Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

[Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad

[es] :: Vodič za učenje :: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad

Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 106386 | Odgovora: 547 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad05.01.2009. u 23:04 - pre 186 meseci
Plate u institutima nisu 15.000 dinara, matematika nije beskorisna, a kako se „klima“ stvara kovanjem jednog eksera ćeš verovatno kasnije objasniti.
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad05.01.2009. u 23:05 - pre 186 meseci
@milanche
Poenta tih silnih citata je...!?

Niko nije opovrgao, pa ni ti -
Citat:
...ali u Srbiji se sada već decenijama stipendiraju najbolji srednjoškolci i studenti bez ikakvih vidljivih rezultata te vrste.

Pa eto, pitanje za tebe i tvoje istomisljenike, ti, stipendirani, i nagradjivani genijalci, uzvratise li nekako, na bilo koji nacin svojoj zemlji, ili su otisli iz iste? Svako malo, ovde se u medijima pojavi neki genijalac, ta pojava nije novijeg datuma, pa sta se desilo sa njima? Gde nestadose ti silni genijalci - stipendisti?
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.palm.com.



+1001 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad05.01.2009. u 23:25 - pre 186 meseci
Citat:
Ali strategija država mora biti ulaganje u okruženje, a ne u pojedinca.


Postovani Gorane,

(...za neupucene, u medjuvremenu je Goran od mene dobio vise nego zasluzeno izvinjenje za preostre i preagresivne odgovore u
prednodnom toku teme, tako da ce bar sa moje strane nastavak teci znatno kulturnije...)

Pokusavao sam to ranije da ilustrujem, i mozda ti je promaklo.

Pokusacu ponovo.

Na ETF-u je (i u Beogradu, tj. Srbiji) bila izuzetna generacija iz koje je 90% ljudi otislo.

Ostao je manje-vise isti sistem, ostao je Beograd, ostala je Srbija, ostao je ETF, ostali su predmeti, ostali su naucni
instituti. Kako kaze pri3rak, imaju i kompjutere, programe, neku opremu, koju apsolutno ne koriste ni priblizno mogucim
kapacitetima. Distance su postale nebitne, tu je internet, bazicna oprema (kompjuteri) je manje-vise svugde na svetskom
nivou, informacije teku daleko brze nego pre petnaest godina.

U cemu je razlika ?

Od cele generacije, u Srbiji su ostali ovi ljudi:
http://user.sezampro.yu/~dejanr/ (komentar nepotreban, covek izuzetne vizije, znanja i kvaliteta, osnivac Kluba Kompjutera na ETF-u,
pokretac tehnickih magazina, osnivac Sezam-a)
http://solair.eunet.yu/~doca/, autor odlicnog DSP udzbenika (rekao bih: prvog u Srbiji), jedan od N asistenata iz generacije na
Telekomunikacijama koji je ostao, sada je profesor.

vratili su se (potpuno ostvareni u profesionalnom smislu i van zemlje) :
http://www.dragomirdimitrijevic.rs/
i Jelica Protic, ciji link sa slikom ne uspevam da nadjem.

...i mozda jos neko koga sam izgubio iz vida.

Cak i uz cinjenicu da su svi pomenuti bili u gornjih 5% najkvalitetnijih ljudi, lilsta onih preostalih koji su otisli i njihova dostignuca su
u ukupnom zbiru jedno 30 puta jaca od zbira dostignuca pomenutih ljudi, sto jeziv gubitak za Srbiju. Ne zelim da citiram imena,
jer nisam siguran da ti ljudi zele ikakav publicitet. Pominjao sam ih vec indirektno. Profesore, vodece autore za odredjene oblasti DSP-a,
CEO-ove, vodece inzenjere.

I sada shvati - to je samo jedna generacija.

Da su ti ljudi bili prepoznati od drustva, da im je bila data prilika da imaju bar normalnu egzistenciju (da mogu da prehrane
porodicu, da imaju normalnu platu, da mogu da otputuju na konferenciju, da priuste knjige, casopise) i da ih je nesto bar pitao o
necemu (kao sto nije), ogroman broj ljudi bi ostao.

