Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Posao u Svedskoj

[es] :: Vodič za emigraciju :: Posao u Svedskoj

Strane: << < .. 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 504631 | Odgovora: 496 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

FjallRaven

Član broj: 305335
Poruke: 71
*.telia.com.



+25 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj27.08.2012. u 07:25 - pre 141 meseci
Citat:
MarkoBalkan:
da li je jedna plaća recimo od 30 000 kruna, nakon odbitka poreza dovoljna recimo za život za dvije osobe?

pod uvjetom da se živi u nekom gradu osim stockholm-a, u nekom manjem stanu van centra, koristi gradski prijevoz itd..

hvala


Ako si čitao temu, onda si mogao vidjeti da možeš prilično lagodno živjeti sa tom plaćom. Kirija, računi, hrana i auto/mjesečne karte ti mjesečno najviše uzmu 15 000 kruna. Dakle, ako imate 30 000 nakon odbitka poreza, nakon plaćanja svih računa, i hrane - ostaje vam 15 000 kruna svaki mjesec ukoliko ne trošite previše na izlaske.

Drugo - svake godine se vrši povrat poreza. Par koji ima kredit na stan, dobije i do 20 000 kruna kroz povrat poreza. U Švedskoj se taj novac naziva "novac za godišnji odmor", jer ga većina potroši na neko putovanje.

Ukratko, da se ne ponavlja na temi - nema potrebe da pitate bilo šta o finansijama. Svako može u Švedskoj da živi lagodno i da bude dio srednje klase (one koju smo mi imali prije rata) ukoliko radi (bilo šta!). Švedska nije kapitalistička država niti počiva na tim temeljima, već socijalističkim.

Dakle, za 8-satni rad dnevno (vikend slobodan), jedan par sebi može priuštiti vlastiti stan, auto, pristojan godišnji odmor, vikend izlete u neke evropske gradove, veliku garderobu - to jeste biti srednja klasa. U prevodu, ne postoji pojam "dovoljno za život". Pod pojmom švedskog siromaštva (uzmimo u primjer djecu) se podrazumjeva da dijete nema zadnji ajfon, već samsung galaxy.

(ako se sjećaš sarkastičnog skeča iz nadrealista kada kažu "U Švedskoj problemi, zdravo. Poginulo 12 pingvina...." najbolje ćeš percipirati Švedsku i njene "probleme".)



[Ovu poruku je menjao FjallRaven dana 27.08.2012. u 11:59 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Kukulkan
Novi Sad

Član broj: 306253
Poruke: 6
*.ias.bredband.telia.com.



Profil

icon Re: Posao u Svedskoj27.08.2012. u 19:53 - pre 141 meseci
Poštovanje svima!

Htedoh zamoliti nekoga za savet/informaciju, ukoliko je moguće!

Naime, u Štokholmu sam već godinu dana, gde sam redovan Master student, na dvogodišnjim studijama. Kako imam još godinu dana studija dok ne magistriram, a planiram ostati ovde i raditi nakon toga (ne bitno od posla, za početak, jer je polje mojih studija film, za šta sumnjam da ću odmah naći posao), da li neko možda zna da li nakon studija (ukoliko za ovih godinu dana ne nađem posao, jer je izuzetno teško naći posao koji ide uz redovne studije) mogu ovde aplicirati za boravišni, kako bih našao posao? Ili, pošto imam ovde prijatelja, koji do duše nisu upućeni u protokole,, jer su izbeglice 90-ih, da li mogu uz pomoć njih (garantno pismo) ostati nakon studija, tj. produžiti ostanak dok ne nađem stalan posao?

Naravno, ja aktivno tražim posao, pa se nadam da ću do sledećeg leta i uspešno naći nešto, što bi mi pomoglo za stalan ostanak!

Hvala svima na vremenu i korisnim informacijama!!
 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj27.08.2012. u 19:58 - pre 141 meseci
Imam nekoliko pitanja u vezi plata:
- koliko procenata iznosi porez na plate (odnos bruto-neto)
- da li je oporezivanje progresivno
- kako se placa prekovremeni rad
 
Odgovor na temu

MarkoBalkan

Član broj: 141124
Poruke: 1624
*.cust.tele2.hr.



+19 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj27.08.2012. u 20:11 - pre 141 meseci
kako idu stvari sa rdnom knjižicom i ostalo?

da li to postoji u švedskoj?
 
Odgovor na temu

mirelaaa
student
metkovic

Član broj: 305568
Poruke: 13
*.tel.net.ba.



+1 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj27.08.2012. u 22:07 - pre 141 meseci
Citat:
Kukulkan:
Poštovanje svima!

Htedoh zamoliti nekoga za savet/informaciju, ukoliko je moguće!

