Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Domaining – osnove

[es] :: Hosting :: Domeni :: Domaining – osnove
(TOP topic, by Milan Gligorijevic)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 26706 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

stani-pani
Beograd, Srbija

Član broj: 79167
Poruke: 119
*.dialup.sezampro.yu.



+3 Profil

icon Domaining – osnove25.08.2008. u 19:17 - pre 189 meseci
Nazvao sam ovaj thread „Domaining – osnove“ zato što sam i ja početnik u ovome, iako se domainingom bavim od 2005. godine. Ovo pišem kako neko drugi ne bi napravio iste greške kao i ja u početku (mada ih i dan danas pravim)...naravno na vama je da odlučite koliko je ova moja pisanija korisna ili ne.

Domaining (kovanica, videćete da i Word podvlači tu reč crveno, ali ja ta reč kao domen zauzeta u preko 40 extenzija) označava bavljenje preprodajom domena od strane fizičkih lica (pojedinaca kao što sam ja) i pravnih lica (kompanija koje se time bave) zarad sopstvene koristi (kao i svaki drugi posao). Ljudi koji se time bave nazivaju se domainers (domejneri). Vrlo je teško naći neki afirmativni članak o nama. Ne vole nas ni webmasteri (mada dozvoliću sebi da se ubrojim i u tu grupu ljudi). To je i delimično razumljivo. Webmaster je kreator, i on će kad tad doći do pitanja domena za svoj sajt, a vrlo je verovatno da naziv domena koji njemu odgovara je već zauzet od strane domejnera, koji ga koristi kao parking stranicu (mini-sajt pun affiliate linkova). Ali kao što sam rekao webmasteri su kreativne ličnosti, tako da će naći ili neku jeftinu alternativu kod prizemljenih domejnera ili čak i naći slobodan domen za svoj projekat. Uzmimo npr englesku reć „colour“. Ona ima preko 200 miliona rezultata u googlu, isto tako dosta ljudi tu reč ubacuje u pretragu iz raznoraznih razloga. Domen www.colour.com je parkirana stranica, registrovan daleke 1996. Godine. Sa druge strane domen www.colourlovers.com je razvijen sajt (meni jedan od omiljenih i vrlo koristan za webdizajn i dizajn uopšte), registrovan je 2004. Godine. Google daje nešto preko 100 hiljada rezultata za termin „colour lovers“ (i to samo zato što je sajt poznat, inače je imho ovaj termin besmislen), ali se zato www.colourlovers.com nalazi na prvom mestu kada neko preko googla traži reč „colour“. Znači webmaster se snašao. Ja stvarno ne vidim ni jedan razlog zašto bi vlasnik domena www.colour.com prodao svoj domen nekom webmasteru za regfee ili za stotinak, pa i nekoliko hiljada dolara (makar iza toga stajao tako kvalitetan sajt kao što je www.colourlovers.com). Pravi kupac domena www.colour.com nije webmaster, već neka kompanija koja se ili bavi proizvodnjom boja ili već nečim drugim, tako da po meni ovde nema mesta za ljutnju prema domajnerima. Drugo su tzv. cybersquatters (domejneri koji registruju neki poznati brend kao domen u želji da im se javi proizvodjač brenda sa željom da kupi domen od njih), typosquatters (domejneri koji registruju neki domen sa greškom pri upisu – typo nekog već poznatog sajta...probajte da nadjete npr neku slobodni varijaciju domena www.google.com – hoogle.com, gppgle.com itsl) i reverse cybersquatters (domejneri koji pokušavaju da dodju do nekog vrednog domena na raznorazne načine, npr. kupovinom trademarka). Svi oni daju lošu sliku ostaloj većini domejnera.

No da se vratimo mi na topic ovde. Domen (laički, da ne ulazim sada u tešku IT terminologiju) je skup karaktera (a-z, 0-9, kao i znak – pod uslovom da nije na prvom ili poslednjem mestu). Taj skup karaktera uz pomoć DNS (domain name system) se prevodi u jedinstveni broj (tzv. IP adresa), koja u stvari odredjuje neki kompjuter na internetu. Priznaćete da je mnogo lakše zapamtiti www.google.com nego http://64.233.183.104. Svaki domen na svom kraju ima neku extenziju. Postoje tzv gTLD (generic top level domain), ccTLD (country code top level domain), sTLD (sponsored top level domain) i još neke koje za domejnere nisu toliko bitne.

gTLD – generic top level domain su:

.com (commercial) = sa razlogom se naziva kraljem svih domena i dok god je ovakav DNS to će i ostati bez obzira na novonajavljene fensi sTLD. Navike je teško menjati, tu je od samog početka (ustanovljen davne 1985. godine), po automatizmu se kuca, ustanovljen je kao brend, svi znaju za njega, velike i male kompanije su uložile mnogo para u svoje .com brendove. Najvrednija extenzija za svakog domejnera (isti domen u drugom gTLD vredi od 0.1 do 1% od .com vrednosti). Ide lepo uz bilo koju reč. Ne postoje nikakve restrikcije ko ga može registrovati i u kom broju. Košta od ca. 6 pa do ca. 100 dolara zavisno od regsitra. Do sada najveća poznata i prijavljena preprodaja .com domena je sex.com za 14 miliona dolara (2006).

.net (network) = druga po jačini extenzija. Ustanovljen je iste godine kad i .com, ali nije bio u širokoj upotrebi neko vreme. Microsoft ga često koristi za svoj brend .NET. Lepo se slaže sa pojmovima iz IT oblasti. Ne postoje nikakve restrikcije ni kod njega, široki dijapazon cena zavisno od registra (od $5 pa naviše). Do sada najveća poznata i prijavljena preprodaja .net domena je opet sex.net za 454.500 dolara (2006).

.org (organization) = extenzija koja polako postaje sve jača. Zamišljena ja da je koriste neporfitne organizacije, ali iako postoji TOS o njenom korišćenju nema restrikcija za registraciju. Ljudi veruju domenima sa .org extenzijom. Ide lepo npr. uz tzv. green domene. Cene su razlišite zavisno od registra. Do sada najveća poznata i prijavljena preprodaja .org domena je engineering.org za 198.000 dolara (2003).

.info (information) = jedan od dva gTLD sa 4 slova (drugi je .name o kome neću pričati pošto je u domainingu totalno bezvredan). Opisan je, već je reč sam po sebi. Ide lepo uz geografske lokacije, proizvode itsl. Ima problem što je prva godina registracije vrlo jeftina (ca. 1-2 dolara), pa ga spameri-phisheri dosta koriste. To je dosta oštetilo njegovu vrednost, i biće teško povratiti njegovu pouzdanost. Nema restrikcija za njegovu registraciju. Do sada najveća poznata i prijavljena preprodaja .info domena je travel.info za 116.000 dolara (2007).

.biz (biznis) = zamišljen da bude direktni konkurent .com. Naravno da nije uspeo, čak štaviše omražen medju domejnerima (mada ga je volim u odredjenim okolnostima). Slabo je brendiran od strane Neulevel, mada je skoro prijavljeno da je probijena barijera od 2 miliona registrovanih .biz domena. Ide lepo uz sve što je vezano za biznis. Nema nikakvih ograničenja pri registraciji, iako postoji TOS o njegovom korišćenju. Do sada najveća poznata i prijavljena preprodaja .biz domena je mortgages.biz za 15.000 dolara (2007).

ccTLD – country code top level domain su extenzije koje koriste države. Ima ih stotine, neke su u fazi gašenja, neke u najavi. Treba biti pažljiv sa njima, zato što uglavnom postoje restrikcije za njihovu registraciju. Ja ću spomenuti samo par najinteresantnijih:
.de (Nemačka) = više je registrovano .de domena nego .net domena, znači zauzima drugo mesto od svih extenzija. Postoje restrikcije.
.tv (Tuvalu) = postao je brend, svi znaju i gledaju tv, tako da lepo ide uz broadcasting domene. Skup, nema restrikcija za .tv, ima restrikcija za com.tv, org.tv itsl.
.me (Crna Gora) = hype ili više od toga vreme će pokazati
.in (Indija) = spekulatori očekuju ekonomski bum Indije (što će se i neminovno desiti) a samim time očekuju da i vrednost .in domena skoči. Nema restrikcija.
.us (SAD) = trinaesto prase. Amerikanci su kao i ostatak sveta na .com. Postoje restrikcije.

sTLD – sponsored top level domain su tj. bolje reći je extenzija iza koje stoji sponzor koji je dao kintu ICANNu za njeno uspostavljanje. Za sada je to .mobi koji je zamišljen za korišenje na wapsajtovima. Domejneri su podeljeni oko ove extenzije. Ide lepo uz sve što je vezano za mobilne telefone. Ima restrikcija u diyajnu koje retko ko poštuje. U budućnosti treba da očekujemo nove sponzorisane TLD.

I na kraju ovog mog posta da spomenem i tzv. IDN – internationalized domain name. Po mnogima ovim domenima sledi lepa budućnost. Još nisu zvanično pušteni, očekuje se da to bude 2009. godine. Kod njih će u upotrebi biti druga pisma a na ascii kod kao do sada. Naziv domena i extenzija će se pisati u lokalnom pismu. Do sada najveća ali ne potvrdjena prodaja IDN domena jenekolicina ruskih domena prodanih u bulku za xxx.xxx dolara.

