Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pomoć oko izbora DSLR aparata

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Pomoć oko izbora DSLR aparata

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 32576 | Odgovora: 142 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

deks007

Član broj: 49277
Poruke: 1360



+42 Profil

icon Re: Pomoć oko izbora DSLR aparata02.11.2011. u 00:55 - pre 151 meseci
Otvorio sam temu ali niko nista pa da pokusam ovde , interesuju me misljenja ako bude prilike za odlazak do Madjarske
- vazan detalj je da bih ga koristio i za video
- u buducnosti plan da se kupi kamera ( mozda Panasonic AG-AF 101E)
Aparati Canon 60D ili Canon 600D ili Panasonic GH2 ( za koji kazu da ja video extra) , a koji nije bas zastuplje u krugovima ljudi koji se bave fotografijom . Pozdrav !
Zene cesto pitaju dali su inteligentni muskarci bolji muzevi . Inteligentni muskarci se uopste nezene !
http://www.youtube.com/watch?v=3n1HbrYNq30
 
Odgovor na temu

Baluban_S
Stevan Baluban
Beocin

Član broj: 65585
Poruke: 172
*.mynsn.net.



+7 Profil

icon Re: Pomoć oko izbora DSLR aparata02.11.2011. u 19:52 - pre 151 meseci
za borovnica91
U aprilu ove godine kupio sam HS20EXR. Kad sam ga ukljucio i napravio par snimaka u Auto modu, bio sam veoma razocaran. Probao sam scenske modove, kojih ima puno, i nisam bio puno zadovoljniji jer u njima nista bitno ne moze da se podesi. Ranije sam koristio Fuji S9100/9600 koji je pravio vise nego solidne fotke, a ove nove su bile losije. Onda sam uzeo uputstvo i za pocetak ga procitao. Aparat sam jednostavno zauvek prebacio u neki od manje vise manuelnih modova (A/S/P...) i bio sam veoma iznenadjen koliko su fotografije bile bolje. Takodje se otvorila mogucnost da se podesi bukvalno svasta. Na primer: dinamicki opseg, simulacija 5 vrsta filma, intenzitet boje, ton slike, ostrina, smanjenje suma ... Posebno sam bio zadovoljan EXR modom koji u sustini umesto 16 pravi slike u 8 Mpix ali je sum na visim ISO vrednostima bar duplo manji nego bez EXR. Za fotkanje na suncu u EXR modu moze da se podesi da dinamicki opseg bude mnogo veci (100%, 200% ,400, 800 i 1600) sto pomaze da se bolje prikazu predmeti u senkama, a i nebo mnogo bolje ispadne. Zalasci sunca, pa sada su mi mnogo bolji nego ranije. Sto se tice makro moda njega najvise i koristim jer se bavim Gljivarenjem i fotografisanjem Gljiva. Ukoliko je lose svetlo koristim EXR i 8 Mpix, i veoma sam zadovoljan. Posto HS20EXR ima na objektivu navoj (58mm isto kao Fuji 9100/9600) probao sam i CloseUP 10x dodatak za makro. U prilogu ti je slika gljive cija je visina manja od 1 cm napravljena sa njim kao i jedna visine oko 10 cm (Biserka) normalno snimljena u makro rezimu bez dodatnog objektiva. Stavio sam tu jos jednu panoramu Ohrida napravljenu direktno iz aparata, tako sto sam pritisnuo tipku i jednostavno ga pomerio okolo. Za pravljenje slicnih panorama ranije sam morao da se bas potrudim, da napravim vise fotki, da ih spajam, da pazim da se blenda ne promeni ...
Objektiv sa velikim rasponom se pokazao kao veoma koristan i upotrebljiv. Potrebe za nekim velikim crop-om i nema jer sve resis pomocu objektiva. Kasnije je potrebno mozda samo malo izrezivanje, da bi se izbegao neki nezeljeni predmet u kadru, i to je to. Stabilizacija radi za toliki zum sasvim ok.
Posle 6 meseci koriscenja fotoaparata mislim a su njegove najvece prednosti manuelni modovi i mogucnost da se podesi svasta. Ukoliko zelis samo da kupis fotoaparat i da ga namestis na neku scenu, ili auto mod i da ti slike budu super, zaboravi HS20 jer on nije za to. Da bi sa HS20 napravila dobe fotke moras koristiti modove A/S/P i EXR . Naravno i fotografije ce biti za tu klasu aparata odlicne. Da li to moze i bolje? Pa moze ali za mnogo vise para. Pitanje je u stvari sta je dovoljno dobro za tebe? U prilogi imas par fotografija koje sam smanjio da bi ih mogao okaciti. Ukoliko zelis da ih dobijes u punoj rezoluciji poslacu ti ih meilom pa sama proceni da li je to dovoljno dobro za tebe.



