Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Too many chiefs and not enough Indians

[es] :: Advocacy :: Too many chiefs and not enough Indians

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7254 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Stefan Markic

Član broj: 82674
Poruke: 759
*.dynamic.sbb.rs.



+73 Profil

icon Too many chiefs and not enough Indians17.04.2008. u 15:07 - pre 194 meseci
:/

Brdo Linux distribucija koje nicu kao pecurke. Ne smeta mi, ali sve to pocinje da mi izgleda glupo. :/

Kolege na faksu se dogovorile da pocnu da razvijaju neki informacioni sistem za polikliniku, posto su nasli neki stari, nedovrsen i napusten projekat, a open source je. Svi mi skocili, orni za pos'o :), al' smo poceli da se svadjamo vec kod modifikovanja use case dijagrama. :D I tako, podelile se ekipe, jedni ce ovako, drugi ce onako, posto je open source pa kao nema problema. Medjutim, sada se i kolege iz one druge grupe opet nesto svadjaju, ne znam cak ni dal' su stigli do prvog nivoa ER modela :D, pa se izgleda i oni nesto dele pa ce jedni ovako, a drugi onako, posto je open source pa kao nema problema. :D

Dobro, ovaj drugi primer je banalan, al' je istinit. :)

Sta vam smeta kod open source-a? U teoriji, ideja otvorenog softvera mi je fantasticna... u teoriji. :)

EDIT:

Da se ne zbune kolege sa ITS-a iz Bograda, govorim o kolegama sa PMF-a iz Kragujevca. ;)
 
Odgovor na temu

jorganwd
Muris Kurgaš
/dev/null

Član broj: 65537
Poruke: 779

Sajt: www.remote-exploit.org


+34 Profil

icon Re: Too many chiefs and not enough Indians17.04.2008. u 15:23 - pre 194 meseci
Ajde, nisam odavno. Vidim interesantna tema, pokrece se po ko zna koji put. Ali uvijek ima nesto da se kaze zar ne?

Moje misljenje je da svaki open source je dobar, ali sa dobrim stvarima dolaze problemi. Ima dosta slucajeva gdje neko izbaci source, drugi ga izmjeni i dobro ga proda. Onaj prvi sto je napisao odredjeni kod, nece mu biti svejedno bez obzira da li se radi o GPL-u ili slicnom, nema tu fajde, dodje ti iz du**** u glavu: pa mogao sam ga i ja prodati!

Kao sto narod voli, sto skuplje-to bolje! Ali nije bas uvijek tako. Ovaj jadan izbaci besplatno, i kaze da je besplatno, nece niko da ga pogleda, kao vidji ovoga! Uh, pogotovo kod nas ima toga, koliko hocete...

S druge strane, ovo je ziva istina, nicu kao pecurke... Samo se utrkavaju ko ce bolji rejting da dobije na distrowatch i da bude na prvoj strani google-a kada se pretrazuje rijec linux. Istinito, prezivljavaju oni koji su krenuli barem malo ka komercijali.
Linux kao linux je dobar, ja ga licno volim, ali nemam vise vremena da se igram sa njim, obaveze dodju a ti moras da se bakces sa nekim softverom i instalacijom, te ovaj lib treba, te onaj koci te ovo te ono.. nema se vise vremena jednostavno. Linux TREBA da preferiraju momci (i cure) koji nemaju puno obaveza (studenti, ucenici), zato sto je otvorenog koda, moze puuuuno da se nauci, i zato ne vidim tu prednost Windows-a ni u kom pogledu. Windows kasnije imaju kad da nauce, a sa ovim vrlo tesko. Eto neka moja 2 centa...

Edukacija i samo edukacija, ozbiljne stvari treba njegovati i cuvati, vrijeme je da se zaradjuje novac! ;)
 
Odgovor na temu

Stefan Markic

Član broj: 82674
Poruke: 759
*.dynamic.sbb.rs.



