Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija

[es] :: Vodič za emigraciju :: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 91444 | Odgovora: 256 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija15.12.2012. u 11:48 - pre 138 meseci
Dragane ako ti kazes da si izvod vadio iz maticne knjige u Sloveniji to znaci da si ti njihov drzavljanin jer ako si upisan u MKR onda si upisan i u knjigu drzavljana. Ne razumem onda pitanje kako da dobijes njihovo drzavljanstvo, bolje nam malo pojasni? Da je situacija da ga nemas a isto da si rodjen tamo, po zakonu o drzavljanstvu Republike Slovenije ti i jesi njihov drzavljanin i to rodjenjem na teritoriji RS ali je potrebno samo da se izvrsi naknadni upis u knjige. Sve u svemu ti to pravo imas i niko ti ga ne moze uskratiti. Nadji Slo. zakon o drzavljanstvu i imas tamo sve lepo pojasnjeno. Ako ne razumes koristi Google translate.
Tako sam ja isto izvrsio upis u maticne knjige 2004. jer mi je majka rodjena tamo i ja sam po zakonu imao pravo na drzavljanstvo po poreklu a njihov pasos imam vec osam godina. Znaci ti imas sva prava po osnovu porekla.
 
Odgovor na temu

Dragan607
Dragan Stanojevic
Elektro Vikler
Negotin,Srbija

Član broj: 272119
Poruke: 2
*.static.vdsl.surfer.at.



Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija15.12.2012. u 17:14 - pre 138 meseci
Moji roditelji su srpskog porekla ne slovenackog
Ja sam tamo rodjen imam slovenacki maticni broj i upisan sam u maticnu knjigu rodjenih u Sloveniji.Izvode sam dobijao slovenacke ali u svim tim izvodima nije bilo upisano ni srpsko ni slovenacko drzavljanstvo vec je mesto bilo popunjeno isprekidanim crtama :).
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija15.12.2012. u 17:29 - pre 138 meseci
Cek, koliko shvatam to je onda jedna od onih prica o onima koji su izbrisani. Dosta ljudi je tako proslo. Ne znam sta se sa tim desava ali bilo je nekih naznaka ove godine da ce im biti vracena sva prava koja su im ukinuta pocetkom 90. godina. Ja bih na tvom mestu pozvao konzulat ili ambasadu i pre toga proucio zakon o drzavljanstvu i pokusao da dodjem do bilo kakvih podataka u vezi te price na internetu. Mora da je neko negde i nekad pisao o tome, pa makar na slovenackom.
E evo nasao sam, ima jos na netu.
http://www.euractiv.rs/ljudska...jska-presuda-za-izbrisane.html
http://www.izbrisani.org/
 
Odgovor na temu

romcek81
Nenad Kovacevic

Član broj: 311603
Poruke: 35



+26 Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija01.02.2013. u 00:11 - pre 136 meseci
Postovani

trebaju mi informacije vezane za dobijanje slovenackog drzavljanstva. Ovako bicu kratak moja majka je rodjena u Sloveniji 1952 g. u Ljubljani i tamo je zivela do sedmog razreda osnovne skole, znaci nekih 13 godina. Njeni roditelji su iz Vojvodine.
Njen otac je bio komadant u JNA i ziveo je i radio u Sloveniji od neke 1947 do neke 1964/5. Moja majka ima slovenacku originalnu krstenicu i neka dokumenta vezana za skolu. Mene sad interesuje da li ona, odnosno ja, mogu da dobijem slovenacko drzavljanstvo?
Inace ja sam rodjen u Vojvodini 1981.
Citao sam uslove ali bas mi nije sve jasno. :(

Hvala
 
Odgovor na temu

mrblaf

Član broj: 303389
Poruke: 112
81.93.77.*



+47 Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija01.02.2013. u 09:40 - pre 136 meseci
Pravo na slovenacko drzavljanstvo mogu da ostvare potomci slovenackih drzavljana, te osobe koje su 'brisane' iz evidencija o prebivalistu/drzavljanstvu Slovenije '91 zbog neodgovarajuceg 'porekla', tj. osobe koje su zivele u Sloveniji do '91 i imale prebivaliste tamo.

