Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

RNIDS i njegov rad

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Registar Nacionalnog ID :: RNIDS i njegov rad

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 15993 | Odgovora: 62 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

torbica
Zoran Torbica
community manager
Vracar, Beograd

Član broj: 187
Poruke: 1780
*.cri.co.yu.

ICQ: 36726092
Sajt: www.aikstednja.rs


+1 Profil

icon Re: RNIDS i njegov rad27.04.2009. u 10:21 - pre 182 meseci
Beri,

radi se o tome sto je amaterski organizovan posao, momci su radili softver da bi diplomirali... pa sad hoce da se naplate...
i naravno da kosta...
sto se freda tice...podrzava i domene treceg nivoa, pogledaj dokumentaciju, jako je lepo orgenizovana


Citat:
Gost: Koliko programer sati bi kostala tranzicija na novi softver? Pod tranzicijom se ne podrazumeva samo export/import podataka iz starog sistema u novi, vec i testiranje sa svih 35 OR, rad u paraleli, migracija i na kraju opet sastavljanje dokumentacije, odnosno "projekta izvedenog stanja". Cak i laiku je jasno da je takav projekat priilicno skup, ali je verovatno neizbezan ako se zeli dugorocno stabilno resenje.

A pitanje kasnije nadgradnje i tehnicke podrske postoji i u novom softveru. Ne postoji softver koji sam sebe razvija i odrzava. To sto je fred besplatan je jedna stvar, ali njegova lokalna prepravka (customization) da radi u RNIDS ce ipak zahtevati dodatne napore. Recimo, .cz je jedan jedini, kod nas postoje i .co.rs, .org.rs, .edu.rs ... Pa onda, jednog dana ce se, na primer, pojaviti cirilicni IDN ... E.164 ... licnjaci sa e-potpisom ... Svako ce imati poneku ideju, sve to treba implementirati, testirati, pisati dokumentaciju, intervenisati kada ne radi ...

Tih 300 sati je, prema tome, neizbezno da bi se ustanovilo da li je postojeci softver stabilan i prosirljiv na duze staze ili ne. Istina, direktor bi mogao tu da se malo pogadja i proba da obori tu cenu, ali ako ne plati na mostu platice na cupriji.

Jer pre ili kasnije, nekome ce pasti na pamet da RNIDS mora da prodje ISO 9000 sertifikaciju i tada ce cela prica o sotveru postati showstopper.

Mislite malo i o tome ...

www.aikstednja.rs mesec stednje 2010/ www.snajper.rs servis za media planiranje na Internetu
 
Odgovor na temu

Zoran Perovic
GM/CEO SOX
Beograd

Član broj: 220857
Poruke: 14
89.216.27.*

Sajt: www.SOX.rs


Profil

icon Re: RNIDS i njegov rad27.04.2009. u 11:51 - pre 182 meseci
Poštovane kolege,

Verujem da je korisno za sve da se i ja kao direktor RNIDS, doduše u odlasku, uključim malo u diskusiju.

Prilikom dolaska u RNIDS bio sam dobro upoznat sa SVIM izazovima sa kojima se RNIDS suočava i na moje veliko zadovoljstvo shvatio sam da izazovi uopšte nisu nepremostivi, da je organizacija stabilna, a da prostora za unapređenje ima kao i u svim drugim organizacijama

Smatram da je za ova 3 meseca koliko sam proveo u RNIDS-u urađeno dosta, a pomalo mi je žao što nismo stigli o svemu tome da obavestimo javnost, ali pokušaću da taksativno navedem ključne aspekte.

1. RNIDS je izuzetno savremeno koncipiran fond, koji velikim delom zavisi od javnosti i toj istoj javnosti odgovara za svoje postupke.

2. RNIDS tehnološki funkcioniše stabilno, a eventualni problemi su detaljno analizirani i jedan po jedan se rešavaju. Nemamo svi isto mišljenje koliko redundantno i pouzdano tehnološko rešenje treba da bude i pre svega koliko para treba potrošiti na povećanje pouzdanosti, ali sam izuzetno zadovoljan što smo kvalitetno i sveobuhvatno diskutovali o opcijama i približili svoje stavove, kao i definisali rokove za relaizaciju pojedinih faza. O ovome mogu da posluže i javno objavljeni zapisnici sa sednica UO i Skupštine, za one koji imaju strpljenja i interesovanja da ih čitaju.

