Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zasto je Linux(mozda) bolji

[es] :: Advocacy :: Zasto je Linux(mozda) bolji
(Zaključana tema (lock), by dr ZiDoo)
Strane: << < .. 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 159614 | Odgovora: 1082 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
212.200.215.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji28.04.2008. u 19:36 - pre 194 meseci
Ako za nesto treba mnogo slobodnog vremena, onda je to za
sredjivanje windowsa koga je posle 3 nedelje uspe da urnise "obican korisnik"
prekomernim next-next-finishiranjem :))

(ne daj boze da je za to vreme naucio nesto o konzoli u linuxu)
 
0

Ironhide

Član broj: 161582
Poruke: 101
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji28.04.2008. u 19:48 - pre 194 meseci
Citat:
[REaS0n]:naravno da neće znati,evo jedan primer: instaliraš WinXp,i sada kreće instalacija drivera,dolaze na red wifi driveri,ubaciš cd ,next-next-finish i to je to
instaliraš linux,ne prepozna ti wifi karticu, imaš opciju acx drivere da instaliraš sa vrlo mogućim kompajlovanjem kernela, ili ndiswrapper koji je lakši za instalaciju ali uključivanje modula i ostalo podešavanja..blah


Čekaj svi korisnici se kače putem Wifi-a na net? :-)
Nemojmo ići u krajnost, ja imam Acer laptop (star jedno 4 godine) koji vrti ubuntu 7,04 stisnem dugme na laptopu gde piše WiFI i nakačen sam na bilo koji HotSpot, šta sada? :-)

Citat:
[REaS0n]: Uglavnom uz kupljeni računar i dolazi OS, ne znam samo ko kupuje računar bez istog,a da nema jelte,mnogo slobodnog vremena


Samo oni koji se ne razumeju u desktop računare (laptop je nešto drugo u ovoj celoj priči) kupuju gotove konfiguracije sa operativnim sistemom koji obično taj hardver teško radi sa njim :-)

Skoro se drugar vratio iz Amerike sa nekim Tošibinim laptopom (ne znam model zaista) nakrmačili su mu Vistu Premium a ocena mu je 3,0 Vista mu se vuče kao mrtav konj...
 
0

jgc
Branko Jovanovic
neradnik
jama

Član broj: 179904
Poruke: 2
77.46.179.*

Sajt: www.delije.net


Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji28.04.2008. u 20:09 - pre 194 meseci
Verovatno mashim temu,izvinjavam se.

imam problem,kad ubacim cd ubuntu,restart,pocne boot from cd.ali ja nikako ne dobijem pocetak instalacije,nego mi otvori dos,dr-dos(calderon ili tako nesto) i zahteva od mene da unesem neku komadu?

Da li neko zna nesto o tome?
zdzts
 
0

icobh
Igor Pejašinović
Network Admin
Navigo SC d.o.o.
Banja Luka

Član broj: 18738
Poruke: 1319
*.inecco.net.

Sajt: www.nsc.ba


+4 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji28.04.2008. u 20:11 - pre 194 meseci
Citat:
Ironhide: Skoro se drugar vratio iz Amerike sa nekim Tošibinim laptopom (ne znam model zaista) nakrmačili su mu Vistu Premium a ocena mu je 3,0 Vista mu se vuče kao mrtav konj...

Šta tek reći za mene?


Ja sasvim fino radim na Visti, čak mi 2 od 3 instalirane igre rade brže na Visti nego na XP-u. Biće mi čak pomalo i žao što ću morati da se vratim na XP, jer za XP imam sve...

Što se tiče održavanja Windows-a, ja sam prije 2-3 mjeseca kolegi reinstalirao Windows prvi put od kad mu je računar kupljen. Znači, SP1a je bio instaliran. Računar je radio, zezalo ga je dugo podizanje i Windows Installer je bio dreknuo. Ali na računaru je bilo 20 igara instalirano, od čega 5-6 različitih Counter Strike-a i imao je jedno 10 različitih virusa, svaki po 10 komada. Ali, računar je ipak radio! Znači, može se.

