Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Freelance Tutorial

[es] :: Vodič za posao :: Freelance Tutorial

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 613958 | Odgovora: 1665 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Marko T.
Marko Todorovic
Fotograf/Dizajner

Član broj: 226663
Poruke: 7
109.93.8.*



Profil

icon Re: Freelance Tutorial08.11.2009. u 20:59 - pre 174 meseci
Vec dva sata pazljivo citam sve ovo, i pravo da vam kazem postao sam veoma znatizeljan. Kao prvo, zelim svima da se zahvalim na svojim komentarima, svaka vam cast. Drugo, interesuje me da li na 99designs ima ograniceno ucestvovanje na takmicenjima ili je neograniceno? Hvala unapred!

edit: kada konkurisem, da li postoji limit poslatih radova? tj. da li se salje jedan projekat ili mogu i vise?

[Ovu poruku je menjao Marko T. dana 08.11.2009. u 22:29 GMT+1]
 
Odgovor na temu

branccom
Agencija Present
Pirot

Član broj: 195779
Poruke: 22
93.86.54.*

Sajt: www.present.in.rs


Profil

icon Re: Freelance Tutorial09.11.2009. u 03:04 - pre 174 meseci
Citat:
kada konkurisem, da li postoji limit poslatih radova? tj. da li se salje jedan projekat ili mogu i vise?


Nemaš ograničenja. Evo kako to ide. Pročitaš brief, vidiš šta se traži, uradiš kako misliš da treba i postaviš rad (ne source fajl nego jpg/png/gif preview). Dalje čekaš da ti se javi poslodavac, tj. da ti da feedback. U feedback-u ti on naglašava šta treba da izmeniš ili dodaš. Ti to uradiš i opet postavljaš, možeš i neograničeno mnogo varijanti. Svaki postavljeni preview propratiš komentarom da bi objasnio o čemu se radi. I tako do kraja konkursa. Ako ne dobiješ feedback onda ili se poslodavcu ne sviđa ili nije ažuran. U svakom slučaju pratiš i feedback-ove drugim učesnicima da bi što preciznije uvideo šta se traži.

Znači ukratko nisi ograničen brojem radova, u stvari to su najčešće razne verzije iste ideje. Meni se dešavalo da postavim i stotinak predloga, kreneš sa jednim i onda kako konkurs odmiče moraš stalno da popravljaš jer konkurencija radi non-stop, ako se zaustaviš na početnoj verziji koja se svidela poslodavcu, iskopiraće je neko, doraditi, poboljšati i uzeti pare. Zato mora da se bude stalno prisutan. Naravno dešava se da ubodeš iz prve ono što se traži i onda uz par sugestija i prepravki dođeš do pobede.

Dešavali su mi se i slučajevi kao radiš sve super, ispoštuješ sve zahteve iz brief-a, poslodavcu se to dopadne, uradiš neke sitne prepravke da to bude stegnuto i onda zadnjeg dana upadne neko sa skroz drugim konceptom, poslodavac se time oduševi i ti pukneš. Ponekad je dobro dati i svoju ideju, a ne strogo pratiti početne zadatke.

Nadam se da sam bio od pomoći. Ako treba još objašnjenja, tu sam.
 
Odgovor na temu

branccom
Agencija Present
Pirot

Član broj: 195779
Poruke: 22
79.101.231.*

Sajt: www.present.in.rs


Profil

icon Re: Freelance Tutorial10.11.2009. u 14:38 - pre 174 meseci
Vodi računa o autorskim pravima, jer ako te neko prijavi da nisi postavio originalan rad možeš da budeš blokiran. Ja sam tako prijavio lika koji je na konkursu za ikone stavio gotove besplatne ikone, nije ih čak ni malo prepravio, poslodavac nije znao da iste takve može da skine bilo gde na netu, dopale su mu se i proglasio ga za pobednika. Posle moje prijave i dostavljanja linkova kao dokaza, folirant je izbačen sa 99designs i nije mu isplaćena nagrada.
 
Odgovor na temu

priki

Član broj: 24732
Poruke: 700
*.datalab.si.