3. Ja lično sam akcenat mojih aktivnosti stavio na sagledavanje svih elemenata funkcionisanja RNIDS i njihovo kvantifikovanje prihodima i rashodima, kao i uobličavanja plana aktivnosti i finansijskog plana, kao krova (hvala Feničanima za model kvantifikovanja). Kao rezultat imamo dosta detaljno razrađen 1-o godišnji plan aktivnosti i grubi 5-o godišnji plan koji tek treba da prođe prizmu Skupštine.

4. Obzirom da dolazim iz sveta biznisa (a tamo se nažalost i prerano vraćam) veliki sam pristalica profesionalizacije aktivnosti, kako po pitanju podrške registrima ili registrantima, tako i po pitanju profesionalizacije poslovnih odnosa sa dobavljačima dobara i usluga, otelotvoreno u novom pravilniku koji ćemo u najskorije vreme objaviti na www.rnids.rs.

5. Veoma sam pomno pratio sve diskusuje na verovatno svim forumima gde je pominjan RNIDS i trudio se da dobronamerno shvatim kritike i proverim njihovu validnost u samom funkcionisanju RNIDS-a. Moram da sa vam podelim moje mišljenje da su kritike uglavnom opravdane sa vašeg stanovišta, ali uglavnom neopravdane sa stanovišta funkcionisanja RNIDS-a.

6. Kroz nama dostupne Biltene CENTR (Council of European National Top Level Domain Registries www.centr.org), sistematski sam se upoznavao sa Best Practices drugih ccTLD-ova i moram da kažem da nisam primetio značajno odstupanje 1-o godišnjeg funkcionisanja RNIDS od primera najsavremenije organizovanih ccTLD-ova, poput recimo Francuskog ili Češkog.

7. RNIDS funkcioniše po 3 glavna pravca
a. Propisivanje i praćenje poštovanja pravila registracije
b. Održavanje i unapređenje tehnološke infrastrukture
c. Razvoj korišćenja Interenta u Srbiji
Sasvim je prirodno da su pravci a. i b. dominirali u prethodnom periodu, a rezultat je stabilna infrastruktura, koja ima prostor za poboljšanje i na tome radimo, veoma liberalna pravila registracije, na čemu smo i dobili pohvale CENTR, pravilnik o Arbitraži, čiju reviziju razmatramo kako bi smo se što više prilagodili potrebama tržišta i veoma raširena mreža ovlašćenih registara, koji sasvim samostalno formiraju cene ka krajnjim korisnicima, što mislim da je idealno rešenje, jer registranti imaju izuzetan izbor.

Ono gde ja lično vidim fokus aktivnosti RNIDS-a u budućem periodu je:

1. Prebacivanje neformalnih diskusija u Skupštinu RNIDS i aktivno uključivanje zainteresovanih lica u rad fonda, bilo kroz UO ili kroz članstvo u Skupštini Fonda.

2. Dogovor na Skupštini o strateškim aktivnostima u budućem periodu, otelotvoreno u Strateškom poslovnom planu, koji bi trebao jasno da odredi okvire i odnose troškova u promociju korišćenja Interneta i .RS domena u Srbiji, tehnološku infrastrukturu i troškove same kancelarije.

Svako ad hoc snižavanje cena domena, bez sagledanih efekata na jedine prihode fonda i samim tim na mogućnost sprovođenja svojih osnovnih ciljeva smatram za loše, a diskusija o tome se svakako ne vodi na forumima, nego na Skupštini i posledično na UO, koji sprovodi odluke Skupštine.

