Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ubuntu vs Fedora i Debian vs CentOS

[es] :: Advocacy :: Ubuntu vs Fedora i Debian vs CentOS

Strane: 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 21894 | Odgovora: 106 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

CONFIQ
♫♪♥♪♫

Član broj: 4218
Poruke: 1994
*.red.bezeqint.net.

ICQ: 82327428


+10 Profil

icon Re: Ubuntu vs Fedora i Debian vs CentOS09.05.2008. u 16:52 - pre 194 meseci
Citat:
windows_zakon
Sto se servera tice. Na servere se 'obicno' ne stavlja nikakav GUI, niti je poenta "laka administracija", nego je poenta iskoristiti hardverske/softverske resurse maximalno moguce (Izmedju ostalog).
Osim ako si Amerikanac. Oni se razbacuju sa parama, pa to nije problem.


Ajde molim te objasni mi tu ideologiju?
Neki ljudi imaju stvarno pogresno vidjenje linux-a a pogotovo anti-amerikanci. Zaboravljajuci cinjenicu da najvise kod-a je doslo iz amerike, ne razumem zasto bas oni ne bi koristili linux?
 
Odgovor na temu

windows_zakon
nista

Član broj: 97723
Poruke: 27
*.hostxtremdns.com.



Profil

icon Re: Ubuntu vs Fedora i Debian vs CentOS09.05.2008. u 17:05 - pre 194 meseci
nkrgovicu, il ko god da mi je napisao vec ono za 200+ servera.

Pazi, prije nekih 6-7 godina, sam imao 'cast' da budem zaduzen za duplo manji broj servera od pomenute cifre, znaci oko 100.
Web serveri su bili vecina, ostalo SQL i mail.
Naravno, slazem se... malo je drugacija politika rada u takvom okruzenju. Tad pravis, ili svoje pakete ili koristis binarne od distribucije, niko normalan ne bi isao od servera do servera i rekompajlirao kernel...
Ali kad bih pisao post ovde o svim mogucim situacijama, mislim da ne bi bilo kraja istom ... tako da, samo opusteno.

CONFIG,

Mozda me nisi shvatio, al evo da pojasnim.
Nisam mislio da oni ne koriste Linux ili slicno, vec da ih nije briga za parama i koliko trose u sta. T.j. nisu racionalni.
Znaci, spremni su da potrose 3 puta vise para za hardver, samo da napisu kod u RoR-u, jer je nekom genijalcu palo na pamet da bi u tom trebalo da napisu 'novi sajt', umjesto sto su isti sajt mogli da dobiju u nekom programskom jeziku koji malo bolje barata sa resursima.

 
Odgovor na temu

CONFIQ
♫♪♥♪♫

Član broj: 4218
Poruke: 1994
*.red.bezeqint.net.

ICQ: 82327428


+10 Profil

icon Re: Ubuntu vs Fedora i Debian vs CentOS09.05.2008. u 17:18 - pre 194 meseci
Jeste, ti "genijalci" su ocigledno karakteristicni u U.S.A!
U nijednoj zemlji nemas greske u tech-marketing-u kao sto imas u U.S.A. je li to zelis da kazes?
 
Odgovor na temu

buda01
Beograd

Član broj: 24949
Poruke: 293
*.rcub.bg.ac.yu.



+16 Profil

icon Re: Ubuntu vs Fedora i Debian vs CentOS09.05.2008. u 17:24 - pre 194 meseci
Citat:
nkrgovic: Java serverke aplikacije se obicno ne instaliraju kroz GUI. Jednostavno, das aplication serveru paket/komponentu, i onda kroz njega pristupis daljem setupu. A ako ti bas treba instaler kroz GUI, ja i dalje ne vidim zasto taj GUI mora da bude na serveru. Imas X na svojoj masini (desktop), pokrenes X aplikaciju na serveru i preusmeris DISPLAY na svoj comp. Gde je problem?

Nije problem GUI aplikacija koju server izvrsava, to je OK, server izvrsava puno aplikacija, ja samo ne razumem zasto toliko zelis da sama konzola bude na serveru? Kapiras, nadam se, da su to dve razlicite stvari? :D


Pa to i ja kazem, serverski Linux mora da ima podrsku za GUI, nebitno lokalno ili remote.

