Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Boje kao važna komponenta slike - uloga aparata, grafičkih kartica, monitora

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Boje kao važna komponenta slike - uloga aparata, grafičkih kartica, monitora

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 32339 | Odgovora: 150 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

priest77
vrsac

Član broj: 17220
Poruke: 530
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: Boje kao važna komponenta slike - uloga aparata, grafičkih kartica, monitora16.01.2009. u 20:57 - pre 185 meseci
Citat:
zarsilic:
Samim tim se namece pitanje zasto bi slike sa Nikona trebale da budu kao slike sa Canona a ne obrnuto?
Razmislite?


Niko ne trazi Canon look na Nikonu, to uglavnom cujem ovde jer vecina ima Canon aparate.
Recimo na dpreview forumu u Nikon delu, stalno sam naisao na postove gde isto korisnici Nikona kazu da Canon ima blede, plasticne ruzne boje...

I oko te tvrdnje da je Canon jeftiniji, ne bih se slozio.

[Ovu poruku je menjao priest77 dana 16.01.2009. u 22:21 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl-a-1.sezampro.yu.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Boje kao važna komponenta slike - uloga aparata, grafičkih kartica, monitora16.01.2009. u 21:40 - pre 185 meseci
Možete li da procenite sa kojim je ovo aparatom slikano?
Uradjen je samo resize i save for web



Prijatelj mog kuma je bio na proputovanju pa je ovo uslikao, a pregledanjem celog CD-a sam srušio podosta predrasuda prema nekim aparatima
Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8368
*.3dnet.co.yu.



+1347 Profil

icon Re: Boje kao važna komponenta slike - uloga aparata, grafičkih kartica, monitora16.01.2009. u 22:04 - pre 185 meseci
Nije moguće to sa sigurnošću proceniti na ovakvoj slici. Ali recimo ako imam svoje slike sa različitih aparata u jednom folderu i kada ih pregledam, nema šanse da pomešam koji je aparat (naravno bez gledanja EXIF-a ili parametara slike). To je zato što sam ih lično snimio, sećam se motiva, pa i ako sam u toku tog snimanja promenio više aparata, znam kako motiv izgleda, znam kako koji aparat to prikazuje, u koju stranu vuče i na osnovu toga ih identifikujem i razlikujem.

Ne bih se složio da su razlike u reprodukciji boja u stvari posledica neuniformnog rada WB-a ili softvera pri razvijanju. Kada su takve stvari u pitanju, stvar je tu sasvim očigledna i to ne treba mešati sa onim o čemu pričam.

A pričam da svaki aparat daje neki svoj pečat boja, koji ostaje i vidi se onda kada se isključe svi uticaji WB-a, softvera, temeperatura boja u kadru i slično.

Ako su u pitanju Nikon aparati, oni daju boje kako sam nabrojao. Isto važi i za RAW fajlove, naravno ako se razviju krajnje neutralno.

Ostao sam dužan isti pregled za Canon aparate. Kod njih je situacija jednostavnija, jer Canon od modela do modela ima relativno male razlike (slično kao recimo Nikon kod svojih modela sa Expeed procesorom).

Generalna zamerka kod Canon aparata je što vuku u crvenu boju. Međutim, to vučenje nije tako neprijatno kao kada Nikon povuče recimo u žutu, a i kod Canona se to lakše ispravlja bez narušavanja integriteta ostalih boja. Skrećem pažnju da to nije pogrešan WB. Ako je pogrešan WB u pitanju, to je sasvim očigledno i to daje dodatnu nijansu, ali nju naravno ne obuhvatam ovom pričom.

Dalje, mnogo puta mi se desilo da radim sa više komada istog tipa aparata, recimo dva-tri komada 30 D, tri-četiri komada 5 D i slično. Uočio sam da i među njima mogu postojati razlike, mada vrlo male, u tome koliko ko vuče u tu crvenu (naravno, korišćeni su identični objektivi).

Sve ukupno gledajući, meni je od svih DSLR Canona, ukupno nekoliko desetina, sa malom prednošću najbolji koloritet davao 40 D, pa onda 5 D Mark II. Da li je to tako, ili je to tako samo u tom mom zbiru aparata, a u nekom drugom bi bilo drugačije, nije moguće odrediti.
 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl-a-1.sezampro.yu.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Boje kao važna komponenta slike - uloga aparata, grafičkih kartica, monitora16.01.2009. u 22:43 - pre 185 meseci
Citat:
Nebojsa Milanovic: Nije moguće to sa sigurnošću proceniti na ovakvoj slici.


