Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

ariston no-frost kombinovani frižider - curi unutra voda iz izduvnih otvora

elitemadzone.org :: TechZone :: Bela tehnika :: ariston no-frost kombinovani frižider - curi unutra voda iz izduvnih otvora

[ Pregleda: 15703 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

oliverj
Zemun

Član broj: 192128
Poruke: 13
*.dynamic.sbb.rs.



+12 Profil

icon ariston no-frost kombinovani frižider - curi unutra voda iz izduvnih otvora29.08.2008. u 00:03 - pre 190 meseci
Pogledao sam sve teme i nisam nigde našao ovakav problem i rešenje za njega, iako ima sličnih problema. Izvinjavam se ako nisam dobro pogledao. Molim za savet.

Imam Ariston no-frost kombinovani frizider, gore mali zamrzivač, dole frižider (zaboravio sam tačan model jer je kupljen pre dve godine, a izglada kao ovaj http://www.hotpoint-ariston.it...ductsheet.do?productId=48438IT samo što je neznatno niži i uži). Kupljen je u jednoj od onih radnji koja prodaje oštećene frižidere, navodno iz fabrike. Frižider je bio malo udaren u vrata, no gledao sam motor jer je valjda to najbitnije, i ustanovio da na njemu ne piše proizvodjač, ili barem ja ne umem da nadjem, ali da piše "made in Brazil" pa sam mislio da je to ok, da je original, jer sigurno ovi naši da su ugrađivali neki svoj, ne bi bio iz Brazila. Po mojoj logici, nisam mogao da utvrdim da mu osim ogrebotina išta drugo fali. Imao je čak i posudicu za maslac unutra, baš kao i na Ariston sajtu.
Frizider je stajao kod moje devojke u stanu i prva 4-5 meseci je radio ok, hladio odlično, spolja se nije zagrevao, i tako... sve je bilo kako treba. Onda je jednog dana počela da curi voda iz onih otvora iz kojih duva vazduh u donji deo, to su oni otvori koji se nalaze na "plafonu" frižidera, na pregradi koja deli zamrzivački deo od ovog donjeg. Ja sam pokušavao da smanjim pa kad nije upalilo da povećam tempreraturu ali ništa nije pomagalo, curi skoro svaki dan. Došlo je leto, nikog nije bilo u stanu, isključila je frižider i kada ga je opet uključila na jesen, sve je opet bilo ok, ali opet samo 4-5 meseci. Posle toga je počelo opet da curi. Tek tada smo zvali servis (prošlo je 13 meseci i prošla je garancija, naravno) i došao je neki majstor baš kad ja nisam bio tu, i rekao je devojci da je to "relativno često kod no-frost frižidera" i da se zapravo zaledi odvodna cev pozadi pa da voda nema kuda nego kroz te izduve curi. Otopio je to fenom (ona, naravno!, nije uspela da zapamti ni gde se nalazi taj deo koji je majstor otapao) i sve je opet bilo ok jedno 4 meseca. Trpeli smo tako da je sve mokro i to je trajalo do ovoga leta kada sam ja uzeo frižider kod sebe jer u mom stanu frižider uglavnom stoji prazan (voda, sokovi, pivo dole i u zamrzivaču sladoled). Mislio sam da je kod nje bio prepun zamrzivač pa da je zbog toga cureo a da ću mu ja uhvatiti "caku". Bacio sam svoj stari frižider (Obodin, 30 god. star, od kada sam ga izbacio smanjio mi se račun za struju 200din!) i uključio sam Aristona negde početkom ovog jula. Sve je bilo ok. Kupio sam i živin termometar da "pratim" šta se zbiva unutra i ustanovio da je sve ok, kada se sve postavi kako piše u uputstvu (gornji prekidač na "care" donji na "medium") u frizu je -23C a u frižideru je oko +3C (varira od +3 do +5C). Ovo -23C mi je izgledalo malo previše ali sam proverio na Netu i uglavnom piše da je to najbolja temperatura i gore i dole. Proveravao sam i šta se dešava u onoj posudi koja se nalazi iznad motora. Prvih 10-15 dana je tu bila vrlo mala količina vode (veličine oko 5-6 velikih kapi zajedno) a onda je to nestalo. Dok radi čuo se neki šum kao da se sliva po nečemu unutra lagano voda pa sam mislio da je sve ok i da voda cirkuliše a da to što je nema na isparivaču iznad motora prosto predstavlja normalu za no-frost aparat. Nisam očekivao probleme još. Ali, onda sam pre oko 10 dana (znači, negde oko mesec i po od puštanja u rad kod mene) počeo da, kada otvorim vrata frižidera, zatičem malu baricu vode u prvoj posudi u vratima. Količina vode je bila mala, tako da sam sumnjao da se kondenzuje, pa sam gornju policu u vratima izbacio da "lakše struji vazduh kroz one otvore". Obrisao sam tu prvu baricu i onda posle oko 48 sati eto je opet. Tempreratura unutra i gore i dole je bila ista. Spoljnja je ista kao i poteklih 40 dana, i nema nikakvih promena u korišćenju (ista količina stvari unutra, ista frkvenca otvaranja vrata u toku dana). Posle par čišćenja barice, dakle 6 do 8 dana, jer se ova stvarala otpilike svakog drugog dana, ustanovio sam da je frižider vrlo malo nagnut ka vratima pa sam podesio nogice tako da sada sotiji stabilno ali da je mali nagib prema zadnjem delu a ne prednjem. Mislio sam da posto voda zbog gravitacije ide prema tim otvorima napred umesto prema nekom odvodu koji se valjda nalazi negde nazad. Onda je naredna 4-5 dana sve bilo ok. I juče sam otvorio vrata frižidera i zatekao veću količinu vode ne samo u posudama u vratima nego i po gornjim staklenim policama i na najnižoj posudi sa poklopcem (za voće-povrće). Zapravo, desilo se isto ono što je bilo i kada je bio kod moje devojke.