Prilog:
- spisak svih extenzija: http://www.iana.org/domains/root/db/
- poredjenje svih gTLD extenzija preko google trends (plavi je .com): http://www.google.com/trends?q...+.net%2C+.org%2C+.info%2C+.biz

nastavak sledi...
 
Odgovor na temu

stani-pani
Beograd, Srbija

Član broj: 79167
Poruke: 119
*.dialup.sezampro.yu.



+3 Profil

icon Re: Domaining – osnove26.08.2008. u 21:05 - pre 189 meseci
Skraćenice i termini

dn – domain name: domen, naziv domena

bo – backorder: postupak kojim se pokušava dobiti domen koji ističe. Poznati backorder servisi su: 1. www.snapnames.com , 2. www.namejet.com , 3. www.pool.com i 4. www.godaddy.com (DomainAlert). Postoje još neki mnogo manji, a i mnogo neuspešniji. Isto tako mnogi domain registri daju na korišćenje svoj API tako da neko ko je vičan korišćenju PHP-a ili makar čitanju FAQa može da napravi samostalno skriptu koja može da posluži kao bo servis. Fora je u sledećem: naveo sam po uspešnosti bo servise gore, a uspešnost backorderinga nekog domena zavisi od toga koliko neki bo servis ima registrara iza sebe (tj. sklopljenih ugovora sa registrima). Što više domen registrara neki bo servis ima iza sebe, to je uspešnost bo veća. SnapNames ima najviše registrara iza sebe i kada neko bo domen preko njih onda svi ovi registri sa kojima odredjeni bo servis ima sklopjne ugovor pokušavaju da dohvate domen koji ističe: nameJetov bo servis je interesantan zato što oni imaju ugovor sa www.networksolutions.com jednim od prvih domen registrara, tako da se preko njih mogu dobiti domeni koji su prvi put regsitrovani krajem osamdesetih i tokom devedesetih godina. Pool i GoDaddyiev DomainAlert su manje uspešni bo servisi, ali opet mogu i oni ponešto da uhvate tako da ih ne treba zanemariti. Problem sa ostalim manjim bo servisima i API skriptama je osim toga što imaju po jednog domen registra iza sebe i u tome što domen kada ističe pre nego što postane slobodan za registraciju od strane bilo koga ide u tzv. bazen domena (pool). Dok je domen u bazenu njemu mogu prići jedino ovlašćeni ICANN registri, što obilato koriste gore navedeni bo servisi. Jedino ako njima nešto promakne (što je retko, ali ne i nemoguće) onda ovi ostali mogu nešto i da urade. Ako stvarno želite da dodjete do nekog domena koji ističe onda idite na bo i to preko sva četiri bo servisa. Cena bo preko SnapNames, NameJeta i Poola je oko 60 dolara i plaća se jedino ako je bo bio uspešan (znači ne daju se pare unapred). Problem je ako više osoba bo isti domen, onda on ide na aukciju i tu je nebo granica za cenu. Ako samo jedna osoba bo domen, onda ga dobija po ceni od 60 dolara. GoDaddyiev DomainAlert košta oko 20 dolara i tu se plaća unapred. U slučaju da ne uhvate domen ne vraćaju pare, ali se plaćeni bo slot može koristiti za neki drugi domen. Domen koji je backorderovan i uhvaćen gubi svoje godište.

handreg – hand registration: postupak registracije slobodnog domena, tj. klasična registracija domena preko nekog domen registra. Sada je već kraj 2008. godine, .com su se pojavili januara 1985. godine, pa se pre svakog handrega treba dobro zapitati zašto je po nama tako vredan domen koji smo otkrili slobodan za registraciju nakon 23. godine.

regfee – registration fee: cena koštanja domena kod domen regsitra.

brandable - brandable domain: domen koji kul zvuči i koji bi neko mogao da iskoristi za svoj brend. www.google.com je brandable domen. youtube.com, facebook.com, cocacola.com,telenor.com, elitesecurity.org su brandable domeni. Brandable domeni nisu moj tip. Ako neko hoće da napravi online brend, naravno da će pre nego što odluči kako će mu se brend zvati proveriti i obezbediti domen svoga brenda. Drugo su proizvodjači brendiranih proizvoda (Apple je morao da plati iphone.com jer je taj domen bio registrova mnogo pre nego što su oni odlučili kako će nazvati svoj telefon). Po meni trgovina brandable domenima je čista lutrija...može da vas posreći jednog dana, a može da vas nikada ne posreći. Cene ovih domena izmedju preprodavaca se kreću od jednog dolara pa do nekoliko stotina dolara.

generic – generic domain: generički domen, onaj domen koji kad ga pročitaš sve ti je jasno. Npr. apartments.com, sex.com, gifts.com, aid.org, spain.info, nekretnine.com, podneobloge.com. Moj tip domena. Imaju komercijalnu vrednost i mnogo lakše ih je prodati, a i webmasteri uglavnom nisu zainteresovani za ovaj tip domena (tj. jesu ali kad ga imaju onda vrlo lako mogu postati domejneri uz odgovarajuću ponudu). Cene ovih domena izmedju preprodavaca su od nekoliko stotina dolara pa do nekoliko stotina hiljada dolara, pa i miliona dolara (kupac sex.com očigledno čeka bolju ponudu pošto je to parkirana stranica).

short – short domain: kratki domen, od jednog do četiri kraktera. Ovi domeni imaju veliku vrednost i kod samih preprodavaca (naravno ne svi i u svim extenzijama), zato što se lako pamte a i mnoge firme koriste skraćenice kao svoj naziv (ibm.com, aaa.com, bofa.com, jat.com, hdz.com). Neki ccTLD dozvoljavaju registraciju jednog karaktera. .com, .net i .org se mogu registrovati već od dva karaktera (mada ima i par .com sa jednim slovom, npr x.com čiji vlasnik je paypal). .info, biz i .mobi se mogu registrovati od tri karaktera. Maksimalan broj karaktera koji domen može imati je 63 (što je domen duži teže se pamti, pogotovo ako nije generic i lakše se prave typo). Neka normalna dužina za brandable domene je do max. 8 slova, a za generic do max. 16 slova. Označavanje kratkih domena: 1 do 4 – broj karaktera u domenu, L – letter (slovo), N – number (broj), C – character (slovo, broj, -), c – consonant (suglasnik), v – vowel (samoglasnik). Znači npr. 3L.net je troslovni .net, cvvc.org je suglasnik samoglasnik samoglasnik suglasnik četvoroslovni .org,, CC.com je dvokarakterni .com (4t.com npr), NLN.biz je broj slovo broj .biz i ostale kombinacije. Cene za kratke domene se kreću u vrlo širokom dijapazonu: od regfee pa do nekoliko stotina hiljada dolara. Reseller cene za najlošije domene sa tri karaktera možete naći na sledećem sajtu http://www.3character.com/priceguide.html. 4L.com su svi zauzeti od prošle godine, a njihova trenutna cena se kreće od 20 dolara pa do nekoliko hiljada dolara.

aftermarket – preprodaja domena što ostalim preprodavcima (resellerima) što krajnjim korisnicima (end-userima)

parking – domain parking: vid zarade preko domena za koji se čeka dalja prodaja. Stavi se name server parking kompanije ili se domen forwarduje ka njima i onda ga oni koriste za mini-sajt pun reklamnih linkova (zarada parking kompanije je tajna, a priča se da uzimaju od 10-50%).

nastavak sledi...
 
Odgovor na temu

stani-pani
Beograd, Srbija

Član broj: 79167
Poruke: 119
*.dialup.sezampro.yu.



+3 Profil

icon Re: Domaining – osnove28.08.2008. u 00:26 - pre 189 meseci
Domain registrar – domen registrar: firma koja prodaje domene. Postoje: bulk domen registri (kupovina na veliko, najpovoljnije cene) i klasični domen registri, koji mogu biti ili ICANN akreditovani (kod njih ćete videti ICANN znak. Dosta košta da bi se postao ICANN akreditovan domen registrar, ca. $50.000 i tu treba ispuniti mnogobojne uslove koje je ICANN propisao) ili tzv. reseller domen registri (koji u stvari preprodaju prodaju domena koristeći neki veliki registrar. Svi domaći domen registri su reselleri, uključujući i naše Švedjane www.loopia.rs. Da bi se postao reseller registrar to treba platiti od ca. $8 pa do ca. $5.000) Izbor domen registra kod koga ćemo kupiti domen je vrlo važna stavka kod bilo koga ko želi da ima domen. Pri izboru registra, osim cene (koja ne bi trebala da bude prva stavka pri izboru registra) treba obratiti pažnju i na sledeće stvari: da bude ICANN akreditovan, zato što su pouzdan i u slušaju potrebe/problema ICANN direktno odgovara za njih; lakoća korišćenja njihovog control panela )neki imaju običaj da prilikom kupovine domena pokušavaju da uvale i neke dodaatne opcije, tipa hosting itsl.); koje dodatne opcije imaju vezano za registraciju domena (whois privacy – prikrivanje whois podataka o registrant, tj vlasniku domena (neki to vole da koriste, ali većina domejnera ne, jer bilo kakvo prikrivanje izaziva sumnju; može se desiti da zakaže privacy servis, pa da ne dobijete email od npr. end-usera; nizak stepen sigurnosti, pošto svi do sada ukradeni domeni su imali ukljušenu tu opciju), auto-renewal opcija (ovo služi da ne razmišljate o obnovi domena za sledeću godinu, domen regsitrar upotrebi vašu karticu i uplati registraciju za narednu godinu. Ovo može da se isključi, ali je vrlo koristno kod vrednih domena); blagovremeno obaveštavanje o isteku registracije za neki domen; domain-lock opcija (sigurnosna opcija, koju prilikom transfera domena morate isključiti); funkcionalnost support centra je vrlo bitna stavka (da li odgovaraju na vaše mailove/pozive, koliko im vremena treba za to, live chat opcija itsl); našin plaćanja (kartice, googlecheckout, 2checkout, paypal itd.)

