Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Delta distribucija

[es] :: Matematika :: Delta distribucija

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 12501 | Odgovora: 61 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.dynamic.sbb.rs.



+33 Profil

icon Delta distribucija20.08.2008. u 19:39 - pre 189 meseci

Svojstveni problem operatora koordinate u kvantnoj mehanici! je multiplikativan operator! Posmatram jednodimenzioni slucaj. x mi je koordinata, a \lambda broj.



je nula svuda gde je . Tamo gde je moze biti veoma veliko! . Ovako mi radimo u kvantnoj mehanici! Ne znam kako ti na to gledas? Da li je ovo korektno? Ti bi verovatno isto koristio .

Ali ono sto mislim da ti se nece svideti je da je svojstvena funkcija u ovom problemu! Kako ti gledas na to?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.222.97.*



+2789 Profil

icon Re: Delta distribucija20.08.2008. u 20:09 - pre 189 meseci
Proizvoljna distribucija se može množiti beskonačno diferencijabilnom funkcijom i slagati (sa bilo koje strane) sa linearnom funkcijom. O tome je već bilo reči.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.dynamic.sbb.rs.



+33 Profil

icon Re: Delta distribucija20.08.2008. u 20:16 - pre 189 meseci
Ono sto sam hteo da istaknem ovde je da se prilikom resavanja svojstvenog problema dobija svojstvena funkcija koja nije funkcija?!
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.222.97.*



+2789 Profil

icon Re: Delta distribucija20.08.2008. u 20:24 - pre 189 meseci
Taj svojstveni problem nema rešenje u prostoru funkcija, ali ima rešenje u prostoru distribucija, kao što jednačina nema rešenja u polju racionalnih, ali ima rešenja u polju realnih brojeva.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.dynamic.sbb.rs.



+33 Profil

icon Re: Delta distribucija21.08.2008. u 00:27 - pre 189 meseci
Na slici 1. pokazao sam ideju zbog koje se uzima da je . Uzeo sam pravougaonik dimenzija . Povrsina ovog pravougaonika je . Kad se pusti da dobija se slika 2. Ovako je ova funkcija originalno definisana od strane Diraka! Zasto je fizicarima u mnogim problemima korisno da se ovako definise! Posmatrajmo npr. sledeci slucaj . Fja oseca ovaj ako hocete operator jedino u tacki y pa mogu pisati:



Znam da ovo ne zadovoljava kriterijume matematicara, ali mislim da je tesko naci slucaj gde ovo necu moci da primenim ili nesto da izracunam! A zar nije to na kraju bitno? Mozete reci svoje misljenje o ovome!

Citat:
Nedeljko: Taj svojstveni problem nema rešenje u prostoru funkcija, ali ima rešenje u prostoru distribucija, kao što jednačina nema rešenja u polju racionalnih, ali ima rešenja u polju realnih brojeva.

Slazem se u potpunosti Nedeljko! Lepo si to uporedio! Mada i je broj! I ti imas slucaj ovde svaki racionalan broj je realan! Dok ne mozes reci da je svaka fja distribucija! A svuda kada se definise svojstveni problem pod njim se smatra nalazenje svojstvenih vrednosti i funkcija! A Dirakova distribucija nije funkcija!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.222.97.*



+2789 Profil

icon Re: Delta distribucija21.08.2008. u 10:27 - pre 189 meseci
Citat:
petarm: Ovako je ova funkcija originalno definisana od strane Diraka!


Lebegov integral tako definisane funkcije (eventualno pomnožene nekom funkcijom) je jednak nuli. Ako hoćeš da dobiješ ono što želiš, moraš redefinisati pojam integrala. Jedno od rešenja (mada nije idealno) je teorija distribucija, a drugo je nestdandardna analiza.

Citat:
petarm: Znam da ovo ne zadovoljava kriterijume matematicara, ali mislim da je tesko naci slucaj gde ovo necu moci da primenim ili nesto da izracunam! A zar nije to na kraju bitno?


