Preslušavanje tokom snimanja se realizuje tako što na pojačalu (pred-pojačalu) pritisneš taster "TAPE MONITOR"



Snimanje:
GRAMOFON --> "PHONO" ULAZ NA POJAČALU / "TAPE OUT" SA POJAČALA --> PC "AUDIO-IN"



Reprodukcija
PC: "AUDIO-OUT" --> POJAČALO: "TAPE IN" ulaz na pojačalu / uključen "TAPE MONITOR" / "SPEAKERS OUT" --> Hi-Fi ZVUČNICI
♪♫♪♫
"Take Five" is the famous jazz piece written by Paul Desmond and performed by The Dave Brubeck Quartet. It is famous for its distinctive saxophone line and use of the unusual quintuple (5/4) time, from which its name is derived.

Take Five (1966)

Take Five by Al Jarreau 1976
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

draganmi
Beograd

Član broj: 61212
Poruke: 494
*.yuheritage.com.



+6 Profil

icon Re: snimanje sa gramofonskih ploča04.05.2009. u 13:16 - pre 181 meseci
Citat:
calexx: Tako mi i treba kad volim da se skraćeno izražavam. ;) Naravno da je u pitanju filter (inverzni filter RIAA preemfazisa, svejedno) ali je on deo phono pretpojačala u samom pojačalu pa sam zato skratio izraz. Verovatno većini ovde ne znači ništa ni skraćena ni proširena varijanta. :)
Odgovarajući ulaz se naravno odnosilo na PHONO ali sam više mislio na MM ili MC ulaze. A ako ipak ima gramofon sa kristalnom zvučnicom, što se ne sećam da sam video od poslednjih susreta sa raznim Trubadurima, Travijatama ili nekim Toskama koji uglavnom i nemaju line out, onda je odgovarajući ulaz onaj koji se ne zove PHONO. Osim ako ... ma nema veze.


Kod nekih (pret)pojačala postoji mogućnost selekcije ulaza u PHONO sekciju (MC/MM), u kom slučaju u pretpojačivačkom delu postoji dodatni stepen pojačanja /tada je to prvi u nizu pojačivačkih stepena/ za MC glave koje imaju niži izlazni napon od MM.
RIAA filter, kao i svi filteri, može da bude aktivan, ili pasivan. Pasivna RIAA nema aktivnih komponenti, tako da u izvesnoj meri daje negativan gain, zbog dejstva omskog otpora i impedanse komponenti.
Osim kristalne zvučnice postoji još i keramička, i - koliko se sećam - ona je bila korišćena u nekim od modela gramofona koje pominješ, kao i nekim DUAL-ovim, Telefunkenovim itd. modelima. Pre pojave MM, keramičke glave su smatrane najkvalitetnijim.
Bez obzina na to koji je tip glave u pitanju, uvek mora da se odradi RIAA deemfazis, jer je u protivnom zvuk izobličen (basovi su potisnuti, a visoki prenaglašeni). Dakle, uvek mora da se koristi PHONO ulaz, jer, kako si i sam rekao, on ide preko RIAA filtera. Kod glava sa prejakim signalom, signal mora da se prethodno atenuira.
Naravno, RIAA standard se koristi samo kod microgroove /vinilskih/ ploča (LP, EP, SP), dok su kod ploča na 78 obrtaja korišćeni drugi (relativno brojni) standardi za preemfazis.







 
Odgovor na temu

ontheroad

Član broj: 121121
Poruke: 24
*.static.maksnet.net.



+1 Profil

icon Re: snimanje sa gramofonskih ploča15.05.2009. u 13:48 - pre 181 meseci
Hajde da dam i ja predlog.
Trenutno jedan od jeftinijih specijalizovanih softvera za home radinost je Wavepurity v. 6. proizvod nemačke firme Difitec. Koliko sam video cena mu je oko 90 € i u njemu je sadržano bukvalno sve što je potrebno za prebacivanje sa kaseta i ploča na kompjuter.
Korišćenjem osnovnih fabričkih podešavanja dobijaju se odlični rezultati, naravno tu je i mogućnost finog podešavanja automatizmi itd.
Uostalom da ne bude reklama bolje je pogledati na njihovom sajtu:
www.wavepurity.com


