Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Peglica (FIAT 126p)

elitemadzone.org :: AutoZone :: Peglica (FIAT 126p)

Strane: << < .. 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 614534 | Odgovora: 1694 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kristina990
Srbija

Član broj: 274896
Poruke: 406
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: Peglica (FIAT 126p)07.03.2014. u 07:43 - pre 123 meseci
još jednom da se nađe

"Osnovni princip podešavanja smeše je sličan za sve karburatore, bez obzira na model.
Motor mora da bude dobro zagrejan, i karburator ne sme da ledi. Zato ne treba ostaviti motor da dugo radi na leru pre štelovanja, jer se tada brzo zahladi karburator i pocne da mrzne (naročito ako je vreme hladno). Prethodno treba podesiti ler-gas.
Šraf za vazduh (uobičajen mada ne uvek tačan naziv bogatstva smeše na leru) treba polako zavrtati sve dok motor ne počne da radi neravnomerno i nemirno. Onda ga treba veoma pažljivo i sporo odvrtati sve dok se motor ne smiri. Kad rad motora postane ravnomeran i miran, ne treba dalje odvrtati šraf. Odvrtanjem šrafa dobija se bogatija smeša, a zavrtanjem siromašnija. Kasnije se mogu izvršiti manje korekcije - na primer ako se motor gasi na leru, treba malo odvrnuti šraf (npr. za 30°) pa probati."



izvučeno ono što važi za peglicu,tako je meni podesio majstor za karburatore(stariji čovek,ima par peglica i fića u dvorištu tako da je za to tata-mata)
original link http://vw-vhs-mladenovac.forum...m/t719-podesavanje-karburatora
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Peglica (FIAT 126p)07.03.2014. u 15:09 - pre 123 meseci
Ti "bubasi" blago receno nemaju pojma, ali su orni da krpe i karabudze kojesta.

Procedura stelovanja za peglicu postoji na ovom forumu, mislim da se moze procitati i u uputstvu.

OSNOVNO je, da se sraf za vazduh, odvrne za 1,5, ili do 2,5 krugova, zavisno od stanja karburatora. Stanje podrazumeva stanje kanala i otvora, da li su razlokani(cestim kupanjima u kiselinama), ili pritvoreni, nekim tvrdjim naslagama.
Da bi se tacno znala pozicija dizne, neophodno je merenje izduvnih gasova.

Drndanje dizne za SMESU, i nekakvo "smirivanje" rada nema blage veze sa mozgom, posto "miran rad" ne znaci i da je smesa idealna. Mozda je i paljenje kasnije, pa motor radi rasterecenije..

Pride, kod PEGLICE, za razliku od stare BUBE(sa uljnim, ili papirnim filterom, nakacenim na karb), VAZDUH dolazi sa blagim NATPRITISKOM, posto se "uzima" iz zone turbine za hladjenje, pa je ono navedeno "stelovanje" jos BESMISLENIJE. Uticaj turbine na protok vazduha kroz karb nije zanemarljiv, za stelovanje...nije ni "turbo", da se razumemo..

Dizna za SMESU se drzi na FIKSNOM polozaju, idealnog sagorevanja, a ler se podesava na poluzi...

Pri tome, i stanje karburatora mora da je ozbiljno dobro, stanje cilindara, obe instalacije, i za gorivo i za struju, inace je svako stelovanje UZALUDNO
 