+73 Profil

icon Re: Too many chiefs and not enough Indians17.04.2008. u 15:33 - pre 194 meseci
Citat:
jorganwd: Ajde, nisam odavno. Vidim interesantna tema, pokrece se po ko zna koji put. Ali uvijek ima nesto da se kaze zar ne?


Pa, eto, prvi put da u startu imam loseg iskustva u nekom otvorenom projektu. Sta vise, ovo je prvi otvoreni projekat u kojem ucestvujem. :(

Citat:
jorganwd: Linux TREBA da preferiraju momci (i cure) koji nemaju puno obaveza (studenti, ucenici), zato sto je otvorenog koda, moze puuuuno da se nauci, i zato ne vidim tu prednost Windows-a ni u kom pogledu. Windows kasnije imaju kad da nauce, a sa ovim vrlo tesko.


Ako cemo tako, onda ja tu vidim vise prednosti kod Windows-a kada pocnes da radis :), a recimo da si imao vise obaveza nego sto si mislio da ces imati dok si studirao. ;)
 
Odgovor na temu

Časlav Ilić
Braunšvajg, Nemačka

Član broj: 4945
Poruke: 565
*.yubc.net.



+27 Profil

icon Re: Too many chiefs and not enough Indians18.04.2008. u 11:20 - pre 194 meseci
Citat:
BrokeBody: Dobro, ovaj drugi primer je banalan, al' je istinit. :)


Fino je što je primer iz prakse, ali nije fino što nema nikakve veze sa zatvorenim i otvorenim modelima razvoja :)

Poznato mi je to „dogovorili se ... svi orni skočili“. Vi ljudi imate problem s motivacijom. Ima li tu love za udarnike, nekog ko je stavio potpis na ugovor sa poliklinikom? Ima li među vama nekih iz poliklinike koji hoće da iskoče iz zdrave kože zbog trenutnog informacionog rešenja, s kojim su svakodnevno sučeljeni? Ako ima prvog, odrediti njega za sekača gordijevskih čvorova; ako ima drugih, onda njih (odrediće se sami, u stvari). Ako nema prvog, nema tu ništa ni od zatvorenog ni od otvorenog softvera (već prema ugovoru, a poliklinika bi bila budalasta kada bi ne bi zahtevala otvoreni); ako nema drugog, isto.

Nego, kome je stalo do druženja pravac kafanica, a ko bi vežbao mišiće nek cedi fakultetska zaduženja do suve drenovine. Razvoj slobodnog softvera nek ostavi za kad ga plate, ili kad ga lično zasvrbi.

Citat:
jorganwd: Linux TREBA da preferiraju momci (i cure) koji nemaju puno obaveza (studenti, ucenici) [...]


I to posebno, barem što ja znam, budući inženjeri, i opet posebno ako bi da se uguraju u kakvu istraživačko-projektantsku sredinu. A o bilo kakvim prirodnonaučnim okruženjima ne treba ni pričati.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
193.47.77.*



+7173 Profil

icon Re: Too many chiefs and not enough Indians18.04.2008. u 11:33 - pre 194 meseci
Citat:

I to posebno, barem što ja znam, budući inženjeri, i opet posebno ako bi da se uguraju u kakvu istraživačko-projektantsku sredinu. A o bilo kakvim prirodnonaučnim okruženjima ne treba ni pričati.


Za naucnike mogu svakako da se slozim jer su vecina scientific aplikacija unixoidne. Ali za inzenjere? Linux ne nudi ama bas nikakve prednosti za "projektantske" sredine, cak ima i mane jer neki od jako popularnih programskih paketa za project management i razvoj softvera ne postoje na Linuxu.

Sa druge strane, Windows podrzava sve iole popularne aplikacije za projektovanje, project management i sl... sve versioning sisteme, programske jezike, razvojna okruzenja itd. sto znaci da daje vise mogucnosti.