Znam da je pitanje postavljeno krajnje banalno, ali kontinuiranim praćenjem više tema stekao sam utisak da mnogi sa sigurnošću mogu proceniti o kojem se aparatu radi a na osnovu "specifičnosti" određenih modela.
Mislim da bi istraživanje na uzorku od 200 slika sa 5 različitih proizvođača tela, odvelo temu u nekom drugom pravcu



Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8368
*.3dnet.co.yu.



+1347 Profil

icon Re: Boje kao važna komponenta slike - uloga aparata, grafičkih kartica, monitora16.01.2009. u 22:46 - pre 185 meseci
Može i da se otvori nova tema gde bi se kačille slike bez EXIF-a, pa da se glasa.

Siguran sam da bi bilo znatno više pogođenih nego promašaja.
 
Odgovor na temu

priest77
vrsac

Član broj: 17220
Poruke: 530
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: Boje kao važna komponenta slike - uloga aparata, grafičkih kartica, monitora16.01.2009. u 23:02 - pre 185 meseci
Nebojsa nemoj da budes tako siguran jer vec smo videli pogadjanje u onom threadu sa portretima gde je pocela prica o nikon bojama kada si ti rekao da su to nikon boje i na kraju to nije bio nikon, a cak ljudi prvo su mislili da govoris o nekom drugom nikonu koji je takodje bio canon.
Evo i ovaj primer koji je dao Zoran, niko ne moze sa sigurnocu da tvrdi cime je to slikano.

Moje je misljenje da su to samo predrasude.
 
Odgovor na temu

vamsi
Vladan Zervanov
ilustrator, honorarac
Beograd

Član broj: 164477
Poruke: 391
*.adsl-1.sezampro.yu.

Sajt: vanxee.deviantart.com


Profil

icon Re: Boje kao važna komponenta slike - uloga aparata, grafičkih kartica, monitora16.01.2009. u 23:25 - pre 185 meseci
Citat:
Nebojsa Milanovic: Može i da se otvori nova tema gde bi se kačille slike bez EXIF-a, pa da se glasa.

Siguran sam da bi bilo znatno više pogođenih nego promašaja.


Al da se postavljaju neobradjene slike.
Amateurs worry about sharpness
Professionals worry about sales
Photographers worry about light
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8368
*.3dnet.co.yu.



+1347 Profil

icon Re: Boje kao važna komponenta slike - uloga aparata, grafičkih kartica, monitora16.01.2009. u 23:27 - pre 185 meseci
Pa to se valjda podrazumeva, nećemo se igrati žmurke....
 
Odgovor na temu

vamsi
Vladan Zervanov
ilustrator, honorarac
Beograd

Član broj: 164477
Poruke: 391
*.adsl-1.sezampro.yu.

Sajt: vanxee.deviantart.com


Profil

icon Re: Boje kao važna komponenta slike - uloga aparata, grafičkih kartica, monitora16.01.2009. u 23:55 - pre 185 meseci
Heh, kakvi su ljudi, svasta mozes da ocekujes. Nekom ce biti zanimljivo i da stavi sliku sa filma da bi se z'ebavao.
Amateurs worry about sharpness
Professionals worry about sales
Photographers worry about light
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
89.110.196.*



Profil

icon Re: Boje kao važna komponenta slike - uloga aparata, grafičkih kartica, monitora17.01.2009. u 00:12 - pre 185 meseci
Fotografija je izuzetno loša tehnički i ne vidim kakve je predrasude mogla da razbije.
Da je neki kompakt u rangu sa čime?
 
Odgovor na temu

Zoran Rodic
Beograd

Član broj: 57538
Poruke: 3215
*.adsl-a-1.sezampro.yu.

Sajt: zoranrodic.in.rs


+63 Profil

icon Re: Boje kao važna komponenta slike - uloga aparata, grafičkih kartica, monitora17.01.2009. u 06:43 - pre 185 meseci
E yebote, ti kad ne bi ostavio nebeski komentar posle ponoći, forum bi se raspao

Šta hoćeš da kačimo?
Ovo je najbolji mogući primer za ovakvo testiranje, jer se ovde manje više zna koji aparat ima skoro svaki učesnik (osim Lancie) pa je bolje uzeti tudju fotku i onda potpuno nepristrasno ukazati/konstatovati žutilo, crvenilo ili ispranost boja na određenim delovima slike.

