Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prakticna pitanjca

[es] :: E-Poslovanje :: Prakticna pitanjca
(TOP topic)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 30414 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

POSSESSED
yu

Član broj: 5811
Poruke: 6
*.verat.net



Profil

icon Prakticna pitanjca27.08.2003. u 12:30 - pre 251 meseci
Elem, recimo imam web prodavnicu i hocu recimo da prodajem cackalice.Ja normalno nepravim cackalice nego ih uzimam od cika Pere koji ih pravi i manje-vise ima radnju za to.

1) Da li ja moram da imam i neku zvanicno otvorenu firmu kod nas ili ne, zbog poreza i sl.?Ako mora, da li je mozda najbolja varijanta ortacko drustvo, u smislu malih ulaganja na pocetku (oko 100-150 €) ili ipak mora da bude d.o.o. zbog izvoza?

2)Kolike su carine za pravna, fizicka lica kada nesto salju stranom fizickom licu i koju su nacini njihovog zaobilazenja, smanjenja (slanje kao poklon i sl.)?

3)Da li FedEx, TNT, DHL i sl. imaju neke olaksice ako se potpise nekakav ugovor o saradnji ili je ipak i nas PTT dovoljan, "pouzdan"...i svakako jeftiniji?

Zahvaljujem!
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.verat.net



+6455 Profil

icon Re: Prakticna pitanjca27.08.2003. u 13:43 - pre 251 meseci
Citat:
1) Da li ja moram da imam i neku zvanicno otvorenu firmu kod nas ili ne, zbog poreza i sl.?Ako mora, da li je mozda najbolja varijanta ortacko drustvo, u smislu malih ulaganja na pocetku (oko 100-150 €) ili ipak mora da bude d.o.o. zbog izvoza?


Ne.

Citat:
2)Kolike su carine za pravna, fizicka lica kada nesto salju stranom fizickom licu i koju su nacini njihovog zaobilazenja, smanjenja (slanje kao poklon i sl.)?


Carinu (ukoliko postoji) placa primalac, ne posiljaoc. Medjunarodnim konvencijama je usvojeno da se posiljke koje su oznaceni kao pokloni (gift) i u vrednosti do $100 ne carine.

Citat:
3)Da li FedEx, TNT, DHL i sl. imaju neke olaksice ako se potpise nekakav ugovor o saradnji ili je ipak i nas PTT dovoljan, "pouzdan"...i svakako jeftiniji?


Strasno dobar skor je da ako ti na 10 paketa nestane samo 1 ili 2...
Sto se tice DHL-a, sa njima podpises ugovor da ces UNAPRED uplatiti novac za slanje 300 paketa mesecno, i ako ne posaljes 300 paketa, novac ti se ne vraca, a cena za slanje po paketu ce ti biti 10% skuplja nego da odes i da predas taj paket na salteru bez ikakvog ugovora.
UPS ces nazvati, ili mozda otidji kod njih u sobicu velicine 2x2m koja se nalazi na posti carinjenja, i oni ce ti reci da moraju da se konsultuju sa 'centralom', i onda ces na odgovor od 'centrale' cekati 3-4 meseca, ako ga uopste i dobijes... Ali uglavnom ti kazu 'Pozovite sledece nedelje'
FedEx ce direktor trenutno nije tu, pozovite kasnije, i tako 2-3 meseca
a dok je TNT valjda samo evropski kurir pa ga nisam ni probavao...

Uglavnom kad sve saberes, ako ne saljes mnogo skupu robu, onda ti se vise isplati da platis $10 PTT-u i da posaljes paket, i da tu uracunas gubitak od 1-2 pakta mesecno, nego da drugim kompanijama dajes $80 za slanje svakog paketa...
 
Odgovor na temu

POSSESSED
yu

Član broj: 5811
Poruke: 6
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Prakticna pitanjca27.08.2003. u 14:37 - pre 251 meseci
Cekaj ventura, jesi li zaista siguran da ne mora da se ima neka firma, jer ipak mi se cini da drzava ostaje uskracena za porez na promet ili nesto slicno, mislim jeste u pitanju izvoz i on treba svakako da bude stimulisan nekako, ali ne znam...?Recimo neko me navata da sam poslao 500 paketa napolje, kako to objasniti da nije posao u pitanju?

Upada li nekome u oci, recimo carinicima, cesto slanje paketa, a sve neki "pokloni"; da li je potrebno podmazivanje? Kakva su tvoja iskustva?

Znaci, ako fizicko lice salje stranom fizickom nije potrebna nikakva izvozna deklaracija?