Da ne zaboravim - Windows takodje ima ISO kompatibilni POSIX podsistem, moze se koristiti iz komandne linije, ima sve popularne skript jezike, ima gcc, ima sve Unix komande, uz pomoc 3-party dodatka koji je besplatan ima i X server itd... pa ne vidim zasto ne bi mogao biti koriscen i za stvari za koje je Unix prirodno resenje.

Jednostavno, Windows je superset u odnosu na Linux - stvari sa Unixa i Linuxa mozes raditi na Windowsu, ali obrnuto ne vazi uvek.

- Na Windowsu rade i Eclipse i Visual Studio, na Linuxu samo Eclipse
- Na Windowsu rade i Apache i IIS, na Linuxu samo Apache
- Na Windowsu rade i Matlab i Visio, na Linuxu samo Matlab
- Na Windowsu rade i Java i .NET, na Linuxu samo Java (.NET nije kompletan)
- Na Windowsu rade i bash i PowerShell, na Linuxu bash
- Na Windowsu rade i Photoshop i GIMP, na Linuxu samo GIMP
- Na Windowsu mozes linkovati staticki, dinamicki i preko COM-a - na Linuxu samo staticki i dinamicki

Itd... itd...

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

dr ZiDoo
Banja Luka

Član broj: 189
Poruke: 1728
*.broadband.blic.net.

Jabber: ZiDoo@elitesecurity.org
ICQ: 299539598
Sajt: zidoo.geek.rs.ba


Profil

icon Re: Too many chiefs and not enough Indians18.04.2008. u 12:00 - pre 194 meseci
Sto se tice razvoja softwera to je na Windowsu milijardu puta jednostavnije. Na kraju krajevea Linux i nema neki ozbiljan IDE. (VisualStudio je definitvno neusporediv sa ostalim)

Medjutim kao i uvjek veliki dio problema kod koriscenja linux krece iz ljudskog ne znanja i zato sto se ljudi tesko odvikavaju od nekih stvari a jos teze privikavaju na neke druge stvari. To se moze zakljuciti iz gore navedenih postova.

Sto se tice samog problema koji je doso kod izrade softwera. Hm .. da... Uskladjivanje rada vise ljudi na nekom softweru je uvjek tezak posao, zato na kraju krajeva sva ozbiljna firma ima covjeka ciji je posao samo da uskladjuje rad drugih ljudi, tako da tu nije problem u open sorsu nego u sorsu
tu nema kašike....
 
Odgovor na temu

jorganwd
Muris Kurgaš
/dev/null

Član broj: 65537
Poruke: 779

Sajt: www.remote-exploit.org


+34 Profil

icon Re: Too many chiefs and not enough Indians18.04.2008. u 13:35 - pre 194 meseci
AAaa, ovaj Dimkovic bi samo nesto da ulece... Pa ovdje ne pricamo o tome kako nam nesto treba NA linuxu, vec da se studira sam Linux a i ono sto radi na njemu. 99% gore sto si naveo, sto ne radi, jesu microsoft proizvodi koji nikad nece proraditi na linuxu (barem ne oficijelno), ali dosta toga moze da se emulira. Stavise, ako ti treba windows, dignes vm i to je to, mnogo sigurnije i izolovanije.
Druga stvar, microsoft je toliko ucauren da ne umije (bice da nece) da napravi da se vide iz windows-a ni jedna druga platforma osim fat32 i ntfs, sto je poprilicno da izvinete preseravanje za tako sitnu stvar.
Za studente i istrazivace je linux prava stvar, i trebali bi da se klone microsoftovih prozivoda.
3d party rjesenje nije bas SUPER stvar Dimkovicu, zato sto za windows uvijek treba neki 3d party softver, cak ni telnet klijent vise nema pa ni hyperterminala za prvu pomoc kad ustreba, da ne navodimo jos gluposti a toliki bloatware!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
193.47.77.*



+7173 Profil

icon Re: Too many chiefs and not enough Indians18.04.2008. u 13:45 - pre 194 meseci
Citat:

AAaa, ovaj Dimkovic bi samo nesto da ulece...