Naime, u Štokholmu sam već godinu dana, gde sam redovan Master student, na dvogodišnjim studijama. Kako imam još godinu dana studija dok ne magistriram, a planiram ostati ovde i raditi nakon toga (ne bitno od posla, za početak, jer je polje mojih studija film, za šta sumnjam da ću odmah naći posao), da li neko možda zna da li nakon studija (ukoliko za ovih godinu dana ne nađem posao, jer je izuzetno teško naći posao koji ide uz redovne studije) mogu ovde aplicirati za boravišni, kako bih našao posao? Ili, pošto imam ovde prijatelja, koji do duše nisu upućeni u protokole,, jer su izbeglice 90-ih, da li mogu uz pomoć njih (garantno pismo) ostati nakon studija, tj. produžiti ostanak dok ne nađem stalan posao?

Naravno, ja aktivno tražim posao, pa se nadam da ću do sledećeg leta i uspešno naći nešto, što bi mi pomoglo za stalan ostanak!

Hvala svima na vremenu i korisnim informacijama!!


Molim te kad si tamo, onda valjda i znas nesto o ovom, ako mi se ne prizna prediplomski koji zavrsim u Bih, mogu li tamo upisati diplomski?
 
Odgovor na temu

Kukulkan
Novi Sad

Član broj: 306253
Poruke: 6
*.ias.bredband.telia.com.



Profil

icon Re: Posao u Svedskoj27.08.2012. u 22:46 - pre 141 meseci
Citat:
mirelaaa:
Citat:
Kukulkan:
Poštovanje svima!

Htedoh zamoliti nekoga za savet/informaciju, ukoliko je moguće!

Naime, u Štokholmu sam već godinu dana, gde sam redovan Master student, na dvogodišnjim studijama. Kako imam još godinu dana studija dok ne magistriram, a planiram ostati ovde i raditi nakon toga (ne bitno od posla, za početak, jer je polje mojih studija film, za šta sumnjam da ću odmah naći posao), da li neko možda zna da li nakon studija (ukoliko za ovih godinu dana ne nađem posao, jer je izuzetno teško naći posao koji ide uz redovne studije) mogu ovde aplicirati za boravišni, kako bih našao posao? Ili, pošto imam ovde prijatelja, koji do duše nisu upućeni u protokole,, jer su izbeglice 90-ih, da li mogu uz pomoć njih (garantno pismo) ostati nakon studija, tj. produžiti ostanak dok ne nađem stalan posao?

Naravno, ja aktivno tražim posao, pa se nadam da ću do sledećeg leta i uspešno naći nešto, što bi mi pomoglo za stalan ostanak!

Hvala svima na vremenu i korisnim informacijama!!


Molim te kad si tamo, onda valjda i znas nesto o ovom, ako mi se ne prizna prediplomski koji zavrsim u Bih, mogu li tamo upisati diplomski?

Zavisi sve od univerziteta, smera na koji bi aplicirala, bodovnog sistema dva programa i razlika u programu.

Recimo, ja sam u Srbiji završio osnovne studije teorije i prakse filma, dok ovde nisu imali praktični deo studija, tako da sam, prilikom aplikacije, morao da dokažem (dobrim ocenama) da sam dobro potkovan iz teorije i metodologije filma, tj. da im priložim rezultate predmeta koji su se bavili teorijom i metodologijom, ne bi li me primili.
 
Odgovor na temu

Svejeok
Investigator

Član broj: 274724
Poruke: 117



+27 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj27.08.2012. u 23:54 - pre 141 meseci
Citat:
FjallRaven:
Citat:
Svejeok:
Cao ljudi. Zanimaju me vasa misljenja i poredjenja o SWE i Norveskoj. Svi znamo da su u Norveskoj plate vece , ali su i troskovi zivota puno veci. Ajde da uporedimo prosecnu mesecnu netto platu u Norge , i neka ona bude 20 000 nok , sto je negde oko 2700 e . Stan u Norveskoj je uzasno skup , od 600 e (jednosoban) do + beskonacno...Hrana isto dosta skuplja, ali opet ima nesto u toj Norveskoj sto je dobro ,ali sta je to u poredjenju sa Svedskom ? Mozda socijalni sistem ? Ajde sad za Svedsku. Prosecna netto plata (sa srednjom skolom) oko 15 000 sek , sto je negde oko 1700 e. Ja se nadam da je ovo tacan podatak.Ukoliko je manja prosecna netto plata , onda je jasnije zasto je NO bolja. Nego , kada se sve sabere i oduzme , koliko je zaista bolja NO , jer u SWE je mnogo puta jeftinija hrana , otvoreno trziste EU-je i svih njenih proizvoda , manje stanarine, bliznina Nemacke , Danske ...
Voleo bih da neko ko je upoznat napravi neku paralelu , jer u zadnje vreme mi u opticaj dolazi i SWE sto se tice zaposlenja , zbog EU papira...
Cekam misljenja :)
Pozdrav!