Sad pokusaj da sagledas kolika bi bila specificna tezina i srednja vrednost tog okruzenja u kojem bi svi ti ljudi koji sada zive
i rade po svetu bili u Srbiji.

Ja sam deo toga video na delu, radeci pet godina pre odlaska.

Kao sto ni dva kamena nisu ista, tako i ljudi nisu isti. Ako ih izmeris na kraju zivotnog veka, videces da su neki bili ljudi izuzetnih vrednosti,
da su drugi bili osrednjih sposobnosti, treci obicni prevaranti.

I po prostoj logici - kvalitetniji svojim prisustvom u odredjenoj sredini daleko vise doprinose toj srednjoj vrednosti sto je ti zoves okruzenje.
Oni ni ovde u USA ne besne, nego su deo neke kolektivnosti koju moraju da postuju. Samo, pojedinacno su vise cenjeni.

U tom smislu, smatram da je izuzetno ruzno, kontraproduktivno, glupo i bez veze ignorisati (a o ruganju na ovom forumu da ne govorim)
ljude koji su izuzetni, nesumnjivo vec od malih nogu.

Konkretno, jedan od pomenutih ljudi (profesor, zovimo ga #1), se cak i vratio posle doktorata. Sta je krajnji epilog ? Povratak nazad, da
bi mogao da svojoj narastajucoj porodici mogao pruzi egzistencijalni minimum. Uprkos jakoj zelji, kvalitetu, i jakom patriotizmu.

Jednostavno, mora se afirmisati kvalitet. Mora se ukazati na onog dobrog sa postovanjem.

A sta smo uradili na ovoj temi sa Teodorom ?

Cak i da ostavimo u domenu sumnje njegove kvalitete i buducnost, prema jednoj majci se odredjen broj ljudi poneo krajnje cinicno i ispod svakog
nivoa.

Slazem se samo u jednoj dimenziji sa tobom: da ne treba razvijati sistem sebicnih superstarova.

Ali, to ovde nije slucaj.
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad05.01.2009. u 23:32 - pre 186 meseci
Da li bi bilo išta drugačije da je u tvojoj generaciji jedan od kolega imao prilike da se slika sa političarima (visoki komesar CK za mlade i nauku) i dobije nagradu od 2000DM za neki od postignutih uspeha? A sada bitnije, da li se to nekome (ne moraš navoditi imena) zapravo i dogodilo? Šta je rezultat?
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

deerbeer
Beograd

Član broj: 174418
Poruke: 1189
*.adsl-1.sezampro.yu.



+395 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad05.01.2009. u 23:35 - pre 186 meseci
Citat:
Goran Rakić: Plate u institutima nisu 15.000 dinara,

Dobro ..ti se sad uhvatio za ciftru .. Ok ,verovatno ti cale radi u Vinci za 40.000 .
Mada... do pre 6-7 god, u institutu Mihajlo Pupin u zemunu plate inzenjera su bile 15-20.000 .
Bezveze je sad oko toga da diskutujemo ...

Citat:
@Goran Rakić
matematika nije beskorisna

A jesi li ti primetio "navodnike" kad sam spomenuo da je beskorisna , ili i to treba da ti objasnim?
Naprotiv mislim da je jako korisna u prirodnim pa cak i u drustvenim naukama,
nego se osvrcem na clanak i komentare u politici i onome sto se da procitati izmedju redova .

Citat:
@Goran Rakić
a kako se „klima“ stvara kovanjem jednog eksera ćeš verovatno kasnije objasniti.

Narodna izreka za koju verovatnio nisi cuo ...
Objasnicu ti sa tvojim recima a na to sam upravo i mislio :
Strategija države mora biti ulaganje u okruženje, a ne u pojedinca. Formiranje uslova u kome će se oko tog jednog pojedinca stvoriti još X drugih ne toliko talentovanih ali u broju koji može doneti promenu. Tek takvim ulaganjem to može doneti i promenu u društvu .