Pa naravno cu da uletim kad cujem da je Linux "treba da bude preferiran od inzenjera", pa mi malo nije jasno "a zasto" treba da bude preferiran, posto je osiromasen u odnosu na Windows sto se gotovo svega tice a da je relevantno za inzenjere.

Eto ja znam puno inzenjera, a malo koji od njih "preferira Linux" - a mnogi su ga ucili u skolama :)

Citat:

Druga stvar, microsoft je toliko ucauren da ne umije (bice da nece) da napravi da se vide iz windows-a ni jedna druga platforma osim fat32 i ntfs, sto je poprilicno da izvinete preseravanje za tako sitnu stvar.


A kamo UDF? :)

Zasto bi Microsoft trebao da se bavi implementacijom nekih opskurnih fajl sistema i da posle odgovara za stabilnost istih bez ikakve koristi? Ako neko hoce da napise podrsku, postoji IFS DDK - pa moze da raspise drajvere za bilo koji FS.

Citat:

3d party rjesenje nije bas SUPER stvar Dimkovicu, zato sto za windows uvijek treba neki 3d party softver, cak ni telnet klijent vise nema pa ni hyperterminala za prvu pomoc kad ustreba, da ne navodimo jos gluposti a toliki bloatware!


E svasta covek moze da procita ovde. Telnet klijent i te kako postoji u Windowsu - samo sto u Visti moras da ga ukljucis (Add/Remove Windows Components), u svim ostalim verzijama je telnet ziv i zdrav i po defaultu.

Sto se "hyperterminala za prvu pomoc tice", terminal shell mozes da ukljucis na svakoj modemskoj konekciji i da se pre konekcije lepo igras sa AT komandama u terminalu.

Za ostale potrebe, tipa povezivanje na serijski hardver - mozes skinuti hyperterminal sa neta.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Stefan Markic

Član broj: 82674
Poruke: 759
*.dynamic.sbb.rs.



+73 Profil

icon Re: Too many chiefs and not enough Indians18.04.2008. u 15:29 - pre 194 meseci
Citat:
Časlav Ilić: Poznato mi je to „dogovorili se ... svi orni skočili“. Vi ljudi imate problem s motivacijom. Ima li tu love za udarnike, nekog ko je stavio potpis na ugovor sa poliklinikom? Ima li među vama nekih iz poliklinike koji hoće da iskoče iz zdrave kože zbog trenutnog informacionog rešenja, s kojim su svakodnevno sučeljeni? Ako ima prvog, odrediti njega za sekača gordijevskih čvorova; ako ima drugih, onda njih (odrediće se sami, u stvari). Ako nema prvog, nema tu ništa ni od zatvorenog ni od otvorenog softvera (već prema ugovoru, a poliklinika bi bila budalasta kada bi ne bi zahtevala otvoreni); ako nema drugog, isto.


Pa, u pocetku je jedna mlada menadzerka zapocela sve ovo. Probrala nekoliko studenata i pocela da nas upoznaje s materijom. Rekla je da ce novca biti, ali prvo moramo da zavrsimo UML, a novac bi trebalo da pocnemo da dobijamo posle toga, u procesu implementacije, testiranja i odrzavanja. Use case-evi su kao bili gotovi, ali i to smo morali da stirkamo. Podelili smo funkcije u timu, svako je znao sta treba da radi. Medjutim, polemike su vrlo brzo krenule, kasnije i svadje, i kako je projekat slobodan, neki su uzeli stvar u svoje ruke i kao formirali neki svoj tim. :(

EDIT:

Ovaj drugi tim niti zna kojoj poliklinici treba IS, niti ima bilo kakvih kontakta sa bilo kojom piliklinikom kod nas. :(
 
Odgovor na temu

Časlav Ilić
Braunšvajg, Nemačka

Član broj: 4945
Poruke: 565
*.yubc.net.