Tvoja majka jeste rodjena u Sloveniji ali nije potomak slovenackih drzavljana niti je zivela do '91 u Sloveniji te ni ona a time ni ti nemate pravo na drzavljanstvo.
 
Odgovor na temu

romcek81
Nenad Kovacevic

Član broj: 311603
Poruke: 35



+26 Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija01.02.2013. u 09:52 - pre 136 meseci
Hvala mrblaf. :(
 
Odgovor na temu

Znidarcic
Snezana Znidarcic

Član broj: 311744
Poruke: 2
*.ptt.rs.



Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija05.02.2013. u 18:35 - pre 136 meseci
Moj deda koji je bio ucesnik NOB-a doselio se iz Slovenije u Srbiju nakon drugog svetskog rata su ga komunisti zbog posla ovde poslali jer je imao zavrsenu gimnaziju u to vreme. Imam njegovu krstenicu iz 1922. godine koja je na italijanskom jeziku. Rodjen je u Istri a u to vreme Istra je bila pod Italijom. Moj otac je rodjen u Srbiji i samo je jednom kao dete boravio tamo. On nema Slovenacko drzaljanstvo jer je rodjen kao Jugosloven.
Pisem ovo sa namerom, ako ima neko da mi kaze na koji nacin mogu dobiti Slovenacko drzavljanstvo posto po krvnoj vezi (muskoj liniji) sam delom Slovenka. Pre 2 meseca sam napunila 36 godina.

Unapred hvala.




 
Odgovor na temu

madamov
Milan Adamov
vlasnik
Adamov Konsultacije d.o.o.
Beograd, Srbija

SuperModerator
Član broj: 21939
Poruke: 4413
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.adamov.rs


+138 Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija05.02.2013. u 20:29 - pre 136 meseci
Učlani se u društvo Slovenaca i budi aktivna.
 Certified Trainer Mojave 101 macOS Support Essentials 10.14
http://www.adamov.co.rs http://milan.adamov.rs http://www.infinitum.rs
 
Odgovor na temu

botex

Član broj: 258075
Poruke: 119
*.vc.shawcable.net.



+4 Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija07.02.2013. u 04:13 - pre 136 meseci
Citat:
romcek81:
Postovani

trebaju mi informacije vezane za dobijanje slovenackog drzavljanstva. Ovako bicu kratak moja majka je rodjena u Sloveniji 1952 g. u Ljubljani i tamo je zivela do sedmog razreda osnovne skole, znaci nekih 13 godina. Njeni roditelji su iz Vojvodine.
Njen otac je bio komadant u JNA i ziveo je i radio u Sloveniji od neke 1947 do neke 1964/5. Moja majka ima slovenacku originalnu krstenicu i neka dokumenta vezana za skolu. Mene sad interesuje da li ona, odnosno ja, mogu da dobijem slovenacko drzavljanstvo?
Inace ja sam rodjen u Vojvodini 1981.
Citao sam uslove ali bas mi nije sve jasno. :(

Hvala


koje drzavljanstvo ima tvoja majka?
 
Odgovor na temu

botex

Član broj: 258075
Poruke: 119
*.vc.shawcable.net.



+4 Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija07.02.2013. u 04:15 - pre 136 meseci
Citat:
Znidarcic:
Moj deda koji je bio ucesnik NOB-a doselio se iz Slovenije u Srbiju nakon drugog svetskog rata su ga komunisti zbog posla ovde poslali jer je imao zavrsenu gimnaziju u to vreme. Imam njegovu krstenicu iz 1922. godine koja je na italijanskom jeziku. Rodjen je u Istri a u to vreme Istra je bila pod Italijom. Moj otac je rodjen u Srbiji i samo je jednom kao dete boravio tamo. On nema Slovenacko drzaljanstvo jer je rodjen kao Jugosloven.
Pisem ovo sa namerom, ako ima neko da mi kaze na koji nacin mogu dobiti Slovenacko drzavljanstvo posto po krvnoj vezi (muskoj liniji) sam delom Slovenka. Pre 2 meseca sam napunila 36 godina.