Baluban S.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

borovnica91
student
beograd, srbija

Član broj: 292943
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Pomoć oko izbora DSLR aparata02.11.2011. u 22:56 - pre 151 meseci
pre svega moram da te pitam, sta su EXR i A/S/P modovi?
takodje, sta je CloseUP 10x dodatak za makro?
ove slike koje si postavio su dovoljno dobre. samo je pravo pitanje, koliko znanje mi je potrebno da bih mogla da ih napravim? mogu li to da naucim sama ili moram na kurseve itd...?
hvala na odgovoru! :)
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Pomoć oko izbora DSLR aparata03.11.2011. u 00:09 - pre 151 meseci
Citat:
borovnica91: koliko znanje mi je potrebno da bih mogla da ih napravim? mogu li to da naucim sama ili moram na kurseve itd...?


Ne moras na kurseve ako pronadjes nekakvog zgodnog ucitelja.
 
Odgovor na temu

Baluban_S
Stevan Baluban
Beocin

Član broj: 65585
Poruke: 172
*.mynsn.net.



+7 Profil

icon Re: Pomoć oko izbora DSLR aparata03.11.2011. u 08:21 - pre 151 meseci
Pa netreba ti neko posebno (akademsko) znanje da bi sa vecinom fotoaparata pravila dobre fotke. Potrebna je samo sklonost ka eksperimentisanju, i moras malo citati kako uputstvo za fotoaparat tako i jos ponesto sa interneta. I svakako, barem meni, za svaki fotoaparat treba da prodje neko vreme da ga potpuno skontam. Obicno mi treba mesec, dva jer se fotografijom bavim amaterski, najcesce vikendom.
.....
APERITURE PRIORITY MODE - PRIORITET BLENDE
Prioritet blende je mod koji nam omogućava da sami odabiremo otvor blende u dostupnom rasponu a na temelju našeg odabira fotoaparat određuje vrijeme ekspozicije da bi se dobila korektna ekspozicija. Ovaj mod nam koristi da bi imali veću kontrolu nad dubinskom oštrinom te tako postigli nama željeni efekt na fotografiji.
SHUTER PRIORITY MODE - PRIORITET ZATVARAČA
Prioritet zatvarača je mod koji nam omogućava odabir vremena ekspozicije u dostupnom rasponu a na temelju našeg odabira fotoaparat određuje otvor blende da bi se dobila korektno eksponirana fotografija. Ovaj mod ima velike prednosti kod fotografiranja brzih objekata ili ako želimo namjerno postići duža vremena ekspozicije.
....

Sto se tice CloseUP dodataka za macro procitaj na sledecim linkovima . Samo efekat koji je tamo prikazan je za profi aparate. Na HS20 efekat je manji ali ipak i te kako vidljiv. Ja imam oba kompleta. Koristim dva dodatka +4 i +10. Ako linkove iseku ukucaj u pretrazivac emolux-cosmos-digital-macro-filter-10-58mm-655, kao i emolux-cosmos-close-up-set-filtera-1-2-4-58mm-649.

http://www.fotodiskont.rs/test...-macro-filter-10-58mm-655.html
http://www.fotodiskont.rs/test...et-filtera-1-2-4-58mm-649.html

O fotoaparatu sasvim dovoljno imas i na sajtu proizvodjaca
http://www.fujifilm.com/produc...tal_cameras/s/finepix_hs20exr/

Mozda je najbolje da skines uputstvo za fotoaparat i da ga procitas.
http://pcfoto.biz/digitalnifot...igitalne-fotoaparate-i-kamere/

Imas i razne tutorijale o teoriji na internetu, a i na ovom sajtu pa procitaj nesto.

p.s. Ako se bilo koji od ovih linkova shvati kao reklama unapred se izvinjavam jer mi to nije namera i ne preferiram ni jednog dobavljaca opreme. Ako neki link bude ukonjen pronadji ih sama na internetu.