+27 Profil

icon Re: Too many chiefs and not enough Indians18.04.2008. u 18:38 - pre 194 meseci
Citat:
BrokeBody: Pa, u pocetku je jedna mlada menadzerka zapocela sve ovo. Probrala nekoliko studenata [...] Medjutim, polemike su vrlo brzo krenule, kasnije i svadje, i kako je projekat slobodan, neki su uzeli stvar u svoje ruke i kao formirali neki svoj tim. :(

Eh, lepo su me učili da ništa ne pretpostavljam kad ne moram, al' mi đavo ne da...

Hajde, kakve to tvoje iskustvo ima veze sa temom koju si postavio? Imali ste posao koji treba obaviti, menadžersku podršku, novčanu naknadu — i negde je zakazalo. Što niti je čudno niti strašno, većina svih projekata tako i završi, bez obzira pod kojim se uslovima softver na kraju izdaje.

Pre je to poučna priča o upravljanju projektom: kad ne postoji organska potreba za određenim softverom, odnosno čvrsta lična vizija među onima koji na njemu da rade, potrebna je jaka i duboka menadžersko-hijerarhijska struktura da bi se razvoj izneo. Ništa novo pod nebeskim svodom.

Citat:
Ivan Dimkovic: Na Windowsu rade i Matlab i Visio, na Linuxu samo Matlab

Gde nađe ova dva da smestiš u istu rečnicu?

Inače, potpisujem sve tehnikalije koje si naveo, nadskupnost Vindouza nad Linuksom po datim merilima. Ali se to nimalo ne kosi sa onim što napisah, već mu daje težinu — zašto se onda Linuks razmileo po projektantskim biroima? Da se neko ne zabuni, nije zbog cene: godišnji troškovi kako komercijalnog namenskog softvera, tako i razvoja kućnog (na Linuksu, naravno), nesamerljivo su veći od praktično jednokratnog ulaganja u nabavku Vindouza i razvojnih okruženja za nj.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Too many chiefs and not enough Indians18.04.2008. u 18:48 - pre 194 meseci
Linux ima jednu manu, koja mu se postepeno pretvara u prednost - ne moze niko da ti ukine (bas sve) distribucije preko noci, kao sto moze Njegovo Kraljevsko Visocanstvo MS. U SAD se javlja veliki otpor, neki lobiji, protesti, sta li, pisalo pre par dana na Yahoo, kod ljudi koji bi zeleli da ostanu na XP a koji se ukida juna ove godine, ako se ne varam. Ima tamo i nekih fabrika, sa vise stotina racunara, na kojima rade specijalno pisani programi za tu fabriku, a koji opet NE rade na Visti i sad se ljudi pitaju - cem sve to - novi, bolji hardver, pisati programe ponovo, a znamo da i tamo ima problema sa parama, nije bas da dolari padaju sa neba. Neki su otisli toliko daleko da su poceli o krsenju ljudskih prava i slicno.

Eto, sad se pokazalo u malo vecem obimu ono zbog cega su pojedinci stalno po malo prelazili na alternativne OS-e.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Too many chiefs and not enough Indians18.04.2008. u 19:04 - pre 194 meseci
Tomo, ajd nemoj da izmišljaš.. niko neće da ti zabrani da koristiš i dalje XP koji imaš, jednostavno. Pa ima mnogo slučajeva da se i dalje koristi Win 2000 ili čak NT. Ne pričaj koješta.

Možeš li ti danas da kupiš npr. Intel 80286 procesor ili npr. Tojotu Korolu model 2001? Teško, a da nije polovno. Ista stvar dakle.

Mada, videćemo šta će biti od svega - koliko ja vidim, Windows 2000 Pro još može da se kupi.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Too many chiefs and not enough Indians18.04.2008. u 19:11 - pre 194 meseci
Citat:
tdjokic
Linux ima jednu manu, koja mu se postepeno pretvara u prednost - ne moze niko da ti ukine (bas sve) distribucije preko noci,


FUD. FUD. FUD.

