Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.

[es] :: Ekonomija :: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.

Strane: << < .. 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 76087 | Odgovora: 478 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Sopocanac

Član broj: 15777
Poruke: 469
77.46.185.*



+1 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.23.01.2009. u 14:17 - pre 185 meseci
Citat:
Bugarska i Rumunije isto nemaju carine :) i jos je jeftinija radna snaga nego u Srbiji.

Sto se tice Rusije, ko je lud da transportuje robu iz Srbije (koja je smesnih kolicina) u Rusiju koja je toliko udaljena da se bilo kakav ozbiljniji izvoz obezsmisljava ako se u obzir uzmu Kina i zemlje blize Rusini (recimo Bugarska).


u bugarskoj i rumuniji je trenutno jeftinija snaga zato sto je dinar precenjen.

zato vecina proizvodnji se danas otvara upravo u rumuniji


Al kad dinar dodje na svoj realan kurs od 160 do 200 din onda ce nasa radna snaga biti najjeftinija u evropi :)

al sad kad dinar prsne investitori ima da se od rumunije okrenu srbiji :)))

a sto se tice rusije i daljine to samo pokazuje da nemas ni elementarno ekonomsko predznanje

da je daljina neki faktor ne bi se kineski proizvodi danas prodavali u svakom kutku ovog sveta

kao sto rekoh ovo je vreme globalizacije

A Rusija je toliko veliko trziste da Srbija cela sa svojom proizvodnjom ne moze da podmiri ni 50% dnevnih potreba jedne Moskve za hranom

Kao sto rekoh Srbija ima odlicne sporazume o bescarinskom izvozu/uvozu i sa EU i sa Rusijom . Jedina u evropi.

Druge zemlje imaju ili sa EU ili sa Rusijom a Srbija i sa EU i sa Rusijom

To otvara odlicne mogucnosti za proizvodnju investicije i izvoz. I to ce se desiti cim sahranimo jelasicev dinar :)))
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.23.01.2009. u 14:26 - pre 185 meseci
Citat:
u bugarskoj i rumuniji je trenutno jeftinija snaga zato sto je dinar precenjen.

zato vecina proizvodnji se danas otvara upravo u rumuniji


Al kad dinar dodje na svoj realan kurs od 160 do 200 din onda ce nasa radna snaga biti najjeftinija u evropi :)


Da ali malo sutra.

Prosecna plata u Srbiji se uvek racunala u evrima (mislim na poslodavce) a isplacivala u dinarima. Da li bi ti radio posao koji radis za istu platu a da je kurs 200 dinara za 1e? :) Ako jedan 1e bude 200 dinara necemo imati radnu snagu nego masovnu migraciju u druge zemlje ;)


Citat:
a sto se tice rusije i daljine to samo pokazuje da nemas ni elementarno ekonomsko predznanje

da je daljina neki faktor ne bi se kineski proizvodi danas prodavali u svakom kutku ovog sveta


Kolicina koju proizvodi Kina daje smisao transportu od 5000Km. Kolicina koju proizvodi Srbija obesmisljava toliki transport. Jasnije? :)

Pa ukupna radna snaga Srbije nije ni pola radno sposobnog stanovnistva u bilo kojoj admi. oblasti u Rusiji ili Kini.
 
Odgovor na temu

Sopocanac

Član broj: 15777
Poruke: 469
77.46.185.*



+1 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.23.01.2009. u 14:35 - pre 185 meseci
ti i tebi slicni ste ubiste da kazete kako proizvodnja i izvoz ne valja, sta ce to nama, mi smo nesposobni za to, to je glupo , bolje je da dizemo kredite po kamatama od 20-30% i da uvozimo sve od krompira i paradajza - do cackalica :))))))))


mislim nemoj da pricas nesto sto nije istina , u interesu drzave i naroda je sto veca proizvodnja i izvoz a sto manji uvoz - to je univerzalna cinjenica i tako je to kod svake ekonomije sveta.

svi se trude da trose/uvoze sto manje a da proizvode/izvoze sto vise. Svi sem Srbije.

Kazi brate ja sam uvoznik/bankar od toga zivim , lepo zaradjujem na dranju gradjana preko uvoza , a nemoj nam pricati price kako je to u interesu svih nas , jer to jednostavno nije istina.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.23.01.2009. u 14:43 - pre 185 meseci
Preskaces pitanja i pricas ono sto nisam rekao :)

Citat:
kako proizvodnja i izvoz ne valja, sta ce to nama, mi smo nesposobni za to, to je glupo , bolje je da dizemo kredite po kamatama od 20-30% i da uvozimo sve od krompira i paradajza - do cackalica :))))))))



Niko nije rekao da proizvodnja ne valja vec da za istu trebaju pare kojih nema bez banaka jer niko u ovoj zemlji NEMA da da u kesu novac potreban za savremenu proizvodnju i kupovinu sirovina. Ti si rekao da se radujes sto ce banke propasti a ja tebe pitam ko ce da ti pare za proizvodnju?

Citat:
mislim nemoj da pricas nesto sto nije istina , u interesu drzave i naroda je sto veca proizvodnja i izvoz a sto manji uvoz - to je univerzalna cinjenica i tako je to kod svake ekonomije sveta.


Tako je samo sto Srbija MORA da uvozi gomilu stvari jer prosto nema sirovina i nema od ceka da proizvodi vecinu stvari koje su potrebne ljudima.


