Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Optimalna kombinacija znanja, diploma i sertifikata?

[es] :: Sertifikati :: Optimalna kombinacija znanja, diploma i sertifikata?
(TOP topic, by Gojko Vujovic)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 29031 | Odgovora: 37 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

JCDenton
JCDenton
Senior SysAdmin
Beograd

Član broj: 125789
Poruke: 49
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Optimalna kombinacija znanja, diploma i sertifikata?19.05.2008. u 22:35 - pre 192 meseci
Izvinjavam se ako već postoji neka slična tema, ali čitajući sve te "slične", nikako nisam uspeo da izvučem neki konkretan zaključak vezan za sertifikate i njihovu kombinaciju zarad proširenja znanja i unapređivanja CV-a i karijere. Većina tema, nekako, "izgubi nit", tako da se krene od jednog pitanja, a završi sa 10-ak drugih (što opštih, što konkretnih) pitanja i na kraju se ispostavi da ni na jedno nije dat konkretan i nedvosmislen odgovor. Stoga sam odlučio da pokrenem novu temu i jednom za svagda rešim svoje (a možda i nečije tuđe) nedoumice vezane za školovanje i sertifikaciju. Dakle.....

Pošto sam na samom kraju studija na Beogradskoj Poslovnoj Školi, informatičkog usmerenja (što će reći da imam neki "formalni papir"), zainteresovao sam se za, konkretno, M$ i Cisco sertifikate. E sada, ja sam siguran da ću ići na Micro$oft kurseve, a želeo bih da zaokružim i dopunim znanje i nekim CCNA sertifikatom (nešto kasnije, naravno).

Čitajući ovaj forum i raspitujući se među ljudima koji rade na položajima sistem admina, dobijao sam razna, potpuno oprečna, mišljenja vezana za sertifikaciju. Da budem konkretan - od nekih ljudi sam čuo da ako idem na, recimo, MCSE, batalim CCNA(?!?), tj. da se skoncentrišem na "softverski deo" cele priče (kako to oni kažu). Takođe sam čitao ovde negde, po forumu, da se ne treba "razvući" i na M$ i UNIX/Linux, jer tako samog sebe sputavaš u napredovanju ka apsolutnom ekspertu za jednu platformu ("u najboljem slučaju ćeš biti osrednje dobar u oba", napisao je neko u jednoj temi). Neću ni da spominjem prepucavanja tipa "Vinča valja! -Nije, ne valja! -CET su lopovi....".

Da ne davim dalje, slobodno me, vi iskusniji, ispravite ako grešim i preporučite mi nešto drugo:

Ja sam imao (i idalje imam) ideju da, po završetku BPŠ-a, upišem MCSA kurs, a zatim, po dobijanju MCSA sertifikata nekoliko meseci kasnije, da upišem CCNA kurs na RCUB Cisco Network Academy. Dakle, Diploma fakulteta (tj. više škole) + MCSA + CCNA. Kasnije bih se upgrade-ovao na MCSE, ali to mnooogo kasnije... Da li je ovo dobra ideja - kombinacija kojom bih se barem u startu, da se tako izrazim, "zaokružio" kao informatičar na polju umrežavanja, ili postoji bolja kombinacija? Kažem "u startu" jer NARAVNO da nameravam da se dalje usavršavam i napredujem u srodnim oblastima, a da mi ovo bude samo neki, aj da kažem, dobar start.

Eto, toliko za sada. Svima se unapred zahvaljujem na odgovoru i pozdravljam vas!

[Ovu poruku je menjao JCDenton dana 20.05.2008. u 00:11 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Moderator
Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Optimalna kombinacija znanja, diploma i sertifikata?19.05.2008. u 22:42 - pre 192 meseci
Odlična ideja, štaviše ako i uspeš negde u sve to da uguraš i Linux/Unix znanje (kakvo-takvo) još bolje. Naravno da bi bilo idealno da se baviš samo jednim od tih, ali iskreno se ne sećam u skorije vreme nekog oglasa za posao (administracija), a da nije bilo izuzetno poželjno imati znanje iz sve tri oblasti (Win, Lin i Cisco).
Svakako, ne moraš sve odjednom, MCSA je dobar početak.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Optimalna kombinacija znanja, diploma i sertifikata?19.05.2008. u 22:47 - pre 192 meseci
Ako si već toliko lud za sertifikatima (što apriori ne razumem, ali 'ajde, svako je svet za sebe), što se ne bi zaposlio u nekoj firmi pa nek ti oni plaćaju kurseve i sertifikate? Na kraju krajeva, onda ćeš najbolje da znaš koje ti znanje najviše fali i koje bi ti najviše koristilo, nego ovom logikom "neće da se baci".
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Moderator
Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Optimalna kombinacija znanja, diploma i sertifikata?19.05.2008. u 23:01 - pre 192 meseci
Citat:
jablan: Ako si već toliko lud za sertifikatima (što apriori ne razumem, ali 'ajde, svako je svet za sebe), što se ne bi zaposlio u nekoj firmi pa nek ti oni plaćaju kurseve i sertifikate?


