Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija

[es] :: Vodič za emigraciju :: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 91449 | Odgovora: 256 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bookmark
Marcus Wulffings
Lisboa

Član broj: 267887
Poruke: 95
*.static.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija10.12.2010. u 13:22 - pre 162 meseci
I ja dobih pismo iz ambasade da dođem na razgovor, tačno pet meseci posle apliciranja.
 
Odgovor na temu

amlap

Član broj: 103156
Poruke: 227
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija11.12.2010. u 08:15 - pre 162 meseci
Bookmark, srećno!
I moja ćerka je dobila državljanstvo. Zvali su je telefonom i odredili datum kad da dođe da položi zakletvu. Urađeno prošle sedmice.
Ja sam za taj završni dio na čekanju jer dokument ( iz policije) koji sam im predala u septembru nije poslat u MNZ do sredine novembra - jednostavno su ga ostavili u ladici i zaboravili na njega.
I da nisam iz MNZ dobila na kućnu adresu obavijest da "nisam dostavila taj dokument" ne bih ni znala da ga ambasada nije poslala. Mada, kako mi reče čovjek iz MNZ, kod mene je sve pozitivno riješeno, tako da očekujem poziv ovih dana - da i ja položim tu zakletvu.
 
Odgovor na temu

amlap

Član broj: 103156
Poruke: 227
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija14.12.2010. u 07:44 - pre 162 meseci
Zvali su me juče da sam dobila državljanstvo. I to je konačno riješeno. Pozdrav
 
Odgovor na temu

madamov
Milan Adamov
vlasnik
Adamov Konsultacije d.o.o.
Beograd, Srbija

SuperModerator
Član broj: 21939
Poruke: 4413
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.adamov.rs


+138 Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija14.12.2010. u 09:01 - pre 162 meseci
Čestitamo! Koliko je to onda, sve zajedno, trajalo, podseti nas?
 Certified Trainer Mojave 101 macOS Support Essentials 10.14
http://www.adamov.co.rs http://milan.adamov.rs http://www.infinitum.rs
 
Odgovor na temu

amlap

Član broj: 103156
Poruke: 227
*.810.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija15.12.2010. u 08:08 - pre 162 meseci
Pa, od marta ove godine. Ali u principu, proces traje 3-4 mjeseca kad se svi dokumenti predaju regularno i uplati istovremeno taksa. Međutim pošto su meni mutavili- ne treba ovo, ne treba ono i pošto su u ladici držali 2 mjeseca ( navodno "zaboravili" da pošalju) papir o neosuđivanosti, meni je proces trajao ovoliko koliko je trajao.

U cilju ubrzavanja procesa, svima koji su zainteresovani ovdje za dobijanje državljanstva ( po 13. članu), tačno ću da kažem što i kako sve treba.

 
Odgovor na temu

botex

Član broj: 258075
Poruke: 119
*.adsl.eunet.rs.



+4 Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija15.12.2010. u 11:17 - pre 162 meseci
cestitamo...

ja sam spremio dokumenta, sutra nosim kod sudskog tumača na prevod i predajem pre božića...

nisam jedino siguran u vezi apostila.

potvrdu iz sup-a da li prvo prevodim na slovenački ili prvo apostil pa prevodim na slovenački?? (zaista nikada to nisam radio, pa ne znam)

koliko sam čuo sam u 5.opštinskom u bgd se radi apostil?
 
Odgovor na temu

Goku7

Član broj: 139845
Poruke: 146
*.adsl-a-8.sezampro.rs.



+13 Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija15.12.2010. u 12:08 - pre 162 meseci
Potvrdu iz sup-a koju si dobio posle 10ak dana nosis u 1. opstinski sud u Beogradu (bivsi peti) koji se nalazi u Ustanickoj ulici, gde ti "udaraju" apostil pecat. Nakon toga nosis kod sudskog tumaca :)
 
Odgovor na temu

bookmark
Marcus Wulffings
Lisboa

Član broj: 267887
Poruke: 95
*.adsl.eunet.rs.



+2 Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija15.12.2010. u 14:17 - pre 162 meseci
Baš sam danas pre dva sata prebral prisegu i raspričao sa konzulom...
 
Odgovor na temu

botex

Član broj: 258075
Poruke: 119
*.adsl.eunet.rs.



+4 Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija15.12.2010. u 15:09 - pre 162 meseci
...hvala Goku7,
potvdu dobio ove nedelje, na Savskom Vencu se tacno 10 dana ceka, sutra idem po apostil!