Opet nisi odgovorio da li bi radio za istu platu u dinarima koju sada primas da je 1e - 200 dinara :)
 
Odgovor na temu

BokasaTzar
kurir,
Centar

Član broj: 179470
Poruke: 136



+162 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.23.01.2009. u 14:46 - pre 185 meseci
Glavni dodađaji u proteklom periodu:

1. Tadić objavio da je Fiat odložio (čitaj odustao) od pokretanja proizvodnje u Zastavi. Zapravo, sve će biti u redu samo da se sačeka 10 meseci.

2. MMF nam doturio kredit 200 mil.$ odmah, a ostalo na ‚‚stand by‚‚‚režim do max 500 mil.$, što je, kako je narodu objašnjeno, još jedan uspeh naše privrede i izraz poverenja u poteze koje vuče aktuelna vlada.

Ne verujem da se može kurs čuvati duže vremena, jer ne postoji privreda koja bi to podržala,
ali smo debakl izbegli bar za kratko

Amin

Još krik slobode detinji je plač
 
Odgovor na temu

Sopocanac

Član broj: 15777
Poruke: 469
77.46.185.*



+1 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.23.01.2009. u 14:46 - pre 185 meseci
proizvodnje ima i bez banaka i skupih kredita to nemoj iko da te laze. Jer kad je nesto isplativo da se radi - pare za pokretanje biznisa se uvek nadju . Prve ce banke da ti daju kredit ako je tvoj finansijski plan realan i profitabilan. Problem je sto je u Srbiji sa jakim dinarom bilo kakva proizvodnja prakticno neisplativa , zato niko u to ne ulaze a ne zato sto nema para. Para ima nego sa jakim kursom dinara nema profita sa proizvodnjom.
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.23.01.2009. u 14:48 - pre 185 meseci
Sopocanac pricas napamet. Pokusaj da uzmes kredit u banci za proizvodnju pa ces da cujes sta ce ti reci ;)
 
Odgovor na temu

Sopocanac

Član broj: 15777
Poruke: 469
77.46.185.*



+1 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.23.01.2009. u 15:01 - pre 185 meseci
pa tesko ga je uzeti upravo zato sto je proizvodnja trenutno zbog jakog dinara neisplativa. inace da je isplativa mogli bi da se uzimaju krediti kao od sale.

u interesu banke jeste pre svega da zaradi i da bude sigurna da ti taj kredit mozes da vratis. sobzirom da zbog jakog dinara takve sigurnosti nema ili je ima u vrlo malom broju slucajeva - situacija je takva kakva jeste.

a sve ce se to promeniti nabolje kad jelasic i njegov lazni kurs puknu :)
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
88.203.200.*



+105 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.23.01.2009. u 15:05 - pre 185 meseci
Ne daju kredite zbog globalne krize a ne zbog nekog tamo kursa ili Jelasica. Tvoj problem je sto to ne zelis da prihvatis. Jelasic je vec nekoliko godina guverner pa je tada bilo moguce uzeti kredit za proizvodnju ali sada to nije moguce. Ako mislis da jeste uzmi ga i pokreni je.
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.23.01.2009. u 15:19 - pre 185 meseci
Pozdrav,

grozno je da sada uzimas u ruke nekakvu argumentaciju tipa nema-'leba-bez-motike i objasnjavas da je to krivo za sve.
Pa to i vrapci znaju, isto kao i da zaduzivanje i nenamensko trosenje vode u duznicku krizu.

Problem je u tome sta uraditi. Meni licno je previse u zivotu takvih koji uvek znaju kako ne treba a nemaju pojma kako treba jer se nikada nisu nasli u situaciji da to moraju i da urade (mislim na to, kako uopste treba raditi).

Ja se slazem od pocetka da kurs nije ni priblizno realan, i po meni on zaista realno predstavlja nekakav ekvivalent od 165-180 dinara za evro.
I?

Sta bi trebalo danas uraditi kada polovina privrede duguje novce vise od pola godine, a da pritom kredite i investicije i ne pominjem, vec samo dugove iz poslovanja. Kako mislis da ja nastavim sa prosirenom reprodukcijom (ma hajde mi objasni i prostom reprodukcijom, ne mora prosireno) da poslujem, ukoliko sada dobijem upola od dugovane vrednosti, pod uslovom da sam proizvodjac (a jesam) i pod uslovom da treba da ulozim u repromaterijal koji se najvecim delom vezuje za evro?

Resenje je da se pusti kurs niz vodu i da se time uniste i zdravi privredni resursi samo na bazi nemogucnosti obnavljanja zaliha repromaterijala za proizvodnju?
Mnogo dobra resenja imas, mnogo dobra.
Kad ih covek procita, naprosto pozeli da zaista budes zgubidan i besposlicar jer tako najmanje stete mozes napraviti. Da imas realnog uticaja na nesto, strah me i da pomislim procitavsi takve stavove.

