Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Adagio pretpojacalo

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Adagio pretpojacalo

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 51074 | Odgovora: 177 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

skomii
student
nis

Član broj: 210366
Poruke: 29
77.46.187.*



Profil

icon Re: Adagio pretpojacalo03.03.2009. u 23:19 - pre 184 meseci
Na koj nacin izvesti masu-uzemljenje, ako je moguce,jer kada povezem slusalice ili neki amp. koji nije uzemljen dolazi do brujanja.
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Adagio pretpojacalo04.03.2009. u 21:58 - pre 184 meseci
To je ovako skoro nemoguce reci i savetovati kad nemam uredjaj ispred sebe da detaljno pregledam. Problem ti je u masama i to verovatno kod tih drugih uredjaja jer Adagio je vec uradilo dosta ljudi i NIKO se nije zalio na problem brujanja kod konekcija sa drugim delovima opreme?!?! Moraces sam da tragas i eksperimentises, a i ne moze nista lose da se desi tako da ne brines.
 
Odgovor na temu

skomii
student
nis

Član broj: 210366
Poruke: 29
79.101.197.*



Profil

icon Re: Adagio pretpojacalo05.03.2009. u 10:33 - pre 184 meseci
Ok.Hvala
 
Odgovor na temu

xyzxyz
nezaposlen

Član broj: 224237
Poruke: 7
79.101.85.*



+1 Profil

icon Re: Adagio pretpojacalo01.06.2009. u 15:23 - pre 181 meseci
Pozdrav svima a posebno gospodinu Bori !

Pre izvesnog vremena sastavio sam Adagio pretpojacalo (releje nisam nasao pa sam ih na plocici prespojio) i pripadajuci PSU prema semi sa BAS sajta. Napon grejanja lampi sam podesio na 6.3V a visoki napon koji sam dobio je oko 297V (iako je na semi navedeno da se dobija 280V; vrednosti svih komponenata su prema semi). Nisam smatrao da je napon od oko 300V problem za lampe pa sam pretpojacalo pustio u rad i mogu vam reci da sam zadovoljan kako to zvuci. Plocice sam za sada pricvrstio na nekakvu dasku i pustio Adagio da radi (palim ga i gasim na utikacu tj. prikljucenjem na 220V). I radilo je bez ikakvih problema jedno 40 sati a tada se javio problem:
u jednom trenutku dok je Adagio normalno radio doslo je do kratkotrajnog (2-3 sekunde) nestanka struje u naselju, pri tome je ostao ukljucen na mrezu, CD i pojacalo snage, da bi povratkom napona u kucnoj instalaciji on prestao da daje znake zivota. Proverio sam PSU i utvrdio da je napon grejanja OK ali da nema visokog napona. Zamenio sam sve poluprovodnike u VN delu PSU-a i ponovo dobio 298V a Adagio je opet na moje zadovoljstvo zasvirao.
I svirao je bez problema danima sve do malocas kada se dok je radio opet desio nestanak struje u naselju u trajanju od sekund dva (situacija identicna). Nakon tog dolaska struje opet ne daje znake zivota (trenutno nemam instrument ali sam siguran da je opet ista - NN deo PSU je OK ali VN nije).
Dakle ukratko: Adagio prikljucen na struju, CD i pojacalo snage, radi sve normalno satima, nestane struja u stanu i ponovo dodje posle sekund-dva, nakon toga VN deo PSUa ne daje visoki napon. Da - u oba slucaja nijedan drugi aparat koji je u tom trenutku radio u stanu nije pregoreo (TV, PC, pojacalo, CD...) pa ne verujem da je bilo nekakvog ekstremnog skoka napona u kucnoj mrezi.
Boro molim vas recite mi sta moze biti uzrok ovog problema i kako ga trajno resiti?

Hvala

[Ovu poruku je menjao xyzxyz dana 01.06.2009. u 22:51 GMT+1]
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Adagio pretpojacalo01.06.2009. u 22:24 - pre 181 meseci
Probaj da dodas ove dve diode pa mi javi sta se desava!

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

xyzxyz
nezaposlen

Član broj: 224237
Poruke: 7
93.86.80.*



+1 Profil

icon Re: Adagio pretpojacalo02.06.2009. u 13:33 - pre 181 meseci
Boro hvala na brzom odgovoru, dodacu te dve diode i pozamenjivati sve poluprovodnike u VN delu PSU-a. Sudeci prema onom prvom slucaju pregorevanja ocekujem da nakon zamene delova u visokonaponskom delu PSU normalno proradi a da ce ga dodavanje dioda zastititi od istih situacija u buducnosti.
Jos jednom zahvaljujem i pozdrav!
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Adagio pretpojacalo02.06.2009. u 14:00 - pre 181 meseci
Trebalo bi da bude tako ali ti ne garantujem 100% jer nisam mogao da merim sta se kod tebe dogadjalo. Ipak budi spreman da moze opet da se dogadja ako moj predlog nije definitivno resenje!
Ipak mi je to malo cudno kod tebe... moj Adagio je do sada ko zna koliko stotina puta bio momentalno iskljucivan (sto je isto kao nestanak struje!) ali se nikada nista nije dogadjalo pa nisam ni bio alarmiran o mogucnosti takvog problema!
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Adagio pretpojacalo03.06.2009. u 12:58 - pre 181 meseci
Ima li vesti...............
 
