Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Posao u Svedskoj

[es] :: Vodič za emigraciju :: Posao u Svedskoj

Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 504807 | Odgovora: 496 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj03.08.2012. u 01:09 - pre 142 meseci
Hvala za odgovor koji si dao, zeleo bih samo da te pitam jos nesto sto bas nisam dobro razumeo i da ti dam neka pojasnjenja jer ocigledno nisam lepo objasnio svoju profesiju i kvalifikacije.

Citat:
Posao koji ti nudiš je prilično specifičan, i ne znam koliko i kako bi radio taj posao. Ako me razumiješ, jedno je što ovi renoviraju stanove, a sasvim drugo ugrađivati ventilacije i slično. Mislim, rijetkost je da bi mogao naći angažman kod privatnog lica, jer je riječ o poslu koji se radi za fabrike, firme, i slično.


Da malo pojasnim svoj posao, nije nista posebno specifican i vise se radi kod privatnih lica, a mane u industriji. Da ne bih mnogo pisao i objasnjavao evo nekoliko linkova gde je opisan moj posao.

LG
Daikin
Carrier Transicold
jedan primer grejanja
jedan primer rasvete
jedan primer za instalacije

Verujem da ti je sada mnogo jasnije sta ja radim. Imam potrebne evropske licence za rad koje trebam samo prevesti (verificirati) u datoj drzavi. Ako si upoznat ima jedan evropski standard po kojem ako si se skolovao u nekoj od evropskih drzava (clanica EU) i tamo dobio licencu za rad, onda je ista univerzalno prihvacena u ostalim drzavama clanicama. Ostaje mali problem oko elektrike jer po nekad treba polagati lokalne propise (zakonske norme) ali je to skoro unificirano, tako da i to nije neki problem. To je cesci problem kod inzenjera projektanata ili kod inzenjera koji rade nadzor objekata. Ja radim samo montazu i servisiranje.

Znam da su zanimanja elektro struke trazena u Skandinavskim zemljama, kolko ja imam informacije sistemi koji su dati na linkovima se dosta koriste u Skandinavskim drzavama (to su podaci sa predavanja na koje sam isao, gledano po dinamici prodaje istih), zaboravio sam da navedem ovde da ja sve to ne radim sam. Ja sam 40+, sa 20 godina radnog iskustva, ali to sada nije bitno.

Hvala za link koji si dao, ali kako sam gore objasnio mnei ne treba dodatno skolovanje, da ne budem pogresno shvacen, ja se stalno skolujem i imam redovno obnavljanje certifikata, zavisno za kakvu opremu se radi i zavisno od vaznosti sertifikata.

Citat:
Mjesečna kirija iznosi od 300, pa sve do 700 evra. Zavisi gdje, i koliki je stan (da li je namješten i slično). Veći problem u tome je kako ćeš naći stan. Možeš jedino da iznajmiš stanove iz druge ruke obzirom da nisi državljanin Švedske, i da ne stojiš u redu za komunalne stanove.


Ovaj mi deo nije bas potpuno jasan. Razumem to da cene variraju, to je svuda tako. Ajde da kazemo jedan stan od oko 80m2 u pristojnijem delu (bez crnaca i arapa), kolko je okvirna kirija?
Nije mi jasan ovaj deo oko iznajmljivanja, pretpostavljam da postoje agencije koje se bave iznajmljivanjem nekretnina. Pretpostavaljam da ima stanova i koji se prodaju i da to funcionise na neki normalan nacin. To je moja pretpostavka. mozda nije tako.

Citat:
Polovna auta su jeftina, tako da možeš naći za 1000-2000 evra neko auto staro 15-tak godina.

