Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kolika vam je potrošnja goriva?

elitemadzone.org :: AutoZone :: Kolika vam je potrošnja goriva?

Strane: << < .. 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 856012 | Odgovora: 2196 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6768
*.adsl.net.t-com.hr.



+1450 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?16.08.2018. u 10:14 - pre 68 meseci
Celawi koja je poenta tvog sajta ako cene goriva ažuriraš jednom u 60 dana? Sem da spamuješ temu?
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

celawi
Aleksandar Obrenovic
bg

Član broj: 83708
Poruke: 164
212.200.153.*

Sajt: www.restoranibeograda.com


+1 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?16.08.2018. u 15:30 - pre 68 meseci
1. Sajt nije moj, ali mi je bio od koristi nekoliko puta jer sam mogao da pronađem najbližu pumpu, i da pogledam cene i zato sam hteo da ga podelim sa vama,
2. Zaista smatram da je džaba raspravljati o potrošnji ako su cene goriva previsoke...siguran sam kad bi cene goriva bile niže da bi nas bolelo uvo koliko koji troši...o ovome sigurno ne raspravljaju npr. u Americi gde automobili troše u proseku 15L. i gde je cena dizela galona (3,75L) 3,389$ + na sve to njihove plate.
 
Odgovor na temu

SaleB81
Beograd, RS

Član broj: 90990
Poruke: 337
46.240.179.*



+42 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?16.08.2018. u 16:56 - pre 68 meseci
Mislim da potrosnja nema bas nikakve veze sa cenom goriva. Gorivo je velika stavka bez obzira koliko kostalo, nekome je finansijska dimezija toga nepodnosljiva, prihvatljiva ili zanemarljiva. Neko vozi stedljivo zarad ekologije, neko drugi da bi smanjio troskove, treci zato sto uziva u tome, a cetvrti zato sto ima strpljenja za to. Ja mogu da vozim umereno stedljivo, sto bi bordzija rekao sluh, imam sluha, ali nemam strpljenja da vozim maksimalno stedljivo. Razlika na 100km je oko 2l u mom slucaju tj. oko 300e godisnje. Neko ce reci vozicu stedljivo i kroz gorivo cu da isplatim registraciju. Meni je zanimljivo da vozim ostro u rezimima koji se najizrazenije odrazavaju na potrosnju, ne uvek ali 70% vremena, u Beogradu to je ostro iz mesta do 50-60, cesto u gradu preskacem drugi stepen prenosa pri ubrzanju. Jedini sam primer u mom okruzenju kome svaki auto u zimskim uslovima trosi manje nego u tokom godine, zato sto zimska klizavica zahteva od vozaca da umereno ubrzava. Ali, nezavisno od svega toga, vodim racuna kada kupujem auto, u kom je opsegu potrosnje u odnosu na klasu, tezinu i godiste; rado stavljam plin da bih ustedeo, ali ne dozvoljavam zelji za ustedom da utice na komfor ili uzitak u voznji. Malo kontradiktorno kad razmislim o tome.

Ljudi vole da diskutuju i porede potroslju. To radimo mi ovde, to rade nemaci koji imaju veca primanja, mladji vozni park i nizu cenu goriva, a to rade i mnogi drugi nezavisno od cenovnog ranga i starosti voznog parka ili cene goriva. Cesto ljudi pitaju, "izvinite, a koliko trosi vas auto?", pritom potpuno zanemarujuci da li taj neko vozi u gradu, u koje doba dana i kakav stil voznje koristi, ali za podatak koji cujemo prvo se zapitamo da li laze, ako se potrosnja ucini niska ili da li je potpuno ispravan auto, ako se potrosnja ucini visoka. To je sve zanimljivo, nema nikakve veze sa cenom goriva, ali je divna osnova za beskonacne rasprave.