ICQ: 174153511


+26 Profil

icon Re: Freelance Tutorial20.11.2009. u 14:45 - pre 174 meseci
mene interesuje druga stvar kod free lance programiranja
kako idu tokovi dokumentacije, mislim, na osnovu necega morate napraviti program
kako ide razrada biznis logike i ostaloga ?
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Freelance Tutorial20.11.2009. u 20:43 - pre 174 meseci
Pa, nema tu nekog pravila. Od nekog klijenta dobiješ full specifikacije na 50 strana sitno kucanog teksta, dijagrame, sve detalje pokrivene... a neko napiše "I need software for managing small store.", pa ti onda moraš da ga ispituješ šta mu tačno treba. Ipak, u najvećem broju slučajeva bude nešto između, pa klijent postavi neki kratak opis, pa onda stupiš sa njim u kontakt, pa razrađujete to dalje dok ne dođete do detaljnih specifikacija. U svakom slučaju, šta god da radiš, uvek idi na to da pre početka posla svi detalji budu pokriveni... ako treba da postaviš 100 pitanja, postavi 100 pitanja, ako nešto može da se tumači dvojako, obavezno traži da se to precizira, itd. Nemoj se bojati toga da će klijent pomisliti da si dosadan ili nešto slično, jer ako i pomisli, takav klijent ti ni ne treba.

Što se tiče same dokumentacije, neki klijenti traže pod obavezno, neki ne traže uopšte. Mada, u svakom slučaju bi trebao da napraviš detaljnu dokumentaciju sam zbog sebe, a onda normalno to možeš da proslediš klijentu, bez obzira da li je tražio ili ne.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

Teofilije

Član broj: 175131
Poruke: 20



Profil

icon Re: Freelance Tutorial21.11.2009. u 23:39 - pre 174 meseci
Pozdrav Freelancerima,

Prošlo je dosta vremena od kad je pokrenuta ova tema, i pisano je o svim aspektima vezanim za ovaj posao. Izvinjavam se unapred ako postavljam na već odgovorena pitanja, mada sam prošao celu temu, i nisam našao sveže novosti oko "Legalizovanja" ovog biznisa.
Dakle prvo, zanima me da pročitam o iskustvima onih koji su prijavili radnju i plaćaju, predpostavljam paušalni porez. Koliki su mesečni troškovi za jedno lice (Bez prijavljenih zaposlenih), i sa kakvim su se problemima susretali do sada. Uznemirava li ih inspekcija, softweraši, koliko traje registrovanje radnje, i kako su naveli delatnost.

Nevezano s ovim, da li ima mnogo onih koji novac vuku preko WU? i pošto je ovaj transfer trenutan, zanima me da li neko zna, da li se ovaj transfer prati, običan transfer traje oko 4 radna dana, predpostavljam da to nije zbog toga što neka baba u nekoj kancelariji broji te pare cent po cent, već novac prolazi kroz nekakve kontrole. Pošto je WU transfer tako brz, verovatno se ta sredstva ne registruju u njihovim bazama podataka (NBS) na isti način, ili možda grešim...

Svako iskustvo je dobrodošlo. Ja sam WU korsitio samo par puta (primao), i video da je dosta skuplji. Međutim pomislih, možda mogu sa time da rešim problem za neko vreme.

Hvala!
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Freelance Tutorial22.11.2009. u 00:44 - pre 174 meseci
Sve to što si pitao u vezi otvaranje radnje imaš pokriveno na ES-u. Posebno pogledaj temu "Kako se sada otvara agencija". Takođe, imaš dosta podataka i na APR sajtu, pa pročeprkaj i tamo. Uglavnom, otvaranje agencije danas nije neki problem... popuniš potrebne formulare, uplatiš par taksi, dobiješ PIB, matični broj i tako to, onda odeš sa tim u banku otvoriš račun i to je otprilike to. Troškovi (porez, doprinosi, itd.) zavise od nekoliko faktora, a prvenstveno od opštine na kojoj prijavljuješ agenciju, vrste delatnosti i slično.

Što se tiče WU, ne znam koliko se prati, ali da ostaje zapisano da si primio novac, ostaje. Mislim, svakako da bi podigao novac, moraš da daš lične podatke, ličnu kartu na uvid (neke banke čak traže i fotokopiju lične karte), potpis... tako da verujem da ako nekoga odozgo (a pritom ne mislim na svevišnjeg :)) zanima koliko si novca primio i od koga, može to da sazna... ako si na to mislio.

U svakom slučaju, ako otvoriš agenciju, ne treba ti WU... niti je isplativo, niti je nešto brže od wire transfera na račun tvoje agencije/radnje.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

dados.p

Član broj: 66376
Poruke: 616
79.101.54.*

Sajt: medkaolek.com


+14 Profil

icon Re: Freelance Tutorial01.12.2009. u 00:38 - pre 174 meseci
Citat:
Teofilije: Hvala Marko,

Nisam video tu temu ranije, i mislim da sam našao šta mi treba osim nekih sitnica.