Iskren da budem nisam bas zainteresovan za staro 15-tak godina, ali sam zainteresovan za staro 5-7 godina (kupicu ja novo samo ne odmah prvi dan po dolasku)

Citat:
Startup krediti za pokretanje biznisa postoje, ali samo za švedske državljane. Sve u svemu, lako je startovati firmu, i za to ti i ne trebaju neka velika sredstva, ali ti ne možeš to učiniti prije nego tražiš boravišnu dozvolu u imigracijskom uredu. Bez te prijave, startovati firmu mogu samo Danci, Norvežani ili Finci. Svi ostali, moraju prije svega tražiti boravišnu dozvolu (da bi dobili matični broj na osnovu kojeg bi se registrovali kod poreznog ureda). Tako vrijedi i za posao. Ako imaš recimo državljanstvo Njemačke, da bi tražio posao u Švedskoj, potrebno je da tražiš boravišnu dozvolu prvo.


Ja bih dosao sa suprugom, oboje imamo EU drzavljanstva, tako da nemamo problem sa vizama. Ne znam kolko je tacna informacija koju sam dobio (mozda je tvoja informacija drugacija), po dolasku u Svedsku kao EU drzavljanim imam pravo raditi do tri meseca bez dozvole boravka, ako je posao na duzi period onda sa ugovorom za posao, ugovorom za stan i ne znam sta jos idem i prijavljujem svoj boravak. Ogradjujem se, mozda gresim.
Ja sam o tome ovde procitao



Za kredit sam mislio kad registrujes firmu i dobijes maticni broj. Znaci napravi se registracija firme, dobije se potrebna dokumenta, matican broj i sve sto sledi. Onda se uloze sredstav u pocetak posla i tada se zatrazi kredit za otvaranje novih radnih mesta, za primenu novih tehnologija i tome slicno. Video sam u Engleskoj postoje odredjene subvencije drzave ako firma uzima ucenike na staziranju, ako vrsi prekvalifikaciju ili dokvalifikaciju. na tu vrstu kredita mislim, to cesto i nisu krediti vec neka nepovratna sredstva. Ako naletis na takvo nesto, cisto bi me zanimali uslovi. Pretpostavljam da ima prevodioca koji mogu ugovore i slicna dokumenta prevesti sa svedskog na engleski.



Nadam se da tinisam postavio mnogo teska pitanja. Svaki odgovor je dobro dosao.


[Ovu poruku je menjao 2012 dana 03.08.2012. u 02:33 GMT+1]
 
Odgovor na temu

FjallRaven

Član broj: 305335
Poruke: 71
*.telia.com.



+25 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj03.08.2012. u 07:21 - pre 142 meseci
Citat:
Verujem da ti je sada mnogo jasnije sta ja radim. Imam potrebne evropske licence za rad koje trebam samo prevesti (verificirati) u datoj drzavi. Ako si upoznat ima jedan evropski standard po kojem ako si se skolovao u nekoj od evropskih drzava (clanica EU) i tamo dobio licencu za rad, onda je ista univerzalno prihvacena u ostalim drzavama clanicama. Ostaje mali problem oko elektrike jer po nekad treba polagati lokalne propise (zakonske norme) ali je to skoro unificirano, tako da i to nije neki problem. To je cesci problem kod inzenjera projektanata ili kod inzenjera koji rade nadzor objekata. Ja radim samo montazu i servisiranje.

Znam da su zanimanja elektro struke trazena u Skandinavskim zemljama, kolko ja imam informacije sistemi koji su dati na linkovima se dosta koriste u Skandinavskim drzavama (to su podaci sa predavanja na koje sam isao, gledano po dinamici prodaje istih), zaboravio sam da navedem ovde da ja sve to ne radim sam. Ja sam 40+, sa 20 godina radnog iskustva, ali to sada nije bitno.

Hvala za link koji si dao, ali kako sam gore objasnio mnei ne treba dodatno skolovanje, da ne budem pogresno shvacen, ja se stalno skolujem i imam redovno obnavljanje certifikata, zavisno za kakvu opremu se radi i zavisno od vaznosti sertifikata.