U vezi ostalih dokumenta koja se prevode na slovenacki, da li za sve treba pecat sudskog tumaca?
Pretpostavjam za biografiju da nije potreban pecat?
Kopija pasosa da li se prevodi ili samo prilaze (overena kopija iz suda)?

 
Odgovor na temu

Goku7

Član broj: 139845
Poruke: 146
*.adsl-a-8.sezampro.rs.



+13 Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija15.12.2010. u 15:52 - pre 162 meseci
Apostil odma' dobijes, dace ti obrazac da popunis i valjda je 2000 dinara za apostil pecat.
Za biografiju nije potreban pecat, a ja sam davao izvod iz drzavljanstva na prevod kod sudskog tumaca umesto kopije pasosa.
Posto je na izvodu bio pecat, tumac je nakon prevoda stavio svoj.
 
Odgovor na temu

kroki23
bgd

Član broj: 140165
Poruke: 19
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija15.12.2010. u 19:47 - pre 162 meseci
Rodjen sam 1983. u Ljubljani (27.godina)
Ziveo do 1994., nakon toga se preselio u Srbiju, Slovenacki pricam pomalo,dosta sam zaboravio.
Otac mi je ostao tamo ima slovenacko drzavljanstvo...ovde sad ide komplikacija...
Moj otac na dan mog rodjenja je imao drzavljanstvo SFRJ srbin je i nema slovenacko poreklo ... Ne znam kada je automatski slo papire ali negde pocetkom rata 91. ja mislim,kada je slo postala nezavisna.
zbog ove stvari su me 2001. u slo.ambasadi ,tacnije konzul usmeno odbio jer moj otac iako ima slovenacko drzavljanstvo, nije slovenac i nije rodjen u slo. pa samim tim i ja nemam pravo?!
Zvao sam ih pre par godina i salterusa mi je rekla da troskovi izadju 350e, da je potrebano da budem clan kluba kao sto kazete, napisem nesto kao motivaciono pismo i biografiju.
Ali sam se plasio da me odbiju jer mi ova stvar bas nije jasna, a ne bih da bacam toliki novac.
Razmisljam i licno u slo da odem,jer mislim da ce mi tako lakse biti da sve to zavrsim, a ne preko ovih u ambasadi.
Da naveden da mi je pokojni deda imao slo papire ali je isto rodjen u srbiji i srbin je poreklom.
Zamolio bih ovim putem da mi goku u amlap pomognu,na taj nacin sto ce mi reci kako i sta prikupiti od dokumenata, ako imam iole neke sanse.
Hvala Vam

[Ovu poruku je menjao kroki23 dana 15.12.2010. u 23:02 GMT+1]
 
Odgovor na temu

amlap

Član broj: 103156
Poruke: 227
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija16.12.2010. u 07:09 - pre 162 meseci
Za botex:
Samo službeni dokumenti trebaju apostil pečat koji je OBAVEZAN. Pa meni je proces tako dugo trajao i između ostalog jer su mi u ambasadi rekli da ne treba taj pečat a poslije se ispostavilo da treba. Tu sam izgubila 2-3 mjeseca. Potvrda iz policije i apostil koji se nalazi na njoj sve prevodi sudski tumač.
Biografija je tvoj lični opis ( nije službeni ) tako da nju samo prevedi.

Što se tiče izvoda iz MKR najbolje je izvaditi međunarodne izvode jer ti ispada jeftinije nego da naše prevodiš ( barem kod nas u CG). Za njih naravno ne treba apostil jer su sami po sebi međunarodni.
Potrebna je fotokopija pasoša. Kad sam je ja predala oni su mi je u ambasadi ovjerili ( prilažeš i original) i to sam platila 11 €.
Umjesto kopije pasoša može i uvjerenje o državljanstvu koje se dobija u MUP ali njega nema na međunarodnom obrascu tako da bi ga trebalo ovjeriti apostilom i prevesti.
 
Odgovor na temu

Goku7

Član broj: 139845
Poruke: 146
*.adsl-a-8.sezampro.rs.



