Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

kako smanjiti snagu na aparatu za varenje

[es] :: Elektronika :: kako smanjiti snagu na aparatu za varenje

Strane: 1 2

[ Pregleda: 13612 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

slaviša
slavoljub božić
tehničar elektronike
dobol

Član broj: 165059
Poruke: 10
*.teol.net.



Profil

icon kako smanjiti snagu na aparatu za varenje03.12.2007. u 23:25 - pre 198 meseci
namotao sam veliki aparat za varenje ali je prejak dali ga mogu kontrolisati u primaru a da ga ne premotavam
slavoljubb
 
Odgovor na temu

lazendicbora

Član broj: 152305
Poruke: 85
*.mynsn.net.



Profil

icon Re: kako smanjiti snagu na aparatu za varenje04.12.2007. u 06:05 - pre 198 meseci
Naravno!
za takve uređaje uvek je bolja regulacija u primaru.
 
Odgovor na temu

nebko
NoviSad

Član broj: 156044
Poruke: 223
*.ns.ac.yu.



+4 Profil

icon Re: kako smanjiti snagu na aparatu za varenje04.12.2007. u 07:20 - pre 198 meseci
Za takve uredjaje ne da je bolja regulacija u primaru nego je i jedina moguca. Zamisli da regulises struju trafoa za varenje na sekundaru kroz koji kad varis prolazi minimalno 50 A, a cesto i vise, koliki bi ti prekidac trebao ako ti je regulacija kaskadna ili bilo koji drugi elemenat kojim bi vrsio regulaciju na sekundaru.

Ono sto nije bas najjasnije sta si tacno mislio pod tim da aparat ima preveliku snagu. Pretpostavljam da si mislio da kad varis prejaka ti je struja pa topi materijal koji varis.

Standardno takav problem je resen tako sto transformatori za varenje imaju nekoliko izvoda na primarnom namotaju i u zavisnosti na koji od tih izvoda dovedes napona vrsis regulaciju. Naravno prebacivanje napona sa izvod sa na izvod vrsis preko grebenaste sklopke.
Kad nešto želis, niko te sa tog puta nemože skrenuti, moze ti samo otežati put i
stvoriti sebi neprijatelja.
 
Odgovor na temu

yu1ny
Beograd KN04ET

Moderator
Član broj: 85832
Poruke: 1793
*.eunet.yu.



+13 Profil

icon Re: kako smanjiti snagu na aparatu za varenje04.12.2007. u 09:01 - pre 198 meseci
Jedino ako si u namotavanju predvideo više izvoda u primaru, problem je lako rešiv.
Elektronska regulacija napona primara bojim se koštaće te više nego ceo aparat.
 
Odgovor na temu

lazendicbora

Član broj: 152305
Poruke: 85
*.mynsn.net.



Profil

icon Re: kako smanjiti snagu na aparatu za varenje04.12.2007. u 09:09 - pre 198 meseci
nebko!
kako u primaru tako i u sekundaru je izvodljiva regulacija sa dva antiparalelno vezana trijaka,stim što je ipak bolja regulacija u primaru, kod aparata za tačkasto(punkt aparat) je ipak bulje u sekundaru

yu1ny!
naprutiv, zahvaljujućiu elektronici mnoge stvari su jeftinije!!!
pozdrav
 
Odgovor na temu

lazendicbora

Član broj: 152305
Poruke: 85
*.mynsn.net.



Profil

icon Re: kako smanjiti snagu na aparatu za varenje04.12.2007. u 09:24 - pre 198 meseci
lapsus.........ne trijak već tiristor
izvinjavam se!!!!!!!!!
 
Odgovor na temu

nebko
NoviSad

Član broj: 156044
Poruke: 223
*.ns.ac.yu.



+4 Profil

icon Re: kako smanjiti snagu na aparatu za varenje04.12.2007. u 09:48 - pre 198 meseci
Moja greska kada sam napisao da je jedina moguca. Svakako da moze regulacija i u sekundaru. Ali je daleko skuplja za takav aparat za zavarivanje.
Jedino ako je predvideo izvode to je lako resiti u svim ostalim slucajevima mnogo mu je jednostavnije i jeftinije ponovno premotavanje trafoa nego eksperimentisanje sa elektronikom.

znam za neke Varstroj-eve modele aparata za varenje koji su bas tako preko elektronike bili regulisani i znam da je uvek bio problem sa tom elektronikom
Kad nešto želis, niko te sa tog puta nemože skrenuti, moze ti samo otežati put i
stvoriti sebi neprijatelja.
 
Odgovor na temu

yu1ny
Beograd KN04ET

Moderator
Član broj: 85832
Poruke: 1793
*.eunet.yu.