Postoje hiljade domen registrara. Neki domejneri imaju svoje vlastite registre, neki su šak i ICANN akreditovani. Treba težiti manjem btoju registrara kod kojih imamo domene, jer je onda mnogo lakše imati uvid u svoj domen portfolio. Spomenuću neke domen registre:

1. www.goddady.com (regsitrar sa najviše registrovanih domena. Inače je reseller za www.wildwestdomains.com koji je inače bulk domen registrar. Ovaj registrar je prvi izbor domejnera. Pros: spada u jeftinije, dobar im je support, razni popusti koristeći kodove ; Contra: pokušavaju svašta da uvale prilikom kupovine domena, delimično komplikovan control panel, preprodaja liste sa pretragama domena preko njih, tako da nemojte tražiti da li je domen slobodan preko njih, ako ga nećete odmah registrovati; spamuju sa reklamama)
2. www.namecheap.com (do skoro reseller za www.enom.com . Pros: besplatna whois privacy prilikom registracije prve godine za domen; odlično napravljen custom control panel, dobar support, pouzdana pretraga za slobodne domene (kod njih imate vremena da razmislite o domenu za koji nadjete da je slobodan); Contra: malo su jači sa cenama za registraciju, dobijanje koda za transfer domena može da zakaže ponekad).
3. www.moniker.com (nije ničiji reseller, sami su svoje gazde. Mnogi se kunu u njihovu sigurnost, jer navodno ni jedan domen nije ukarden kod njih. Za nijansu jače cene. Očajan support u poslednje vreme. Imaju problema sa ponekim našim karticama za plaćanje. No i pored svega toga, svaki domajner mora da ima account kod njih ako želi da ušestvuje na velikim aukcijama za prodaju domena koje oni organizuju)
4. www.answerable.com (reseller za www.directi.com (Indijci). Jeftini za kupovinu reseller programa, dobar control panel, osrednji support. Imaju problema sa nekim našim karticama za plaćanje preko neta)
5. www.fabulous.com (ovo je u stvari parking kompanija (i to odlična), ali prodaju i domene. Izuzetno su sigurni, može se čak tražiti da vas pozovu telefonom da potvrdite da li ste vi u stvari pokrenuli transfer domena. Fantastičan support. Malo su jaši sa cenama pod uslovom da ne parkirate domene kod njih. „Problem“ je u tome da bi ste parkirali domene kod njih moraju da prihvate vaš portfolio po kvalitetu. Kad prihate vaše domena za njihov parking tada su jedni od najpovoljnijih domen registrara. U slučaju da registrujete neki domen koji je trademark-ovan mogu vam zatvoriti account. Nemaju whois privacy. Oni su moj izbor)
6. www.cri.rs (što da ne spomenem i neki domaće domen registrar (inače nemam nikakve veze sa njima, osim što su mi kod njih dva .rs domena). Pros: dobar support, live chat, razne mogućnosti za plaćanje; Contra: najosnovnije opcije u contorl panelu. Ne znam čiju su reseller, kad sam to pitao, vešto su izbegli odgovor, tako da pretpostavljam da je to dobro čuvana tajna za njih. U svakom slučaju preporuka, jer google ipak bira kod koga će da drži svoje domene)
7. Ostali vredni spomena: www.dynadot.com (imaju opciju za IDN domene), www.dotster.com, www.eurodns.com, www.name.com itd.

Životni ciklus domena: Domen (gTLD) se može registrovati za period od jedne godine pa do 10 godina, mada postoji opcija i registracije od čak 100 godina. Neki ccTLD se mogu registrovati sa minumumom od 2 godine (npr.co.uk). Domen je prvo slobodan za registraciju. Od trenuktka registracije domena pa u narednih 60 dana domen se ne može transferovati iz jednog registra u drugi registrar. U tom period je jedino moguće promeniti account u okviru istog domen regsitra (tzv. push), znači kupljeni domen možete push-nuti nekom drugome ko ima account kod regsitra gde je kupljen domen. U slučaju bilo koje promene whois informacija bez obzira koliko je star domen, može se desiti da neki registri ponovo pokrenu tu zabranu transfera domena od 60 dana, iako to nije po ICANN propisima (to se može desiti kod www.godaddy.com). U ovom periodu domen ima sledeći status: CLIENT TRANSFER PROHIBITED. Isti ovaj status ima i zaključani domen (domain-lock) bez obzira na starost. Neki domen registri imaju tzv grace period za prvih pet dana registracije (u tom periodu se možete predomisliti i vratiti nazad domen, uz pun ili delimičan povraćaj novca). www.dynadot.com (pun povraćaj novca), dok www.moniker.com (zadržava ICANN taksu od $0.20, a ostatak novca vraća). U slučaju da domen nije zaključan a prošlo je prvih 60 dana od registracije, status domena je OK. Status domena može biti i drugačiji, zavisno kako je registrar to odredio, ali su ovo uglavnom korišćeni statusi (npr. možete videti kao status REGISTERED ili ACTIVE što je u suštini status OK). U slušaju da iz nekog razloga ne produžimo registraciju (tipa shvatili smo da je domen bezvredan, zaboravni webmaster, pa čak i smrt vlasnkia domena) domen ulazi u tzv pre-drop period koji se sastoji iz tri dela: prvi period (status: AUTO-RENEW PERIOD ili REGISTRAR-HOLD ili GRACE-PERIOD) koji traje od 0 do 45 dana zavisno od domen registra (uglavnom je od 30 (redje) do 45 (najčešće) dana . Postoje slučajevi da registri žele domen za sebe pa mogu ovaj period produžiti u nedogled (http://smallbusiness.yahoo.com/domains ima taj običaj prikriven prišom da to rade zarad klijenata). U toku ovog perioda možete pordužiti registraciju i to će vas koštati regfee, odnosno onoliko koliko košta produžetak registracije (neki registri imaju različite cene za registraciju domena i za produžetak domena). Ako vam je uključena auto-renewal opcija domen registrar će sam produžiti registraciju za vas u ovom periodu. Drugi period (staus: REDEMPTION-PERIOD) je tzv otkupni period. Ovaj period traje tačno 30 dana. Faktiški domen je i dalje u vašem vlasništvu (imate prednost nad njegovim vlasništvom), ali da bi ste ga dobili nazad morate da platite otkupnu naknadu od ca. $80 pa do nekoliko stotina dolara što zavisi od domen registra. Treći period (status: PENDING-DELET) je iščkevianje brisanja domena iz ICANN baze. Ovaj period traje tačno 5 dana (mada ako ste npr domen registorvali u 13h one neće biti slobodan nekog dana u 13h, to već zavisi od ekstenzije...mpr. .com domeni postaju slobodni u tačno 20h po našem vremenu). U ovom periodu nemate nikakvu kontrolu nad domenom, on nije vaš više. Trebalo bi da je ničiji, ali ako se setite priče o bo setćete se i tzv domain poola, gde bo servisi hvataju domene. To se dešava u ovom periodu i vi tu ne možete ni priviriti, osim ako niste ICANN akreditovani registrar što sećate se košta min. 50.000 dolara.Nakon ovoga domen postaje ponovo slobodan za handreg.

Ukratko o trejdmarkovima

Ja nisam pravnik, tako da moje definicije uzmite sa rezervom. Trejdmark (trademark ili TM) je naziv ili simbol koji se koristi da identifikuje odredjeni proizvod ili uslugu koju nudi neka firma (npr. meredes je TM Mercedes-Benz kompanije). Isto tako i ime (poznate) osobe može da se ubroji u TM (npr Ringo Starr je dobio pred sudom svoj www.ringostarr.mobi domen). Btw, mnoge poznate ličnosti su domejneri. Registrovati domen koji je TM ili koji nosi TM u sebi je tzv bad faith a može biti vrlo opasno po onoga ko se odluši za to iz razloga zato što ne polaže nikakvo pravo na taj domen. To može da ga košta dosta, jer se ceo proces vodi pred sudom ( WIPO Arbitration and Mediation Center – www.wipo.int )a i dobiće doživotnu etiketu da je cybersquatter što u narednim slučajevima gde je možda u pravu može vrlo negativno da se odrazi na ceo slučaj. Moj savet je da ne registrujete takve domene ni u kakvim oblicima niti u bilo kojim extenzijama (držite se generic domena, oni su najsigurniji što se tiče TM). Ako ipak to želite najbolje je da prethodno zatražite odobrenje od kompanije čiji je TM, jer može se desiti da dobijete od njih dozvolu (uvek se traži neko ko će besplatno da promoviše neki proizvod), ali u tom slučaju (uglavnom) ne očekujte zaradu od takvog sajta. Da biste proverili da li je neki naziv ili simbol TM to možete uraditi preko www.uspto.gov (za TM u SAD) ili preko http://www.wipo.int/ipdl/en/search/madrid/search-struct.jsp za Madridski protokol čija je potpisnica i država Srbija. I mi imamo TM bazu podataka na www.yupat.sv.gov.yu . Odličan sajt koji sadrži linkove ka TM bazama mnogih zemalja možete naći na http://www.patentsonline.com.au/tm/twhere.html

Prilog:
- Spisak akreditovanih ICANN domen registrara: http://www.icann.org/en/registrars/accredited-list.html
- Grafikon životnog ciklusa domena: http://www.icann.org/en/registrars/gtld-lifecycle.htm

nastavak sledi...
 
