Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Apple update trick triples Safari share

[es] :: Advocacy :: Apple update trick triples Safari share

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8848 | Odgovora: 39 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mitrović Srđan
bloodzero
Freelance
Majur //: Šabac

Član broj: 10261
Poruke: 2800
212.62.47.*

Sajt: freeshell-reviews.com


+4 Profil

icon Re: Apple update trick triples Safari share04.05.2008. u 17:45 - pre 194 meseci
Ne koristim Safari u redovne svrhe sem kad proveravam kako mi sajt
izgleda u svim Browserima. Navikao sam prosto na Operu i to je to.
Ali primetio sam da Safari veoma brzo renderuje stranice veoma ispravno/korektno.
Pitanje je koliko ce korisnike da pogodi to sto je Safari rupicast koliko Mac OS X
korisnika je stvarno imalo glavobolje zbog toga.
Takodje smatram da je pred Safarijem dug put razvoja i da ce sigurno postati
browser vredan paznje na svim platformama. Setimo se samo na sta je licio IE6
po pitanju sigurnosti i da je MS sa verzijom 7 znacajno popravio stanje.

Tony Melendez:
http://video.google.com/videoplay?docid=-
3819862628517136815&q=tony+melendez

NIKADA NE UZIMATI HOSTING NA GO DADDY!


 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Apple update trick triples Safari share04.05.2008. u 19:46 - pre 194 meseci
LOL Strašna razlika, pogotovo za 99% ljudi koji ionako koriste jeftine TN-panel monitore pa ni teoretski ne mogu da prikažu boje verno. Pa ja kod kuće imam trenutno 4 LCD monitora (TN naravno :) i svaki prikazuje boje malo različito.. Šta onda uopšte uraditi ako npr. slika ide na web pa ljudi mogu da imaju bilo koji od ta 4 monitora, džaba sve..

Smešno da nekom smetaju takve razlike u bojama, a u isto vreme ne smetaju mu oni usr*** fontovi na OSX.. Objektivno, nema šta :D


Taj browser ionako postoji za Windows samo da bi web developeri mogli da testiraju stranice u istom a da ne moraju da kupuju Mac. Ko to bre uopšte koristi Safari kao primarni browser, osim Mac korisnika?
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

MladenIsakovic
Mladen Isaković
Šabac

Član broj: 58620
Poruke: 333
212.200.177.*

Jabber: mladjai@elitesecurity.org
ICQ: 162720715
Sajt: www.slackware-srbija.org


+1 Profil

icon Re: Apple update trick triples Safari share04.05.2008. u 21:49 - pre 194 meseci
Što se mog iskustva sa Safari-em tiče, mogu reći dve stvari:
1. Spucavao se često, čim ga malo više opteretim.
2. Nakon pola sata surfa, boli me i glava i oči od mutnih i odvratnih fontova.

Što se mene tiče, pre bih i IE i Galeon koristio nego Safari.
 
Odgovor na temu

Džeronimo

Član broj: 101777
Poruke: 320
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Apple update trick triples Safari share04.05.2008. u 21:51 - pre 194 meseci
Citat:
degojs: Smešno da nekom smetaju takve razlike u bojama, a u isto vreme ne smetaju mu oni usr*** fontovi na OSX.. Objektivno, nema šta :D

Opet ti o fontovima? :)

Fontovi na Mac izgledaju onako kako fontovi i trebaju da izgledaju, to jest onako kako su dizajnirani da izgledaju i kako ih prikazuju i profesionalni programi za pripremu za štampu.

Možda tebi fontovi na OS X izgledaju "muljavo" jer imaš jeftin monitor koji nije dobro kalibrisan i čija je native rezolucija manja nego na nekom Apple monitoru iste veličine.

Evo sad ću da uploadujem i screenshot ove poruke, pa nek uporede ljudi.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

pri3rak
Beograd

Član broj: 43563
Poruke: 701
91.185.101.*

Jabber: pri3rak@elitesecurity.org


+300 Profil

icon Re: Apple update trick triples Safari share04.05.2008. u 22:33 - pre 194 meseci
bolje da nisi kacio, meni na dva tft panela ovo izgleda odvratno, verovatno nisu kaibrisani cak ni onaj na laptopu :)
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Apple update trick triples Safari share04.05.2008. u 22:39 - pre 194 meseci
Citat:
Džeronimo
Možda tebi fontovi na OS X izgledaju "muljavo" jer imaš jeftin monitor koji nije dobro kalibrisan i čija je native rezolucija manja nego na nekom Apple monitoru iste veličine.


