Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Moze li se na svom sajtu koristiti informacije sa drugih sajtova...

[es] :: E-Marketing :: Moze li se na svom sajtu koristiti informacije sa drugih sajtova...

[ Pregleda: 4833 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

elektros
Bač

Član broj: 84580
Poruke: 428
212.200.234.*



+4 Profil

icon Moze li se na svom sajtu koristiti informacije sa drugih sajtova...09.09.2008. u 08:23 - pre 190 meseci
Naime, primetio sam da dosta " ozbiljnih " kompanija na njihovim sajtovima objavljuju informacije koje se nalaze na drugim mestima i da obavezno na kraju teksta navedu izvor informacije. Moje pitanje se odnosi na to da li i ja mogu da radim tako a da me neko ne bi tuzio za autorsko pravo ili sta vec... Planiram da pokrenem svoj blog na kome bih objavljivao vesti iz odredjene oblasti.

Hvala.
Nije važno učestvovati, važno je pobediti !!!
 
Odgovor na temu

srlexic
Srdjan Jankovic
Product & Marketing Manager
Zrenjanin

Član broj: 4798
Poruke: 446
212.200.164.*

Sajt: www.economy.rs


+1 Profil

icon Re: Moze li se na svom sajtu koristiti informacije sa drugih sajtova...09.09.2008. u 10:43 - pre 190 meseci
Ovo je najnoviji vid promocije pod nazivom Widget Advertising - kompanije koje generišu različite sadržaje omogućavaju drugim sajtovima da preuzimaju sadržaje.

Ovo se može izvesti pomoću Javascripta, iFrame-a ili pomoću RSS-a generisati html sadržaj na stranici
Economy.rs poslovni portal
*************************************************
http://www.economy.rs/

Biznis Centar
*************************************************
Web hosting - http://www.economy.rs/bizniscentar/web-hosting/
Registracija domena - http://www.economy.rs/bizniscentar/registracija-domena/
Izrada web sajta - http://www.economy.rs/bizniscentar/web-dizajn/
 
Odgovor na temu

websurfer
websurfer
Srbija

Član broj: 199973
Poruke: 964
*.dynamic.adsl.itsisp.net.



+11 Profil

icon Re: Moze li se na svom sajtu koristiti informacije sa drugih sajtova...04.11.2008. u 12:49 - pre 188 meseci
Mislim da je pitanje da li moze da se odradi obican copy past sadrzaja na sajt i navede se izvor, autor i link (a ne koriscenje posebnih servisa tog sajta za prikazivanje vesti ili nekog drugog sadrzaja).

A sta je sa koriscenjem iFrame ako na svom sajtu prikazes ceo sadrzaj tudjeg sajta a od tvog sajta ostane recimo samo navigacija na nekakvoj liniji na vrhu strane? U tom slucaju posetioci vide i koriste taj drugi sajt ali kroz tvoj sajt tako da ga ne napustaju.... Da li je to kradja celog sadrzaja tog drugog sajta ili je sve OK?
 
Odgovor na temu

bobrock1

Član broj: 30653
Poruke: 105
*.static.zrlocal.net.



+8 Profil

icon Re: Moze li se na svom sajtu koristiti informacije sa drugih sajtova...07.11.2008. u 14:45 - pre 188 meseci
U vezi copy/paste na stranicu bez dozvole, ovako stvari stoje:

To je nelegalno.

Ipak, ako vec kopirate, stavite izvor, ako krene naopako sa tuzbama manje ce da boli, jer vem nece nakarikati nematerijalnu stetu, dusevni bol i slicno koji budu veci deo presudjenog iznosa.
 
Odgovor na temu

websurfer
websurfer
Srbija

Član broj: 199973
Poruke: 964
*.dynamic.adsl.itsisp.net.



+11 Profil

icon Re: Moze li se na svom sajtu koristiti informacije sa drugih sajtova...07.11.2008. u 21:24 - pre 188 meseci
A u vezi iFrame, ako "kroz svoj sajt" prikazes ceo sadrzaj tudjeg sajta a negde sa strane ostavis samo neku navigaciju tipa "povratak na mojsajt.xyz" i "ukloni okvir"? Da li je to legalno?
 
Odgovor na temu

dj011

Član broj: 27347
Poruke: 272
*.vw.shawcable.net.

Sajt: www.enquisition.com


+7 Profil

icon Re: Moze li se na svom sajtu koristiti informacije sa drugih sajtova...01.02.2009. u 20:49 - pre 185 meseci
Ilegalno ne u smislu da se ovo verovatno nigde ne spominje u criminal code, tako da nece policija doci da te hapsi. Ovo bi spadalo pod "civilne" zakone, u vezi copyrighta, trademarka i slicnih.

Ali vlasnik sajta uvek moze da POKUSA da te tuzi za bilo sta, a da li ce stvarno uspeti verovatno zavisi da li si imao neke materijalne koristi od toga,da li je on ima materijalnih gubitaka, da li si zbunjivao ljude i predstavljao se kao on (trademark), ili sirio klevete itd....

mada mi ovde mozemo samo da nagadjamo, za sigurno ce jedino advokat moci da ti kaze
 
Odgovor na temu

zokili85
Zoran Mirković
Beograd

Član broj: 210142
Poruke: 3
*.adsl.verat.net.

