Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

izbor kamere za amatersku upotrebu

[es] :: Digitalne kamere :: izbor kamere za amatersku upotrebu

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 11848 | Odgovora: 41 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

solajabl

Član broj: 164380
Poruke: 10
141.244.174.*



Profil

icon izbor kamere za amatersku upotrebu26.11.2008. u 19:10 - pre 187 meseci
na netu sam nasao DV kamere(Canon,JVC...) za neku cifru oko 250€ ,pa me zanima vase misljene,jel to valja cemu?
namjena bi bila iskljucivo za kucno snimanje,proslave,rodjendani i tako te zezancije.
moze li u par rijeci,... na sta treba obratiti paznju prilikom kupovine?
 
Odgovor na temu

crews_adder
Serbia

Član broj: 28500
Poruke: 2159
93.86.27.*

ICQ: 302374108


+2 Profil

icon Re: izbor kamere za amatersku upotrebu27.11.2008. u 22:23 - pre 187 meseci
Ja planiram da uzmem JVC GZ-MG330EX. Uklapa se u navedeni budzet (ali samo ako kupujes u inostranstvu, jer u Srbiji je cifra 400EUR). Inace, ima HDD od 30GB, sto je jos bolje.


 
Odgovor na temu

VolodjaNS
Vladimir Filipovic
radnik, "NS comerc"
Novi Sad

Član broj: 204622
Poruke: 32
195.252.80.*



Profil

icon Re: izbor kamere za amatersku upotrebu12.12.2008. u 15:23 - pre 187 meseci
Postovani ucesnici foruma ovo je moj prvi post, a verujte mi zadnjih par godina procitao sam na desetine tema i stotine postova i uvek sam pronasao odgovor na pitanje zbog kojeg sam ovde bio gost.
Eto, opet sam hteo da se "obrazujem" na ovom sjajnom forumu, ali sam dosao do tacke kada mi treba ozbiljna pomoc i savet jer nisam bas nacisto sa ovim informacijama koje su date.

Zelim da kupim digitalnu kameru (kamkorder), planiram da izdvojim nekih 300-400 evra (cini mi se da je premalo na osnovu onog sto sam procitao ovde), a kameru zelim da upotrebim kako bih nesto sa putovanja i ostalog preneo na kompjuter i obavezno na DVD kako bi cela porodica uzivala gledajuci TV, a i po koji prijatelji. Dakle nista specijalno, ali ipak da se moze uzivati u trenucima koji se nikad nece ponoviti.

Citam ovde postove i ispada da dobre kamere sa iole ozbiljnijim memorijskim modulom nema za ove pare koje sam ja spremio, a da zadovolji jednu najobicniju prosecnu porodicnu zelju da zabelezi i gleda svoje snimke u porodicnom okruzenju pred TV-om. A i sta ce mi video snimak ako ga posle ne mogu gledati na telki, zar ne? Tehnologije su razlicite (kaseta, dvd, miniDV, flash memorija, hard-disk,....) i kako sad da se laik tu snadje bez Vase pomoci jer prodavci zele samo da "uvale" ono sto im je na lageru, a posle "one stvari" nema kajanja.

Nekako mi je koristeci internet i citajuci utiske izbor pao na par modela:

Sony DCR-SR55E i DCR-SR75E

Panasonic SDR-H60 i SDR-H280

Canon FS100 , FS10, FS11


Molim ucesnike foruma da mi pomognu sa svojim savetom, a pogotovo sa svojim iskustvima, a mozda ce neko biti u mogucnosti da mi preporuci jos neki model spram svojih pozitivnih iskustava.
Mislim da tema nije nova, ali je uvek aktuelna.

Unapred se zahvaljujem onima koji mi odgovore, a mozda mi dozvole i malu polemiku sa par podpitanja!
 
Odgovor na temu

VolodjaNS
Vladimir Filipovic
radnik, "NS comerc"
Novi Sad

Član broj: 204622
Poruke: 32
195.252.80.*



Profil

icon Re: izbor kamere za amatersku upotrebu12.12.2008. u 18:46 - pre 187 meseci
Nije valjda da moderatori foruma ne mogu pomoci?
Pa ovde je ucestvovalo vise eksperata nego sto ga "sony" ima u pojekcionom birou?
 