Hahahahahahahahahahhahahahaha, aman... stomak :)

Evo, Samsung 275T S-PVA... Kalibrisan... OK? :) LOL :)

A kakve veze ima kalibracija boja sa konkretnom hinting tehnologijom koju su izabrali u Apple-u i koja je daleko vise prilagodjena stampacima sa 300/600 DPI nego monitorima sa 70-100 DPI?

Jednostavno je mnogima koji dolaze sa nekih drugih sistema taj hinting previse agresivan i cini da fontovi izgledaju blago zamuceno na desktop ekranima... Nista strasno, to je jednostavno stvar ukusa (verovatno su Apple koriscnicima fontovi na Visti ili Linuxu previse "ostri" zato sto je hinting drugaciji), ali pricati da je taj hinting pravljen za Apple monitor je... HAHAHAHA :) Dobar vic!!!

Ne, ne verujem da Apple monitori imaju neku magiju pa da to izgleda bolje na njima (recimo... 600DPI? LOL) - posto su u pitanju konfekcijski paneli, mada sudeci po ispovestima ponosnih Apple vlasnika, izgleda i da oni TN ekrani na iMacu imaju neku magicnu Pokemon moc, pa su bolji od run-of-the-mill TN ekrana u ostalim jeftinim monitorima.

Hahahaha... dobra fora, mada ima vec naucni dokaz da je skuplji placebo bolji od jeftinog, kazu ljudi...


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.orionhealth.com.



+3 Profil

icon Re: Apple update trick triples Safari share04.05.2008. u 22:58 - pre 194 meseci
Citat:
Džeronimo:
Fontovi na Mac izgledaju onako kako fontovi i trebaju da izgledaju, to jest onako kako su dizajnirani da izgledaju i kako ih prikazuju i profesionalni programi za pripremu za štampu.

Ali web browser nije program za pripremu za stampu i ne treba tako da se ponasa. Kada bih gledao pola sata u ovo sto si okacio mislim da bi me bolele i oci i glava. Ja zelim da koristim right tool for the job i ako zelim da pravim pripremu za stampu onda cu da koristim program za to a ako zelim da surfujem onda ne zelim da mi browser prikazuje fontove kao program za pripremu za stampu. Sto bi englezi rekli: "one size does not fit all".
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Apple update trick triples Safari share05.05.2008. u 02:36 - pre 194 meseci
Ma ne vredi čoveku objašnjavati, ja sam to pomenuo usput. Jednostavno neće da prihvati da današnji monitori nemaju ni blizu rezoluciju kao printeri te da onda nije ni logično koristiti iste fontove jer ne mogu na ekranu da izgledaju dobro. Ne može čovek to da razume - da je Microsoft prilagodio Windows fontove i iscrtavanje prikazu na ekranu jer ih tamo i gledamo 99.9% vremena i da to jeste bolji i logičan izbor: na ekranu fontovi prilagođeni ekranu. Kad ekrani budu imali rezuluciju kao printeri, onda će Appleov izbor biti bolji, ali nešto mi se čini da ćemo na to sačekati.

Osim toga, kakvi crni "Apple monitori?" Pa Apple ne proizvodi panele, uopšte nema fabrike tog tipa, već ih kupuje od ostalih (čitaj: Samsung/Sony, AU Optronics, LG/Phillips, itd).

Citat:
bolje da nisi kacio, meni na dva tft panela ovo izgleda odvratno, verovatno nisu kaibrisani cak ni onaj na laptopu :)


Pa tačno. Uopšte je izlišno pričati o vernoj reprodukciji boja sa bilo kojim browserom u situaciji kada 99% korisnika koristi jeftine TN panele gde nema šanse da dobiješ vernu reprodukciju boja.

Čak i da čovek ima S-PVA ili S-IPS monitor kao Ivan opet je upitno --- jer ako slika ide na web, uopšte nećeš moći da testiraš i vidiš kako će drugi to da vide. U toj situaciji može se desiti da ti lepo vidiš neke nijanse kod sebe, a svi ostali, koji posećuju tvoj sajt - da imaju totalno drugačiji prikaz jer imaju jeftine monitore, itd..