To je uvek najbolja, ali i najteža, odnosno najteže ostvariva varijanta. Sa diplomom faksa i bez iskustva možeš samo da staneš u red.
 
Odgovor na temu

JCDenton
JCDenton
Senior SysAdmin
Beograd

Član broj: 125789
Poruke: 49
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Optimalna kombinacija znanja, diploma i sertifikata?19.05.2008. u 23:38 - pre 192 meseci
Citat:
jablan: Ako si već toliko lud za sertifikatima (što apriori ne razumem, ali 'ajde, svako je svet za sebe), što se ne bi zaposlio u nekoj firmi pa nek ti oni plaćaju kurseve i sertifikate? Na kraju krajeva, onda ćeš najbolje da znaš koje ti znanje najviše fali i koje bi ti najviše koristilo, nego ovom logikom "neće da se baci".


O, pa bilo bi idealno da se zaposlim, pa da preduzećje finansira moje "hirove" sa kursevima. Međutim, što reče Miroslav, jako je teško izvesti tako nešto, stoga mi je ovo, jel'te, druga opcija. Inače, na kursevima insistiram zato što želim da što je temeljnije moguće obradim problematiku sistem administracije i umrežavanja. Ovo, dakle, podrazumeva da ću, pored standardnih predavanja, konsultovati i video lekcije, ovaj forum, kolege i .pdf literaturu. ZAISTA želim da budem najbolji što mogu u svom budućem poslu i daću sve od sebe da to postignem. Imam još par meseci (tačnije, oko tri meseca) da sve isplaniram, pa sam otvoren za sugestije.
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
212.200.155.*

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Optimalna kombinacija znanja, diploma i sertifikata?20.05.2008. u 13:45 - pre 192 meseci
Tvoja zelja i namera je vrlo pohvalna.

Svakako da je super opcija da ukoliko imas MCSA imas i CCNA. To ce ti biti tas na vagi na intervjuu. Potrebno je samo da imas osecaja i strpljenja, ne moze sve bas tako brzo da se nauci.

 
Odgovor na temu

JCDenton
JCDenton
Senior SysAdmin
Beograd

Član broj: 125789
Poruke: 49
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Optimalna kombinacija znanja, diploma i sertifikata?20.05.2008. u 14:55 - pre 192 meseci
Citat:
Branko Santo: Tvoja zelja i namera je vrlo pohvalna.

Svakako da je super opcija da ukoliko imas MCSA imas i CCNA. To ce ti biti tas na vagi na intervjuu. Potrebno je samo da imas osecaja i strpljenja, ne moze sve bas tako brzo da se nauci.


Koliko mogu da zaključim iz dosadašnjih postova, ovo "batali CCNA ako ćeš na MCSA/E" je obična nebuloza.

Naravno, ja imam vremena i strpljenja, i spreman sam na ozbiljan rad na unapređivanju svojih znanja i veština. Svestan sam koliko će mi vremena oduzeti samo da dobijem MCSA, a kamoli da steknem neko iskustvo i "pravo", a ne "papirno" znanje Windows Servera. Posle toga me čeka, zaključujem prema rečima ovdašnjih foumaša, još ozbiljniji rad na dobijanju CCNA sertifikata... Računam da će mi trebati barem 2 godine samo da završim sa sertifikacijom, a onda tek sledi "skakanje u vatru", odnosno zapošljavanje i hvatanje u koštac sa realnim - praktičnim problemima. Imam ja da se pomučim itekako dotle, ali neće mi pasti teško, jer you reap what you sow.
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.adsl-4.sezampro.yu.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Optimalna kombinacija znanja, diploma i sertifikata?20.05.2008. u 16:36 - pre 192 meseci
Kurs MCSA: 10 nedelja
Kurs CCNA: 4 nedelje

Samostalno ucenje pre polaganja svakog: 1 mesec

Sve ukupno oko 8 meseci.