Odgovor na temu

stani-pani
Beograd, Srbija

Član broj: 79167
Poruke: 119
*.dialup.sezampro.yu.



+3 Profil

icon Re: Domaining – osnove29.08.2008. u 00:11 - pre 189 meseci
Kako doćI do domena?

Do sada smo se uglavnom bavili manje više teorijom, sada je red došao na praktični rad. Ovo je zanimljiviji deo domaininga, i u suštini ovde sve zavisi od vas samih. Ja ću samo izneti svoja iskustva i afinitete, a vi naravno ovo ne morate da pratite. U svakom slučaju treba logično razmišljati. Krenimo redom.

Brandable domains: kod njih nekih preteranih pravila. Brendable domen treba da zvuči i izgleda lepo. Treba da je izgovorljiv i da se lako pamti. Obavezno treba paziti na to da li je već trejdmarkovan, a ako jeste onda zaboravite na njega (tu ne postoji ni teorijska šansa da ga zadržite u slučaju ako dodje do WIPO procesa). Treba da bude što kraći. Treba da ima što više rezultata kada ga ubacimo u tri glavna internet pretraživača na zapadnoj hemisferi (www.google.com, www.yahoo.com i www.msn.com), a proveriti i kakvi su rezultati na ruskom www.yandex.com i kineskom www.baidu.com. Lepo bi bilo da sam po sebi podseća na neku generičku reč, tj da na neki način zvuči poznato (kao da ste negde čuli to već). Brendable domeni uglavnom imaju malo type-in saobraćaja (to je kada neko kuca direktno u address polje web-browsera neku reč, znači preskače pretragu preko neke tražilice), tako da daju loše rezultate sa parkingom i ako želite da ih monetizujete onda ih morate razviti u websajt (uglavnom vam neće doneti regfee tokom godine). Po meni za uspeh sa brendable domenima treba imati sreće. Ja ih izbegavam (imam ih 5-6 možda koje ću pokušati da prodam na aftermarketu pre isteka njihove registracije). Kod njih zaboravite na bilo koju drugu extenziju, samo i jedino .com

Short domains: u ovom slučaju ima za nijansu više pravila nego za bradables. Sve gore napisano za brandable domen važi i kod kratkih domena. Kod 1L, 1N, 2L, 2N, 3L i 3N domena nebitna je kombinacija suglasnika i samoglasnika, kao i brojeva, jer oni već sami po sebi imaju neku resellersku vrednost (davno su sve njihove kombinacije kupljene). Najvrednije kombinacije za 4L domene idu sledećim redom: cvcv, vcvc, cvvc i na kraju vccv, nakon toga ide sve ostalo. Što se 4N tiče oni u suštini imaju veću vrednost od 4L domena zato što u ovom slučaju postoji samo 1000 takvih domena. Kod više od 4N domena vredni su oni koji nešto znače (npr. poštanski brojevi, kod Kineza neke kombinacije brojeva označavaju reči, toll-free brojevi itsl) Postoji mišljenje (koje je po meni totalna glupost) da su neka slova više vredna od drugih, tako da se za najbolja slova smatraju: ABCDEFGHILMNOPRST, za osrednja slova se smatraju: JKUVW, dok su najlošija slova: QXYZ. Vredni kratki domeni su i oni koji su neki akronimi ili skraćenice (dobar sajt za proveru toga je www.acronymfinder.com). Ovi domeni imaju dosta više type-in saobraćaja od brandable domena, ali opet se vrlo lako može desiti da vam parking neće doneti dovoljno para za regfee. Kod njih je naravno na prvom mestu .com, ali mogu da budu i interesantni .net i .org takodje.

Generic domains: e ovde je već čupavo, jer ima mali milion pravila. Najbolji, osrednji pa i većina lošijih genric domena sa davno regsitrovani u svim gTLD, pa i većini ccTLD. Da biste sada do njih došli treba vam puno para (tj da budete u situaciji da se zapitate šta ćete da kupite sa parama koje imate: stan ili domen, kod nekih čak ćete se dvoumiti izmedju vile na Dedinju i domena). Neka gore pravila za generics uopšte ne važe, čak im dosta štete (npr ne smeju da podsećaju na nešto, već treba da znače nešto odredjeno. Ali isto tako trebalo bi da su što kraći. One worderi (jedna reč, npr. cars.com) su davno registrovani (na njih za početak zaboravite, ako nemate vreću punu para), isto je i sa velikim delom two wordera (dve reči, npr UsedCars.com), ali njih nemojte da zaboravite, jer se može ponešto povoljno kupiti/naći, pa čak i dosta three wordera (tri reči, npr CheapUsedCars.com) je registrovano, no njih možete kupiti/naći još povoljnije. Multi worderi (više od tri reči, npr. FindCheapUsedCars.com) se mnogi mogu handregnuti, ali treba biti vrlo pažljiv pri njihovom odabiru. Generics domeni imaju veliku vrednost zato što imaju dosta type-in saobraćaja (sećam se priče od prošle godine da je vlasnik domena porn.com ima dnevno zaradu od type-in saobraćaja u iznosu od 1000-2000 dolara, tako da nije ni čudno što je odbio ponudu od 8 miliona dolara za taj domen). Ovde nije toliko bitan broj rezultata preko internet pretraživača, već je izuzetno bitan raspored reči (CarsUsed.com ja ne bih ni handregovao, dok je sa UsedCars.com sasvim drugačija priča). Kod genercs sve gTLD extenzije rade posao pod uslovom da se slažu sa terminom. Da bismo odredili dobru kombinaciju i vrednost generic domena moramo da koristimo čistu logiku, kao i neke alatke i sajtove. Sada ću spomenuti neke besplatne opcije pošto naš čovek voli kad je nešto džabe, zar ne. No, sve osim logike (a siguran sam da je kod većine ljudi sa ES tako) ima mnoga ograničenja, dok se za punu mogućnost mora platiti tim servisima (stvarno je skoro nemoguće prodati polovnog yuga pa onda od tih para kupiti novi mercedes)

Korisne alatke i linkovi

1. Za pravilnu kombinaciju reči koriste se: overture (Yahoova alatka koja na žalost više nije u slobodnoj upotrebi), word tracker (http://freekeywords.wordtracker.com) i keyword discovery (http://www.keyworddiscovery.com/search.html). U suštini su ovo slične alatke koje korsite bazu podataka u kojoj se nalazi koliko je neki termin puta tražen preko nekog internet pretraživača. Obavezno koristiti!
2. Googlove alatke za praćenje trendova vezanih za odredjeni termin su: trends (www.google.com/trends) i nova alatka insights (www.google.com/insights/search) Obavezno koristiti!
3. Googlov Keyword Tool (https://adwords.google.com/select/KeywordToolExternal) služi da vidite koliko je neki termin pokriven adwords oglašivačima i kakva je konkurencija oglašivača za taj termin. Obavezno koristiti!
4. Domain Tools (www.domaintools.com) je sajt koji mi je do skoro bio homepage, ali od kada su ih kupili www.oversee.net sve su gori (oversee je kupio i moniker koji je katastrofalno loš od tada). Ali ipak je ovo vrlo koristan sajt. Imaju dobar whois (mada se priča da i oni preprodaju pretrage), koji ima dosta opcija (zanimljiva je da možete postaviti zastavicu za odredjeni domen, tako da će vas obavestiti o bilo kojoj promeni statusa za neki domen, npr da domen ulazi u pre-drop period). Osnovne stvari kao ova što sam naveo su besplatne, a inače imaju još dosta korisnih servisa koji se plaćaju, tako da ako ste ozbiljan domajner vredi svaki dolar to što nude. Korisno!
5. Arhiva (www.archive.org) i direktorijumi (www.dmoz.com i http://dir.yahoo.com) Domeni koji imaju istoriju iza sebe, što ćete otkriti koristeći arhivu, kao i domeni koji su već izlistani na dmoz i yahoo imaju vrednost. Korisno!
6. DN Journal (www.dnjournal.com) je vodeći online magazin koji se bavi ovom industrijom. Svakog četvrtka objavljuju proverene velike prodaje domena u toku te nedelje. Treba ih čitati kako biste videli šta i za koliko se prodaje i koji su trendovi u domainingu. Korisno!
7. Estibot (www.estibot.com) je skripta za procenu vrednosti domena na osnovu nekih parametara (overture, backlinks, broj rezultata u pretraživačima, urlovima itsl. Ne postoji niko ko može da vam kaže koliko tačno vredi vaš domena, a kamoli neka skripta. No, estibot je vrlo koristna alatka čije rezultate treba uzeti sa velikom rezervom. Zanimljivo!

završetak sledi u sledećem nastavku...