[Ovu poruku je menjao degojs dana 05.05.2008. u 03:46 GMT+1]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Džeronimo

Član broj: 101777
Poruke: 320
*.adsl-3.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Apple update trick triples Safari share05.05.2008. u 08:39 - pre 194 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Evo, Samsung 275T S-PVA... Kalibrisan... OK? :)

Evo sad sam pogledao na Google koja je native rezolucija za taj montor.

To je 27-inčni monitor, a ima native rezoluciju kao ekran iMaca od 24 inča (1920x1200px).

Ekrani za PC uglavnom imaju manju native rezoluciju od ekrana iste veličine na Mac, što znači da je DPI na tim PC ekranima manji.

Citat:
Ivan Dimkovic: A kakve veze ima kalibracija boja sa konkretnom hinting tehnologijom

Pa ako neko nije podesio kontrast kako treba, onda nijanse sive ne izgledaju isto.

Citat:
Ivan Dimkovic: verovatno su Apple koriscnicima fontovi na Visti ili Linuxu previse "ostri" zato sto je hinting drugaciji

Fontovi sa Win-a u poređenju sa fontovima na OS X izgledaju tanje (jer ih naguraju u taj pixel-grid) i imaju preoštre ivice, što otežava čitanje sa neke normalne razdaljine od oko 70-90cm od monitora, tako da se oči dosta više naprežu kad se teks čita... a i kad se fontovi guraju u pixel-grid upropašćava im se originalni oblik, težina (weight) i kerning.

Citat:
Ivan Dimkovic: Ne, ne verujem da Apple monitori imaju neku magiju pa da to izgleda bolje na njima

Ekrani na Macovima jednostavno imaju veću native rezoluciju nego što je to obično slučaj na PC ekranima slične veličine. Zato vidite fontove uvećano i zato vam izgledaju mutno.

Citat:
degojs: Jednostavno neće da prihvati da današnji monitori nemaju ni blizu rezoluciju kao printeri

Kad sam ja rekao da ekrani imaju isti DPI kao štampači? Ja to nisam rekao.

Ali zašto je to uopšte bitno, kad se ekran ne gleda sa razdaljine od 10cm?

Ako se ekran gleda sa normalne razdaljine (oko 70-90cm), onda i današnji ekrani imaju sasvim dovoljan DPI da prikažu fontove kako treba, a pogotovo ekrani na Mac, koji imaju veći DPI od prosečnih monitorana PC.

Citat:
degojs: to jeste bolji i logičan izbor: na ekranu fontovi prilagođeni ekranu

Fonotvi prilagođeni tom pixel-griid-u nisu bolji izbor jer se tim guranjem fontova u pixel-grid upropašćava kerning, oblik i težina fonta, a to je mnogo bitnije od toga da li se nekom više sviđa da fontove gleda kroz neki pixel-grid.

Pored toga, obzirom da fontovi koji su ugurani u pixel-grid izgledaju istanjeno i imaju preoštre ivice, oči se više naprežu kad se tekst čita sa neke normalne razdaljine (od oko 70-90cm) od monitora i onaj ko čita tekst s ekrana mora da se približi ekranu, a dokazano je da se oči kvare ako se ekran gleda preblizo.

Citat:
degojs: Osim toga, kakvi crni "Apple monitori?" Pa Apple ne proizvodi panele, uopšte nema fabrike tog tipa, već ih kupuje od ostalih (čitaj: Samsung/Sony, AU Optronics, LG/Phillips, itd).

Ja nisam ni rekao da Apple to proizvodi, nego sam pričao o ekranima koji se ugrađuju u Macove.

A ako pogledamo koja je uobičajena native rezolucija za, na primer, neki PC laptop sa ekranom od 15,4 inča (obično imaju istu native rezoluciju kao ekran od 13,3 inča na MacBook), dolazi se do zaključka da ekrani koji se ugrađuju u Macove imaju veći DPI od ekrana koji se ugrađuju u prosečne PC računare.

Citat:
degojs: Uopšte je izlišno pričati o vernoj reprodukciji boja sa bilo kojim browserom u situaciji kada 99% korisnika koristi jeftine TN panele gde nema šanse da dobiješ vernu reprodukciju boja.

