Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

dokaz teoreme o faktorizaciji polinoma

[es] :: Matematika :: dokaz teoreme o faktorizaciji polinoma

[ Pregleda: 4668 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Alexandar90
Aleksandar Bukvić
Bežanijska Kosa, NBgd

Član broj: 177092
Poruke: 16
77.46.165.*



Profil

icon dokaz teoreme o faktorizaciji polinoma12.06.2008. u 16:55 - pre 192 meseci
Da li neko zna da dokaze teoremu o faktorizaciji polinoma?! (matematickom indukcijom).
 
Odgovor na temu

miki069

Član broj: 161528
Poruke: 1951
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



+370 Profil

icon Re: dokaz teoreme o faktorizaciji polinoma14.06.2008. u 17:02 - pre 192 meseci
Ne postoji dokaz indukcijom. Lako se dokazuje preko Bezuovog stava (koji je lak za dokazivanje) i preko "Osnovnog stava algebre" - koji nije lak za dokazivanje.
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.mgnet.co.yu.



+33 Profil

icon Re: dokaz teoreme o faktorizaciji polinoma22.06.2008. u 13:26 - pre 191 meseci
Za osnovni stav algebre cak ne postoji algebarski dokaz. Vec samo analiticki u okviru kompleksne analize. Samo ne znam dal nije dokazano algebarski il postoji razlog zbog kojeg nikad nece biti ni dokazan algebarski?

 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: dokaz teoreme o faktorizaciji polinoma22.06.2008. u 15:48 - pre 191 meseci
Citat:
miki069:
Ne postoji dokaz indukcijom.

Nije tačno. D’Alamberov dokaz koristi upravo indukciju po stepenu polinoma.
Citat:
petarm:
Za osnovni stav algebre cak ne postoji algebarski dokaz. Vec samo analiticki u okviru kompleksne analize.

Ni ovo nije tačno. Postoje algebarski dokazi koji od analize traže samo teoremu o srednjoj vrednosti (takav je i upravo pomenuti D’Alamberov) — a ako je i to previše analize, postoji i 100 % algebarski dokaz preko Galoaove teorije.

Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

miki069

Član broj: 161528
Poruke: 1951
212.62.55.*



+370 Profil

icon Re: dokaz teoreme o faktorizaciji polinoma23.06.2008. u 07:08 - pre 191 meseci
Pod "ne postoji dokaz indukcijom" sam mislio na to da ja ne znam za njega.

Prejako je tvrditi da nesta ne postoji a nemati dokaz za suprotno.

U svim knjigama iz algebre, koje ja imam, faktorizacije polinoma se dokazuje preko kombinovanja "osnovnog stava algebre" i "Bezouvog stava". Zato sam i luppnuo onu prejaku izjavu "ne postoji dokaz indukcijom".

Potrazicu taj D’Alamberov dokaz, ali ga u mojim knjigama, nemam.
Bolje je onda tako dokazivati faktorizaciju polinoma, nego koristiti i "osnovni stav algebre", "koji zbog obimnosti dokaza necemo ovde izlagati....". Ostaje supalj dokaz.

Hvala Bojane.

Pozdrav.

 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.mgnet.co.yu.



+33 Profil

icon Re: dokaz teoreme o faktorizaciji polinoma23.06.2008. u 14:15 - pre 191 meseci
Citat:
Bojan Basic: Ni ovo nije tačno. Postoje algebarski dokazi koji od analize traže samo teoremu o srednjoj vrednosti (takav je i upravo pomenuti D’Alamberov) — a ako je i to previše analize, postoji i 100 % algebarski dokaz preko Galoaove teorije.


Ne znam! Pre oko godinu dana sam pricao o ovome sa Grulom i on mi je rekao da ne postoji algebarski dokaz! Stoga je ovo zanimljivije stoga sto ti je on predavao Galoaovu teoriju! Uzgred lakse je reci Evarisovu!
Moguce je da se negde u tom dokazu koriste neka topoloska svojstva!?