Pa ništa, onda ti i nemaš problem (sem elektrike, koja je kao što kažeš specifična za svaku zemlju). Ako imaš licence za rad, i ako imas EU diplomu, ti bi samo trebao da to sve verifikujes kada dodjes u Švedsku i to je to.

Da, zanimanja elektro struke su tražena i dobro plaćena.

Citat:
Ovaj mi deo nije bas potpuno jasan. Razumem to da cene variraju, to je svuda tako. Ajde da kazemo jedan stan od oko 80m2 u pristojnijem delu (bez crnaca i arapa), kolko je okvirna kirija? Nije mi jasan ovaj deo oko iznajmljivanja, pretpostavljam da postoje agencije koje se bave iznajmljivanjem nekretnina. Pretpostavaljam da ima stanova i koji se prodaju i da to funcionise na neki normalan nacin. To je moja pretpostavka. mozda nije tako.


Pa, sama stanarina je prilično izjednačena, bez obzira da li se radi o getu ili centru grada. Trosoban stan u mirnijem dijelu grada bi iz prve ruke vjerovatno plaćao 500 evra (sem toga samo još struju plaćaš oko 30-tak evra mjesečno).

Iznajmljivanje je prilično specifično. Ne postoje privatne agencije, to jeste ne možeš kod njih direktno tražiti stan, već su sve objedinjene u jednoj komuni. Recimo da u jednom gradu ima takvih 6 agencija koje su vlasnici stanova po cijelom gradu. Ponuda njihovih stanova za iznajmljivanje je objedinjena na jednom portalu (recimo: http://boplats.se/). U formularu ti izabereš šta tražiš i gdje tražiš. Tu su podaci i o tvojoj plaći i slično, na osnovu čega oni biraju buduće stanare. Recimo - ako si nezaposlen, teško možeš očekivati da ti neko da stan. S druge strane, postoji red. U velikim gradovima u red za stan se čeka više godina. Neki dobiju prvi stan za iznajmljivanje tek nakon 4 godine.

Druga opcija je iznajmljivanje iz druge ruke. To su ovi gore navedeni koji izdaju svoje stanove za koje su stajali u redu. To možeš pronaći na http://www.blocket.se/

Stanovi se naravno prodaju i tu cijene variraju od 200 000 do 3 miliona kruna. Zavisi gdje, šta i koliko staro. Kod prodaje stanove vrijedi pravilo "tko više ponudi". Dakle, ukoliko nađeš stan koji košta 1,2 miliona kruna, to je samo njegova početna cijena. Oni prvo organizuju da svi zainteresirani kupci pogledaju taj stan (u isto vrijeme!). Nakon toga, zainteresirani daju ponude. Tko da više, njegov je stan. Taj stan kojem je početna cijena 1,2 možda završi na 1,5 miliona, a ako si sretan, završit će na 1,3.

Kada pogledaš to, izgleda čudno moraš priznati. Ipak, švedski standard u nekretninama je nenadmašan. Iznajmljivanjem ili kupovinom stana ti dobijaš potpuno opremljenu kuhinju (što je rijetkost u Svijetu), kupatilo, zajedničku praonicu veša, nekada i saunu, prostor za grill, terene za fudbal i slično.

Moj savjet ti je da uzmeš stan iz druge ruke (pogledaj na blocketovoj stranici koju sam ti dao), na određeni period. Vremenom pogledaj cijene nekretnina, pregledaj dijelove grada da bi odlučio gdje želiš živjeti i slično. Ukoliko ti i supruga dobijete stalna zaposlenja, poslije će vam biti relativno lako kupiti stan.