Ali, ova nova miss Republike Srpske, je jednom zeznula bratov računar. Nešto je bila dreknula particija, a ona htjela da pristupi. I naravno, Windows joj kaže da je dreknula particija i da li želi da formatira istu?! I ona naravno: YES. I onda Windows pita da li je sigurna a ona: YES! I onda sam naravno nastupio ja sa GetDataBack i spasio kolegi 160GB pjesama ali ostaje nešto drugo. Ni Linux-ov način korisničkih prava nebi bio dovoljan za pojedine korisnike...
I ♥ ♀

Ovaj post je zlata vrijedan!
Prikačeni fajlovi
 
0

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
212.200.215.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji28.04.2008. u 20:17 - pre 194 meseci
Citat:
Ali na računaru je bilo 20 igara instalirano, od čega 5-6 različitih Counter Strike-a i imao je jedno 10 različitih virusa, svaki po 10 komada. Ali, računar je ipak radio! Znači, može se.


:)))) - aaaaaaaaasto ne bi moglo :)))

@jgc - sumnjam da bi se korektno narezana instalacija Ubuntu-a bootovala u dos :) - proveri da li je dobro narezan disk.
 
0

icobh
Igor Pejašinović
Network Admin
Navigo SC d.o.o.
Banja Luka

Član broj: 18738
Poruke: 1319
*.inecco.net.

Sajt: www.nsc.ba


+4 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji28.04.2008. u 20:24 - pre 194 meseci
^Može, može... Kažem, računar radio. Neki bezopasni virusi bili...

Ali događalo se i meni da pustim nešto u računar, nešto poput nekog đubreta koje nijedan AV nije mogao prepoznati, a fajlove je brisao kako prelazim mišem preko njih. Znači katastrofa. Ili pak, što je jednom kolegi upalo, da je izbrisao KAV kao da nikad nije bio tu. Znači, svaki trag od Kasperskog je nestao!
I ♥ ♀

Ovaj post je zlata vrijedan!
 
0

jgc
Branko Jovanovic
neradnik
jama

Član broj: 179904
Poruke: 2
77.46.179.*

Sajt: www.delije.net


Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji28.04.2008. u 20:25 - pre 194 meseci
pa moguce,mada rezao sam na 4x

mozda ne valja ubuntu koji sam download-ovao...skinucu zip-ovan,pa cu probati.

hvala
zdzts
 
0

lord_celtic
Marko Zvekan
Bajmok, Vojvodina

Član broj: 64936
Poruke: 449
79.101.67.*



+10 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji28.04.2008. u 20:26 - pre 194 meseci
@[REaS0n]
Da naravno da ako ti neprepozna wifi karticu odes do repo menagera i skines te drivere sto ti trebaju!!
90%wifi kartica su podrzane jedino TI nema dobru podrsku za linux!!
Zasto imam utisak da pola vas sto pljuje po linuxu nikad ga nije probao ili je instalirao na dva dana posto nije znao instalirati nista!!
 
0

[REaS0n]

Član broj: 49101
Poruke: 195
217.169.223.*



+2 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji28.04.2008. u 20:28 - pre 194 meseci
Citat:
Ironhide: Samo oni koji se ne razumeju u desktop računare (laptop je nešto drugo u ovoj celoj priči) kupuju gotove konfiguracije sa operativnim sistemom koji obično taj hardver teško radi sa njim :-)

pa o njima i pričam svo vreme, a ovo za os da radi teško sa hardverom, je najblaže rečeno glupost
Citat:
Ironhide: Čekaj svi korisnici se kače putem Wifi-a na net? :-)
Nemojmo ići u krajnost, ja imam Acer laptop (star jedno 4 godine) koji vrti ubuntu 7,04 stisnem dugme na laptopu gde piše WiFI i nakačen sam na bilo koji HotSpot, šta sada? :-)

ne kače se svi korisnici putem wifia to nisam rekao samo sam naveo najobičniji primer...i pazi radio je i meni wifi sa jednom karticom bez mnogo muke,ali sa ovom drugom nema teorije ni na jednom distru,glupo je govoriti"meni radi meni radi" kad je poznato kakvu ima podršku za wifi

Citat:
jgc: Verovatno mashim temu,izvinjavam se.

imam problem,kad ubacim cd ubuntu,restart,pocne boot from cd.ali ja nikako ne dobijem pocetak instalacije,nego mi otvori dos,dr-dos(calderon ili tako nesto) i zahteva od mene da unesem neku komadu?