Norveška je prihvatljivija što je bliža Švedskoj granici. Tako se može zarađivati u Norveškoj, a trošiti u Švedskoj. Ipak - smatram da je to zamorno, pogotovo porodicama - te da nije vrijedno toga da imaš 10 kruna više u novčaniku (što na kraju bukvalno i ispadne kada sabereš i oduzmeš sve).

S druge strane, vrijeme u Norveškoj je znatno lošije, tako da ima i puno manje sunca nego u Švedskoj. Na prvi pogled razlike nisu toliko primjetne, ali ako živiš u Švedskoj, pa probaš Norvešku, onda je itekako primjetno. Geteborg i Oslo dijeli par stotina kilometara, ali ih dijele i često dvije dijemtralne meteorološke prilike. Temperatura u Oslu je uvijek niža za 5 stepeni od Geteborga.

Druga primjetna stvar je sam standard. Kada u Švedskoj iznajmljuješ stan, onda znaš šta dobijaš (a dobijaš puno toga) za novac koji daješ mjesečno. U Norveškoj ćeš vrlo vjerovatno dobiti nepotpunu kuhinju, loše komšije, i cijenu koja se svakih pola godine povećava.

Kada su pitanju plate - prosječna švedska plata nije 15 000 kruna, obzirom da je najniža moguća zakonska (!) plata za puno radno vrijeme oko 18 500 kruna (dakle 2 200 evra) nakon odbitka poreza. Prosječna plata po Centralnom statističkom birou u 2011 je bila 27 500 kruna (nakon odbitka poreza) što bi bilo oko 3 320 evra.

Prosječna norveška plata za prošlu godinu je bila veća u odnosu na švedsku 25 %. U skladu sa njihovim cijenama, svede se na manje ili više iste cifre kao i u Švedskoj.

Ukratko, Švedska - Norveška 3:0.






Pozdrav za FjallRaven-a. Poslao sam ti PP , ali mozda nisi primio. Svidjaju mi se tvoje informacije dosta.Toliko dosta da vrlo mozda se "prebacim " na SWE sa NO . Nego nesto me jako buni. Ovo sam nasao na sajtu thelocal.se , valjda im je to neki zvanicni sajt . Sto se tice zaposlenja jedna devojka , svedjanka , mi je rekla npr da je min zarada 11 000 sek do 17 000 sek , i da se do te sume ne placa porez , sve preko 17 000 sek ide na porez. Onda si ti napisao gore ove ohrabrujuce info i onako bas me zaitrigiralo. Da ne razumes pogresno , ne kazem da ti nisi u pravu ili bilo sta slicno tome.Samo me buni previse razlicitih informacija. Gledao sam na onom sajtu za statitiku sto si postavio , i plate su iste kao sto si naveo u linku , samo sto pise da su gross salaries odnosno brutto. E sada ako na 19 500 dodje porez 35 % , to mu nije bas nesto dosta, ali opet mislim da je ok za jednu osobu/ Btw , ovo su mi napisai tamo (imam utisak da su hteli malo da me "olade") :
Average salary before tax for a cleaner is around 19.000 SEK per month, and for bar/restaurant 22.000 SEK per month. However, those statistics are only based upon legitimate employers and reported salaries to the tax office. There is a lot that goes unreported, that are often much lower.

You sound Young?, Youth unemployment in Sweden is around 25%, and much much higher amongst migrants.


Nisu bas nesto otvoreni , po nekim odg koje sam dobio.
Pozdrav!


"Cuidado con lo que buscas, porque podrías encontrarlo..."
 
Odgovor na temu

FjallRaven

Član broj: 305335
Poruke: 71
*.telia.com.



+25 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj28.08.2012. u 07:08 - pre 141 meseci
Citat:
Kukulkan:
Poštovanje svima!

Htedoh zamoliti nekoga za savet/informaciju, ukoliko je moguće!

Naime, u Štokholmu sam već godinu dana, gde sam redovan Master student, na dvogodišnjim studijama. Kako imam još godinu dana studija dok ne magistriram, a planiram ostati ovde i raditi nakon toga (ne bitno od posla, za početak, jer je polje mojih studija film, za šta sumnjam da ću odmah naći posao), da li neko možda zna da li nakon studija (ukoliko za ovih godinu dana ne nađem posao, jer je izuzetno teško naći posao koji ide uz redovne studije) mogu ovde aplicirati za boravišni, kako bih našao posao? Ili, pošto imam ovde prijatelja, koji do duše nisu upućeni u protokole,, jer su izbeglice 90-ih, da li mogu uz pomoć njih (garantno pismo) ostati nakon studija, tj. produžiti ostanak dok ne nađem stalan posao?