Sta je to ukinuo Microsoft?! Podrska za Windows XP ce ici do 2014 - Dve hiljadite i cetrnaeste godine. XP uskoro vise neces moci da kupis (a zasto bi) - ali onaj koji si kupio u 2001 ce biti up-to-date i podrzan jos 6 godina

Bas me zanima koliko ce Linux firmi da podrzava Kernel 2.4 u to vreme.

Jos jedan dokaz da su Linuxasi totalni majstori za FUD.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Too many chiefs and not enough Indians18.04.2008. u 19:20 - pre 194 meseci
Ma i kad ukinu podršku.. šta onda, kao istog dana XP prestaje da radi? :) Pa ima situacija gde ljudi još koriste Win 2000 ili NT. Čak i DOS :)

A sve skupa, od Majkrosofta još su gori baš ti što prave Linux - za 15 godina još nisu uspeli da naprave (eko)sistem koji je poput Windowsa 2000 ili XP. Samo nerviraju svojom nesposobnošću sa koje uvek skreću temu pričajući o Windowsu. Ajd više da oni naprave sistem koji je bolji, pa svi da pređemo tamo, uštedimo lovu i kraj priče..

[Ovu poruku je menjao degojs dana 18.04.2008. u 20:34 GMT+1]
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

Stefan Markic

Član broj: 82674
Poruke: 759
*.dynamic.sbb.rs.



+73 Profil

icon Re: Too many chiefs and not enough Indians18.04.2008. u 19:33 - pre 194 meseci
Citat:
Časlav Ilić: Imali ste posao koji treba obaviti, menadžersku podršku, novčanu naknadu


Nismo imali, vec imamo posao koji treba da obavimo, kao i menadzersku podrsku. Sto se novcane naknade tice, nismo je imali niti cemo je imati dok ne zavrsimo sa UML-om i krenemo sa implementacijom, kao sto rekoh ranije. Dakle, problemi su nastali onda kada nije bilo novca, i nema ga jos uvek. Ali ok, cim zavrsimo sa UML-om ocekujem da se i prvi honorar pojavi. U suprotnom, moja motivacija za dosadasnjim efikasnim radom ce neobicno poceti da opada. :]

Rekao bih da je ovde problem najvise u novcu. Za vecinu nas koji smo ostali, izgleda mi da nas najvise drzi to sto je menadzerka rekla kada ce prva isplata. Sto se mene tice, definitivno je to. :p

Ovi sto su se izdvojili, nisu mi bas jasni. Pitam se samo dal' bi bili onako besni i nekontrolisani da smo u startu poceli da dobijamo novac? Neki od njih mi skoro rekose da im je katastrofa u ekipi, nikakva hijerarhija, nista.

Zato sam i nazvao temu ovako. Da je projekat pod nekom utegnutom licencom, aj' da vidim takvo ponasanje?! Ili ostajes i radis sto ti se kaze, ili letis napolje, a ostajes i bez novca i bez projekta. Nikome ne teram inat, ali meni ovo podosta ima veze sa jednom od losijih strana open source modela razvoja.
 
Odgovor na temu

Časlav Ilić
Braunšvajg, Nemačka

Član broj: 4945
Poruke: 565
*.yubc.net.



+27 Profil

icon Re: Too many chiefs and not enough Indians18.04.2008. u 20:41 - pre 194 meseci
Citat:
BrokeBody: Zato sam i nazvao temu ovako. Da je projekat pod nekom utegnutom licencom, aj' da vidim takvo ponasanje?! Ili ostajes i radis sto ti se kaze, ili letis napolje, a ostajes i bez novca i bez projekta. [...]

A ja ti kažem da to što se dešava nema nikakve veze sa licencom. Vi imate ugovoren posao, programerski zadatak koji treba izvršiti po specifikaciji poznatog kupca. Kako će softver koji napišete biti izdat dogovorio je kupac sa vašom menadžerijom, i to se vas programerâ ponajmanje tiče. Vaše je da odradite posao za koji ćete biti plaćeni.