Ovo sve naravno po mojoj slobodnoj proceni i iz licnog iskustva.
Posle toga naravno guras da nadjes neki poslic kao junior a zatim posle npr. godinu dana mozes da se upustis u trziste.
 
Odgovor na temu

JCDenton
JCDenton
Senior SysAdmin
Beograd

Član broj: 125789
Poruke: 49
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Optimalna kombinacija znanja, diploma i sertifikata?20.05.2008. u 17:14 - pre 192 meseci
OK za MCSA, ali CCNA traje od 6 do 9 nedelja po semestru na Cisco Network Academy u Beogradu. Tako da zbog toga cenim da će mi trebati oko 2 godine rada i učenja (ali detaljnog, a ne samo da položim ispite) da bih stekao oba sertifikata. Takođe, već sada imam tri kompjutera u kući, a nameravam da kupim još tri neka polovnjaka, pa da na "živoj mreži" eksperimentišem. Baš sam ti ja neki entuzijasta .

 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Moderator
Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Optimalna kombinacija znanja, diploma i sertifikata?20.05.2008. u 17:58 - pre 192 meseci
To je već individualna stvar, koliko dugo i na koji način ćeš se spremati. Naravno, što temeljnije to bolje.
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.adsl-4.sezampro.yu.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Optimalna kombinacija znanja, diploma i sertifikata?20.05.2008. u 21:22 - pre 192 meseci
Batali prave masine nego uzmi jednu napucaj 4GB RAM-a i neki 64bit OS i tu virtualisi sve mreze.

Uz sve to na isti mozes da instaliras i Cisco emulator poznatiji kao Dynamips.org pa i to da emuliras.


<Moguci konflikt interesa>
Kod nas u skoli ( Smart.rs ) ima trenutno kurs koji se bas bavi tematikom CCNA kursa (mada se tako ne zove) i predaje ga jedan CCIE (najjaca titula za cisco profesionalca). Kurs traje 4 nedelje.
</Moguci konflikt interesa>


Cisco akademije preteruju sa odugovlacenjem, ako zapnes za godinu dana mozes da naucis i ispolazes CCNP a ne CCNA. (Opet provereno :) )
 
Odgovor na temu

JCDenton
JCDenton
Senior SysAdmin
Beograd

Član broj: 125789
Poruke: 49
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Optimalna kombinacija znanja, diploma i sertifikata?21.05.2008. u 09:46 - pre 192 meseci
Dobro, znači CCNA kurs je, takoreći, nepotrebno "razvučen" na Cisco Network Academy i može se spremiti mnogo brže? Uzgred, ako bi neko mogao da mi objasni razliku između CCNA i CCNP, pored "standardne žvake" koju mogu da pročitam u reklamnim e-brošurama po internetu, bio bih mu veoma zahvalan. Takođe, znam da MCSA vs MCSE tema postoji, ali ako bih mogao da zamolim nekog od vas da se malo ponavlja i u 35 words or less objasni tačne praktične razlike, odnosno šta to u praksi zna MCSE što ne zna MCSA?

I na kraju, Branko, bacio sam pogled na www.smart.rs, ali nigde nisam uočio bilo šta vezano za Cisco ili CCNx sertifikate (možda ne vidim dobro.... ).
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.adsl-1.sezampro.yu.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Optimalna kombinacija znanja, diploma i sertifikata?22.05.2008. u 06:05 - pre 192 meseci
Kurs se zove "Smart Networking". (Edit: Evo sad gledam na sajtu stvarno nema nista, cimni ih telefonom)

MCSA vs MCSE
Prvi odrzava mreze, drugi ih dizajnira implementira a i odrzava.

CCNA vs CCNP
Pocetni nive (jedan ispit) vs Napredni nivo (Jos 4 ispita)
 
Odgovor na temu

JCDenton
JCDenton
Senior SysAdmin
Beograd

Član broj: 125789
Poruke: 49
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Optimalna kombinacija znanja, diploma i sertifikata?22.05.2008. u 15:37 - pre 192 meseci
Citat:

MCSA vs MCSE
Prvi odrzava mreze, drugi ih dizajnira implementira a i odrzava.