Odgovor na temu

crnibombarder
Digitalni fotoaparati

Član broj: 23704
Poruke: 988
212.200.240.*

Sajt: pcfoto.biz


+6 Profil

icon Re: izbor kamere za amatersku upotrebu12.12.2008. u 20:52 - pre 187 meseci
Pozdrav,
tesko da ce se naci neko ovde na forumu ko je isprobao sve te modele koje ste nabrojali, pa da moze da vam ukaze na neku,a tu mislim i na sebe. Primetio sam da ste nabrojali uglavnom modele koji kao medij koriste internu memoriju / memorijsku karticu / hard-disk, pa predpostavljam da svog favorita trazite iskljucivo medju takvim' modelima gde se dosta stedi na vremenu, ali i na kvalitetu snimka.
Ja, iako ste me stavili u kos sa "prodavcima koji uvaljuju sta imaju visak na lageru", mogu samo da vam preporucim model za koji mislim da u tom cenovnom rangu koji ste zacrtali dosta nudi za svoju cenu, iako snima na MiniDV kaseticu - Panasonic GS330.
Od kamera koje ste spomenuli, a imao sam dodira sa njima, izdvojio bih Sony SR75E, ali se bas i ne uklapa u cenovni rang koji ste naveli.
Toliko od mene...
 
Odgovor na temu

VolodjaNS
Vladimir Filipovic
radnik, "NS comerc"
Novi Sad

Član broj: 204622
Poruke: 32
195.252.80.*



Profil

icon Re: izbor kamere za amatersku upotrebu13.12.2008. u 10:51 - pre 187 meseci
Ako se bavite prodajom tehnicke robe ne znaci automatski da se post odnosi na Vas, zar ne!?! A Vi bi bas trebali znati da obicno u prodajama rade ljudi (dame) koji jako malo poznaju tehniku koju prodaju, a u jednoj prodavnici cak nisu znali ni na koji se medij smesta snimak (eto bas za taj model Sony SR75E).
Ovakva je situacija u Novom Sadu na SPENS-u.

Pomenuli ste model Panasonic GS330. Malo sam "guglao" po netu i procitao par utisaka korisnika, a posebno mi upada u oci taj 3CCD system. Vidim da ovu kameru bas hvale.
Mozete li mi reci malo vise o toj MiniDV kaseti (ili da mi date neki link). Svi kazu da je tu snimak perfektan, ali kakva je sitacija kada se snimak zeli prebaciti na DVD (da gledamo preko playera na TV-u) i koliko se vremenski snimka moze smestiti na ovaj medij (verovatno da za neko putovanje, recimo letovanje, treba par kaseta). Mnogi se zale da su softveri koje isporucuju proizvodjaci ocajni i preporucuju da se koriste neki malo ozbiljniji za obradu video materijala.

Hvala Vam na pomoci, bas ste me nekako zagrejali za ovu pricu MiniDV sa 3
 
Odgovor na temu

micic_milan
Beograd

Član broj: 57629
Poruke: 120
*.opera-mini.net.



Profil

icon Re: izbor kamere za amatersku upotrebu14.12.2008. u 11:46 - pre 187 meseci
Vidi ovako,pazario sam pre desetinu dana NV-GS330 i mogu ti reci dasam se odusevio sa kvalitetom snimka.Kamerica ima ugradena 3CCD. Na dv kaseticu u sp modu ti stane 60 minuta ili 14 GB materiala prebacenog na PC.U LP modu stane 90 min.Uz kameru se dobije disk sa sa softverom.Moja topla preporuka za GS330.
miki
 
Odgovor na temu

VolodjaNS
Vladimir Filipovic
radnik, "NS comerc"
Novi Sad

Član broj: 204622
Poruke: 32
195.252.80.*



Profil

icon Re: izbor kamere za amatersku upotrebu15.12.2008. u 18:21 - pre 186 meseci
Da. Vidim da mnogi nevidjeno hvale ovaj model kamere Pnasonic NV-GS330.
Kada ste prebacili snimak na hard-disk PC-ja da li ste probali isti da narezete na DVD i da proverite kvalitet na TV-u.
Pretpostavljam da snimak sa te DV kasetice treba konvertovati pre narezivanja na DVD!?!

Iskreno da Vam kazem stalno sam skeptik oko tih kasetica. Procitao sam na ovom forumu jednu polemiku oko kvaliteta snimka na DV kasetama i na hard-disku, pa sam malo zatecen misljenjem da je kvalitet snimka na hard-disku daleko losiji neko na kasetama.
Recimo taj model Sony DCR-SR55E ima hard-disk i prosto mi je malo neverovatno da snimak nije kvalitetan spram renomea jednog Sony-ja!?!
 
