Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Posao u Svedskoj

[es] :: Vodič za emigraciju :: Posao u Svedskoj

Strane: << < .. 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 504028 | Odgovora: 496 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Asfaloth
Medicinski tehničar
Herceg Novi

Član broj: 314555
Poruke: 1
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Posao u Svedskoj06.05.2013. u 14:32 - pre 132 meseci
Najveći problem kod odlaska u novu zemlju, ako nemate nikoga tamo, je stan i hrana. Najlakši način za otići tamo bez troškova osim troškova puta je sajt HelpX. Nadam se da će ovo mnogima rešiti dileme jer ja ovako idem u avgustu. Pođite na sajt i pogledajte.
 
Odgovor na temu

kajabgd
Beograd

Član broj: 314366
Poruke: 2
212.200.91.*



Profil

icon Re: Posao u Svedskoj08.05.2013. u 10:45 - pre 132 meseci
Citat:
magda1978:
treba mi mala pomoc , ili savet
imam madjarsko drzavljanstvo i u vezi sam s drzavljaninom svedske ( znaci mogu da se udam za njega) ali on neradi na birou je , kakve su mi sanse da odem u svedsku i ostanem tj dobijem papire , mene najvise interesuje zdravstveno ... ako ostanem trudna...
ne znam jezik , engleski govorim odlicno i nemam neke posebne zahteve u vezi posla ... radila bi sta god
hvala unapred


Mene interesuje dokle si stigla sa aplikacijom za residence permit, kakvi su ti planovi, zelje, da li ces se udati za Svedjanina ili cete uci u SAMBO vezu?

Ja sam u vrlo slicnoj prici pa bi mi svaka informacija dobro dosla.

Pozdrav,

 
Odgovor na temu

FjallRaven

Član broj: 305335
Poruke: 71
*.business.telia.com.



+25 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj13.05.2013. u 11:59 - pre 132 meseci
Citat:
igor bns:
pozdrav za sve forumase,molio bih Fjallravena za njegovo misljenje tj savet

moja devojka je zavrsila ovde u srbiji fakultet,diplomirani je master psihologije,posto je perspektiva ravna nuli,razmisljali smo o odlasku u svedsku.ona ima hrvatski pasos,a posto hrvati ulaze u eu 1.7.2013. da li ona moze da ostane u svedskoj posle ona da kazem prva tri meseca i na osnovu cega bi mogla da ostane i krene u skolu da uci jezik.ona zna engleski i govor i pravopis,a ovde je zavrsila kurs svedskog jezika za koji znamo da ne vazi tamo ali bi njoj dosta pomoglo za pocetak i to sto moze da se bar dosta dobro sporazumeva na svedskom.tamo ima dalje rodjake,otisla bi kod njih pa bi onda probala da ostane i vidi koje su joj mogucnosti.hvala unapred


Prije svega, bilo bi dobro da pokuša nostrificirati svoju diplomu obzirom da se radi o deficitarnom poslu. Oglasi za psihologe se mogu naći svaki dan, i u pravilu, rijetko tko se na njih javlja, jer ih nema dovoljno.

To bi vam savjetovao prije svega.

A glede pravila oko boravišta, za građane EU vrijedi da su do tri mjeseca slobodni da budu u Švedskoj. Nakon toga se moraju javiti imigracionoj službi i obrazložiti zbog čega žele ostati. Da bi dobili to, moraju imati posao, ili moraju dokazati da mogu sebe izdržavati (ili da ih neko drugi može izdržavati).

Isto tako, ni jezik ne može učiti (ići u školu) dok ne dobije švedski matični broj (što je moguće nakon tri mjeseca i nakon što prijavi svoj boravak).

Na biro za zapošljavanje se ne mogu prijaviti niti mogu ostvariti bilo koja socijalna potraživanja.

Dakle, preporučujem da joj familija pomogne da nostrificira diplomu i da jezik nauči što prije.
 
Odgovor na temu

mirelaaa
student
metkovic

Član broj: 305568
Poruke: 13
*.tel.net.ba.



+1 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj16.05.2013. u 11:41 - pre 132 meseci
Pozdrav.
Sinoć sam išla ispuniti onaj zahtjev za sambo, s obzirom da cu se preseliti k dečku u Švedsku, te pri kraju se šokiram cijenom 1500 SEK tog zahtjeva. S obzirom na to da Hrvatska uzlazi u EU, te cu itako imat pravo boravka tamo , mozda mi je pametnije pricekati s tim. Ali da li je tocna informacija da tek nakon 3 mjeseca življenja tamo tek onda mogu tražiti i registrirati se kod njih ?
Ono što me najviše zanima je kakva je mogućnost zapošljenja osoba s invaliditetom, ako je radno sposoban, fakultetski obrazovan. Mislim na sebe, jer sam osoba s inv., prvostupnik socijalnog rada.
 
