Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

PCM uredjaji, sta znate o njima?

[es] :: Fiksna telefonija :: PCM uredjaji, sta znate o njima?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 18310 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon PCM uredjaji, sta znate o njima?28.11.2003. u 10:56 - pre 248 meseci
Ima li nekih stručnjaka na forumu, koji bi objasnili kakve sve vrste PCM (ili FM) uređaja postoje, i koji se od njih koriste u Telekomu...

2 linije preko 1 parice, 4 linije preko 1 parice, 10 linija preko X parica ? itd...

Ja sam svojevremeno bio povezan preko PCM-a na digitalnu centralu, i povezivao sam se na Internet sa 28800 ili 26400... Onda su mi skinuli PCM i sada imam oko 42000

 
Odgovor na temu

DjordjeRd
Đorđe Radomirović
Kablovski pristupni uređaji, Telekom
Srbija
NP, 43.1370N, 20.5120E

Član broj: 1412
Poruke: 574
*.telekom.yu

Sajt: picasaweb.google.com/djor..


+4 Profil

icon Re: PCM uredjaji, sta znate o njima?02.12.2003. u 11:08 - pre 248 meseci
Postoje dve glavne vrste multipleksera: oni koji dele frekvencijski opseg ili FM (Frequency Multiplexing), i oni koji dele vreme ili TDM (Time Division Multiplexing).

Ovi prvi su uglavnom analogni i rade tako što ograniče propusni opseg svakog kanala i kanale posle ređalu jedan iznad drugog u frekvencijskom domenu. U našem Telekomu se koriste dvokanalni i četvorokanalni analogni multiplekseri. Zbog ograničavanja propusnog opsega po kanalu modemi gube na performansama jer nisu u mogućnosti da iskoriste puni propusni opseg već samo polovinu ili četvrtinu. Sudeći po tvojih 26400Kb/s ti si bio na dvokanalnoj varijanti...

Druga vrsta se obično radi kao PCM (Pulse Code Modulation). Digitalni uređaji koji odmerke na analognom kanalu pretvaraju u bite i pakuju ih u ramove (TDM), i to sve skupa odlazi na liniju u digitalnom obliku. Ovde je situacija slična (ali ipak bolja nego kod analogne varijante) jer jer ograničenje u bitskom protoku koji se ostavlja po kanalu. Postoje varijante sa 4, 8 i 10 kanala. Generalno bolje rade nego analogni multiplekseri, ali je ipak bolje imati celu liniju samo za sebe.
c000 lda #$33
c002 sta $0400
c005 lda #$37
c007 sta $0401
c00a lda #$21
c00c sta $0402
c00f rts

sys 49152
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: PCM uredjaji, sta znate o njima?02.12.2003. u 14:04 - pre 248 meseci
PCM pair-gain ("dobijanje parica") digitalizuje govor sa strane telefona i prenosi ga digitalno modulisanog preko parice do centrale, gde ga opet pretvara u analogni oblik i glumi telefon priključen na centralu. Obično jedan PCM uređaj multipleksira četiri pretplatnička priključka, tako da, ako imaš dvojnika, zaista je moguće, ali obično nema šanse, da se od njega razdvojiš. Možda je razlog za neradu ugradnju ovog uređaja u tome što za dvojnike to bude neisplativo za Telekom, jer dve linije zvrje prazne. Međutim ako i ti i dvojnik podnesete zahteve za kupovinu po jedne dodatne linije, Telekom možda ipak ima računicu da vam izađe u susret i investira jedan PCM uređaj (ako ništa drugo, svakog meseca će uzeti dve pretplate više).

Međutim, ovi uređaji iz tehničkih razloga (propusni opseg) moraju da koriste jedan trik i umesto da digitalizuju signal PCM kodom, kao što standardno rade digitalne centrale i digitalni prenosnici između analognih centrala (sve linije koje povezuju centrale su digitalizovane), oni koriste kodiranje ADPCM (Adaptivni Delta PCM, valjda, ili tako nekako) koje umesto 8 bita na svakih 125us prenosi samo 4 bita na svakih 125us. To je OK ako prenosiš govor, ne primeti se razlika u kvalitetu, ali modemi na žalost zahtevaju bolje od toga i zato (a i zbog gubitaka informacije u tri konverzije: A-D (ADPCM) D-A, A-D (PCM) ) se javlja to ograničenje u njihovoj brzini.

