Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

kako se upotrebljava tinol pasta???

[es] :: Elektronika :: kako se upotrebljava tinol pasta???

Strane: 1 2

[ Pregleda: 26778 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mserifov

Član broj: 86649
Poruke: 789
92.36.132.*

Sajt: elektronika.ba


+65 Profil

icon Re: kako se upotrebljava tinol pasta???14.11.2008. u 20:02 - pre 187 meseci
ti roberte krenuo za mnom i redom me ispravljaš izgleda da me nešto nevoliš
znam ja da nemože sva sa neta ali mani komentara imaš li šta konkretno ja imam 21 godinu radio sam puno toga sa elektronikom stodiram mehatroniku i nisam tuka ali nisam radio sa duvaljkom i normalno je da pitam o tome jer namejaravam da sebi kupim onu kinesku duvaljku
i da snjom počnem da nešto radim konkretno
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
93.86.151.*



+128 Profil

icon Re: kako se upotrebljava tinol pasta???15.11.2008. u 01:05 - pre 187 meseci
cela zbrka sa pastama je posledica brkanja 2 potpuno različite paste.
da malko pojasnimo stvari:
izvorni TINOL je nastao još 1905e godine, znači daleko pre elektronike i štampanih pločica.
iz iste fabrike (Kuppers Metallwerke, Bonn) je i tinol žica, opet sa tim masnjikavim puniocem.
današnja "tinol" žica osim principa da u jednom ili više kanala u samoj žici ima fluks nema mnogo sličnosti
sa izvornom. znači količina punioca u žici je predviđena da očisti lemno mesto i ako se ne pravi početnička greška
da se kalaj nosi na vrhu lemilice do lemnog mesta jer dotle fluks izgori, lemovi su znači uredni i čisti.
postupak lemljenja podrazumeva mali trenutak zagrevanja štampe i nožice komponente koja se lemi , unošenje žice na to mesto, topljenje potrebne količine žice (a time i fluksa), odmicanje žice, pa tek onda odmicanje vrha lemilice.
iako deluje komplikovano, to je samo rutina na koju i ne obraćaš pažnju a garantuje pravilan lem.
ne treba zaboraviti da kada se naprimer lemi 100 mesta, mesta se smenjuju ali je vrh lemilice uvek isti i on je taj koji trpi
svaki put efekat čišćenja površine lema. e pa jednom kada presvlaka na vrhu popusti, kreće "ždranje" i optužba da vrh ne valja a često je i sam preagresivni fluks krivac za to. kod ručnog lemljenja postoji i preporuka da se vrh ne briše o sunđer pre ostavljanja u stalak već pre samog lemljenja mesta, jer taj ružni kalaj na vrhu ustvari štiti presvlaku. mnogi rade baš obrnuto, mrljnu po sunđeru pa ostave u stalak.
masna pasta na koju ide kritika da pravi loš lem i da prska (tačnije: pršti) nije krivac, nije za elektroniku već elektriku.
recimo pomenuti potenciometar ako ima prljave ušice ili sa lošom presvlakom se može dovesti u red sa pomenutom pastom ali ako se ona nanese u jako maloj količini i koristi samo da se kalaj razvuče po metalu. spajanje žice na poti sa masnom pastom nije dobro jer nemaš načina da očistiš mesto. znači ne valja postupak a ne pasta.
ako se već koristi kod spajanja žica i drugih masivnijih spojeva, dolazi u pitanje temperatura jer lemno mesto (koje je znatno veće od ostrvca na pcb) treba zagrejati a vrh lemilice i nema neku masu pa se beži u odšrafljivanje temperature umesto produženog grejanja ili većeg vrha i tu ove masne paste prave efekat prštanja. tolko o ovoj pasti.

ona druga pasta , za lemljenje smd komponenti je sasvim drugačija stvar. smišljena je prvenstveno za "mašinsko" (tačnije automatsko) lemljenje a primenu za ručno je našla pojavom tzv duvaljki. uglavnom, zrnca praha su u masi koja služi za pripremu površine ali nije toliko agresivna kao fluks u žici za ručno lemljenje. podrazumeva se da je predviđena za lako pranje posle lemljenja. nanosi se na štampu preko šablona (stencil) u potrebnoj (=dovoljnoj) količini i to pre komponenti.
e sad kad se ručno lemi (zamena nekog ic) pa se koristi duvaljka opet je treba naneti u preporučenoj količini da kada se greje lemno mesto, zrnca praha se stapaju i povlače ka nožicama i štampi bez pravljenja mostića i kratkih spojeva (a opet da je dovoljno da lem bude pouzdan).

pasta ("vodoinstalaterska") koju koristimo za kalajisanje štampi i nije predviđena prvenstveno za to ali se pokazala dobro
a opet nema veze sa ovom gore navedenom koja je baš za štampe. stvar fluksa i postupka lemljenja ih "malko" razlikuje.
 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
91.150.106.*



+101 Profil

icon Re: kako se upotrebljava tinol pasta???15.11.2008. u 01:19 - pre 187 meseci
Samo Te posmatram i mislim se......

Da ti BOG Podari zdravlja,,za nastupajuca pitanja,,,,,

B R A V O !!!!!!!!

nemam reci za dodavanje,,,,,,,,ama bas NI jednu jedinu rec ,sve je tu ,,!!!!!!!!!!!!!!!!!!!,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

____________N E V E R O V A T N O------tacno !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Odgovor na temu

boogi
RS-BiH

Član broj: 56974
Poruke: 352
*.teol.net.



+7 Profil

icon Re: kako se upotrebljava tinol pasta???12.02.2016. u 14:19 - pre 99 meseci
savjet - čime se najefikasnije i kako čisti ovaj FLUX?
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: kako se upotrebljava tinol pasta???12.02.2016. u 21:23 - pre 99 meseci
Nitro razredjivacem.
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

vlada951

Član broj: 338529
Poruke: 173



+1 Profil

icon Re: kako se upotrebljava tinol pasta???12.05.2018. u 04:40 - pre 72 meseci
i sta ste se dogovorili koja je pasta dobra da se kupi
 
Odgovor na temu

dejan_osipaonica

Član broj: 117677
Poruke: 438
212.178.240.*

Sajt: s3.bitefight.rs/user/bite..


+6 Profil

icon Re: kako se upotrebljava tinol pasta???13.05.2018. u 23:05 - pre 72 meseci
Abrazivna panol pasta za ruke. Uvek dobro dodje u svakoj kuci i ima siroku primenu
amiga je dve godine zaredom dobila gremi nagradu,a ostali?
http://s3.bitefight.rs/user/bite/88097
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: kako se upotrebljava tinol pasta???

Strane: 1 2

[ Pregleda: 26778 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.