Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

TV Slagalica - anagrami tj. sastavljanje reči

elitemadzone.org :: MadZone :: TV Slagalica - anagrami tj. sastavljanje reči

[ Pregleda: 19660 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9490
212.200.68.*



+10253 Profil

icon TV Slagalica - anagrami tj. sastavljanje reči23.02.2009. u 08:44 - pre 184 meseci
Volim da odgledam ovaj kviz kad god mi se ukaže prilika. Nije mi samo jasno kako oni dođu do svoje reči sa maksmilanim brojem slova. Ima li neko neku ideju kako se rade ?
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: TV Slagalica - anagrami tj. sastavljanje reči23.02.2009. u 09:15 - pre 184 meseci
Kako kako? Pa imaju spisak reči u kompu, komp od zadatih slova izvrti sve kombinacije i proveri koja je najduža koja postoji u rečniku. Zapravo, verovatnije, obrnuto, provere se sve reči iz rečnika, da li se mogu sastaviti od zadatih slova (ima mnogo manje reči u rečniku nego kombinacija zadatih slova).
 
Odgovor na temu

madamov
Milan Adamov
vlasnik
Adamov Konsultacije d.o.o.
Beograd, Srbija

SuperModerator
Član broj: 21939
Poruke: 4413
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.adamov.rs


+138 Profil

icon Re: TV Slagalica - anagrami tj. sastavljanje reči23.02.2009. u 10:03 - pre 184 meseci
Logično je ovako kako jablan kaže- Međutim, kada god gledam Slagalicu, naročito one emisije koje su bliže finalu i superfinalu, dobijam utisak da oni unapred odaberu reč, dodaju slovo, dva, tri ili već koliko treba, pa izmešaju, a onda nam daju privid slučajnosti onim što učesnici viču "STOP". B)
 Certified Trainer Mojave 101 macOS Support Essentials 10.14
http://www.adamov.co.rs http://milan.adamov.rs http://www.infinitum.rs
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: TV Slagalica - anagrami tj. sastavljanje reči23.02.2009. u 10:12 - pre 184 meseci
Slova definitivno ne padaju skroz slučajno, uvek ima ravnomerno i suglasnika i samoglasnika, a od samoglasnika se mnogo češće pojavljuju oni koji se češće koriste. Al baš da polaze od svoje reči, ne verujem...
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9490
212.200.68.*



+10253 Profil

icon Re: TV Slagalica - anagrami tj. sastavljanje reči23.02.2009. u 12:08 - pre 184 meseci
Ja bre, nikako da nađem tu bazu svih srpskih reči ! Ali ima tu jedna caka, mislim oko baze reči. Kakva god da je baza reči najverovatnije se glagoli u bazi ne ponavljaju po licima.

Na primer, glagol pretresti Kao validene reči javljaju se i pretresen, pretresena, pretreseni, pretreseno. Sumnjam da toga ima u bazi.

A sa druge strane, mislim da su slova kvazi-slučajna. Tj. nije ista verovatnoća da će se pojaviti "a" i "h", već svako slovo ima neki svoj "težinski faktor" prema učestalosti pojavljivanja u srpskom jeziku.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

reiser

Član broj: 7895
Poruke: 2314



+102 Profil

icon Re: TV Slagalica - anagrami tj. sastavljanje reči23.02.2009. u 12:42 - pre 184 meseci
Evo ti slagalica koju sam ja pisao pre nekih 8-9 godina dok sam jos pocinjao sa programiranjem, baza reci je izvucena iz windicta, neke reci se ponavljaju u fajlovima jer tad nisam znao kako iz pascala da izbrisem duple reci. Pritiskom na A ti izbacuje samoglasnik, bilo koje drugo slovo suglasnik.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: TV Slagalica - anagrami tj. sastavljanje reči23.02.2009. u 13:27 - pre 184 meseci
Citat:
madamov: Logično je ovako kako jablan kaže- Međutim, kada god gledam Slagalicu, naročito one emisije koje su bliže finalu i superfinalu, dobijam utisak da oni unapred odaberu reč, dodaju slovo, dva, tri ili već koliko treba, pa izmešaju, a onda nam daju privid slučajnosti onim što učesnici viču "STOP". B)

I ja isto mislim. Uvek imaju reč od 9 ili 10 slova i u momentu se dobija najduža reč. Sumnjam da Amiga 500 može tako brzo da pretraži bazu. :)

Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: TV Slagalica - anagrami tj. sastavljanje reči23.02.2009. u 13:43 - pre 184 meseci
Citat:
Java Beograd: Ja bre, nikako da nađem tu bazu svih srpskih reči ! Ali ima tu jedna caka, mislim oko baze reči. Kakva god da je baza reči najverovatnije se glagoli u bazi ne ponavljaju po licima.

