Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zloupotreba autorskih prava - objavljivanje tekstova sa drugih sajtova

[es] :: Advocacy :: Zloupotreba autorskih prava - objavljivanje tekstova sa drugih sajtova

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6584 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dejanmr
Dejan Mratinković
programer
Beograd

Član broj: 56360
Poruke: 21
*.ceetel.co.yu.

ICQ: 149161688
Sajt: www.vicevi-dana.com


+3 Profil

icon Zloupotreba autorskih prava - objavljivanje tekstova sa drugih sajtova24.07.2008. u 09:53 - pre 191 meseci
Na sajtu http://www.svevesti.com/ svakodnevno se objavljuju tekstovi iz dnevnih novina (online izdanja) kao i sa mnogih drugih sajtova.

Pri tome se autori ne potpisuju, mada se daje link ka "izvoru", i to ne uvek. Lično sam doživeo da je objavljena fotografija sa mog sajta (sajt je u potpisu, da se ne reklamiram ovde), koju sam ja fotografisao u svojoj kancelariji i objavljena samo sa drugim opisom bez navoda izvora ili autora (tako da ne postoji ni teoretska sansa da je neko drugi slučajno uslikao nešto slično).

Kakve posledice moze imati vlasnik tog sajta uzimajuci u obzir aktuelne zakone? I koje bih akcije mogao da preuzmem u cilju zaštite svojih prava? I da li to što su domen i hosting registrovani ko zna gde ima ikakav zančaj?

Takođe, sta je u sličnim slučajevima, gde se tekstovi preuzmu (u delu, ili celini), ali se jasno naglasi da je ceo tekst kompletno preuzet, navede ime autora kao i link ka izvoru?


[Ovu poruku je menjao dejanmr dana 24.07.2008. u 11:34 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao dejanmr dana 24.07.2008. u 11:37 GMT+1]
Pozdrav,
Dejo.
 
Odgovor na temu

Joker
Subotica

Član broj: 646
Poruke: 1559
77.46.176.*

Sajt: jokerleather.net


+79 Profil

icon Re: Zloupotreba autorskih prava - objavljivanje tekstova sa drugih sajtova24.07.2008. u 10:56 - pre 191 meseci
Ja za vesti koje prenosim sa nekih prezentacija tražim dozvolu za objavljivanje vesti sa navođenjem izvora i linkom odakle je vest preuzeta. Dozvolu dobijem tako da mislim da je najmanje što može da se uradi da se stavi izvor vesti i da je to sasvim ok.
format c: /udari_disk_o_beton /jako
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2789 Profil

icon Re: Zloupotreba autorskih prava - objavljivanje tekstova sa drugih sajtova24.07.2008. u 10:59 - pre 191 meseci
Guglaj "Zako o autorskom i srodnim pravima" i naci ces odgovarajuci zakon u celini.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Leotar

Član broj: 188756
*.adsl-2.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Zloupotreba autorskih prava - objavljivanje tekstova sa drugih sajtova24.07.2008. u 11:00 - pre 191 meseci
Pa ukoliko je vlasnik državljanin Srbije može da odgovara za povredu autorskih prava po Krivičnom Zakonu Srbije, ukoliko se radi o strancima situacija je nešto komplikovanija, ali generalno sve države poznaju pojam autorskih prava i moguće je zaštiti svoja prava na sudu. Ukoliko Vam je potrebno više informacija možete me kontaktirati privatnom porukom, pošto je ovo oblast kojom se ja bavim.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2789 Profil

icon Re: Zloupotreba autorskih prava - objavljivanje tekstova sa drugih sajtova24.07.2008. u 14:15 - pre 191 meseci
Nebitno je ciji je drzavljanin, vec sta je uradio na cijoj teritoriji. U svakoj zemlji se primenjuju njeni lokalni zakoni na sve. Taman posla kad bi tako moglo - dodje turista i prvi picvajs.

Dakle, za povredu zakona Srbije na teritorji Srbije se odgovara u Srbiji pred sudom Srbije po zakonima Srbije. Ukoliko na primer koristis piratizovan Windows na teritoriji Srbije, prekrsio si zakon Srbije (koja priznaje kopirajt i ciji su zakoni uskladjeni sa univerzalnom konvencijom o kopirajtu, cija je Srbija potpisnica) i za to delo mozes odgovarati u Srbiji pred sudom Srbije po zakonu Srbije, bez obzira sto je proizvodjac iz SAD. Isto vazi i za strane drzavljane na nasoj teritoriji.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Leotar

Član broj: 188756
*.adsl-2.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Zloupotreba autorskih prava - objavljivanje tekstova sa drugih sajtova24.07.2008. u 14:24 - pre 191 meseci
Poštovani Dejane,
Kako imam nekih problema sa slanjem pm odgovoriću ovde javno.