Odgovor na temu

zeoN_Rider
Beograd 🇷🇸 Srbija

Član broj: 167413
Poruke: 13053
*.adsl-a-1.sezampro.yu.

Jabber: zeoN_Rider


+459 Profil

icon Re: Adagio pretpojacalo03.06.2009. u 14:39 - pre 181 meseci
Citat:
1OXB: Ima li vesti...............



Ima, trenutno je u Skupštini pauza!

Pozdrav zeoN_Rider
Ne mogu da verujem šta je slepaca
svuda oko nas!
 
Odgovor na temu

viktor1986
Viktor Bradjan
Beograd, Palilula

Član broj: 69458
Poruke: 1361
93.86.157.*



+20 Profil

icon Re: Adagio pretpojacalo03.06.2009. u 22:25 - pre 181 meseci
Sta bi, ima li novosti?
http://www.mc.rs/mc-web-televizija.1498.html

Na pomolu velika pljačka: Kvadrat zemljišta kao četiri kilograma krompira, tvrde građani Borče i Ovče povodom eksproprijacija za potrebe gradnje mosta Zemun-Borča
 
Odgovor na temu

xyzxyz
nezaposlen

Član broj: 224237
Poruke: 7
79.101.214.*



+1 Profil

icon Re: Adagio pretpojacalo10.06.2009. u 13:16 - pre 180 meseci
Izvinjavam se bio sam odsutan par dana.
Krecem u nabavku poluprovodnika za VN deo PSU-a pa sledi zamena izgorelih elemenata. Siguran sam da ce nakon toga sve biti u redu.

Mislim da se nismo razumeli: nastupio je VRLO KRATKOTRAJAN (sekund-dva) nestanak struje. Znaci Adagio radi par sati i u toku rada nestane struja u naselju i ponovo se vrati posle sekund. Za to vreme PSU i pretpojacalo su ostali prikljuceni na mrezu. To bi bilo: normalan rad = napon grejanja cevi je na 6.3V, VN napon je oko 297 V; nestane struja pa ti naponi krenu da opadaju (ili VN trenutno pada na nulu?), a nakon samo sekund-dva ponovo se uspostavi napajanje pa i napon grejanja ponovo krece da raste ka 6.3V, a sta se desi sa VN?
Uzrok pregorevanja je negde u procesu koji nastaje u toku opadanja napona (normalno jer je prekinuto napajanje) i ponovnom rastu koji nastaje nakon sekund-dva povratkom 220V. Sve to vreme PSU je opterecen pretpojacalima.
Ovaj put sam nadam se bio jasniji. Inace pri gasenju (normalnom prekidu napajanja) sve je uvek bilo normalno (nakon nekog vremena kako se prazne kondenzatori zvuk iz zvucnika se polako utisava da bi konacno i prestao).

Pozdrav
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Adagio pretpojacalo10.06.2009. u 22:01 - pre 180 meseci
Dok Bora ovde ne vidi da si dao odgovor evo nesto sa ove slike .

naravno uvek ce da crkava kad predje 300v za koji volt ?
Isto vazi i za ona sledeca 2 tranzistora .
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Adagio pretpojacalo15.06.2009. u 20:31 - pre 180 meseci
@xyzxyz
Ne mogu da tvrdim 100%, ali mislim da se tu radi o inverznim naponima i polarizacijama tranzistora. Zato treba probati sa dodatnim diodama koje bi to trebalo da sprece.
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Adagio pretpojacalo16.06.2009. u 16:37 - pre 180 meseci
Po nekom mom misljenju i prakse , mislim da predstavlja problem u ovom ispravljackom delu 47uF i 4,7uF ?
Na te dve tacke u toku punjenja , struja je konstantna , mala razlika do vrsnog napona proboja tranzistora !
Po nekom mom shvatanju na ovakav nacin , mozda bi moglo da se promenom kondezatora od 47uF ubaci neki od 2,2uF , mozda je to resenje ali cinjenica da po tabeli tranzistora stoji svega 300V !
Ovo je samo moje misljenje , ne tvrdim da je tako , naravno ovo moze da se proveri u toku ukljucenja , pratiti napon izmedju mase- i bazama koji je vrsni napon pri samom ukljucenju .
Mislim da treba videti dataseet za ove tranzistore i videti max. napon za E i B . Iz ove tabele su samo naponi za C i E .
Pozz
 
Odgovor na temu

_ID_
Slovenija

Član broj: 165117
Poruke: 43
*.dial-up.dsl.siol.net.



Profil

icon Re: Adagio pretpojacalo21.07.2009. u 22:23 - pre 179 meseci
Pozdav iz Slovenije.