Uzgred RIAA filter postoji i kao softverski alat. Neki od audio restauration programa kao što je DC (Diamond cut) ili gore navedeni ga imaju. Drugo je pitanje jačina i kvalitet signala na ulazu u PC.
Da maksimalno uprostim radi sticanja slike o problemu nekome ko se nije bavio time:
Uzmimo pretpostavku da ste povezali gramofon direktno na line in kompjutera i zabeležili zvuk sa ploče. Šta ste dobili? Dobili ste ukupni signal u nekom frekventnom rasponu koji ste programom zadali ali sa jednakom čujnošću svega. Znači svi oni odnosi snage u ulaznom signalu imaju isti tretman i tu vam ne pomaže pojačavanje niti utišavanje.
RIAA filter vrši utišavanje sadržaja iz signala koji ne pripada zvuku i pojačavanje onoga što je zvuk. Naravno vrši i kompenzovanje niskih frekvencija koje se zbog ekonomičnosti i načina zapisivanja na vinilu moraju redukovati u protivnom količina zabeleženog materijala na ploči bi bila suviše mala (zbog velikog otklona igle kroz kanal) i to je uglavnom razlog zbog čega je zvuk bez predpojačala i RIAA ekvilizacije neslušljiv.

[Ovu poruku je menjao ontheroad dana 15.05.2009. u 15:13 GMT+1]
 
Odgovor na temu

draganmi
Beograd

Član broj: 61212
Poruke: 494
*.yuheritage.com.



+6 Profil

icon Re: snimanje sa gramofonskih ploča18.05.2009. u 08:51 - pre 180 meseci
Citat:
ontheroad
Uzmimo pretpostavku da ste povezali gramofon direktno na line in kompjutera i zabeležili zvuk sa ploče. Šta ste dobili? Dobili ste ukupni signal u nekom frekventnom rasponu koji ste programom zadali ali sa jednakom čujnošću svega. Znači svi oni odnosi snage u ulaznom signalu imaju isti tretman i tu vam ne pomaže pojačavanje niti utišavanje.
RIAA filter vrši utišavanje sadržaja iz signala koji ne pripada zvuku i pojačavanje onoga što je zvuk. Naravno vrši i kompenzovanje niskih frekvencija koje se zbog ekonomičnosti i načina zapisivanja na vinilu moraju redukovati u protivnom količina zabeleženog materijala na ploči bi bila suviše mala (zbog velikog otklona igle kroz kanal) i to je uglavnom razlog zbog čega je zvuk bez predpojačala i RIAA ekvilizacije neslušljiv.


Moram ovde da ispravim par stvari.
Prvo, direktnom reprodukcijom /bez RIAA filtera/ se ne dobija "ukupni signal u nekom frekventnom rasponu koji ste programom zadali ali sa jednakom čujnošću svega" već se jednostavno dobija snimak sa RIAA pre-emfazisom. Dakle, u frekventnim pojasevima određenim RIAA standardom, postupkom filtriranja amplitudno deformisan snimak.
Takođe, nije tačno da "RIAA filter vrši utišavanje sadržaja iz signala koji ne pripada zvuku i pojačavanje onoga što je zvuk", već on /RIAA emfazis filter/ pojačava deo visokog spektra pre rezanja ploče, da bi se smanjio šum prilikom njene reprodukcije primenom de-emfazis RIAA filtera /princip sličan DOLBY sistemu redukcije šuma/, a utišava deo najnižeg spektra pre rezanja da bi se smanjilo ekscesivno kretanje igle kroz brazdu, odnosno da bi se omogućio pouzdan tracking (tj. da igla ne ispada iz brazde na basovima), a što se tokom reprodukcije primenom de-emfazis filtera u phono sekciji pretpojačala amplitudno anulira.
Utišavanje niskih frekvencija pre-emfazis filterom se dakle ne vrši "zbog ekonomičnosti", već da bi se obezbedio odgovarajući frekventni opseg koji odgovara opsegu ljudskog sluha.
 
Odgovor na temu

ontheroad

Član broj: 121121
Poruke: 24
77.46.193.*



+1 Profil

icon Re: snimanje sa gramofonskih ploča18.05.2009. u 19:21 - pre 180 meseci
Draganmi naravno potpuno si u pravu !

U želji da maksimalno uprostim dezinformisao sam članove foruma iako mi to nije bila namera.


 
Odgovor na temu

[es] :: Audio softver :: snimanje sa gramofonskih ploča

[ Pregleda: 8518 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.