Citat:
Iskren da budem nisam bas zainteresovan za staro 15-tak godina, ali sam zainteresovan za staro 5-7 godina (kupicu ja novo samo ne odmah prvi dan po dolasku)


Takva auta se kreću od 5, pa do 15 hiljada evra. U zavisnosti od modela, stanja vozila i slično. Najpopularnija auta su naravno Volvo i Saab. Auta koja te nikada neće iznevjeriti. Cijene možeš pogledati isto na www.blocket.se

Citat:
Ja bih dosao sa suprugom, oboje imamo EU drzavljanstva, tako da nemamo problem sa vizama. Ne znam kolko je tacna informacija koju sam dobio (mozda je tvoja informacija drugacija), po dolasku u Svedsku kao EU drzavljanim imam pravo raditi do tri meseca bez dozvole boravka, ako je posao na duzi period onda sa ugovorom za posao, ugovorom za stan i ne znam sta jos idem i prijavljujem svoj boravak. Ogradjujem se, mozda gresim.
Ja sam o tome ovde procitao


Da, tri mjeseca je recimo "grejs period". Nakon toga moras prijaviti boravak, dobiti maticni broj i slicno...

Citat:
Za kredit sam mislio kad registrujes firmu i dobijes maticni broj. Znaci napravi se registracija firme, dobije se potrebna dokumenta, matican broj i sve sto sledi. Onda se uloze sredstav u pocetak posla i tada se zatrazi kredit za otvaranje novih radnih mesta, za primenu novih tehnologija i tome slicno. Video sam u Engleskoj postoje odredjene subvencije drzave ako firma uzima ucenike na staziranju, ako vrsi prekvalifikaciju ili dokvalifikaciju. na tu vrstu kredita mislim, to cesto i nisu krediti vec neka nepovratna sredstva. Ako naletis na takvo nesto, cisto bi me zanimali uslovi. Pretpostavljam da ima prevodioca koji mogu ugovore i slicna dokumenta prevesti sa svedskog na engleski.


Ma možeš naravno. Praksa je slična kao i u svakoj državi EU. Ima na stotine tih fondova za poticaj, tako da je dovoljno napisati projekat, dati ga na pravo mjesto, i dobiješ novac.

Ja nisam tražio novac za firmu, ali sam tražio novac za neke radionice po Balkanu sa djecom (demokratija, pomirenje bla bla bla), i dobio sam sredstva, bez ikakvih problema.

Kada su u pitanju firme, ima tu milion olakšica. Ako primiš recimo nekoga s biroa, dobiješ potporu od biroa za plaću tog uposlenika u slijedeće tri godine u iznosu od 63%. Ako kupiš novu mašinu, dobiješ porezne olakšice za firmu. Ako radiš neki projekat, dobiješ novac od države. Ima toga stvarno mnogo.

Možeš više toga naći na http://www.arbetsformedlingen.se/

Naravno da ima prevodioca.



 
Odgovor na temu

LillaLinea
Nastavnik svedskog jezika, privatnik
Beograd

Član broj: 293184
Poruke: 6
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Posao u Svedskoj07.08.2012. u 09:59 - pre 142 meseci
Časovi švedskog za sve vas koji biste spremni da odete i što pre prođete testove jezika bez kojih ne možete da počnete da radite. 069-16-53-182 // Tamara
 
Odgovor na temu

mirelaaa
student
metkovic

Član broj: 305568
Poruke: 13
*.tel.net.ba.



+1 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj07.08.2012. u 10:05 - pre 142 meseci
Citat:
LillaLinea:
Časovi švedskog za sve vas koji biste spremni da odete i što pre prođete testove jezika bez kojih ne možete da počnete da radite. 069-16-53-182 // Tamara

Dali vi držite privatno poduku ili ste neka licencirana agencija?
 
Odgovor na temu

LillaLinea
Nastavnik svedskog jezika, privatnik
Beograd

Član broj: 293184
Poruke: 6
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Posao u Svedskoj07.08.2012. u 10:18 - pre 142 meseci
Privatno držim časove. Diplomirani sam skandinavista i živela sam u Švedskoj. Već radim sa nekim ljudima, a imam iskustvo i iz škole stranih jezika.
 
Odgovor na temu

mirelaaa
student
metkovic

Član broj: 305568
Poruke: 13
*.tel.net.ba.