Usput.. drago mi je sto si voljan da delis svoje, da kazem prakticno znanje sa nama, jer "pravi" tipovi su uvek voljni da kazu sta znaju i pomognu, a oni drugi koji ga malo imaju, ga ljubomorno cuvaju samo za sebe...
Sto rece neko, Srbin prasta sve osim uspeha, a u samoj biti stvari osudjivanje, zloba, zavist i druga plemenita osecanja teraju uspeh od tih istih ljudi, no to je vec sasvim druga tema.

P.S. Your Own U.S. Mailing Address. . .
. . . Anywhere in the world!
http://www.myus.com
 
Odgovor na temu

MaRaToNcI
Dragan Galic MrVa
Beograd

Član broj: 164
Poruke: 805
*.sbb.co.yu

ICQ: 25826629
Sajt: www.crumbgroup.com


Profil

icon Re: Prakticna pitanjca27.08.2003. u 15:51 - pre 251 meseci
Citat:
POSSESSED:

1) Da li ja moram da imam i neku zvanicno otvorenu firmu kod nas ili ne, zbog poreza i sl.?Ako mora, da li je mozda najbolja varijanta ortacko drustvo, u smislu malih ulaganja na pocetku (oko 100-150 €) ili ipak mora da bude d.o.o. zbog izvoza?



ipak ti otvori ortacko drustvo:)
ortacko drustvo ( sa potpunom odgovornoscu) i d.o.o. (drustvo sa ogranicenom odgovornoscu imaju potpuno ista prava i obaveze sa tim da kod ortackog drustva garantujes svom svojom imovinom a kod d.o.o. do visine uloga (5000$) inace sva prava su ista i za izvoz , trgovinu itd

-a sto se tice drugog dela pitanja: ako Pera ima szr i pravi cackalice on izdaje racun, a ti uzimas proviziju (znaci ne treba da budes pravno lice) jednostavno ugovor o delu:)
 
Odgovor na temu

Purchaser

Član broj: 13331
Poruke: 32
*.vdial.verat.net



Profil

icon Re: Prakticna pitanjca28.08.2003. u 13:35 - pre 251 meseci
1. Znaci ako se radi sa tim ugovorom o delu, nije potrebno cak ni ortacko drustvo?

2. a ako pera ne pravi cackalice, nego ih on od nekoga kupuje, da li ti kao perin preprodavac moras to da kupis od pere ili opet moze da se koristi ugovor o delu?
3. Da li imate neki link za vise informacija o ugovoru o delu?
4. Jel ima negde link za vise informacija o ortackom drustvu?

i jos nesto
Na [ES] je neko rekao
"koliko znam ugovor o delu kod nas postoji u zakonu kao jedan od nacina da se placaju lica koja rade za odredjenu firmu ali nisu stalno zaposleni radnici u toj firmi.
Po tom ugovoru trebalo bi da firma isplacuje mesecnu naknadu odredjenom licu koje
obavlja poslove za tu firmu. Cini mi se da je to nacin da firma prima usluge od tebe a da nije u obavezi da te zaposli tj ne placa one stvari kao sto su zdravstveno socijalno, pio itd. To je u stvari pogodnost za firmu, tvoje je samo da se dogovoris o visini naknade koja ce ti biti isplacivana. Mislim da bi o detaljima mogao da se dogovoris sa onim ko pravno zastupa tu firmu."

5. Jel moze objasnjenje kako moze ugovor o delu da se primeni ako je pera neki manufakturista koji prodaje cackalice i uopste na osnovu cega on daje nekom tamo fizickom licu ovlascenje da prodaje njegovu robu preko interneta

..ne znam koliko "ozbiljnih" pera, da ne kazem firmi bi htelo na taj nacin da posluje
 
Odgovor na temu

Purchaser

Član broj: 13331
Poruke: 32
*.vdial.verat.net



Profil

icon Re: Prakticna pitanjca28.08.2003. u 14:10 - pre 251 meseci
nadjoh ovo

2. Ugovor o delu

Član 126.

(1) Poslodavac može, sa određenim licem, da zaključi ugovor o delu, radi obavljanja poslova koji su van delatnosti poslodavca, a koji imaju za predmet samostalnu izradu ili opravku određene stvari, samostalno izvršenje određenog fizičkog ili intelektualnog posla.


... znaci ja moram po nekom osnovu da imam pravo na izvoz robe da bih je slao preko neta u inostranstvo itd itd Ne mogu ja kao selja-golja [fizicko lice] da uzmem na sebe posao izvoza za nekog peru ili jos ludje neku firmu
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.verat.net

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Prakticna pitanjca28.08.2003. u 14:36 - pre 251 meseci

Ako si vec resio tako nesto da radis, za pocetak registruj samostalnu zanatsku radnji i izvozi preko nje.