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7173 Profil

icon Re: PCM uredjaji, sta znate o njima?02.12.2003. u 14:17 - pre 248 meseci
Citat:

Međutim, ovi uređaji iz tehničkih razloga (propusni opseg) moraju da koriste jedan trik i umesto da digitalizuju signal PCM kodom, kao što standardno rade digitalne centrale i digitalni prenosnici između analognih centrala (sve linije koje povezuju centrale su digitalizovane), oni koriste kodiranje ADPCM (Adaptivni Delta PCM, valjda, ili tako nekako) koje umesto 8 bita na svakih 125us prenosi samo 4 bita na svakih 125us. To je OK ako prenosiš govor, ne primeti se razlika u kvalitetu, ali modemi na žalost zahtevaju bolje od toga i zato (a i zbog gubitaka informacije u tri konverzije: A-D (ADPCM) D-A, A-D (PCM) ) se javlja to ograničenje u njihovoj brzini.


Mada meni uopste nije jasno zasto PCM uredjaj nije u stanju da uspostavi 128/256/... link do centrale kao i HDSL modem, pa da alocira 64 kb/s po korisnickom kanalu (recimo za 8 korisnika bi mu trebalo 512 kb/s) - razlike u hardverskim troskovima su minimalne, tj. nikakve - jer isti DSP cipovi mogu sve to da rade bez problema. PCM coding je zanemarljiv sa stanovista DSP resursa i ovako i onako.

Resenje za ovo ce biti i inteligentni DSL-ovi sa prenosom voice informacija preko posebnog DSL pod-opsega - tako mozda Telekom alocira 1 Mb/s DSL po zgradi, svima lepo da po 128 kb/s DATA opsega, a za voice koriste g.729a na 8 kb/s :)


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: PCM uredjaji, sta znate o njima?02.12.2003. u 14:59 - pre 248 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Mada meni uopste nije jasno zasto PCM uredjaj nije u stanju da uspostavi 128/256/... link do centrale kao i HDSL modem, pa da alocira 64 kb/s po korisnickom kanalu (recimo za 8 korisnika bi mu trebalo 512 kb/s) - razlike u hardverskim troskovima su minimalne, tj. nikakve - jer isti DSP cipovi mogu sve to da rade bez problema. PCM coding je zanemarljiv sa stanovista DSP resursa i ovako i onako.


Za hdsl ti treba i određen kvalitet parice (čega kod nas u mnogim slučajevima gde ima PCM-a naprosto NEMA), udaljenost do centrale je takođe bitna, a pcm stavljaju bilo gde kao što vidiš i uopšte nemaju problema sa funkcionisanjem, bilo da su kablovi pod zemljom ili na banderama, da negde curi voda u kabl, da su ga pojeli miševi, i slično.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7173 Profil

icon Re: PCM uredjaji, sta znate o njima?02.12.2003. u 15:05 - pre 248 meseci
Citat:

Za hdsl ti treba i određen kvalitet parice (čega kod nas u mnogim slučajevima gde ima PCM-a naprosto NEMA), udaljenost do centrale je takođe bitna, a pcm stavljaju bilo gde kao što vidiš i uopšte nemaju problema sa funkcionisanjem, bilo da su kablovi pod zemljom ili na banderama, da negde curi voda u kabl, da su ga pojeli miševi, i slično.


Ma kapiram to naravno, ali sta znam, mozda BER (bit error rate) nije toliko bitan ako je u pitanju ljudski govor... nemam pojma, cisto hipoteticki govorim, mozda jedan 768 Kb/s link na koji odlazi 512 Kb/s na 8x64kbps PCM kanala a ostalih 256 na error protection moze da ponudi bolje performanse od ovih danasnjih - a kombinacijom dalekoistocnih komponenti i da bude jeftiniji :) Na kraju krajeva - ljudi bi dobili mnogo bolju uslugu ako su ispod 10 km od centrale.

No to je vec hw problem za neku firmu koja se bavi modemima.. tako da nisam bas strucan da ovaj moj stav branim kao ispravan.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7173 Profil

icon Re: PCM uredjaji, sta znate o njima?02.12.2003. u 15:10 - pre 248 meseci
A da.. na kraju krajeva.. mogu se upotrebiti i razno-razne predikcije sto intra, sto inter-channel, tako da u vecini slucajeva ne bi bilo zauzeto ni 50% linka, a onda bi mogao da se upotrebi i jos jaci error-protection.. .ovo bi, doduse, poskupelo uredjaj - ali bi stedelo znacajne kablovske kapacitete.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: PCM uredjaji, sta znate o njima?02.12.2003. u 15:36 - pre 248 meseci
PCM uređaji ove generacije koje Telekom ima koriste DSL a ne HDSL.