Molim vas, da li ima iko (koga nije mrzelo da sve ovo pročita) a ko se bavi popravkom frižidera da mi objasni da li je rešiv ovaj problem i kako.

hvala
 
Odgovor na temu

Pajapatak
Srbija,Bgd

Član broj: 26601
Poruke: 791
77.46.217.*

Sajt: www.frigoservis.rs


+10 Profil

icon Re: ariston no-frost kombinovani frižider - curi unutra voda iz izduvnih otvora30.08.2008. u 12:11 - pre 190 meseci
Moguce je ono sto ti je rekao majstor. Iz nekog razloga on uspe da zamrzne putanju za odvod vode. To mora da se vidi na licu mesta ili otopi ga opet pa teraj 4-5 meseci.
Serviser rashladne tehnike
 
Odgovor na temu

oliverj
Zemun

Član broj: 192128
Poruke: 13
*.dynamic.sbb.rs.



+12 Profil

icon Re: ariston no-frost kombinovani frižider - curi unutra voda iz izduvnih otvora30.08.2008. u 14:35 - pre 190 meseci
Ja sam još preksinoć (u vreme kada sam pisao prvi post ovde) krenuo sa otapanjem. Zapanjilo me je da je to trajalo 15-ak sati jer sam očekivao da to bude kratkotrajniji proces. Trajalo je toliko jer je tek posle 7-8 sati od kad sam ga isključio počela da se pojavljuje voda u posudici iznad motora! Dakle, zaista je nešto u tom odvodnom kanalu žestoko zaledilo kad mu je toliko trebalo da počne da se otapa. I još mi je trebalo nekoliko sati da se sve to izlije napolje i to uglavnom upravo kroz te otvore za ventilaciju. Uz to morao sam da ga povremeno naginjem napred da istekne ta voda i iz otvora i tamo sa motora jer je ta posuda bila puna a nema načina da to ispari samo osim da se izlije naginjanjem, jer motor ne radi (a da ga uključim da radi zaledila bi mi se opet voda koja je još bila unutra). Tako da je ispao veliki posao jer sam onda morao i da čistim ceo pod kuhinje jer se tu razlivala voda.... Očigledno je problem što se taj kanal zaledi. Ali pitanje je bilo - zašto se to dešava? I, kako da to rešim??

U svakom slučaju Pajapatak, hvala na savetu. Ne znam da li se baviš popravkom frižidera ili ne, ali meni bi značilo da mi neko kaže kako može ovo da se popravi i da li je to isplativa operacija? Šta si mislio pod: "To mora da se vidi na licu mesta"? Da li majstor može relativno jednostavno da utvrdi gde se zaleđuje i koje je rešenje? (Ja, laički, zamišljam da bi popravka izgledala tako da se skine ceo zadnji deo frižidera da bi se ogolila ta cev kroz koju ide odliv, pa se onda postavi neko novo crevo, pa nazad izolacija.) Kao što sam napisao, njemu više ne treba 4-5 meseci da počne da curi, sada je to uradio za 40-ak dana! Jedno je odleđivati frižider dva puta godišnje a drugo svaka dva meseca.

Ako je neko imao sličan problem i rešio ga je uspešno, ili je majstor pa zna rešenje - molim ga da se javi.

Hvala.

PS Inače, sinoć sam uključio frižider (pošto sam ga "iscedio" i oprao pa osušio), i za svega par sati je postigao temperaturu, sad radi čak se i motor pali vrlo, vrlo retko. Sve je ok, tih je, lepo izgleda, ali izgleda da i "previše dobro hladi".

PPS Zaboravio sam da dodam - našao sam koji je model u pitanju (moža nekom majstoru to znači). Radi se o kombinovanom frižideru Ariston MTM 1711 F.


[Ovu poruku je menjao oliverj dana 30.08.2008. u 15:46 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Pajapatak
Srbija,Bgd

Član broj: 26601
Poruke: 791
93.86.46.*

Sajt: www.frigoservis.rs


+10 Profil

icon Re: ariston no-frost kombinovani frižider - curi unutra voda iz izduvnih otvora02.09.2008. u 01:22 - pre 190 meseci
Nesto nije u redu u ciklusu samootapanja a moguce je i da grejac nije u redu.
Serviser rashladne tehnike
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Bela tehnika :: ariston no-frost kombinovani frižider - curi unutra voda iz izduvnih otvora

[ Pregleda: 15703 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.