[Ovu poruku je menjao stani-pani dana 30.08.2008. u 20:15 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao stani-pani dana 30.08.2008. u 20:17 GMT+1]
 
Odgovor na temu

stani-pani
Beograd, Srbija

Član broj: 79167
Poruke: 119
*.dialup.sezampro.yu.



+3 Profil

icon Re: Domaining – osnove30.08.2008. u 18:03 - pre 189 meseci
RegisterCompass (www.registercompass.info) – domaining Swiss army knife made in Germany

U prošlom postu sam pisao o samo nekim postupcima i besplatnim alatkama za dolaženje do naziva domena. Ceo taj postupak zahteva dosta vremena, a vreme je novac (naručito u domainingu, gde je sa svakim novim danom sve teže doći do kvalitetnog domena, mada isto tako i sve je više dropova bezvrednih domena). Pre nešto manje od godinu dana otkrio sam RC (www.registercompass.info). RC je servis moji sadrži mnogobrojne filtere i gomilu drugih alatki za pronalaženje odgovarajućeg domena. Preko RC možete naći expired domains, tj domene koji su istekli, a slobodni su za handreg, zatim expiring domains, domene koji su u pre-drop periodu i uskoro ističu, kao i auction domains, odnosno domene koji su ponudjeni za kupovinu preko aukcija (tu su aukcije sa www.snapnames.com, www.namejet.com, www.pool.com i GoDaddijevog www.tdnam.com). Npr. treba nam domen koji sadrži termin „games“. Naravno zaboravite odmah na games.com (lepo bi bilo imati taj domen u svom domain portfoliu, ali čisto sumnjam da je AOL voljan da proda taj domen). Pisao sam koliko je važan raspored reči kod generičkih domena. U ovom slučaju najbolje kombinacije su kad se reč games nalazi na kraju domena (npr. flashgames.com, a ne gamesflash.com). U ovom trenutku sam pomoću RC potražio domen pomoću nekih njegovih filtera: da bude .com, da nema znak – u sebi, da nema brojeve u sebi i da se reč games nalazi na kraju. Rezultati za takve domene su sledeći: 215 doena koji uskoro ističu, 350 domena koji su na nekim aukcijama i čak 920 domena koji su pre nekog vremena istekli i slobodni su za registraciju (no, ne treba gajiti iluziju da se medju tim slobodnim domenima nalazi neki generički two worder tipa actiongames.com, ali se možda može naći neki interesantan multi-worder kao i gomila brandable domena koji mogu da odgovaraju pod uslovom da ste webmaster koji će od njih napraviti websajt). Ako ste domejner pregledaćete šta se nalazi medju rezultatima za expiring i auction domenima. RC može da traži domen koji sadrži neku reč ili sa ta reč nalaz na početku ili kraju domena. RC podržava sledeće TLDove: .com, .net, .org, .info, .biz, .us, .eu i .ca. Isto tako, RC u sebi sadrži neke rečnike tako da vrlo lako možete naći španske, nemačke, francuske, holandske i italijanske one-wordere (naravno tu je i engleski rečnik). Isto tako postoji gomila drugih filtera: sa ili bez crtice u nazivu domena, sa ili bez brojeva u nazivu domena, može se uključiti filter za broj karaktera u domenu (od 2 pa do 20 karaktera), da ima veću ili manju poziciju na www.alexa.com, da je registrovan pre, posle ili tačno odredjene godine, da ima istoriju na www.archive.org pre, posle ili tačno odredjene godine. Isto tako postoji filter i za googlov PageRank (PR), što je vrlo bitno za dobar saobraćaj ka vačem sajtu, SEO i poziciju na googlovim stranama (RC proverva da li je taj PR validan ili lažan, a naravno nas interesuje validni PR i da je on što veći, npr PR od 3 pa naviše). Za dobar saobraćaj je važno i da li je domen izlistan u nekom od direktorijumu (RC proverava da li je domen već na dmoz, kao i na mnogim yahoo direktorijumima). Da bi vaš sajt bio izlistan na dmoz danas treba lično poznavati nekog od dmoz webmastera. Svi sajtovi se pregledaju od strane dmoz ekipe, i mnogi od njih nikada ne budu tamo izlistani, a neki tek nakon nekoliko godina čekanja. Za izlistavanje na yahoo direktorijume treba platiti veliku svotu novca. Zato je ovaj RC filter vrlo koristan, jer nam štedi vreme (dmoz) i lepu svotu novca (yahoo). Isto tako postoje filteri za najveće internet pretraživače (www.google.com, www.yahoo.com, www.msn.com, www.altavista.com, www.dogpile.com i www.excite.com) i to da li su indeksovani na njima (tj da li će biti izlistani priligom neke pretrage) i da li postoje backlinkovi za odredjeni domen (što je više backlinkova to je veći saobraćaj ka odredjenom domenu). Tu su isto i filteri da li je domen izlistan na nekom od poznatih blogova. Naravno RC sadrđi u sebi i najvažniji od filtera za vrednost domena (overture, wordtracker i keyword densitry), i to da li ima rezultata za odredjeni termin sa ili bez extenzije. Sve ove rezultate možete pregledati pomoću vašeg web browsera, ali ih skinuti u nekom excel obliku ili putem emaila.

Evo nekih domena koje sam sinoć našao preko RC, a imho imaju manju ili veću vrednost za preprodaju (neću izlistati 3 domena za koje sam ja zainteresovan i koje sam ja bo). Tražio sam .com domene, bez crtice i brojeva, da su registrovani pre 2002. godine i da uskoro ističu (stvarno sumnjam da će išta od ovoga biti slobodno za handreg, tako da jedino bo može da ih obezbedi, ali opet ne snosim nikakvu odgovornost u slučaju da se odlučite na backorder bilo kojeg od ovih domena zato što sam ja napisao da imaju vrednost):

BlueGiants.com (npr. astrologija, http://en.wikipedia.org/wiki/Blue_giant)
CeoDirectory.com (npr. posao, brandable domen koji ima potencijal, develop mu može doneti ogormnu vrednost)
ChildrensBehavior.com (npr. dečija psihologija, osrednji generički domen)
Ladix.com (kratak brandable domen, meni vuče na adult, proveriti da li je TM)
Notdienst.com (nemački one worder, znači hitna pomoć, definitivno ima vrednost)
ChurchCareers.com (već korišćen kao sajt, careers su hot reč na zapadu kao i kod nas posao)
HackingSite.com (hacking nije legalno i lepo raditi, biti pažljiv sa upotrebom domena i proveriti da li je možda blacklistovan...i tu opciju ima RC)
StolenLove.com (može da bude interesantan za neki blog npr)
LondonBookies.com (geo - London generički domen – bookies, u UK bookies su kladinoničari, da bi pojačali vrednost ovog domena treba registrovati i .co.uk varijantu koja je trenutno slobodna za handreg)
OnlyBest.com (sjajan brandable domen, za koji će se sigurno voditi žestoka borba na nekom od bo servisa, upotrebljiv za npr onlybest.com/music, onlybest.com/movies, onlybest.com/books itsl, resellerska vrednost min. u $xxx rangu)
LondonCarRentals.com (odličan geo generički domen, najveća vrednost od svih ovde izlistanih, siguran sam da ga novi vlasnik neće dobiti jeftino, resellerska vrednost min. u $xxxx rangu)

RC ima dogovor sa NameJet, tako da jedini za sada imaju pristup listi njihovih pre-release domena. To su domeni koji su u pre-drop periodu registrara sa kojima NameJet ima ugovor (a medju važnijima tu su www.networksolutions.com koji ima vrlo stare domene i www.fabulous.com o kome sam pričao pre kao o parking kompaniji gde prethodno proveravaju kvalitet domena). Ovo je vrlo koristna opcija. Ti domeni ako ih naručite preko NameJeta dok su izlistani u pre-release sekciji ne ističu i zadržavaju svoje godište.

Ovo je samo deo priče o www.registercompass.info, jer postoji još dosta filtera i opcija koje nisam spomenu. Imaju sjajan video tutorijal o upotrebi, koji izmedju ostalog ima dosta i o domainingu. RC nije besplatan servis, ali to je i normalno za očekivati. Teško je doći do iole vrednog domena a pri tome koristiti samo jedan sajt. Postoje i drugi sajtovi koji traže domene, a plaćaju se, ali koliko ja znam ni jedan od njih nema toliko opcija. RC možete platiti preko PayPala i 2Checkouta (gde prolaze i naše kartice). Iako nemam veze sa njima, ja sam definitvno njihov zadovoljni koristnik (meni se mesečna pretplata od $37 već prvog meseca isplatila). Sjajan suport imaju i mislim da će imati i lepu budučnost. Naravno, na vama je da odlučite da li vam RC može koristiti...meni jeste.

