Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Dekadni broj u binarni-kako ?

[es] :: Matematika :: Dekadni broj u binarni-kako ?

[ Pregleda: 25680 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
79.101.137.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Dekadni broj u binarni-kako ?16.10.2008. u 22:43 - pre 188 meseci
Ljdi pomozite mi da se setim kako se neki dekadni broj naprimer 586 pretvara u binarni, treba mi za elektroniku. ZNam da se nesto deli pa sa nekim ostatcima ali bilo je to pre 3-4 godine kad sam ja radio tako da sam zaboravio.... I jos jedno pitanje kako se dekadni broj pretvara u heksadekadni. Hvala svima unapred. Sto se tice pretvaranaj dekadnog broja u binarni znam preko digitrona na kompu, onaj windowsov kalkulator , ali me zanima jel moze to da radi digitron Casio fx-82TL i kako, koja je opcija za pretvaranje. A akd vec pitam i ovo moze li mi neko objasniti da li je moguce i ako pretvoriti binarni broj u dekadni..... sad mnogo pitam ali jbg bolje je da znam :)
A digitron je ovakav
P.S. koji kalkulator-digitron ovo moze da radi ! ! !

Pozdrva ov Nikole.
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

spami
Miroljub Spasic
Beograd

Član broj: 30088
Poruke: 8
92.244.138.*

Sajt: www.miroljub.iz.rs


+1 Profil

icon Re: Dekadni broj u binarni-kako ?17.10.2008. u 00:51 - pre 188 meseci
Ovde je uputstvo http://www.google.com/url?sa=t...mp;sig2=6f5xKoml9jISG8Zmht6yHw i izgleda da ne moze ovaj digitron, koliko sam ja video.


Deli se sa 2,sve dok se ne dobije 0, a ostaci predstavljaju cifre binarnog zapisa (zapisani odozdo prema gore).

Pr:

586:2=293 ost=0
293:2=146 ost=1
146:2=73 ost=0
73:2=36 ost=1
36:2=18 ost=0
18:2=9 ost=0
9:2=4 ost=1
4:2=2 ost=0
2:2=1 ost=0
1:2=0 ost=1

1001001010

Isti je postupak i za pretvaranje iz dekadnog u hexadecimalni zapis, naravno deli se sa 16.

Ovo bi moglo da bude za binarni u dekadni , gde je n broj cifara binarnog broja, a cfra na i-toj poziciji gledajuci broj zdesna na levo.
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
79.101.196.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Dekadni broj u binarni-kako ?17.10.2008. u 15:57 - pre 188 meseci
Hvala ti puno na odgovoru.
Ali kazi mi jel znas neku marku digitrona koja moze to da radi, mislim na pretvaranje dekadni u binarni, dekadni u heksa dekadni.... ?
I jel moguce binarni broj pretvoriti u dekadni i kako ?
I jel moguce heksadekadni pretvoriti u dekadni i kako ?
Jel postoji jos neko pretvaranje kao sto je dekadno binarni, dekadno heksadekadni...?
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

RMAN
Milan Đukić
student
Knićanin

Član broj: 32492
Poruke: 1166
*.zrlocal.net.



+5 Profil

icon Re: Dekadni broj u binarni-kako ?17.10.2008. u 22:18 - pre 188 meseci
Binarni u dekadni:
Evo broj iz prethodnog zadatka . Ovim cemo izvrsiti proveru da li je to ustvari broj 586.

Ides od nazad tako da je zadnji broj nultog stepena pa predzanji stepena 1 itd.
Evo ovako:
A to je jednako:
Potamnio sam brojeve 1 i 0 pa kad ih napises od nazad dobices .

Heksadecimalni u dekadni
Mozes prvo da pretvoris heksadecimalni u binarni.

Ajd da pretvorimo u binarni.
Ides od nazad i pretvaras svaku heksa cifru u binarni broj sa 4 cifre. Znaci ovako:



Pa je heksa broj u binarnom odnosno kad izbacimo prve dve nule jer nema potrebe da ih pisemo dobijemo broj od gore .
Sad pretoris broj u dekadni na isti nacin kao gore.