Mislim da potcenjuješ moć Milke Canić... ;)

Šalu na stranu, pretpostavljam da postoji digitalna verzija nekog od "zvaničnih" rečnika srpskog jezika, a čak i da ne postoji, i onaj koji cirkuliše netom još od DBF-baziranog englesko-srpskog rečnika je sasvim dovoljan da često nadmaši takmičara.

Na kraju krajeva, uzmeš bazu tekstova sa rastko.org i od toga napraviš listu reči. Ili napraviš dil sa Gojkom da se baza pokupi sa ES-a. ;) Da ne bude da smo džaba drobili sve ove godine...
Citat:
Na primer, glagol pretresti Kao validene reči javljaju se i pretresen, pretresena, pretreseni, pretreseno. Sumnjam da toga ima u bazi.

Pretresen/a/o nije glagol, i ne znam što ga ne bi bilo.
 
Odgovor na temu

madamov
Milan Adamov
vlasnik
Adamov Konsultacije d.o.o.
Beograd, Srbija

SuperModerator
Član broj: 21939
Poruke: 4413
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.adamov.rs


+138 Profil

icon Re: TV Slagalica - anagrami tj. sastavljanje reči23.02.2009. u 14:25 - pre 184 meseci
Citat:
BluesRocker: I ja isto mislim. Uvek imaju reč od 9 ili 10 slova i u momentu se dobija najduža reč. Sumnjam da Amiga 500 može tako brzo da pretraži bazu. :)

Nije mi brzina sumnjiva, već moje rešavanje. Naime, kada se udubim u rešavanje u 9 od 10 igara nađem istu reč kao i oni i nijednu kraću ili dužu osim onih smešnih od 4 slova. Dakle, ili nađem istu njihovu reč od 10 ili 12 slova, ili smešno kratke od 4 ili 5, sredine nema. Po meni, to ne može da se desi slučajnim izborom slova. Najpravednije je bilo svojevremeno u onom kvizu "Brojke i slova" krajem osamdesetih gde su imali kartice, pa dve gomile, jedna sa samogalsnicima, jedna sa suglasnicima i onda su takmičari naizmenično birali suglasnik ili samoglasnik).
 Certified Trainer Mojave 101 macOS Support Essentials 10.14
http://www.adamov.co.rs http://milan.adamov.rs http://www.infinitum.rs
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

Bojan Basic
SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: TV Slagalica - anagrami tj. sastavljanje reči23.02.2009. u 16:36 - pre 184 meseci
Sasvim je tačno da se reč fiksira unapred, i da zaustavljanje takmičara nema nikakvog uticaja na slova koja će izaći. Evo dokaza: prilikom pedesetogodišnjice RTS-a (pre dva-tri meseca, da ne kopam tačan datum), išla je specijalna emisija Slagalice u kojoj su se kao takmičile dve voditeljke. U prvoj igri ispalo je da se može sastaviti reč „najgledanija“, a u drugoj reč „naslušanija“.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

Zeleni zub
Darko Milicevic
dipl mat inf
Paracin

Zeleni zub
Član broj: 14108
Poruke: 877
77.46.215.*



+85 Profil

icon Re: TV Slagalica - anagrami tj. sastavljanje reči25.02.2009. u 08:08 - pre 184 meseci
I ja takodje pretpostavljam da se podje od zadate reci, dodaju se slova i izmesa se sve to.
U slucaju da takmicar iskopa duzu rec, program ima algoritam koji za svoju rec izbaci istu tu
(Tako bih ja ba radio da imam svoj kviz )

Ukoliko imate instaliran dotNetfx na racunaru, evo jednog programcica koji sam pisao pre par godina.
Radi se o simulatoru 'elektronskog lotoa' ondnosno bilo cega gde kompjuter "slucajno" izvlaci elemente nekog skupa.

U gornjem desnom delu zadate koje vrednosti zelite, 'zavrtite' i klikcete na 'zaustavi' i dobijete zeljene vrednosti.

Naravno u realnosti se ove vrednosti nalaze u nekom txt fajlu ili negde gde se ne vidi na prvi pogled.

http://it.milicevic.biz/download/lutrija(MD)s.zip
--
ES is the bes' ! ;)
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

Bojan Basic
SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: TV Slagalica - anagrami tj. sastavljanje reči25.02.2009. u 13:29 - pre 184 meseci
Citat:
Zeleni zub:
U slucaju da takmicar iskopa duzu rec, program ima algoritam koji za svoju rec izbaci istu tu :)

Ne, nema toga, sasvim je moguće da takmičar ima dužu reč od njih. Štaviše, čak je i predviđeno pravilima: za istu reč kao oni dobijaš pet dodatnih bodova, za drugačiju reč s istim brojem slova deset, a za dužu reč (naš slučaj) — petnaest.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: TV Slagalica - anagrami tj. sastavljanje reči

[ Pregleda: 19660 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.