E pa kad ovakvi mladi talenti i obrazovani (ili ti gvozdje koje treba da se kuje) skapiraju ovo
nece bezati preko grane glavom bez obzira .
Nadam se da sam sad bio jasniji ..









Viva lollapalooza
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.palm.com.



+1001 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad05.01.2009. u 23:36 - pre 186 meseci
@vilil 1:

Da li ista i ikako vracaju Srbiji ?

Citat:

george wordy , 05/01/2009, 03:41
Prema “Southeast European Tims “ termin "odliv mozgova", koji vodi poreklo iz 1950-tih godina, obično se povezuje s gubitkom. U JI Evropi, on predstavlja kompleksniji fenomen, kao "cirkulacija mozgova", jer oni koji odlaze u inostranstvo salju pare svojim porodicama, cime dotiraju ekonomije svojih zemalja. Iz Srbije je od pocetka 90-tih proslog veka otislo oko pola miliona ljudi. - Prema procenama Svetske banke, prošle godine je na osnovu deviznih doznaka iz dijaspore u Srbiju ušlo 4,9 milijarde dolara.Srbija je 13. zemlja na svetu po učešću deviznih doznaka dijaspore u ukupnom DBP.


Da li je gro tih donacija doslo od radnika u fabrikama Zapada ili doktora, profesora, inzenjera,....ne znam. Sta ti mislis ?
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad05.01.2009. u 23:37 - pre 186 meseci
Hm, dakle ovako...

2004. godina -

http://www.razmena.org/sh/40/1/142/

Citat:
Funkcionalno znanje koje učenici u Srbiji ponesu iz škola na najnižem je nivou u Evropi, pokazalo je istraživanje Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OEBS), koje je obuhvatilo procenu znanja petnaestogodišnjaka iz 40 zemalja sveta. Od svih zemalja na evropskom kontinentu, ispod Srbije na ovoj listi nalazi se jedino Turska.
Ovakvi rezultati izazvali su različite komentare u javnosti, ali je zaključak nedvosmislen - poslednji je čas da se propadanje srpskog školskog sistema zaustavi, i makar pokuša približavanje naših programa i ljudi koji ih sprovode savremenim standardima u nastavi. Istraživanje u okviru PISA projekta sada je po prvi put obuhvatilo i našu zemlju, a realizovali su ga stručnjaci Filozofskog fakulteta iz Beograda. U anketi, sprovedenoj od polovine aprila do 18. maja 2003. godine učestvovalo je 4.405 đaka iz 151 srednje škole u Srbiji, a među njima i 30 učenika vranjske gimnazije „Bora Stanković“. Iako su gimnazijalci, pa među njima i Vranjanci, pokazali bolje prosečno znanje od ostalih srpskih srednjoškolaca, ono ipak nije bilo dovoljno i da se približi PISA proseku od 500 poena....

Cak je i ovde bila tema o tome - http://www.elitesecurity.org/t...atima-istrazivanja-obrazovanju

2007. godina -

http://www.danas.co.yu/20071205/hronika1.html#5


Citat:
Beograd - Rezultati istraživanja PISA 2006. koje je sprovela Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) pokazuju da su obrazovna postignuća naših učenika i dalje ispod proseka. Od ukupno 57 zemalja sveta koje su učestvovale u istraživanju, Srbija je na 41. mestu.
Podsetimo, reč je o jednom od najznačajnijih međunarodnih ispitivanja učeničkih postignuća koje ispituje takozvana funkcionalna znanja, odnosno kako znanja stečena u školi učenici primenjuju u realnim životnim situacijama. Ispitivanje se sprovodi svake tri godine, a Srbija učestvuje u ovom programu od 2001.


U sta je bolje ulagati? U par talentovanih, ili obrazovati sto je moguce vise dece?