To ces moci da radis do trenutka kada se radnje ukinu (inace radnje imaju stus fizickog lica i placaju pausalan porez, do januara kada se uvodi VAT)

Inace, niko te nece dirati dok ti profiti ne predju 10.000$ godisnje, jer za toliko imas pravo da radis kao pojedinac i da ne placas porez (znaci da sve ide preko tvog licnog racuna)..

Kada se uvede VAT, sve ce biti jos jednostavnije.
 
Odgovor na temu

Purchaser

Član broj: 13331
Poruke: 32
*.vdial.verat.net



Profil

icon Re: Prakticna pitanjca28.08.2003. u 19:18 - pre 251 meseci
Citat:

Ako si vec resio tako nesto da radis, za pocetak registruj samostalnu zanatsku radnji i izvozi preko nje.


jesi ti siguran da szr moze da radi izvoz?
szr, str i ostale radnje valjda nemaju pravo da izvoze? ...ajde malo objasnjenja ljudi

Citat:

Inace, niko te nece dirati dok ti profiti ne predju 10.000$ godisnje


a sta se desava ako mi je profit veci od 10.000$ godisnje?
 
Odgovor na temu

POSSESSED
yu

Član broj: 5811
Poruke: 6
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Prakticna pitanjca28.08.2003. u 21:40 - pre 251 meseci
Sta je VAT i zasto ce tada biti jednostavnije, poznato mi je da ce svako imati licni PIB (poreski identifikacioni broj) koji ce u stvari biti maticni broj.

Osnivanje:

ORTACKA RADNJA
Osniva se u skladu sa Zakonom o privatnim preduzetnicima )SL. glasnik SRS br. 54/89, 9/90 i Sl. Glasnik RS br. 46/91, 31/93, 53/93, 67/93, 48/94, 53/95).
- imena osnivaca,
- uložena sredstva,
- delatnosti koje se obavljaju,
- poslovno sedište,
- ime lica ovlašcenog za predstavljanje i zastupanje,
- medusobna prava i odgovornosti.
Osnivac, odnosno osnivaci upravljaju osnivackom radnjom. Osnivac zastupa i predstavlja radnju.

Da li mogu agencije da rade neki izvoz, mada sumnjam?
AGENCIJA (primer za sedište u stanu, moze i u lokalu naravno)
Potrebni su vam:
- dokaz o zdravstvenoj sposobnosti (lekarsko uverenje) koji možete dobiti u Vašem domu zdravlja;
- dokaz o strucnoj spremi (fotokopija diplome IV stepena);
- dokaz da Vam pravosnažnom odlukom, odnosno pravosnažnim rešenjem o prekršaju nije zabranjeno obavljanje odredene delatnosti;
- dokaz o osnovu korišcenja: ugovor o stanu (ukoliko Vi niste vlasnik stana, potrebna je overena saglasnost nosioca ugovora);
- fotokopija licne karte (1,2. i 3. strana);
- odluka organa starateljstva (Centar za socijalni rad opštine u mestu stanovanja) da niste stavljeni pod starateljstvo;
- ukoliko ste u radnom odnosu - potvrda Vašeg poslodavca ili ugovor o radu i obrasci ROD-1, M-1, M-2 i M-3;
- dokaz o uplati na ime: republicke administrativne takse, naknade za oglas, opštinske administrativne takse i takse opštinskih organa uprave.

Sve u svemu prilicno sema i dilema...Neznam sta je najpametnije, tj. najjebitacnije.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.verat.net



+6455 Profil

icon Re: Prakticna pitanjca28.08.2003. u 22:56 - pre 251 meseci
Citat:
POSSESSED:
Cekaj ventura, jesi li zaista siguran da ne mora da se ima neka firma, jer ipak mi se cini da drzava ostaje uskracena za porez na promet ili nesto slicno, mislim jeste u pitanju izvoz i on treba svakako da bude stimulisan nekako, ali ne znam...?Recimo neko me navata da sam poslao 500 paketa napolje, kako to objasniti da nije posao u pitanju?


Kad bi rekao cime tacno zelis da se bavis, onda bi mogao da ti dam 100% dobar savet. Ovako ti dajem samo generalan savet.

Predpostavljam da ti zelis da kupis proizvod u Beogradu, i prodas ga putem interneta nekome u USA.

U zavisnosti od nacina, kompleksnosti i ostalih faktora, izvedba ovoga ce biti manje ili vise komplikovana.