Baluban S.
 
Odgovor na temu

borovnica91
student
beograd, srbija

Član broj: 292943
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Pomoć oko izbora DSLR aparata03.11.2011. u 11:02 - pre 150 meseci
sad opet ja sa glupim pitanjima.
'Ukoliko zelis samo da kupis fotoaparat i da ga namestis na neku scenu, ili auto mod i da ti slike budu super, zaboravi HS20 jer on nije za to. Da bi sa HS20 napravila dobe fotke moras koristiti modove A/S/P i EXR' - jel se to lako podesava na aparatu, i jel ne mora biti u njegovom nazivu?
da, svidjaju mi se ovi dodaci, a (koliko sam videla) nisu skupi. postoje li jos neki dodaci, za pristojne pare, koji mi mogu koristiti?
hvala za linkove!



[Ovu poruku je menjao borovnica91 dana 03.11.2011. u 12:35 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Baluban_S
Stevan Baluban
Beocin

Član broj: 65585
Poruke: 172
*.mynsn.net.



+7 Profil

icon Re: Pomoć oko izbora DSLR aparata03.11.2011. u 18:51 - pre 150 meseci
Pa podesava se izuzetno lako jer je taj aparat i pravljen za to. Sa leve strane displeja ima pet tipki za brza podesavanja ISO vrednosti (100-12200 ali je upotrebljivo do ISO800 ili najvise 1600), AE automatska expozicija, AF rezim (centar, vise, oblast i sa pracenjem objekta), Fokusiranje (manuelno,automatski kontinuirano) i WB balans bele boje. Na tockicu se prebacuju scenski modovi, panorama, M,A/S/P, EXR i slicno. Postoji poseban tockic kojim se biraju opcije okretanjem sto je mnogo brze nego a stiskas dugne za izbor. Ono sto sam takodje za stalno ukljucio je i elektronski nivo koji pokazuje da li je aparat prilikom fotkanja u horizontali. Postoji linija horizontale i jos jedna linija koja se pomera. Kada se poklope linija pozeleni i tada je aparat postavljen kako treba. Mozes prikazivati na ekranu prilikom slikanja dosta informacija. Makro, blic, tajmer i dodatno snimanje u RAW se ukljcuje samo na jednu tipku na dugmetu za izbor. Ja licno sam veoma zadovoljan sa brzinom i mogucnostima podesavanja aparata. Uostalom skini uputstvo to ti sve tamo pise.
Baluban S.
 
Odgovor na temu

borovnica91
student
beograd, srbija

Član broj: 292943
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Pomoć oko izbora DSLR aparata04.11.2011. u 18:22 - pre 150 meseci
a koje iso vrednosti mi preporucujes da koristim (kad je lose svetlo, kad je dobro...)? cula sam da prevelike vrednosti mogu da pogorsaju kvalitet slike.
hocu, skinucu uputsvo, (tj vec sam ga skinula i malo prelistala). al ne znaci mi bas da citam u prazno. moram da kupim aparat.
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Pomoć oko izbora DSLR aparata04.11.2011. u 21:13 - pre 150 meseci
Ja mislim da bi tebi bolje cucnuo aparat poput Sonya HX9V.

Ne moras da razmisljas. Samo skljocas, a slike ko bombone.

Kada zavrsis fotkanje, aparat vratis u novcanik.
 
Odgovor na temu

borovnica91
student
beograd, srbija

Član broj: 292943
Poruke: 10
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Pomoć oko izbora DSLR aparata04.11.2011. u 22:52 - pre 150 meseci
da, kapirala sam da cete mi predloziti neki jednostavniji, posto je vise nego ocigledno da nemam pojma o fotkanju niti o aparatima, ali ja cu se truditi, i na kraju krajeva, stvarno zelim da naucim da fotkam a da to nije samo 'skljoc'. to ipak ume svaka 'budala'. ja bih da znam vise. ;)
nadam se da cu sutra, kao arhitekta, imati para da kupim neki bolji od ovog. za sada, ovaj je skroz ok.

hvala vam na pomoci, idem sutra da ga kupim! :)
 
Odgovor na temu

zaricmica

Član broj: 184606
Poruke: 84
*.adsl-a-8.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Pomoć oko izbora DSLR aparata17.12.2011. u 12:23 - pre 149 meseci
Cao ljudi. Eto mene opet. Nazalost nisam jos kupio aparat, jer nisam bio u Srbiji, ali sam nasao Canon 5D. Koliko sam cuo aparat je odlican. Moze li neki savet od strucnjaka?
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.