I odgovor na poslednje pitanje: Da postoji. Moguce je pretvarati iz svakog brojnog sistema u svaki i ne samo cele brojeve nego i sa zarezom npr. 23.678

Eureka!

MILAN DJUKIC
D J U K A
 
Odgovor na temu

Daniel011
Beograd

Član broj: 76088
Poruke: 1101
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 2336441


+3 Profil

icon Re: Dekadni broj u binarni-kako ?17.10.2008. u 23:02 - pre 188 meseci
Možeš heksadekadni pretvoriti i direktno u dekadni, na sličan način kao što binarni pretvaraš u dekadni. S tom razlikom, da ovde cifre ne množiš sa stepenima dvojke, nego sa stepenima 16-tice. Pri računanju, umesto heksadekadnih cifara A, B, C, D, E i F pišeš odgovarajuće brojne vrednosti u dekadnom sistemu, tj. A=10, B=11, ..., F=15.

U prethodnom primeru, to bi izgledalo ovako:



Ako te sve ovo zbunjuje, pođi od toga na koji način dobijaš vrednost dekadnog broja - pa isto tako što cifre zdesna nalevo množiš sa , , , ..., a zatim ih sabereš.



Što se tiče digitrona, koliko sam ja do sada video, svaki bolji digitron (tj. onaj koji ima malo više od 4 osnovne operacije i korenovanja) može da radi konverzije između binarnog, oktalnog, dekadnog i heksadekadnog sistema. I za ovaj digitron čiju si sliku postavio, skoro sam ubeđen da to može, čim ima tastere za heksadekadne cifre A, B, C, D, E i F. Mada ni ja u uputstvu nisam uspeo da pronađem da su igde spomenuti brojni sistemi, što me malo čudi.
 
Odgovor na temu

EArthquake

Član broj: 20684
Poruke: 884
*.eunet.rs.



+67 Profil

icon Re: Dekadni broj u binarni-kako ?18.10.2008. u 11:44 - pre 188 meseci
imam isti taj digitron , nema opcije za heksadecimanlne , binarne i oktalne base , ali sledeci model u istoj seriji ima fx-85W recimo i pristupa im se preko mode dugmeta ...
 
Odgovor na temu

Daniel011
Beograd

Član broj: 76088
Poruke: 1101
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 2336441


+3 Profil

icon Re: Dekadni broj u binarni-kako ?18.10.2008. u 12:36 - pre 188 meseci
Sad čisto mene zanima - da li one oznake heksadekadnih cifara od A do F, obeležene crvenom bojom iznad tastera hyp, sin, cos, tan,... imaju uopšte neku funkciju?
I kako postižeš da na tom modelu digitrona otkucaš neku od tih cifara?
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
79.101.169.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Dekadni broj u binarni-kako ?18.10.2008. u 14:15 - pre 188 meseci
Aj prvo da ti odgovorim pa daonda procitam ostale postve :)
Mozes da otkucas na tom digitronu i A,B,C,D,E,F i evo kako.
Oni su obojeni crveno pa pritismes provo dugme ALPHAi onda bilo koji od tih slova ali nisam probao da vidim da li radi, a isto se radi naprimer ako je neka funkcija obelesena cuto ond se pritisne SHIFT pa ta funkcija znaci to moze da se odrati. Ali ad cu tek probati.
-------------------------------------------------
RMAN i Daniel011 hvala vam na odgovorima sada meni ostaje smao da ovo uvezbam i nacm :) a sto se tice digitrna ocigledno su funkcije neupotrebljive sad sam probao, ali pokusacu da dobavim ovu verziju koju je EArthquake pomenuo i da vidm sta moze ona. Sad su mi jasni ovi brojevi.
Inace kao se neko buni st sam ovo pitao ja sam 3. godina elektrotehnicar energetike, to je cetvorogodisnji obrazovni profil u tehnickoj skoli, a idem na takmicenje iz energetse elektronike pa mi trebju binarni brojevi....a usput reko da pitam i za ostale.....
Pozdrav i hvala vam puno.
P.S. Zna li neko neki link neke prodavnice u Srbiji koja prodaje kalkulatore.