Odgovor na temu

kristina990
Srbija

Član broj: 274896
Poruke: 406
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: Peglica (FIAT 126p)07.03.2014. u 17:39 - pre 123 meseci
meni je tako podešavao majstor za karburatore,dobro sam snimio,kasnije sam ovo pročitao,prethodno sam ja podesio palenje,ugrejao motor na radnu temperaturu,ler gas na polugi i instrumentom 850 obrt,tačno sam snimio kad je zavrnuo diznu,motor usporio on malo odvrnuo motor ubrzao i gotovo.kasnije sam gledao svećice(posle duže vožnje)boja je bila idealna!!!lepo mirno radi,lepo prima gas,grize.naravno i sa potrošnjom sam zadovoljan.
pomoću analizatora treba znati optimalne vrednosti,ali šta ako je auspuh malo bušan,ili nešto još nije idealno...sigurnije meni ovako-boja svećica mi najviše govori,potrošnja i miran rad.
najbrža dijagnostika sagorevanja je pregled svećice odabere se tačno propisana svečica i nakon desetak minuta vožnje na radnoj temperaturi (zimi duže)cca 15ak kilometara ugasi se auto,sačeka da se ohladi i odvrne svećica
evo slika
skrolujte na dole slike su pri kraju

http://vw.zenseeker.net/Ignition-SparkPlugs.htm
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Peglica (FIAT 126p)07.03.2014. u 21:23 - pre 123 meseci
Nema veze ako je auspuh busan, kod peglice je sve jako blizu.

Ja sam otprilike podesavao na 1,5 okreta, od blagog zatezanja dizne, i imao sam korekciju manje od 1/4 kruga, pri merenju izduvnih gasova, za minimum COx

Desava se upravo kako je opisano da se desava, pri okretanju dizne, svecice mogu biti malo losije, odnosno nalik na dobre, ali nece biti odlicne.

Problem je sto je regulacija, na slepo, strasno nelinearna, svako podizanje obrtaja, menja kolicinu vazduha i nacin rada motora, zavisnijeg od tog vazduha, nego stelovanja dizne.
Pogotovo sto za ocenu dobrote rada, treba sacekati desetak sekundi da se venturi sistem stabilizuje, a svecice da izmene boju, odnosno predju u rezim samociscenja.

Zbog toga je "vazdusna" peglica nezgodna, ti imas BIS, a ona se steluje skoro kao Yugo
 
Odgovor na temu

kristina990
Srbija

Član broj: 274896
Poruke: 406
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: Peglica (FIAT 126p)07.03.2014. u 21:57 - pre 123 meseci
šta govori minimum CO-da je...šta-
jel se kod siromašnije smeše smanjuje CO?
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Peglica (FIAT 126p)08.03.2014. u 12:58 - pre 123 meseci
Imas dijagram, naravno Toyota opismenjava plebs, a oni drugi(:)) zaglupljuju..:)
http://www.autoshop101.com/forms/h56.pdf

Posto je idealno za motor da radi "malo bogatije"(12,1-13,1:1) od stehiometrijskog odnosa(14,7:1), treba posmatrati CO2(moze i CO), posto je dioksid na maksimumu stehiometrije, znaci od siromasne smese, dodavati do max dioksida, pa di trenutka kada se malo smanji, pema bogatijoj smesi. Ili da CO krene da raste...

Da kiseonik pridje minimumu..

Pa sad uporedi OVAKVO podesavanje, sa podesavanjem "na sluh"...tragikomicno..

I jednom se odredi pozicija dizne, da li je jedan i 3/4 obrta od pocetka, ili 2 okreta, i nadalje se sraf dizne za smesu postavlja na ISTU poziciju, za doticni karburator, dokle god je u pristojnom stanju..Greska ce biti minimalna, ali usteda u potrosnji ozbiljna...i ostale ustede na glavobolji, stanje cilindara, svecica, samopaljenja, nagorevanja ventila...
 
Odgovor na temu

Likvidator
DBphotography

Član broj: 321637
Poruke: 9
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Peglica (FIAT 126p)11.03.2014. u 08:08 - pre 123 meseci
Da, slazem se da nema leba od tog na sluh podesavanja. Videcu da nabavim CO2 uredjaj za merenje pa cu odraditi sve lepo kako valja. Hvala na savetima i predlozima.