Polaznu osnovu imas dobru, jer zaista kriza pociva na teoriji "nema-'leba-bez-motike" i to se ekstremno tesko i selektivno prima kod nas, ali posle si se negde pogubio. U zivotu ali i poslu, nema ultimativnih krajnosti, crne i bele boje, sve je to nijansa sivog sa manje ili vise primesa neke od ekstremnih, ali imaginarnih boja. Nase umece je da u datom momentu dodamo vise primese belog i posvetlimo situaciju, a jedino ultimativno u toj prici je da se sto realnije shvati situacija i sto primerenije odigra u njoj, jer nismo uvek mi na servisu, naprotiv, najcesce odigravamo iznudjene poteze. Takva nam je igra, ali to shvatis tek kad si na nekom rukovodecem, ali odgovornom mestu.

Prica prosta, pobune se neki, negde....izadju ispred zgrade Vlade, zakrce prolaz onima drugima koji rade, ovi ne stignu do onih trecih koji rade, tog dana ne zarade dovoljno za tekucu likvidnost, fiksni troskovi sustizu, osiguranja, plate, doprinosi, zakupnine, rate kredita i lizonga, telefoni, struja, komunalije.....lagano, sistemom oportunitetnog izbora, nesto od svega toga nabrojanog otpada jer se strajkovalo u Nemanjinoj, bio je zastoj u kretanju i u radu.....ko ce sada da nadoknadi sve to izgubljeno vreme?.
Realan kurs dinara?
How yes no, sto bi rekli klinci.....
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.sbb.rs.



+2283 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.23.01.2009. u 17:19 - pre 185 meseci
Citat:
radujem se zato sto ce konacno narod da shvati da nema leba bez motike i rada, i da se ne moze lepo ziveti uzimanjem kredita u inostranstvu i stavljanjem tog novca u potrosnju mesto u investicije i proizvodnju. radujem se zato sto ce konacno ovaj narod da shvati da se ne moze ziveti od trange frange usluga i prodavanja magle - vec samo od proizvodnje i izvoza.

E, raduje me sto si to pomenuo... medjutim, ima tu jedan problem:
U Srbiji smo do sada jedno 16 puta imali krizu, depresijaciju, devalvaciju, denominaciju, hiperinflaciju. Kao sto mozes da primetis, to nije donelo nista dobro. Ako narod moze shvatiti, shvatio je za tih 16 puta. Ako ne moze, zasto mislis da ce ovoga puta biti drugacije?

Citat:
radujem se zato sto rast kursa znaci propast vas bankara i kartela uvoznika na celu sa miskovicem

Pa, s obzirom da sam ja "bankar" i da radim u miskovicevoj banci u kojoj miskovic drzi sve pare, onda seledi da sam idealna osoba sa kojopm treba da zakazemo jednu tucu, pa da se oslobodis tog besa i pocnes baviti produktivnijim temama. Ima kod mene blizu jedan park, dusu dao za dobru tucnjavu :-)

Citat:
radujem se zato sto ce to konacno znaciti nesto pozitivno za nase proizvodjace pogotovo poljoprivredne koji su do sada propadali jedan za drugim.

Ovo moze reci jedino neko ko je za poljoprivredu cuo samo na TV. Sta, kao poljoprivrednici su ziveli u blagostanju do 2001. kada je dosao ovaj uvoynicki kartel i oterao ih u propast?! Da si ti ziv i zdrav, poljoprivreda je unistena mnogo pre toga, a unistila ih je upravo inflacija, pojam koji znaci da imas neke pare, kupis za njih 1000 kg koncentrata, proizvedes od toga 300 litara mleka, predas zadruzi i dok to naplatis mozes za te pare da kupis 20kg koncentrata. Eto, to je unistilo poljoprivredu. To sto je svakom bilo isplativije da kravu zakolje, ispece i pojede, nego da je koristi za proizvodnju. Tako je uvek bilo i bice - inflacija ne moze pogodovati poljoprivredi i industriji, vec upravo suprotno, unistava i jedno i drugo.

Naravno, unistava i bankarski i uvoznicki kartel, ali tek posto unisti sve ostalo.

Citat:
radujem se jer ce slabljenje dinara dovesti do stimulacije izvoza i proizvodnje i njihovog rasta i destimulacije izvoza, dovesce do popravljanja platnog bilansa smanjenja spoljnotrgovinskog deficita i uravnotezenja nase privrede. Radujem se jer je to dugorocno pozitivno po srpsku ekonomiju.
Opet te istorija demantuje - da si ti u pravu, kriza 93-e donela bi nam najjaci izvoz na svetu, proizvodnju punom parom, za uvoz kao pojam ne bismo znali, platni bilans zemlje bio bi ohoho, deficit bi bio smesan pojam... Medjutim, problem je sto je sve suprotno od onog sto ti tvrdis.

Neko rece da si radikal... upravo suprotno, ti si rezimski covek koji misli da smo mi svi ovde totalni debili kojima nesposobnost drzave da odrzi stabilne uslove za privredjivanje moze da se predstavi kao planirana aktivnost od koje cemo na kraju svi imati koristi.

To je prica za malu decu, a mi ovde nismo mala deca. U poslednjih mesec dana imali smo obezvredjivanje rada i imovine privrednih subjekata za 11%. Dovedi mi jednog privrednika koji ce reci da je to pozitivno uticalo na njegovu privrednu aktivnost. Mislim da nema takvog, svi koje znam kukaju da su im potrazivanja obezvredjena i da su ili radili za dzabe ili otisli u minus.