Svaki problem koji imate potiče od neodgovarajuće komandno-motivacione postave, odnosno pogrešnih predstava onih koji su posao dogovorili. Ako su npr. zamišljali da će tematski nezainteresovnim, odnosno profesionalno-novčano motivisanim programerima za dlaku lakše upravljati i moći manje da ih plate tako što će projektu nalepiti etiketu otvorenog kôda, bolje da još jednom porazmisle.

Osnova efikasnosti i istrajnosti projekata slobodnog softvera je samoizbor i samomotivacija pojedinaca (odnosno pravnih lica), koji se neposredno (odnosno sopstvenim ljudstvom) uključuju u razvoj kako bi podmirili sopstvene potrebe. Nasuprot tome, ko želi da uđe u klasičan ugovorni projekat kakav je vaš, mora u startu da računa sa troškovnom efikasnošću od 30-40% (izvor); koliko god vama programerima da se plati razvoj, ceo trošak do „uspešnog“ okončanja projekta biće trostruko veći. Drugim rečima, moraju se platiti batine koje će vas držati u stroju i tamponi koji će vas sprečavati da se pobijete — menadžerija — i naredni programerski tim kad vaš digne ruke od posla (izvor).
 
Odgovor na temu

icobh
Igor Pejašinović
Network Admin
Navigo SC d.o.o.
Banja Luka

Član broj: 18738
Poruke: 1319
*.inecco.net.

Sajt: www.nsc.ba


+4 Profil

icon Re: Too many chiefs and not enough Indians18.04.2008. u 20:58 - pre 194 meseci
Čisto da se vidi, ko je prvi počeo da prestaje sa radom, da li Windows ili Linux?!

http://www.elitesecurity.org/t...E-The-Gemini-Project-DM-MaxVar
I ♥ ♀

Ovaj post je zlata vrijedan!
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Too many chiefs and not enough Indians18.04.2008. u 21:10 - pre 194 meseci
Nista ja to nisam izmisljao, pisalo je na Yahoo. Mene licno bas briga za XP, ali mi objasnite cemu onda tolika buka ako tu nicega nema? Da, pogledao sam sajt sa pitanjima i odgovorima oko toga na Yahoo, i koliko sam shvatio, niko neceta da ti zabrani da koristis XP, ali, isto tako, NIKO NECE NI DA TI DOZVOLI, jer vise nece moci da se kupi. Dakle, ako u firmi odlucis da dokupis racunare, onda ce na njima biti obavezno Vista, na kojoj ti potrebni programi ne rade. Lepo je kritikovati ovako akademski, ali pogledaj malo kroz novcanik nekog fabrikanta, kako ce on to da dozivi ako ne moze vise da kupi OS koji mu vrsi posao.

A opet, koliko sam cuo, podrsku ne mozes dobiti za ilegalni Windows, niti verujem da bi ljudi u firmu stavljali ilegalni Windows. Ne mozes da ga kupis, znaci - nema ni podrske, j...i ga!
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Stefan Markic

Član broj: 82674
Poruke: 759
*.dynamic.sbb.rs.



+73 Profil

icon Re: Too many chiefs and not enough Indians18.04.2008. u 22:20 - pre 194 meseci
Citat:
Časlav Ilić: ja ti kažem da to što se dešava nema nikakve veze sa licencom.


I nema, slazem se. Briga mene mi se sto su oni koji su se izdvojili napustili projekat, ali takodje smeju i da ga ponesu sa sobom, jer im licenca to dozvoljava. Ako pod onom njihovom anarhijom i uspeju nesto da naprave, kakav li ce to skrndelj biti? :-) (dobro, ne mora obavezno da bude) E, takve stvari mi se ne svidjaju, kao sto mi se ne svidja sto ima ovoliko distribucija, sto se projekti sve vise cepkaju, kupusare, sve manje clanova u projektima a sve vise projekata... :(