Poz


Bilo bi super kad bi ovde podelio sa nama informacije do kojih si dosao, o registraciji, porezu idt.

I jos nesto, vidim da se dosta prica u poslednje vreme o 99designs servisu, e sad, u vezi njega, meni to bas nema logike da radim izmene sto puta i da puknem projekat, jedino ako mi se isplati da radim jedan projekat mesecno i da su lepo placeni...

Na ostalim servisima, a mislim na gaf i eufreelance, retko kad radim vise od tri izmene ali uglavnom budu 1-2 i to je to! I ubode se posao!

Zamisli da radim na nekoliko projekata i da svaki moram da menjam po sto puta, pa to je uzas!!! To je previse!!! E sad da li je svima tako i uvek ili ima razlike i da li se to retko desava, i koliko otprilike se placa naprimer HTML stranica sa pet linkova? Ovo cisto pitam radi odnosa cena....
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
89.216.225.*

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Freelance Tutorial01.12.2009. u 01:39 - pre 174 meseci
To se obično rešava tako što kažeš klijentu da ima pravo na 2-3 izmene, ili recimo 5 ako baš hoćeš da budeš velikodušan, a da se sve posle toga plaća, šta znam, 10-15$ po izmeni, pa nek menja i hiljadu puta ako hoće.

Cenu za jednu HTML stranicu sa 5 linkova, možeš da naplatiš otprilike 10 dolara, osim ako ne nađeš na nekoga ko se baš ne razume u to pa ga odereš. Naravno, pod uslovom da mislimo na istu stvar kad kažemo LINK :) Ako si mislio na 5 linkovanih HTML stranica, onda zavisi kako se pogodiš... mada na freelance sajtovima ćeš teško uzeti više od 50-100$ za tako nešto, osim ako nemaš baš dobar portfolio i imaš sreću da se potencijalnom klijentu baš dopada tvoj stil. U tom slučaju, možeš da teraš dokle hoćeš... dobro, ne bukvalno :)
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

ognjeni
Argentina

Član broj: 138776
Poruke: 84



+3 Profil

icon Re: Freelance Tutorial01.12.2009. u 17:53 - pre 174 meseci
Pozdrav svima,

odlicna tema zaista, upravo je ona i razlog zasto sam ozbiljnije usao u ovu pricu u svaka cast svima na velikodusnoj pomoci.....procitao sam celu temu..daaa ceelu taamu ah (od 2007 god pa do danas :) )....i zanimaju me neke stvarcice...


Imam vec Visa debitnu karticu, Visa electron u banci Intesi (sa deviznim racunom )....otvorio sam pre par dana moneybookers account i poslao verifikaciju za adresu (pismo sa kodom ) a vec su mi verifikovali debitnu karticu ( skidajuci 2.22e pa sam trebao da 'pogodim' napisem koliko je skinuto u tom procesu )

da li je to to sto je potrebno oko verifikacije i 'vezivanja' Visa kartice i MB-a ? Ranije se pominjao neki swift cod ali rne vidim nigde predvidjeno mesto gde bi to mogao uneti ?


i ako je potreban swift...treba da odem i trazim swift kod banke u kojoj sam uzeo kreditnu ? To me zbunilo jer su neki rekli da treba swift kod banke iz koje salju pare tj zemlje...a neki su u ovoj temi rekli swift kod za banku u kojoj se mi nalazimo..jer mi primamo pare)

Da li mogu odmah svojevoljno da kazem i potpisem izjavu da cu dobijati od fizickog lica npr za autorska prava ili da sacekam da povucem pare na Visa karticu i kad me oni budu zvali ?

To je isto malo zbunjujuce bilo ali sobzirom da se tema proteze od 2007 razumljivo je.....kao sto vidim neki kazu da se moze direkt povuci sa mb na visa karticu , bez ikakavih izjava, verifikacije itd..i po fixnoj velicini naplate od 1.9e pri svakoj transakciji...


hvala unapred

ajd uzdravlje :)
 