Uvek ima smisla tužiti nepoštene ljude koji pokušavaju da zarade na tuđem radu. Smisao Zakona i jeste u njihovom štovanju. Želeo bih svakako da Vas ohrabrim da preduzmete potrebne korake ka zaštiti svoje intelektualne svojine, a takođe i da Vas uverim da ni materijalna strana čitave priče nikako nije za potcenjivanje. Zakon je u pogledu strogosti sankcija veoma izričit kada je povreda autorskih prava u pitanju.

Što se tiče ostalih aspekata problema koje ste ovde naveli tiče (postojanje slike na Vašem sajtu), pretpostavljam da oni takođe idu Vama u prilog. Dovoljno je da na Vašem sajtu postoji mali copyright tekst u dnu strane i da to štiti kompletan sadržaj sajta (ovde bih posebno naglasio, da čak NIJE NEOPHODNO da se copyright tekst nalazi na svakoj stranici, dovoljno je da ga ima na naslovnoj stranici i on se automatski primenjuje na kompletan sadržaj).

U pogledu slučaja kada neko objavi Vaš tekst ali Vas potpiše kao autora, ukoliko je to učinio bez Vaše dozvole možete Tužbu proširiti i ugrožavanjem privatnosti (jer se ime i prezime drugih osoba ne može koristiti za promociju sopstvenog proizvoda - u ovom slučaju sajta, u kom pogledu je vrlo jasan Zakon o reklamiranju i robnim markama). Ukoliko vlasnik sajta tvrdi da je sajt neprofitabilan, budite veoma obazrivi, mnogi sajtovi imaju plaćene sekcije za članove ili svoju zaradu prave od marketinga, u svakom slučaju na vlasniku sajta je da na sudu to i dokaže, naravno ukoliko se Vi odlučite da zaštitu svojih prava potražite na sudu.

Takođe bih želeo da Vas ohrabrim informacijom da je i u našoj zemlji već doneto nekoliko presuda sa vrlo sličnom tematikom (spor Martinović protiv Krstarice iz 2006, te Jusufspahić protiv MTS s kraja 2005,...)
 
Odgovor na temu

Leotar

Član broj: 188756
*.adsl-2.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Zloupotreba autorskih prava - objavljivanje tekstova sa drugih sajtova24.07.2008. u 14:31 - pre 191 meseci
@Nedeljko
Vi ste generalno u pravu, i primećujem da ste prilično potkovani pravnim znanjem, ali internet je specijalan slučaj i tu se primenjuje takozvani princip ekspatrijacije (ne možete tvrditi da se nešto što se desilo na internetu desilo u Srbiji, nadam se da ovo uviđate), tako da je primena nacionalnih zakonodavstava ograničena samo na neke slučajeve
 
Odgovor na temu

Joker
Subotica

Član broj: 646
Poruke: 1559
77.46.176.*

Sajt: jokerleather.net


+79 Profil

icon Re: Zloupotreba autorskih prava - objavljivanje tekstova sa drugih sajtova24.07.2008. u 14:48 - pre 191 meseci
Šta u slučaju kada je sajt hostovan van srbije ?
format c: /udari_disk_o_beton /jako
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
212.200.212.*



+2789 Profil

icon Re: Zloupotreba autorskih prava - objavljivanje tekstova sa drugih sajtova24.07.2008. u 17:33 - pre 191 meseci
@Leotar

Koliko se razumem, svako delo je morao neko da učini i delo je moralo biti negde učinjeno. Mislim da su relevantni lokalni zakoni zemlje u kojoj je sajt hostovan. U svakom slučaju, državljanstvo počinioca ne menja ništa.

@Joker

Tužba se podnosi tamo.

U iskaze poslednje poruke nisam 100% siguran.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Zeleni zub
Darko Milicevic
dipl mat inf
Paracin

Član broj: 14108
Poruke: 877
79.101.221.*



+85 Profil

icon Re: Zloupotreba autorskih prava - objavljivanje tekstova sa drugih sajtova27.07.2008. u 00:38 - pre 191 meseci
Evo nesto na ovu temu
www.cuprija.org, pa udjite na sajt (bice www.cuprija.org/index2.html )


--
ES is the bes' ! ;)
 
Odgovor na temu

Sreca.sreca.radost

Član broj: 203335
*.adsl.beotel.net.



Profil

icon Re: Zloupotreba autorskih prava - objavljivanje tekstova sa drugih sajtova03.12.2008. u 14:33 - pre 187 meseci
Zamolila bih korisnika Leotar, da ako bi mogao da mi posalje mail [i samim tim vidim vasu mail adresu] i postavim vam par pitanja u vezi sa ovom temom.