Neko najnormalnije resenje je da otvoris LLC u USA, otvoris merchant account i preko njega radis naplatu, a novac podizes u YU putem bankomat kartice.
Firmu u YU nemas potrebe da osnivas, niti da placas bilo kakve poreze u YU. Kupac se nalazi u USA, firma koja mu je prodala proizvod se nalazi u USA, znaci porez je potrebno platiti USA, nebitno je dali ti saljes robu iz sibira ili iz beograda.
Sto se tice samog slanja robe, sve slobodno oznacavaj kao poklon, i carinici ti nista ne mogu, niti ih boli uvo da se cimaju sa tobom... Vremenom ce te upoznati pa te nece ni cimati da ti otvaraju sve pakete, vec ce samo da ti oblepe onu traku i ubace pakete u vrecu... Cak i ako se nadje neki 'savestan' i priupita te kako to da ti svaki dan saljes po 10-15 paketa-poklona... Ti mu kazi "Ja sam deda mraz" ... I verovatno ce reci "pa pokloni i meni to" i ti ga samo odkacis... Apsolutno ti nista ne moze... Ti ne krsis nijedan zakon...

U USA mozes da prijavis da si robu platio mnogo vise nego sto jesi, i da prijavis neke tamo troskove i na kraju godine u reportu navedes da poslujes sa 'pozivitnom nulom'.. Jer u USA ako ne pravis pare, ne placas ni porez... Cak i ako ti dodje audit u usa (finansijska inspekcija), uvek mozes da napravis ugovore o radu, i fakture u YU i da im pokazes bez problema...



Par saveta sto se tice slanja paketa:

1. Kada pakujete stvar, potrudite se da je spakujete i nabijete sto bolje, tako da ako neko uzme paket i protrese da se ne cuje nikakvo lupkanje i zveckanje unutra. Provalio sam da oni likovi na aerodromu (da, tamo se krade najveci broj paketa) uzmu paket, promuckaju ga, ako nesto zvecka ili lupka unutra, oni pre taj paket otvore nego neki koji se ne cuje nista.
2. Potrudite se da pakujete u razlicitu velicinu kutija, razlicit pak papir, razliciti formati adresa itd... Meni se recimo desavalo da posto su mi svi paketi bukvalno isti, da nakon nekog vremena neki pametnjakovici dodju na ideju da maznu koji paket, jer su svi 'isti' i misle da se nece primetiti jer ih ima gomila ...
3. Kupite carinske deklaracije i potvrde o prijemu posiljke, i ispunite ih kod kuce (ja ih stampam na kompjuteru), to ustedi mnogo vremena i cimanja...
4. S vremena na vreme valja se malo uslihtati cariniku tako sto cete mu odneti viski ili neku cokoladu od 300gr (ja sam im isto davao robu sa 'popustom' pa ih na kraju oderem vise nego u prodavnici), i uvek cete brze zavrsavati posao..


Poz,
 
Odgovor na temu

POSSESSED
yu

Član broj: 5811
Poruke: 6
*.ptt.yu



Profil

icon Re: Prakticna pitanjca28.08.2003. u 23:20 - pre 251 meseci
OOEEEeeeeeeeeee,
to covece, pravi saveti iz iskustva.
Ti predpostavljam imas LLC u USA i merchant account ?

 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.verat.net



+6455 Profil

icon Re: Prakticna pitanjca28.08.2003. u 23:38 - pre 251 meseci
Citat:

POSSESSED:
OOEEEeeeeeeeeee,
to covece, pravi saveti iz iskustva.
Ti predpostavljam imas LLC u USA i merchant account ?


Imam.
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.verat.net

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Prakticna pitanjca29.08.2003. u 09:51 - pre 251 meseci
Citat:
Purchaser:
Citat:

Ako si vec resio tako nesto da radis, za pocetak registruj samostalnu zanatsku radnji i izvozi preko nje.


jesi ti siguran da szr moze da radi izvoz?
szr, str i ostale radnje valjda nemaju pravo da izvoze? ...ajde malo objasnjenja ljudi

Citat:

Inace, niko te nece dirati dok ti profiti ne predju 10.000$ godisnje


a sta se desava ako mi je profit veci od 10.000$ godisnje?