Odgovor na temu

knele82
Srdjan Knezevic
Novi Sad

Član broj: 97973
Poruke: 94
94.189.221.*

Sajt: www.supersupa.com


+1 Profil

icon Re: Freelance Tutorial01.12.2009. u 22:14 - pre 174 meseci
Odes kod te tete i trazis SWIFT a tamo imas i IBAN broj ili ti broj deviznog racuna koji treba da verifikujes,takodje! :)
A sam swift ti treba ako ti klijent direktno uplacuje na racun u banci, a tesko da ce se neko cimati po gradu da ti uplati neku simbolicnu svotu, jedino ako imate neki dogovor pa na kraju da ti pusti svu lovu!
I da.... Preporucujem ti da pare povlacis direktno na devizni jer, iz ne znam kog razloga, povlacenje na karticu ne moze da se izvrsi od jednom, bar meni! :-/
 
Odgovor na temu

ognjeni
Argentina

Član broj: 138776
Poruke: 84



+3 Profil

icon Re: Freelance Tutorial02.12.2009. u 10:14 - pre 174 meseci
swift cega o tome se radi i kakav iban kod sad? gde cu uneti taj iban kod sobzirom da mi je MB sad poslao mail da mi je kartica vec verifikonava za transakcije. Povlacio bih direkt na karticu jer koliko vidim fixno se naplacuje 1.9e a ne provizija
 
Odgovor na temu

-V-O-Y-A-G-E-R-
EU

SuperModerator
Član broj: 6086
Poruke: 8289

Sajt: MacOglasi.com


+349 Profil

icon Re: Freelance Tutorial02.12.2009. u 12:47 - pre 174 meseci
Ako je verifikovana, onda ništa.

SWIFT kôd tvoje banke, a dobiješ i kôdove drugih, posredničkih banaka, ukoliko je to potrebno, ali je to za uplate iz inostranstva koje ne idu preko kartice, već se radi o klasničnoj uplati na račun.

Provizija MB-a je fiksna, ali možda tvoje banke nije. Intesa je ranije naplaćivala neki fiksni iznos do jedne cifre, a preko određenog primljenog iznosa je primenjivala procenat. Sada su prilive do 100€ oslobodili svoje provizije. Svaka banka ima neku svoju politiku, pa ćeš već videti koliko naplaćuje tvoja banka.
d520 C35 A40 S45i SL45i ME45i 3650 6600 SX1 P800
S65 P910i Wizard W810i P990i BlueAngel
6280 E61 iPhone Treo750 MioA701 KG275 iPhone3G
5000 E51 iPhone3GS Desire DesireHD E71
7110 iPhone4 Note Nexus Bold9780
100 Nexus4 Nexus5 Q10 Z3C
iPhone5C OnePlus2 S4 S7E HT70 Power5 Mate20Pro S22U Fold4 S23U
 
Odgovor na temu

Teofilije

Član broj: 175131
Poruke: 20



Profil

icon Re: Freelance Tutorial16.12.2009. u 03:37 - pre 173 meseci
Citat:
dados.p: Bilo bi super kad bi ovde podelio sa nama informacije do kojih si dosao, o registraciji, porezu idt.


Nema problema, no ustvari i nemam mnogo saveta oko ovih pravnih stvari. Raspitivao sam se i u poreskim upravama u nekoliko gradova gde sam mogao, (ne u Bg-u) i još uvek neznaju ništa o plaćanju poreza na dohodak iz inostranstva. Kao jedino rešenje, koliko sam do sada pročitao, postoji paušalno plaćanje poreza. Prihod sa strane računovođa jednostavno, nemože da vam obračuna, ili možda i može ali je toliko komplikovano da nije preporučljivo jer mnoge računovođe u tom slučaju i nisu upućeni. Takođe sam se i kod nekih računovođa raspitivao i opet dobijao prazne odgovore.

E sad... Paušalno plaćanje može možda nekome da predstavlja rešenje, no za nekog ko ne zarađuje mnogo a opet razmišlja da se osigura ja trenutno ne vidim rešenje.
Čuo sam de se planira "Liberalizacija deviznog poslovanja". Nisam siguran da li će se to odnositi i na ljude koji ovako rade.

Što se mene tiče, u vezi ovoga, posle nekoliko previše duuugih isčekivanja da mi legne transfer, odlučio sam da sačekam Paypal, pa ću onda videti - molim lepo...

Hmm, oko ugovaranja poslova, lično puno puta sam radio i ispod cene, na indijskom nivou, to se nekada isplatilo jer su se klijenti vraćali, a nekad i nije. Dešavale su se i nagrade za dobro obavljen posao, a nekada i neprijatne situacije gde klijent rešen da živi na teret paora ne želi da plati. Obično sam takve odbacivao i pokupio sve njihove fajlove koje čuvam
za portfolio ili druge svrhe. Obrni okreni, za ono što su vas prešli, gotovo uvek možete da izvučete novac na drugu stranu ako se snađete.