 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?16.08.2018. u 17:54 - pre 68 meseci
Ma imam kolegu koji na svakom točenju goriva piše u neku svesku podatke:
1. datum točenja
2. koliko je novca dao
3. kolika je kilometraža vozila u momentu točenja
4. koliko je litara natočeno

I pitam ga šta radi sa tim podacima, da li je računao neku statistiku ili nešto, ili npr. koliko godišnje potroši na gorivo, ili kolika mu je prosečna potrošnja na 100km... kaže da nema vremena za to!
Onda mi nije jasno čemu taj ritual upisivanja tih podataka, da sutra, ako bude prodavao autu, novom vlasniku preda svesku kako bi imao uvid u te podatke i sam nešto računao?

Eto, ima ljudi koji se zaluđuju tim pričama o potrošnji, koliko gorivo košta u odnosu na održavanje i sl., ali gotovo niko ništa konkretno ne radi po tom pitanju.

Čak i ja često, na priče o troškovima održavanja auta, kažem ljudima da za svakih 1000 dinara natočenog goriva ostave sa strane 100 dinara u neki koverat, i da će im to biti dovoljno za mali i veliki servis, a možda ostane i koji dinar za registraciju ili npr. gume, ali ni sam ne radim tako.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8304
*.dynamic.sbb.rs.



+1340 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?16.08.2018. u 18:02 - pre 68 meseci
Priča o potrošnji je jedna od najglupljih priča u automobilskom svetu, a verovatno je najčešća.

Sve što je u vezi sa potrošnjom svodi se na to da vozač treba da nauči da vozi ekonomično (ne samo zbog potrošnje bukvalno, nego i zbog drugih pozitivnih stvari koje nosi ekonomična vožnja), i da prilikom odabira auta povede računa da mu iznos potrošnje ne predstavlja nepremostivu stavku.

 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6768
*.adsl.net.t-com.hr.



+1450 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?16.08.2018. u 18:26 - pre 68 meseci
Imam i ja drugara koji zapisuje u telefon km i količinu goriva a to rade zato što im neradi plovak. I sad da ti kaže zašto to radi pa da mu se smeješ ovako ispada stručnjak naučnik i ti odeš kući sav u čudu.

Jako je bitna potrošnja goriva i treba je upariti sa svojim mogućnostima i potrebama. Ekonomična vožnja smiruje živce, svuda kreneš na vreme, daleko je sigurnija vožnja itd.
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16343



+2920 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?16.08.2018. u 20:56 - pre 68 meseci
Lepo je to @SaleB81 gore objasnio...
Nije u opste glupa prica ma koliko para imao i zaradjivao.

Inace ja takodje zapisujem i vodim urednu evidenciju za svako sipanje bar 10 godina u nazad za svaki auto koji sam posedovao.
mesecno potrosim skoro 300 litara goriva, pa da je to 300 litara bilo cega mnogo je i kolicinski i finansijski.

I na kraju godine tacno znam koliko mi je potrosio auto... dinara, eura cega god... i cak mogu lepo da vidim koliko sam presao prosle godine i koji me auto kostao vise od kojeg.

ne vidim sta ima lose u tome?
Mislite da je bolje da neznate koliko vam para odnese auto?
on ce svakako da potrosi sve sto ste sipali
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8304
*.dynamic.sbb.rs.



+1340 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?16.08.2018. u 21:13 - pre 68 meseci
Meni su glupe kafanske priče o potrošnji (Java ih je bio pomenuo), niko nije rekao da ima nešto loše u zapisivanju naročito ako se puno troši i vozi. I ja da sam taksista verovatno bih makar povremeno zapisivao jer mi je to velika stavka i normalno da želim da je držim pod kontrolom.


 
Odgovor na temu

BB308
Prof.
Frrr.

Član broj: 257537
Poruke: 210
80.12.39.*



+31 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?16.08.2018. u 22:17 - pre 68 meseci
Ne znam za druge ali meni je na zadnjem mestu stavka potrošnja goriva pri odabiru auta. Ali bukvalno.