Citat:
da neces da mi zabranis da se radujem? :)

Ne, ali ima neka klinoicka dijagnoza za ljude koji se tako raduju i smeju po ceo dan bez nekog logicnog razloga. Na stranu to sto se smatra veoma losim vaspitanjem radovati se tudjoj nesreci.

Citat:
kad ti imas jeftinu radnu snagu sve ostalo nije problem

Objasni mi onda fenomen "prinudnih odmora" koji su bili nas najveci bren 90-ih?

Ali ajd da sagledamo situaciju iz drugog ugla - 99% nas nemamo radnike, vec smo sami upravo radnicka klasa. Treba li da se radujemo sto cemo biti slabo placeni, sto cemo zaradjivati dovoljno za jedan obrok dnevno? Cenis da cemo u tim uslovima dati sve od sebe da postignemo maksimalne rezultate? Ne brate, radicemo ono sto smo uvek radili u takvim situacijama - ici na bolovanja, spavati na poslu, eventualno odrediti po nesto malo svake srede. I to je vec vidjeno 90-ih.

Citat:
Sa dolaskom dinara na realan kurs...

Nikada nisi objasnio zasto verujes da postoji "realni kurs". Opet te istorija demantuje - 93-e se pokazalo da ne postoji realan kurs, vec da je kako ti kazes "samo nebo granica".

Citat:
Jedino mi je malo zao bankara. Jer vise nece moci narodu da zavaljuju svoje kredite po bezobrazno skupim kamatnim stopama.

Eto nama opet price o perici i busenju lopte - neka mi svi pocrkamo od gladi, kako bankari ne bi mogli da nam odobravaju kredite, kako bi onda i oni pocrkali od gladi...
Bankari ce dobro uspesno poslovati sve dok ljudi imaju posao i privreda funkcionise. U redu, mrzis bankare i zelis da propadnu, ali nije nli kolateralna steta prevelika?!
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.sbb.rs.



+2283 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.23.01.2009. u 17:33 - pre 185 meseci
Citat:
Al kad dinar dodje na svoj realan kurs od 160 do 200 din onda ce nasa radna snaga biti najjeftinija u evropi :)

Daj, saberi se covece, malo pre rece da je "kurs NEVEROVATNO PRECENJEN. Za najmanje duplo."
Znaci, taj famozni "realni kurs" je >190. A sada kazes da je 160<x<200. Da li to ynaci da @realni kurs opada :-)

Razumem da neko lupa samo tako, ali da se prethodno ne dogovori sa samim sobom, to ne razumem.

Druga stvar, ja mislim da je nasa radna snaga godinama najjeftinija u evropi. Pri tom mislim na radnike po manjim gradovima Srbije, koji primaju 8.000-10.000 dinara. Mozda nisam dobro informisan, ispravite me ako Bugari i Rumuni primaju manje od toga.
No dobr, krenimo od suprotne pretpostavke da je smanjenje zarada nesto cemu bi svi mi trebali da se radujemo. Dakle, vi pohlepni radnici iz malih gradova, kako vas nije sramota da primate tako visoke plate?! Smesta da ste otisli kod svojih poslodavaca i trazili da vam plate budu 3.000-5.000 dinara!
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.sbb.rs.



+2283 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.23.01.2009. u 17:58 - pre 185 meseci
Citat:
I to ce se desiti cim sahranimo jelasicev dinar :)))

Iz tvojih usta u bozje usi... Ja se sigurno slazem sa tobom da dinar treba ukinuti i time spreciti da obrtna sredstva nase privrede iz dana u dan postaju sve bezvrednija.

Citat:
Ako jedan 1e bude 200 dinara necemo imati radnu snagu nego masovnu migraciju u druge zemlje ;)

Ja sam se vec poceo raspitivati ima li kakva slobodna penzionerka u svabiji :-)

Citat:
svi se trude da trose/uvoze sto manje a da proizvode/izvoze sto vise. Svi sem Srbije.

Pa svedi to na nivo pojedinca... Ja naprimer imam neku ustedjevinu u EUR-ima. Da bih to investirao u posao u Srbiji, moram prvo da pretvorim u dinare. E, onda kad placam, naplacujem, placam, naplacujem... sve vreme se moja imovina umanjuje obezvredjivanjem dinara. Probudim se jednog dana i shvatim da mi je inflacija pojela 90% od pocetka bavljenja biznisom. Da li mi to treba u zivotu? Ne. Bolje je novac drzati na sigurnom mestu u sigurnoj valuti. Onog trenutka kad se dinar ukine i/ili zakonom dozvoli promet robe i usluga u stabilnoj valuti, tog trenutka ce mi se isplatiti da proizvodim nesto.

Citat:
Kako mislis da ja nastavim sa prosirenom reprodukcijom (ma hajde mi objasni i prostom reprodukcijom, ne mora prosireno) da poslujem, ukoliko sada dobijem upola od dugovane vrednosti, pod uslovom da sam proizvodjac (a jesam) i pod uslovom da treba da ulozim u repromaterijal koji se najvecim delom vezuje za evro?

Resenje je da se pusti kurs niz vodu i da se time uniste i zdravi privredni resursi samo na bazi nemogucnosti obnavljanja zaliha repromaterijala za proizvodnju?
Mnogo dobra resenja imas, mnogo dobra.

Svako ko se ikada bavio proizvodnjom ce reci isto. Jedino neko ko se nikada nije bavio nekim privatnim poslom (niti se bavio organizacijom posla) moze tvrditi suprotno.