+13 Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija16.12.2010. u 14:35 - pre 162 meseci
Kroki, sve sto pisem ovde to je iz nekog iskustva, pre toga sam se i ja interesovao i "ucio" na forumu, bas kao ti.
Nemoj da izbegavas salterske radnike, ljubazni su, hoce da pomognu, isao sam dosta puta, na kraju i cokoladu sam odneo, nisam znao kako da im se zahvalim jer su uvek izlazili u susret.
Od pre par godina je promenjena politika prema potencijalnim drzavljanima, pa bi ti iskreno savetovao da odes u ambasadu u Beogradu (ulica Dositejeva 41) i da njih licno pitas. Preko telefona mozes isto, ali mislim da ces licno vise toga saznati. Moj slucaj je da su mi svi bili slovenci, tata odbijen za drzavljanstvo, a ja ga dobio. On je izabrao pogresno vreme da aplicira.
Tako, na osnovu toga ti savetujem da odes u ambasadu da popricas, ali ovako mi se cini da ti mozes da konkurises za drzavljanstvo. Bitno je da dokazes da imas osnovu za to, a to je da imas neke kontakte (vazno, ali ako imas facebook, nadjes par slovenaca, napises brojeve telefona, da si sa njima u vezi i sl :), da pokazes da ti je tata slovenacki drzavljanin, da si angazovan u drustvu slovenaca, tj. da si aktivan clan.
Ako ti odobre na salteru da konkurises za drzavljanstvo, na kraju kada skupis sva dokumenta imas razgovor u ambasadi. Ako ti daju pozitivno misljenje da mozes da apliciras, onda placas (250e je sada samo drzavljanstvo + za prevode i sl.). Posle toga tvoji papiri zavrse kod neke komisije u Sloveniji koji daju konacno misljenje. Ako ti je i deda imao papire, to isto kazes i dokazes u ambasadi. Bitno da ne vide da ti to zelis iz neke koristi vec da se izjasnjavas kao slovenac.
Nadam se da sam uspeo malo da pomognem. Ako treba jos nesto pitaj.
 
Odgovor na temu

botex

Član broj: 258075
Poruke: 119
*.adsl.eunet.rs.



+4 Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija16.12.2010. u 16:04 - pre 162 meseci
Amlap:

znaci moram i za drzavljastvo po apostil.
pitao sam ako hocu kopiju pasosa, ne moze samo sa podacima nego moraju sve strane da se overe.
tako da mi se cini da je lakse apostil.

u biografiji da li treba na nesto posebno obratiti paznju?
napisao sam je prema tvojim uputstvima, ali nista opsirno.
standardno o zivotu , poslu, obrazovanju..
u rublici zasto zelim slo drz..dve tri recenice, nema tu mnogo razloga da se navede
i za kontakte sam naveo rodbinu sa adresama, s obzirom da majka ima 2 brata i 2 sestre ima dosta adresa..

..da li ima neko jos neki savet, ili da predajem?
 
Odgovor na temu

kroki23
bgd

Član broj: 140165
Poruke: 19
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija16.12.2010. u 16:40 - pre 162 meseci
Sta se uglavnom navodi kao razlog za apliciranje Slovenackog drzavljanstva? Jel ima nesto posebno o cemu bi trebalo pisati u biografiji?
Pre 2 godine,maltene sa vrata ambasade mi je receno da se uclanim u Sava klub,nisam se uclanio,ali cu izgleda morati pre nego podnesem zahtev i da traje clanstvo bar godinu dana.
Botex, Goku i ekipa, mozete li mi nabrojati sta sve treba od dokumenata, izvod iz MKR, potvrda o drz./kopija pasosa, biografija, kopija slov. drzavlj. mog oca,eventualno dede,potvrda o nekaznjavanju,
potvrda o clanstvu u slovenackom klubu...jesam nesto propustio? Da, mozda izvod iz knjige vencanih mojih roditelja, koji su inace venacani u slo, hoce to znaciti?
Zavrsio sam i Visu poslovnu Slovenacku, koja je ovde imala predstavnistvo, i diploma srednje srpske skole mi je nostrifikovana na slovenacku.Verovatno bi mi i to pomoglo?
 
Odgovor na temu

amlap

Član broj: 103156
Poruke: 227
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija21.12.2010. u 07:35 - pre 162 meseci
Citat:
botex: Amlap:

znaci moram i za drzavljastvo po apostil.
pitao sam ako hocu kopiju pasosa, ne moze samo sa podacima nego moraju sve strane da se overe.
tako da mi se cini da je lakse apostil.

u biografiji da li treba na nesto posebno obratiti paznju?
napisao sam je prema tvojim uputstvima, ali nista opsirno.
standardno o zivotu , poslu, obrazovanju..
u rublici zasto zelim slo drz..dve tri recenice, nema tu mnogo razloga da se navede
i za kontakte sam naveo rodbinu sa adresama, s obzirom da majka ima 2 brata i 2 sestre ima dosta adresa..