Pa, bitno je tačno onoliko koliko je bitno da li je taj rezultat tačan. Lično smatram da sve to nema mnogo veze sa napretkom ljudske civilizacije. Živelo bi se i bez matematike i bez kvantne mehanike i sličnu bismo tehnologiju imali. Kojeg god inženjera da sam pitao koliko matematike se koristi u praksi, rekao je nešto poput "zavisi čime se baviš, ja ne koristim ništa". Sve sam skloniji uverenju da je smisao matematike u gnjavaži đaka i studenata i utrkivanju ko je od koga pametniji.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.222.97.*



+2789 Profil

icon Re: Delta distribucija21.08.2008. u 10:32 - pre 189 meseci
Citat:
petarm: Dok ne mozes reci da je svaka fja distribucija!


Svaka lokalno integrabilna funkcija jeste distribucija.

Citat:
petarm: A svuda kada se definise svojstveni problem pod njim se smatra nalazenje svojstvenih vrednosti i funkcija!


Sopstvenih vrednosti i vektora, pri čemu se mora znati na koji se vektorski prostor to odnosi.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.dynamic.sbb.rs.



+33 Profil

icon Re: Delta distribucija21.08.2008. u 23:35 - pre 189 meseci
Citat:
Nedeljko: Pa, bitno je tačno onoliko koliko je bitno da li je taj rezultat tačan. Lično smatram da sve to nema mnogo veze sa napretkom ljudske civilizacije. Živelo bi se i bez matematike i bez kvantne mehanike i sličnu bismo tehnologiju imali. Kojeg god inženjera da sam pitao koliko matematike se koristi u praksi, rekao je nešto poput "zavisi čime se baviš, ja ne koristim ništa". Sve sam skloniji uverenju da je smisao matematike u gnjavaži đaka i studenata i utrkivanju ko je od koga pametniji.


S ovim se ne bih slozio u potpunosti! Slazem se da bi se zivelo, ali ne bismo imali istu tehnologiju! Doduse ne znam sta ti tacno smatras pod tehnologijom? Ali i atomska bomba se moze svrstati u to... Nanostrukture su danas u jezivoj ekspanziji, a tu je vrlo cest slucaj da eksperimentalci citiraju teoreticare u svojim istrazivanjima! Ima inzenjera koji koriste mnogo matematike, kao i fizicara!
Po meni je problem sto mnogi matematicari gledaju jako usko... To nije formalno dobro-necu dalje da gledam! I vecina matematicara ulazi duboku u formalizam (nemam nista protiv toga ako i dalje mogu da kazu neke stvari na jednostavan nacin!)

Citat:
Nedeljko: Sopstvenih vrednosti i vektora, pri čemu se mora znati na koji se vektorski prostor to odnosi.


Ne razumem zasto si ovde naglasio sopstvenih umesto svojstvenih? I vektora umesto fja? Jer mi smo ovde diskutovali o prostorima fja? Odnosno o beskonacno-dimenzionim prostorima!
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Delta distribucija22.08.2008. u 01:20 - pre 189 meseci
Citat:
petarm:
Po meni je problem sto mnogi matematicari gledaju jako usko... To nije formalno dobro-necu dalje da gledam!

Inžinjer može pedeset puta da obavi neke proračune na formalno nekorektan način (recimo, zanemarujući proveru nekih uslova), da dobije pedeset tačnih rezultata (jer su, eto, prilikom tih merenja dotični uslovi bili ispunjeni — iako naš inžinjer to nije znao), ali šta ćemo kad pri pedeset prvom merenju uslovi ne budu ispunjeni i njemu se zgrada sruši jer ih nije proverio?

Da li, dakle, govorimo o uskim pogledima matematičarâ, ili ipak o nonšalantnosti inžinjerâ?
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.dynamic.sbb.rs.



+33 Profil

icon Re: Delta distribucija22.08.2008. u 08:56 - pre 189 meseci
Nekada je u pitanju i jedno i drugo!