Razlika je ognorma čak i na jeftnim monitorima.

Pogledaj ovo: http://www.flickr.com/photos/nels1/426044791/

Pogledaj kako ta slika izgleda u FF... pa bre crvena boja izgleda ko narandžasta :D

A vidi ovo: http://www.flickr.com/photos/karamanis/501904341/

Tu nebo izgleda ljubičasto :D

Gde si ti video ljubičasto nebo?
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.web.vodafone.de.



+7173 Profil

icon Re: Apple update trick triples Safari share05.05.2008. u 08:51 - pre 194 meseci
Ma sta pricas ti covece :)

Samsung 245T ima 1920x2000 a 24", imam ga na poslu i fontovi izgledaju isto tako mutno kao i na mom 275T kod kuce - a eto ima isti DPI kao i ti neki "Apple Monitori" :)

Apple koristi identicne panele kao i PC monitori... Sve zavisi od toga sta hoces da kupis, meni jednostavno vise odgovara DPI na 27" nego na 24" kada je 1920x1200 u pitanju ali to ne menja ni za milimetar fakat da se vidi osetna razlika u hintingu na Apple Mac OS Xu.

Sorry, taj argument nije uopste ubedljiv.

Citat:

A ako pogledamo koja je uobičajena native rezolucija za, na primer, neki PC laptop sa ekranom od 15,4 inča (obično imaju istu native rezoluciju kao ekran od 13,3 inča na MacBook), dolazi se do zaključka da ekrani koji se ugrađuju u Macove imaju veći DPI od ekrana koji se ugrađuju u prosečne PC računare.


Ovo je hilarious :) Pa vise se proda PC laptopova od 13.3" inca nego Mac masina sa 13.3" inca... Odakle ta monopolizacija termina "Apple DPI" to mi nije bas najjasnije.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.xdsl.xnet.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Apple update trick triples Safari share05.05.2008. u 09:02 - pre 194 meseci
Citat:
Džeronimo
Fonotvi prilagođeni tom pixel-griid-u nisu bolji izbor jer se tim guranjem fontova u pixel-grid upropašćava kerning, oblik i težina fonta, a to je mnogo bitnije od toga da li se nekom više sviđa da fontove gleda kroz neki pixel-grid.

Zasto je to mnogo bitnije? Meni a i vecini njih koje znam fonotvi prilagođeni pixel-griid-u jesu bolji izbor jer olaksavaju citanje. Kada mi treba priprema za stampu onda mi nije toliko bitno da lakse citam na ekranu.

Citat:
Pored toga, obzirom da fontovi koji su ugurani u pixel-grid izgledaju istanjeno i imaju preoštre ivice, oči se više naprežu kad se tekst čita sa neke normalne razdaljine (od oko 70-90cm) od monitora

Meni je monitor dosta udaljen i opet mi je mnogo lakse da citam tekst na windowsu nego na macu. Ako se jos udaljim onda mi se oci naprezu i u jednom i u drugom slucaju. Sve u svemu oci mi se manje naprezu kada citam tekst na windowsu. Kada monitori budu imali vecu rezoluciju onda ce se stvari promeniti mada onda i mikrosoft nece morati da gura fontove u grid.

Citat:
i onaj ko čita tekst s ekrana mora da se približi ekranu, a dokazano je da se oči kvare ako se ekran gleda preblizo.

Cini ti se. Ja uopste nemam potrebu da se vise priblizim ekranu kada gledam u fontove koji nisu muljavi, cak naprotiv.

Citat:
Džeronimo: Razlika je ognorma čak i na jeftnim monitorima.

Nisi shvatio poentu. Razlika je ogromna i medju monitorima pa mozda ono sto tebi izgleda onako kako ne treba nekome drugom na njegovom monitoru izgleda kako treba a ono sto bi trebalo da bude dobro izgleda lose.

Citat:
Pogledaj kako ta slika izgleda u FF... pa bre crvena boja izgleda ko narandžasta :D


Hoces da kazes da ove dve slike izgledaju drugacije u Safariju i u FF? Ili hoces da kazes da neko moze da napravi sliku na taj nacin da boje izgledaju drugacije.