Prije nekoliko dana sam sklopio drugi adagio. Imao sam slične probleme sa visokim naponom kao prvi put ali stvar sam riješio i sada lijepo radi. Sada imam neki drugi problem. Kada Adagio priključim na Studio pojačalo dođe do izobličenja signala. Ako pretpojačalo priključim na pojačalo pravljeno sa TDA7293 radi sve u redu. Sumim, da je problem u uhodnoj impedanci Studio pojačala. Kako da riješim ovaj problem!?
 
Odgovor na temu

1OXB
Čačak

Član broj: 40356
Poruke: 2616

Sajt: bas.elitesecurity.org


+206 Profil

icon Re: Adagio pretpojacalo22.07.2009. u 13:19 - pre 179 meseci
Pozdrav _ID_

Ja sam previse zauzet svojim problemima i obavezama i gotovo da me nema na forumima a ne stizem ni na mailove da odgovorim.
Ne bih rekao da je u pitanju samo ulazna impedansa vec i nivoi signala tj. osetljivosti ulaza razlicitih pojacala. Ja na izlazu Adagio preampa stavljam VOLUME pot (oko 10k log) i sa klizaca vodim na ulaz pojacala. Ako nisi tako uradio vrlo je moguce da iz Adagia "guras" prevelik signal na ulaz Studia, a sasvim je moguce da pojacalo sa TDA ima manji gain pa mu to ne smeta.
Izvini ali nemam vremena za opsirnije pisanje.
 
Odgovor na temu

xyzxyz
nezaposlen

Član broj: 224237
Poruke: 7
93.86.126.*



+1 Profil

icon Re: Adagio pretpojacalo22.07.2009. u 18:47 - pre 179 meseci
Pozdrav gospodinu Bori i svima ostalima,

evo mene ponovo ovaj put sa izvestajem jesu li dodatne diode zastitile ispravljac u situaciji koju sam ranije opisao (...Adagio radi normalno, na sekund nestane struje u kucnoj mrezi, pri povratku (bukvalno nakon sekund) struje VN deo ispravljaca pregori...). Nazalost dodatne diode ga ne stite - pre pet minuta mi se ponovila opisana situacija sa kratkotrajnim nestankom struje u kuci i VN deo ispravljaca je opet pregoreo.
Vidim da ste trenutno okupirani vaznijim stvarima pa cu vas zamoliti da kada budete u mogucnosti predlozite neko novo resenje kojim bi se ovaj problem inace izuzetnog Adagia resio. To bi moglo pomoci i svim novim graditeljima ovog sjajnog pretpojacala.

Hvala i pozdravljam vas jos jednom.
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Adagio pretpojacalo22.07.2009. u 21:45 - pre 179 meseci
Izgleda da sam dzabe trosio vreme ?
Jednostavno se moze resiti problem u ranijem mom opisu .
Za jos bolji odgovor moze biti da je takav odabrani tranzistor loseg proizvodjaca , slika moze pomoci jer iskusni elektronicari znaju da prepoznaju i na takav nacin .
Slikaj problem , mozda i to pomogne ?
Pozz
 
Odgovor na temu

xyzxyz
nezaposlen

Član broj: 224237
Poruke: 7
91.150.98.*



+1 Profil

icon Re: Adagio pretpojacalo23.07.2009. u 21:36 - pre 179 meseci
@peca2600

Tek sada sam video tvoj post nisam bas redovan na forumu. Tvoje sugestije ce sigurno pomoci nekom ko ima vremena za eksperimente da pokusa da resi ovaj problem. Naravno racunam da ce i gospodin Bora kada bude imao vremena predloziti novo resenje.
Ja nazalost nemam dovoljno vremena ni svoj instrument (a ni fotoaparat) za eksperimente pa sam danas nabavio i zamenio tranzistore (oba MPSA 42 i prednji MJE 340) i tako popravio ispravljac. Znaci Adagio opet svira. Nadam se da mi se kratkotrajni nestanak struje nece skoro ponoviti dok radi pretpojacalo a da ce neko sa dovoljno vremena za eksperimentisanje u saradnji sa tobom, gospodinom Borom i ostalima zainteresovanim za Adagio doci do prave zastite ispravljaca. Steta bi bila za ovo odlicno pretpojacalo da ovaj problem ostane neresen.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

kan042
Nebojša
Mostar

Član broj: 175364
Poruke: 352
77.221.1.*



+2 Profil

icon Re: Adagio pretpojacalo23.07.2009. u 23:33 - pre 179 meseci
Ako sam dobro shvatio problem se javlja samo kod kratkotrajnih prekida dok kod normalnog uključivanja to nije slučaj. Zašto to ne riješiti preko nekog releja koji se aktivira samo prilikom uključivanja pretpojačala. Pri nestanku struje se isključi i ostaje tako a za ponovno aktiviranje potrebno je opet uključiti pretpojačalo. Naravno najbolje je to riješiti komponentama koje mogu podnijeti te šokove ali ovo je dosta jednostavno pa može biti makar privremeno rješenje.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Adagio pretpojacalo

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9

[ Pregleda: 51074 | Odgovora: 177 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.