1. Siguran sam.. Pre par meseci smo radiliizvoz za jednu SZR koja proizvodi mamce za pecanje (www.artlures.com). Jediniproblem je bio sto USA jos nije stavila SCG na lNormal Trade Relations listu pa je njima carina na robu odavde 50%

2. Onda platis porez na prihod.
 
Odgovor na temu

Purchaser

Član broj: 13331
Poruke: 32
*.vdial.verat.net



Profil

icon Re: Prakticna pitanjca29.08.2003. u 14:03 - pre 251 meseci
Citat:

Siguran sam.. Pre par meseci smo radiliizvoz za jednu SZR koja proizvodi mamce za pecanje (http://www.artlures.com). Jediniproblem je bio sto USA jos nije stavila SCG na lNormal Trade Relations listu pa je njima carina na robu odavde 50%


Cekaj, hoces da kazes da bilo koja roba koja se posalje iz SCG u USA, tamo njima kad stigne, naplate im carinu od 50%?

btw. ne radi Add to cart na artlures.com , javlja access denied za MySQL

[Ovu poruku je menjao Purchaser dana 29.08.2003. u 16:57 GMT]
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.vdial.verat.net



+6455 Profil

icon Re: Prakticna pitanjca29.08.2003. u 14:32 - pre 251 meseci
Naplate carinu ako radis uvoz... A ako svakoj musteriji pojedinacno saljes proizvod, carina se ne placa...
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: Prakticna pitanjca29.08.2003. u 15:05 - pre 251 meseci
Citat:
ventura:
Kupac se nalazi u USA, firma koja mu je prodala proizvod se nalazi u USA, znaci porez je potrebno platiti USA, nebitno je dali ti saljes robu iz sibira ili iz beograda.

...

U USA mozes da prijavis da si robu platio mnogo vise nego sto jesi, i da prijavis neke tamo troskove i na kraju godine u reportu navedes da poslujes sa 'pozivitnom nulom'.. Jer u USA ako ne pravis pare, ne placas ni porez... Cak i ako ti dodje audit u usa (finansijska inspekcija), uvek mozes da napravis ugovore o radu, i fakture u YU i da im pokazes bez problema...



Ovaj deo mi nije jasan. Otvoris firmu u US, odavde, bez iznajmljivanja sedista firme, kancelarije, itd.?

Gde ti onda "dodje" njihova finansijska inspekcija?
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.verat.net



+6455 Profil

icon Re: Prakticna pitanjca29.08.2003. u 15:20 - pre 251 meseci
Pa ako nemas sopstvenu adresu, onda ti je adresa firme obicno adresa advokatske kancelarije koja je posredovala prilikom otvranja firme. Obicno je i neko iz te kancelarije ovlastena osoba tvoje firme (ukoliko nemas nekog drugog), pa kada audit dodje onda ta osoba se zeza sa auditom... Uglavnom, nisu oni iz IRS-a baba roge kako ljudi misle, dodju lepo ljudi, pokazes im invoiceove, prelgedaju poslovanje, ako je sve ok (ako nisi sumnjiv) ostave te na miru, ako posumnjaju u nesto, onda te izvrnu iz gaca dok ne nadju uzrok sumnje... Al zato se i pravi LLC (Limited Liability Company) tako da te u sustini boli ona stvar, jer kompanija nema veze sa tvojom licnom imovinom, i ako te zadesi neka tuzba ili sta ti ja znam, najgore sto moze da se desi je da zatvoris kompaniju...

Znaci praksa je da ti je sediste firme u advokatskoj kancelariji i da ovlasteno lice (advokat) vrsi svu korespodenciju tvoje firme u usa sa bankama, IRS-om, i raznoraznim drugim sluzbama...
 
Odgovor na temu

Buum
Goran Dukić
Beograd

Član broj: 1491
Poruke: 981
*.bonet-tim.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/goran..


+8 Profil

icon Re: Prakticna pitanjca29.08.2003. u 16:30 - pre 251 meseci
To zvuči super! Samo, koliko koštaju te usluge advokatskih kancelarija?
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.verat.net



+6455 Profil

icon Re: Prakticna pitanjca29.08.2003. u 18:45 - pre 251 meseci
Sve zavisi ... u principu $500-$1000-$1500-$2000 to su neki opsezi u zavisnosti od kolicine i kvaliteta usluge...
 
Odgovor na temu

Buum
Goran Dukić
Beograd

Član broj: 1491
Poruke: 981
*.vdial.verat.net

Sajt: www.linkedin.com/in/goran..


+8 Profil

icon Re: Prakticna pitanjca29.08.2003. u 21:38 - pre 251 meseci
Hvala ti na odgovoru!

Molim te pojasni mi samo da li su to cifre na mesečnom ili godišnjem nivou?
 
Odgovor na temu

[es] :: E-Poslovanje :: Prakticna pitanjca
(TOP topic)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 30414 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.