Naravno, ja aktivno tražim posao, pa se nadam da ću do sledećeg leta i uspešno naći nešto, što bi mi pomoglo za stalan ostanak!

Hvala svima na vremenu i korisnim informacijama!!


Ne vjerujem. Čak i ako tražiš boravak (po bilo kom osnovu), odgovor ćeš morati čekati u matičnoj državi.

Moj prijatelj je prošle godine završio studij (a u međuvremenu upoznao neku djevojku, s kojom danas živi). Iako su predali papire u Migrationsverket za spajanje i vanbračnu vezu, morao se vratiti u BiH da sačeka odluku. Čekao je 5 mjeseci, i danas je opet u Švedskoj (dobio je sada standardnih dvije godine).

Nakon dvije godine će dobiti stalnu vizu, a nakon tri godine ukoliko živi sa švedskim državljaninom može tražiti i državljanstvo.

Dakle, ja nisam čuo da neko odluku (sem azila) čeka u Švedskoj.
 
Odgovor na temu

FjallRaven

Član broj: 305335
Poruke: 71
*.telia.com.



+25 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj28.08.2012. u 07:10 - pre 141 meseci
Citat:
2012:
Imam nekoliko pitanja u vezi plata:
- koliko procenata iznosi porez na plate (odnos bruto-neto)
- da li je oporezivanje progresivno
- kako se placa prekovremeni rad


-31-33% ovisno od komune
-ne
-u odnosu na normalnu satnicu, dodaj 50%.
 
Odgovor na temu

FjallRaven

Član broj: 305335
Poruke: 71
*.telia.com.



+25 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj28.08.2012. u 07:12 - pre 141 meseci
Citat:
mirelaaa:Molim te kad si tamo, onda valjda i znas nesto o ovom, ako mi se ne prizna prediplomski koji zavrsim u Bih, mogu li tamo upisati diplomski?


Ne mora značiti da se neće priznati. Ne postoji univerzalan odgovor, jer sve varira od slučaja do slučaja.

Najbolji odgovor ćeš dobiti kada budeš nostrificirala diplomu. Ako je priznaju, super. Ako ne, onda će ti objasniti šta trebaš uraditi da bi dobila isto zvanje.
 
Odgovor na temu

FjallRaven

Član broj: 305335
Poruke: 71
*.telia.com.



+25 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj28.08.2012. u 07:26 - pre 141 meseci
Citat:
Svejeok:Pozdrav za FjallRaven-a. Poslao sam ti PP , ali mozda nisi primio. Svidjaju mi se tvoje informacije dosta.Toliko dosta da vrlo mozda se "prebacim " na SWE sa NO . Nego nesto me jako buni. Ovo sam nasao na sajtu thelocal.se , valjda im je to neki zvanicni sajt . Sto se tice zaposlenja jedna devojka , svedjanka , mi je rekla npr da je min zarada 11 000 sek do 17 000 sek , i da se do te sume ne placa porez , sve preko 17 000 sek ide na porez. Onda si ti napisao gore ove ohrabrujuce info i onako bas me zaitrigiralo. Da ne razumes pogresno , ne kazem da ti nisi u pravu ili bilo sta slicno tome.Samo me buni previse razlicitih informacija. Gledao sam na onom sajtu za statitiku sto si postavio , i plate su iste kao sto si naveo u linku , samo sto pise da su gross salaries odnosno brutto. E sada ako na 19 500 dodje porez 35 % , to mu nije bas nesto dosta, ali opet mislim da je ok za jednu osobu/ Btw , ovo su mi napisai tamo (imam utisak da su hteli malo da me "olade") :
Average salary before tax for a cleaner is around 19.000 SEK per month, and for bar/restaurant 22.000 SEK per month. However, those statistics are only based upon legitimate employers and reported salaries to the tax office. There is a lot that goes unreported, that are often much lower.

You sound Young?, Youth unemployment in Sweden is around 25%, and much much higher amongst migrants.


Nisu bas nesto otvoreni , po nekim odg koje sam dobio.
Pozdrav!



To što ti je ona navela, to su studentske plaće, za osobe ispod 25 godina. Time se daje poticaj za poslodavce da se zapošljavaju mladi.

Link koji sam ti postavio je državni statistički centralni biro. Dakle, njihova statistika je jedina validna. Plate koje sam naveo su prije poreza. Računaj na njih porez 31-32% i to je to.

Koliko vidim gledaš posao za restoran/bar. Kao što je navedeno, prosječna njihova plata je 20-22 000 kruna (satnice su 120-150 kruna). Ako rade puno radno vrijeme, od napojnica mogu imati 5000 mjesečno, ovisno od restorana ili puba.