+1 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj07.08.2012. u 10:44 - pre 142 meseci
Gdje sad držite poduku, gdje se nalazite?
 
Odgovor na temu

LillaLinea
Nastavnik svedskog jezika, privatnik
Beograd

Član broj: 293184
Poruke: 6
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Posao u Svedskoj07.08.2012. u 12:24 - pre 142 meseci
Zivim na Novom Beogradu, kod Sava Centra. Casove mogu da drzim u svom ili tudjem stanu, kao i preko Skype-a, sto vec i radim sa ljudima koji nisu u gradu.
 
Odgovor na temu

DBN96
Bijeljina

Član broj: 305803
Poruke: 6
*.teol.net.



+1 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj10.08.2012. u 22:09 - pre 142 meseci
moje misljenje samo je norveska ispred svedske po nacinu zivota,tako da ko zeli da zivi i radi u svedskoj neka ga ne plase mnogi besmisleni komentari,,,npr.(skupo je,svedi su nacionalisti,istetovirani,ludi.....)...zavrsio sam tehnicara elektroenergetike ali me je oduvjek privlacilo da ljepim plocice sto sam i radio do 25 god...i lijepo mi je bilo ostane mi oko 2000-2500e za zivot sto je itekakko odlicno u svedskoj,ali su onda dosli poljaci,rumuni,litvanci i pokvarli posao onaj posao koji sam ja radio za 90000kr oni sada rade za 12000kr,sto me je natjeralo da upisem fakultet i sad radim u volvu uzivam...i da znate ovamo je mnogo bolje nego sad u bivsoj SFRJ kad se sjetim da sam jeo jaja,virsle i salame svaki dan jaoooo,a sad....ma da se ne hvalim...et tako da znate SVEDSKA JE ZIVOT SVE DRUGO SU SITNICE...ako vas nes interesuje recite ;)
DD
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
..144.151-dsl.net.metronet.hr.



+19 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj10.08.2012. u 22:35 - pre 142 meseci
Citat:
DBN96:
sto me je natjeralo da upisem fakultet i sad radim u volvu uzivam...i da znate ovamo je mnogo bolje nego sad u bivsoj SFRJ kad se sjetim da sam jeo jaja,virsle i salame svaki dan jaoooo,a sad....ma da se ne hvalim...et tako da znate SVEDSKA JE ZIVOT SVE DRUGO SU SITNICE...ako vas nes interesuje recite ;)


što si upisao?
 
Odgovor na temu

maybach0107
Nis

Član broj: 304640
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Posao u Svedskoj11.08.2012. u 12:19 - pre 142 meseci
a kako se prolazi sa našim fakultetom tamo?
 
Odgovor na temu

DBN96
Bijeljina

Član broj: 305803
Poruke: 6
*.teol.net.



+1 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj11.08.2012. u 18:17 - pre 142 meseci
elektro-tehnicki
DD
 
Odgovor na temu

DBN96
Bijeljina

Član broj: 305803
Poruke: 6
*.teol.net.



+1 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj11.08.2012. u 18:19 - pre 142 meseci
Citat:
maybach0107:
a kako se prolazi sa našim fakultetom tamo?


zavisi koji fakultet!!

DD
 
Odgovor na temu

DBN96
Bijeljina

Član broj: 305803
Poruke: 6
*.teol.net.



+1 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj11.08.2012. u 18:27 - pre 142 meseci
nije istina da se ne moze dalje(raditi nesto)ako se nezna jezik!pa niko od Poljaka i Litvanaca nezna jezik pa eno ih rade!
kad ste vec profesor svedskog jezika koliko moze da se nauci jezik na ovoj stranici digitalaspåret.se
DD
 
Odgovor na temu

mirelaaa
student
metkovic

Član broj: 305568
Poruke: 13
*.tel.net.ba.