Citat:
A vidi ovo: http://www.flickr.com/photos/karamanis/501904341/

Tu nebo izgleda ljubičasto :D

A kada gledas sa Safarijem tu fotografiju onda ona izgleda kako treba tj. i leva i desna fotografija su iste?
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Apple update trick triples Safari share05.05.2008. u 13:45 - pre 194 meseci
Citat:
Fonotvi prilagođeni tom pixel-griid-u nisu bolji izbor jer se tim guranjem fontova u pixel-grid upropašćava kerning, oblik i težina fonta, a to je mnogo bitnije od toga da li se nekom više sviđa da fontove gleda kroz neki pixel-grid.


Osim ako su fontovi dizajnirani tako da lepo izgledaju na ekranu, kao što je slučaj sa fontovima za Windows. Fontovi su tamo dizajnirani tako da pašu bolje za ekran.

Što se ostalog tiče, davati prednost kerningu u odnosu na čistoću ima smisla ako se baviš obradom za štampu, kako bi odmah na ekranu mogao da vidiš gde će reči ili rečenice da se prelamaju na papiru i slično. Ali u tom slučaju gubiš čistoću teksta --- što je valjda bitno ako čitaš tekst sa ekrana, a ne baviš se štampanjem. :) Vidim da ti je i srki napisao isto..

Ja kad nešto pogrešim, umem i da to priznam, ali ti si zajebo sve sa svojim fanatizmom vezanim za Apple.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Apple update trick triples Safari share05.05.2008. u 14:57 - pre 194 meseci
Uuu.. ovo nisam ni primetio:

Citat:
Fontovi na Mac izgledaju onako kako fontovi i trebaju da izgledaju, to jest onako kako su dizajnirani da izgledaju i kako ih prikazuju i profesionalni programi za pripremu za štampu.


Profesionalni programi za pripremu za štampu prikazuju fontove (neke normalne, tj. uobičajene za web, veličine npr. 11-12px) muljavo jer nije ni bitno da bude toliko čitko, već da se vidi gde će reči, rečenice i pasusi da se prelamaju na stranici kada se odštampa. Totalno je nebitno da tekst bude što lakši za čitanje u tim programima - nisu tome ni namenjeni, za razliku od npr. web browsera.

Osim toga, pričati da su dizajneri hteli da fonti izgledaju blago zamagljeno je smešno, mogao bi da budeš toliko realan.



Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

icobh
Igor Pejašinović
Network Admin
Navigo SC d.o.o.
Banja Luka

Član broj: 18738
Poruke: 1319
*.inecco.net.

Sajt: www.nsc.ba


+4 Profil

icon Re: Apple update trick triples Safari share05.05.2008. u 19:32 - pre 194 meseci
^Da, i ja sam primjetio da su fontovi blago zamućeni po ivicama, pa čak i na većim veličinama. Razumljivo je, ako je u pitanju veličina 5,6,7 itd... ali 12, 14, 16...
I ♥ ♀

Ovaj post je zlata vrijedan!
 
Odgovor na temu

Džeronimo

Član broj: 101777
Poruke: 320
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Apple update trick triples Safari share05.05.2008. u 20:00 - pre 194 meseci
Citat:
srki: Zasto je to mnogo bitnije?

Zato što je kaligrafija usavršavana hiljadama godina i ima jako veliku umetničku vrednost.

Zato pravilan kerning, pravilna težina fonta i pravilan oblik slova ima mnogo veću važnost od nekog pixel-grida.

Citat:
srki: Sve u svemu oci mi se manje naprezu kada citam tekst na windowsu.

Isto tako se i mnogima oči manje naprežu kad čitaju tekst na OS X-u.

To kakav oblik slova je nekom prijatniji za čitanje je stvar navike.

Citat:
srki: Cini ti se. Ja uopste nemam potrebu da se vise priblizim ekranu

Pa, ako mi se samo čini to da fontovi na PC izgledaju tanje i da treba da se priđe bliže monitoru da bi se tekst bolje video, zašto onda u novinama stalno izlaze članci u kojima lekari upozoravaju da monitor ne treba da se gleda preblizo, nego da monitor treba da bude na razdaljini od bar pola metra?

Citat:
srki: Nisi shvatio poentu. Razlika je ogromna i medju monitorima pa mozda ono sto tebi izgleda onako kako ne treba nekome drugom na njegovom monitoru izgleda kako treba a ono sto bi trebalo da bude dobro izgleda lose.

Ti si taj koji nije shvatio poentu Color profila.