Kao što reče Nebojša, i slažem se u potpunosti da je to najgluplja kafanska priča. Da sam taxista vodio bi računa i beleške. Ovako na predjenih 10-ak hiljada godišnje sa ličnim autom, plus minus 2-3 hiljade, razlika u ceni da li ce trositi 7L ili 12L mi nije toliko bitna da bi me odvratila od kupovine auta ako mi se svidja i u dobrom je stanju. Više me zanima konfort u vožnji, i bezbednost za putnike, da auto može da povuče, da ima snagu. Automatik obavezan. Kao i da ne škrtarim na kočnicama, gumama, i ostalim delovima koji su bitni za sigurnost auta. Ne mogu se porediti auta koja su u A i D segmentu ili SUV. Vec razlika u težini ide i duplo.
Nekome treba auto za grad, nekom za dalje relacije.
A to, da li troši 4,2l ili 5,8l/100km. Ne kapiram svrhu, cilj uštede, osim da sam taxi. Poz.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8304
*.dynamic.sbb.rs.



+1340 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?16.08.2018. u 22:54 - pre 68 meseci
Pojam "mala potrošnja" kod nekih je na nivou fetiša.

O automobilima ima 1001 pojam da se priča, ali neprosvećenim Srbima je najlakše da uz rakijicu baljezgaju kako "njihov ljubimac troši 4 litre".

A to što je u raspadnom stanju, i što se na drumu vuče kao prebijen ker, to nema veze...
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?17.08.2018. u 00:57 - pre 68 meseci
Da, a najbolji su oni koji daju 15000 evra za polovan Audi, i još kažu obavezno 2.0tdi, a kad pitate zašto, odgovor je da malo troši (ne kažem da je svima razlog to, nekome je bitan obrtni moment i sl., ali ovde pričam o onima kojima je na prvom mestu potrošnja, a to je poprilična većina). Sa druge strane, imate turbo benzinca, koji troši koji litar više, ali je i njegovo održavanje jeftinije, što je posebno važno kad se kupuje polovan auto (kod novog bar imate garanciju ako vrisne dizna ili turbina), plus udobnija vožnja jer nema buke motora, vuče sasvim dovoljno s obzirom na ograničenja brzine kod nas, nema problema sa DPF-om, itd.

OK, znam da ima ljudi koji preferiraju dizel iz raznih razloga, ali mnogima je u glavi samo potrošnja, kao da prelaze 50 ili 100k godišnje.

A da ne pominjem ove koji kupe auto od 100k evra (npr. novi Audi A7), i obavezno dizel... zašto - zato što manje troši!
Pa, ako si baja pa imaš 100k za auto, onda lepo kupiš nekog jačeg benzinca, kao što sam negde pročitao za lika iz NS, ako se ne varam, imao BMW X5 sa 5000ccm motorom, svako jutro morao na pumpu da natoči za oko 100€ :)
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

Nocni
Banicevic
Autocentar
[email protected]
MNE - NK

Član broj: 4631
Poruke: 3739
*.crnagora.net.



+1232 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?17.08.2018. u 11:31 - pre 68 meseci
Citat:
mjanjic: Sa druge strane, imate turbo benzinca, koji troši koji litar više, ali je i njegovo održavanje jeftinije, što je posebno važno kad se kupuje polovan auto


Otkud tebi ideja da je jeftinije održavati turbo benzinca nego tdi-a?
Imas i na tsi-u plivajuci zamajac, imas turbinu, dizne, pumpu malog i visokog pritiska i mnogo komplikovaniji sistem ubrizgavanja itd



 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
93.186.70.*



+10242 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?17.08.2018. u 11:44 - pre 68 meseci
Popravku kvarova ne računa u održavanje.
Održavanje = ulje i filteri + kaiševi za veliki servis. Tu i tamo, poneka metlica brisača.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6768
*.adsl.net.t-com.hr.