Kao sto skoro rekoh na [es]-u, u teoriji mi se ideja otvorenih tehnologija puno svidja, al' sto u praksi ume da bude nezgodno bez odredjenog kapitala iza nekog otvorenog projekta... :) Ne, ne kazem to zato sto je organizacija moje ekipe imala los start, vec zato sto su oni "losiji" napustili projekat, ali su ga i poneli sa sobom. Ovako, da je ovaj projekat zatvoren, pa da ovi opet lete napolje, ne bi poneli i projekat sa sobom kuci. :) Hmm... RMS bi za ljude poput mene rekao da sam evil? :) So be it. :-)
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Too many chiefs and not enough Indians19.04.2008. u 00:03 - pre 194 meseci
Citat:
tdjokic
Nista ja to nisam izmisljao, pisalo je na Yahoo. Mene licno bas briga za XP, ali mi objasnite cemu onda tolika buka ako tu nicega nema? Da, pogledao sam sajt sa pitanjima i odgovorima oko toga na Yahoo, i koliko sam shvatio, niko neceta da ti zabrani da koristis XP, ali, isto tako, NIKO NECE NI DA TI DOZVOLI, jer vise nece moci da se kupi. Dakle, ako u firmi odlucis da dokupis racunare, onda ce na njima biti obavezno Vista, na kojoj ti potrebni programi ne rade. Lepo je kritikovati ovako akademski, ali pogledaj malo kroz novcanik nekog fabrikanta, kako ce on to da dozivi ako ne moze vise da kupi OS koji mu vrsi posao.

A opet, koliko sam cuo, podrsku ne mozes dobiti za ilegalni Windows, niti verujem da bi ljudi u firmu stavljali ilegalni Windows. Ne mozes da ga kupis, znaci - nema ni podrske, j...i ga!


Hahahahahah evo klasicnog primera najvulgarnijeg FUD-a slashdot tipa tako tipicnog za Linux komunu :)

Evo bisera:

Citat:

"Nista ja to nisam izmisljao, pisalo je na Yahoo."
"ali mi objasnite cemu onda tolika buka ako tu nicega nema?"
"NIKO NECE NI DA TI DOZVOLI, jer vise nece moci da se kupi"
"onda ce na njima biti obavezno Vista, na kojoj ti potrebni programi ne rade"


Hajde jedno po jedno :)

- Sta je tacno pisalo na Yahoo, i kakve veze ima Yahoo sa Microsoftom? Microsoftova zvanicna informacija je da je XP podrzan do 2014 godine - dve hiljade i cetrnaeste. Sta ti vise treba? Ej bre, 2001-2014 - 13 godina. TRINAEST GODINA - sta bi ti? Dozivotnu podrsku za $100 proizvod? Pa to nema ni na filmu. Uostalom, koji Linux vendor ce u 2014 da podrzava Kernel 2.4? Hoce, malo sutra. Koliko Linux distro-a je umrlo od 2001 do danas? A koliko ce tek da umre do 2014... to nije problem?

- Cemu tolika buka? Nema nikakve buke, vec samo jeftin senzacionalizam - to je jednostavno u modi.

- Zasto bi kupovao XP na danasnjoj modernoj masini dodjavola? Mislim, zamisli - udjes u Mercedes-ovu prodavnicu i trazis mecku model "ciganski san" 123... Kakva glupost. Na kraju krajeva, XP ce moci da se kupi:

a) I dalje na racunarima MID tipa (Eee PC i sl...)
b) Preko MSDN-a, koji dobijas sa $800 Visual Studio Professional i mozes da koristis na bar 15 racunara Windows (za razvoj, doduse) - od Windowsa 3.1 pa sve do Viste

Pa, kome treba...

- Na kojoj ti potrebni programi ne rade.... LOL, a koji su to programi, molicu lepo? Jel to isto pisalo negde, slashdot mozda? :) Mislim, kako ti ti "potrebni programi" rade i na XP-u, posto su iste besmislene price pricali i za XP SP2 - da je nekompatibilan do koske ;-)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Too many chiefs and not enough Indians

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7254 | Odgovora: 31 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.