CCNA vs CCNP
Pocetni nive (jedan ispit) vs Napredni nivo (Jos 4 ispita)


E, ovo sam podrazumevao pod "klasična žvaka". Aj, izgleda da nisam bio dovoljno precizan, odnosno jasan: Mene interesuje da li neko, ko završi MCSA i zna principe po kojima funckioniše mrežno okruženje (bože moj, održava ga, pa bi trebalo da zna), može da ne zna da dizajnira i implementira te iste tehnologije i principe, tj. da li zaista mora da plati još 500 eura do MCSE (mislim, naravno da ne mora da plati, može da uči i sam, ali you get the point...)? Isto ovo važi i za CCNA vs CCNP.
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.adsl-1.sezampro.yu.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: Optimalna kombinacija znanja, diploma i sertifikata?22.05.2008. u 15:41 - pre 192 meseci
Pa ja evo upravo slusam MCSE kod kolega i mogu ti reci da sam svasta naucio. Neke stvari se ni ne spominju na MCSA, sto zbog manjka vremena sto zato sto ne bi imale smisla dok se materija sa MCSA ne slegne valjano.

CCNA i CCNP su jako velika razlika u klasi. To ti je kao help desk i administratore da poredis. Iz mog iskustva nece ti ni trebati u Srbiji mnogo vise od CCNA ukoliko ne radis za firmu koja implementira Cisco okruzenja.
 
Odgovor na temu

JCDenton
JCDenton
Senior SysAdmin
Beograd

Član broj: 125789
Poruke: 49
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Optimalna kombinacija znanja, diploma i sertifikata?22.05.2008. u 16:03 - pre 192 meseci
Aha, ok onda. Dakle, ako je meni ambicija da se bavim implementacijom i administracijom mrežnih okruženja, šta bi mi ti savetovao - da se držim mog osnovnog plana MCSA + CCNA, ili da se više potrudim, pa da odmah krenem na MCSE (bez iskustva i MCSA)? I ne samo ti, već i ostali koji ovo čitaju, a ne mrzi ih da odgovore .

I još nešto, imajući u vidu da ne gajim aspiracije ka zanimanju koje će se ticati isključivo implementacije Cisco opreme, šta ću ja to, zapravo znati (ili bolje rečeno - šta bi trebalo da znam) posle CCNA vezano za mreže i koliko se to nadovezuje na MCSE?

P.S.

Ljudi, izvinite što ovoliko davim, ali zaista bih jednom za svagda da se opredelim i da krenem jednim putem, a bez da tu moju odluku konstantno preispitujem.
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Moderator
Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Optimalna kombinacija znanja, diploma i sertifikata?22.05.2008. u 19:05 - pre 192 meseci
MCSE u sebi "sadrži" MCSA, odnosno ne može ni postati MCSE ako prethodno nisi "prošao" kroz MCSA. Ako pare (i vreme) nisu problem, idi odmah na MCSE. Ako jesu problem, onda bolje idi na MCSA, pa kad ga dobiješ, onda ćeš već znati da li ti se nastavlja do MCSE ili ne.
Što se tiče cisco ispita, ako nećeš posle imati prilike da radiš sa cisco opremom nisam siguran koliko će ti koristiti. Sa MCSA/E (koji se najvećim delom bazira na administraciji Win 2003 Servera) nema previše dodirnih tačaka.
 
Odgovor na temu

JCDenton
JCDenton
Senior SysAdmin
Beograd

Član broj: 125789
Poruke: 49
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Optimalna kombinacija znanja, diploma i sertifikata?22.05.2008. u 19:29 - pre 192 meseci
Citat:
MCSE u sebi "sadrži" MCSA, odnosno ne može ni postati MCSE ako prethodno nisi "prošao" kroz MCSA. Ako pare (i vreme) nisu problem, idi odmah na MCSE. Ako jesu problem, onda bolje idi na MCSA, pa kad ga dobiješ, onda ćeš već znati da li ti se nastavlja do MCSE ili ne.