Evo primer: skoro sam se zezao sa instalacijom softwera za UPS (TrippleLite) koji je java GUI, i sta da nemam podrsku za GUI, da placem?

Nego da se vratimo na temu, ostavite se amerikanaca:
Fedora vs Ubuntu
CentOS vs Debian
 
Odgovor na temu

xtraya
Vladanko Vladanovic
Belgrado

Član broj: 323
Poruke: 1011
85.222.163.*

ICQ: 6072593


+49 Profil

icon Re: Ubuntu vs Fedora i Debian vs CentOS09.05.2008. u 19:25 - pre 194 meseci
serverski svakako centos... doduse ni slackware nije los,lako se pogasi sve sto ne treba da smara kernel.

a za desktop, moram priznati da vizuelno FC radi oooopasno dobro i sminka je bas na nivou.
e sad, sto se korisnickih stvari tice, manje-vise FC ili ubuntu, ista stvar
Hmmm , na VIP-u 3G preko iphone-a 2,6 Mbps DL i 1,4 UP ...
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.mynsn.net.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Ubuntu vs Fedora i Debian vs CentOS09.05.2008. u 19:54 - pre 194 meseci
Citat:
buda01: Pa to i ja kazem, serverski Linux mora da ima podrsku za GUI, nebitno lokalno ili remote.

Evo primer: skoro sam se zezao sa instalacijom softwera za UPS (TrippleLite) koji je java GUI, i sta da nemam podrsku za GUI, da placem?

Nego da se vratimo na temu, ostavite se amerikanaca:
Fedora vs Ubuntu
CentOS vs Debian

Pazi buda01. U specifičnim situacijama specifično se i ponašaš. Niko nije rekao da ne postoji xserver, i da ako baš za neku specifičnost treba da ga startuješ, ti ćeš ga i pokrenuti. Ima nekih jednostavnih servera koji se zaista mogu podesiti i grafički, neka osnovna podešavanja pojedinih servera se mogu podesiti i preko recimo grafičkih alatki koje ti nudi recimo RHEL (CentOS)... Ali, recimo ja imam ko zna koliko servera u mojoj nadležnosti i nisu svi u istoj server sali, neki su i 100 i više km udaljeni postavlja se pitanje kako ću ja da časkom preskačem iz server sale u server salu. Drugo pitanje je čisto praktike, naše server sale su opremljene onako kako Bog zapoveda, tako da bi svako duže zadržavanje zahtevalo ili preterano debelu odeću ili upalu pluća, a da ne pričam o već pomenutoj neudobnosti pogotovu ako duže treba da se zadržiš. Treće, ako pokrenem X server na udaljenoj lokaciji i recimo se nakačim VNCom ili bilo kojom alatkom za remote pristup, hteo ja ili ne vršim neželjeno opterećenje mreže. Treće i možda najbitnije, još uvek nisam naleteo na grafičku alatku koja 100% podržava sve opcije za neki server, tako da uvek moraš nešto ručno da podesiš. Moje iskustvo je da alatke za grafičko podešavanje servera su dosta netolerantne prema ručnom podešavanju (pazi rekao sam da ne podržavaju sve tako da uglavnom fina podešavanja moram ručno da radim) i onda mi je jednostavnije da sve ručno sredim za sat vremena, nego da namestim nešto a da znam da nije završeno ili da jednostavno namestim pa kasnije ne mogu da koristim tu GUI alatku.
 
Odgovor na temu

windows_zakon
nista

Član broj: 97723
Poruke: 27
*.hostxtremdns.com.



Profil

icon Re: Ubuntu vs Fedora i Debian vs CentOS09.05.2008. u 20:00 - pre 194 meseci
Confiq,

Ne kazem da ni u jednoj zemlji to nema kao u USA, nego kazem da u USA to ima najvise, sigurno.
Mislim, ja ti govorim svoja opazhanja, na sopstvenom iskustvu... mozda sam samo ja naleto na takve, mozda ima i onih racionalnih, al uzimajuci u obzir citavu njihovu kulturu, ne vjerujem.
Isto tako se razbacuju i u drugim segmentima zivota, ne samo u IT.