EDIT @milanche Pominjes donacije, u tom tekstu koji si citirao, to se nigde ne pominje... I da, najvise para donose radnici u ovu zemlju, to su oni koji svakog leta, i svakog praznika dolaze kuci, oni koji su blize, Austrija ili Italija, dolaze svakog vikenda. Najobicniji radnici, vecinom fizikalci, oni donose i ostavljaju novac ovde...Puno je iz Srbije gastarbajtera, koji ili salju novac, ili ga sami trose ovde...
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.palm.com.



+1001 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad05.01.2009. u 23:41 - pre 186 meseci
Citat:
Da li bi bilo išta drugačije da je u tvojoj generaciji jedan od kolega imao prilike da se slika sa političarima (visoki komesar CK za mlade i nauku) i dobije nagradu od 2000DM za neki od postignutih uspeha? A sada bitnije, da li se to nekome (ne moraš navoditi imena) zapravo i dogodilo? Šta je rezultat?


Znam samo ovo:

Najbliza stvar koja se desila Teodoru bila je kampanja komunjara na FMU da izbace legendu srpske flaute Miodraga Azanjca.
Clanak u Politici u kojem se digla celokupna kulturna javnost, od Ljube Tadica, Petra Kralja, Mire Trailovic.....i jos jedno
sedamdeset ljudi (who-is-who-in-Serbian-culture) je na celu pricu stavila tacku.

Da se u moje vreme desilo nesto ovako, da dete osvoji srebrnu olimpijsku medalju u konkurenciji daleko starijih, i da ga neko lisi nagrade,
taj neko bi bio predmet zesce javne bruke, i bolje bi mu bilo da presedi ostatak godine u kuci.
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.palm.com.



+1001 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad05.01.2009. u 23:44 - pre 186 meseci
Citat:
obrazovati sto je moguce vise dece?


U redu, obrazuj sto je moguce vise dece.

I neka im predaju ti koji su prosli sistem koji je obrazovao 'sto je moguce vise dece', a ne 'sto kvalitetniju decu'.

Gde ces stici sa tim principom ?

Taj sistem vec sada radi...
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad05.01.2009. u 23:47 - pre 186 meseci
Citat:
milanche: Znam samo ovo:
Da se u moje vreme desilo nesto ovako, ... , i da ga neko lisi nagrade,...


Okrenuo si tezu. Na stranu to da li je Teodora neko lišio nagrade ili nema uslova da mu se ista dodeli po pravilniku, moje pitanje je bilo "da je neko od tvojih kolega dobio sliku u biltenu CK i 2000DM" da li bi išta bilo drugačije?
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.palm.com.



+1001 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad05.01.2009. u 23:51 - pre 186 meseci
Citat:
EDIT @milanche Pominjes donacije, u tom tekstu koji si citirao, to se nigde ne pominje... I da, najvise para donose radnici u ovu zemlju, to su oni koji svakog leta, i svakog praznika dolaze kuci, oni koji su blize, Austrija ili Italija, dolaze svakog vikenda. Najobicniji radnici, vecinom fizikalci, oni donose i ostavljaju novac ovde...Puno je iz Srbije gastarbajtera, koji ili salju novac, ili ga sami trose ovde...


Dobro, da onda procistim pitanje malo.

Od te sume para, hajde da se koncentrisemo na sumu koja dolazi iz USA, Kanade, Australije, Novog Zelanda, gde se bas ne dolazi kuci
svaki vikend kolima. Nebitno kolika je to suma (mada bih rekao da je bar 50%).

Sta mislis, kako izgleda profil prosecnog donatora ? Radnik u fabrici ili visoko skolovan strucnjak ?
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.palm.com.



+1001 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad05.01.2009. u 23:53 - pre 186 meseci
Citat:
Okrenuo si tezu. Na stranu to da li je Teodora neko lišio nagrade ili nema uslova da mu se ista dodeli po pravilniku, moje pitanje je bilo "da je neko od tvojih kolega dobio sliku u biltenu CK i 2000DM" da li bi išta bilo drugačije?


