Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

E-mail - Istorija - Klijenti

[es] :: E-mail :: E-mail - Istorija - Klijenti
(TOP topic, by Aleksandar Vasic)

[ Pregleda: 8146 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Aleksandar Vasic
Web Administrator, Uspon d.o.o
Čačak

Član broj: 91692
Poruke: 1226
*.eunet.yu.

Sajt: www.vasictech.net


+1 Profil

icon E-mail - Istorija - Klijenti01.05.2008. u 15:21 - pre 193 meseci
E-mail

Elektronska pošta, e-pošta, ili kolokvijalno imejl, mejl (engl. e-mail) su različiti nazivi za mrežni servis koji omogućava slanje i primanje poruka raznovrsnog sadržaja. Ime predstavlja analogiju tradicionalnoj pošti, gdje poštansko sanduče zamjenjuju serveri, na kojima se e-pošta „čuva“ dok je korisnik ne preuzme.
Programi za rad sa elektronskom poštom se zasnivaju na uređivaču teksta za sastavljanje poruka, čijom primenom se poruka priprema za slanje, mehanizma za slanje i primanje poruka i čitača primljenih poruka. Uz poruke se mogu slati i datoteke. Poruka se šalje primaocu na temelju njegove adrese elektronske pošte. Poruka se može poslati jednom ili više primalaca odjednom. Poslate poruke se čuvaju u elektronskom poštanskom sandučetu primaoca, koji se nalazi na primaočevom serveru sve dok ih ne zahtijeva za prijem na lokalni računar. Gotovo svi pružaoci internet usluga u svojoj ponudi imaju i imejl servis.

Istorija:

Oktobra 1971. računarski stručnjak Rej Tomlinson je napisao prvi program za razmenu poruka između dva računara.
Tomlinson, diplomac sa bostonskog MIT-a, bio je u to vreme zaposlen u BBN-u (engl. Bolt, Beranek, Newman), laboratoriji u Kembridžu, u državi Masačusets. Radeći na Digitalovim PDP-10 računarima, Tomlinson je najpre napravio program koji je omogućavao da korisnici istog računara jedan drugom ostavljaju poruke. Međutim, kako piše u svojoj knjizi „Kratka istorija budućnosti“ teoretičar interneta Džon Nauton, svrbeli su ga dlanovi pa je napisao i program koji tekstualne poruke razmenjuje između dva računara. Transfer poruke je uspeo, a Tomlinson se ne seća kako je prva poruka glasila, čak veruje da je napisao nešto u smislu „test“. Potpuno nesvestan da je napravio nešto što će potpuno promeniti svet koju deceniju kasnije, on ipak nije izdržao a da se ne pohvali svom kolegi Džeriju Burčfilu zamolivši ga da „ne širi dalje“. „Ovo nije ono čime bi trebalo da se bavimo“, rekao mu je.
U to vreme Internet je bio mreža od nekoliko desetina računara, uglavnom u Sjedinjenim Američkim Državama, u okviru projekta američke vojske pod imenom ARPA. Za nadležne nije predstavljalo malo iznenađenje kada su dve godine kasnije utvrdili da od ukupnog prometa na mreži čak tri četvrtine otpada na elektronsku poštu, na jedan takoreći nusproizvod.
Danas je elektronska pošta vodeći servis na internetu, i smatra se da je u svetu koristi više od pola milijarde ljudi, dok su procene da će je 2005. koristiti 1,2 milijarde. Većina poruka je trivijalna i najveću gužvu prave reklame svake vrste kao i poruke inicirane (i inficirane) različitim virusima.
Pored programa za razmenu e-pošte, Rej Tomlinson je odgovoran za masovnu upotrebu znaka @ (et, poznatiji kao „ludo a“ ili „majmunsko a“). Smišljajući kako da razvrsta primaoce poruka odlučio je da njihova imena i imena računara na kojima se nalaze njihovi nalozi razdvoji nekim znakom interpunkcije. Kako je na svojoj tastaturi imao samo 12 takvih znakova na raspolaganju, odlučio se za onaj koji se nikada ne koristi u pisanju poruka. Njegov princip adresiranja koristi se i dan-danas.
Razvoj e-pošte zaokružen je 1975. godine kada je programer po imenu Džon Vital napisao program “Msg“ (od engleskog “message“ tj. poruka). Njegov istorijski doprinos sastoji se u genijalnoj ideji da u program uvrsti opciju odgovaranja na poruku, takozvano „Re“ (engl. reply) koje je on tada nazvao „answer“ (odgovor). Dve godine kasnije Ted Majer i Ostin Henderson izbacili su protokol za prenošenje poruka u kojem su definisali koje informacije (osim vašeg teksta), e-pošta treba da nosi i od tada nije bilo značajnijih promena u strukturi.

Poznati Mail klijenti:

Outlook Express - Besplatan - http://www.softpedia.com/get/I...-Clients/Outlook-Express.shtml

Mozzila ThunderBird - Besplatan - http://www.mozilla.com/en-US/thunderbird/

IncrediMail Xe - Besplatan sa reklamama - http://www.brothersoft.com/d.p...2Fsetup%2FIncrediMailSetup.exe

Pegasus - Besplatan - ftp://ftp.usm.maine.edu/pegasus/winpmail/w32-441.exe

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Vasic dana 01.05.2008. u 22:36 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Vasic dana 04.05.2008. u 12:10 GMT+1]
 
Odgovor na temu

nemysis

Član broj: 2273
Poruke: 729
*.mpls.qwest.net.

Jabber: nemysis)ata(deshalbfrei)dota(org
Sajt: https://duckduckgo.com


+4 Profil

icon Re: E-mail - Istorija - Klijenti25.09.2008. u 00:45 - pre 188 meseci
Jedan izvanredan besplatan klijent, naslednik Sylpheed-Claws-a.

Za Linux

http://www.claws-mail.org/

ali i za Windows ima Port

http://www.gpg4win.org/

Pozdrav nemysis
 
Odgovor na temu

[es] :: E-mail :: E-mail - Istorija - Klijenti
(TOP topic, by Aleksandar Vasic)

[ Pregleda: 8146 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.