+1450 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?17.08.2018. u 13:42 - pre 68 meseci
Održavanje je sav potrošni materijal u šta ulazi i plivajući zamajac, donekle i turbina, dizne, svećice, pumpe za vodu i gorivo, pločice, filteri, kaiševi, gume i još mnogo toga. Ne vidim neku prednost tih turbobenzinaca trocilindraša sem u nižoj ceni registracije.
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?17.08.2018. u 15:56 - pre 68 meseci
U "normalnim" zemljama (a pretpostavljam i kod nas u ovlašćenim servisima, mada nisam siguran) postoje kilometraži na kojima se sve navedeno menja tako da nema iznenadnih kvarova od kojih crvene uši.
Na nekoj kilometraži se menja i ta turbina, i taj zamajac, i dizne, pa čak i alternator, anlaser, creva za rashladnu tečnost... A sve to kad se sabere tamo u Nemačkoj ili Švajcarskoj, imaju jasnu računicu da prodaju auto i kupe novi, osim ako prelaze baš male kilometraže pa će 200k ili 300k dostići za 10 ili više godina. Naravno, može i vlasnik da van garancije i dalje vozi na svoj rizik bez zamene svega toga, ali se onda izračuna rizik nastajanja takvog kvara negde na autoputu 100km od većeg grada, pa samo troškovi šlepanja budu 500 evra ako to nije uključeno u osiguranje.

Kod nas je jedna firma svesno rešila da na prethodnom modelu Fabije 1.4tdi odloži zamenu lanca (na 180k) za još jedan mali servis i na 3 ili 4 im je pukao lanac, pa je neplanirani trošak višestruko pojeo uštedu.


Zato uvek i kažem, kao i neki drugi diskutanti, da Srbija kao tržište nije merodavna ni za šta po pitanju automobila, a posebno ne po razmišljanju "bolje da za 15k kupim 4-5 godina stari Audi A4 nego za te pare ili malo više novog Golfa ili Audi A3" za koje mnogi misle da važi i u razvijenim zemljama, jer da u Nemačkoj tako razmišlja isti procenat stanovništva kao u Srbiji, njihova auto industrija bi davno propala.

Slično se u taj obrazac razmišljanja uklapa i priča o potrošnji, jer nije samo potrošnja jedini trošak eksploatacije automobila.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

Nocni
Banicevic
Autocentar
[email protected]
MNE - NK

Član broj: 4631
Poruke: 3739
77.222.25.*



+1232 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?17.08.2018. u 16:55 - pre 68 meseci
Citat:
mjanjic
Kod nas je jedna firma svesno rešila da na prethodnom modelu Fabije 1.4tdi odloži zamenu lanca (na 180k) za još jedan mali servis i na 3 ili 4 im je pukao lanac, pa je neplanirani trošak višestruko pojeo uštedu.


Mora da si nešto pobrkao jer fabia 1.4 tdi ima kaiš a ne lanac.

Meni nije jasna poenta ovog tvog velikog izlagsnja i smatram da nije receno skoro ništa... Audi A4 i A3 imsju istu ili slicnu cijenu kao polovnjaci npr neko 2013 ili 2014 godiste pa ne stoji ova tvoja tvrdnja kad kazes bolje je kupiti noviji A3 nego polovni A4... jeste bolje ali je i skuplji...
Odrzavanje tsi benzinaca nije nista jeftinije od odrzavanja tdi-a.
Jedino sto se u principu (ne mora da bude i 100%tacno) za isti novac kupuje benzinac sa duplo manjom kilometrazom od istog takvog tdi-a.
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?17.08.2018. u 17:58 - pre 68 meseci
Bili su dizeli sa lancom, 3 cilindra, ne znam tačno koje godište, ali je bila ta kubikaža, moguće da si pomešao sa sledećim modelom. Mislim da su bili modeli od pre 6-7 godina ili tako nešto, jer su od tada promenili te i naredni model, a ove godinu su kupili opet nove (menjaju ih nakon 3-4 godine).
Znam i po tome što sam tih dana svraćao do Auto-Čačka da pogledam šta imaju na parkingu od vozila koja su dobili u zameni staro za novo, i stajala su dva primerka na delu parkinga ispred servisa sa A4 papirom ispod šoferke na kome su detalji kvara, i lepo je pisalo "pukao lanac", oba auta na vratima logo firme iz koje mi je komercijalista i pričao za to.