Da sam ja bio taj, meni bi sigurno bilo drugacije. I to mnogo.

Sta misle drugi - ne znam.
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad05.01.2009. u 23:59 - pre 186 meseci
Citat:
Dobro, da onda procistim pitanje malo.

Od te sume para, hajde da se koncentrisemo na sumu koja dolazi iz USA, Kanade, Australije, Novog Zelanda, gde se bas ne dolazi kuci
svaki vikend kolima. Nebitno kolika je to suma (mada bih rekao da je bar 50%).

Sta mislis, kako izgleda profil prosecnog donatora ? Radnik u fabrici ili visoko skolovan strucnjak ?

Aaa, pa ti stvarno volis da zamenjujes teze...
Znaci ovo si citirao -
Citat:
george wordy , 05/01/2009, 03:41
Prema “Southeast European Tims “ termin "odliv mozgova", koji vodi poreklo iz 1950-tih godina, obično se povezuje s gubitkom. U JI Evropi, on predstavlja kompleksniji fenomen, kao "cirkulacija mozgova", jer oni koji odlaze u inostranstvo salju pare svojim porodicama, cime dotiraju ekonomije svojih zemalja. Iz Srbije je od pocetka 90-tih proslog veka otislo oko pola miliona ljudi. - Prema procenama Svetske banke, prošle godine je na osnovu deviznih doznaka iz dijaspore u Srbiju ušlo 4,9 milijarde dolara.Srbija je 13. zemlja na svetu po učešću deviznih doznaka dijaspore u ukupnom DBP.

Ovde se ne govori ni o kakvim donacijama, ili ja ne vidim dobro...Mislim da je jasno sta pise...
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
212.200.65.*



+6455 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad06.01.2009. u 00:02 - pre 186 meseci
Milanče, to što si citirao nisu donacije, već slanje para rodbini.

I da, najviše novca šalju upravo najobičnij šljakeri i onaj najniži sloj društva. Takvi zidaju ogromne kućerine u svojim selima, a oni malo obrazovaniji nemaju takvih ambicija... Tako da bih ja slobodno procenio da je preko 90% tog novca od ljudi sa srednjom školom ili nižim obrazovanjem... Sad ćeš ti reći suprotno, ali molim te objasni i zašto bi tvoja procena bila bolja od moje, ili navedi neki dodatni argument koji će podržati tvoje tvrdnje.
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad06.01.2009. u 00:02 - pre 186 meseci
Citat:

milanche: Da sam ja bio taj, meni bi sigurno bilo drugacije. I to mnogo.


O tome i pišem. Dati nekome jednokratnu nagradu je medijski efektno za mase i zapravo veoma jeftino. To neće imati efekta na društvo u celini, a do sada je uvek služilo kao izgovor zašto se ne čine druge, daleko skuplje promene. Dodatno, postoji rizik da tog pojedinca nagrada zavara i navede na krivi put i ugrozi njegove lične ciljeve, ali to je njegov lični problem i nije toliko bitno.

Mene zapravo čudi da Teodor već nije dobio tu nagradicu, izgleda da je odabran pogrešan datum za medijsku hajku (vreme praznika, pa nije stiglo da se na vreme reaguje).

Ali opet ako pričamo o nekoj strategiji razvoja, onda tu nema mesta za priče o pojedincima.

http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
*.cpe.vektor.net.