Merio sam malo vise potrosnju, krece se od 7.2 do 9l na 100km gradske voznje. Zavisi od koliko ljudi potrpam u peglu do koliko ostro cu da je vozim. Primetio sam i da izbijaju varnice na kablovima za svecice, tako da je to sledece sto ce se menjati. Polako ali sigurno dovodim peglu u neko normalno stanje, kakva je bila kada smo je uzeli i kakva je sada je ogromna razlika.


Inace, uradili smo zvucnu izolaciju na pegli, sve od zadnjeg sedista pa preko celog poda, lepo je legao tepih posle i uopste nije tesno kao sto sam milsio da ce biti. Rezultat je 40% tisa voznja. Motor se cuje lepo i priguseno, muzika se moze slusati fino bez da se pojacava.

Muziku smo resili tako sto smo napravili policu za zvucnike koju smo montirali nazad. Evo i par slika, pa ako se neko resi ubacivati zvucnike mozda posluzi kao ideja. Inace na zvucnicima je montirano i malo pojacalo od 2x40W radi kvaliteta zvuka. Pozadi su dva zvucnika od po 40W i napred je jedan visokotonac u fabrickoj lokaciji za zvucnik. Imam neki trip, da je sredim da izgleda fabricki skroz, da ne budzim mnogo gluposti, ali da bude fina i komforna za voznju.

Evo linkova ka nekim slikama.

Policu smo presvukli nekim plis materijalom

https://www.dropbox.com/s/s6j6...o01y/2014-03-04%2002.26.40.jpg

Bez zadnjeg sedista

https://www.dropbox.com/s/7iqj...r744/2014-03-04%2002.27.20.jpg

Da pitam, onaj gornji sraf *ler dizna* koja je veoma osetljiva, koliko mora da bude zavrnuta-odvrnuta ? I da li od nje zavisi potrosnja goriva ? Kako se ona steluje ?
Unapred hvala
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Peglica (FIAT 126p)11.03.2014. u 10:32 - pre 123 meseci
Ne mora se nabavljati ni analizator COx, ni bilo sta, na svakom ozbiljnijem tehnickom pregledu postoji sprava sa merenjem nekoliko produkata sagorevanja, pa uz dogovor, neki baksis, moze se obaviti testiiranje, koje je potrebno jednom u nekoliko godina, zavisno kojom brzinom se raubuje karburator..

Nakon zapamcenih vrednosti, i zapamcenog broja zavoja srafa, moze se prakticno "na slepo" odrediti dobra smesa na konkretnom karburatoru i motoru.

Nakon toga, svako variranje sastava izduva, zavisice od drugih parametara, ucesnika u "sagorevanju", od pumpe za ggorivo, filtera za vazduh do svecice...
 
Odgovor na temu

kristina990
Srbija

Član broj: 274896
Poruke: 406
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: Peglica (FIAT 126p)12.03.2014. u 15:41 - pre 123 meseci
Citat:
Likvidator:


Merio sam malo vise potrosnju, krece se od 7.2 do 9l na 100km gradske voznje.

da te niko ne laže to je sasvim ok,9 lit na kratkim relacijama 2-3 km sa pothlađenim motorom je ok,ali na otvorenom putu,putovanja tipa 50 km i više treba da ne bude više od 5.
 
Odgovor na temu

peki_92
Sremski mihaljevci

Član broj: 304994
Poruke: 185
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Peglica (FIAT 126p)13.03.2014. u 17:05 - pre 123 meseci
kako najlakse izbiksnovati trap na pegli i koliko traje ta operacija?
LAV
 