Odgovor na temu

...Gaga...

Član broj: 312829
Poruke: 10
*.ecpwireless.net.



+12 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj25.05.2013. u 01:08 - pre 132 meseci
Imam jedno pitanje. U Osjeku sam položio za B, C, D kategoriju kao i za utovarivača, viličara, auto dizalice, kombinirku i sve radne strojeve a imam i oko 7 godina iskustva. Ja imam 32 godine, pa planiram ići u Švedsku. Zanima me ako netko zna bi li mogao naći posao ovoj struci?
 
Odgovor na temu

norgeultra
nezaposlen

Član broj: 314504
Poruke: 43
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj25.06.2013. u 17:48 - pre 130 meseci
Citat:
FjallRaven:
Citat:
Svejeok:
Cao ljudi. Zanimaju me vasa misljenja i poredjenja o SWE i Norveskoj. Svi znamo da su u Norveskoj plate vece , ali su i troskovi zivota puno veci. Ajde da uporedimo prosecnu mesecnu netto platu u Norge , i neka ona bude 20 000 nok , sto je negde oko 2700 e . Stan u Norveskoj je uzasno skup , od 600 e (jednosoban) do + beskonacno...Hrana isto dosta skuplja, ali opet ima nesto u toj Norveskoj sto je dobro ,ali sta je to u poredjenju sa Svedskom ? Mozda socijalni sistem ? Ajde sad za Svedsku. Prosecna netto plata (sa srednjom skolom) oko 15 000 sek , sto je negde oko 1700 e. Ja se nadam da je ovo tacan podatak.Ukoliko je manja prosecna netto plata , onda je jasnije zasto je NO bolja. Nego , kada se sve sabere i oduzme , koliko je zaista bolja NO , jer u SWE je mnogo puta jeftinija hrana , otvoreno trziste EU-je i svih njenih proizvoda , manje stanarine, bliznina Nemacke , Danske ...
Voleo bih da neko ko je upoznat napravi neku paralelu , jer u zadnje vreme mi u opticaj dolazi i SWE sto se tice zaposlenja , zbog EU papira...
Cekam misljenja :)
Pozdrav!


Norveška je prihvatljivija što je bliža Švedskoj granici. Tako se može zarađivati u Norveškoj, a trošiti u Švedskoj. Ipak - smatram da je to zamorno, pogotovo porodicama - te da nije vrijedno toga da imaš 10 kruna više u novčaniku (što na kraju bukvalno i ispadne kada sabereš i oduzmeš sve).

S druge strane, vrijeme u Norveškoj je znatno lošije, tako da ima i puno manje sunca nego u Švedskoj. Na prvi pogled razlike nisu toliko primjetne, ali ako živiš u Švedskoj, pa probaš Norvešku, onda je itekako primjetno. Geteborg i Oslo dijeli par stotina kilometara, ali ih dijele i često dvije dijemtralne meteorološke prilike. Temperatura u Oslu je uvijek niža za 5 stepeni od Geteborga.

Druga primjetna stvar je sam standard. Kada u Švedskoj iznajmljuješ stan, onda znaš šta dobijaš (a dobijaš puno toga) za novac koji daješ mjesečno. U Norveškoj ćeš vrlo vjerovatno dobiti nepotpunu kuhinju, loše komšije, i cijenu koja se svakih pola godine povećava.

Kada su pitanju plate - prosječna švedska plata nije 15 000 kruna, obzirom da je najniža moguća zakonska (!) plata za puno radno vrijeme oko 18 500 kruna (dakle 2 200 evra) nakon odbitka poreza. Prosječna plata po Centralnom statističkom birou u 2011 je bila 27 500 kruna (nakon odbitka poreza) što bi bilo oko 3 320 evra.

Prosječna norveška plata za prošlu godinu je bila veća u odnosu na švedsku 25 %. U skladu sa njihovim cijenama, svede se na manje ili više iste cifre kao i u Švedskoj.

Ukratko, Švedska - Norveška 3:0.







HAHAHAHA pa ovo je strasno koji kompleksi :D zasto lazes bre ljude ? sve sto je receno je apsolutno netacno i reci cu vam jednu cinjenicu da cak i svedjani i nemci idu u norvesku kako bi zaradili ? ko ima malo mozga shvatice .. ;)
 
Odgovor na temu

markusrexus
Sky

Član broj: 135561
Poruke: 9
*.adsl-a-10.sezampro.rs.