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad06.01.2009. u 00:05 - pre 186 meseci
milanche problem je sledeci, mislim mozda se nekako ne razumemo, a bas se pise na tu temu pa cak je i ona autorka to napisala.Sustina politickog delovanja u Srbiji je talasanje, tj. proizvodjenje suma koji daje utisak da se tu nesto ozbiljno radi, dok se ozbiljno radi ali ne ono sto iole zelimo.Ovde je isti slucaj, drzavi je daleko jednostavnije da Teodoru (ili bilo kome drugom ko ima takve rezultate) da neku nagradu,da to objavi u novinama eventualno napravi nekoliko emisija na TV-u ili ako se pak sve zvezde potrefe pojavi se i u dnevniku nego li da sistematski sredi skolstvo i da se stvori iole logicna prica za te ljude posle.Ti mladi, konkretno ovi poput Teodora i ovi malo stariji ce vec za nesto malo godina doci na fakultet, a onda im sledi prvo veliko razocaranje jer ce veoma brzo i lako da shvate da oni ne interesuju ni nastavni kadar koji radi sa njima, a kamoli nekog vise.Obrazovni sistem je toliko truo i neefikasan a opet toliko nasminkan i prozet fancy recima ala reforma i bolonja koje kriju nerad i nebrigu da je to strsno.Teodor i cela ta prica su nekako najmanji problem u svemu, a njegovi realni dometi ovde su to da bude iskoriscen za jeftinu promociju nekog politicara nakon cega ce pasti u zaborav.Barem je sada situacija takva, a opet ni najmanje naznake ne postoje da ce se to promenti, ako izuzmemo preizborana obecanja i praznicne zelje.

Citat:
milanche:

http://solair.eunet.yu/~doca/, autor odlicnog DSP udzbenika (rekao bih: prvog u Srbiji), jedan od N asistenata iz generacije na
Telekomunikacijama koji je ostao, sada je profesor.


Hehe koautor je ispravnije, i ako se ne varam nije prvi, "pretekao" ga je stariji kolega sa komsijske katedre (M.Popovic).

Inace na kom univerzitetu je on profesor, ako se ne varam nije vise na ETF-u?

Citat:
milanche:
i Jelica Protic, ciji link sa slikom ne uspevam da nadjem.


http://www.etf.bg.ac.yu/index....k=view&id=34&Itemid=43

Citat:
milanche:


Cak i uz cinjenicu da su svi pomenuti bili u gornjih 5% najkvalitetnijih ljudi, lilsta onih preostalih koji su otisli i njihova dostignuca su
u ukupnom zbiru jedno 30 puta jaca od zbira dostignuca pomenutih ljudi, sto jeziv gubitak za Srbiju. Ne zelim da citiram imena,
jer nisam siguran da ti ljudi zele ikakav publicitet. Pominjao sam ih vec indirektno. Profesore, vodece autore za odredjene oblasti DSP-a,
CEO-ove, vodece inzenjere.

I sada shvati - to je samo jedna generacija.

Da su ti ljudi bili prepoznati od drustva, da im je bila data prilika da imaju bar normalnu egzistenciju (da mogu da prehrane
porodicu, da imaju normalnu platu, da mogu da otputuju na konferenciju, da priuste knjige, casopise) i da ih je nesto bar pitao o
necemu (kao sto nije), ogroman broj ljudi bi ostao.

Sad pokusaj da sagledas kolika bi bila specificna tezina i srednja vrednost tog okruzenja u kojem bi svi ti ljudi koji sada zive
i rade po svetu bili u Srbiji.

Ja sam deo toga video na delu, radeci pet godina pre odlaska.

Kao sto ni dva kamena nisu ista, tako i ljudi nisu isti. Ako ih izmeris na kraju zivotnog veka, videces da su neki bili ljudi izuzetnih vrednosti,
da su drugi bili osrednjih sposobnosti, treci obicni prevaranti.

I po prostoj logici - kvalitetniji svojim prisustvom u odredjenoj sredini daleko vise doprinose toj srednjoj vrednosti sto je ti zoves okruzenje.
Oni ni ovde u USA ne besne, nego su deo neke kolektivnosti koju moraju da postuju. Samo, pojedinacno su vise cenjeni.

U tom smislu, smatram da je izuzetno ruzno, kontraproduktivno, glupo i bez veze ignorisati (a o ruganju na ovom forumu da ne govorim)
ljude koji su izuzetni, nesumnjivo vec od malih nogu.