Odgovor na temu

stratoss
nezaposlen
Niksic

Član broj: 199009
Poruke: 47
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: izbor kamere za amatersku upotrebu17.12.2008. u 16:19 - pre 186 meseci
Snimak na hard disku kamere se kompresuje,iz tog razloga se gubi na kvalitetu.Takodje da bi stavio snimak sa DV kasete na DVD,moras sa nekim programom da kompresujes materijal tako da ces ponovo gubiti na kvalitetu snimka u odnosu na original.Ali za neku kucnu,amatersku upotrebu to nije toliko bitno,makar mene.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

VolodjaNS
Vladimir Filipovic
radnik, "NS comerc"
Novi Sad

Član broj: 204622
Poruke: 32
195.252.80.*



Profil

icon Re: izbor kamere za amatersku upotrebu17.12.2008. u 17:00 - pre 186 meseci
Pozdrav "Stratosu"!
Mislim da smo dosli do sustine.
Snimak na DV kasetama je "sirov" ali se moze pregledati preko TV-a, ako se prikljuci kamera na TV? Jesam li dobro shvatio?
A za neku "siru" upotrebu tipa rezanje DVD-a i razmena sa prijateljima i rodbinom, potrebno je materijal "obraditi" pa tek onda narezivati na DVD!?!

Da li je moguce onda da je kvalitet snimka sa Sony DCR-SR55E toliko los u odnosu na taj komprimovani snimak sa DV kasete modela Panasonic NV-GS330?
 
Odgovor na temu

vlada1970
Novi Beograd

Član broj: 83013
Poruke: 455
*.cpe.vektor.net.



+2 Profil

icon Re: izbor kamere za amatersku upotrebu19.12.2008. u 01:46 - pre 186 meseci
VolodjaNS ,

meni se sve cini citajuci tvoje zahteve i mozda malo citajuci i izmedju redova , naravno ako sam dobro shvatio , da tebi treba jedna prosecna , ne preterano zahtevna kamera , koju ces najlakse koristiti .

Jeste , snimak sa miniDV kamere , ako imas nameru da cuvas na dvd-evima , moras da prebacis prvo na komp i onda da konvertujes snimak , u bilo koji format koji je tebi zadovoljavajuci . Bilo dvd format , avi , mpg , itd, itd.

Ima ovde mnogo tema sto obradjuju kvalitet snimaka sa odredjenih kamera , i jeste miniDV format je najkvalitetniji . Ali i najvise prostora zahteva na kompu kad se prebaci a uz to treba konvertovati sve . Mada , zavisi i da li covek ima nameru na edituje takve snimke iliti obradjuje i pravi od njih snimke odredjene namene itd. Onda amateru , miniDV mora da bude maltene jedini izbor , ako mu je kvalitet snimka najvazniji , bez obzira na svo cimanje oko konvertivanja .

Ako je to prosecno , nezahtevno snimanje putovanja , porodicnih okupljanja i tako dalje , a uz to i sam amater korisnik i ne zna mnogo a i ne trazi neki naj najkvalitetniji snimak , onda i mnoge druge kamere mogu da dodju u obzir. Takav amater , najverovatnije treba da uzme i mnoge druge parametre u obzir , koji se ticu lakoce rukovanja , lakoce prenosa i cuvanja materijala , jednostavnosti u smislu da nije neophodno bas svaki snimak konvertovati pa onda rezati na dvd . Ne samo da mu je prioritet kvalitet snimka kao sto je zahtevnijim korisnicima i naravno profesionalcima bitno , jer njima maltene druge stvari i nisu toliko vazne ( nije da nisu , ali nisu prioritet ) nego samo koliko ce biti kvalitetan snimak i nije im tesko zbog toga da rade mnogo mnogo vise posle snimanja , u smislu editovanja i konvertovanja snimaka . Ali ako sam pogodio da nisi takav , jer takvi ne pitaju mnogo ni za cenu , ne pitaju koliko ce trebati posle snimanja vremena da se cimaju oko editovanja , i na kraju i znaju da prepoznaju snimak po kvalitetu , onda mislim , da bi neka kamera koja ima flash memoriju , trebala biti uzi izbor kod tebe .

Ovo ne pricam samo zbog tebe , nego pricam sto sam malo i sebe prepoznao u ovom tvom postu i doshao do zakljucka , posto posle Nove Godine i ja planiram da uzmem neku kamericu za sebe , da bi od svih, kamera sa flash memorijom najverovatnije trebala da bude izbor za mene .