 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.sbb.rs.



+2283 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.23.01.2009. u 18:14 - pre 185 meseci
@lancia88
U principu moze se diskutovati o pozitivnim efektima unistavanja domace privrede i ekonomije...
Mi sada imamo izvoz mali a uvoz veliki, ima ideja da je korisna stvar unistiti i jedno i drugo, a onda krenuti od nule sa nekom boljom ekonomskom politikom. Ajd da kazemo da nije neki problem priznati da je poslednjih 15 godina vodjena katastrofalno losa ekonomska politika i da treba sve vratiti na polaznu osnovu - 1993. godinu. Malo veci problem sto ce u tom slucaju limes nasih plata tokom kriznog perioda biti jednak nuli. Ipak, najveci problem je da li mi imamo izlaznu strategiju iz svega toga, tj. da li bi Srbija mogla da postane ekonomski stabilna i privredno jaka drzava sa izvozom koji je veci od uvoza. Ja sam prilicno siguran da je takvo nesto nemoguce, da nikom nije u interesu da jedna mala drzava postane jaka i ekonomski nezavisna, vec upravo da bude slaba kako bi jaki mogli manipulisati njom i koristiti je u skladu sa svojim interesima.

Zanima me tvoj stav, sta mislis o hipotetickom uvodjenju dvovalutnog sistema? Da li bi on bio od pomoci privredi u slucaju pustanja kursa niz vodu (a za mene 11% obezvredjivanja za mesec dana znaci da je kurs vec pusten niz vodu)?
 
Odgovor na temu

Sopocanac

Član broj: 15777
Poruke: 469
79.101.82.*



+1 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.23.01.2009. u 19:28 - pre 185 meseci
vi ljudi ne kapirate da je dolazak kursa na svoj realan nivo koji je sigurno duplo nizi od sadasnjeg kursa -NEMINOVNOST

A neminovnost je zato sto nasa drzava da bi odrzala sadasnji kurs mora da upumpa na trziste 700 do 1 milijarde evra MESECNO SVEZEG NOVCA

U 2007 i do pred kraj 2008 taj novac su pumpali tako sto su se zaduzivali u inosstranstvu sve dotle dokle nismo postali prezaduzena zemlja i dok nam svetske kreditne institucije nisu dale NEGATIVAN KREDITNI REJTING. To znaci da po njima mi kao drzava nismo sposobni vise da se zaduzujemo tj da otplacujemo kredita jer smo PREZADUZENI sa cifrom od 32 milijarde dolara duga i bednom ekonomijom i proizvodnjom kakvu imamo.

Nasa drzava tih para NEMA da moze da brani kurs na duze staze. Moze ovako da teraju jos 4-5-6 meseci i onda sledi KRAJ . Onda kad potrose sve te devizne rezerve na odbranu kursa kurs preko noci ide sa recimo 100 dinara na 300 dinara.... Jer zbog potrosenih deviznih rezervi drzava vise nema instrumente kojima moze da utice na njegovu visinu

I pametan covek kakvi su recimo Branko Dragas , Nebojsa Katic i prof. dr. Mladjan Kovacevic - to vide . I oni vama lepo kazu "aman ljudi to je neizbezna stvar i kad je vec neizbezna bolje je da se desi pre , i da sacuvamo devizne rezerve nego da potrosimo prvo sve devizne rezerve pa da se to desi"

Znaci nasa drzava NEMA TEORIJE da moze dugorocno da spreci kurs da dodje na svoj realan nivo. Mogu samo da kupuju vreme al time ne lece uzrok vec posledicu - privremeno.

Da je Jelasic nezavistan guverner on bi vec odavno to uvideo da ne moze protiv trzista i u najboljem slucaju intervenisao bi u toj meri da kurs jaca recimo 10 dinara nedeljno maksimum . Da uspostavi neku pravilnost u toj depresijaciji . Da je njemu interes gradjana bitan a ne interes Miskovica i kartela bankarskog i uvoznickog on ne bi radio ovo sto radi.

Jer on ovime sto radi samo njima kupuje vreme da jos par meseci mogu da deru gradjane ove zemlje. Brani njihov profit mesto da brani interese gradjana sto je njegova duznot kao guvernera narodne banke.

Sve vam to pise Nebojsa Katic u svojim ekonomskim kolumnama -al vi ne zelite da prihvatite realnost.

Citat:
Smanjivanje priliva kapitala je kritično za države koje, poput Srbije, imaju veliki deficit platnog bilansa. Lokalne valute su prva žrtva ovakvih kriza i njihov brz i veliki pad je neminovan. Depresijacija lokalne valute sama po sebi ne bi bila tragična, naprotiv. Slabljenje valute bi pomoglo izvozu, destimulisalo uvoz, dovelo do popravljanja platnog bilansa i uravnotežilo ekonomski sistem. Inflatorni pritisak koji ide uz pad valute je rizik koji se ne može izbeći, ali se može kontrolisati.


http://www.politika.rs/pogledi...ISTOCHNA-VERZIJA-KRIZE.lt.html

znaci slabljenje kursa valuta zemalja koje imaju veliki deficit je NEMINOVNOST. Neizbezno . Ne moze da se spreci. Moze samo privremeno da se odlaze- dok se ne potrose sve devizne rezerve. A tad onda kurs leti u nebo.