Podrška za Color profile je bitna baš zbog toga, da bi neko mogao da vidi sliku onako kako je autor slike to zamislio.

A što se tiče te "ogromne razlike među monitorima", ako je monitor dobro kalibrisan, razlike skoro i da nema.

Čak i da neko koristi loše kalibrisan monitor, opet je bolje da Internet browser vodi računa o Color profilima slikâ, pošto je onda razlika manja.

Citat:
srki: Hoces da kazes da ove dve slike izgledaju drugacije u Safariju i u FF? Ili hoces da kazes da neko moze da napravi sliku na taj nacin da boje izgledaju drugacije.

Pa pročitaj lepo šta su ljudi napisali na toj stranici.

http://www.flickr.com/photos/nels1/426044791/

Kaže čovek da je primetio da ta slika izgleda drugačije u Safari (levo) i u FF (desno) i da ta slika ne treba da izgleda onako kako je FF prikazuje.

Obzirom da je taj čovek slikao to, valjda on najbolje zna kako nešto što je on slikao treba da izgleda.

Citat:
srki: A kada gledas sa Safarijem tu fotografiju onda ona izgleda kako treba tj. i leva i desna fotografija su iste?

Koja "leva i desna strana fotografije", kad lepo može da se vidi da su na slici Safari (levo) i FireFox (desno), a i čovek je napisao to i ispod slike?


Citat:
degojs: Što se ostalog tiče, davati prednost kerningu u odnosu na čistoću ima smisla ako se baviš obradom za štampu, kako bi odmah na ekranu mogao da vidiš gde će reči ili rečenice da se prelamaju na papiru i slično. Ali u tom slučaju gubiš čistoću teksta

Nije samo kerning, nego i težina fonta i oblik fonta.

Kad se kaligrafski fontovi guraju u pixel-grid ne upropašćava se samo kerning, nego i težina i oblik fonta, tako da to onda liči na neki sasvim drugi font.

Ako se monitor ne gleda s male razdaljine (oko 10cm), nije toliko bitno da li će ivice fontova da budu maksimalno izoštrene jer kad se monitor gleda s malo veće razdaljine (sa udaljenosti od oko 90cm) i ne može da se primeti da li su ivice fontova maksimalno izoštrene.

A razlika u kerningu i težini fonta se primećuje i sa razdaljine od metar i po.

Citat:
degojs: Ja kad nešto pogrešim, umem i da to priznam

Je l' shvataš ti da ne odgovara svim ljudima jedno isto rešenje?

Nek koristi svako ono što mu više odgovara i gotovo.

Citat:
degojs: ali ti si za***o sve sa svojim fanatizmom vezanim za Apple

Te "fantazije" se zovu pravilna težina fonta, pravilan oblik fonta, pravilan kerning i pravilno prikazivanje nijansi boja na fotografijama.

To nisu nikakve "Apple fantazije" jer i kaligrafija i fotografija jesu umetnost i postoje još odavno.

Citat:
degojs: Profesionalni programi za pripremu za štampu prikazuju fontove (neke normalne, tj. uobičajene za web, veličine npr. 11-12px) muljavo jer nije ni bitno da bude toliko čitko, već da se vidi gde će reči, rečenice i pasusi da se prelamaju na stranici kada se odštampa. Totalno je nebitno da tekst bude što lakši za čitanje u tim programima - nisu tome ni namenjeni, za razliku od npr. web browsera.

Ne odgovara svim ljudima jedno isto rešenje.

Nekima baš odgovara da tekst izgleda kao u profesionalnim programima za pripremu za štampu i mnogima fontovi koji su istanjeni da bi stali u pixel-grid ne izgledaju čitko.

Nek koristi svako onaj OS koji mu najviše odgovara i gotovo.

Citat:
degojs: pričati da su dizajneri hteli da fonti izgledaju blago zamagljeno je smešno

Fontovi ne izgledaju ni malo zamagljeno ako je font dovoljno veliki (preko 12px).

A dizajneri kaligrafskih fontova sigurno nisu imali nameru da se njihovi fontovi tanje i da im se kvari kerning kako bi to nekako stalo u taj pixel-grid.

Mnogi fontovi uopšte nisu pravljeni s namerom da se gledaju kroz taj pixel-grid.