Kameru sa hard diskom sam izbacio jer mi sam hard disk ne uliva poverenje nikako . Hard disk je po meni vrlo opipljiv a popravka ako je i moguca , ko zna koliko bi kostala , ako mu se nesto desi . Kamere koje snimaju na dvd-evima sam isto izbacio , maltene zbog istih razloga opipljivosti kao i kamere sa hardom . A realno za miniDV-em nisam toliko lud , jer nemam nerava da se bakcem posle snimanja satima sa snimcima , a plus ni komp za sada nemam neki brz i kvalitetan koji bi mogao da mi izgura gigabajtska konvertovanja .

Zato odlucih da cu najverovatnije Canona FS100 da uzmem . Kupicu nekoliko SD kartica od 4 GB , onda dodatnu bateriju neoriginalnu za Canona , BP-808 .

Ne radim nista sto se tice videa za lovu i ne trazim neki vrh . Ako se ikada budem zainteresovao i poceo da razmisljam da od videa zaradim neku kintu , naravno i kad budem naucio zanat , onda necu ni pitati mnogo , uzecu najmanje nekog profi ili polu profi Canona , tipa DM-XM2 ili jos "jace" , mada ima i jos mnogo profi kamera koje su vrlo ok . Za sada za kucne aktivnosti , kamera sa flash memorijom mislim da ce mi odraditi sve sta mi treba sa vrlo prihvatljivim rezultatima za moj nivo znanja .

Pozdrav , Vlada
 
Odgovor na temu

VolodjaNS
Vladimir Filipovic
radnik, "NS comerc"
Novi Sad

Član broj: 204622
Poruke: 32
195.252.80.*



Profil

icon Re: izbor kamere za amatersku upotrebu20.12.2008. u 16:08 - pre 186 meseci
Pozdrav za "Vladu1970"!

Hvala na savetu za ovu kamericu Canon FS100.
Iskreno receno razmisljao sam i ja o ovom modelu (pogotovo o Canonu), ali i o ovoj prici sa "karticama".

Pre par godina sam kupio fotoaparat Canon Powershot A620 i moram priznati da je za mene to bilo sasvim dovoljno.
Sasvim slucajno se javila potreba da pokusam ovim digitalcem snimiti par video snimaka i posle konverzije (posle sijaset proba najbolji snimak i ton dobio sam pomocu "AnyVideoConvertera") dobio sam "nekakav" snimak koji se preko dvd-playera mogao cak solidno gledati na TV-u.
E tu se i rodila ideja o ovoj celoj prici oko izbora kamere: "Ej covece pa ovo (fotoaparat) je za fotografije i nemoguce je da snimak bilo koje video kamere nije nesto bolje od ovog"!?!

Reci mi samo u kom formatu Canon FS100 smesta na karticu video snimak.
 
Odgovor na temu

vlada1970
Novi Beograd

Član broj: 83013
Poruke: 455
92.244.140.*



+2 Profil

icon Re: izbor kamere za amatersku upotrebu20.12.2008. u 23:10 - pre 186 meseci
Pishe da snima u mpeg-2 . Sa .mod extenzijom i onda samo rename-ujes u .mpg . Znaci promenis extenziju . Nista vise .




 
Odgovor na temu

VolodjaNS
Vladimir Filipovic
radnik, "NS comerc"
Novi Sad

Član broj: 204622
Poruke: 32
195.252.80.*



Profil

icon Re: izbor kamere za amatersku upotrebu22.12.2008. u 17:09 - pre 186 meseci
Nekako u svim ovim silnim "guglanjima" i citanju ovog foruma, zaboravio sam jednu cinjenicu.
Model Sony DCR-SR55 ima takodje mogucnost smestanja snimaka na karticu.
Zar ne?
 
Odgovor na temu

vlada1970
Novi Beograd

Član broj: 83013
Poruke: 455
92.244.132.*



+2 Profil

icon Re: izbor kamere za amatersku upotrebu23.12.2008. u 02:05 - pre 186 meseci
Jeste ,moze i na memorijsku karticu sve da snima . Evo bas sad pogledah :

http://www.flixfacts.co.uk/vie...p=no&btg=WN5&t=fl&


 
Odgovor na temu

VolodjaNS
Vladimir Filipovic
radnik, "NS comerc"
Novi Sad

Član broj: 204622
Poruke: 32
195.252.80.*



Profil

icon Re: izbor kamere za amatersku upotrebu23.12.2008. u 15:34 - pre 186 meseci
Da imenjace, video sam slican (ili isti) klip na sajtu Sony-ja.
Da li si razmisljao i o modelu Panasonic SDR-H280?
Vrlo slicna prica, dakle 30Gb HDD, SD memorijske kartice, ali me nekako uvek privlaci onaj detalj - "3CCD" system.
 
