Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako zastititi ACCESS bazu od kradje podataka....

[es] :: Access :: Kako zastititi ACCESS bazu od kradje podataka....

[ Pregleda: 6657 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

jdragan
Dragan Jovanovic
Negotin

Član broj: 17155
Poruke: 2
*.ptt.yu



Profil

icon Kako zastititi ACCESS bazu od kradje podataka....01.12.2003. u 22:23 - pre 248 meseci
Imam ACCESS bazu koju sam pravio oko 3 meseca i ona radi super. Sada je problem sto na njoj treba da radi neko drugi osim mene (radnik), a, poste se u njoj nalaze poverljivi podaci, nebih da on nasnimi bazu na disketu i da sa njom radi kod kuce sta hoce.

-Znam da se ACCESS baza moze interno podesiti da bude zasticena od pogleda, ali koliko je to sigurno.

Sta je najpametnije uraditi ? Da li je neko imao iskustva sa ovakvim problemom?
 
Odgovor na temu

Simke
Marko Simic
Sandfield Associates (Solution
Developer)
Novi Zeland

Član broj: 1158
Poruke: 751
*.avenue.co.nz

ICQ: 71578686
Sajt: www.sandfield.co.nz


Profil

icon Re: Kako zastititi ACCESS bazu od kradje podataka....02.12.2003. u 01:45 - pre 248 meseci
Jedini nacin ja mislim je da unutar access-a napravisu users and groups, i da im das ordejene privilegije nad odredjenim objekitma. Ovim putem mozes da kazes ko sta moze da radi sa odredjenom tabelom, formom, reportom, itd...

Ako ti je security baze podatka jako bitan, onda preporucujem da predjes na SQL server, jer access nije bas najsigurnija platforma.

All beer is good. Some beer is better.
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.eqao.com



+79 Profil

icon Re: Kako zastititi ACCESS bazu od kradje podataka....02.12.2003. u 13:53 - pre 248 meseci
Moras da postavis Access security (a to nije lako). Zanemari savete tipa "Access nije bas siguran". Stalno slusam o tome ali nikako da upoznam nekoga ko je zaista razbio Assess security. To pogotovo nece moci da uradi "radnik", pa ne treba to da te brine. Treba biti debelo dobar haker i znati o Access security da bi se to uradilo.

Veci je problem kako postaviti Access security uopste. Da ne teoretisem, pogledaj http://www.mvps.org/access/resources/techpapers.htm Tamo imas downloads Access Security Download i Access Security FAQ.

Ako lepo postavis securiti i radnik ti uzme bazu i odnese je kuci, najverovatnije je da nece uopste moci ni da je otvori, a i ako to uspe, moci ce da radi samo ono sto moze da radi i na poslu.

Srecno!

:-)
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
*.vdial.verat.net



+11 Profil

icon Re: Kako zastititi ACCESS bazu od kradje podataka....02.12.2003. u 15:19 - pre 248 meseci
Dragane najbolji ti je savet ovaj da predjes na neki server. Access, ako si u njemu pravio program bez problema moze da se kaci na SQL servere i koristi tabele na serveru kao da su njegove. MOguce je da je potrebno nesto intervencij na kodu ali verovatno vrlo malo.

Tako ce ti podaci biti na serveru i niko ih ne moze odneti ako nema pristup serveru, a aplikacija bez podataka je beskorisna.

Nema nesto preteranog iskustva sa Access-om ali sam skoro imao potrebu da malo zavirim u jednu Access bazu koja je bila zasticena. Trebalo mi je pola sata da na netu nadjem (bolje reci proberem iz gomile) program koji je sam skinuo zastitu.
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.eqao.com



+79 Profil

icon Re: Kako zastititi ACCESS bazu od kradje podataka....04.12.2003. u 14:06 - pre 248 meseci
Super su ovi saveti o prelasku na SQL server. Ima samo nekoliko sitnih problema.