Odgovor na temu

pgl

Član broj: 322115
Poruke: 3
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Peglica (FIAT 126p)19.03.2014. u 18:47 - pre 122 meseci
pozdrav ljudi novi sam ovdje a registrirao sam se zbog problema sa, pogađate čim, peglicom.
89 godište 650ccm zračno hlađenje.inače je ok autić imamo ga već 15 godina i nikad nije bilo ništa ozbiljnije uvijek neke nebuloze od kvarova ali je do sad uvijek bio tu moj djed pokojni koji je bio kapo i koji je znao to radit zatvorenih očiju.ja kao njegov unuk se trudim sve popravit ali uz svaku volju i učeć uz njega nemam dovoljno znanja i iskustva za sve napravit kako spada.no da napišem u čemu je stvar
naime jako teško pali u zadnje vrijeme.i ne samo to nego radi i kad odemo par metara u rikverc ili naprijed i kad se stane se ugasi.probao sam podignut minimum ali nije bilo popravka.mama ju je vozila neki dan i u prvoj i drugoj jedva ide i poskakuje iako se gas drži ko da ga se isključuje i uključuje a kad je prebacila u 3. i 4. brzinu nije bilo problema.i čim pusti gas ona se gasi i pogasi.a uz to vidio sam da mi je ispod karburatora na onom limu (oklopu) ods motora mokro.benzin se je izlio van pretpostavljam od karburatora samo ne znam kuda.nisam imao vremena da provjerim.
čitao sam neke druge forume ali nisam nigdje našao konkretni odgovor što bi joj moglo bit.ljudi kažu od ključa pa do svijećica i bobine u što bi možda po ponašanju uzeo u obzir ali me vuče taj benzin oko karburatora.

pa evo molim vas za pomoć ako tko zna što bi konkretno moglo bit i da li se je tko susreo sa ovakvim problemom :)
usput ima 88 900 km a kompresije još ima dovoljno
 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Peglica (FIAT 126p)19.03.2014. u 22:25 - pre 122 meseci

Najverovatnije ti je "prelio" karburator, i plovak je zaglavljen. Mada, je vrlo vazno da utvrdis odakle toliko vlazi. Mozda vlazi na spoju creva benzinske pumpe i karburatora. Ako je tu suv, onda je ovo sto sam ti napisao. Nema druge, nego da odes do majstora, najbolje u najblizi karburator servis, ako jos ima koga koji hoce da se s tim bakce, jer veujem da su problem delovi koji oni najverovatnije nemaju (pa zato najcesce i nece da rade). Pa onda ti to moras da nabavis, mozda najboolje niki stari polovan (al da bude ispravan),
 
Odgovor na temu

pgl

Član broj: 322115
Poruke: 3
*.cust.tele2.hr.



Profil

icon Re: Peglica (FIAT 126p)20.03.2014. u 07:09 - pre 122 meseci
Ok.sumnjao sam da je tako nešto.hvala na pomoći.imam doma kompletni.motor i getribu tako da ako što bude i falilo mogu sa njega uzet. U svakom slučaju napišem što je bilo na kraju
 
Odgovor na temu

kristina990
Srbija

Član broj: 274896
Poruke: 406
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: Peglica (FIAT 126p)20.03.2014. u 18:19 - pre 122 meseci
proveri creva dovoda goriva,od starosti znaju da ispucaju,vreme je za zamenu komplet, ipak je dosta vremena prošlo,i ako nije to creva nisu skupa i izbeći ćeš da zbog toga nede stane na putu, majstori će ti pola pegle promeniti dok ne otkriju šta je zapravo-znači prvo komplet creva od rezervara do karburatora,pa onda dalje...
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ipb.ac.rs.



+5251 Profil

icon Re: Peglica (FIAT 126p)24.03.2014. u 11:31 - pre 122 meseci
Citat:
peki_92:
kako najlakse izbiksnovati trap na pegli i koliko traje ta operacija?



Ne bi bilo loze da se obratis nekoj radionici za tu akciju. Majstori najcesce skinu glavcinu("kingpin" u ovom slucaju), izbace ofucanu osovinu i ubace novu, sklepaju i zatvore, sve onako strokavo, posto ionako ne treba da traje predugo.