Unapred hvala.







rodjen u Istri? u kome delu koji pripada Sloveniji ili Hrvatskoj?
u celoj prici je najvaznije da li je upisan u knjigu drzavljana Slovenije.

ako jeste postoje neke sanse da apliciras za drzavljanstvo
 
Odgovor na temu

Znidarcic
Snezana Znidarcic

Član broj: 311744
Poruke: 2
*.ptt.rs.



Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija07.02.2013. u 20:35 - pre 136 meseci
Tacnije Nova Gorica (Slovenija) uz samu granicu sa Italijom. Deda mi je rodjen tamo i kako sam navela imam njegovu krstenicu iz 1922. god. koja je na italijanskom jeziku. Tamo ne pise nacionalnost.
 
Odgovor na temu

romcek81
Nenad Kovacevic

Član broj: 311603
Poruke: 35



+26 Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija07.02.2013. u 21:44 - pre 136 meseci
Citat:
botex:
Citat:
romcek81:
Postovani

trebaju mi informacije vezane za dobijanje slovenackog drzavljanstva. Ovako bicu kratak moja majka je rodjena u Sloveniji 1952 g. u Ljubljani i tamo je zivela do sedmog razreda osnovne skole, znaci nekih 13 godina. Njeni roditelji su iz Vojvodine.
Njen otac je bio komadant u JNA i ziveo je i radio u Sloveniji od neke 1947 do neke 1964/5. Moja majka ima slovenacku originalnu krstenicu i neka dokumenta vezana za skolu. Mene sad interesuje da li ona, odnosno ja, mogu da dobijem slovenacko drzavljanstvo?
Inace ja sam rodjen u Vojvodini 1981.
Citao sam uslove ali bas mi nije sve jasno. :(

Hvala


koje drzavljanstvo ima tvoja majka?


Ima drzavljanstvo R. Srbije
 
Odgovor na temu

botex

Član broj: 258075
Poruke: 119
*.vc.shawcable.net.



+4 Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija08.02.2013. u 02:28 - pre 136 meseci
Citat:
Znidarcic:
Tacnije Nova Gorica (Slovenija) uz samu granicu sa Italijom. Deda mi je rodjen tamo i kako sam navela imam njegovu krstenicu iz 1922. god. koja je na italijanskom jeziku. Tamo ne pise nacionalnost.



krstenica ti nece pomoci da apliciras.
treba ti drzavljanstvo, a to ces proveriti u ostini gde je rodjen.
ili da odes tamo ili ako imas rodjake prijatelje mogu to za tebe proveriti

 
Odgovor na temu

botex

Član broj: 258075
Poruke: 119
*.vc.shawcable.net.



+4 Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija08.02.2013. u 02:30 - pre 136 meseci
Citat:
romcek81:
Citat:
botex:
Citat:
romcek81:
Postovani

trebaju mi informacije vezane za dobijanje slovenackog drzavljanstva. Ovako bicu kratak moja majka je rodjena u Sloveniji 1952 g. u Ljubljani i tamo je zivela do sedmog razreda osnovne skole, znaci nekih 13 godina. Njeni roditelji su iz Vojvodine.
Njen otac je bio komadant u JNA i ziveo je i radio u Sloveniji od neke 1947 do neke 1964/5. Moja majka ima slovenacku originalnu krstenicu i neka dokumenta vezana za skolu. Mene sad interesuje da li ona, odnosno ja, mogu da dobijem slovenacko drzavljanstvo?
Inace ja sam rodjen u Vojvodini 1981.
Citao sam uslove ali bas mi nije sve jasno. :(

Hvala


koje drzavljanstvo ima tvoja majka?


Ima drzavljanstvo R. Srbije



prakticno tvoja majka nije Slovenka niti je stekla drzavljanstvo tokom zivota tamo..
po pravilu ti bi trebao da apliciras po krvnom srodstbu sa Slovenackim drzavljaninom, a to nije tvoj slucaj

na zalost...mislim da bez drzavljanstva nista neces uraditi...
 
Odgovor na temu

den.graph
Pula
Samarcanda

Član broj: 313047
Poruke: 1
*.dip.t-dialin.net.



Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija13.03.2013. u 13:45 - pre 135 meseci
Pozdrav svima, vidim da se dosta ljudi nosi sa sličnim problemom kojeg ja imam, pa ako neko zna ili ima neku informaciju glede mog slučaja slobodno javite, dakle...
Rođen u Ljubljani 27.10.1979, odrastao u Hrvatskoj i negdje 1991 otisao sa roditeljima u Svicarsku, Moj otac odrastao u SLO, i on posjeduje SLO maticni broj, i tek nakon sto smo se iz Svicarske morali vratiti aplicirao je za SLO drzavljanstvo u SLO ambasadi u Svicarskoj, taj zahtjev mu je bio odbijen i po rodjenju je dobio BiH drzavljanstvo a tako i ja po njemu. Po mom rođenju ne mogu dobiti SLO pasos a ni HR bez obzira sto ga mama ima, i obje sestre, Čak ni po tome sto sam bio u skoli toliko dugo, pa ni po tome sto je moj djecji YU pasos izdan u HR... neko koga jako dobro poznajem ko izdaje domovnice (HR) rekao mi je da su prije postojale 2 razlicite vrste knjiga, knjiga Rođenja i Knjiga Državljana, kniga Rođenja tu sam upisan u Ljubljani, ali nikad nisam provjerio u Knjizi Državljana kako sam upisan, znam samo da na staroj ucenickoj knjizi pod stavkom „državljanstvo” uvijek bilo precrtano kao „-------------” a tako i na rodnom listu iz Ljubljane.

Citat sa drugog foruma: „ „Osobe rođenje u razdoblju od 1973. do raspada SFRJ, stjecale su republicko državljanstvo prema vlastitom mjestu rođenja.
” dakle dali sam ja stekao već tada to Republicko državljanstvo? iako nikad nisam živio u SLO dali je moguće da me je netko nekad izbrisao...nadam se da ne

Dragi forumasi šta mi predlazete,? dali je netko imao slično iskustvo? ako da kako je to rijesio-la?

Nadam se nekom odgovoru

Pozdrav svima u nadi da svi rijesimo svoje probleme.

Denis
 
Odgovor na temu

mrblaf

Član broj: 303389
Poruke: 112
81.93.77.*



+47 Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija14.03.2013. u 09:17 - pre 135 meseci
@Denis

Tvoje pitanje je slicno pitanju koje je raspravljeno odmah iznad - koliko je meni poznato slovencko drzavljanstvo se dobija iskljucivo na dva nacina: jedan je preko roditelja a drugi je da si u trenutku osamostaljenja 1991. godine Slovenije imao stalno prebivaliste u Sloveniji. Rodjenjem u Sloveniji sigurno ne moze da se dobije slovenacko drzavljanstvo, niti znam da i jedna drzava u svetu daje drzavljanstvo samo na osnovu rodjenja na njenom tlu ako roditelji nisu drzavljani te zemlje. Nekad davno se francusko drzavljanstvo moglo dobiti rodjenjem na tlu Francuske bez obzira na drzavljanstvo roditelja ali je to ukinuto nakon sto su se pojavile trudnice-turisti u velikom broju.
 
Odgovor na temu

maaar

Član broj: 283850
Poruke: 246



+390 Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija14.03.2013. u 09:35 - pre 135 meseci
@mrblaf

moram da te demantujem i da napisem ovde da se drzavljanstvo dobija na tlu amerike nevezano za status tvojih roditelja. ukoliko se dete rodi na tlu US, dete je po automatizmu americki drzavljanin od dana rodjenja. mala digresija.
 
Odgovor na temu

mrblaf

Član broj: 303389
Poruke: 112
81.93.77.*



+47 Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija14.03.2013. u 11:36 - pre 135 meseci
@maar

Da, u pravi si mada nije bas totalno pravolinijski dobijanje drzavljanstva, evo sta kaze Wikipedia:
http://en.wikipedia.org/wiki/U...Birth_within_the_United_States

Mislim da otpada porodjaj u prolazu kroz US za drzavljanstvo za decu, ipak je uslov je da roditelji u trenutku trazenja drzavljanstva za dete moraju da imaju neku vrstu stalnog boravka u US - at the time of birth has parents that have permanent domicile and residence in the United States. Mada i ova klauzula je malo nejasna, zanimljivo je da su mnoga deca ilegalnih imigranata dobila drzavljanstvo rodjenjem, dok njihovim roditeljima preti deportacija.