+1 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj11.08.2012. u 20:01 - pre 142 meseci
Citat:
DBN96:
moje misljenje samo je norveska ispred svedske po nacinu zivota,tako da ko zeli da zivi i radi u svedskoj neka ga ne plase mnogi besmisleni komentari,,,npr.(skupo je,svedi su nacionalisti,istetovirani,ludi.....)...zavrsio sam tehnicara elektroenergetike ali me je oduvjek privlacilo da ljepim plocice sto sam i radio do 25 god...i lijepo mi je bilo ostane mi oko 2000-2500e za zivot sto je itekakko odlicno u svedskoj,ali su onda dosli poljaci,rumuni,litvanci i pokvarli posao onaj posao koji sam ja radio za 90000kr oni sada rade za 12000kr,sto me je natjeralo da upisem fakultet i sad radim u volvu uzivam...i da znate ovamo je mnogo bolje nego sad u bivsoj SFRJ kad se sjetim da sam jeo jaja,virsle i salame svaki dan jaoooo,a sad....ma da se ne hvalim...et tako da znate SVEDSKA JE ZIVOT SVE DRUGO SU SITNICE...ako vas nes interesuje recite ;)

A di nije skupo? Ne živim gore ali nadam se uskoro da hoću, upoznala sam dosta Šveđana i o njima sve nahbolje. Što se tiče cjena skupo je, ali velike su im i plaće. Lako je njima pričati skup život, hrana, stan, a u 6 mjeseci otputovali na već 3 inozemna putovanja, živi u stanu od 150 kvadrata, u popularnim lokacijama a za iste pare mogu imati vilu van grada. Luksuz se plaća naravno. Kad je netko od naših ovamo otišao na ljetovanje, zimovanje, ne mogu u okviru granica a kamoli negdi vani.
Mislim da jezik nije težak za naučiti, moja prijateljica koja je preselila u Norvešku, kaže da joj je trebalo oko 6 mj. Evo jedna dobra str. za učiti jezik ielanguages.com
 
Odgovor na temu

DusanSukovic
Dušan Šulović
Na krevetu

Član broj: 35637
Poruke: 1371

Sajt: www.MotoBoem.RS


+460 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj11.08.2012. u 20:28 - pre 142 meseci
[quote]mirelaaa:
Citat:
DBN96:
Mislim da jezik nije težak za naučiti, moja prijateljica koja je preselila u Norvešku, kaže da joj je trebalo oko 6 mj.



Isto Danski, 6 meseci pricas nakon intenzivnog kursa :)
Stane Dolanc: "Bavljenje tehnikom treba da postane svakodnevna potreba coveka.."
 
Odgovor na temu

DBN96
Bijeljina

Član broj: 305803
Poruke: 6
*.teol.net.



+1 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj11.08.2012. u 20:37 - pre 142 meseci
Citat:
mirelaaa:
Citat:
DBN96:
moje misljenje samo je norveska ispred svedske po nacinu zivota,tako da ko zeli da zivi i radi u svedskoj neka ga ne plase mnogi besmisleni komentari,,,npr.(skupo je,svedi su nacionalisti,istetovirani,ludi.....)...zavrsio sam tehnicara elektroenergetike ali me je oduvjek privlacilo da ljepim plocice sto sam i radio do 25 god...i lijepo mi je bilo ostane mi oko 2000-2500e za zivot sto je itekakko odlicno u svedskoj,ali su onda dosli poljaci,rumuni,litvanci i pokvarli posao onaj posao koji sam ja radio za 90000kr oni sada rade za 12000kr,sto me je natjeralo da upisem fakultet i sad radim u volvu uzivam...i da znate ovamo je mnogo bolje nego sad u bivsoj SFRJ kad se sjetim da sam jeo jaja,virsle i salame svaki dan jaoooo,a sad....ma da se ne hvalim...et tako da znate SVEDSKA JE ZIVOT SVE DRUGO SU SITNICE...ako vas nes interesuje recite ;)