DSL je nešto kao prva dva nivoa mrežnog modela (električni interfejs i linijski kod) za bazni ISDN . Uređaj i pretplatnički aparati napajaju se iz centrale, što čini mi se nije slučaj kod HDSL modema. HDSL je adaptivan, on može da radi maksimalnom brzinom na kraćim rastojanjima i po većem prečniku provodnika, ali se može upotrebiti i za veoma duge linije, da prenese na primer samo jedan 64kb/s. Vrlo robusna stvar. Standardno, preko dve parice, može da prenese 2048 kb/s na oko 3-4 km. Neki noviji standardi omogućavaju i veće udaljenosti i/ili prenos samo po jednoj parici.

Neke firme prave pair-gain uređaje na bazi HDSL i sa 6 punih 64-kilobitnih (56k modemi rade normalno na njima) priključaka, ali to je verovatno preskupo i nepraktično za telekom koji ima problem da utopi i četri priključka po parici.

Inače DSP čipovi su divno rešenje, ali kad se nešto pravi u milion komada, svaka univerzalnost je neoprostivo razbacivanje. Najveći proizvođači PCM pair gain uređaja su (iznenađenje!!!) sa Tajvana i to je manje više konfekcija, sa namenskim čipovima samo za DSL.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7173 Profil

icon Re: PCM uredjaji, sta znate o njima?02.12.2003. u 15:58 - pre 248 meseci
Citat:

Inače DSP čipovi su divno rešenje, ali kad se nešto pravi u milion komada, svaka univerzalnost je neoprostivo razbacivanje. Najveći proizvođači PCM pair gain uređaja su (iznenađenje!!!) sa Tajvana i to je manje više konfekcija, sa namenskim čipovima samo za DSL.


Xexe.. ma nisam ni sumnjao da se cela tehnologija minijaturizovala na neki far-east VLSI proizvod :) Tako je svakako najjeftinije... Mada su TriMedia DSP od Philipsa dosta reklamirali kao vrlo jeftino telco resenje.. sta ja znam, nemam pojma o kalkulacijama cene u tom trzistu.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: PCM uredjaji, sta znate o njima?02.12.2003. u 21:05 - pre 248 meseci
Citat:
DjordjeRd:
...
Druga vrsta se obično radi kao PCM (Pulse Code Modulation). Digitalni uređaji koji odmerke na analognom kanalu pretvaraju u bite i pakuju ih u ramove (TDM), i to sve skupa odlazi na liniju u digitalnom obliku.
...
Postoje varijante sa 4, 8 i 10 kanala. Generalno bolje rade nego analogni multiplekseri, ali je ipak bolje imati celu liniju samo za sebe.


A reci mi da li i ovi od 8 i 10 kanala koriste isto samo jednu paricu, ili mozda rade sa dve (ili više) parica. Da li znaš koji je odnos cena između njih?

Mene to zanima, jer sam tražio dodatnu liniju ISDN, a nemam slobodnih parica u zgradi (i neću da vratim običan telefon). U zgradi već postoji PCM(ili FM) sa dve linije, pa sam nešto razmišljao da li bi telekom bio ljubazan da taj PCM zameni za jači (4, 8, 10 linija) i meni oslobodi paricu za ISDN. :-))
 
Odgovor na temu

DjordjeRd
Đorđe Radomirović
Kablovski pristupni uređaji, Telekom
Srbija
NP, 43.1370N, 20.5120E

Član broj: 1412
Poruke: 574
*.telekom.yu

Sajt: picasaweb.google.com/djor..


+4 Profil

icon Re: PCM uredjaji, sta znate o njima?03.12.2003. u 07:53 - pre 248 meseci
Varijante PCM uređaja koje sam ja video koriste isključivo po jednu paricu.