Statistiku o nezaposlenosti ti baš nisu dobro objasnili. Da, više je mladih imigranata nezaposleno, nego li šveđana, ali ne zato jer nema posla (posla uvijek ima tko želi raditi), već zato jer ti ljudi dolaze iz kultura gdje rad nije vrlina. Dakle, većina somalijaca uopšte ne radi. Dodaj tome i arape, pa onda i naše kojima roditelji nedaju da rade (neće tebi niko još lomiti leđa - bla bla bla). Dakle, ta statistika nije baš crno bijela. Ima tu dosta sivih nijansi.

Kao što rekoh, posla ima tko želi raditi. Gore sam već naveo da siromaštvo ne postoji. Ne postoji loš posao. Svako može da ima pun frižider od 1 do 31. Svako može da ima pristojan stan, pristojno namješten. Svako može da ima auto. I svako može da sebi priušti odmor. Dakle, srednja klasa je start u Švedskoj. Da li će neko biti visoka srednja klasa, ili viša klasa kasnije, ovisi od njega samog.


 
Odgovor na temu

FjallRaven

Član broj: 305335
Poruke: 71
*.telia.com.



+25 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj28.08.2012. u 09:55 - pre 141 meseci
Plate, sindikat i zakonske regulative:

Na svakom razgovoru za posao, preporučuje se predhodni kontakt sa sindikatom da bi se dobile informacije o visini plaće i slično. Preporučujem i pregled statistike da bi znali šta tražite i kakvo uporište za to imate. Ako tražite platu od 30 000, onda bi poželjno bilo da to zasnivate na zvaničnoj statistici.

Kada budete primljeni na posao, učlanite se u sindikat (cca 200 kr mjesečno). Svaka branša ima svoj sindikat, i za razliku od Balkanskih koji dijele samo kalendare za novu godinu, ovi stvarno nešto i rade, i mogu vam puno pomoći. Ako imate problema sa poslodavcem ili radnim mjestom, kontaktirate sindikat i oni riješe sve. Ugovor prije nego potpišete, pažljivo pročitajte.

Svake godine svaki sindikat odlučuje koliko će se plate povećavati u određenoj branši. Ako sindikat objavi da je godišnje povećanje 2% (zakonsko!), počevši od februara (recimo), prvo na to ukažete svom poslodavcu. U većini slučajeva će vam povećati platu, a ako je baš zadovoljan s vama i ima resurse, može dodati procenat i od sebe. Inače, možete kontaktirati sindikat, pa da oni razgovaraju sa poslodavcem o povećanju i dodatnim stvarima (da dobijete telefon od firme, mjesečnu kartu ili slično).

Ukoliko putujete do posla više desetina kilometara, to se nadoknađuje ili preko poslodavca ili preko povrata poreza (što zna biti prilična suma).

Druga stvar nakon zaposlenja, je da se učlanite u A-kassu. To je kasa koju plaćate 2-300 kruna mjesečno, i koja vam je garant da ukoliko izgubite posao, imate primanja u iznosu od 80% svoje plaće u trajanju od godinu dana. Neovisna je u većini slučajeva od sindikata, tako da ne miješajte to dvoje i ne mislite ako plaćate samo sindikat da je to dovoljno.

Nadoknada za godišnji odmor (regres), se mijenja svake godine. Kreće se od 200-500 kruna po danu. Ovisno gdje radite, kolika vam je plata i slično.

Nadoknada za putovanja (seminari, konferencije i slično) se isto plaćaju. Stručna usavršavanja plaćaju isto poslodavci.

Radno vrijeme je osam sati, 40 sati sedmično. Prekovremeni ima limite, tako da ne možete skupiti više sati nego što poslodavac odobri.

Porodiljsko odsustvo je normalna pojava i na njega imaju pravo i muškarci i žene. Ne postoji diskriminacija po tom osnovu, pa je nemoguće da dobijete otkaz jer ste dobili ili čekate dijete. Odsustvo vam plaća kasa osiguranja (iznosi 80% vaše plaće). Odsustvo može koristiti 100% ili jedan dio (recimo da radite 3 dana, a dva ste kući). Poslodavac za to vrijeme uzima nekoga na određeno vrijeme da vas mijenja. Sve u svemu, posao vas čeka kada se vratite.