A di nije skupo? Ne živim gore ali nadam se uskoro da hoću, upoznala sam dosta Šveđana i o njima sve nahbolje. Što se tiče cjena skupo je, ali velike su im i plaće. Lako je njima pričati skup život, hrana, stan, a u 6 mjeseci otputovali na već 3 inozemna putovanja, živi u stanu od 150 kvadrata, u popularnim lokacijama a za iste pare mogu imati vilu van grada. Luksuz se plaća naravno. Kad je netko od naših ovamo otišao na ljetovanje, zimovanje, ne mogu u okviru granica a kamoli negdi vani.
Mislim da jezik nije težak za naučiti, moja prijateljica koja je preselila u Norvešku, kaže da joj je trebalo oko 6 mj. Evo jedna dobra str. za učiti jezik ielanguages.com


svedska je posle danske najskuplja u EU...skupo jeste ali ja se ne zalim bolje mi je ovde nego u Bih...a sve zavisi ko kako trosi...a sto se tice tih vila tu si se zeznula kuca od 200 kvadrata pored mora je 1 500 000e a za te pare mozes kupiti pola nekog grada na ostrvu kod nas...tako da nije lako u inostranstvu svugdje se radi,al kad radim znam da ce mi biti placeno na vreme....A PARE SE GRABE KAD OSTAJES DA RADIS PREKOVREMENO...i to ti je za zivot...meni je dobro za ovih 9 god sto sam ovde...tako da ko god hoce da dodje neka zna da nije tako kao sto misli da mi sjedimo i da nam pare padaju sa neba....NAJBOLJE JE U POCETKU BITI NA SOCIJALI I RADITI NA CRNO imas pare neznas sta ces sa njima ali ako te uhvate(sto se retko desava A NIKAD SE NEZNA)mozes biti protjeran iz zemlje!!!JEZIK SE NAUCI ZA 6.MJ!
DD
 
Odgovor na temu

mirelaaa
student
metkovic

Član broj: 305568
Poruke: 13
*.tel.net.ba.



+1 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj11.08.2012. u 21:10 - pre 142 meseci
Citat:
DBN96:
Citat:
mirelaaa:
Citat:
DBN96:
moje misljenje samo je norveska ispred svedske po nacinu zivota,tako da ko zeli da zivi i radi u svedskoj neka ga ne plase mnogi besmisleni komentari,,,npr.(skupo je,svedi su nacionalisti,istetovirani,ludi.....)...zavrsio sam tehnicara elektroenergetike ali me je oduvjek privlacilo da ljepim plocice sto sam i radio do 25 god...i lijepo mi je bilo ostane mi oko 2000-2500e za zivot sto je itekakko odlicno u svedskoj,ali su onda dosli poljaci,rumuni,litvanci i pokvarli posao onaj posao koji sam ja radio za 90000kr oni sada rade za 12000kr,sto me je natjeralo da upisem fakultet i sad radim u volvu uzivam...i da znate ovamo je mnogo bolje nego sad u bivsoj SFRJ kad se sjetim da sam jeo jaja,virsle i salame svaki dan jaoooo,a sad....ma da se ne hvalim...et tako da znate SVEDSKA JE ZIVOT SVE DRUGO SU SITNICE...ako vas nes interesuje recite ;)

A di nije skupo? Ne živim gore ali nadam se uskoro da hoću, upoznala sam dosta Šveđana i o njima sve nahbolje. Što se tiče cjena skupo je, ali velike su im i plaće. Lako je njima pričati skup život, hrana, stan, a u 6 mjeseci otputovali na već 3 inozemna putovanja, živi u stanu od 150 kvadrata, u popularnim lokacijama a za iste pare mogu imati vilu van grada. Luksuz se plaća naravno. Kad je netko od naših ovamo otišao na ljetovanje, zimovanje, ne mogu u okviru granica a kamoli negdi vani.
Mislim da jezik nije težak za naučiti, moja prijateljica koja je preselila u Norvešku, kaže da joj je trebalo oko 6 mj. Evo jedna dobra str. za učiti jezik ielanguages.com