[Ovu poruku je menjao mrblaf dana 14.03.2013. u 12:48 GMT+1]
 
Odgovor na temu

maaar

Član broj: 283850
Poruke: 246



+390 Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija14.03.2013. u 13:52 - pre 135 meseci
@mrblaf
naravno da moze, jer je to upravo cini amerikom! deca su tad drzavljani amerike, a u slucaju da roditelji budu deportovani decu peruzimaju americke vlasti jer su ona njihovi drzavljani.
 
Odgovor na temu

madamov
Milan Adamov
vlasnik
Adamov Konsultacije d.o.o.
Beograd, Srbija

SuperModerator
Član broj: 21939
Poruke: 4413
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.adamov.rs


+138 Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija04.04.2013. u 10:00 - pre 134 meseci
Uslovi za dobijanje državljanstva po članu 13 se od danas pooštravaju:

•Priznaje se samo do drugog kolena
•Minimum 5 godina članstva u društvu Slovenaca


Spostovani,

vlada Republike Slovenije je spremenila pogoje, ki jih morajo prosilci izpolnjevati ob vlogi za drzavljanstvo po 13. clenu (izredna
naturalizacija). Prosimo vas, da o tem obvestite clane in druge zainteresirane


SPREMENJENI POGOJI ZA VLOGE ZA DRZAVLJANSTVO PO 13. CLENU


S 4. aprilom 2013 bodo za vlogo za sprejem v drzavljanstvo Republike Slovenije po 13. clenu priceli veljati strozji pogoji kot doslej.

Vse vloge, oddane do tega datuma, torej z datumom 3.4.2013 ali pred tem, bodo obravnavane po starih pravilih.

Dve bistveni novosti sta:

-          krog upravicencev se ozi na potomce samo do 2. kolena v ravni vrsti (dedek, babica),

-          potrebno je vsaj 5 (pet) letno aktivno clanstvo v slovenskih drustvih ali drugih organizacijah in tudi drugace aktivna vez s Slovenijo. Prosilec mora izpolnjevati OBA POGOJA.

Taksa zaenkrat ostaja ista: 354,00 EUR.

Vsem bodocim prosilcem tako priporocamo, da preverijo ali izpolnjujejo predpisana pogoja, saj bo sprejem v drzavljanstvo brez petletnega clanstva v drustvih prakticno nemogoc.

Lep pozdrav

Marko Polajzer
Pooblasceni minister
Veleposlanistvo Republike Slovenije v Beogradu

Minister plenipotentiary
Embassy of the  Republic of Slovenia Belgrade

Dositejeva 41, 11000 Beograd
T: +381 11 303 8477 • F: +381 11 328 8657 • E: [email protected]
http://beograd.veleposlanistvo.si




Promenjeni uslovi za molbe za drzavljanstvo po clanu 13.


Dana 4. aprila 2013 za molbe za drzavljanstvo Republike Slovenije po clanu 13 menjaju se uslovi.
Sve molbe, primljene do 3. 4. 2013 ili ranije, na ambasadi bice resavane po starim propisima.

-          molbu mogu predati samo osobe koje su slovenackog porekla do 2. kolena (deda, baba)
-          potrebno je biti clan slovenackog drustva ili druge organizacije najmanje 5 godina i imati jos druge dokaze o aktivnoj vezi sa Slovenijom. Potrebno je dokazati OBA uslova.

Taksa ostaje ista: 354,00 EUR

Svim buducim podnosiocima zahteva preporucujemo da provere da li ispunjavaju uslove, posto ce dobijanje drzavljanstva bez petogodisnjeg clanstva u drustvima biti nemoguc.

Lep pozdrav

Marko Polajzer
Pooblasceni minister
Veleposlanistvo Republike Slovenije v Beogradu

Minister plenipotentiary
Embassy of the  Republic of Slovenia Belgrade

Dositejeva 41, 11000 Beograd
T: +381 11 303 8477 • F: +381 11 328 8657 • E: [email protected]
http://beograd.veleposlanistvo.si

 Certified Trainer Mojave 101 macOS Support Essentials 10.14
http://www.adamov.co.rs http://milan.adamov.rs http://www.infinitum.rs
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija

Strane: << < .. 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 91444 | Odgovora: 256 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.