Sam posao (bilo koji) bude prilično čudan za balkance ispočetka. Nećete vidjeti nikoga (!!!) da se lomi na poslu, i vidjet ćete da neko radi 10 dana, ono što bi vi uradili za 1 dan. To što će te vi raditi bolje i brže kod poslodavca vam većinom neće pomoći. Bolje prođu oni što ne rade, nego oni što rade, skoro pa uvijek. Zbog toga, držite se sredine. Ne dokazujte se, jer to kod šveđana ne postoji. Ne očekujte da će vam ako brže i bolje radite donijeti bolje radno mjesto, ili bolju plaću. Tome većinom vodi staž. Što duže radite, više se penjete na hijerarhijskoj ljestvici. Ksenofobiju će te rijetko ili nikada osjetiti. Kada se i desi, kulirajte. Ne smatrajte da zbog toga što ste stranac manje vrijedite, ili da vas neko uopšte vrednuje po tome. Ne talasajte i sve će biti super.

Toliko.

 
Odgovor na temu

mirelaaa
student
metkovic

Član broj: 305568
Poruke: 13
*.tel.net.ba.



+1 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj28.08.2012. u 18:46 - pre 141 meseci
odlicni su vam postovi, i vidi se da puno toga znate o svemu.
Kakva su vam saznanja , iskustva, o zivotu osoba s invalidtetom gore? da li rade, imaju posao, koliko je tesko dobiti posao, kakve su im privilegije, ako ih imaju..?
 
Odgovor na temu

Dr.Dzek
Doktor veterinarske medicine
Veterinarska stanica

Član broj: 300190
Poruke: 83
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+7 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj28.08.2012. u 18:49 - pre 141 meseci
Da li je neko radio nostrifikaciju diplome i kroz koju je proceduru prosao? Mislim prvenstveno na diplome drzavnog fakulteta npr.Beogradskog univerziteta. Ukoliko se vase zanimanje nalazi na listi deficitarnih i vec imate radno iskustvo trebalo bi da postoji procedura prepoznavanja vaseg akademskog zvanja kako bi pristupili Svedskom trzistu rada. Mene interesuje koja je to procedura?
Takodje me interesuje ako je neko od clanova foruma posle osnovnih studija u Srbiji nastavio postdiplomske studije u Svedskoj na koju je proceduru oko sredjivanja papira morao da ide, koja dokumenta da podnese?
Da li je potrebno sve dokumente prevoditi na Svedski ili je dovoljan samo prevod na Engleskom? POZDRAV!!!
 
Odgovor na temu

FjallRaven

Član broj: 305335
Poruke: 71
*.telia.com.



+25 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj29.08.2012. u 07:20 - pre 141 meseci
Citat:
mirelaaa:
odlicni su vam postovi, i vidi se da puno toga znate o svemu.
Kakva su vam saznanja , iskustva, o zivotu osoba s invalidtetom gore? da li rade, imaju posao, koliko je tesko dobiti posao, kakve su im privilegije, ako ih imaju..?


Obzirom da se radi o zemlji sa najvećim stupnjom elementarnih ljudskih prava na Svijetu, onda to valjda dovoljno govori u kojem su položaju osobe sa invaliditetom u Švedskoj.

Prije svega, te osobe se ne kriju kao na Balkanu. U Švedskoj se često mogu vidjeti djeca sa raznim sindromima na ulici, ili osobe sa stečenim ili urođenim invaliditetom. Niko ne bulji u njih kao što je to slučaj na Balkanu, niti ih neko smatra drugačijim od ostalih.

Sve je prilagođeno takvim osobama i njihovim potrebama. Od samih prilaza u zgradama, ulicama, javnim objektima, javnom prevozu i sličnom. Prilikom zapošljavanja, ONI imaju prednost u odnosu na sve druge. Država snosi i do 90% njihovih primanja, to jeste potiče poslodavce u zapošljavanju tih osoba.

Kućnu njegu/pomoć isto tako snosi država. Ako je riječ o djeci sa teškim urođenim manama (Cerebralnim paralizama recimo), država nudi 24 satnu pomoć roditeljima u njezi i svakodnevnom životu tih porodica (država plaća osobu koja pomaže porodici, kao što plaća i porodici, obzirom na specijalne potrebe).

Koliko znam, takvim osobama država/komune plaćaju isto tako godišnje odmore van zemlje. (Nedavno se u javnosti pojavio skandal sa čovjekom koji je glumio teškog invalida da bi išao na egzotična putovanja na račun države 20-tak godina).

Ukratko, osobe sa urođenim ili stečenim invaliditetom imaju sva i potpuna prava i privilegije, kakva ne postoje (koliko ja znam i koliko sam vidio) u drugim državama u toj i takvoj mjeri.
 
Odgovor na temu

mirelaaa
student
metkovic

Član broj: 305568
Poruke: 13
*.tel.net.ba.



+1 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj29.08.2012. u 14:55 - pre 141 meseci
Puno se govori o Svedskoj kao socijalnoj drzavi,koja brine i posebno o invalidima, ali me zanimalo jeli to doista tako i u praksi..Hvala na odgovoru!
 