[Ovu poruku je menjao Sopocanac dana 23.01.2009. u 20:39 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Sopocanac

Član broj: 15777
Poruke: 469
79.101.82.*



+1 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.23.01.2009. u 19:35 - pre 185 meseci
Citat:
Opet te istorija demantuje - da si ti u pravu, kriza 93-e donela bi nam najjaci izvoz na svetu, proizvodnju punom parom, za uvoz kao pojam ne bismo znali, platni bilans zemlje bio bi ohoho, deficit bi bio smesan pojam... Medjutim, problem je sto je sve suprotno od onog sto ti tvrdis.
.


kriza 93ce nije mogla da donese snazan izvoz jer si zaboravio DA SMO IMALI EKONOMSKE SANKCIJE. Znaci nijedna firma nije mogla nista da izveze zakonski ni da uveze. Zato to tada nije moglo biti iskoristeno.

Citat:
Objasni mi onda fenomen "prinudnih odmora" koji su bili nas najveci bren 90-ih?


Isto kao ovo gore. SANKCIJE - nemogucnost da se bilo sta sto se proizvede u Srbiji izveze na spoljna trzista a trziste nase zemlje je bilo previse malo za firme koje su nekad imale trziste 100 puta vece od trrzista Srbije i samim tim taj broj radnika koji je pokrivao trziste 100 puta vece od Srbije je bio suvise velik za samo trzsite n ase zemlje kad su uvedene sankcije.

Citat:
Nikada nisi objasnio zasto verujes da postoji "realni kurs". Opet te istorija demantuje - 93-e se pokazalo da ne postoji realan kurs, vec da je kako ti kazes "samo nebo granica".


realan kurs postoji . to je onaj kurs koji se formira bez uticaja i intervencija narodne banke i koji samo zavisi od poslovanja nase domace privrede.

znaci kurs koji formira trziste i samo trziste.
 
Odgovor na temu

Sopocanac

Član broj: 15777
Poruke: 469
79.101.82.*



+1 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.23.01.2009. u 19:42 - pre 185 meseci
Citat:
Glavni dodađaji u proteklom periodu:

1. Tadić objavio da je Fiat odložio (čitaj odustao) od pokretanja proizvodnje u Zastavi. Zapravo, sve će biti u redu samo da se sačeka 10 meseci.

2. MMF nam doturio kredit 200 mil.$ odmah, a ostalo na ‚‚stand by‚‚‚režim do max 500 mil.$, što je, kako je narodu objašnjeno, još jedan uspeh naše privrede i izraz poverenja u poteze koje vuče aktuelna vlada.

Ne verujem da se može kurs čuvati duže vremena, jer ne postoji privreda koja bi to podržala,
ali smo debakl izbegli bar za kratko

Amin


pa ja to upravo i pricam iza jakog kursa mora da stoji jaka privreda i kraj price. bez jake privrede nema jake domace valute i kraj price.

al nekima je to veoma tesko objasniti na zalost.

a to sto nam je MMF dao kredit od 200 miliona evra to je najbolji dokaz koliko je danas Srbija jadna i bedna , tj koliko smo prezaduzeni i kreditno nesposobni.

A sve to zahvaljujuci "pametnoj ekonomskoj politici eksperata iz rezima koji ovom zemljom vlada vec skoro 9 godina"....
 
Odgovor na temu

lancia88
lancia88
Beograd

Član broj: 10215
Poruke: 6528
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 281338349


+14 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.23.01.2009. u 20:11 - pre 185 meseci
Pozdrav,

Citat:
Darko Nedeljković: @lancia88
U principu moze se diskutovati o pozitivnim efektima unistavanja domace privrede i ekonomije...
Mi sada imamo izvoz mali a uvoz veliki, ima ideja da je korisna stvar unistiti i jedno i drugo, a onda krenuti od nule sa nekom boljom ekonomskom politikom. Ajd da kazemo da nije neki problem priznati da je poslednjih 15 godina vodjena katastrofalno losa ekonomska politika i da treba sve vratiti na polaznu osnovu - 1993. godinu. Malo veci problem sto ce u tom slucaju limes nasih plata tokom kriznog perioda biti jednak nuli. Ipak, najveci problem je da li mi imamo izlaznu strategiju iz svega toga, tj. da li bi Srbija mogla da postane ekonomski stabilna i privredno jaka drzava sa izvozom koji je veci od uvoza. Ja sam prilicno siguran da je takvo nesto nemoguce, da nikom nije u interesu da jedna mala drzava postane jaka i ekonomski nezavisna, vec upravo da bude slaba kako bi jaki mogli manipulisati njom i koristiti je u skladu sa svojim interesima.

Zanima me tvoj stav, sta mislis o hipotetickom uvodjenju dvovalutnog sistema? Da li bi on bio od pomoci privredi u slucaju pustanja kursa niz vodu (a za mene 11% obezvredjivanja za mesec dana znaci da je kurs vec pusten niz vodu)?


eh, po meni, ovde imamo niz problema koji leze u ljudskom potencijalu pre svega. Naime, u drzavi zaista samo deo, i to mali deo privatnika realno placa svoje obaveze, pocev od potpuno prijavljene zarade zaposlenih pa do kompletnog rada "na belo". Taj deo ljudi nicim nije stimulisan da tako i nastavi, odnosno, onaj drugi deo koji je utajio, nicim nije kaznjen za tako nesto, i to toliko drasticno da mu napamet vise ne padne da tako nesto i uradi.