Zaključak: domaining nije nuklearna fizika, ali pre nego što se uopšte udje u sve to, treba dosta toga naučiti i stalno tokom vremena čitati što je više moguće o tome. Domaining nije easy money job sigurno. Uspeh zavisi od novca koji se uloži. Sigurnije je kupiti domen na aftermarketu za $xxxx i posle ga preprodati, nego kupiti desetine domena za regfee i posle takve preprodati (na kraju je to i jeftinije, jer manje košta renewal za manje domena nego za stotine). U domainingu treba biti strpljiv da se sačeka pravi kupac. Treba biti realan i znati vrednost svojih domena, a to se stiče iskustvom. Domaining je interesantna i korisna zanimacija. Zahvaljući tome ja sam upoznao dosta interesantnih ljudi sa svih strana sveta, naučio neke španske, nemačke, italijanske, ruske itd reči, bar da ih pišem (nisam siguran za izgovor ipak), znam da se dobro koristim htmlom i raznoraznim cmsovima, hosting, seo, affiliate programi mi nisu više nepoznanica. I u krajnju ruku domaining mi donosi neku zaradu, koja nije neka i koju za sad ulažem u isto to, ali zato više ne trošim svoje pare za produžetak registracije svojih domena, kao i za nove kupovine. Eto, ovim završavam ove čaršave za koje nisam ni siguran da ih je iko pročitao (na kraju će biti u pravu jedan moj fellow domainer koji mi reče da je bolje da sam napravio blog o tome...saobraćaja nikada dosta), ali opet nadam se da će možda ovo nekome koristiti bez obzira što nisam nikakav feedback dobio. Ovo ovde je samo zagrebana površina, postoji još puno toga što treba znati o domainingu. Znači, za uspeh vam treba novac, logika, znanje, vreme i sreča. Pozdrav i srećno svima koji se odluče da udju u zanimljivi svet domaininga!

p.s. Svi postovi su editovani kako bih ispravio gomilu typo i ubacio još ponešto što sam prethodno zaboravio da napišem
p.p.s. Upravo otkrih da se postovi više ne mogu editovati posle 48 sati, tako da ćete morati da nagadjate moje typo. Jedino sam malo zategao ovaj poslednji post.

(napokon) kraj


[Ovu poruku je menjao stani-pani dana 30.08.2008. u 19:52 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao stani-pani dana 30.08.2008. u 19:56 GMT+1]
 
Odgovor na temu

torbica
Zoran Torbica
community manager
Vracar, Beograd

Član broj: 187
Poruke: 1780
*.cri.co.yu.

ICQ: 36726092
Sajt: www.aikstednja.rs


+1 Profil

icon Re: Domaining – osnove - registrant22.10.2008. u 18:26 - pre 187 meseci
pojam registrant označava vlasnika domena.

Zašto sam to izdvojio?

U nekoliko odvojenih slučajeva utvrdio sam da neke naše kolege renomirani provajderi
su registrovali domene - na sebe!

Preporučio bih svim vlasnicima domena da na odgovarajućim whois servisima provere svoje domene.
www.aikstednja.rs mesec stednje 2010/ www.snajper.rs servis za media planiranje na Internetu
 
Odgovor na temu

euripyd

Član broj: 10884
Poruke: 1069
*.swipnet.se.



+7 Profil

icon Re: Domaining – osnove22.10.2008. u 23:12 - pre 187 meseci
super clanak. evo feedback!
Sunca li ti žarevog!!
 
Odgovor na temu

Mister_rap
SE at Viacom

Član broj: 8822
Poruke: 2540
217.24.24.*

Jabber: mister_rap@jabber.com


+21 Profil

icon Re: Domaining – osnove23.10.2008. u 11:46 - pre 187 meseci
Prilicno detaljan clanak, svaka cast!

Potpisujem ovo sto je torbica rekao tako da preporucujem izbegavanje domacih provajdera u koliko je to moguce!
 
Odgovor na temu

view
Zeljko Paunovic
Hosting022
Host Media doo
indjija

Član broj: 88273
Poruke: 1026
*.cpe.vektor.net.

Sajt: www.hosting022.com


+77 Profil

icon Re: Domaining – osnove02.11.2008. u 10:11 - pre 187 meseci
ja bih hteo svojim korisnicima uz jeftin hosting da ponudim sto jeftiniju registraciju domena.gde mogu da napravim reselling nalog za prodaju domena?ja sam registrovao na godaddy .com domen za nekih 6$ a naleteo sam na tako neke koji nude reselling za 9.99$
 
Odgovor na temu

stani-pani
Beograd, Srbija

Član broj: 79167
Poruke: 119
*.dialup.sezampro.yu.



+3 Profil

icon Re: Domaining – osnove14.11.2008. u 21:32 - pre 187 meseci
Citat:
view: ja bih hteo svojim korisnicima uz jeftin hosting da ponudim sto jeftiniju registraciju domena.gde mogu da napravim reselling nalog za prodaju domena?ja sam registrovao na godaddy .com domen za nekih 6$ a naleteo sam na tako neke koji nude reselling za 9.99$

googlaj sledeće bez navodnika "free enom reseller account" ili "free direkti reseller account". Oni imaju i tzv white label rešenja, ali budi spreman na rad sa api kodom, a i html kodom ako su ti korisnici sa naših prostora. U oba ova slučaja ćeš biti reseller resellera, ali je zato džabe.
 
Odgovor na temu

djidjica

Član broj: 203383
Poruke: 12
79.101.143.*



Profil

icon Re: Domaining – osnove01.12.2008. u 20:34 - pre 186 meseci
@stani/pani

Evo vracam se po nekoliko puta i citam ovaj topik o domainingu (koji je inace odlican) i vidim da dobro poznajes materiju,i ja sam pomalo u ovome vec par meseci i eto htedoh nesto da te pitam... :-) Koliko vidim na NameJet-u primaju samo kartice ne vidim opciju za paypal ili nesto slicno pa me zanima ako iz iskustva mozes da mi kazes koju karticu domace banke koristis i da li je bilo nekih problema do sada...

Unapred hvala.

Hteo sam na PM da ti posaljem ali jos uvek ne mogu a mrzi me da cekam 7 dana.
 
Odgovor na temu

stani-pani
Beograd, Srbija

Član broj: 79167
Poruke: 119
*.dialup.sezampro.yu.



+3 Profil

icon Re: Domaining – osnove06.12.2008. u 22:30 - pre 186 meseci
Citat:
djidjica: Koliko vidim na NameJet-u primaju samo kartice ne vidim opciju za paypal ili nesto slicno pa me zanima ako iz iskustva mozes da mi kazes koju karticu domace banke koristis i da li je bilo nekih problema do sada...

Bravo za ispravan korak u domainingu...aftermarket je prava stvar ;) Ja koristim kreditne i debitne kartice Intesa banke (visa, master i amex) i skoro nikada nisam imao problema sa njima. Za NJ koristim Visa Classic i ta kartica sigurno prolazi, mada ne vidim razloga da druge kartice ne prolaze. Koristio sam jednom Raifeissen Visa Electron karticu od prijatelja, pa čak ni tada nisam imao problema iako kartica nije bila na moje ime.
 
Odgovor na temu

lasvegas

Član broj: 230866
Poruke: 35
*.lv.lv.cox.net.



+2 Profil

icon Re: Domaining – osnove24.08.2009. u 08:58 - pre 177 meseci
svaka cast stani-pani!
hvala ti na podeli ovih veoma korisnih informacija...
sve najbolje,
micko
 
Odgovor na temu

srpsko gradjevinarstvo

Član broj: 124392
Poruke: 1188
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Domaining – osnove16.09.2009. u 08:12 - pre 176 meseci
Na pool ne prolazi Inteza kartica..Zašto pojma nemam. Sa druga tri BO nema problema.
 
Odgovor na temu

srpsko gradjevinarstvo

Član broj: 124392
Poruke: 1188
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Domaining – osnove25.09.2009. u 09:20 - pre 176 meseci
Mislim da ova lista koju sam našao koristi, ali bih voleo da Stani pani prokomentariše njenu vrednost.


Public Drop catchers:

networksolutions.com - Snapnames*
register.com - Snapnames*
BulkRegister.com - Snapnames*
moniker.com - Snapnames*
domainsite.com - Snapnames*
name.com - name.net/drop/ - Snapnames*
name.net - name.net/drop/ - Snapnames*
itsyourdomain.com - Snapnames*
directi.com - Snapnames*
mysticblizzard.com (directi) - Snapnames*
bluefractal.com (directi) - Snapnames*
atomicgiant.com (directi) - Snapnames*
falconzone.com (directi) - Snapnames*
digupdomains.com (directi) - Snapnames*
007names.com - Snapnames
1stdomain.net - Snapnames
4domains.com - Snapnames
aboutdomains.com - Snapnames
aitdomains.com - Snapnames
alohanic.com - Snapnames
annulet.com - Snapnames
answerable.com - Snapnames
bestregistrar.com - Snapnames
bumperjumper.com - Snapnames
criticalinternet.com - Snapnames
dns-net.de - Snapnames
domus-llc.com - Snapnames
dotearth.com - Snapnames
fatfirm.com - Snapnames
fortuneinternet.com - Snapnames
getyername.com - Snapnames
hostingfort.com - Snapnames
inname.net - Snapnames
mouzz.com - Snapnames
name2host.com - Snapnames
namebay.com - Snapnames
namesecure.com - Snapnames
nameshare.com - Snapnames
neonic.com - Snapnames
nominate.net - Snapnames
pairnic.com - Snapnames
planetdomain.com - Snapnames
plisk.com - Snapnames
primalstore.com - Snapnames
publicdomainregistry.com - Snapnames
retailstudio.com - Snapnames
rrpproxy.net - Snapnames
safenames.net - Snapnames
simplynamed.com - Snapnames
tahoedomains.com - Snapnames
topclassnames.com - Snapnames
totalnic.net - Snapnames
urbanvolcano.com - Snapnames
vividdomains.com - Snapnames