Odgovor na temu

FjallRaven

Član broj: 305335
Poruke: 71
*.telia.com.



+25 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj29.08.2012. u 15:15 - pre 141 meseci
Pe eto, koliko vidis - jeste :)
 
Odgovor na temu

ryukenden22
Rijeka

Član broj: 306381
Poruke: 1
*.mobile.carnet.hr.



Profil

icon Re: Posao u Svedskoj01.09.2012. u 00:31 - pre 141 meseci
pozdrav, eto već neko vrijeme mi swe zapela za oko, pa sam i švedski počeo učit. Ugl zanima me kako/koliko se vrednuje diploma građevinskog fakulteta, već sam gledao po navedenim linkovima ali nisam uspio naći pa ako netko zna bio bih zahvalan!
 
Odgovor na temu

Dondalyno
Barcelonian
Decko za primer
Jeg vet ikke hvor jeg jobber

Član broj: 306428
Poruke: 13



+4 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj02.09.2012. u 21:16 - pre 141 meseci
Citat:
FjallRaven:
Citat:
Svejeok:
Cao ljudi. Zanimaju me vasa misljenja i poredjenja o SWE i Norveskoj. Svi znamo da su u Norveskoj plate vece , ali su i troskovi zivota puno veci. Ajde da uporedimo prosecnu mesecnu netto platu u Norge , i neka ona bude 20 000 nok , sto je negde oko 2700 e . Stan u Norveskoj je uzasno skup , od 600 e (jednosoban) do + beskonacno...Hrana isto dosta skuplja, ali opet ima nesto u toj Norveskoj sto je dobro ,ali sta je to u poredjenju sa Svedskom ? Mozda socijalni sistem ? Ajde sad za Svedsku. Prosecna netto plata (sa srednjom skolom) oko 15 000 sek , sto je negde oko 1700 e. Ja se nadam da je ovo tacan podatak.Ukoliko je manja prosecna netto plata , onda je jasnije zasto je NO bolja. Nego , kada se sve sabere i oduzme , koliko je zaista bolja NO , jer u SWE je mnogo puta jeftinija hrana , otvoreno trziste EU-je i svih njenih proizvoda , manje stanarine, bliznina Nemacke , Danske ...
Voleo bih da neko ko je upoznat napravi neku paralelu , jer u zadnje vreme mi u opticaj dolazi i SWE sto se tice zaposlenja , zbog EU papira...
Cekam misljenja :)
Pozdrav!


Norveška je prihvatljivija što je bliža Švedskoj granici. Tako se može zarađivati u Norveškoj, a trošiti u Švedskoj. Ipak - smatram da je to zamorno, pogotovo porodicama - te da nije vrijedno toga da imaš 10 kruna više u novčaniku (što na kraju bukvalno i ispadne kada sabereš i oduzmeš sve).

S druge strane, vrijeme u Norveškoj je znatno lošije, tako da ima i puno manje sunca nego u Švedskoj. Na prvi pogled razlike nisu toliko primjetne, ali ako živiš u Švedskoj, pa probaš Norvešku, onda je itekako primjetno. Geteborg i Oslo dijeli par stotina kilometara, ali ih dijele i često dvije dijemtralne meteorološke prilike. Temperatura u Oslu je uvijek niža za 5 stepeni od Geteborga.

Druga primjetna stvar je sam standard. Kada u Švedskoj iznajmljuješ stan, onda znaš šta dobijaš (a dobijaš puno toga) za novac koji daješ mjesečno. U Norveškoj ćeš vrlo vjerovatno dobiti nepotpunu kuhinju, loše komšije, i cijenu koja se svakih pola godine povećava.

Kada su pitanju plate - prosječna švedska plata nije 15 000 kruna, obzirom da je najniža moguća zakonska (!) plata za puno radno vrijeme oko 18 500 kruna (dakle 2 200 evra) nakon odbitka poreza. Prosječna plata po Centralnom statističkom birou u 2011 je bila 27 500 kruna (nakon odbitka poreza) što bi bilo oko 3 320 evra.

Prosječna norveška plata za prošlu godinu je bila veća u odnosu na švedsku 25 %. U skladu sa njihovim cijenama, svede se na manje ili više iste cifre kao i u Švedskoj.

Ukratko, Švedska - Norveška 3:0.