+13 Profil

icon Re: kako smanjiti snagu na aparatu za varenje04.12.2007. u 10:14 - pre 198 meseci
Isti slučaj, nebko, zato sam i napisao da je muka sa regulacijom.
Što jednostavnije, to bolje.
 
Odgovor na temu

slaviša
slavoljub božić
tehničar elektronike
dobol

Član broj: 165059
Poruke: 10
*.teol.net.



Profil

icon Re: kako smanjiti snagu na aparatu za varenje04.12.2007. u 10:15 - pre 198 meseci
Kod mene je jezgra ogromna 10*8 cm tj 80cm2 namotao sam pola primara i sekundara na jedan stub pola primara i sekundara na drugi stub sve je ok samo što ne znam kako da sada smanjim da mogu variti sa manjom strujom ako imate neko riješenje neku šemu sa tiristorima nije važno koliko košt samo da radi
slavoljubb
 
Odgovor na temu

slaviša
slavoljub božić
tehničar elektronike
dobol

Član broj: 165059
Poruke: 10
*.teol.net.



Profil

icon Re: kako smanjiti snagu na aparatu za varenje04.12.2007. u 11:29 - pre 198 meseci
imam neke aeg ove tiristore t51n800 dali bi oni mogli dva komada imam ali nema sve podatke od njih
slavoljubb
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
77.46.158.*



+292 Profil

icon Re: kako smanjiti snagu na aparatu za varenje04.12.2007. u 20:42 - pre 198 meseci
Citat:
slaviša: pola primara i sekundara na jedan stub pola primara i sekundara na drugi stub sve je

To je idealno! Napravi izvod na `` Rade Koncar je i to kombinovao u regulaciju
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

slaviša
slavoljub božić
tehničar elektronike
dobol

Član broj: 165059
Poruke: 10
*.teol.net.



Profil

icon Re: kako smanjiti snagu na aparatu za varenje04.12.2007. u 21:32 - pre 198 meseci
imam izvode za pojačanje da još bude jači a kada sam donamotavao primar preko 220 v na trafou kada varim dolazi do prekida u varenju tj imam varenje na prekide pa sam skinuo taj višak 30 namotaja preko(po 15 sa svakoga stuba)na 220V super radi po proračunu dami ga je malo ukrotiti a da imam var bez prekida
slavoljubb
 
Odgovor na temu

DAX_
Darko Karac
TEHNOMOTOR s.p. elektro-viklerski servis
Brcko +387 65 548 238

Član broj: 115834
Poruke: 167
*.teol.net.



+7 Profil

icon Re: kako smanjiti snagu na aparatu za varenje04.12.2007. u 22:40 - pre 198 meseci
Pozdrav
Pogledaj princip regulacije na http://www.elitemadzone.org/t263918-0
Var ti se ne prekida zbog regulacije nego zato sto jezgra dolazi u zasicenje. Pokusaj odvojiti malo I limove od U limova (ostavi mali vazdusni procijep izmedju jezgre i jarma) i dobices var bez prekida (ovo iz iskustva). Sto se tice regulacije sa dva tiristora ne znam koliko ce funkcionisati radi velikog induktivnog opterecenja (nisam pokusao ali sam razgovarao sa nekim ljudima koji su to probali). Navodno se desava da se tiristori ne pale u odredjenim trenucima pa samim tim regulaciju gubi svrhu. Mozda pokusati ubaciti cond pa popraviti cos phi... Za razmisljanje...
Mislim da ce ti najjednostavnije i najjeftinije rjesenje biti premotati primar (iskoristiti istu zicu) ako se odlucis na to javi se mogu ti pomoci sa proracunom izvoda.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

slaviša
slavoljub božić
tehničar elektronike
dobol

Član broj: 165059
Poruke: 10
*.teol.net.



Profil

icon Re: kako smanjiti snagu na aparatu za varenje05.12.2007. u 00:01 - pre 198 meseci
trafo sam sastavio od i limova kako napraviti rascijep kada se preklapaju dali bi uspio kada bi u seriju stavio manji trafo samo sa primarom vidjeo sam na jednom aparatu kao prigušnica i dali bi morao da idem sa istim odnosom kvadrature trafoa i žice puno pozdrava slaviša
slavoljubb
 
Odgovor na temu

nedjo_nik
SREM

Član broj: 151329
Poruke: 4
*.mediaworksit.net.