Što se tiče cena zaista nisam upućen, ali možda se javi neko koje već izveo neku sličnu vratolomiju sa paricama, PCM-ovima i dobrom voljom Telekomdžija...
c000 lda #$33
c002 sta $0400
c005 lda #$37
c007 sta $0401
c00a lda #$21
c00c sta $0402
c00f rts

sys 49152
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: PCM uredjaji, sta znate o njima?03.12.2003. u 11:32 - pre 248 meseci
Koliko sam načuo, Telekom ne namerava da se cima sa raznim pair gain uređajima unedogled jer sad svi operateri fiksne telefonije u svetu prelaze na access multipleksere koji su fleksibilni po pitanju raznih vrsta priključaka.

Danas ti postaviš ISDN, sutra tvoj komšija ukapira da je to dobra stvar, pa hoće i on, prekosutra svi u zgradi hoće ADSL... Iz tog razloga, nažalost, verovatno će te ostaviti da čekaš dok ne počnu da ih uvode, da im ne bi iskomplikovao život posle i da ne bi imali nabavljen i ugrađen još jedan tehnološki zastareo komad opreme koji će malo kasnije morati da sklone da bi stavili "pravo" rešenje.

No, Telekom tek treba da počne da nabavlja te stvari, a to kod nas ide polako. Uostalom, ne možeš da ih odj... i odeš kod njihovog konkurenta, kad ga još nemaju!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7173 Profil

icon Re: PCM uredjaji, sta znate o njima?03.12.2003. u 11:57 - pre 248 meseci
Citat:

No, Telekom tek treba da počne da nabavlja te stvari, a to kod nas ide polako. Uostalom, ne možeš da ih odj... i odeš kod njihovog konkurenta, kad ga još nemaju!


Mislim da je tako skoro svuda u EU - scena da ti se ne dopada telefonski operater, pa da odes u postu i podneses zahtev za prelazak na drugu kompaniju je rezervisana samo za USA i mali broj zemalja sa potpuno deregulisanim telco marketom... na starom kontinentu i dalje vole da imaju velikog baju (ex-drzavni telco) koji i dalje diktira stvari :)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

vladimirt
puno ime
Beograd

Član broj: 68578
Poruke: 292
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: PCM uredjaji, sta znate o njima?09.02.2006. u 20:19 - pre 221 meseci
Da li je moguće da PCM/FM uređaj bude postavljen na broj koji počinje trojkom -- konkretno 361xxxx, a pri tome je odskora dobijen?
Mnogo je interesantnije ne znati nego znati. Kada znamo, svi znamo isto. Kada ne znamo, svako ne zna drugačije.
 
Odgovor na temu

Sylvester
Beograd

Član broj: 14212
Poruke: 449
195.252.91.*



+17 Profil

icon Re: PCM uredjaji, sta znate o njima?09.02.2006. u 20:56 - pre 221 meseci
Naravno, to je broj na digitalnoj centrali... A uglavnom se na takve linije i ugradjuju PCM uredjaji (naravno, ukoliko ima manjak parica na izvodu u zgradi/kuci)
 
Odgovor na temu

vladimirt
puno ime
Beograd

Član broj: 68578
Poruke: 292
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: PCM uredjaji, sta znate o njima?10.02.2006. u 16:30 - pre 221 meseci
Onda sam ja žrtva ortodoksne prevare od strane Telekoma. Doduše, moram još da proverim da li su mi stavili PCM ili ne. Zna li neko to može da se uradi?

Naime, pozvali su me ovih dana iz Telekoma da potpišem Ugovor “jer su se stvorile tehničke mogućnosti” mada sam telefon tražio pre pune 3 godine. Ugovor sam naravno potpisao, (5900 na četiri rate; uključeno stvaranje tehničkih mogućnosti -- koje su već stvorene -- i priključenje na liniju), zatim platio majstorima iz Telekoma na ruke 4000 da, kako kažu, i njih dvojica i ostali u Telekomu, pa čak tako piše i u Ugovoru, “urade ono što je moja dužnost” zapravo razvuku kablove od razvodnog ormana u prizemlju do mojeg stana na VI spratu. (Kao da Telekom nije vlasnik ormana i tel. vodova.)

Odmah zatim sam poslao Beotelu upit za ADSL i dobio odgovor da nema tehničkih mogućnosti. Isto se ponovilo kod još nekoliko provajdera (Telekom čak nije ni odgovorio na upit).

I sad, pošto na svu sreću već imam ISDN na 362xxxx, znam da na mojoj centrali ima teh. mogućnosti (proverio sam), a nikako mi nije jasno kako nema teh. mogućnosti za ADSL na 361xxxx. Jedino obrazloženje može biti PCM.