* Snapnames Preferred Partner

dotster.com - Namewinner
namesdirect.com - Namewinner
newdentity.com - Namewinner
namezero.com - Namewinner
namefull.com - Namewinner
fm-net.ne.jp - Namewinner
stargateinc.com - Namewinner
shop4domain.com - Namewinner
personalnames.com - Namewinner
edge.jp - livedoor.com - NameWinner
idregister.com - NameWinner
webnic.cc - Namewinner
000domains.com - Namewinner
Communigal.net - Sitename.com
Galcomm.com - Namewinner
galcomm.info - Namewinner ?
register.it - Namewinner
fireman.org - Namewinner
Catalog.com - Namewinner
addressontheweb.com - Namewinner
domainhostingweb.us - Namewinner
1800-website.com - Namewinner
privacypost.com - Namewinner
allindomains.com - Namewinner
getyourdotcom.com - Namewinner
tuvaludomains.tv - Namewinner
123domainrenewals.com - Namewinner
cocosislandsdomains.cc - Namewinner
domaininternetname.com - Namewinner
domaincamping.com - Namewinner
domainbulkregistration.com - Namewinner
niuedomains.nu - Namewinner
24x7domains.com - Namewinner
unitedkingdomdomains.com - Namewinner
department-of-domains.com - Namewinner
claimeddomains.com - Namewinner
chinesedomain.cn - Namewinner
austriadomains.com - Namewinner
1st-for-domain-names.com - Namewinner
diggitydot.com - Namewinner
allaccessdomains.com - Namewinner
chocolatecovereddomains.com - Namewinner
domainbusinessnames.com - Namewinner
belgiumdomains.com - Namewinner
domaindoorman.com - Namewinner
atozdomainsmarket.com - Namewinner
beardomain.com - Namewinner
995discountdomains.com - Namewinner
deutchdomains.de - Namewinner
bidfordomainnames.com - Namewinner
domainbullies.com - Namewinner
samoandomains.ws - Namewinner
domainnamelookup.us - Namewinner
capitoldomains.com - Namewinner
capitoldomains.net - Namewinner
capitaldomains.org - Namewinner
decentdomains.net - Namewinner
discountdomainservices.com - Namewinner
domain-a-go-go.com - Namewinner
domainnamebidder.com - Namewinner


namescout.com - Pool
namesystem.com - Pool
signaturedomains.com - Pool
psi-japan.com - Pool
domainsonly.com - Pool
domainthenet.com - Pool
rebel.com - Pool
namesbeyond.com - Pool
srspartner.com - Pool
registersite.com - Pool
domainregistry.com - Pool
nameking.com - Pool
signdomains.com - Pool
domainstobeseen.com - Pool
ar.com - Pool
z-core.com - Pool
domainca.com - Pool
esoftwiz.com - Pool
totalregistrations.com - Pool
biditwinit.com - Pool
usawebhost.com - Pool
esite.com - Pool
nameview.com - Pool
domainpro.com - Pool
domainpeople.com - Pool
name.com - Pool
mynamenow.com - Pool
transecute.com - Pool
aaaq.com - Pool
domainz.com - Pool
leadnetworks.com - Pool
registernames.com - Pool
rgnames.com - Pool
aceofdomains.com - Pool
dotforce.com - Pool
comitnet.com - Pool
1-877namebid.com - Pool
whoistoolbar.com - Pool
webmasters.com - Pool
nettuner.com - Pool
experthost.com - Pool
expertsrs.com - Pool
hjlinnen.com - Pool
hipsearch.com - Pool
crazy8domains.com - Pool
domainestic.com - Pool
redomainder.com - Pool
getyourdotinfo.com - Pool
enterthedomain.com - Pool
yourdomainco.com - Pool
condomainium.com - Pool
getyourdotnet.com - Pool
ausregistry.net - Pool
parava.net - Pool
domainbank.net - Pool
awregistry.net - Pool
dodora.net - Pool
usefuldomains.net - Pool
bemydomain.net - Pool
adoptadomain.net - Pool
encirca.biz - Pool
psi.jp - Pool
psi-usa.info - Pool
inic.ch - Pool
enetica.com.au - Pool
fiducia.lv - Pool
cvo.ca - Pool
domaincentre.ca - Pool
gotnames.ca - Pool
worldnames.ca - Pool
domainscape.ca - Pool
extremedomains.ca - Pool
domains2be.ca - Pool
primedomain.ca - Pool
domainscostless.ca - Pool
domainplaza.ca - Pool
thegreatdomain.ca - Pool
domainmarketplace.ca - Pool
domainbuzz.ca - Pool
hostmaster.ca - Pool
namegame.ca - Pool
nic-name.ca - Pool
quark.ca - Pool
regnow.ca - Pool
zippydomains.ca - Pool
domainnetwork.ca - Pool
domainevent.ca - Pool
luckydomains.ca - Pool
domainsforme.ca - Pool
secureadomain.ca - Pool
domains2go.ca - Pool
gonames.ca - Pool
domainos.ca - Pool
domaineered.ca - Pool
abdomainations.ca - Pool
availabledomains.ca - Pool
coolhosting.ca - Pool
domainauthority.ca - Pool
kookycondundrum.ca - Pool
domains4u.ca - Pool
domainluminary.ca - Pool
populardomains.ca - Pool
domainstream.ca - Pool
premiername.ca - Pool
notablenames.ca - Pool
securadomain.ca - Pool
megabyte.ca - Pool
domainiac.ca - Pool
domainmall.ca - Pool
getdomainsiwant.ca - Pool
nametorrent.ca - Pool
domainlink.ca - Pool
domainparadise.ca - Pool
scoopdomain.ca - Pool
domaingrabber.ca - Pool
netheadz.ca - Pool
domainmania.ca - Pool
domainideas.ca - Pool
domainsout.ca - Pool
domainstreet.ca - Pool
thedomainnamestore.ca - Pool
whatsyourname.ca - Pool
backup.ca - Pool
registermydomains.ca - Pool
searchname.ca - Pool
submit.ca - Pool
domainutopia.ca - Pool
ezhosting.ca - Pool
primeregistrar.ca - Pool
domaincentral.ca - Pool
fabdomains.ca - Pool
maindomain.ca - Pool
matchnames.ca - Pool
mynameonline.ca - Pool
randomain.ca - Pool
registerone.ca - Pool
domainsfirst.ca - Pool
wisdomain.ca - Pool
domainreign.ca - Pool
pricedomain.ca - Pool
romel.ca - Pool
grabton.ca - Pool
domainfighter.ca - Pool
domainventures.ca - Pool
zidodomain.ca - Pool
domainsatcost.ca - Pool
weregisterit.ca - Pool
domainheadz.ca - Pool
theblackcow.ca - Pool


enom.com - Enom club drop
centralregistrar.com - Enom club drop
namejuice.com - Enom club drop
mobilenameservices.com - Enom club drop
nameintel.com - Enom club drop
sipence.com - Enom club drop
atcomtechnology.com - Enom club drop
coloradonamesdomains.com - Enom Club Drop
thatdarnname.com - Enom Club Drop
getsld.com - Enom Club Drop
legrandnom.com - Enom Club Drop
aodomains.com - Enom Club Drop
slimnames.com ( TotalCalories.com ) - Enom Club Drop
emilynamesdomains.com - Enom Club Drop
awbtrading.com - Enom Club Drop
rjgventures.com - Enom Club Drop
amountaindomains.com - Enom Club Drop
walelabrook.com - Enom Club Drop
valleyapples.com - Enom Club Drop
wgbregistry.com - Enom Club Drop
jjhinvestments.com - Enom Club Drop
alohawebservices.net - Enom Club Drop
vi.net - Enom Club Drop
8068.com - Enom Club Drop
domainnovations.com - Enom Club Drop
dropoutlet.com - Enom Club Drop
blisternet.net - Enom Club Drop
dagnabit.biz - Enom Club Drop
dagnabit.net - Enom Club Drop
enombre.com - Enom Club Drop
extrathreads.com - Enom Club Drop
extrathread.com - Enom Club Drop
gungagalunga.biz - Enom Club Drop
gungagalunga.us - Enom Club Drop
idindi.com - Enom Club Drop
ininaf.com - Enom Club Drop
fushitarazu.com - Enom Club Drop
sicherregister.com - Enom Club Drop
sicherregister.de - Enom Club Drop
namenelly.com - Enom Club Drop
markbark.com - Enom Club Drop
sssasss.com - Enom Club Drop
nerdnames.com - Enom Club Drop
namethread.com - Enom Club Drop
vedacore.com - Enom Club Drop
planettld.com - Enom Club Drop
markbarker.biz - Enom Club Drop
markbarker.us - Enom Club Drop
TrafficNames.net - Enom Club Drop
asiadomains.biz - Enom Club Drop
codycorp.com - Enom Club Drop
aviddomains.com - Enom Club Drop
smallbusinessnamescerts.com - Enom Club Drop
traveldomainsincorporated.com - Enom Club Drop
whiteglovedomains.com - Enom Club Drop
entertainmentnames.com - Enom Club Drop
king-domains.com - Enom Club Drop
itpan.com - Enom Club Drop
arabinternetnames.com - Enom Club Drop
airnames.com - Enom Club Drop
postaldomains.com - Enom Club Drop
csiregistry.com - Enom Club Drop
dynanames.com - Enom Club Drop
domainhip.com - Enom Club Drop
nominfinitum.com - Enom Club Drop
dnsvillage.com - Enom Club Drop
pocketdomain.com - Enom Club Drop
privatedomains.biz - Enom Club Drop
rallydomains.com - Enom Club Drop


godaddy.com - Godaddy*
wildwestdomains.com - Godaddy*
bluerazor.com - Godaddy*


*Godaddy Preferred Partner

Webagentur.at (domainname.at) - dropcatcher.com
R68-LROR - domaincatcher.com


dotregistrar.com - dotreg.com/wishlist.html


onlinenic.com - Bulk Click

Private Drop catchers:

directnic.com - NOLDC.com / keywordtraffic.info
domaincontender.com - NOLDC.com
fabulous.com - Dropwizard
melbourneit.com - Ultimate Search
namebargain.com - Ultimate Search/Buydomains
bookmyname.com - NameFox
ascio.com - NameFox
nexstarnet.com - NameFox ?
libris.com - Euro box
name7.com - Korean drop club
cypack.com - Korean drop club
ttpia.com - Korean drop club
bizcn.com - Chinese drop club
dns.com.cn - Chinese drop club
paycenter.com.cn - Chinese drop club
addresscreation.com - Buydomains
enameco.com - e-names.org - Buydomains
omnis.com - Buydomains
registrationtek.com - Buydomains
1accredited.com - Buydomains
123registration.com - Buydomains
domainzoo.com - Buydomains
domaindiscover.com - Buydomains
dynadot.com - Buydomains