svedska je posle danske najskuplja u EU...skupo jeste ali ja se ne zalim bolje mi je ovde nego u Bih...a sve zavisi ko kako trosi...a sto se tice tih vila tu si se zeznula kuca od 200 kvadrata pored mora je 1 500 000e a za te pare mozes kupiti pola nekog grada na ostrvu kod nas...tako da nije lako u inostranstvu svugdje se radi,al kad radim znam da ce mi biti placeno na vreme....A PARE SE GRABE KAD OSTAJES DA RADIS PREKOVREMENO...i to ti je za zivot...meni je dobro za ovih 9 god sto sam ovde...tako da ko god hoce da dodje neka zna da nije tako kao sto misli da mi sjedimo i da nam pare padaju sa neba....NAJBOLJE JE U POCETKU BITI NA SOCIJALI I RADITI NA CRNO imas pare neznas sta ces sa njima ali ako te uhvate(sto se retko desava A NIKAD SE NEZNA)mozes biti protjeran iz zemlje!!!JEZIK SE NAUCI ZA 6.MJ!

Za stan od 30 kvadrata u gradu bliže centru , za tu istu vrijednost možeš imati kuću od 300 kvadrata van grada, recimo area Jakobsberg. Hoću reči da je velika razlika u cijeni stana u lokaciji, od kvarta do kvarta.
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
...150.24-dsl.net.metronet.hr.



+19 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj11.08.2012. u 21:42 - pre 142 meseci
Citat:
DBN96:
elektro-tehnicki



kako si upao u volvo?

sa iskustvom ili kao pripravnik?
 
Odgovor na temu

DBN96
Bijeljina

Član broj: 305803
Poruke: 6
*.teol.net.



+1 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj11.08.2012. u 21:59 - pre 142 meseci
Citat:
MarkoBalkan:
Citat:
DBN96:
elektro-tehnicki



kako si upao u volvo?

sa iskustvom ili kao pripravnik?


godina dana prakse i ako ostvaris potrebne rezultate ubacuju te ! ima ih dosta koji su zavrsili za elektricara III stepen i rade sa iskustvom...

DD
 
Odgovor na temu

Svejeok
Investigator

Član broj: 274724
Poruke: 117



+27 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj14.08.2012. u 23:24 - pre 142 meseci
Cao ljudi. Zanimaju me vasa misljenja i poredjenja o SWE i Norveskoj. Svi znamo da su u Norveskoj plate vece , ali su i troskovi zivota puno veci. Ajde da uporedimo prosecnu mesecnu netto platu u Norge , i neka ona bude 20 000 nok , sto je negde oko 2700 e . Stan u Norveskoj je uzasno skup , od 600 e (jednosoban) do + beskonacno...Hrana isto dosta skuplja, ali opet ima nesto u toj Norveskoj sto je dobro ,ali sta je to u poredjenju sa Svedskom ? Mozda socijalni sistem ? Ajde sad za Svedsku. Prosecna netto plata (sa srednjom skolom) oko 15 000 sek , sto je negde oko 1700 e. Ja se nadam da je ovo tacan podatak.Ukoliko je manja prosecna netto plata , onda je jasnije zasto je NO bolja. Nego , kada se sve sabere i oduzme , koliko je zaista bolja NO , jer u SWE je mnogo puta jeftinija hrana , otvoreno trziste EU-je i svih njenih proizvoda , manje stanarine, bliznina Nemacke , Danske ...
Voleo bih da neko ko je upoznat napravi neku paralelu , jer u zadnje vreme mi u opticaj dolazi i SWE sto se tice zaposlenja , zbog EU papira...
Cekam misljenja :)
Pozdrav!
"Cuidado con lo que buscas, porque podrías encontrarlo..."
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Posao u Svedskoj

Strane: << < .. 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 504807 | Odgovora: 496 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.