Konkretno, jedan od pomenutih ljudi (profesor, zovimo ga #1), se cak i vratio posle doktorata. Sta je krajnji epilog ? Povratak nazad, da
bi mogao da svojoj narastajucoj porodici mogao pruzi egzistencijalni minimum. Uprkos jakoj zelji, kvalitetu, i jakom patriotizmu.

Jednostavno, mora se afirmisati kvalitet. Mora se ukazati na onog dobrog sa postovanjem.

A sta smo uradili na ovoj temi sa Teodorom ?

Cak i da ostavimo u domenu sumnje njegove kvalitete i buducnost, prema jednoj majci se odredjen broj ljudi poneo krajnje cinicno i ispod svakog
nivoa.

Slazem se samo u jednoj dimenziji sa tobom: da ne treba razvijati sistem sebicnih superstarova.

Ali, to ovde nije slucaj.


E sad nekako ovde, a i inace se vrednost inzenjera previse stavlja u prvi plan.I opet kada pricamo o genijalcima nekako se sve svede na matematiku ,informatiku eventualno fiziku, a na univerzitetskom nivou sve opet izgravitira ka ETF-u.E to je po mom misljenju very wrong.Prvo i medju fundamentalnim i medju primenjenim naukama ima jos mnogo drugih i zanimljivih i (opipljivo) korisnih oblasti, a obaska sto postoje drustvene nauke koje evo za celu temu niko nije ni pomenuo a srz naseg problema upravo lezi u oblastima kojima se one bave.Inzenjeri (uglavnom) nisu ti koji vode politiku upravljaju ekonomijom pravnim sistemomi sl. , ali svakako spadaju medju one koji itekako trpe sto licno sto profesionalno ukoliko ovo navedeno rade nekompetentni ljudi (sto nam je jel iskustveno vrlo blisko).
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.palm.com.



+1001 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad06.01.2009. u 00:09 - pre 186 meseci
Citat:
Ali opet ako pričamo o nekoj strategiji razvoja, onda tu nema mesta za priče o pojedincima.


Izuzetno pogresno.

Pogledaj kako su to radili (i danas rade Rusi). Bice ti jasno zasto su bili neprevazidjeni u matematici, sahu,
atletici, muzici, baletu.....

Talentovani pojedinci koji ostaju u sistemu disproporcionalno podizu nivo sistema u svakom pogledu. Kao
primeri, kao predavaci, kasnije kao predstavnici u organima vlasti koji dobro poznaju problematiku.

Jos jednom - ako ti je tesko da shvatis na primeru nauke, pokusaj da iz istorije jugoslovenske kosarke
izostavis izuzetne pojedince, Koraca, Cosica, Simonovica, Divca, Kicanovica, Slavnica, Djordjevica,...sve
istaknute, nagradjivane, slikane, popularne pojedince, pa proceni da li bi igrali bolju kosarku sa ili bez njih.

Citat:
ventura: Milanče, to što si citirao nisu donacije, već slanje para rodbini.
I da, najviše novca šalju upravo najobičnij šljakeri i onaj najniži sloj društva. Takvi zidaju ogromne kućerine u svojim selima, a oni malo obrazovaniji nemaju takvih ambicija... Tako da bih ja slobodno procenio da je preko 90% tog novca od ljudi sa srednjom školom ili nižim obrazovanjem... Sad ćeš ti reći suprotno, ali molim te objasni i zašto bi tvoja procena bila bolja od moje, ili navedi neki dodatni argument koji će podržati tvoje tvrdnje.


Nemoj da se ljutis...nemam volje da kopam po linkovima. Budi u pravu...nemam zelje da se nadmecem u
toj pod-temi. Ovo sto znam iz Kalifornije je to sto tvrdim. Mozda gresim
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.palm.com.



+1001 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad06.01.2009. u 00:14 - pre 186 meseci
Citat:
Hehe koautor je ispravnije, i ako se ne varam nije prvi, "pretekao" ga je stariji kolega sa komsijske katedre (M.Popovic).