 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.mynsn.net.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Ubuntu vs Fedora i Debian vs CentOS09.05.2008. u 20:01 - pre 194 meseci
ps. Da ne zaboravim još jednu bitnu stavku. Ako znaš da podesiš iz konzole server jednostavno ne zavisiš od gui-a tako da i ako nešto loše krene, još uvek možeš da zadržiš kontrolu tako što ćeš da napraviš ručno konfiguracijski fajl, skriptu ili šta ti već zatreba. Recimo, ako ti pukne x-server, ako sve što si naučio je da konfigurišeš iz njega onda ti nema mnogo pomoći. Nije najbitnije, ali ponekad zna da bude važno.
 
Odgovor na temu

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Član broj: 10261
Poruke: 2800
212.62.47.*

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: Ubuntu vs Fedora i Debian vs CentOS09.05.2008. u 20:27 - pre 194 meseci
Izvini sta fali Ruby-ju?
CentOS nikada nisam koristio za srv ali ne sumnjam u kvalitet.
Na serverima koje odrzavam u jednom wispu drzim 80% servisa
na debianu. Odlicno se ponasa, lako patchuje, apdejtuje milina
za odrzavati. Ostalih 20% je OpenBSD :)

Koliko se secam drzanje Slacka kao srv masine mi je bio cist sadizam
zbog loseg$)*@() package managera sto je dovodilo do niza problema.
Mada mozda se stanje sa njim popravilo.
Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

xtraya
Vladanko Vladanovic
Belgrado

Član broj: 323
Poruke: 1011
85.222.163.*

ICQ: 6072593


+49 Profil

icon Re: Ubuntu vs Fedora i Debian vs CentOS09.05.2008. u 20:34 - pre 194 meseci
Citat:
Koliko se secam drzanje Slacka kao srv masine mi je bio cist sadizam
zbog loseg$)*@() package managera sto je dovodilo do niza problema.
Mada mozda se stanje sa njim popravilo.


u cemu je problem sa ./configure, make , make install iz source-a?
mozda slack izgleda zastarelo (recimo u installeru) ali to interno svakako nije, podrzava sav novi hardver (sve sto nije totalni fenseraj)
mozda je malo updejtovanje na slacku teze, ali nekako se naviknes pa ti yum i ostale stvarcice izgledaju ko igracke (iako su fenomenalno upotrebljive)
Hmmm , na VIP-u 3G preko iphone-a 2,6 Mbps DL i 1,4 UP ...
 
Odgovor na temu

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Član broj: 10261
Poruke: 2800
212.62.47.*

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: Ubuntu vs Fedora i Debian vs CentOS09.05.2008. u 20:39 - pre 194 meseci
Samo ti cepaj ./configure, make , make install . Vise volim kada
mi apt-get olaksa posao :)
Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

windows_zakon
nista

Član broj: 97723
Poruke: 27
*.hostxtremdns.com.



Profil

icon Re: Ubuntu vs Fedora i Debian vs CentOS09.05.2008. u 20:47 - pre 194 meseci
Nisam reko da fali rubiju ista, vec RoR-u, znaci, frejmvorku, a ljudi koriste RoR za Web Developing, ne cist Ruby - u mnogo slucajeva i mnogo sajtova velikih i malih.

Support za hardver dolazi zajedno uz kernel, prema tome... to sto je Slack, nema veze sa supportom hardvera.
Najvise da ima veze sa sposobnoscu administratora da pripremi "userland" podesavanja da rade sa novim hardverom. Tipa, ako kojim slucajem postoji za*** tipa devfs vs udev ili tako nesto.
Medjutim siguran sam da adminima Slackware-a to nije problem.