Da li neko zna nesto o tome?

pogledaj top temu o ubuntu pokemonu možda nadješ neki odgovor

 
0

Marko_R
Marko Ranđelović
Programer
Niš

Član broj: 3737
Poruke: 575



+4 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji28.04.2008. u 20:30 - pre 194 meseci
Citat:
jgc: pa moguce,mada rezao sam na 4x

mozda ne valja ubuntu koji sam download-ovao...skinucu zip-ovan,pa cu probati.

hvala

To nije DOS, to je shell. Verovatno je dobro skinut Ubuntu, možda samo treba da pritisneš enter da krene sa instalacijom. U svakom slučaju pokreni novu temu na odgovarajućem mestu i napiši više podataka (koja verzija Ubuntua, kako izgleda taj "DOS"...).
 
0

[REaS0n]

Član broj: 49101
Poruke: 195
217.169.223.*



+2 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji28.04.2008. u 20:34 - pre 194 meseci
Citat:
lord_celtic: @[REaS0n]
Da naravno da ako ti neprepozna wifi karticu odes do repo menagera i skines te drivere sto ti trebaju!!
90%wifi kartica su podrzane jedino TI nema dobru podrsku za linux!!
Zasto imam utisak da pola vas sto pljuje po linuxu nikad ga nije probao ili je instalirao na dva dana posto nije znao instalirati nista!!

Kako da odem do repo menadzera reci mi šta da radim? šta je to? :D
Opet je korisnik kriv što njegov hardware ne podržava linux,da da da....ovo 90% je opet neka slobodna procena ili proveren podatak? Tvoj utisak najverovatnije je takav jer nemaš mnogo iskustva sa različitim hardverom i nisi dovoljno informisan
 
0

lord_celtic
Marko Zvekan
Bajmok, Vojvodina

Član broj: 64936
Poruke: 449
79.101.67.*



+10 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji28.04.2008. u 20:39 - pre 194 meseci
Sta je kontrol panel na windowsu jer se to jede mozda??
Zar mislis da je win-ova organizacija os-a default za sve??
E sad da sam ja prvi put u zivotu instalirao win sta mislis kakva pitanja bih postavljao!!
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
195.222.97.*



+2789 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji28.04.2008. u 20:42 - pre 194 meseci
Danas sam trebao da prevučem fotke sa Canon-ovog digitalnog fotoaparata. Sva sreća, fotoaparat je naš, pa sam imao instalacioni CD za Windows i prevukao fotke preko Win XP-a. Sa druge strane, probao sam isto da uradim pomoću Mandriva One 2008 Linux-a. Ubo ja aparat u komp, on me pitao hoću li da otvorim fotke i to je to. Nikakva instalacija, nikakva konzola, ništa. E, ali Canon ne isporučuje drajver za Linux. Šta li će jadni korisnici Linux-a da rade kada nemaju setup wizard? Jes' da im nikakva instalacija nije ni potrebna da bi odradili posao, ali zato windows korisnici imaju setup wizard.

Drugo, uopšte ne razumem ideološke predrasude prema konzoli. Više vremena treba da se nauči gde je Program Files, gde Application Data, gde My Documents i kako se koristi registry editor, nego da se nauči gde da se klikne za konzolu, da se otkuca ./confirure make make install, da se pokrene Midnight Commander i kako se pomoću njega otpakuju arhive i čitaju uputstva.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
212.200.215.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji28.04.2008. u 20:43 - pre 194 meseci
@REaSOn - pa i u windowsu je ista stvar - nemoj mi reci da nisi nikada po internetu trazio drajvere za neki
svoj uredjaj za windows?
 
0

icobh
Igor Pejašinović
Network Admin
Navigo SC d.o.o.
Banja Luka

Član broj: 18738
Poruke: 1319
*.inecco.net.

Sajt: www.nsc.ba


+4 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji28.04.2008. u 20:46 - pre 194 meseci
@lord_celtic
Ovaj tvoj potpis postoji već odavno, nisi ga ti izmislio naravno, samo je šteta što si ga prepravio, naravno na svoju vodenicu!

Original glasi : "The box said ‘Requires Windows 95, or better,’ so I bought a Macintosh.”
I ♥ ♀

Ovaj post je zlata vrijedan!
 
0

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7174 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji28.04.2008. u 20:47 - pre 194 meseci
Citat:

Sta je kontrol panel na windowsu jer se to jede mozda??


Control Panel je rec koja je kristalno jasna svakom ko ima bar osnovno znanje engleskog, a kamo li Joe-u u USA.