U zadnje vreme jako puno ljudi se zali na Svedsku , ali ja mislim isto da nije tako strasno. Generalno , standard i dalje jeste dobar u Norveskoj , zato sto je nezaposlenost na veoma malom nivou u odnosu nba Svedsku.Tj i nema je u Norveskoj. Moji prijatelji idu iz Osla nekim autobusom do nekog mesta u Svedskoj , i tu kupuju meso. Nije im daleko kazu a mnogo ustede jer je duplo skuplje u Norveskoj.
Ne znam da li sam ja lepo razumeo , ali ti si napisao da je minimalna plata po zakonu 18.500 sek posle poreza , pa si kasnije naveo linkove gde su plate 19 000 bez poreza, sto bi znacili da neko ima za full time oko 13 000 sek. Da li potoji neko drugacije obracunavanje poreza na plate ispor 20 000 sek , jer su bile skoro neke price da se og prvih 12 000 sek ne odbija porez , pa da se od ostalog iznosa odbija 30-40 % ? A neki kazu da u Svedskoj ne postoji zakonski minimalac. Mislim da je sve ovo mnogo relativno i ne moze se doci do pouzdanog odgovora. Svako drugacije prodje.



Los errores y fracasos son las lecciones
 
Odgovor na temu

FjallRaven

Član broj: 305335
Poruke: 71
*.telia.com.



+25 Profil

icon Re: Posao u Svedskoj03.09.2012. u 07:24 - pre 141 meseci
Citat:
U zadnje vreme jako puno ljudi se zali na Svedsku , ali ja mislim isto da nije tako strasno. Generalno , standard i dalje jeste dobar u Norveskoj , zato sto je nezaposlenost na veoma malom nivou u odnosu nba Svedsku.Tj i nema je u Norveskoj. Moji prijatelji idu iz Osla nekim autobusom do nekog mesta u Svedskoj , i tu kupuju meso. Nije im daleko kazu a mnogo ustede jer je duplo skuplje u Norveskoj.
Ne znam da li sam ja lepo razumeo , ali ti si napisao da je minimalna plata po zakonu 18.500 sek posle poreza , pa si kasnije naveo linkove gde su plate 19 000 bez poreza, sto bi znacili da neko ima za full time oko 13 000 sek. Da li potoji neko drugacije obracunavanje poreza na plate ispor 20 000 sek , jer su bile skoro neke price da se og prvih 12 000 sek ne odbija porez , pa da se od ostalog iznosa odbija 30-40 % ? A neki kazu da u Svedskoj ne postoji zakonski minimalac. Mislim da je sve ovo mnogo relativno i ne moze se doci do pouzdanog odgovora. Svako drugacije prodje.


Žali na šta?

Nezaposlenost u Skandinaviji nije isto što i nezaposlenost na Balkanu. Na Balkanu, biti nezaposlen znači ne imati ponudu za posao, dok u Skandinaviji to znači -ne htjeti raditi. Pa shodno tome oko 3% norvežana ne želi raditi (čitaj somalijaca), kao što ni u Švedskoj ne želi 8% njih raditi (čitaj somalijaca, arapa i razmažene švedske djece).

Nema ništa po zakonu poslije poreza, već na sve što ti pripada po zakonu se odbija porez. Zakonska minimalna plata za puno radno vrijeme je 18 600 kruna. E sada, što vas većina ovdje ne shvata (obzirom da ne živite u Švedskoj) da taj minimalac sljeduje osobama mlađim od 25 godina, i sa nula dana radnog iskustva - teško je objasniti. U Švedskoj se plate računaju po godinama starosti, i godinama staža.

Dakle - minimalna plata, je plata balavca koji je izašao iz škole i nema dana radnog iskustva. Zakonska minimalna plata je 18 600 kruna. Nakon odbitka poreza to je 14 100 kruna = 1700 evra.

E sad, kao svakom ubogom balkancu, vi gledate koliko primjetim samo ono što vam je u novčaniku. Niko (!!!), ama baš niko nije pitao gdje mu je porez otišao, i šta to znači za njega. Niti je bilo tko pitao nešto u svezi povrata poreza (što bude godišnja značajna suma).

Sve što vas zanima, zanimaju vas fakin minimalci? Kakvi crni minimalci? I kakve su ovo gluposti "neki kazu da u Svedskoj ne postoji zakonski minimalac" ?!?!?

Jel vi slušate/čitate sebe? Vi već računate kako da prevarite državu u koju još niste kročili, i kako da vam se odbije manje poreza ako imate 12 000 ili kakve već gluposti lupate?

Sve moguće (relevantne) linkove ste dobili, i opet imate sijaset bespotrebnih, mahalskih i tipsko balkanskih pitanja?!

I na kraju - fakat ozbiljno, čemu sva ova dosadna pitanja o minimalcima, varanju na porezu i slično? Ako dođete u Švedsku, nećete biti ni gladni, ni bosi, a ni žedni. Ovako, ja imam osjećaj da vi pišete iz zemlje Dembelije u kojoj imate plate po 67 000 evra, i sada kao razmišljate da li da idete u Švedsku?

 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Posao u Svedskoj

Strane: << < .. 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 504631 | Odgovora: 496 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.