Da li u Win postoji opcija za isključivanje tog pixel-grida, pa da fontovi izgledaju isto kao i u profesionalnim programima za pripremu za štampu?

Ako neko ko koristi OS X neće da manje veličine fontova izgledaju kao u programima za pripremu za štampu, to može i da namesti u System Preferences.



[Ovu poruku je menjao Džeronimo dana 05.05.2008. u 21:23 GMT+1]
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Apple update trick triples Safari share05.05.2008. u 20:21 - pre 194 meseci
Citat:
Zato što je kaligrafija usavršavana hiljadama godina i ima jako veliku umetničku vrednost.


Jeste, ali to je rađeno na papiru i sličnom materijalu, a ne na monitorima.. gde je rezolucija praktično ispod 100 dpi. Pokaži mi te majstore kaligrafije koji su napravili muljave fontove :DDDDD

Citat:
Zato pravilan kerning, pravilna težina fonta i pravilan oblik slova ima mnogo veću važnost od nekog pixel-grida.


Hahahaha, pa nisu fontovi na Windowsu ugurani u pixel grid čisto iz zezanja, nego što je tako tekst MNOGO čistiji. LOL Šta ti misliš, što su napravili takve fontove i sistem za iscrtavanje, osim ako ne da prilagode ekranu i da bude lakše čitati sa istog?

Nazovi ti to kako god hoćeš, "guranje u nekakav pixel-grid" ili "xyz" ali rezultat je očit - slova su jasnija i tekst lakši za čitanje. Nije muljavo kao na Macu.. A ti slobodno povećavaj fontove kako ne bi bilo muljavo :D i hvali se kako nije ugurano u pix grid heehe Koga qrac boli šta je ugurano gde (pun intended) :D

Naravno, dali su prednost čitanju sa ekrana, a ne sa papira - jer slova gledamo na ekranu 99% vremena.. Ima smisla, osim ako niste Apple fanatik.

Citat:
Fontovi ne izgledaju ni malo zamagljeno ako je font dovoljno veliki (preko 12px).


LOL E pa prijatelju, na webu je još uvek dosta teksta veličine 12px i manje. A ekrani još uvek imaju rezoluciju jedno 6x (u proseku) manju nego printeri, pa ti vidi. A ti uživaj povećavajući tekst u browseru na svakom sajtu sa npr. 12px na 16px.. :D

Kako je ovo smešno :D





[Ovu poruku je menjao degojs dana 05.05.2008. u 21:33 GMT+1]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Džeronimo

Član broj: 101777
Poruke: 320
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Apple update trick triples Safari share05.05.2008. u 20:32 - pre 194 meseci
Citat:
degojs: LOL E pa prijatelju, na webu je još uvek dosta teksta veličine 12px i manje. A ekrani još uvek imaju rezoluciju jedno 6x (u proseku) manju nego printeri, pa ti vidi.

Pa u Safari ima dugme za povećavanje veličine fonta, pa korisnik jednim klikom miša može da poveća veličinu fontova na nekoj stranici :)

A i da ponovim: Ko neće da manje veličine fontova tako izgledaju, nego više voli da manje veličine fontova imaju oštre ivice, to može lako da podesi u System Preferences.

 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Apple update trick triples Safari share05.05.2008. u 20:34 - pre 194 meseci
Citat:
Pa u Safari ima dugme za povećavanje veličine fonta, pa korisnik jednim klikom miša može da poveća veličinu fontova na nekoj stranici :)

^LOL Pa samo ti povećavaj bato, u tome i jeste fazon: povećavaj malo da ne bude muljavo :D:D:D

Jeste da onda nećeš videti stranicu onako kako je dizajner zamislio, ali dobro... bar nije muljavo :D

Citat:
Ko neće da manje veličine fontova tako izgledaju, nego više voli da manje veličine fontova imaju oštre ivice, to može lako da podesi u System Preferences.


Eee.. to ti isključuj omekšavanje, šta da ti radim.. Ovde nema potrebe da to radim. Ebi ga :D


Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Apple update trick triples Safari share05.05.2008. u 20:37 - pre 194 meseci
Citat:
Isto tako se i mnogima oči manje naprežu kad čitaju tekst na OS X-u.


Pa da, sa difolt fontovima na jedno 16px, nije ni čudo :D:D
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.orionhealth.com.