 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2789 Profil

icon Re: dokaz teoreme o faktorizaciji polinoma24.06.2008. u 14:01 - pre 191 meseci
Citat:
Bojan Basic: Ni ovo nije tačno. :) Postoje algebarski dokazi koji od analize traže samo teoremu o srednjoj vrednosti (takav je i upravo pomenuti D’Alamberov) — a ako je i to previše analize, postoji i 100 % algebarski dokaz preko Galoaove teorije.


Pa, sad, zavisi sta se smatra algebarskim dokazom. Tu se zapravo misli da se osnovni stav algebre ne moze dokazati samo koriscenjem aksioma uredjenih polja, bez aksioma neprekidnosti. Recimo, polje zadovoljava sve aksiome uredjenih polja, ali nijedno rasirenje polja stepena nije algebarski zatvoreno, (ovde se naravno, pre svega misli na polje , gde je imaginarna jedinica), jer algebarska jednacina stepena ima racionalne koeficijente, a nijedan od njenih korena ne pripada nijednom od tih prosirenja.

Istina je da dokaz osnovnog stava algebre ne zahteva punu snagu aksioma neprekidnosti. Preciznije, aksiome neprekidnosti mozes oslabiti do aksioma realno zatvorenih polja. Drugim recima, za dokaz osnovnog stava algebre dovoljne su aksiome uredjenog polja + svaki pozitivan element polja ima kvadratni koren u polju + svaki polinom neparnog stepena sa koeficijentima iz polja ima bar jedan koren u polju. Prvi dokaz osnovnog stava algebre u realno zatvorenim poljima dao je Gaus, mada ih nije izdvojio kao aksiome jedne teorije. Taj Gausov dokaz se moze naci u udzbeniku algebre profesora Gojka Kalajdzica. Od dva dokaza koja je prilozio, jedan je taj, a drugi je preko Galoaove teorije. Oba koriste samo aksiome realno zatvorenih polja.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Alexandar90
Aleksandar Bukvić
Bežanijska Kosa, NBgd

Član broj: 177092
Poruke: 16
93.86.37.*



Profil

icon Re: dokaz teoreme o faktorizaciji polinoma24.06.2008. u 15:29 - pre 191 meseci
Pn(x) = anxn + an-1xn-1 +...+ a1x + a0 = an(xn + an-1'xn-1 +...+ a1'x + a0') = an(x-x0) * Pn-1, pri cemu je x0 nula polinoma Pn(x).

Sada po poslednjoj jednakosti (koja je podvucena) raspisujemo polinome od n-tog do prvog:

Pn(x) = (x-x1) * Pn-1(x)
Pn-1(x) = (x-x2) * Pn-2(x)
.
.
.
P1(x) = (x-xn) * an

Zatim se pomnoze leva i desna strana:

Pn(x) * Pn-1(x) *...* P1(x) = an * Pn-1(x) * Pn-2(x) *...* P1(x) * (x-x1)(x-x2) *...* (x-xn)

Sada se skrati sve sto moze na levoj i desnoj strani i dobije se:

Pn(x) = an(x-x1)(x-x2)*...*(x-xn), a to je teorema o faktorizaciji polinoma.

Mislim da je ovo dobar dokaz, ispravite me ako sam negde pogresio. Kada budem imao vremena napisacu ga uz pomoc baze i indukcijskog koraka.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
77.46.191.*



+2789 Profil

icon Re: dokaz teoreme o faktorizaciji polinoma24.06.2008. u 17:31 - pre 191 meseci
Teorema o faktorizaciji polinoma tvrdi da se svaki nenula polinom nad bilo kojim poljem moze predstaviti kao proizvod prostih polinoma na tacno jedan nacin do na redosled i pridruzenost cinilaca i nema ama bas nikakve veze sa osnovnim stavom algebre, pa ni Bezuovom teoremom. Dokaz postojanja faktorizacije ide slicno kao ovaj gore navedeni, s tim sto nerastavljivi polinomi u opstem slucaju mogu biti bilo kog stepena. Naravno, treba dokazati i jedinstvenost faktorizacije. No, nije mi jasno zasto postavljac teme nije konsultovao svoj udzbenik, nego hoe da mu neko ovde prekucava knjigu.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: dokaz teoreme o faktorizaciji polinoma

[ Pregleda: 4668 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.