Repo Manager... e za to zaista ne znam - da li je tuzno ili smesno citati poruke gde je ljudima "Control Panel" i nekakav "Repo Manager" podjednako dobro nazvana stvar... mozda, ako pricas Urdu ili jezik u kome je Ubuntu zapravo validna rec :)

Linuxasi definitivno lepo objasnjavaju zasto taj njihov OS ne koristi vise od 1.3x% desktop korisnika ;-)

Citat:
Nedeljko
Drugo, uopšte ne razumem ideološke predrasude prema konzoli. Više vremena treba da se nauči gde je Program Files, gde Application Data, gde My Documents i kako se koristi registry editor, nego da se nauči gde da se klikne za konzolu, da se otkuca ./confirure make make install, da se pokrene Midnight Commander i kako se pomoću njega otpakuju arhive i čitaju uputstva.


Vala bas... sasvim slucajno su te lokacije u file open/save dijalogu uvek prve, i do njih se dolazi i jednim klikom na start meni. Imena "Documents", "Music", "Pictures" su inace vrlo neintuitivno nazvane stvari koje definitivno ne objasnjavaju sta je u tim folderima :-)



Nasuprot ovoga gore, opskurne skrabotine sa mirisom 70-tih tipa /usr, /dev, /pub i sl... su, pak, vrlo pametno smisljena imena :)

Prosto, cim ih vidis, sve ti je jasno :) hahaha, stomak... Jebote, imena smisljena pre vise decenija - pre nego sto je vecina clanova ovog foruma rodjena, zbog danas besmislenih ogranicenja koja su imali racunari generacije 70-tih - i ljudima je to lakse nego graficki lepo prikazana ikona na kojoj pise "Photos" HAHAHAHA ... crnjak :)

Da da... konzola, sve je to isto ili lakse uz pomoc ./kobasica :) LOL... Tolike godine razvoja UI interfejsa i inovacije interakcije racunara sa korisnikom, i onda citas da je razvlacenje kobasica po konzoli jednostavnije i da zapravo treba manje vremena da se nauci.

Strasno...

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
Prikačeni fajlovi
 
0

icobh
Igor Pejašinović
Network Admin
Navigo SC d.o.o.
Banja Luka

Član broj: 18738
Poruke: 1319
*.inecco.net.

Sajt: www.nsc.ba


+4 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji28.04.2008. u 20:50 - pre 194 meseci
@Nedeljko
Sad si me natjerao, da baš vidim šta će Vista da kaže za moj Canon IXUS 65! Nisam bô još u Vistu, tek sam prije 2 dana instalirao. Baš da vidim, hoće li tražiti instalacioni CD...
I ♥ ♀

Ovaj post je zlata vrijedan!
 
0

icobh
Igor Pejašinović
Network Admin
Navigo SC d.o.o.
Banja Luka

Član broj: 18738
Poruke: 1319
*.inecco.net.

Sajt: www.nsc.ba


+4 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji28.04.2008. u 20:54 - pre 194 meseci
Ha, evo šta Vista traži, da stisnem neki od 4-5 ponuđenih dugmića ali ako hoću, naravno


I ♥ ♀

Ovaj post je zlata vrijedan!
Prikačeni fajlovi
 
0

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
212.200.215.*

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji28.04.2008. u 20:57 - pre 194 meseci
hahah Dimkovic poredi sistemske foldere i korisnicke foldere - hahaha, dobra mu je fora -

zasto nisi uporedio / dev / nesto sa C: \ Windows \ SysWOW64 \ migwiz - hahaha, i mene sad boli stomak... :))))

ne boj se Dimkovicu, ima i Linux

home/Pictures, home/Documents, home/Downloads ... - verovatno da bi se "rehabilitanti" bolje snasli za pocetak....
 
0

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7174 Profil

icon Re: Zasto je Linux(mozda) bolji28.04.2008. u 21:01 - pre 194 meseci
Pa vrlo verovatno, dok ne postanu Wizardi pa krenu da trpaju slike u neki kripticni direktorijum :)

Citat:

hahah Dimkovic poredi sistemske foldere i korisnicke foldere - hahaha, dobra mu je fora -


Da, naravno - lupkati /dev/hda1 u konzoli je daleko citljivije i razumljivije od klika na:



:)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
Prikačeni fajlovi
 
0

[es] :: Advocacy :: Zasto je Linux(mozda) bolji
(Zaključana tema (lock), by dr ZiDoo)
Strane: << < .. 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 159614 | Odgovora: 1082 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.