1) Da li ti imas SQL server
2) Ako imas, ko ce da ti prekroji Access bazu u SQL i koliko ce to da kosta i kad ce da bude gotovo
3) Ko ce da ti prekroji aplikaciju tako da radi sa SQL bazom i koliko ce to da kosta i kad ce da bude gotovo
4) treba ti SQL administrator, da radi back up i kad server stucne da ga opet pokrene itd. - da ti bude na dohvat ruke. A SQL administratori su uglavnom jeftini.
5) treba ti malo bolji hardver za SQL server nego za Access (RAID disks etc.)
6) Da li tvoj operativni sistem podrzava SQL server? Ako ne, treba ti novi

A mozda ti sve to umes sam da odradis, pa ne kosta nista a bice gotovo brzo. U tom slucaju ti si verovatno neki dobar programer, a ne vlasnik neke radnje u kojoj radi "radnik", pa ti ovi saveti i ne trebaju.

A mozda mozes da predjes i na main frame, sa ORACLE bazom, to je pouzdanije od SQL server varijanti, to se ne moze ukrasti tako lako.

:-)
 
Odgovor na temu

Simke
Marko Simic
Sandfield Associates (Solution
Developer)
Novi Zeland

Član broj: 1158
Poruke: 751
*.dialup.xtra.co.nz

ICQ: 71578686
Sajt: www.sandfield.co.nz


Profil

icon Re: Kako zastititi ACCESS bazu od kradje podataka....04.12.2003. u 18:29 - pre 248 meseci
Sto se tice SQL servera, postoji nesto sto se zove MSDE, i to je dzabe.
Prepravljanje Access aplikacije da radi sa SQL serverom nije veliki problem.
Backup se automatizuje preko SQL agenta.
Istina treba bolji hardver, ali svaka novija masina moze da posluzi. RAID nije neophodan.
All beer is good. Some beer is better.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
*.vdial.verat.net



+11 Profil

icon Re: Kako zastititi ACCESS bazu od kradje podataka....05.12.2003. u 10:24 - pre 248 meseci
Ako mu posao radi Access onda ce mu raditi i Access u kombinaciji sa MySQL serverom koji nije zahtevan, i jednostavno se instalira.

Od momenta kada se na racunar stavi ODBC drajver za MySQL, Access ce MySQL baze da vidi isto kao i Access-ove i dalji rad je identican.

Ako je covek umeo da u Access-u napravi program, nece imati nikakvih problema da isto uradi i sa Access-om i MySQL serverom. Prebacivanje podataka je takodje trivijalno samim tim sto Access normalno vidi i Access tabele i tabele na serveru pa se podaci prebacuju kao i inace izmedju bilo koje dve tabele. Cak moze da mesa, da na serveru drzi samo osetljive podatke a da ostale tabele budu u Access bazi.
 
Odgovor na temu

jdragan
Dragan Jovanovic
Negotin

Član broj: 17155
Poruke: 2
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Kako zastititi ACCESS bazu od kradje podataka....11.12.2003. u 18:01 - pre 248 meseci
Hvala svima na savetima.
Mislim da cu se opredeliti za varijantu sa MySQL-om, ali to tek trebam da vidim...
Hvala svima...
 
Odgovor na temu

p_nemanja
Nemanja Prvanovic
Beograd

Član broj: 23730
Poruke: 2
*.telekom.yu



Profil

icon Re: Kako zastititi ACCESS bazu od kradje podataka....02.04.2004. u 01:58 - pre 244 meseci
Postoji laksa varijanta od prelaska na MySQL...
"Radniku" koji pristupa bazi preko svog PASSWORDA omogucis da gleda tabele samo preko VIEW-a doticne tabele, a ne da stvarno edituje tabele... Na taj nacin cak i da odnese bazu kuci ne zna Admin password, a preko svog ne moze da menja stvarno podatke u tabelama doticne baze...
Ono sto treba da menja omogucis mu da menja, ono sto ne treba das mu VIEW tabele...
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Kako zastititi ACCESS bazu od kradje podataka....

[ Pregleda: 6657 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.