Miodrag je bio i ostao zmaj, slusao sam par predmeta kod njega, samo u moje vreme jos nije imao knjigu.

Ne znam gde je Doca, ali ako on nece da se zna, kad saznam necu javljati.

Citat:
E sad nekako ovde, a i inace se vrednost inzenjera previse stavlja u prvi plan.I opet kada pricamo o genijalcima nekako se sve svede na matematiku ,informatiku eventualno fiziku, a na univerzitetskom nivou sve opet izgravitira ka ETF-u.E to je po mom misljenju very wrong.Prvo i medju fundamentalnim i medju primenjenim naukama ima jos mnogo drugih i zanimljivih i (opipljivo) korisnih oblasti, a obaska sto postoje drustvene nauke koje evo za celu temu niko nije ni pomenuo a srz naseg problema upravo lezi u oblastima kojima se one bave.Inzenjeri (uglavnom) nisu ti koji vode politiku upravljaju ekonomijom pravnim sistemomi sl. , ali svakako spadaju medju one koji itekako trpe sto licno sto profesionalno ukoliko ovo navedeno rade nekompetentni ljudi (sto nam je jel iskustveno vrlo blisko).


Nisam ja nikoga iskljucio. Samo pricam ono sto konkretno znam iz prve ruke. Sigurno je da svi oni nedostaju.
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad06.01.2009. u 00:16 - pre 186 meseci
Citat:
milanche: Jos jednom - ako ti je tesko da shvatis na primeru nauke, pokusaj da iz istorije jugoslovenske kosarke
izostavis izuzetne pojedince, Koraca, Cosica, Simonovica, Divca, Kicanovica, Slavnica, Djordjevica,...sve
istaknute, nagradjivane, slikane, popularne pojedince, pa proceni da li bi igrali bolju kosarku sa ili bez njih.

Opet greska u koracima:) Da li su ti igraci posebno trenirani, imali neki specijalni tretman, ili su trenirali i igrali, rame uz rame sa manje talentovanim igracima???
 
Odgovor na temu

deerbeer
Beograd

Član broj: 174418
Poruke: 1189
*.adsl-1.sezampro.yu.



+395 Profil

icon Re: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad06.01.2009. u 00:20 - pre 186 meseci
Citat:
Goran Rakić: O tome i pišem. Dati nekome jednokratnu nagradu je medijski efektno za mase i zapravo veoma jeftino. To neće imati efekta na društvo u celini, a do sada je uvek služilo kao izgovor zašto se ne čine druge, daleko skuplje promene. Dodatno, postoji rizik da tog pojedinca nagrada zavara i navede na krivi put i ugrozi njegove lične ciljeve, ali to je njegov lični problem i nije toliko bitno.

Mene zapravo čudi da Teodor već nije dobio tu nagradicu, izgleda da je odabran pogrešan datum za medijsku hajku (vreme praznika, pa nije stiglo da se na vreme reaguje).
Ali opet ako pričamo o nekoj strategiji razvoja, onda tu nema mesta za priče o pojedincima.

U pravi si za nagrade pojedinca .. donekle ...
Al u Srbiji nema ni "S" od strategije razvoja a kad dodje na red i nagradica pojedinca
nema ni cak znak paznje , nekog gesta i malo dobre volje da se napravi makar jedan korak dalje i da se ne zavrsi na tome.
Mogu politicari isto tako da prosipaju price o velikim projektima i naucnim institucijama i reformama.
i sta onda ? gde su rezultati ? Korumpirano skolstvo i zastareo skolski sistem , i "moderni megatrendovi IFAM-i Unioni"
koji se zavrsavaju preko vikenda i preko maminih i tatinih veza i njihovog dubokog dzepa
Onda je to po meni isto tako medijski efektivno za sire mase samo malko "skuplje" ..


Viva lollapalooza
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: [Srbija™] Mladi matematičar ostao uskraćen za stipendiju jer je - premlad

Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 106386 | Odgovora: 547 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.