Setimo se samo jednog primera, preduzece X iz Bgd-a (drustveno, naravno) ima oko 7000 zaposlenih koji imaju tu i tamo nekakav angazman, i jedan od nacina da se to preduzece osposobi da samostalno radi je sigurno i davanje posla od strane drzave. Nema uvek budzet novaca za tako nesto, pa se setise iz EU da oni finansiraju poneke putarske radove i kazu Vladi - uradite tak i taj put/deonicu, ali tako da vidimo iz projekta kako ste zamislili, pa ako nasi strucnjaci kazu OK, onda stvar ide. Uradite deonicu, proverimo, i placamo vam fakture.

Sve lepo, zatvara se put pored Sajma, strasne guzve na Rampi i to tako traje neko vreme.
Zavrseno. Ma, rekli bi - savrseno.

Al' zamalo, kako kazu novi narastaji.

Dosli strucnjaci iz EU, konstatovali da niti je kvalitet, niti debljina ispostovano po projektu, zahvalili se i otisli, a putne troskove za uzaludni dolazak ce sami snositi, nek ide na racun kuce.....

Dve nedelje kasnije, pokojni gradonacelnik izmislja pare iz drugih namena, i sada je prisiljen da finansira dizanje asfalta, kupovinu nopvog asfalta, i placvanje onoga sto EU nije prihvatila da uradi iz navedenih razloga. Da nije to uradio, preduzece X ostade bez plata, na toliko ljudi i PiO fond je poljuljan i sve tome slicno. Ovako, steta je manja kad se uzmu u obzir socijalna davanja koja neminovno slede posle kolapsa firme sa toliko zaposlenih, progutas debelu knedlu, platis, uradi se ponovo sa novim zatvaranjem puta preko Sajma, i na kraju sve dobro.

Treba li javno izbicevati odgovorne?
Pa to je najmanje sto se moze, problem je u tome koga staviti na to mesto umesto njih. Kod nas uglavnom znaju samo kako da primaju platu, po nivou zaduzivanja i broja oduzetih kola iz neplacenih lizinga, cak ni da trose plate ne znaju.....

Ma cak i kad nadjes nekoga ko je sposoban, stavis ga na odgovorno mesto da rukovodi drustvenim preduzecem sa tolikim potencijalom u radnicima, sta on da uradi kad dobije od drzave posao, ali mora da ceka na pare? Budzet mora da ima i razvojnu komponentu, ali ljudi to sve vide samo kao svoje pare, i ne zanima ih sta ce biti sutra. Nisu navikli.

Nije samo nepismenost sama po sebi zlo, vece je zlo averzija na pismenost, jer ako se potrudimo da nesto i saznamo, ili nedajboze naucimo, kako onda za licne neuspehe u zivotu, da kukam na Vlast, ukoliko znam da je bila nemocna bas zbog takvih kao sto sam ja....nije me islo u kladionici, na poslu sam sve uradio time sto sam dosao na posao a da obavljam posao to i nije bas neka moja istoisjka obaveza, nekako mi se vise svidja da svoje radno vreme dozivim kao sedam sati svog slobodnog vremena i sta onda da se zamaram oko opismenjavanja.

Duboka je to prica i strasno depresivna i crna.

Dasenje privrede u potpunosti nema smisla sa ovakvim ljudskim potencijalmo, a da pritom mislim na navedene najcesce stavove o radu, buducnosti, odgovornosti, politickoj i ekonomskoj pismenosti i slicno.
Dvovalutni sistem samo ostavlja prostora za mesetarenje, tesko da moze da ustali kurs i nikada necemo imati realnu sliku o strukturi i ucescu jedne valute u drugoj jer ce uvek jedno sredstvo kompenzovati ono drugo, ali realnu snagu valute vise ne vidimo.

Nadalje, novcani, odnosno kreditni multiplikator je doveden u pitanje, procena ukupne novcane mase kreirane iz primarne emisije takodje je nestabilna i sumnjivo korisna jer se evro moze dovuci od bilo kud, ali ga se ne moze dovoljno kreirati u momentu ekspanzije. Opet ostaje da se deo novvcane mase koji pocne da nedostaje kompenzuje dinarom, ali time gubimo paritet. Komplikovana prica za narod koji je jako brz u "umotvorinama":

Parola na bilbordima kao odgovor na narodnu umotvorinu Da-komsiji-crkne-krava
Da komsiji krava bude ziva i zdrava.

Petnaestak dana kasnije stize novi Vox populi - da komsiji krava bude k'o civava.......

Ma tesko je realno ekonomski razmisljati, valja misliti za sada kako sacuvati onaj deo koji nestimulisano placa zaista svoje obaveze. Nesto se sada dao malo Dinkic u lov na utajivace poreza pa se tu, makar u mom okruzenju, nalaze biseri svakojakih vrsta, utaje visemilionske i slicno. Ali avaj. Setio se narod bre, samo se dogovoris sa nekim da kupi tu firmu sa sve njenim dugovima, pa onda procedura preuzimanja od par meseci, pa izrada konsolidovanih racuna, pa njihovo priznavanje ili pobijanje, pa posle svega toga reprogram duga kupljene firme, pa onda kad se sve i desi za par meseci, a Sopocanac uduplao kurs, onda dobijes resenje da na rate platis, sada prakticno upola cene ako Sopocanac uspe u svom navijanju, taj dug. Uplatis dve ili tri rate i stanes. Nema koga da to goni jer su zaduzenja na jednoj opstini a akceptant na drugoj, ma cirkus oko toga kojom brzinom radi mozak za "umotvrine" u odnosu na drzavni aparat.