Odgovor na temu

vlada1970
Novi Beograd

Član broj: 83013
Poruke: 455
92.244.143.*



+2 Profil

icon Re: izbor kamere za amatersku upotrebu24.12.2008. u 03:29 - pre 186 meseci
Nisam , ali to 3CCD odmah znaci kvalitetan aparat . Mada sad nesto gledah na itsvet-u i ne videh da ima igde da se kupi taj SDR-H280 . Mora da je skup , cim ima 3 CCD . Verujem da vredi .
 
Odgovor na temu

VolodjaNS
Vladimir Filipovic
radnik, "NS comerc"
Novi Sad

Član broj: 204622
Poruke: 32
195.252.80.*



Profil

icon Re: izbor kamere za amatersku upotrebu24.12.2008. u 21:25 - pre 186 meseci
Vidi meni je tasta trenutno kod svastike u germaniji i ja igram na kartu povrata nemackog PDV-a!?!
Cela prica ide u tom pravcu. Nasao sam nesto sto bi mogao da procitas:
http://www.simplydv.co.uk/revi...panasonic-sdr-h280-review.html

Nije nesto, ali moze da pomogne.
Citao sam mnogo toga sa "google-manije" i mogu ti reci da mnogo vise hvala onaj Sony od ove 3ccd price!?!

Na zalost, Srbija jos uek nema sajt gde bi se objavio realan test "novih" proizvoda.
 
Odgovor na temu

VolodjaNS
Vladimir Filipovic
radnik, "NS comerc"
Novi Sad

Član broj: 204622
Poruke: 32
..LAN-Lafarge.BCN.panline.net.



Profil

icon Re: izbor kamere za amatersku upotrebu12.02.2009. u 10:52 - pre 185 meseci
Slucajno juce u Novom Sadu naletim na kameru JVC GZ-MG575 sa cenom od 50.000 dinara (-1 din).
Moze li neko strucan da pogleda ovaj model na netu i da mi pojasni ovu pricu o ovim silnim megapikselima?
 
Odgovor na temu

_RS_
Beograd

Član broj: 28096
Poruke: 50
212.200.213.*



+2 Profil

icon Re: izbor kamere za amatersku upotrebu19.02.2009. u 13:42 - pre 184 meseci
Svasta ovde covek moze da procita u poslednje vreme...

Ajde jos jednom (mada je vec vise puta objasnjeno) da ponovimo neke CINJENICE!

1. 1h snimka na miniDV ~13GB
2. 1h snimka na DVD mediu 1,5-4,3GB
3. 1h snimka na memorijskim karticama, HDD-ovima (super fine) ... 4.5GB (ovo mozda nije tacno ali je tu negde i dovoljno blizu za ono sto zelim reci).

Sto je vece zauzece memorije, to znaci da je kvalitet bolji (manja je kompresija). Inace sve su ovo kompresovani fajlovi, cak i miniDV.
Medij koji je najtrajniji? MiniDV (procenjuje se preko 100god.). Samo da pojasnim malo, svi mediji pomalo degradiraju vremenom, ali posto je miniDV jedini magnetni analogni zapis digitalnog signala na traci, vrednost signala koji je u momentu zapisivanja =1, nakon 50god. imace vrednost ~ 0.8 (20% degradacije) opet se nakon iscitavanja definise kao 1. O ostalim medijima necu da pricam, verovatno znate procenjeni rok trajanja.

Ima jos vaznih parametara kada se bira kamera, najvazniji je velicina senzora (fizicka, na kilo), optika...

Kome je bitan kvalitet neka kupi MiniDV. Kome je bitno cuvanje neka kupi MiniDV :). Ko zeli jednostavno da seta medije i da pokazuje svima svoja dela a ne zeli da se smara neka kupi DVD kameru. Za sada, HDD i kamere sa mem. karticama su besmislene (HDD pre svega zbog ogranicenja velicine media).

Opet ovo na kraju je samo moje misljenje, pokusao sam da navedem neke razloge koji su meni bitni. Nemojte slusati samo trgovce, razmisljajte i svojom glavom. Ovaj sajt vam moze pomoci oko donosenja odluke sta je za vas: http://www.camcorderinfo.com/ratings.php#

Pozdrav i srecna kupovina!

[Ovu poruku je menjao _RS_ dana 19.02.2009. u 14:52 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao _RS_ dana 19.02.2009. u 14:54 GMT+1]
Beer
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalne kamere :: izbor kamere za amatersku upotrebu

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 11848 | Odgovora: 41 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.