Ma, OK, znao sam ja da su sva 4 ispita potrebnih za MCSA, sastavni deo MCSE kursa (od 7 ispita), nego sam pod "bez MCSA" podrazumevao da pre toga nisam imao sertifikat pa nastavljao (takoreći prvi put vidim tu materiju), već odmah krenuo na obimnije stvari. Ukratko, samo se plašim da ne zagrizem više nego što mogu da progutam, pa zato pitam. Samo da naglasim, nije da nisam imao priliku da vidim i da radim u Windows Server 2003 - imali smo ispit (to je bio praktični deo) iz te oblasti (uglavnom smo samo podizali servise Aktivni direktorijum, DNS, DHCP). Isto to sam radio i u SUSE Linux okruženju (imali smo Server 2003 i Linux na ispitu). Inače, vreme nije problem, dok pare....aj neću da kažem "nisu problem" da ne ispadnem snob . Šalim se, naravno - nisu TOLIKI problem.


Citat:
Što se tiče cisco ispita, ako nećeš posle imati prilike da radiš sa cisco opremom nisam siguran koliko će ti koristiti. Sa MCSA/E (koji se najvećim delom bazira na administraciji Win 2003 Servera) nema previše dodirnih tačaka.


Pa i pretpostavio sam tako nešto, mada opet kažem, bolje da imam veštinu viška, nego manjka prilikom konkurisanja na radno mesto.

 
Odgovor na temu

JCDenton
JCDenton
Senior SysAdmin
Beograd

Član broj: 125789
Poruke: 49
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Optimalna kombinacija znanja, diploma i sertifikata?25.05.2008. u 10:30 - pre 192 meseci
Izvinjavam se za double posting, ali palo mi je nešto na pamet. Naime, ja moram da prelomim vrlo značajnu stvar koja može da mi odredi kojim ću se putem u životu kretati. Dakle:

Ja imam priliku da, po diplomiranju na Beogradskoj Poslovnoj Školi i dobijanja zvanja strukovnog inženjera informatike (Bachelor of Science), upišem tzv. transfer program na FON-u, položim razliku u ispitima i dobijem diplomu tog fakulteta. Samim tim otvara mi se mogućnost ka specijalističkim, a možda čak i master studijama (nebitno, jer i jedno i drugo su studije drugog stepena i znanje koje bih stekao se relativno visoko kotira). Međutim, pored ovoga imam i drugu opciju, a to je sve ono iznad ovog posta - Bachelor + MCSE + CCNA/P ili bilo koja druga kombinacija sertifikata.

Ovo pitanje postavljam ovde jer znam da samo ljudi koji su u sferi informatike i imaju radnog iskustva mi mogu pomoći da donesem pravu odluku:

*Da li može jednoga dana da me "prikolje" to što nemam Master nivo fakultetskog znanja (jer će mastera biti "k'o kusih pasa" u narednih nekoliko godina), odnosno dokle mogu da očekujem da ću napredovati sa diplomom, de facto, više škole i raznim sertifikatima? Zaista ne bih voleo u životu da mi se desi da nekoga prime na neko radno mesto, a mene da ne prime, samo zato što taj neko ima višu stručnu spremu od mene (da li se ovo, uopšte, dešava sada i da li će se dešavati u budućnosti s obzirom na dalja kretanja razvoja IT-a?)*

Molim sve prisutne ljude dobre volje da, na osnovu svog iskustva sa ovakvim stvarima, daju svoje mišljenje na ovu temu. Takođe, ja sam svestan da je ova nauka još uvek prilično "mlada", stoga i ne očekujem neki savršeno precizan odgovor na ovo pitanje.

Hvala svima unapred!

 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Optimalna kombinacija znanja, diploma i sertifikata?25.05.2008. u 10:42 - pre 192 meseci
Citat:
JCDenton: Da li može jednoga dana da me "prikolje" to što nemam Master nivo fakultetskog znanja

Može, ako budeš aplicirao za neki iseljenički program. U nekim zemljama školska sprema nosi određeni broj bodova koji je ponekad presudan.
Citat:
Zaista ne bih voleo u životu da mi se desi da nekoga prime na neko radno mesto, a mene da ne prime, samo zato što taj neko ima višu stručnu spremu od mene (da li se ovo, uopšte, dešava sada i da li će se dešavati u budućnosti s obzirom na dalja kretanja razvoja IT-a?)*

Ne (osim možda u nekim državnim preduzećima gde ionako ne želiš da radiš, ako želiš da radiš). :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Sertifikati :: Optimalna kombinacija znanja, diploma i sertifikata?
(TOP topic, by Gojko Vujovic)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 29031 | Odgovora: 37 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.