Trebalo bi sve rasturiti, ocistiti od prljavstine, leziste osovine rajbovati i procistiti od korozije, ako treba ubaciti caure, zatim ubaciti novu osovinu..po proceduri, pdmazivanjem sa Mos2 mastima(nikako "grafitnim"), ako vec sama peglica nema mazalicu na poklopcu.
Ili se moze ugraditi mazalica, busenjem rupe i urezivanjem navoje, pa se moze periodicno podmazivati.

Uglavnom je posao za dobrog i korektnog(ne kao covek, vec korektnog u postovanju procedura za odredjene sklopove) majstora, ili majstora samovca, koji mora da ima pristup neki specijalnim alatima..

Poprecno leziste se slicno montira, ne bi bilo lose da se ima presa ili velike mengele..
Uglavnom, nakon sklapanja, ne sme da ima netipicnog lufta(van zona okretanja), i treba izuzetno lako da se krece u lezistima.
 
Odgovor na temu

pgl

Član broj: 322115
Poruke: 3
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Peglica (FIAT 126p)26.03.2014. u 16:45 - pre 122 meseci
Rastavio sam karburator tj. skinuo plovak i primjetio sam da je pun goriva. Nigdje ne pušta i sad ne znam što napraviti dalje. Imate li kakvu ideju ili savjet. Jer koliko ja znam plovak mora biti prazan. Zar ne????
 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Peglica (FIAT 126p)26.03.2014. u 17:55 - pre 122 meseci

Plovak ti je negde busan i napunio se gorivom. Moras ga isprazniti, naci gde je busan i tankim slojem to mesto prelemiti kalajem.Zato si i imao one probleme, jer plovak se nije dizao i zatvarao iglicasti ventil, vec se karb. stalno prepunjavao gorivom.
 
Odgovor na temu

Yvan
Kragujevac

Član broj: 38663
Poruke: 134
*.ptt.rs.



+1 Profil

icon Re: Peglica (FIAT 126p)26.03.2014. u 20:03 - pre 122 meseci
Citat:
pgl:
Rastavio sam karburator tj. skinuo plovak i primjetio sam da je pun goriva. Nigdje ne pušta i sad ne znam što napraviti dalje. Imate li kakvu ideju ili savjet. Jer koliko ja znam plovak mora biti prazan. Zar ne????

Ja sam u tvom slučaju uzeo fen, i lagano grejao plovak uz okretanje istog. U jednom trenutku se pojavio tanak mlazić goriva - tu je bila majušna rupica. Okreneš suprotno da se ohladi, pa opet na fen, i u prvobitni položaj da iscuri benzin. I tako dok se ne isprazni. Onda lepo zaletuješ rupicu, i rešena stvar. :-)

Pretpostavljam da je mogao benzin da se upali pa da dobijem mini bacač plamena, ili da se desi neki KABOOOMMM! Zato vodi računa, stavi masku na oči / lice. I ovo radiš na sopstvenu ogovornost.

Druga solucija je da kupiš nov plovak i lepo ga ubaciš umesto bušnog. :-)
 
Odgovor na temu

kristina990
Srbija

Član broj: 274896
Poruke: 406
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: Peglica (FIAT 126p)27.03.2014. u 10:58 - pre 122 meseci
novi plovak imaš kod glavaševića avala online prodavnica,nazovi....
 
Odgovor na temu

peki_92
Sremski mihaljevci

Član broj: 304994
Poruke: 185
*.mts.telekom.rs.



Profil

icon Re: Peglica (FIAT 126p)10.04.2014. u 02:27 - pre 122 meseci
jel u cestim slucajevima ide rajbovanje? I jel se stavlljaju mesingane caure ako se rajbuje u toj meri da mora da se prave caure? Cudi me da ne postoje... U GSP-u sam tako da imam pristup svim alatima koje poseduje garaza...
LAV
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Peglica (FIAT 126p)

Strane: << < .. 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 614534 | Odgovora: 1694 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.