Registrovala sam se zbog vas, ali moram da budem 15 dana ulogovana kako bih mogla slati na vas mail.

Srdacan pozdrav,
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-221-177.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: Zloupotreba autorskih prava - objavljivanje tekstova sa drugih sajtova06.12.2008. u 13:38 - pre 187 meseci
imam ja jedno pitanje
a di registrujes copyright? ili to po "nahodjenju"?
[naravno sve licni materijal...]
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2789 Profil

icon Re: Zloupotreba autorskih prava - objavljivanje tekstova sa drugih sajtova06.12.2008. u 16:12 - pre 187 meseci
Postoji zavod za zastitu intelektualne svojine, ne znam kako se kod nas zvanicno zove, gde mozes da registrujes svoje autorsko delo, prilozivsi primerak koji ide u njihovu arhivu. To se placa, a zauzvrat dobijas papir sa pecatom kojim mozes da dokazes da si tog dana predao delo, pa samim tim da si ga tada i imao. Ako bi neko hteo da dokaze da je njegovo, morao bi da dokaze da ga je imao pre tog datuma.

Mojne me drzati za rec, ali mislim da i bez toga, kada napises "copyright (c) by trt mrt", to vazi u svim zemljama koje priznaju kopirajt, ali da ces u varijanti sa registracijom mnogo lakse dokazati da si to imao pre nekog drugog.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-221-177.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: Zloupotreba autorskih prava - objavljivanje tekstova sa drugih sajtova06.12.2008. u 17:32 - pre 187 meseci
pa malo bi bzvz bilo da za svaku fotkicu moras ici i placati,ili za "pesmicu" ...
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.222.97.*



+2789 Profil

icon Re: Zloupotreba autorskih prava - objavljivanje tekstova sa drugih sajtova07.12.2008. u 09:26 - pre 187 meseci
Ma, ne moraš ništa. Niko te ne tera da štitiš svoju fotkicu ili pesmicu. To ćeš činiti samo u slučaju da hoćeš komercijalno da eksploatišeš to delo, da te neko ne bi pokrao.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-221-177.eunet.yu.



+165 Profil

icon Re: Zloupotreba autorskih prava - objavljivanje tekstova sa drugih sajtova07.12.2008. u 09:40 - pre 187 meseci
pa primer sad,napravis "foto sesiju" od ~200 slika ,ne mora biti za komercionalnu upotrebu[a i moze] i hoces da ih zastitis,znaci trebas platiti xyz eura? [koja je cena uopste?]
 
Odgovor na temu

Joker
Subotica

Član broj: 646
Poruke: 1559
93.86.4.*

Sajt: jokerleather.net


+79 Profil

icon Re: Zloupotreba autorskih prava - objavljivanje tekstova sa drugih sajtova07.12.2008. u 12:42 - pre 187 meseci
Mislim da je dovoljan dokaz da je fotografija tvoja ako imaš "sirovu" fotografiju iz aparata sa exif-om, zato se nikada ne kače slike u orig. veličini na net.
format c: /udari_disk_o_beton /jako
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.222.97.*



+2789 Profil

icon Re: Zloupotreba autorskih prava - objavljivanje tekstova sa drugih sajtova07.12.2008. u 18:21 - pre 187 meseci
Objasni mi koji je smisao zaštite. Sigurno nećeš štititi porodične slike, ili turističke snimke sa putovanja. Jedan od načina dokazivanja da je delo tvoje je zavod. No, ako imaš neki drugi način da dokažeš autorstvo, onda mislim da ti zavod nije potreban, ali me nemoj držati za reč.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Joker
Subotica

Član broj: 646
Poruke: 1559
93.86.4.*

Sajt: jokerleather.net


+79 Profil

icon Re: Zloupotreba autorskih prava - objavljivanje tekstova sa drugih sajtova07.12.2008. u 18:34 - pre 187 meseci
Štitićeš sve što neko uzme i objavi bez tvoje dozvole.
format c: /udari_disk_o_beton /jako
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2789 Profil

icon Re: Zloupotreba autorskih prava - objavljivanje tekstova sa drugih sajtova08.12.2008. u 08:14 - pre 187 meseci
Dzaba ti zastita nakon sto je delo ucinjeno. Onda treba da dokazujes da je to tvoje. Stiti se obicno pre. E, sad, postavlja se pitanje sta ces stititi.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Zloupotreba autorskih prava - objavljivanje tekstova sa drugih sajtova

Strane: 1 2

[ Pregleda: 6584 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.