Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problem sa Asterisk-om

[es] :: VoIP :: Problem sa Asterisk-om

[ Pregleda: 1778 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

chapeco
student,etf

Član broj: 216874
Poruke: 7
*.ipd.brasiltelecom.com.br.



Profil

icon Problem sa Asterisk-om13.04.2009. u 21:45 - pre 183 meseci
Napravio sam malu laboratoriju-povezao sam IP telefon preko 3Com svica i SIP servera na ATA na koji sam povezao jedan obicni telefon. Konfigurisao sam QoS u ATA i IP telefonu,uspostavio vezu i radio packet sniffing. Ispostavilo se da SIP server (ne znam kako drugacije da se izrazim) brise moja QoS podesavanja i DSCP za SIP i RTP paketi mi iz SIP servera izlaze sa vrednoscu DSCP 0, a ja sam podesio sve po preporukama. Zna li neko u cemu je problem i sta da promenim na SIP serveru? Hvala
 
Odgovor na temu

IvanPHP
Ivan Pantic

Član broj: 149293
Poruke: 45
91.148.81.*



+1 Profil

icon Re: Problem sa Asterisk-om24.05.2009. u 00:29 - pre 181 meseci
Ako malko bolje razmislis QoS ne moze zavisiti od SIP servera. SIP server ima cudovisne moci da se izbori sa NAT-om, ali ne moze diktirati QoS (prioritetizaciju VoIP saobracaja) u LAN-u u kome se nalazi user agent (hard/soft phone) koji preko tog SIP servera ostvaruje voice komunikaciju sa drugim user agentom. SIP server (isto kao i user agent) moze uticati na echo, ali to je na danasnjem stepenu razvoja tirvijalno i resava se uklucivanjem echo cancelation opcije i na serveru i na klijentu.

Ergo, ti sam moras dati prioritet VoIP saobracaju u LAN-u u kome je VoIP klijent. Klasican nacin da se to ostvari je Linux masina sa cbq na WAN-u koja moze prilicno dobro da odradi QoS za VoIP. Isto moze da se napravi i sa Mikrotik router OS umesto Linux masine.


 
Odgovor na temu

[es] :: VoIP :: Problem sa Asterisk-om

[ Pregleda: 1778 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.