..da li ima neko jos neki savet, ili da predajem?


Pošto treba da dokažeš čiji si trenutvo državljanin potrebna je ovjerena fotokopija pasoša ili uvjerenje o državljanstvu. Dovoljna ti je fotokopija ( novog biometrijskog pasoša), samo strane sa podacima + original na uvid. Oni će ti u ambasadi to ovjeriti. Kažem to jer ti je jeftinije nego da vadiš uvjerenje o državljanstvu sa apostilom pa da ga prevodiš.

Biografija ne treba da je predugačka, moja je bila na stranici i po.
 
Odgovor na temu

kroki23
bgd

Član broj: 140165
Poruke: 19
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija23.12.2010. u 17:06 - pre 162 meseci
Bio sam u Slovenackom klubu Sava, rekli su mi da ne mogu biti clan kluba, vec samo prijatelj,
jer mi nijedan od roditelja nije poreklom Slovenac,iako sam rodjen tamo i cale mi ima njihovo drz. :(
Tako da meni izgleda nema pomoci.
 
Odgovor na temu

amlap

Član broj: 103156
Poruke: 227
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija24.12.2010. u 09:07 - pre 162 meseci
Pa pretpostavila sam da za tebe ne važi da si učlanjen u društvo jer nisi slovenačkog porijekla. Ali nade za tebe ima samo treba poći u ambasadu i sve im ispričaj. Sada se mnogo lakše dođe do informacija nego prije nekoliko godina. Pošto si rekao da znaš donekle slovenački evo linka za Zakon o državljanstvu pa pročitaj:

http://www.uradni-list.si/1/content?id=79103 , gdje se između ostalog kaže:

41. člen

Za državljana Republike Slovenije se do dopolnjenega 36. leta lahko z izjavo opredeli tudi v Republiki Sloveniji rojena oseba, starejša od 18 let, če je eden od njenih staršev bil ob njenem rojstvu državljan Republike Slovenije, vendar so se starši kasneje sporazumeli za državljanstvo druge republike nekdanje SFRJ.

Izjava o priglasitvi iz prejšnjega odstavka se lahko vloži pri diplomatsko-konzularnem predstavništvu Republike Slovenije v tujini ali pri upravni enoti.


 
Odgovor na temu

amlap

Član broj: 103156
Poruke: 227
*.crnagora.net.



+3 Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija24.12.2010. u 09:09 - pre 162 meseci
Pa pretpostavila sam da za tebe ne važi da si učlanjen u društvo jer nisi slovenačkog porijekla. Ali nade za tebe ima samo treba poći u ambasadu i sve im ispričaj. Sada se mnogo lakše dođe do informacija nego prije nekoliko godina. Pošto si rekao da znaš donekle slovenački evo linka za Zakon o državljanstvu pa pročitaj:

http://www.uradni-list.si/1/content?id=79103 , gdje se između ostalog kaže:

41. člen

Za državljana Republike Slovenije se do dopolnjenega 36. leta lahko z izjavo opredeli tudi v Republiki Sloveniji rojena oseba, starejša od 18 let, če je eden od njenih staršev bil ob njenem rojstvu državljan Republike Slovenije, vendar so se starši kasneje sporazumeli za državljanstvo druge republike nekdanje SFRJ.

Izjava o priglasitvi iz prejšnjega odstavka se lahko vloži pri diplomatsko-konzularnem predstavništvu Republike Slovenije v tujini ali pri upravni enoti.


 
Odgovor na temu

kroki23
bgd

Član broj: 140165
Poruke: 19
217.65.192.*



Profil

icon Re: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija24.12.2010. u 12:24 - pre 162 meseci
Koliko sam razumeo ovaj clan 41, mene ovo nazalost ne kaci.
Kod mene je situacija obrnuta. Ovde se kaze da na dan mog rodjenja roditelj ima slo drz. cak i u slucaju da je kasnije uzeo drzavlj. neke druge ex yu drzave. Kod mene je slucaj da je cale dobio slo papire NAKON mog drz
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Slovenacko drzavljanstvo-pravo ili iluzija

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 91449 | Odgovora: 256 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.