Nekako, potrebno je malo iskustva da se klijent proceni, koju cenu da mu lupiš. Na koji način da se dogovoriš s njim. Ako je prva ruka ($$$) onda zamastiš cenu, a ako nije, moraš da se natežeš. Posrednici sve nas smatraju za indijce i gledaju da nas iskoriste koliko god mogu ::: pa ti se posle pravdaj nekom neupućenom ko je ubeđen da se ovako pare beru sa drveta :::

Opet,od slučaja do slučaja.

Ono što sam ove godine konačno provalio, to je, čuvajte se decembra. Od septembra do novembra možete poludeti od posla, svi žure da završe. Svi hoće odmah i sad. E u decembru, kada počinju katolički praznici, i mnogi idu na zimovanja, nastupa takav tajac da možete ostati bez novca.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1904
*.dynamic.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Freelance Tutorial16.12.2009. u 16:31 - pre 173 meseci
Citat:
Nema problema, no ustvari i nemam mnogo saveta oko ovih pravnih stvari. Raspitivao sam se i u poreskim upravama u nekoliko gradova gde sam mogao, (ne u Bg-u) i još uvek neznaju ništa o plaćanju poreza na dohodak iz inostranstva. Kao jedino rešenje, koliko sam do sada pročitao, postoji paušalno plaćanje poreza. Prihod sa strane računovođa jednostavno, nemože da vam obračuna, ili možda i može ali je toliko komplikovano da nije preporučljivo jer mnoge računovođe u tom slučaju i nisu upućeni. Takođe sam se i kod nekih računovođa raspitivao i opet dobijao prazne odgovore.


Koliko ja znam, za prihode iz inostranstva treba platiti porez na dohodak građana, to je oko 16%. Predaje se obrazac PP OPO. Moguće da trebaju da se plaćaju i doprinosi ali to treba proveriti (onda bi isplao više jer su ukupno doprinosi 36%). To važi ako imaš prihode iz inostranstva kao fizičko lice. Naravno, možeš da se registruješ kao preduzetnik-paušalac i plaćaš mesečno poreze i doprinose u fiksnom iznosu (10-15 hiljada mesečno) pa sve što ti ostane je tvoje.
 
Odgovor na temu

Teofilije

Član broj: 175131
Poruke: 20



Profil

icon Re: Freelance Tutorial16.12.2009. u 23:22 - pre 173 meseci
Hvala na ovom odgovoru!

Pronašao sam ovu stranicu:

http://www.blic.rs/hronika.php?id=122528

Pala je prva žrtva, mada po iznosima koje je ovaj tip povlačio (oko 40 hiljada evra mesečno) nisam baš siguran da li je u pitanju freelancer.
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Freelance Tutorial17.12.2009. u 01:40 - pre 173 meseci
Pa, da li je neko freelancer, ne određuje se po tome koliko para je zaradio, niti kojim se poslom bavio, već da li je bio u radnom odnosu ili ne. Ako nije, kao što i piše u tekstu, onda je bio freelancer. E sad, nevezano za to kakav mu je pravni status, ako je tačno ovo što piše, da je tip povukao, 134.500.000 (i rečima sto trideset i četiti i po miliona) dinara iliti skoro 1.400.000 (i rečima milion i četiristo hiljada) evra za samo dve godine, to znači da je u proseku zarađivao skoro 60.000 evra mesečno. To je ogromna cifra i za većinu manjih, pa i nekih srednjih firmi, a kamoli za jednog freelancera. Tako da, ako je stvarno zaradio toliko, sigurno nije radio neke klasične IT poslove o kakvim ovde pričamo. Jedino je mogao da smisli nešto inovativno (bez obzira da li se radi o IT-u ili ne) za šta je neko odlučio da odreši kesu, mada bismo o tome verovatno čitali po medijima, a i članak ne navodi da je to zarađeno odjednom, već u periodu od 2 godine ili je imao poveći tim sa kojim je radio na nekoliko većih projekata, u kom slučaju je lud što to nije pravno regulisao, tj. registrovao firmu ili tako nešto i zaposlio ljude. Treće nema, osim ako nisu u pitanju neki visoko ilegalni poslovi, pa nije ni mogao da se registruje, mada ni to nema logike, jer onda verovatno ne bi bio osumnjičen samo za utaju poreza, nego ko zna za šta još, a i sudeći po članku, radio je sa više pravnih lica, pa čisto sumnjam da su baš svi oni uzeli da rade ilegalne poslove i to sa nekim freelancerom iz Srbije.