[Ovu poruku je menjao ptak 13. dana 18.10.2008. u 15:51 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao ptak 13. dana 18.10.2008. u 15:58 GMT+1]
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: Dekadni broj u binarni-kako ?18.10.2008. u 15:58 - pre 188 meseci
Svaka bolje opremljena knjizara i svaka kineska radnja prodaju kalkulatore. Predlazem ipak ovo prvo.

Ako je moguce, biraj neku poznatiju marku, mada je danas tesko znati sta je original a sta kopija. Jedan od kriterijuma za kupovinu moze ti biti i proba kvaliteta tastature. Probaj da otkucas nekoliko brojeva brzo i proceni kakav je osecaj. Ukoliko tastatura zaglavljuje, preskace, neprecizna je, nedefinisana hodom, ne reaguje na neke ostrije uglove prititiska - verovatno ni kalkulator nije boljeg kvaliteta. Ovo inace moze da bude frustrirajuce kada pocnes ozbiljnije da korstis kalkulator, meni se desilo.


BIN, DEC, HEX, OCT imaju mnogi kalkulatori i to mozes proveriti na licu mesta. Ja sam kupio neki Citizen pre izvesnog vremena, i za sada je Ok.
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
79.101.169.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Dekadni broj u binarni-kako ?18.10.2008. u 16:12 - pre 188 meseci
E sada malo skrecemo sa teme te se nadam da ce moderatori "biti dobri " i da nece ukloniti poruke i teme, molio bi ih da to ne cine vec da ostave poruke u celosti.
Sto se tice calculatora ozbiljno sam bio namerio da uzmem Texas instrument ti82 ali sam odustao....medjutim sada cu morati uzeti neki graficki digitron i neki malo boli obican, mislim numricki ne graficki.
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2789 Profil

icon Re: Dekadni broj u binarni-kako ?20.10.2008. u 14:42 - pre 188 meseci
Svojevremeno sam imao neki Texas Instruments kupoljen u Budimpesti sa solarnim celijama. Ne da je zezao kada ima slabije svetlo ili kada mu boja ne odgovara. Sa druge strane, kasnije je moj tata kupio neki TRULY koji je bio do yaya. U svakom slucaju, kalkulatori ne bi trebalo danas da budu skupi, pa i ako se jednom zeznes, ne bi trebalo da bude velika steta. Jedan poznanik je pretprosle godine nabavio kalkulator za ispit iz numericke. Ne da je to bilo moderno fenzi djubre. Nisi mogao da ukucas broj i pritisnes sin da bi dobio sinus tog broja, jer nije radio u postfiksnom rezimu, nego si morao da pritisnes sin, pa levu zagradu, pa broj, pa desnu zagradu i naravno, posle svega jednakost. Jednom recju, sve zavisi.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
79.101.204.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Dekadni broj u binarni-kako ?20.10.2008. u 14:56 - pre 188 meseci
Ma znam i ja sam slusao razne price, ali me zania gde u Srbiji mogu naci Texas Instrument, ili CASIO digitron, dnosno kalkulator, ali graficki, a zanima me i koji moze raditi ovo prtvaranje treba i do aprila jer je tadatakmicenje iz eletronike, a meni bas zbog toga teba a trebace mi i dalje. Uzeo bi ja i graficki i "obican" ali koji, gde , i koji radi ove brojeve ?
Dajte neki link prodavnice u Srbiji ! ! !
P.S. Prpbao sam ukucati naprimer (24A) ali niam doijao nikakvo resenje na ovom digitrnu sa gornje slike. Sto znai kineska kopia kja ne radi nikakve binarne,heksadekadne.... brojeve. Kinesko njesra
Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.telenor.co.yu.



+2789 Profil

icon Re: Dekadni broj u binarni-kako ?26.10.2009. u 12:06 - pre 176 meseci
Znak je isti. Ceo deo valjda znaš. Za razlomljeni množi razlomljen deo sa dva i kad god dobiješ manje od jedan, piši 0, a kada dobiješ 1 ili više, piši 1 i dobi tu jedinicu.

Primer:

(cifre se ponavljaju počev od tačka-zareza).















































...
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Dekadni broj u binarni-kako ?

[ Pregleda: 25680 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.