Sajt: www.bisdekor.in.rs


Profil

icon Re: Moze li se na svom sajtu koristiti informacije sa drugih sajtova...02.02.2009. u 16:26 - pre 185 meseci
Interesuje me da li na svom sajtu mogu da postavim npr. grb crvene zvezde, partizana, liverpula,...?
 
Odgovor na temu

dj011

Član broj: 27347
Poruke: 272
*.vw.shawcable.net.

Sajt: www.enquisition.com


+7 Profil

icon Re: Moze li se na svom sajtu koristiti informacije sa drugih sajtova...02.02.2009. u 21:30 - pre 185 meseci
u teoriji:
(nisam advokat pa PRETPOSTAVLJAM) da se amblemi tretiraju kao trademarks. Nije da li mogu ili ne mogu da se stave, vec kako se stave. Naprimer, mozes slobodno na sajtu da spomenes Microsoft (iako je trademark) 100 puta, ali ces imati problema ako koristis rec microsoft da zbunjujes ljude...naprimer da tvrdis da si zvanicni microsoft site, itd...

druga stvar je sama slika od grba, ne znam kakvi su zakoni u vezi slika (i ovoj slucaju od grbova). Obicno bi trebao da imas dozvolu od vlasnika slike da bi je stavio. U vecini slucajeva je vlasnik slike grba klub, jedino ako ju je nacrtao neki navijac, pa ko je onda vlasnik bog te pita...

kratak odgovor - u praksi:
sumljam da bi imao nekih problema
 
Odgovor na temu

websurfer
websurfer
Srbija

Član broj: 199973
Poruke: 964
*.dynamic.adsl.itsisp.net.



+11 Profil

icon Re: Moze li se na svom sajtu koristiti informacije sa drugih sajtova...03.02.2009. u 08:38 - pre 185 meseci
Bilo bi dobro kad bi neko upuceniji odgovorio, ovako mozemo svi nesto da nagadjamo...
 
Odgovor na temu

2stamlers

Član broj: 142487
Poruke: 128
82.117.201.*



Profil

icon Re: Moze li se na svom sajtu koristiti informacije sa drugih sajtova...03.02.2009. u 10:03 - pre 185 meseci
Ono sto mene zanima jeste da li je legalno to sto radi http://www.naslovi.net ? Indexiraju razne sadrzaje raznih sajtova i prikazuju samo deo artikala, sa obaveznim linkom ispod "Nastavi sa citanjem.." ka originalnom sajtu. Moze neko ko se razume malo ovo da pojasni? Hvala
 
Odgovor na temu

acca3
Aleksandar
internet konsalting
internet

Član broj: 81635
Poruke: 353
79.101.63.*

Sajt: https://plus.google.com/+..


+23 Profil

icon Re: Moze li se na svom sajtu koristiti informacije sa drugih sajtova...03.02.2009. u 11:04 - pre 185 meseci
Koliko ja znam, Naslovi imaju dogovore sa svim tim izvorima. Mozda gresim, ali cini mi se da sam cuo da imaju. A i, mislim da je vlasnik ovde na forumu pa ce se javiti mozda i sam da kaze.
A inace, skoro je bila jedna tuzba u Americi zbog toga, New York Times je tuzen od strane GateHouse Media Inc. bas zbog toga. Pao je dogovor (poravnanje) pre sudjenja http://www.washingtonpost.com/...009/01/27/AR2009012701150.html

E sad, sto kaze dj011 u praksi se retko desava problem, ima milion sajtova koji to rade bez problema. Problem moze da nastane kada onaj ko uzima vest postane popularniji od sajta koji je objavio originalnu vest.

seo optimizacija sajtova za Google
Neparno 10
 
Odgovor na temu

2stamlers

Član broj: 142487
Poruke: 128
82.117.201.*



Profil

icon Re: Moze li se na svom sajtu koristiti informacije sa drugih sajtova...03.02.2009. u 13:43 - pre 185 meseci
Voleo bih da se vlasnik Naslova javi da pojasni, posto bih i sam hteo da pravim sajt slicne vrste, naravno na engleskom govornom podrucju i naravno ne konkurentan gorepomenutom sajtu.

Kako Google i ostali search engine-i imaju pravo da prikazuju snipete texta unutar strane pretrage? Znam sa sigurnoscu da oni biraju ponekad meta description text, a ponekad i najrelevantniji text stranice. A oni sigurno nemaju nikakav dil sa vlasnicima autorskih prava sajtova.
 
Odgovor na temu

dj011

Član broj: 27347
Poruke: 272
*.vw.shawcable.net.

Sajt: www.enquisition.com


+7 Profil

icon Re: Moze li se na svom sajtu koristiti informacije sa drugih sajtova...10.02.2009. u 00:04 - pre 184 meseci
Citat:
2stamlers
Kako Google i ostali search engine-i imaju pravo da prikazuju snipete texta unutar strane pretrage? Znam sa sigurnoscu da oni biraju ponekad meta description text, a ponekad i najrelevantniji text stranice. A oni sigurno nemaju nikakav dil sa vlasnicima autorskih prava sajtova.


u US imaju zakon koji zovu fair use u vezi informacije http://www.copyright.gov/fls/fl102.html i google.com prati americke zakone. u teoriji, smes da navedes deo tudje informacije ako das kredit vlasniku informacije. isto kao u skolskim sastavima smes da navodis tudj rad ako stavis reference na vlasnika
 
Odgovor na temu

[es] :: E-Marketing :: Moze li se na svom sajtu koristiti informacije sa drugih sajtova...

[ Pregleda: 4833 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.