+1342 Profil

icon Re: Pomoć oko izbora DSLR aparata17.12.2011. u 12:48 - pre 149 meseci
Pojasni kakav savet želiš.

Što se tiče Canona 5D, on je odličan aparat, ali nije za svakoga.

Polovnih ima dosta na prodaju, ali je upitno u kakvom su stanju, jer je to aparat koji se ne kupuje da bi stajao u vitrini.
 
Odgovor na temu

zaricmica

Član broj: 184606
Poruke: 84
*.adsl-a-8.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Pomoć oko izbora DSLR aparata17.12.2011. u 13:55 - pre 149 meseci
Ovaj sto uzimam ce da proveri moj kolega, koji inace ima isti takav, pa zna u kakvom stanju treba biti aparat. Inace ovaj je ispucao 40k,i kosta 600 eura.

Treba mi savet po pitanju kvaliteta samog aparata. Kako se pokazao i slicno.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.



+1342 Profil

icon Re: Pomoć oko izbora DSLR aparata17.12.2011. u 14:03 - pre 149 meseci
Canon 5D je legenda, prvi full-frame aparat za narodne mase, aparat koji daje i dan danas neprevaziđenu definiciju slike po pikselu (niti će ona ikada biti prevaziđena).

Kako se u praksi pokazao možeš da vidiš na testu rađenom još pre više od 5 godina:

Visoka DSLR klasa: Canon EOS 5 D i pet vrhunskih objektiva - veliki test

 
Odgovor na temu

zaricmica

Član broj: 184606
Poruke: 84
*.adsl-a-8.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Pomoć oko izbora DSLR aparata17.12.2011. u 14:39 - pre 149 meseci
Ee to je mene zanimalo.

Msm ja sam amater, ali hocu da kupim neko dobro telo. Jer sve se da nauciti.

Pa se nadam i da cu nauciti da slikam :) a dok ne naucim neko srednje staklo i napolje da se radi :D

inace nece da mi prikaze slike sa testa. Da li je samo do mog racunara ili je inace tako??

[Ovu poruku je menjao zaricmica dana 17.12.2011. u 16:20 GMT+1]
 
Odgovor na temu

zaricmica

Član broj: 184606
Poruke: 84
*.adsl-a-8.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Pomoć oko izbora DSLR aparata17.12.2011. u 15:26 - pre 149 meseci
Eee provalio sam sta je problem. Linkovi sa slikama su na starom co.yu sajtu. Ako se promeni u .rs onda je OK.
 
Odgovor na temu

zaricmica

Član broj: 184606
Poruke: 84
41.95.11.*



Profil

icon Re: Pomoć oko izbora DSLR aparata22.12.2011. u 21:31 - pre 149 meseci
Uzeta petarda samo telo.

E sad sta od objektiva uzeti?
 
Odgovor na temu

zaricmica

Član broj: 184606
Poruke: 84
*.adsl-a-8.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Pomoć oko izbora DSLR aparata29.12.2011. u 21:12 - pre 149 meseci
Uzeo sam tamron 18-200. Videcemo kako ce se pokazati.

Uzeo sam samo jer je jeftin i pokriva mi veci opseg. Pa cemo videti sta ce biti.
 
Odgovor na temu

BiiigMuzzy
Beograd

Član broj: 98691
Poruke: 333
95.180.11.*



+19 Profil

icon Re: Pomoć oko izbora DSLR aparata29.12.2011. u 21:22 - pre 149 meseci
Nece nista biti. To nije objektiv za FF.

Pozdrav!
 
Odgovor na temu

zaricmica

Član broj: 184606
Poruke: 84
*.adsl-a-8.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Pomoć oko izbora DSLR aparata29.12.2011. u 22:01 - pre 149 meseci
Nesto mora da bude :)

Kako se to pokazuje na aparatu? Lose slike? Nema slika?? :D
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Pomoć oko izbora DSLR aparata

Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 32576 | Odgovora: 142 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.