Htjeo sam da kazem, da u sustini... Koristio slackware, redhat, debian, gentoo. .. mozes da dobijes istu stvar. A vec kad spomenusmo gentoo, i to je interesantna distribucija l;)
 
Odgovor na temu

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Član broj: 10261
Poruke: 2800
212.62.47.*

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: Ubuntu vs Fedora i Debian vs CentOS09.05.2008. u 20:56 - pre 194 meseci
Stvar je u vremenu mozda dosta admina ne zele da gube vreme na gluposti,
mozda postoje oni koji cene sebe i svoje vreme i zasto da ne koriste neke
featurse koji im olaksavaju posao (apt-get npr).
Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Ubuntu vs Fedora i Debian vs CentOS09.05.2008. u 21:04 - pre 194 meseci
Citat:

Pazi, prije nekih 6-7 godina, sam imao 'cast' da budem zaduzen za duplo manji broj servera od pomenute cifre, znaci oko 100.
Web serveri su bili vecina, ostalo SQL i mail.
Naravno, slazem se... malo je drugacija politika rada u takvom okruzenju. Tad pravis, ili svoje pakete ili koristis binarne od distribucije, niko normalan ne bi isao od servera do servera i rekompajlirao kernel...

Bingo. To je i razlog za CentOS, lako i jednostavno dizanje repoa i njihovo odrzavanje. I to je jos vise razlog za Fedora desktop - mnogo ti je prirodnije da koristis rpm based desktop ako trebas da pravis svoje rpm-ove. :) Nikada ja nisam rekao da ne treba nesto kompajlirati, ali NE NA SERVERU. Stavise, idealno, server i ne treba, iz bezbednosnih razloga, ni da ima instaliran kompajler.

Citat:
vladared: Drugo pitanje je čisto praktike, naše server sale su opremljene onako kako Bog zapoveda, tako da bi svako duže zadržavanje zahtevalo ili preterano debelu odeću ili upalu pluća, a da ne pričam o već pomenutoj neudobnosti pogotovu ako duže treba da se zadržiš. Treće, ako pokrenem X server na udaljenoj lokaciji i recimo se nakačim VNCom ili bilo kojom alatkom za remote pristup, hteo ja ili ne vršim neželjeno opterećenje mreže. Treće i možda najbitnije, još uvek nisam naleteo na grafičku alatku koja 100% podržava sve opcije za neki server, tako da uvek moraš nešto ručno da podesiš. Moje iskustvo je da alatke za grafičko podešavanje servera su dosta netolerantne prema ručnom podešavanju (pazi rekao sam da ne podržavaju sve tako da uglavnom fina podešavanja moram ručno da radim) i onda mi je jednostavnije da sve ručno sredim za sat vremena, nego da namestim nešto a da znam da nije završeno ili da jednostavno namestim pa kasnije ne mogu da koristim tu GUI alatku.

Fino receno. Slazem se skroz. Znaci, treba da ima libove, just in case, ali je jako dobro ne koristiti ako bas bas ne mora :D.

Citat:
xtraya: u cemu je problem sa ./configure, make , make install iz source-a?
mozda slack izgleda zastarelo (recimo u installeru) ali to interno svakako nije, podrzava sav novi hardver (sve sto nije totalni fenseraj)

Kao sto rekoh:

- Probaj da to "./configure, make , make install" uradis jedno 100 puta, i to sto brze, najbolje paralelno. Da i ne spominjem da kompajliranje opterecuje server, koji ne sluzi tome, vec pametnijim stvarima.

- Srecno u podrsci za hardver, kad ti dopadne nesto sto ima samo binary drajvere, spakovane u rpm i koji rade samo na kernelu od RH EL-a, ili nekom istom takvom. Dobrodosao u divni svet Linux-a, vidimo se za 300 godina kad "Linux hakeri" nauce znacenje reci ABI.

Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Član broj: 10261
Poruke: 2800
212.62.47.*

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: Ubuntu vs Fedora i Debian vs CentOS09.05.2008. u 21:14 - pre 194 meseci
nkrgovic trayi je lakse tako covek navikao da se muci. To je ono staro
nisi dobar linux admin ako ne cepas po par redova kobasica :)
i non stop rucno kompajliras. Waste of time
Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.adsl.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Ubuntu vs Fedora i Debian vs CentOS09.05.2008. u 21:36 - pre 194 meseci
a joj, o cemu se ovdje prica?! GUI na linux serveru???
a jel moze bez compiza?

zakljucajte ovu temu... :(
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
79.101.67.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Ubuntu vs Fedora i Debian vs CentOS09.05.2008. u 22:19 - pre 194 meseci
Citat:
a joj, o cemu se ovdje prica?! GUI na linux serveru???
a jel moze bez compiza?