Unknown Drop catching registers:

1hostchina.com
1hostgermany.com
1hostaustralia.com
1hostjapan.com
1hostamerica.com
1hostcanada.com
1hostkorea.com
1hostbrazil.com
1hostisrael.com
1hostmalaysia.com
1hostkuwait.com
namefrog.com
gabia.com
web.com
namestream.com
advantage-interactive.com
afforda.com
domainallies.com
domainsystems.com
is.com
namechurner.com
names4ever.com
namequeen.com
budgetnames.com
batdomains.com
aboutdomains.com
hostlane.com
schlund.de
key-systems.de
melbourneit.com.au
pacnames.com
domainname.com
domainmonkeys.com
domainwar.net
nicco.com
secura-gmbh.de
domainregistry.de
aboutdomain.com
domainit.com
1dni.com
hyperstreet.com
anytimesites.com
afterdarkincorporated.com
basicfusion.com
gi.net
crispnames.com
domainbidder.com
domainnamesales.com
gandi.net
hichina.com
sbsnames.com
schlund.info
ynotdomains.com
capdom.com
savemorenames.com
commerceisland.com
findyouaname.com
goserveyourdomain.com
udamain.com
findyouadomain.com
finduaname.com
iserveyourdomain.com
smallbusinessnamescerts.com
codycorp.com
urbanvolcano.com
king-domains.com
rankusa.com
resellserv.com
mightybay.com
topsystem.com
firstinstant.com
haveaname.com
groundinternet.com
hostingfort.com
redregister.com
interdominios.com
netestate.com
domainnovations.com
dynamicdolphin.com
domainhip.com
postaldomains.com
namesdirect.com
csiregistry.com
privacypost.com
namingweb.com
retailstudio.com
ownidentity.com
desertdevil.com
enterprice.net
ynotdomains.myorderbox.com
datanet2004.com
ipxcess.com
sicherregister.com
jazdomainnames.com
wickedwebsolutions.com
foxedge.com
alantron.com
dnsvillage.com
coolhandle.com
moderngrid.com
arabinternetnames.com
domain-a-go-go.com
bottledomains.com
domainbulkregistration.com
solidhub.com
digupdomains.com
mangomoods.com
fortuneinternet.com
misk.com
discountdomainservices.com
titanichosting.com
itpan.com
chocolatecovereddomains.com
nuclearnames.com
crazy8domains.com
blog.com
rallydomains.com
apexregistry.com
995discountdomains.com
claimeddomains.com
decentdomains.net
whiteglovedomains.com
domainestic.com
domainbullies.com
domaincamping.com
diggitydot.com
airnames.com
department-of-domains.com
dreamhost.com
addressontheweb.com
traveldomainsincorporated.com
allaccessdomains.com
 
Odgovor na temu

stani-pani
Beograd, Srbija

Član broj: 79167
Poruke: 119
*.dialup.sezampro.yu.



+3 Profil

icon Re: Domaining – osnove28.09.2009. u 18:23 - pre 176 meseci
Hvala za top :)

Lista koju je srpsko gradjevinarstvo priložio je dosta stara, ali ipak donekle korisna, jer sve što stoji za veliku trojku je i dalje tako, a ovi ostali su ili ugašeni ili su ih veliki kupili. Sa druge strane, nešto se promenilo vezano za bo u odnosu na moje pređašnje postove na tu temu. SnapNames je definitvino najjači bo servis sa sve većim brojem satelit registrara, NameJet je pojačao svoju prerelease sekciju sa domenima od Fabulous-a, a Pool sve više kaska za njima mada je i dalje na trećem mestu. GoDaddy bo servis je doživeo drastičnu promenu i više nije ekskluzivan, već ako više njih bo isti domen i on bude uhvaćen od strane GD domen ide na zatvorenu aukciju izmedju ljudi koji su kupili bo. Sam servis nije ništa poboljšan te kaska i dalje za ovim ostalim. www.name.com je počeo da pruža bo usluge, ali sa vrlo niskim stepenom uspešnosti. Moje novo otkrovenje je domainmonster.com čiji bo servis je ekskluzivan, znači nema aukcije, a uspešnost je u rangu GD, no cena je malo jača 19.90 EUR + regfee. Inače postoji još nekoliko bo servisa koji su privatni i isključivo u funkciji za velike igrače kao što je BuyDomains, no ni jedan od njih ne može da priđe velikoj trojci ali se zato uspešno nosi sa ostalima. Ja sam sada najviše na prerelease listama i tu vidim šansu da se za relativno male pare dođe do kvalitetnog a i starog domena.
 
Odgovor na temu

srpsko gradjevinarstvo

Član broj: 124392
Poruke: 1188
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Domaining – osnove29.09.2009. u 13:22 - pre 176 meseci
Uradio sam BO jednog domena koji mi je bitan. Na Snapenames, Namejet, Pool i GD. čitajući iskustva stranih domejnera otkrio sam i domainmonster.com, ali nisam uradio BO. Ipak nisam tu profesionalac kao Stani- pani. Međutim korisno je odvojiti par dana po par sati proučiti njegove tekstove, pregledati forume, jer eto nekada vam se svidi neki domen, pa da znate šta i kako.

Jedino mi sene sviđa što mi je Pool blokirao 60$ kod verifikacije, ali ajde tako je kako je.

Pool.co je oko 2004-05, bio moćan, jer tekstovi o njihovoj uspešnosti su iz tog vremena.

Listu sam našao negde i prekopirao je, znam da je stara bar 2 god. i zato sam tražio komentar.
 
Odgovor na temu

srpsko gradjevinarstvo

Član broj: 124392
Poruke: 1188
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Domaining – osnove02.10.2009. u 20:02 - pre 176 meseci
Upravo sam putem BO kupio domen www.***.com. BO sam postavio na Snapenames, Namejet, Pool i GD. Domen je pokupio Namejet.com, tj neki Enomov faktor, ćerka firma.

Prethodno je domen bio deceniju i više registrovan kod key-system ili www.united-doimains.de. To su oni Švabovi što duvaju cene domenima. Eto sada bar znamo i da BO domena regovanih kod njih treba raditi kod Namejet.

Namejet ima dobar i brz suport. Razmenio sam par mejlova. Sada su u fazi da mi otvaraju nalog kod negog ko treba da mi bude registar i da održava domen.

[Ovu poruku je menjao Milan Gligorijevic dana 06.10.2009. u 08:26 GMT+1]
 
Odgovor na temu

websurfer
websurfer
Srbija

Član broj: 199973
Poruke: 964
*.dynamic.adsl.itsisp.net.



+11 Profil

icon Re: Domaining – osnove28.10.2009. u 22:33 - pre 175 meseci
Sta mislite kako ce ovakve promene uticati na domejnere:

www.elitesecurity.org/t379706-...-domena-sa-ne-latinskim-pismom

Jel veci izbor za krajnje korisnike stvara manje prostora za zaradu domainera?
Takodje, sta mislite da li ce buduci domeni tipa bilošta.bilošta otezati posao domainerima? Ili ce samo podici vrednost npr. .com domenu?
 
Odgovor na temu

srpsko gradjevinarstvo

Član broj: 124392
Poruke: 1188
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Domaining – osnove14.12.2009. u 12:13 - pre 173 meseci
u odnosu na listu koju smo letos komentarisali:

1hostchina.com
1hostgermany.com
1hostaustralia.com
1hostjapan.com
1hostamerica.com
1hostcanada.com
1hostkorea.com
1hostbrazil.com
1hostisrael.com
1hostmalaysia.com
1hostkuwait.com

Ovi svi tzv. registri su u stvari www.moniker.com, a oni svi rade za Snapnames.com. Sada mi nije jasno samo šta će Monikeru ovi domeni i fiktivni registri sa prefiksom 1?

Meni je kao dodeljen registrant 1hostkuwait.com. Mislim da ću da selim čim prođu dva meseca na Godady.
 
Odgovor na temu

[es] :: Hosting :: Domeni :: Domaining – osnove
(TOP topic, by Milan Gligorijevic)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 26706 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.