Sajt: www.freewebs.com/markusre..


Profil

icon Re: Posao u Svedskoj27.06.2013. u 23:41 - pre 130 meseci
Kakvo je stanje sa osobama sa hrvatskimm pasosem, moze li ici u Svedsku i tamo traziti posao, tj da li sa pronadjenim poslom preko prijatelja moze ostati i raditi bez problema, da li dobija boravisnu/radnu dozvolu?

[Ovu poruku je menjao markusrexus dana 28.06.2013. u 09:40 GMT+1]
Every man dies, not every man really lives
 
Odgovor na temu

Svejeok
Investigator

Član broj: 274724
Poruke: 117



+27 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj29.06.2013. u 17:17 - pre 130 meseci
Citat:
markusrexus: Kakvo je stanje sa osobama sa hrvatskimm pasosem, moze li ici u Svedsku i tamo traziti posao, tj da li sa pronadjenim poslom preko prijatelja moze ostati i raditi bez problema, da li dobija boravisnu/radnu dozvolu?


Od ponedeljka mozes da radis sta hoces u SWE sa hrv. pasosem , ukoliko imas posao ofc. Radna i boravisna ti vise ne trebaju i na snagu stupa potpuno slobodno kretanje radnika.
PozZ
"Cuidado con lo que buscas, porque podrías encontrarlo..."
 
Odgovor na temu

...Gaga...

Član broj: 312829
Poruke: 10
*.ecpwireless.net.



+12 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj29.06.2013. u 21:30 - pre 130 meseci
Koliko znam u Stockholmu čekaju prvi da bi odobrili rad sa hr pasošem, do tad ništa.
 
Odgovor na temu

tredar
darko treska
varioc
WE-KR

Član broj: 315989
Poruke: 1
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Posao u Svedskoj04.07.2013. u 10:50 - pre 130 meseci
pozdrav svima. dali mi netko moze pomoci da pronadjem posao u svedskoj kao zavarivac. bio bih zahvalan na bilo kakvim informacijama. puno hvala
 
Odgovor na temu

dragan152
nebitno

Član broj: 308181
Poruke: 256



+56 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj04.07.2013. u 15:02 - pre 130 meseci
Evo ja ću da ti dam informaciju:

Lepo ovog trenutka upališ auto i odeš u Švedskoj da tražiš poso. Ako ti je daleko i mrsko da putuješ toliko dugo, uzmi Avion, jednostavnije je i mnogo brže stigneš.
 
Odgovor na temu

lena 86
profesor matematike
zrenjanin

Član broj: 316010
Poruke: 1
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Posao u Svedskoj04.07.2013. u 23:20 - pre 130 meseci
Fjall Raven, zavrsila sam fakultet i imam zvanje diplomirani matematicar- profesor matematike, ne znam da li bih mogla naci posao u Svedskoj.. Svedski planiram da ucim par godina ako je potrebno, dacu sve od sebe.. Dakle, otisla bih, ali bih isla na siguran posao, videcu sta mi u ambasadi kazu.. Ono sto me zanima za pocetak je da li je to zanimanje sa kojim mogu da odem u tu zemlju, ili treba da se orjentisem na neku drugu? Nisam sigurna koliko je moje zanimanje pozeljno u Svedskoj.
Unapred hvala na odgovoru.
 
Odgovor na temu

legalno
Zakon, Stockholm
Juristbyrån Zakon, zakon.se
Stockholm

Član broj: 288978
Poruke: 18
*.58.85.119.bredband.tre.se.

Sajt: zakon.se


+1 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj05.07.2013. u 20:08 - pre 130 meseci
Zanimanje nastavnika/profesora matematike je vise nego deficitarno u Svedskoj. Ova zemlja je i inace imala relativno nizak nivo matematicke opste obrazovanosti (za razliku od znanja stranih jezika u kojima Svedjani tradicionalno prednjace), a nivo obrazovanja se (i) u Svedskoj srozalo zadnjih decenija sto je posebno pogodilo "sektor" matematike.

U danasnje vrijeme ne postoji nesto sto se zove "siguran posao" ali jedan diplomirani matematicar ima vise nego izvijesne sanse da prije ili kasnije nadje zaposlenje.