Moze, ali je protok slabiji. Sto brze vrtis cube, TCP/IP radi brze.
Takodje, ako se koristi SSH za pristup, preporucuje se ukljucivanje transparentnih prozora i "wobbly" efekata, onda je sigurnije.

;)
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Ubuntu vs Fedora i Debian vs CentOS10.05.2008. u 00:59 - pre 194 meseci
Citat:
Mitrović Srđan: nkrgovic trayi je lakse tako covek navikao da se muci. To je ono staro
nisi dobar linux admin ako ne cepas po par redova kobasica :)

Ja kucam kobasice... for i in `find . -name | grep | sed s/x/y/ | awk ...` do .... done; Pa? To nije isto.... :). Po meni dobar admin ne smara svoj server, pre svega. I razume citat iz originalnog izdanja Prve Knjige Mojsijeve "And the God typed :wq" :D.

Citat:
Tyler Durden: a joj, o cemu se ovdje prica?! GUI na linux serveru???

Taj GUI sasvim sigurno ne. Ali imas aplikacije koje ti povuku neki GUI, nije to nista neobicno. Tipa, banalan primer, iPlanet (sada Sun) LDAP, startujes management konzolu. Sasvim opravdan nacin rada, i sasvim normalan. Ali ne pokreces GUI na samom serveru, to je razlika. Naravno, ako to vrtis na Sparcu jako ces to tesko i izvesti, niko normalan ne trosi slot na graficku kartu na serveru :D. Isto imas GUI za Oracle, GUI za antivirus..... sto ti je to sve cudno?

Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

xtraya
Vladanko Vladanovic
Belgrado

Član broj: 323
Poruke: 1011
85.222.163.*

ICQ: 6072593


+49 Profil

icon Re: Ubuntu vs Fedora i Debian vs CentOS10.05.2008. u 01:06 - pre 194 meseci
Citat:
- Probaj da to "./configure, make , make install" uradis jedno 100 puta, i to sto brze, najbolje paralelno. Da i ne spominjem da kompajliranje opterecuje server, koji ne sluzi tome, vec pametnijim stvarima.


ah, drugari, sve je stvar snalazljivosti. da budem iskren, "./configure, make , make install" pre mnogo godina i nije bas bio prijatan za rad, naravno danas uz sve yum-ove i apt-get-ove izgleda totalno demode, ali je najbitnije da radi posao.

uostalom, necete sve stvari naci na "izvolte" u .rpm ili .deb-ovima. ponekad je tar.gz jedini izvor. onda cete verovatno plakati nad source-om i pljuvati GNU :)
verujem da apt-yum ekipa sama ne kompajlira kernel iz source-a vec ga skida sa updejta

da me ne shvatite pogresno, svaki linux admin ima svoj stil rada, obrni-okreni, svaki je dobar, neki manje neki vise, ali je dobar

Citat:

Moze, ali je protok slabiji. Sto brze vrtis cube, TCP/IP radi brze.
Takodje, ako se koristi SSH za pristup, preporucuje se ukljucivanje transparentnih prozora i "wobbly" efekata, onda je sigurnije.


jel to postoji nesto slicno a da je ukljuceno na novom win2k8 serveru? konzolica koja se trese u aeru :) potpuni idiotproof

kako rece Tyler Durden, gui na serveru? chemu to?
Hmmm , na VIP-u 3G preko iphone-a 2,6 Mbps DL i 1,4 UP ...
 
Odgovor na temu

promisic
Dusan Misic
Senior Software Engineer
BlackRock
Belgrade

Član broj: 179596
Poruke: 54
77.46.224.*



+1 Profil

icon Re: Ubuntu vs Fedora i Debian vs CentOS10.05.2008. u 06:37 - pre 194 meseci
Desktop OS:

1. Ubuntu
2. openSUSE

Server OS:

1. RedHat Enterprise Linux
2. SUSE Linux Enterprise Server

Oba serverska OS-a imaju dobru third-party podrsku, kao i support od svojih maticnih kompanija.
Ne popravljaj nesto ako nije pokvareno ... jer ce u suprotnom biti :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Ubuntu vs Fedora i Debian vs CentOS

Strane: 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 21894 | Odgovora: 106 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.