I na kraju, obzirom da moj angažman u RNIDS-u prestaje krajem Maja osećam za potrebno da napišem i sledeće:

RNIDS je dobro mesto za rad i pozivam apsolutno sve zainteresovane da se jave na konkurs za Direktora RNIDS, jer će na taj način biti u mogućnosti da najdirektnije utiču na poslovanje samog fonda, a priče o zatvorenom društvu zainteresovanih strana, pritiscima "odozgo" ili ne daj bože o nekoj materijalnoj koristi naprosto ne postoje i ja ih u dosadašnjem radu nisam osetio. Ono što jesam iskusio jeste lep posao, savremen do krajnjih granica, sa izazovima koji se kreću u domenu rešivog i svakako ne ličnog. Posla na daljem unapređenju funkcionisanja RNIDS-a svakako da ima dosta i biće na testu i lični kvaliteti i vizija direktora. Na testu UO, Skupštine, javnosti, ali i još važnije na testu realnog tržišta gde treba raditi na popularizaciji razvoja lokalnih sadržaja, pionirskom poslu povećanja korišćenja Interneta u Srbiji, saradnje sa ostalim državnim i privatnim institucijama koje se bave srodnim aktivnostima itd...

Lično mislim da je RNIDS u prethodna 3 meseca evoluirao u dobrom smeru i da će novi direktor imati lep, ali zahtevan posao.

Ja sa moje strane mogu da obećam potpunu kooperativnost i glatko prenošenje nadležnosti i prezentaciju do sada urađenog, kako po pitanju sadašnjeg stanja tako i po pitanju planova na koje će novi direktor imati ne mali uticaj.

Ostajem otvoren za dalje komentare i aktivnosti.

Srdačan pozdrav

Perke

Commercial Carrier Independent Internet Exchange
Open in mind
Open in business
Open to connect
Serbian Open eXchange
 
Odgovor na temu

Zoran Perovic
GM/CEO SOX
Beograd

Član broj: 220857
Poruke: 14
89.216.27.*

Sajt: www.SOX.rs


Profil

icon Re: RNIDS i njegov rad27.04.2009. u 12:19 - pre 182 meseci
Predrag Supurovic:
--------------------------------------------------------------------------------
Ja sam primetio da dosta korisnika odlucuje da ne produzi registrovani .rs domen. Izgleda da je balon naduvan prosle godine nenormalnom kampanjom sad poceo da se izduvava. Vide ljudi da im ti domeni nisu bas odgovarajuci, a i mnogo je problema zbog prelaska .yu domena na .rs.
--------------------------------------------------------------------------------

I još vezano za gore navedeno.

% obnove domena se kreće u rangu 80% za .rs, .co.rs, .org.rs i .edu.rs, što ja lično smatram za odličan rezultat i bolji je nego kod mnogih gTLD-ova.

% obnove je jedino mali cca 50% za .in.rs i to ne smatram da je zbog aktivnosti RNIDS-a, već ponajpre zbog slabe kulture korišćenja ličnih domena tj prezentacija.

Kumulativno % obnove je cca 76%, što je i bolje od naših projekcija.

Broj aktivnih .rs domena se stabilno povećava, obzirom da broj novoregistrovanih stalno nadmašuju broj neproduženih, o čemu se i sami možete uveriti praćenjem brojača u dnu strane www.rnids.rs.

Prelazak sa .yu na .rs je proces u kojem ne učestvuje samo RNIDS, već mnogo više i sami vlasnici sadržaja tj prezentacija. RNIDS je sa svoje strane uradio po mom mišljenju sve što je trebalo. Adekvatno je i pravovremeno obaveštavao javnost smišljenim kampanjama i ujedno propisao pravila za rešavanje tranzicionih problema. Ako treba tražiti krivce za probleme u tranziciji sa .yu na .rs onda pre treba pričati o kulturi korišćenja ICT u Srbiji, od krajnjih korisnika, preko administratora, pa sve do menadžera.

Do sada su statistike rađene manje više ručno i dostupne su nam u EXCEL varijanti, ali radimo i na automatskom generisanju grafika koji će po svojoj sadržini i deskriptivnosti, sasvim sam siguran, nadmašiti, ovde citirani, sajt Hrvatskog registra.

Srdačan pozdrav

Perke


Commercial Carrier Independent Internet Exchange
Open in mind
Open in business
Open to connect
Serbian Open eXchange
 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Registar Nacionalnog ID :: RNIDS i njegov rad

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 15993 | Odgovora: 62 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.