Međutim, ono što meni smrdi u čitavoj priči je... kako to da neko ko je dovoljno sposoban da zaradi milion i po evra za 2 godine, nije bio malo pametniji, nego je tek tako odlučio da povuče tolike pare na svoj račun i pravi se blesav, misleći da to niko neće da primeti. Takođe, sve u navedenom tekstu upućuje na to da je u pitanju običan freelancer, a onda pogledaš cifru i vidiš da se nešto tu ne uklapa. Mislim, ajmo realno. Neko ko unajmljuje freelancer-a za neki posao, unajmljuje ga zbog manje cene, nego što bi ga koštalo da unajmi neku firmu ili da zaposli radnika za stalno da mu radi taj posao. E sad, ako uzmemo u obzir da je najplaćenije zanimanje u svetu hirurg, sa posebnim akcentom na plastične hirurge, i da je u proseku njihova plata u rasponu 12.000-15.000 evra, to znači da je ovaj tip u proseku zarađivao 4-5 puta više nego najplaćeniji ljudi na svetu (naravno ovde ne računamo tajkune tipa Donalda Trampa koji svakako ne rade za nekoga kao freelanceri :)). Mislim, jedino ako nije radio za pet firmi odjednom i od svih izvukao najveću moguću platu uz angažovanje od 2 sata dnevno, što je SF. Jedino ako nije jedini (ili jedan od jako retkih) na svetu koji može da radi taj posao o kojem se radi, ali u tom slučaju se opet vraćamo na to da se radi o jako sposobnoj osobi, koja bi trebalo da ima dovoljno pameti da se ne igra sa porezom kada se radi o tolikim, da kažemo milionskim, ciframa, već bi ili registrovao svoju firmu i radio kao čovek ili bi jednostavno platio to poreza što ima na ime ličnog dohotka i mu opet mu ostaje preko milion evra sa kojima može da raspolaže kako hoće. Jednostavno se ne uklapa.

Dakle, ili se radi o vanserijski halapljivoj osobi kojoj ni milion evra za dve godine nije dovoljna zarada ili su cifre u članku debelo prenaduvane ili je na kraju krajeva ceo članak izmišljen, ko će ga znati.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

mycodes21
Kraljevo

Član broj: 202931
Poruke: 31
*.rcub.bg.ac.rs.



Profil

icon Re: Freelance Tutorial17.12.2009. u 23:50 - pre 173 meseci
Jel moze neko da mi objasni kako povezujem nalog sa nekog freelance sajta sa nalogom na moneybookers-u?Kako se prebacuje novac?
 
Odgovor na temu

DusanR

Član broj: 151597
Poruke: 15
*.adsl-a-3.sezampro.rs.



+21 Profil

icon Re: Freelance Tutorial18.12.2009. u 00:02 - pre 173 meseci
Ides na tvoj Account - Withdraw - biras iznos i nacin isplate, tj MB ako je podrzan.
Ako sajt dozvoljava isplatu na MB ubacujes samo tvoj email (username za MB)
http://twitter.com/avannti l Skype ID: avannti.media
 
Odgovor na temu

Teofilije

Član broj: 175131
Poruke: 20



Profil

icon Re: Freelance Tutorial19.12.2009. u 16:01 - pre 173 meseci
Da, apsolutno ste u pravu. Ovo su mutne radnje, i nije ni čudo što je prijavljen. Možda se sad vadi kako je mu je tetka redovno slala pare :)

Inače, ja sam se dugo razmišljao šta da radim, tražio sam po forumima, čitao sve i svašta. Konačno, odlučio sam da stvar legalizujem u prvom kvartalu 2010. pa kako bude. Porez i ostalo ću plaćati paušal. Ne mogu više da lupam glavu i strahujem kasnije da li će neko retroaktivno da proverava stvar.
Što se države tiče, mogla bi malo da se potrudi oko Paypala, danas bih imao mnogo više klijenata da sam imao Paypal account. Našao sam jednu vest gde kažu (ako ne lažu) da će Srbija ući u sistem Paypal-a 2010:

http://www.capital.ba/srbija-u-sistemu-paypal-2010/

Vala, krajnje je vreme za to, stvarno!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Freelance Tutorial

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 613958 | Odgovora: 1665 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.