Bezobrazluk je to što sam taj telefon tražio veoma davno i u međuvremenu se “snašao”, ali kad su mi ljudi lepo rekli kako ima teh. mogućnosti, rešio sam da uđem u nepredviđene troškove i iz čisto praktičnih razloga uvedem ADSL na tom broju a ne na postojećem. Da nisu tako postavili stvari, taj broj ne bih ni uzimao. Ovako, nikako ne mogu da “svarim” činjenicu da me cimaju za rukav da uvedem novi, digitalni broj, a pri tome mi uvale PCM.


Mnogo je interesantnije ne znati nego znati. Kada znamo, svi znamo isto. Kada ne znamo, svako ne zna drugačije.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: PCM uredjaji, sta znate o njima?10.02.2006. u 18:18 - pre 221 meseci
Za svaki slučaj proveri da li si stvarno na PCM ili si ipak dobio normalan broj. To što je Beotel odgovorio da nema uslova ne mora ništa da znači, ko zna koliko vremena je potrebno da im info o tom broju bude dostupan.
Sama instalacija od razvodnog ormana do stanova prema njima jeste posao korisnika, kada su nama menjali centralu dobili smo info da bi trebalo sami da razvučemo kablove a eto igrom slučaja su se tih dana pojavili neki monteri u komšiluku pa je većina njih angažovala.
 
Odgovor na temu

vladimirt
puno ime
Beograd

Član broj: 68578
Poruke: 292
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: PCM uredjaji, sta znate o njima?10.02.2006. u 19:42 - pre 221 meseci
Stigao izveštaj sa Sezama:

Datum Komentar
10.02.2006 PRIKLJUČAK: PCM
10.02.2006 CENTRALA: TandemGuberevacCSNL
10.02.2006 Predat zahtev telekomu

Na osnovu informacija iz Telekoma na vašem telefonskom priključku nije moguće instalirati AD[S]L.


Dakle, nemam reči koliko sam ogorčen.

[Ovu poruku je menjao vladimirt dana 10.02.2006. u 20:46 GMT+1]
Mnogo je interesantnije ne znati nego znati. Kada znamo, svi znamo isto. Kada ne znamo, svako ne zna drugačije.
 
Odgovor na temu

3D-Elite
Milan Nikolić
Dizajner
Belgrade

Član broj: 65649
Poruke: 245
*.34.eunet.yu.



+2 Profil

icon Re: PCM uredjaji, sta znate o njima?26.02.2006. u 17:31 - pre 220 meseci
LJudi jel zna neko (ili ima neku VEZU ),kako da se JA resim one bele kutije u mom predsoblju (a da je ne skinem i bacim kroz prozor ) koja mi deli signal na 4dela (PCM-verovatno).Ma ko izmisli ono djub**.
??!?!
No one is born a master................................................
................................but some are born to be masters !!!
 
Odgovor na temu

neca
ERP Consultant
Smederevo

Član broj: 1460
Poruke: 1283

ICQ: 129255214


+92 Profil

icon Re: PCM uredjaji, sta znate o njima?27.02.2006. u 00:08 - pre 220 meseci
mozda i gresim, ali mislim da nije moguce imati ISDN ako si na PCMu.
@vladimirt
ja sam imao isti problem. Mnogo zahteva za telefon...nema tehnickih mogucnosti...i posle nekog vremena one se nekako stvore. Nisam platio nista radnicima iz telekoma (samo mi je jedan ubio flasu pelinkovca skoro kuci dok je cekao da momci dole odrade posao), ali sam morao ja sa caletom da stemujem zid i da ubacujem kutiju koju je cale platio limaru da je napravi. Kad su nas stavili na PCM, taj lik iz poste mi je tvrdio kako cu da imam svojih 56k i da ce kasnijie da nakace neke matorce na PCM a da ce mene da skinu sa njega..kao samo da prodje neki mesec (naravno od toga ni dan danas nema nista).
Kada je majka isla u postu da pita da li mogu da nas prebace sa PCM-a, jer ne mozemo da koristimo internet ko ljudi, lik koji radi u posti joj je rekao da su oni nama uveli telefon da mozemo da razgovaramo a ne da koristimo internet. :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Fiksna telefonija :: PCM uredjaji, sta znate o njima?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 18310 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.