Ispada kao da su programirali lanac da pukne između 180k i 190k, što je ludilo. Hajde na jednom primerku, ali u toj firmi im pukao na 3 auta. Ko zna, pošto je pre toga rađen mali servis na 180k u ovlašćenom servisu, možda su majstori nešto namerno čačkali da do tog kvara dođe, mada ne želim baš da verujem u takvu teoriju zavere, ali ko će znati.

Takođe, znam za kombije kod iste firme, da na 480k idu neka drastična ulaganja za zamene delova koje je predvideo proizvođač, a za koja treba maltene pola miliona dinara, pa su ih prodali pre toga i kupili nove.


Hteo sam reći da nije samo potrošnja najbitnija stavka, ima još dosta faktora, naročito ako se prelaze manje kilometraže.
Kad auto kupi firma, na 300k kilometara samo da troši 1L manje na 100k, to je blizu 4000€ sa ovim našim cenama goriva, da ne pričam ako je potrošnja manja 2-3 ili više litara na 100k, pa se njima dizeli isplate.
Mi "obični smrtnici", koji prelazimo 10-15k godišnje, pa još kupimo 10 godina star auto, možemo samo da nadrljamo ako gledamo jedino potrošnju.
Drugo je kad se kupuje nov auto, pa se ima određen broj godina garancije, a i posle toga je mala verovatnoća da krenu ti skupi kvarovi, pa se može izračunati neka ušteda i sl.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6768
*.adsl.net.t-com.hr.



+1450 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?17.08.2018. u 19:38 - pre 68 meseci
Kod nas ovlašćeni servisi izbegavaju da rade automobile starije od 10 godina jer bi po proceduri morali da zamene pola auta što je nezamislivo za auto vrednosti 2000 evra. Ja kada sam bio da odradim samo mali servis i oni su bez pitanja zamenili kompletnu kočionu tečnost jer nisu smeli da puste takav auto na ulicu. To je bilo nešto sitno pa mi nije bilo bitno ali sutra da odem sa bušnim auspuhom ili rasklimanim branikom sigurno se nebi dobro proveo. Sreća pa je auto garažiran od prvog dana i ima malu kilometražu pa nemam neku brigu.
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

Nocni
Banicevic
Autocentar
[email protected]
MNE - NK

Član broj: 4631
Poruke: 3739
*.crnagora.net.



+1232 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?17.08.2018. u 20:50 - pre 68 meseci
Citat:
mjanjic: Bili su dizeli sa lancom, 3 cilindra, ne znam tačno koje godište, ali je bila ta kubikaža, moguće da si pomešao sa sledećim modelom. Mislim da su bili modeli od pre 6-7 godina ili tako nešto, jer su od tada promenili te i naredni model, a ove godinu su kupili opet nove (menjaju ih nakon 3-4 godine)


Nisam ja ništa pomešao nego ti.
Kao što ti već rekoh ne postoji 1.4 tdi sa lancem svi su sa kaišem.

 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: Kolika vam je potrošnja goriva?17.08.2018. u 21:27 - pre 68 meseci
Sad sam i ja zbunjen, možda su ipak bili benzinci sa plinom pa sam pobrkao sa sledećim modelom koji su kupili sa 1.4tdi motorom (ove godine su opet uzeli sa plinom one 1.0 ili tako nešto)?
Ili je ipak tdi, ali je pukao lanac od pumpe za ulje, što je još gore.
Uglavnom, pukao lanac između 180 i 190k, koji je trebao da se zameni na 180k (mada videh negde u komentarima da teško izdržava i 150k, ali verovatno zavisi od vremenskog trajanja eksploatacije, a ne samo od kilometraže).
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Kolika vam je potrošnja goriva?

Strane: << < .. 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 856012 | Odgovora: 2196 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.