Tesko, bas tesko.
 
Odgovor na temu

gm2004

Član broj: 27284
Poruke: 144
93.86.6.*



Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.23.01.2009. u 20:58 - pre 185 meseci
Sopocanac: Da li mozes da se izjasnis koga bi ti doveo na vlast? Samo nemoj da mi das odgovor tipa: strucne ljude, pametne i postene. Imenuj, da znamo ko su tvoji favoriti.

[Ovu poruku je menjao gm2004 dana 23.01.2009. u 22:13 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.dynamic.sbb.rs.



+2283 Profil

icon Re: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.23.01.2009. u 23:14 - pre 185 meseci
Citat:
Sopocanac: vi ljudi ne kapirate da je dolazak kursa na svoj realan nivo koji je sigurno duplo nizi od sadasnjeg kursa -NEMINOVNOST

A kako ti racunas taj famozni "realni kurs"? Evo, uzmimo primer da ja pocnem da pricam kako je realni kurs 17x veci od onog na menjacnici. Kako ćeš dokazati da nisam u pravu?

Citat:
Onda kad potrose sve te devizne rezerve na odbranu kursa kurs preko noci ide sa recimo 100 dinara na 300 dinara.... Jer zbog potrosenih deviznih rezervi drzava vise nema instrumente kojima moze da utice na njegovu visinu...slabljenje kursa valuta zemalja koje imaju veliki deficit je NEMINOVNOST. Neizbezno . Ne moze da se spreci. Moze samo privremeno da se odlaze- dok se ne potrose sve devizne rezerve. A tad onda kurs leti u nebo.

U cemu je razlika izmedju situacije kad drzava nema devizne rezerve i kada ima a nece da ih trosi, gledano sa stanovista kursa?
I zasto bi otisao na 300 ili "u nebo" kad ti malo pre rece da da je "realan kurs izmedju 160 i 200"?! Jel postoji ili ne postoji taj "realni kurs", odluci se.

Citat:
I pametan covek kakvi su recimo Branko Dragas , Nebojsa Katic i prof. dr. Mladjan Kovacevic - to vide . I oni vama lepo kazu "aman ljudi to je neizbezna stvar i kad je vec neizbezna bolje je da se desi pre , i da sacuvamo devizne rezerve nego da potrosimo prvo sve devizne rezerve pa da se to desi"

Hajde da to sve prevedemo na rayumljiviji nivo... Recimo, ja sam se svojevremeno bavio prodajom kompjutera. I, sad, prodam ja tebi kompjuter koji radi na 3000 MHz. Ali, sledeceg dana on vise ne radi na 3000, vec na 2900... dobro, precutis ti to, ali on i sutradan smanji brzinu za 100, pa sledeceg dana za jos 100... posle odredjenog broja dana, spakujes ti komp, doneses kod mene kako bi mi vratio i uzeo svoj novac nazad. Medjutim, ja ti na to odgovorim "izvini, ne moze, ja ne zelim da trosim svoje devizne rezerve na uzimanje nazad onoga sto ne valja". E, ovo je isto. Drzava je pustila na trziste proizvod koji ne funkciponise i sad ga uzima nazad a narod obestecuje iz svojih deviznih rezervi.

Ali, nastavimo dalje sa tom analogijom. Recimo da ti ja ne vratim pare, ti ponovo odneses komp kuci, da li ces ikada uzeti drugi komp od mene? Neces, naravno. E, onda, zar nemamo mi svi pravo da necemo da uzimamo vise dinar koji ne valja, vec da cene robe koju prodajemo i usluga koje vrsimo naplacujemo iskljucivo u EUR-ima? Ako vratis secanje malo unazad, to je u vreme Milosevica moglo. Formalno nije, ali neformalno, mogao si da udjes u svaku radnju, das 10 EUR-a i uzmes sta ti treba.

Ako se obezvredjivanje kursa nastavi jos par nedelja, to ce ponovo postati nasa realnost. Svi cemo poceti da naplacujemo u EUR-ima (jer je legitimno pravo pojedinca i firme da zastiti svoje vlasnistvo). E, onda je pitanje sta ce drzava preduzeti - moze da krene da kaznjava, pa ce neko da upuca nekog i bice krvi do kolena, mnogo gore nego u Grckoj, ne vidim ko bi bio taj autoritet koji bi smirio razjarenu masu. Ne bi to bila masa koja hoce da menja vladu (jer inace nema ideju koga na to mesto da postavi), vec masa koja raybija izloge, uzima patike (to smo vec videli), upada u kuce, otima novac, prebija i ubija ko se suprotstavi (to jos nismo videli).



 
Odgovor na temu

[es] :: Ekonomija :: O kursu uopšteno - trendovi, prognoze itd.

Strane: << < .. 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 76087 | Odgovora: 478 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.