Citat:
petarm: Na slici 1. pokazao sam ideju zbog koje se uzima da je . Uzeo sam pravougaonik dimenzija . Povrsina ovog pravougaonika je . Kad se pusti da dobija se slika 2. Ovako je ova funkcija originalno definisana od strane Diraka! Zasto je fizicarima u mnogim problemima korisno da se ovako definise! Posmatrajmo npr. sledeci slucaj . Fja oseca ovaj ako hocete operator jedino u tacki y pa mogu pisati:



Znam da ovo ne zadovoljava kriterijume matematicara, ali mislim da je tesko naci slucaj gde ovo necu moci da primenim ili nesto da izracunam! A zar nije to na kraju bitno? Mozete reci svoje misljenje o ovome!


Iskonstruisi mi pedeset prvo merenje! Nadji mi primer kada ovo nece da radi! Ja tvrdim da ako se ovo bude koristilo zgrada nece pasti!
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
79.101.72.*



+2789 Profil

icon Re: Delta distribucija22.08.2008. u 11:34 - pre 189 meseci
@petarm

Ma imali bismo i televizore i atomske bombe bez neke matematike.

Citat:
petarm: Iskonstruisi mi pedeset prvo merenje! Nadji mi primer kada ovo nece da radi! Ja tvrdim da ako se ovo bude koristilo zgrada nece pasti!


Evo ga:

http://www.elitesecurity.org/p1907192


Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.dynamic.sbb.rs.



+33 Profil

icon Re: Delta distribucija22.08.2008. u 15:00 - pre 189 meseci
OK! Ali ovo nije greska u koju bi se uletelo sa ovakvim definisanjem fje. Ovaj primer koji sam dao izvukao sam iz skripti iz DISTRIBUCIJA Michael Oberguggenberga koji je bio u smislu sta se ne sme raditi sa distribucijama! Fizicari obicno daju Hevisajdovoj fji vrednost u tako da niko i ne pomisli o
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
79.101.72.*



+2789 Profil

icon Re: Delta distribucija22.08.2008. u 15:36 - pre 189 meseci
odakle sledi da je za ma koju funkciju . Za dobijamo da je .
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.dynamic.sbb.rs.



+33 Profil

icon Re: Delta distribucija22.08.2008. u 15:40 - pre 189 meseci
Citat:
Nedeljko odakle sledi da je za ma koju funkciju . Za dobijamo da je .


Odakle tebi

?
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
79.101.72.*



+2789 Profil

icon Re: Delta distribucija22.08.2008. u 16:21 - pre 189 meseci
Nauči već jednom definiciju Lebegovog integrala.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.dynamic.sbb.rs.



+33 Profil

icon Re: Delta distribucija22.08.2008. u 16:56 - pre 189 meseci
Ne zanima me definicija Lebegovog integrala!



 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
79.101.72.*



+2789 Profil

icon Re: Delta distribucija22.08.2008. u 16:58 - pre 189 meseci
A šta te zanima? Integralni račun bez integrala?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.dynamic.sbb.rs.



+33 Profil

icon Re: Delta distribucija22.08.2008. u 17:01 - pre 189 meseci

Za mene je ovo neki linearan operator koji deluje na fju .

 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
79.101.72.*



+2789 Profil

icon Re: Delta distribucija22.08.2008. u 17:03 - pre 189 meseci
OK. Ne zanima te definicija integrala. Kako misliš da računaš integrale funkcija? Za onako definisano jeste (to je teorema). Dodaj tome ono što si ti napisao i dobićeš .
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
79.101.72.*



+2789 Profil

icon Re: Delta distribucija22.08.2008. u 17:05 - pre 189 meseci
Citat:
petarm:
Za mene je ovo neki linearan operator koji deluje na fju .


Ne vidim tu nigde . OK, koliko je ? Jeli i ta vrednost treba da se uvede po konvenciji?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Delta distribucija

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 12501 | Odgovora: 61 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.