ICQ: 409308865


Profil

icon Re: kako smanjiti snagu na aparatu za varenje05.12.2007. u 02:32 - pre 198 meseci
Pošto ja inače radim aparate za varenje. Tvoj problem je skup. Morao si u primaru da namotaš npr. bar 4. nivoa napona snage i to ravnomerno raspoređena, tako da imaš slabu i jaču nivelaciju struje. Ovako da bi radio regulaciju u primaru, može ali to ti je skupo. Inače se kod takvih jakih potrošača struje, regulacija ( elektronska ) radi u sekundaru, a nikako u primaru.I to je skupo. Moj ti je savet da odmotaš primar ( samo ako ga nisi možda namotao ispod sekundara ) i proračunaš br. namotaja te namotaš toliko koliko je potrebno da bi u sekundaru dobio manje napone.
 
Odgovor na temu

vladabajic
novi sad

Član broj: 63168
Poruke: 146



Profil

icon Re: kako smanjiti snagu na aparatu za varenje05.12.2007. u 18:41 - pre 198 meseci
da li moze da se uradi pwm regulacija u primaru. coperski (invertorski) aparati su tako reseni. ima ic kolo koje radi tu regulaciju. doduse f nije 50Hz...
A mozda je zemlja ipak ravna ploca...
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
77.46.216.*



+5251 Profil

icon Re: kako smanjiti snagu na aparatu za varenje05.12.2007. u 18:52 - pre 198 meseci
Taj regulator sa regulatorom faze, pride, kosta vise nego nov aparat sa regulacijom, klasicnom.

Pre negosto se namota trafo, dobro se razmisi o regulaciji, ostave izvodi i na primaru i na sekundaru, a pri tome, ukalkulise se i procep ili kotva, da bi se dobio kontinualan var, i izbeglo zasicenje i pad napona, propraceno prekodom vara..

A price da je nesto jeftino, zato sto je neko "nasao" tiristor, ispao iz kamiona, to nije u redu. Legalna cena takvog tiristora je nekoliko desetina dolara, do nekoliko stotina dolara. A za te pare, aparata i pribora po volji...
A nema bas svako pristup "izvoru", pa prema tome, nije "jeftino"...


Poz.
 
Odgovor na temu

lazendicbora

Član broj: 152305
Poruke: 85
*.mynsn.net.



Profil

icon Re: kako smanjiti snagu na aparatu za varenje05.12.2007. u 19:19 - pre 198 meseci
vladd!!!!
Slažem se sa ovim delom tvog izlaganja!

Pre negosto se namota trafo, dobro se razmisi o regulaciji, ostave izvodi i na primaru i na sekundaru, a pri tome, ukalkulise se i procep ili kotva, da bi se dobio kontinualan var, i izbeglo zasicenje i pad napona, propraceno prekodom vara..

Neslažem se sa ovim delom tvog izlaganja!

A price da je nesto jeftino, zato sto je neko "nasao" tiristor, ispao iz kamiona, to nije u redu. Legalna cena takvog tiristora je nekoliko desetina dolara, do nekoliko stotina dolara. A za te pare, aparata i pribora po volji...
A nema bas svako pristup "izvoru", pa prema tome, nije "jeftino"...


 
Odgovor na temu

lazendicbora

Član broj: 152305
Poruke: 85
*.mynsn.net.



Profil

icon Re: kako smanjiti snagu na aparatu za varenje05.12.2007. u 19:39 - pre 198 meseci
Želim odmah da objasnim zašto se neslažem sa "vladd"

Za seriju aparata od nekoliko hiljada pa čak i nekoliko stotina komada naravno da bi se postavilo pitanje nabavke materijala pa čak i matice M-3. U naj sitnije detalje bi bilo jasno šta se mota i kako i zašto,......
Z serije od desetak komada mnoge stvari mogu da se rešavaju "u letu"
A za amaterski vid izrade aparata gde naj češće se "nađe" stari dinamo lim, "nađu" se diode snage i da ne nabrajam sve ostalo što se "nađe"
verujte da onda, mogu i tiristori da se nađu kod malo boljih prijatelja

Sumnjam da je autor teme "slaviša" otišao u dućan i trgovcu dao cedulju sa spiskom materijala,.....

Sad ko razume,......

 
Odgovor na temu

slaviša
slavoljub božić
tehničar elektronike
dobol

Član broj: 165059
Poruke: 10
*.teol.net.



Profil

icon Re: kako smanjiti snagu na aparatu za varenje05.12.2007. u 19:59 - pre 198 meseci
kakav crni dućan nebi mogao sve isplaćati nego ja ti kupim u radionicu sve što mojim prijateljima smeta dobro meni dobro njima dali neko ima podatke o tiristorima AEG T51N800 EOB-9E10 i dali bi ih mogao iskoristiti u ovom slučaju imam dva komada
Puno pozdrava
slavoljubb
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: kako smanjiti snagu na aparatu za varenje

Strane: 1 2

[ Pregleda: 13612 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.