Kao ilustracija stanja u Svedskoj po pitanju matematike, clanak u listu Svenska dagbladet pod naslovom "Katastrofalni deficit nastavnika" a koji se dobrim dijelom odnosi na nastavnike/profesore iz matematike.

http://www.svd.se/opinion/bran...al-brist-pa-larare_8132846.svd
 
Odgovor na temu

mio6
strojno žbukanje
Zagreb

Član broj: 316106
Poruke: 2
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Posao u Svedskoj09.07.2013. u 11:09 - pre 130 meseci
Molim pomoč oko posla u Švedskoj

Kolega i ja bavimo se strojnim žbukanjem več 15 godina u Hrvatskoj.Željeli bi se zaposliti u Švedskoj građevinskoj firmi koja treba takav profil majstora.Švedski jezik nam nije jaka strana ali znamo engleski i njemački jezik.Trebali bismo naslove (e-mail adrese i ,ili telefonske brojeve) firmi koje se bave građevinskom djelatnošću.Naravno da bi nam dobro došao čovjek iz ex-ju s kojim bismo mogli komunicirati a koji je ili zaposlen u nekoj sličnoj firmi ili je možda i vlasnik te firme.U obzir ulaze i Norveška i Danska za koje nismo sigurni dal ne ograničavaju radnike iz Hrvatske.
Unaprijed hvala!
 
Odgovor na temu

legalno
Zakon, Stockholm
Juristbyrån Zakon, zakon.se
Stockholm

Član broj: 288978
Poruke: 18
*.58.238.201.bredband.tre.se.

Sajt: zakon.se


+1 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj09.07.2013. u 13:43 - pre 130 meseci
Npr.

http://www.smistatak.se/kontakt

( http://www.allabolag.se/5567055297/Smista_Tak_AB )
 
Odgovor na temu

MK22

Član broj: 220787
Poruke: 1
*.cgn.optinet.hr.



Profil

icon Re: Posao u Svedskoj12.07.2013. u 16:51 - pre 130 meseci
Ja sam po zanimanju Strojarski tehnicar ali sam radio i kao bravar na odzavanju proizvodnih pogona te kao varioc i posjedujem certifikate koje sam stekao u Kanadi...
Trebao bih pomoc u pronalasku posla u Svedskoj koji nece sigurno biti bez kontrausluge...
Inace imam 15 godina iskustva u struci ..
Imam vrlo dobro znanje njemackog jezika i dobro iz Engleskog ali svedski ne znam...
Molio bih nekog za start pomoc oko pronalaska stana i nekog posla a dalje cu sam fala bogu ko i svugdje...
Posjedujem i vozacku dozvolu B,C i E kategorije tako da mogu raditi i u trasportu jer i tu imam iskustva...
Svaka pomoc je dobrodosla...
 
Odgovor na temu

madmax-wifi

Član broj: 167175
Poruke: 386



+248 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj21.07.2013. u 20:51 - pre 130 meseci
Citam danas...
 
Odgovor na temu

batinić

Član broj: 308222
Poruke: 88
31.45.152.*



+15 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj04.08.2013. u 13:43 - pre 129 meseci
Ljudi zanima me sad jedna stvar možda netko i ima odgovor na to znači posjedujem HR pasoš i priznatu diplomu ali za rad u Norveškoj dali švedi priznaju TE NAŠE NAKNADO PRIZNATE DIPLOME OD NORVEŽANA pitam zato da si otvorim još jednu zemlju više za traženje posla pa valjda če upaliti negdje.
 
Odgovor na temu

legalno
Zakon, Stockholm
Juristbyrån Zakon, zakon.se
Stockholm

Član broj: 288978
Poruke: 18
*.250.172.100.bredband.tre.se.

Sajt: zakon.se


+1 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj04.08.2013. u 17:34 - pre 129 meseci
Citat:
batinić: Ljudi zanima me sad jedna stvar možda netko i ima odgovor na to znači posjedujem HR pasoš i priznatu diplomu ali za rad u Norveškoj dali švedi priznaju TE NAŠE NAKNADO PRIZNATE DIPLOME OD NORVEŽANA pitam zato da si otvorim još jednu zemlju više za traženje posla pa valjda če upaliti negdje.


A o kojoj diplomi je rijec? Ni su sva zanimanja u istoj mjeri striktno pravno regulisana i licencirana.
 
Odgovor na temu

legalno
Zakon, Stockholm
Juristbyrån Zakon, zakon.se
Stockholm

Član broj: 288978
Poruke: 18
*.209.67.72.bredband.tre.se.

Sajt: zakon.se


+1 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj04.08.2013. u 23:32 - pre 129 meseci
Da ne bi bilo zabune: drzavljani EU imaju pravo raditi u Svedskoj, tj. nije potrebno aplicirati za radnu dozvolu. Ali za pojedina zanimanja je potrebna i odgovarajuca licenca, i za svedske drzavljane.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Posao u Svedskoj

Strane: << < .. 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 504028 | Odgovora: 496 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.