+3 Profil

icon Re: Apple update trick triples Safari share05.05.2008. u 23:41 - pre 194 meseci
Citat:
Džeronimo:
srki: Hoces da kazes da ove dve slike izgledaju drugacije u Safariju i u FF? Ili hoces da kazes da neko moze da napravi sliku na taj nacin da boje izgledaju drugacije.

Pa pročitaj lepo šta su ljudi napisali na toj stranici.

http://www.flickr.com/photos/nels1/426044791/

Kaže čovek da je primetio da ta slika izgleda drugačije u Safari (levo) i u FF (desno) i da ta slika ne treba da izgleda onako kako je FF prikazuje.

Znaci te dve slike na toj stranici izgledaju drugacije u Safariju i u FF?

Citat:
srki: A kada gledas sa Safarijem tu fotografiju onda ona izgleda kako treba tj. i leva i desna fotografija su iste?

Koja "leva i desna strana fotografije", kad lepo može da se vidi da su na slici Safari (levo) i FireFox (desno), a i čovek je napisao to i ispod slike?

Pa kada kliknem na taj link koji si ti dao ja vidim dve fotografije jedna do druge i one izgledaju razlicito. Da li ti kazes da desna fotografija izgleda isto kao i leva na Safariju?

Citat:
Fontovi ne izgledaju ni malo zamagljeno ako je font dovoljno veliki (preko 12px).

Ja samo zelim da klikcem i da citam stranice bez ikakvog kliktanja i podesavanja veceg fonta. Kada radim nesto za papir onda je stvar drugacija.

Citat:
A dizajneri kaligrafskih fontova sigurno nisu imali nameru da se njihovi fontovi tanje i da im se kvari kerning kako bi to nekako stalo u taj pixel-grid.

Ali na webu skoro svi koriste Verdanu ili slicne fontove koji su pravljeni da lepo izgledaju na ekranu. Ja zelim da mi to ne bude muljavo i da mi bude lakse da citam a na Macu to nije slucaj.

Citat:
Mnogi fontovi uopšte nisu pravljeni s namerom da se gledaju kroz taj pixel-grid.

Slazem se. Da li te fontove treba koristiti na webu? Naravno da ne, zato se uglavnom i ne koriste.

Citat:
Ti si taj koji nije shvatio poentu Color profila.

Podrška za Color profile je bitna baš zbog toga, da bi neko mogao da vidi sliku onako kako je autor slike to zamislio.

Mac ima problem sa sRGB profilom.
Ali FF i IE podrzavaju taj profil a problem je nastao zbog baga u Photoshopu koji je stripovao taj profil prilikom snimanja umesto da konvertuje u sRGB pre snimanja tako da uopste nije problem u FF i IE.
Mac je taj koji ima problem sa Web-om i to je Apple priznao i ima stranicu da podesis Mac za Web: http://docs.info.apple.com/article.html?artnum=302827

Jedini problem je:
Citat:
UPDATE: The story gets worse. :( Turns out the right sRGB profile isn’t included by default on the Mac, so you can’t fix things yourself without some outside help. Photoshop installs it for you automatically, as do some other apps. You can download the right profile here and stick it in /Library/ColorSync/Profiles yourself to fix things up.


Znaci na Mac-u stranice ne izgledaju onako kako je autor zamislio:
http://blogs.smugmug.com/don/2.../14/this-is-your-mac-on-drugs/

Evo opisa problema sa photoshopom i uputstvo kako da ispravis problem: http://www.creativepro.com/art...anaging-web-color-in-photoshop
Inace kada kliknes na Save for Web na Mac-u onda ces videti fotografiju onako kako ce izgledati na web-u.

Problem je sto je Mac pravljen za izdavace a ne za prosecne korisnike. Mene ne zanimaju nikakvi profili, game i slicno vec samo hocu da mi web stranica izgleda lepo:
Citat:
It seems to me…that artists and photographers want their admirers to see the web the way they intended, which they would if Mac browsers used a gamma of 2.2 for everything on the page.

I worked for Steve’s company in the NeXT days so I can understand the dilemma. High-end publishers standardized on 1.8 gamma before consumers seized the web. But publishers understand words like gamma, ICC profiles, and calibration. Try saying gamma to a consumer. They just want the web to look right.

 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Apple update trick triples Safari share

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8848 | Odgovora: 39 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.