Tehnički loše?
Čovek je planinar koji se smuca po Tibetu i svim planinama sveta, i mnogo ga zabole za Canon vs Nikon vs Sony vs Pentax vs Olympus ... ovo je čisti portret osobe koja stoji čekajući da konj pojede šta ima i slikan je za uspomenu a ne za monografiju tibetanskih vodiča

Kao što rekoh, čisti snapshot, bez obrade, urađen je resize i save for web čime je kvalitet slike prilično degradiran ali ne više od onoga što uglavnom vidjaš po forumu ili po časopisima što je do sada bio dovoljan materijal za kritiku.
dSLR je pitanju i očigledno stativa odmah na početku


Edit:

Evo još jedan primer sa istog mesta , umanjeni full i crop





[Ovu poruku je menjao Zoran Rodic dana 17.01.2009. u 08:02 GMT+1]
Lomografija je kad imaš sa čime, a nećeš … a Pinhole kad nemaš sa čime, a hoćeš! tm

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

priest77
vrsac

Član broj: 17220
Poruke: 530
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: Boje kao važna komponenta slike - uloga aparata, grafičkih kartica, monitora17.01.2009. u 08:49 - pre 185 meseci
Ovde moze da se zapaze to da ima malo "purple fringing" oko sesira, oko senke tog sesira na ramenu, i na kajsu od torbe... a da se prepozna fotka po bojama ne veruje da moze iko.
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: Boje kao važna komponenta slike - uloga aparata, grafičkih kartica, monitora17.01.2009. u 09:41 - pre 185 meseci
Te ponudjene slike nisu sa Canonom napravljene. Ako je mozda rec o Canonu, onda je koriscen "stari" objektiv, ili je Canon pokvaren.


Za precizniju procenu treba vise fotografija u razlicitim uslovima.
Ne pravi Nikon UVEK drasticno "losije" od Canona. Na jednom odredjenom procentu i u odrdjenim okolnostima, realno je nemoguce proceniti izvor foto tehnike.
 
Odgovor na temu

priest77
vrsac

Član broj: 17220
Poruke: 530
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: Boje kao važna komponenta slike - uloga aparata, grafičkih kartica, monitora17.01.2009. u 09:58 - pre 185 meseci
Nije ni neki novi nikon jer oni skidaju automatski taj "purple fringing"


Citat:
zarsilic
Ne pravi Nikon UVEK drasticno "losije" od Canona. Na jednom odredjenom procentu i u odrdjenim okolnostima, realno je nemoguce proceniti izvor foto tehnike.


Ne pravi Nikon losije fotke od Canona nikada, nego ih pravi onaj ko slika i sve od njega zavisi, a secam se da su neki ovde mnogo puta ponavljali da odmah mogu prepoznati fotku cim je vide, samo sto izgleda bez exifa tesko ide i pronalaze razne razloge zasto nemaju vise taj dar.
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.eunet.yu.



+1269 Profil

icon Re: Boje kao važna komponenta slike - uloga aparata, grafičkih kartica, monitora17.01.2009. u 10:10 - pre 185 meseci
Canon look sa novom optokom treba da je ovakav u 90% slucajeva i nije potrebno nikakvo predznanje da bi se zakljucilo o kome je rec:




Kao nekada EKTACROME look. Iz aviona se videlo da je rec o Kodaku, a to je nesto sto je sa Nikonom nemoguce dobiti (bar za sada).

[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 17.01.2009. u 16:14 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

priest77
vrsac

Član broj: 17220
Poruke: 530
*.dynamic.sbb.rs.



+5 Profil

icon Re: Boje kao važna komponenta slike - uloga aparata, grafičkih kartica, monitora17.01.2009. u 11:04 - pre 185 meseci
Zasto bi to bilo na Nikonu nemoguce?
Nemam slike slicne kao tvoje jer uglavnom slikam porodicu ali evo i ovo je puno boja:
 
Odgovor na temu

beske

Član broj: 159958
Poruke: 1126
93.86.48.*



+17 Profil

icon Re: Boje kao važna komponenta slike - uloga aparata, grafičkih kartica, monitora17.01.2009. u 11:18 - pre 185 meseci
Citat:
priest77: ...Ne pravi Nikon losije fotke od Canona nikada, nego ih pravi onaj ko slika i sve od njega zavisi...

