Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Bezbednost mreze

[es] :: Wireless :: Bezbednost mreze

[ Pregleda: 3420 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

LittleNicky
Vuk Djordjevic
Novi Sad

Član broj: 189538
Poruke: 3
*.visitor.iastate.edu.



Profil

icon Bezbednost mreze01.08.2008. u 16:34 - pre 191 meseci
Pozdrav svima
Nameravam da postavim wireless mrezu u svom stanu. Imam Linsys WRT54GS router i hocu da povezem sve kompjutere u kuci pomocu ovog routera u bezicnu merzu.
Moja dilema je po pitanju sigurnosti mreze i sposobnosti prosecnog komsije da se zakacai na moju mrezu. Obavezno cu postaviti filtriranje po MAC adresi kao prvi korak. Samo se pitam da li je to dovoljno da bi sprecio komsiluk da se kaci na moj net i da mi upada u mrezu. Da li je neophodno da postavim i neku WEP ili bolje WPA enkripciju. Pitam se kolike su hakerske mogucnosti prosecnog komsije.
 
Odgovor na temu

igor.vitorac

Član broj: 144858
Poruke: 483



+13 Profil

icon Re: Bezbednost mreze03.08.2008. u 11:31 - pre 191 meseci
Moja preporuka je samo WPA.

Stavljanjem MAC filtriranja ili skrivanje SSID je smaranje ako treba jos nekog da prikacis na tvoju mrezu, npr. drugar koji ti dodje sa laptop-om. A BTW, nepredstavlja nikakvu ozbiljnu zastitu, osim mozda za nekog komsiju penzionera koji se nerazume u racunare. :-)

Procitaj malo o WPA, npr za pocetak je dovoljna informacija i sa wikipedia-e:
http://en.wikipedia.org/wiki/Wi-Fi_Protected_Access
 
Odgovor na temu

grks
Stanisa Grkovic
Sistem inzenjer -Drzavna uprava
Beograd

Član broj: 43438
Poruke: 58
*.static.sbb.rs.



Profil

icon Re: Bezbednost mreze05.08.2008. u 07:45 - pre 191 meseci
Mislim da prethodan odgovor nije bas ispravan, pitanje je bilo da se zastiti mreza od procecnog korisnika a za tako nesto je sigurno dovoljno filtriranje po MAC-u. Ne slazem se sa konstatacijom da svako (osim penzionera) ume da snifuje i da pronadje odgovarajucu MAC adresu i da promeni svom uredjaju.
 
Odgovor na temu

vujce
Igor Vujacic
Bar

Član broj: 19908
Poruke: 34
*.com
Via: [es] mailing liste

ICQ: 39724335


Profil

icon Re: Bezbednost mreze05.08.2008. u 08:01 - pre 191 meseci



--------------------------------------------------------------------------------
Sačuvajmo prirodu - mislimo energetski i ekološki efikasno!
Moja rasvjeta je "zelena", a Vaša?

Save the future by saving Nature!!!
Think on ecological and energy efficient way.
I have "green" lights! You?
--------------------------------------------------------------------------------
 
Odgovor na temu

igor.vitorac

Član broj: 144858
Poruke: 483



+13 Profil

icon Re: Bezbednost mreze05.08.2008. u 22:42 - pre 191 meseci
Citat:
grks: Mislim da prethodan odgovor nije bas ispravan, pitanje je bilo da se zastiti mreza od procecnog korisnika a za tako nesto je sigurno dovoljno filtriranje po MAC-u. Ne slazem se sa konstatacijom da svako (osim penzionera) ume da snifuje i da pronadje odgovarajucu MAC adresu i da promeni svom uredjaju.


To sto kazem govorim iz licnog iskustva. Nisam verovao koliko ljudi znaju da budu znatizeljni... i da instaliraju na racunar odmah neki software koji sve to odradjuje bez problema i sa nekim minimalnim znanjem o racunarskim mrezama. Ziveo Google. ;-)
Jednostavno "prosecan korisnik" cim instalira wireless karticu on pita kako moze sad da "udje" na internet i kako se moze koristiti neki wireless iz komsiluka. :-)

Razlike u kompleksnosti postupaka izmedju mac filtriranja i enable-ovanja WPA skoro i da nema, a mnogo veca sigurnost je na strani WPA.
Do pre par godina je bilo problema sa nekim wireless uredjajima i WPA (vise se grejali, malo "usporavali").
Ja jednostavno ne vidim razlog zasto neko danas nebi koristio WPA.
Protivnik sam mac adres filtriranja (bar za AP-ove), jer to u danasnje vreme nicemu ne sluzi.
 
Odgovor na temu

LittleNicky
Vuk Djordjevic
Novi Sad

Član broj: 189538
Poruke: 3
*.visitor.iastate.edu.



Profil

icon Re: Bezbednost mreze15.08.2008. u 04:08 - pre 190 meseci
Zahvaljujem na sugestijama i pomoci.
Ako "probijanje" po MAC adresi nije velik problem (priznajem da ja ne bi znao to da uradim, mozda uz dosta guglanja i corava koka nesto nabode), onda to i nije neka zastita. Slazem se da to moze biti malo zamorno, da kad ti dodju gosti moras da ih gnjavis za MAC adresu da bi im servirao internet uz pivo i kafu. Znaci WPA enkripcija pod obavezno, plus MAC filtriranje samo ako zelim da maltretiram goste. Znam da nijedna zastita nije apsolutna, ali koliko je tesko (ili lako) upasti na mrezu koja ima WPA ekripciju, za jednog prosecnog komsiju, a da nije penzioner.
I da to ste apsolutno u pravu, komsiluk najvise voli da zabada nos u tudje poslove, a tek sto voli komsijin internet....
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Bezbednost mreze

[ Pregleda: 3420 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.