Da li si ti ikada video slike sa Nikona D70/70s ili D50???

Pa sve da je i Peca bilder slikao sa njima, bile bi zute kao "guscija kaka"

Losije fotke nije isto sto i losije boje... losije fotke prave fotografi (los motiv, kompozicija, kadar, vreme, mesto, parametri, ugao svetla...)... losije boje pravi HW, ili mozda gresim?

Ovo bre zvuci kao borba sa vetrenjacama, ali ova Zaretova je skroz na mestu

Citat:
zarsilic: Neko ne vidi, a neko vidi i ne smeta mu. Oni kojima smeta ne kupe Nikona (pod uslovom da nije rec o sadomazohizmu).

Prosto.

Pozz


p.s. bez obzira na sve sto pises ovde, jedno je cinjenica... slike sa D300 koje je Ivica M okacio nisu jedine koje su sa tog tela kacene na ES (i uopste) da su imale taj i takav "smek"... mislim da i ti to jako dobro znas... njegovo fotografsko umece uopste nije vredno pomena, ali umece i umetnost dobijanja onakvih boja na njegovim slikama, sa tako vrhunskim telom (kakvo tvrdite da je) svakako jeste.

isto tako, nisam siguran da je ovo...

Citat:
priest77: Pored toga postoje slike Predraga Vučkovića koji koristi D300 i nema problema sa bojama, ni on a ni svetski casopisi koji stavljaju njegove slike na naslovnoj strani.

...tacno, uopste. Nisam bas ubedjen da Peca bilder cesto hvata D300 (ako ga uopste ima) u ruke, pored onoliko druge i kvalitetnije Nikon opreme (jednocifrena tela pogotovo) koju poseduje, obzirom da znas da ga bas ONI sponzorisu i opremaju za sve pare ovog sveta... ne bih se bas kladio u to da je ijedna njegova slika sa bilo koje naslovne strane uradjena tim telom.

 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8368
*.3dnet.co.yu.



+1347 Profil

icon Re: Boje kao važna komponenta slike - uloga aparata, grafičkih kartica, monitora17.01.2009. u 11:22 - pre 185 meseci
priest/matrix77, preteruješ u ponavljanju nečega što jednostavno nije tačno.

Slike pojedinih aparata se razlikuju u koloritu, to je van svake dileme.

Ali postoji i uloga kadra, jačine, vrste i temperature svetla, tipa objektiva itd. i to su razlozi zbog kojih se ta razlika ne vidi na svakom snimku.

btw, to što Nikon D 300 vuče u žuto sigurno nije prepreka da neka dobra fotka sa njim ode na neku naslovnu stranu.

Ali jeste prilično velika prepreka (ne i nesavladiva) da taj aparat kupim lično za sebe.

p.s. Žare, okreni tu sliku, nemoj da ljudi lome vratove gledajući je
 
Odgovor na temu

vamsi
Vladan Zervanov
ilustrator, honorarac
Beograd

Član broj: 164477
Poruke: 391
*.adsl-1.sezampro.yu.

Sajt: vanxee.deviantart.com


Profil

icon Re: Boje kao važna komponenta slike - uloga aparata, grafičkih kartica, monitora17.01.2009. u 11:37 - pre 185 meseci
Btw, i "Pecine" slike se pripremaju za stampu. Ne idu direkt iz aparata u stamparsku masinu.

Vidim da se cesto pominje kako mu se objavljuju slike u svetskim casopisima, pa eto, da i ja nesto lupim :)
Amateurs worry about sharpness
Professionals worry about sales
Photographers worry about light
 
Odgovor na temu

Paramecijum

Član broj: 15642
Poruke: 1314
89.110.196.*



Profil

icon Re: Boje kao važna komponenta slike - uloga aparata, grafičkih kartica, monitora17.01.2009. u 11:54 - pre 185 meseci
Sa bojama može da se uradi štagod hoćeš, ali kada fotka nema detalj ili oštrinu, tu pomoći nema.

 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Boje kao važna komponenta slike - uloga aparata, grafičkih kartica, monitora

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 32339 | Odgovora: 150 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.